גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מחזיקי אג"ח אי.די.בי יחליטו השבוע אם להיכנס למו"מ מזורז עם אלשטיין על הצעתו להסדר חוב

מחזיקי אג"ח י"ד החליטו אמש שלא להעמיד את החוב כלפיהם לפירעון מיידי,● במקביל הודיעה אי.די.בי כי תשלם מחר לשלוש סדרות האג"ח את תשלומי הריבית שנדחו

אדוארדו אלשטיין, בעלי אי.די.בי  / צילום: שלומי יוסף, גלובס
אדוארדו אלשטיין, בעלי אי.די.בי / צילום: שלומי יוסף, גלובס

מחזיקי איגרות החוב של קבוצת אי.די.בי יצביעו השבוע על הצעת החלטה להעניק לנאמני סדרות האג"ח תקופה קצובה בת חודש לניהול מו"מ מול בעל השליטה, אדוארדו אלשטיין, על הסדר חוב בחברה. המו"מ יתבסס על הצעתו להסדר חוב בקבוצה, במטרה לגבש הצעה מעודכנת שתובא להצבעה של אסיפת מחזיקי האג"ח.

על-פי לוח הזמנים המתוכנן, יצביעו מחזיקי סדרה ט' (הלא מובטחת) כבר היום (ב') על הצעת ההחלטה לאשר את ניהול המו"מ מול אלשטיין, כאשר הסדרות המובטחות י"ד ו-ט"ו יצביעו על אותה הצעת החלטה מחר ומחרתיים, בהתאמה. אישור הצעות ההחלטה דורש רוב רגיל של 50% מקרב המצביעים.

עוד קודם לכן, הצביעו ביום ראשון מחזיקי סדרה י"ד על הצעת החלטה להעמדת מלוא החוב כלפיהם לפירעון מיידי. תוצאות רשמיות טרם פורסמו נכון לכתיבת שורות אלו, אולם בסביבת מחזיקי האג"ח העריכו כי הוחלט ברוב גדול שלא לדרוש פירעון מיידי.

לאי.די.בי חוב של כ-2 מיליארד שקל למחזיקי האג"ח שלה. החברה סיימה את הרבעון הראשון של 2020 בהפסד כבד של 848 מיליון שקל, שקירב אותה לסוף דרכה. נכון לסוף מרץ השנה הציגה אי.די.בי גירעון של 1.1 מיליארד שקל בהון העצמי, לצד שווי נכסי נקי (NAV) שלילי של 1.17 מיליארד שקל ורמת מינוף (LTV) של 274%.

הכסף לתשלומי הריבית - מסגירת עסקאות החלף

במקביל למו"מ עם מחזיקי האג"ח, הודיעה אי.די.בי כי תשלם השבוע את תשלומי הריבית לשלוש הסדרות בסכום כולל של 36 מיליון שקל, אותם היא הייתה אמורה לשלם במהלך החודש שעבר. למחזיקי סדרה ט' תשולם ריבית של 22 מיליון שקל, וכן תוספת ריבית פיגורים בשיעור שנתי של 2%, בעקבות דחיית התשלום מהמועד המקורי שעמד על ה-18 ביוני.

למחזיקי איגרות י"ד ו-ט"ו, אשר להם עוכב התשל ום בשבוע בלבד, ישולמו סכומי הריבית המקוריים של 11 מיליון שקל ו-3 מיליון שקל, בהתאמה. את הכסף לתשלומי הריבית גייסה אי.די.בי מסגירת עסקאות החלף מול הבנקים על 7.1% ממניות חברת כלל ביטוח.

העסקאות עצמן הניבו לאי.די.בי הפסדים כבדים בשל נפילה של יותר מ-50% שנרשמה במניית כלל ביטוח בשנתיים האחרונות, אולם סגירתן הובילה לשחרור פיקדונות מוגבלים שהועמדו כביטחונות לאותן עסקאות. כך, שסגירת שתי העסקאות הניבה לאי.די.בי מזומנים בסכום (נטו) של 40 מיליון שקל.

בעקבות חיסול עסקאות החלף אלו, נותרה אי.די.בי עם החזקה ישירה ב-8.51% ממניות כלל ביטוח, ששווין הנוכחי בבורסה כ-170 מיליון שק ל. מניות אלו משועבדות לטובת מחזיקי אג"ח ט"ו, להם חייבת החברה סך של 237 מיליון שקל, ומסיבה זו נסחרות כיום אג"ח אלו סביב מחיר של 70 אגורות בלבד, ומגלמות למעשה בקירוב את שווי הבטוחה.

