גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"תוכנית הרכישות של בנק ישראל תעזור בעיקר לחברות ש'חטפו' במשבר, כמו גזית גלוב, מליסרון, אלבר ואלדן"

"בטווח הקצר אין ספק שיהיה סנטימנט חיובי בשוק, אבל בטווח הבינוני נהיה כבר יותר תלויים במצב הכלכלה הריאלית", אומר דודי רזניק מלאומי שוקי הון ● רפי גוזלן, אי.בי.אי: "אם בנק ישראל יראה צורך, הוא יוכל להגדיל את התוכנית"

ד"ר אמיר ירון / צילום: יונתן בלום
ד"ר אמיר ירון / צילום: יונתן בלום

שוק החוב הקונצרני המקומי הגיב אתמול בצהלה להודעתו ההיסטורית של בנק ישראל על כך שיתחיל לרכוש לראשונה איגרות חוב של חברות במסגרת המסחר בבורסת תל אביב, כחלק מהניסיון להתמודד עם המשבר בשווקים בעקבות התפשטות וירוס הקורונה.

לפי הודעת בנק ישראל, שהפתיעה את הפעילים בשוק, הוא מתכנן להשקיע 15 מיליארד שקל ברכישת אג"ח במסגרת המסחר בשוק, של חברות בדירוג A מינוס ומעלה. לפי הקריטריונים שהציב הבנק, האג"ח הפוטנציאליות לרכישה כוללות כ-75% משוק האג"ח הקונצרני המקומי, ששוויו כ-341 מיליארד שקל - כלומר, רכישות בשיעור של כ-6% משוק פוטנציאלי בהיקף של כ-255 מיליארד שקל.

בעקבות ההודעה של הבנק בעניין, סיימו אתמול מדדי התל-בונד הבולטים את יום המסחר בעליות של 1.5%-2%, והיום (יום ג') נמשך הכיוון החיובי במדדים, עם עליות בטווח של 1%-2% - מה שהשלים למדדי תל-בונד עליות דו-יומיות של 2.5%-3.5%.

ביצועי מדדי אגח קונצרניות בולטים

הכיוון החיובי במסחר ביומיים האחרונים היה רוחבי, ובא לידי ביטוי גם במדדי אג"ח שבהם נסחרות סדרות שלא צפויות להיכלל בתוכנית הרכישה, כמו תל-בונד גלובל (מדד הכולל את סדרות האג"ח של חברות הנדל"ן האמריקאיות), שטיפס בתוך יומיים בכ-3%, כשמתחילת השנה הוא עדיין בולט לשלילה, עם שחיקה של כ-7% בערכו.

העליות הדו-יומיות בעקבות הודעת בנק ישראל קיזזו חלק מהירידות שהציגו מרבית מדדי התל-בונד הבולטים מתחילת השנה, לטווח העומד כעת על 1.5%-4%.

במבט קדימה, נראה כי האופטימיות שאחזה באפיק הקונצרני צפויה להמשיך ללוות אותנו, לפחות בזמן הקרוב.

"בנק ישראל הפתיע את השווקים"

דודי רזניק, אסטרטג ריביות בלאומי שוקי הון, אמר כי "בנק ישראל הפתיע את השווקים, שלא ציפו שהוא יגיע כל כך מהר מבחינתו לאפיק הקונצרני, בסכום השקעה לא מבוטל, וראינו את התגובה לכך בעליות החדות שהציגו המדדים בעקבות ההודעה". להערכתו, "בטווח הקצר אין ספק שיהיה סנטימנט חיובי בשוק, אבל בטווח הבינוני נהיה כבר יותר תלויים במצב הכלכלה הריאלית".

רפי גוזלן, הכלכלן הראשי של בית ההשקעות אי.בי.אי, הוסיף כי "הודעת הבנק הפתיעה, כי בניגוד למצב השוק בחודש מרץ, כיום הוא לא נמצא בסטרס גדול, ומה שקורה כרגע זה התאמות. השוק הבין שיש פה שינוי גדול, ובהמשך הוא ייגש לבחון את פרטי התוכנית, שכרגע טרם ידועים". גוזלן ציין בעניין זה כי "לא ידועים עדיין משך התוכנית, מגבלות אפשריות לפי היקפי הסדרה הנרכשת, זהות המנפיק, שאלת זיקת הפעילות של החברה לשוק בישראל ועוד".

