גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מנכ"ל אל על לעובדים: "נחוש להגיע למציאת פתרון בהתאם למתווה שייבחר"

"ככל שהימים חולפים ענן אי הוודאות אינו מתפזר, ישראל נמצאת בגל קורונה שני עם החמרה בהגבלות והעדר צפי של ממש לחידוש הטיסות", כותב גונן אוסישקין, מנכ"ל אל על, לעובדים ● אוסישקין מדגיש כי "אל על לא תוכל לחזור לפעילות סדירה ללא קבלת סיוע הנדרש על מנת להניע את הפעילות שלנו"

גונן אוסישקין  / צילום: סיון פרג'
גונן אוסישקין / צילום: סיון פרג'

מנכ"ל אל על גונן אוסישקין במסר לעובדים: "אני נחוש להגיע למציאת פתרון בהתאם למתווה הסיוע שייבחר. נכונים לנו ימים קשים והחלטות כואבות".

בימים האחרונים הוציאה אל על 500 עובדים נוספים לחל"ת ובכללם 100 טייסים, כעת יותר מ-90% מעובדי החברה נמצאים בחל"ת. המנכ"ל מבהיר לעובדים לפיו ביטולי הטיסות וקרקוע מטוסי החברה שכולם עומדים על הקרקע מאז יום שישי, הוא פועל יוצא של אי איוש הטיסות על ידי הטייסים, כשמבחינת החברה יש אמת אחת לסיפור. את המסר הזה שולח המנכ"ל כמענה לטענת הטייסים שאל על תכננה ממילא להפסיק את טיסותיה משיקולים מסחריים.

"ככל שהימים חולפים ענן אי הוודאות אינו מתפזר, ישראל נמצאת בגל קורונה שני עם החמרה בהגבלות והעדר צפי של ממש לחידוש הטיסות", אוסישקין מפרט על פעילות המטען שהחברה הצליחה לייצר והגדיר אותה כ"מכובדת" כשהיא הייתה פועל יוצא של "יצירתיות ויעילות רבה של אנשי אל על". עוד פירט כי אמנם פעילות המטענים רשמה האטה אולם עדיין החברה התכוונה לבצע טיסות מטען חיוני ונוסעים בחודש יולי.

"החל מסוף יוני טייסי החברה סירבו לאייש את הטיסות, כל פניותינו לא נענו במשך ארבעה ימים רצופים ואחרי מאות פניות. "אפשר לדבר בתקשורת על ספינים ו"פייק ניוז" את האמת תמיד נמצאת בתוך החברה ואנשים יודעים אותה".

במקביל לעצירת הטיסות מפרט המנכ"ל כי ועד אצ"א, שנזכיר כי בראשותו עומד יו"ר חדש, קברניט ניר ראובני, "סרב לפניותיי להירתם לתכנית ההתייעלות הנדרשת על מנת לחלץ את החברה מהמשבר החמור אליו נקלענו שלא באשמתנו".

אוסישקין מדגיש כי "אל על לא תוכל לחזור לפעילות סדירה ומשמעותית ללא קבלת סיוע הנדרש על מנת להניע את הפעילות שלנו, להשיב את כספי הכרטיסים ללקוחותינו ולשלב חובות לספקים". החובות ללקוחות נציין, נאמדים ביותר מ-350 מיליון דולר, סכום עצם שגדל ככל שהטיסות מבוטלות לעומקו של הקיץ.

אוסישקין מפרט על שני מתווי הסיוע האפשריים: הלוואה בהיקף של 400 מיליון דולר והנפקת מניות לציבור בהיקף של 150 מיליון שקל (סכום שהאוצר דורש כהזרמת הון מהבעלים בתנאי לסיוע כזה, מ' ר' ח') או הלוואה של 250 מיליון דולר בערבות מדינה והנפקת מניות לציבור בהיקף של 150 מיליון דולר עם התחייבות של המדינה לרכוש את היתרה שהציבור לא ירכוש. יודגש כי במקרה כזה, מדובר למעשה בהלאמה, כך שהמדינה תהפוך לבעלת מניות ותנהל את החברה באמצעות נאמן שימונה מטעמה.

אוסישקין מדגיש את מה שוועדי העובדים יודעים היטב, תנאי יסודי לכל אחד מהמתווים הללו הוא להגיע להסכם התייעלות עם ההסתדרות והעובדים. הסכם כזה נחתם עם סקטור דיילי האוויר ולדבריו מתנהלים מגעים עם הסקטורים האחרים כש"הזמן דוחק", עוד הוא מזכיר את הדוחות הכספיים שעליהם דיווחה החברה לרבעון הראשון של השנה בהם הסתכם ההפסד הרבעוני ב-140 מיליון דולר.