באי.די.בי ינסו להגיע להסכמות עם מחזיקי כל סדרות האג"ח, אולם מאמינים כי העדיפות הראשונה היא למחזיקי האיגרות המובטחות מסדרות י"ד ו-ט"ו. למחזיקי אג"ח ט"ו הציע אלשטיין פירעון חלקי של החוב דרך מכירה של 3.52% ממניות כלל ביטוח (אותה נדרשת אי.די.בי לבצע בחודשיים הקרובים) והחלפת יתרת החוב בסדרת אג"ח חדשה וארוכה יותר.

לפי שער המניה הנוכחי של כלל ביטוח, מדובר על סדרה חדשה בהיקף של כ-167 מיליון שקל. סדרה זו תובטח בשעבוד על 4.99% ממניות כלל ביטוח, ששווין הנוכחי בבורסה  כ-100 מיליון שקל. 

אי.די.בי חייבת למחזיקי אג"ח י"ד סכום של 880 מיליון שקל. הבטוחה העומדת כיום לטובתם היא שעבוד על מניות השליטה בחברת דיסקונט השקעות בשווי של כ-440 מיליון שקל, המהוות 70% מהון המניות של דסק"ש.

למחזיקי אג"ח י"ד הציע אלשטיין פירעון מוקדם חלקי בסכום של 300 מיליון שקל והחלפת יתרת החוב בסדרת אג"ח חדשה וארוכה יותר בהיקף של 580 מיליון שקל, שתובטח בשעבוד על אותן מניות דסק"ש. את הפירעון החלקי תבצע אי.די.בי באמצעות כספים בהיקף של 310 מיליון שקל, שיזרימו לה החברות שבשליטת אלשטיין (דולפין והחברה האם שלה, אירסה).

למחזיקי סדרה ט' הלא-מובטחת הציע אלשטיין את נכסי אי.די.בי הנותרים, ובראשם 12% ממניות דסק"ש, 100% ממניות אי.די.בי תיירות שמחזיקה בישראייר, 12.9% ממניות חברת הנדל"ן IDBG ואת הה חזקה בחברת מודיעין אנרגיה. החוב לאג"ח ט' עומד על כ-900 מיליון שקל, ולדברי נאמן הסדרה ההצעה משקפת תספורת של כ-700 מיליון שקל (כלומר קרוב ל-80%) למחזיקים.

 

חשש מדילול הבטוחה לטובת אג"ח י"ד

עם זאת, בקרב נאמן אג"ח י"ד ונציגות המחזיקים, קיים חשש כי אלשטיין לא יעמוד לבסוף בהצעתו ולא יזרים את הסכום המדובר לאי.די.בי, בהערכה כי גם סכום זה לא יספיק לו כדי לשמר את שליטתו בדסק"ש למשך שנים רבות.

במקום זה, חוששים בסביבת הנציגות, יוביל אלשטיין מהלך של הנפקת זכויות בדסק"ש (באמצעות הכנסת שותף חיצוני או באמצעות חברה אחרת שבשליטתו), שיגדיל את הון המניות בשיעור ניכר וידלל את גרעין השליטה הנוכחי שמשועבד כאמור לטובתם.

בסביבת הנציגות טוענים כי ביקשו מאלשטיין התחייבות מפורשת לכך שמהלך מעין זה לא ייצא לפועל, אך התחייבות שכזו  לא התקבלה עד כה.

אלשטיין משמש כיום בתפקידי יו"ר הדירקטוריון של אי.די.בי ושל דסק"ש, וכן בתפקיד המנכ"ל בחברת נכסים ובניין, שהיא חברה בת וזרוע הנדל"ן של דסק"ש. 

עוד כתבות

שיעור גאוגרפיה / צילום: משה מילנר - לע"מ. איור: גיל ג'יבלי

שנים של תרגול ותקציבי עתק לא הועילו: איך הגיעה מערכת החינוך כה לא מוכנה ליום הדין של הקורונה

למרות התקציב הגדול ביותר בממשלה, שנים של תרגול לשעת חירום ומבצע גרנדיוזי לתקשוב בתי הספר - בסוף כולם למדו בזום. יצאנו לבדוק מי אחראי למחדל העצום שאת תוצאותיו נרגיש בעוד שנים, ואם למדנו משהו לקראת השנה החדשה ● האזינו

בורסת וול סטריט / צילום: Associated Press

נעילה מעורבת בוול סטריט: מניית רשת בתי הקולנוע AMC זינקה ב-14.4%

לראשונה מפרוץ הקורונה, דרישות האבטלה השבועיות בארה"ב ירדו מתחת למיליון ● מדד הפוטסי הבריטי הוביל את הירידות באירופה ● סיסקו צנחה ב-11.5% לאחר הדוחות בשל תחזית מאכזבת ● אפל קפצה לרמת שיא, אמזון מחקה את העליות