גוזלן העריך כי "יכול להיות שהבנק החליט להקדים תרופה למכה, בעקבות הידרדרות המצב בעולם עם הורדת תחזיות צמיחה וגל התפשטות שני בישראל, ולכן הוא החליט לפעול לפני שהשוק עלול להיכנס לסטרס".

  • איך תשפיע התוכנית על המתרחש בשוק הקונצרני?

רזניק: "זה צעד חיובי לשוק, אבל לגבי מידת השפעתו - היא תלויה במשך המשבר ובעומקו. התוכנית מאוד תעזור בעיקר לחברות ש'חטפו' במהלך המשבר ועומדות בקריטריונים שהציב בנק ישראל, ובהן חברות מתחום הנדל"ן המניב, כמו גזית גלוב, מליסרון, שיכון ובינוי ועוד, חברות ליסינג דוגמת שלמה החזקות, אלבר ואלדן, וגם חברות התקשורת. אני מניח שהבנק יתרכז ברכישות של חברות ריאליות, ולא יקנה אג"ח של בנקים, שבמילא נסחרות במרווחים סבירים".

לדברי גוזלן, "השוק הקונצרני המקומי לא סחיר, וכדי לא לעשות בו זעזועים גדולים, צריך לפעול בצורה מדודה. יש סדרות שאין בהן בכלל מסחר יומי, ואפשר לראות שבמהלך המסחר יש ניירות, גם בהיקפים משמעותיים, שיכולים ליפול ב-4%-5% בעסקה של כמה עשרות אלפי שקלים. לכן, יש חשיבות לפרטי התוכנית, ועד שהם יתפרסמו, ניתן להעריך שהשוק יעשה התאמת מחירים נוספת".

  • איך תסייע התוכנית לחברות?

גוזלן: "התכנית טובה, ויש חברות, כמו חברות התקשורת וחברות השכרת הרכב, שהתוכנית תסייע להוריד את הסטרס הפיננסי שבו הן נמצאות, ואלה גם החברות שניירות הערך שלהן הגיבו חזק לתוכנית. בזכות התמיכה שהיא מספקת, השורה התחתונה של התוכנית היא תמיכה בתעסוקה ומניעת לחצים פיננסיים. אבל, התוכנית לא פותרת את המשבר, אלא מונעת הידרדרות נוספת שממנה יכולות לסבול החברות בגלל המשבר. אם בנק ישראל יראה צורך ויבין שההיקף הנוכחי לא מספיק, הוא יוכל להגדיל את התוכנית".

לדברי רזניק, "באמצעות הרכישות הבנק יסייע להורדת התשואות בשוק, וכך יקל על החברות בגיוס כסף בריביות סבירות ויעזור להן עם מחנק אשראי, כך שבסך הכל התוכנית טובה. העניין הוא שמדובר בעזרה פיננסית נקודתית, שלא יכולה לשנות את מצב הכלכלה הריאלית. אם יימשכו ההגבלות והסגרים, והנדל"ן המניב, למשל, ימשיך להיפגע, אז בהתאם, אותן חברות ימשיכו לסבול מהמשבר ועלויות המימון שלהן יתייצבו ברמות גבוהות יותר, ולא בטוח שרכישות כאלה יעזרו להן יותר מדי".

רזניק סבור כי "בסופו של דבר, החברות האלה יצטרכו לפגוש מציאות כלכלית שתתמוך בעסקים שלהם. בנק ישראל רוצה לספק להן טווח נשימה - מעין 'גשר פיננסי', שיסייע להן לחצות את הנהר הסוער שבו אנחנו נמצאים כיום".

"השוק נותר פתוח רק לחברות טובות"

למרות הטלטלה שעברה על השווקים בחודשים האחרונים, בעקבות התפשטות וירוס הקורונה ברחבי העולם, שוק גיוסי החוב של החברות בבורסת תל אביב המשיך להציג תפקוד ברמה גבוהה יחסית. מנתוני לאומי שוקי הון עולה כי בסיכום המחצית הראשונה של 2020, היקף הגיוסים בשוק האג"ח הקונצרניות הצטבר לכ-32 מיליארד שקל, מתוכם כ-7.5 מיליארד שקל על ידי הבנקים, לעומת כ-30 מיליארד שקל שגויסו במחצית הראשונה של 2019, מתוכם כ-5 מיליארד שקל על ידי הבנקים.