"ללא קשר לתוצאות הרבעון אנו זקוקים לסיוע של המדינה כפי שנעשה במדינות רבות בעולם שנחלצו לטובת חברות התעופה שלהן זאת ללא קשר למידת היעילות של חברות התעופה ולאיתנות הפיננסית שלהן ערב משבר הקורונה", כותב המנכ"ל בהקשר של דרישות האוצר להתייעלות עמוקה כתנאי לקבלת סיוע.

התקווה שבה נאחז אוסישקין הוא מסר שהתקבל מהממשלה לפיו "ההכרה בחשיבות של אל על לביטחון הלאומי והאינטרס של המדינה בשימור נתיבי האוויר פתוחים".

מוועד הטייסים של אל על נמסר בתגובה: "בניגוד לטענת ההנהלה, הטייסים לא סירבו לאייש טיסות, אלא ביקשו מההנהלה לכבד את ההסדרים שעליהם הוסכם בזמן משבר הקורונה . כבר ביום שלישי הודיעה הנהלת החברה על כוונתה להפסיק את הפעילות בשל הירידה ברווחיות של הטסת מטענים ובשל התכווצות הפעילות מתחת למסה הקריטית הנחוצה להפעלת החברה.

"האשמת העובדים הינה עדות נוספת לחוסר יכולת ההנהלה והבעלים להנהיג את החברה בתקופה קשה זו.

"בנוסף, הטייסים כן נענו להזמנת ההנהלה לקיים משא ומתן ענייני להבראת החברה. לשם כך הגיע ועד הטייסים לפגישה עם ההנהלה ביחד עם צוות המומ שלו. שני הצדדים הציגו את עמדות הפתיחה שלהם למומ והטייסים הביעו נכונות להמשיך במו"מ. דווקא אז סגר המנכל את הדיון באמירה שאם זאת עמדת הפתיחה של הוועד הוא מתכוון להפסיק את פעילות החברה לאלתר. זאת כאשר הטיסה הבאה שלא היתה מאויישת עדיין היתה רק למחרת היום כ-24 שעות קדימה".

טייסי אל על חוזרים ומדגישים, כי ההנהלה היא זו שהחליטה להשבית את כל טיסות החברה. "בניגוד להאשמות מנכ"ל החברה, טייסי אל על מוכנים בכל רגע להטיס את מטוסי החברה ולסייע לחברה בשעה קשה זו. טייסי אל על מבקשים בתמורה דבר אחד ויחיד: לקיים את הסכמי הקורונה שעליהם הסכימה ההנהלה פעמיים בחודשיים האחרונים ומסרבת לקיימם".

עוד כתבות

נורד סטרים 2. צינור הגז של פוטין / צילום: רויטרס

בגרמניה מזהירים: "גברה הסבירות כי פרויקט נורד סטרים 2 לא יושלם לעולם"

הצינור שאמור להכפיל את העברת הגז הטבעי מרוסיה לאירופה עלה עד כה כ־10 מיליארד דולר ● 93% מהתוואי התת ימי כבר הונח ● אז למה ארה"ב הטילה סנקציות על החברות המסחריות כדי שלא ישתפו פעולה עם הפרויקט

דירות חדשות/צילום: אייל יצהר

הרווחים ממכירת דירות להשקעה ירדו משמעותית לפני הקורונה

מנתוני אגף הכלכלנית הראשית באוצר עולה כי שיעור המשקיעים שמכרו את נכסיהם בהפסד ברבעון הראשון של השנה עלה לעומת החודשים שקדמו לו ● מחצית ממי שהחזיקו בשלוש השנים האחרונות דירה להשקעה ומכרו אותה ברבעון זה כלל לא הרוויחו

יועז הנדל / צילום: כדיה לוי, גלובס

הסתיים מכרז התדרים: קבוצת סלקום תשלם 115 מיליון שקל, כפול מפרטנר-הוט

הסכום המצרפי שהחברות תשלמנה יעמוד על 265 מיליון שקל ● פלאפון תשלם 88 מיליון שקל ופרטנר והוט-מובייל ישלמו 62 מיליון שקל ● שר התקשורת יועז הנדל: "פרישת דור 5 במדינת ישראל תאפשר בין היתר לייצר מנועי צמיחה ותוביל לקידום התעשייה"