קניון שבעת הכוכבים / צילום: איל יצהר

חיים בסרט: קניון שבעת הכוכבים דורש דמי שכירות מהקולנוע, שסגור כבר חצי שנה

חברת בתי הקולנוע רב-חן הודיעה להנהלת שבעת הכוכבים כי תעזוב את המתחם בסוף אוגוסט עם סיום החוזה שלה בשל מחלוקת על דמי השכירות ● גורמים המעורים בסכסוך טוענים כי בקניון דרשו כי בית הקולנוע ישלם דמי שכירות על ששת החודשים בהם נסגר בשל הנחיות הממשלה ● בחודש שעבר נקלע הקניון לסכסוך עם קבוצת קסטרו

קניון TLV בתל אביב סגור בתקופת הקורונה. רבע מהמ”ר של מרכזי המסחר בישראל פתוח בשבת / צילום: איל יצהר, גלובס

הגבלות חדשות על המסעדות, שטוענות מצדן ל"מחטף פוליטי"

על רקע ההודעה החדשה שתאפשר התקהלות של עד 10 אנשים בשטח של עד 80 מ"ר, המסעדנים זועמים וטוענים שלהחלטה אין דבר וחצי דבר עם שמירה על בריאות הציבור  ● "ההחלטה מנוגדת להסכמות שלנו עם פרופ׳ גמזו על מתווה שיגובש בשקיפות ותוך כדי התייעצות מולנו"

נתניהו בסיור במפעל ופלים בבית שמש. שיעור התמיכה בו ובליכוד ירד בכ־20% בחודשים מאי־אוגוסט / צילום: רויטרס

בחירות בחורף הקרוב? 4 סיבות לכך שזה ממש לא בטוח

המצב של נתניהו בסקרים, חיזוק המנהיגות בכחול לבן, היצמדות החרדים לליכוד וחובות המיליונים של המפלגות ● לאף אחד בקואליציה אין אינטרס להיגרר שוב לקלפי. ולזה תוסיפו את ההסכם ההיסטורי עם איחוד האמירויות

דרור פויר /  צילום: יונתן בלום

כשלוקחים ממך קוראים לזה ביטוח, כשנותנים - קוראים לזה סיוע

הדרמה הנוכחית על סוגיית התקציב מבהירה שזאת תמיד אותה שיטה: שנים שמכריחים אותנו להתנהג כפושטי יד מול הממשלה; גורמים לנו להיות חסרי ודאות, קצרי נשימה, להתחרות זה בזה על הפרוסה האחרונה ● דרור פויר קיבל כיסא חדש במתנה שגרם לו להרהר על השיטה

משרד הייטק / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

סקרים לא יגלו לכם מה שלום העובדים. אז מה כן?

מדוע ארגונים צריכים לדאוג לרווחת העובדים, ואילו כלים טכנולוגיים יכולים לסייע בכך

ראש הממשלה בשיחת טלפון עם נשיא ארה"ב ועם יורש העצר של איחוד האמירויות / צילום: קובי גדעון, לע"מ

משרד החוץ של עומאן: מברכים על ההסכם בין ישראל לאמירויות

בהודעה שפורסמה בטוויטר, נכתב שהיא מקווה שהמהלך יוביל להסכם "מקיף, צודק ובר-קיימא ולשגשוג בכל המזרח התיכון" ●  בראיון לרשת ב' הודיע יועצו של מלך בחריין כי "עד סוף שנת 2020 יהיו עוד מדינה או שתיים שיחתמו על הסכמים על ישראל, וההסכם יוביל לאפקט דומינו"

יורש העצר של איחוד האמירויות מוחמד בן זאיד / צילום: AP

ההסכם עם איחוד האמירויות: פוטנציאל כלכלי ענק מול העולם הערבי כולו

הקשרים והיחסים שהתקיימו עד כה בין ישראל לבין העולם הערבי היו ברובם מתחת לפני השטח, ופה ושם יצאו לאור ● כעת, לאחר ההסכם עם איחוד האמירויות, האפשרויות הנפתחות בשווקים הערביים עבור החברות הישראליות הן עצומות ועשויות להגדיל באופן דרמטי את הייצוא הבינלאומי, ולכאן נכנס היתרון הכלכלי האמיתי של ההסכם

מלון דוד המלך. כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע / צילום: יורם אשהיים

למה חודש יוני היה מצוין לקבלנים, וה"מכה" של המשקיעים. כותרות הנדל"ן

נתונים שפרסם האוצר לרבעון הראשון מספקים תמונה עגומה עבור משקיעי הנדל"ן ● את מי מינה השבוע השר דרעי לעמוד באחת מוועדות התכנון החשובות בישראל, איך במלון המלך דוד הירושלמי מתמודדים עם הקורונה, וב"כסף בקיר" קיימנו דיון סביב השאלה האם זה הזמן הנכון להשקיע בחנות

קו הרקיע של דובאי / צילום: שאטרסטוק

מקפצת יחסי הסחר: אלו ההיבטים הכלכליים של נרמול היחסים עם איחוד האמירויות

הנורמליזציה עם אחוד האמירויות תפגיש את המגזר העסקי הישראלי עם מושגים ונורמות שעד כמה לא היו מוכרות במחוזותינו ● ההסכם עשוי לשמש כמקפצה לכינון יחסי סחר עם שכנותיה של איחוד האמירויות, וגם לתיירות שלנו צפוי שיפור משמעותי, בעיקר לאחר משבר הקורונה

דונלד טראמפ בתצוגת בייסבול בבית הנשיא / צילום: Evan Vucci, Associated Press

האם ארה"ב תפסיק להיות המבוגר האחראי של המערב?

במשך 70 שנה ארה"ב הייתה הגננת והמטפלת של מדינות העולם המערבי והגנה על חרויותיהן ● מאז עלה טראמפ לשלטון, ולאחרונה ביתר שאת, היוצרות מתהפכים ● מי יגן על אמריקה?

דני רופ בקמפיין משרד האוצר / צילום: צילום מסך

על מה הולך הכסף? משרד האוצר - הקמפיין המושקע ביותר מבחינה תקציבית בשבוע החולף

גיאוקרטוגרפיה: הפרסומת האהודה ביותר בשבוע החולף היא של משרד הבריאות עם ישראל קטורזה ● מזגני טורנדו נותרת הזכורה

בנימין נתניהו / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

פרשת בן-ארי: חייבים לפרסם את המידע, אך גם את התמונה המלאה

הפרסומים בנושא עבירת הבנייה, לכאורה, של בן ארי, הם חלק מקמפיין מתוזמר שמתנהל דווקא עכשיו נגד הפרקליטות ובכיריה העוסקים בתיקי נתניהו • התקשורת חייבת לתת גם את ההקשר הרחב לפרשה

שביל הסלט / צילום: מיטל סטרז

רק החודש, הכול בעשר: פסטיבל תיירות בנגב, ברוח התקופה

סיורים חקלאיים וקטיף עצמי, סדנאות אצל אומנים, מרכזי מבקרים וחוות, פעילויות ספורט וטיולים מודרכים

ניר ברקת / צילום: איל יצהר, גלובס

הצ"ח: יום השבתון ביום בחירות - רק לבעלי זכות הצבעה

כיום השבתון ביום בחירות חל גם על מי שאינו בעל זכות הצבעה, דבר אשר השית עלויות כלכליות כבדות ובלתי מידתיות על המגזר העסקי

אבי גבאי / צילום: כדיה לוי

מכשול בעסקת סלקום גולן בשל דרישת מש' התקשורת לערבות

המשרד דורש מגולן להחזיר לו 75 מיליון שקל בגין אגרות תדרים כתנאי להעברת השליטה לסלקום

בניין באור יהודה שבו יש דירות דיור ציבורי/ צילום: תמר מצפי

מחירי הדירות ירדו בחצי אחוז, אך הציבור רוכש נכסים זולים

ברבעון הראשון שלה בישראל, הקורונה הביאה לירידת מחירים של חצי אחוז, אך בלטה בעיקר בהשפעתה על מחירי העסקאות שירדו ב-6%; הדבר מעיד על כך שהרוכשים כיום מתרחקים מנכסים יקרים

מירי רגב / צילום: מארק ניימן, לע"מ

מירי רגב: "הצלחנו בעבודה מאומצת לאפשר לישראלים להיכנס לשתיים וחצי מדינות"

רגב התייחסה למתווה הראשוני של פתיחת השמיים, ואמרה "ישראל מוגדרת כמדינה אדומה, ולכן רוב המדינות הירוקות לא ששות לקבל אותנו" ● ישראל מתכננת להפעיל טיסות לבולגריה, קרואטיה וחלקים מיוון כבר ב-18 באוגוסט

מסעדה בתל אביב. חלק ניכר ממקומות הישיבה בחוץ / צילום: Amir Cohen, רויטרס

הגבלות חדשות: עד 10 אנשים במסעדות קטנות

המגבלות החדשות מתירות התקהלויות של עד כ-30 אנשים במקומות פתוחים, ובמקומות סגורים הגדולים מ-80 מ"ר מגדילה את המגבלה מ-10 ל-20 בני אדם ● התקהלות במקומות קטנים שגודלם עד 80 מ"ר עדיין תוגבל ל-10 אנשים בלבד