קמלה האריס / צילום: Tom Williams, Associated Press

"נשים שאפתניות עושות היסטוריה": החומה הסקסיסטית של סגני נשיאי ארה"ב

המפלגה הדמוקרטית חיכתה 36 שנה כדי למנות אישה למועמדת לסגן נשיא ● שמונה סגנים נכנסו לנעלי נשיאיהם ● אבל נשיאים התחילו להעניק סמכויות של ממש לסגניהם רק ברבע האחרון של המאה ה-20

מטוס של אל על / צילום: יח"צ

ועדת הכלכלה אישרה: החזר החוב של חברות התעופה לנוסעים יידחה ל-1 באוקטובר

במטרה לאפשר אורך נשימה לחברות התעופה הוחלט בוועדה לדחות את מועד ההחזר שנקבע בתחילה ל-14 באוגוסט ● ח"כ מרגי: "למרות התסכול מהתיקון הנוכחי, הדבר מתבקש מאחר והחלופה של קריסת חברות התעופה היא גרועה יותר"

קניון שבעת הכוכבים בחודש שעבר. חיכוכים בין קבוצות אופנה גדולות לקניונים / צילום: כדיה לוי, גלובס

מאזן האימה החדש של הקניונים: זארה מכתיבה מודל תשלומים חדש והיא לא היחידה

כך נראה המאבק בין רשתות האופנה לחברות הנדל"ן על השכירות ודמי הניהול בימי הקורונה • החנויות דורשות שהקניונים יתחשבו בפדיונות הקורסים שלהן • חלק מהקניונים נתנו "הקלות קורונה", אבל נשמעות גם טענות על ניצול המצב • האם ההפסדים של מליסרון ברבעון האחרון הם רק קצה הקרחון?

TIKTOK / צילום: שאטרסטוק

טיקטוק עקפה את ההגנה של גוגל ואספה מידע אישי ממיליוני מכשירים

כך לפי בדיקה של הוול סטריט ג'ורנל ● הנתונים הללו מאפשרים מעקב אחרי משתמשים מקוונים ● לטענת החברה הפרטים המזהים שנאספו משמשים בעיקר לצרכי פרסומות

בנימין נתניהו / צילום: עמוס בן גרשום, דוברות הכנסת

רה"מ נתניהו: "אתמול פורסם עוד פוסט שקרא לאונס רעייתי"

במהלך סיור במפעל גילרו בבית שמש אמר ראש הממשלה כי קיים פוסט נוסף בו התבטאות מינית חריפה נגד שרה נתניהו, וטען כי לא ננקטת שום פעולה על כך ● עוד התייחס לתקציב ולמשבר הכלכלי: "מקווה מאוד שנוכל להציג תקציב בימים הקרובים"

ג'ו ביידן ודונלד טראמפ / צילום: Associated Press

לקראת הישורת האחרונה: מה יהיה הסיפור הגדול של הבחירות באמריקה?

ג'ו ביידן בוחר במועמדת היסטורית, הפלונטר הכלכלי בארה"ב מעמיק, ובפתח מסתמנת עונת בחירות חסרת תקדים ● שמואל רוזנר מתארח בפודקאסט 'המדריך לטראמפיסט', כדי למפות את הסיפורים הגדולים של קמפיין 2020 - וצופה שעשוי לקחת הרבה זמן עד שנדע מי בכלל ניצח ● האזינו

מטוס של אל על / צילום: יח"צ

בשעה שאל על מתקדמת עם תשקיף לקראת הנפקה, נקבעה פגישה בין רוזנברג לדירקטוריון אל על

הרוכש הפוטנציאלי והצעיר מינה שורה של אנשי מקצוע לסייע במלאכת הרכישה של החברה הקורסת ● המצטרפים החדשים לשורותיו של רוזנברג: פרופ' גבריאלה שלו, הכלכלן דורון כהן והאלוף (במיל') רוני נומה ששימש מפקד פיקוד מרכז לשעבר

קניות מקוונות / צילום: SHUTTERSTOCK

קונים פחות, מתלוננים יותר: ישראל נמצאת מאחור בשביעות הרצון מרכישות אונליין

לפי מחקר שערכה גוגל לקראת הקמת מכללה חדשה, ישראל היא המדינה שבה שיעור הקניות המקוונות למוצרי פנאי גדל בזמן הקורונה בשיעור הכי נמוך ביחס למדינות אחרות ● הצרכנים במצרים היו הקרובים ביותר לקשיים שהעלו הצרכנים הישראלים

המייסדים עמית בן דב (משמאל) ואילון רשף / צילום: רמי זרנגר

ישר לצמרת: הכירו את הסטארט-אפ הישראלי שהשלים גיוס לפי שווי של 2.2 מיליארד דולר

חברת Gong.io גייסה 200 מיליון דולר והפכה להיות אחת החברות הפרטיות בעלות שווי השוק הגבוה ביותר בישראל • החברה מפתחת מערכת מבוססת בינה מלאכותית לשיפור הביצועים של אנשי המכירות • עמית בן דב, מנכ"ל החברה ומייסד-שותף: "המכירות עלו פי שלושה בתקופת הקורונה"

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 11 באוגוסט 2020

אמש באיכילוב: 12 פצועים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

"גלובס" ובית החולים איכילוב חוזרים לדווח על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

קמאלה האריס בקליפורניה, 2019  / צילום: Richard Vogel, Associated Press

המינוי ההיסטורי של ביידן: האם קמאלה האריס תהיה "הנשיאה החליפית"

היא אישה, היא שחורה, היא נראית ונשמעת כמו העתיד ● מינויה ההיסטורי של קמאלה האריס למועמדת הדמוקרטים לסגן נשיא מעניק כיוון ודגש, שטראמפ יתקשה להתמודד אתו ● אבל צריך לזכור שלסגן נשיא בארה"ב יש השפעה רק אם הנשיא מאפשר אותה

קובי ריכטר / צילום: תמר מצפי

אוגרים אנרגיה: נוסטרומו של קובי ריכטר, רמי אונגר ותעבורה מגיעה לבורסה דרך מיזוג עם סומוטו

נוסטרומו מתחום האגירה והניהול של ביקושי אנרגיה תתמזג עם סומוטו תמורת הקצאת כ-75% ממניות סומוטו לבעלי המניות של נוסטרומו ● מניית סומוטו מגיבה לדיווח בזינוק של עד כ-60%, במחזור מסחר גדול מהרגיל

אלון מאסק, מנכ"ל SpaceX / צילום: רויטרס

אלון מאסק יבנה לווינים לצבא ארה"ב במיליארדי דולרים

מומחים בתחום מעריכים כי החוזה מעניק ל-SpaceX יתרון לטווח ארוך על פני בלו אוריג'ין של ג'ף בזוז להפוך לגורם הדומיננטי החדש בשיגור לווייני ביטחון לאומי בעשורים הבאים ● ההערכה היא שהחוזה הסופי יהיה בהיקף 4-6 מיליארד דולר

השלט של קניון שבעת הכוכבי / צילום: כדיה לוי, גלובס

הקניון שמיתג את עצמו כמשפחתי וספג מכה מנסה לתת ללקוחות תחושת ביטחון

הקורונה שינתה את טעם הקונים הישראלים ואחד הנפגעים הוא קניון שבעת הכוכבים שנאלץ לסגור בשבת ● שמשון מרפוגל, המשנה למנכ"ל הכשרת הישוב, הבעלים של קניון שבעת הכוכבים: "אני עובר שוכר שוכר, רואה את המספרים ונותן להם הקלות" ● בונים מחדש - האתגרים של ענף הנדל"ן 

ליאת בן ארי  / צילום: שלומי יוסף

עיריית ראש העין: "אין מניעה לאשר בקשת ליאת בן-ארי לפיצול הדירה"

עו"ד ליאת בן-ארי-שווקי זומנה לחקירה בחשד כי היא ובעלה ביצעו עבירת בנייה של פיצול ללא היתר בבית שרכשו בעיר ● גם הבעל, אביב שווקי, זומן לחקירה ● מעיריית ראש העין נמסר: "היועמ"שים של העירייה והוועדה לתכנון ולבניה סבורים כי אין מניעה משפטית לאשר הבקשה"

נשיאת בית הדין הארצי לעבודה, השופטת ורדה וירט ליבנה / צילום: יח"צ

ביה"ד הארצי מצמצם את ההגדרה של "יחסי מרות" לצורך הוכחה של הטרדה מינית

ביה"ד הארצי לעבודה הפך את פסיקתו של ביה"ד האזורי, וקבע כי לא התקיימו יחסי מרות בין שני עובדים שניהלו מערכת יחסים ● זאת, בין היתר, בנימוק כי ההשפעה והשליטה של העובד על העובדת לא היו בעלי נפח המעורר חשש כי העובדת הסכימה ליחסים בשל ההשפעה

אלדד קובלנץ / צילום: דן חיימוביץ

סערה בתאגיד בעקבות הפרסום ב"גלובס": "אפליה של החטיבה הערבית ועובדיה"

אגודת העיתונאים בירושלים מאשימה את הנהלת תאגיד השידור הציבורי באפליה של החטיבה ועובדיה ● הרקע, פרסום אודות זימון לשימוע שקיבל מנהל החטיבה בעקבות דוח פנימי שמצא ליקויים