לדברי רזניק, "מה שקרה השנה בעקבות המשבר, הוא שנרשמה עלייה באיכות החברות המגייסות, והשוק נותר פתוח רק לחברות טובות. אבל בסך הכל, הוא במצב בסדר ועם נזילות".

כניסתו של בנק ישראל למעורבות במסחר בשוק האג"ח הקונצרניות המקומי מגיעה לאחר שבסוף מרץ הוא התחיל לרכוש אג"ח ממשלתיות, בהיקף של כ-50 מיליארד שקל, ועד כה השקיע כמחצית הסכום.

לדברי רזניק, "הרכישות הממשלתיות עזרו מאוד לשוק, אחרי שבמהלך מרץ, עד להודעת בנק ישראל, נרשמו שם ירידות חדות והייתה בעיית נזילות. רכישות הבנק סייעו לעצירת עליית התשואות וייצבו את השוק, ובלטו במיוחד על רקע העובדה שהגיוסים הממשלתיים עלו בצורה חדה בגלל הגירעון הממשלתי הגדול".

  • לאן תוביל התוכנית את השוק הקונצרני?

רזניק: "התשואות יירדו, אבל לא יגיעו לרמה שהיתה לפני המשבר - בטח לא בחברות שסובלות מהמשבר. שוק האג"ח הממשלתיות לא מעוות, בגלל שבנק ישראל קונה אג"ח, ואני מניח שגם באפיק הקונצרני, בהנחה שהתוכנית תיעצר בהיקפה הנוכחי, לא נראה עיוותים, אלא ירידת תשואות ותיקונים". 

עוד כתבות

קמלה האריס / צילום: Tom Williams, Associated Press

"נשים שאפתניות עושות היסטוריה": החומה הסקסיסטית של סגני נשיאי ארה"ב

המפלגה הדמוקרטית חיכתה 36 שנה כדי למנות אישה למועמדת לסגן נשיא ● שמונה סגנים נכנסו לנעלי נשיאיהם ● אבל נשיאים התחילו להעניק סמכויות של ממש לסגניהם רק ברבע האחרון של המאה ה-20

יעקב לוקסנבורג, בעל השליטה בלפידות קפיטל  / צילום: יח"צ

דניה סיבוס תקים בנייני משרדים בראשון לציון וברומניה

החברה שבשליטת לפידות קפיטל, חתמה על שני הסכמים חדשים להקמת הבניינים ● שתי העסקאות יניבו לדניה סיבוס הכנסות של 206 מיליון שקל

ג'ו ביידן ודונלד טראמפ / צילום: Associated Press

לקראת הישורת האחרונה: מה יהיה הסיפור הגדול של הבחירות באמריקה?

ג'ו ביידן בוחר במועמדת היסטורית, הפלונטר הכלכלי בארה"ב מעמיק, ובפתח מסתמנת עונת בחירות חסרת תקדים ● שמואל רוזנר מתארח בפודקאסט 'המדריך לטראמפיסט', כדי למפות את הסיפורים הגדולים של קמפיין 2020 - וצופה שעשוי לקחת הרבה זמן עד שנדע מי בכלל ניצח ● האזינו

מדד דופק התעסוקה של "גלובס"

4,161 דיווחים על חזרה לעבודה - פי 1.6 ממספר דורשי העבודה החדשים 2,575

המספרים של שוק התעסוקה בישראל מבלבלים, שלושה גופים רשמיים מפרסמים נתונים שונים, הפערים גדולים ובלתי מוסברים • "גלובס" מנסה לפזר את הערפל באמצעות מדד יומי חדש לבחינת "הדופק של שוק התעסוקה

בניין הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: Baz Ratner , רויטרס

הבורסה ננעלה בעליות: סומוטו זינקה ב-63% במחזור ענק

מדד ת"א 35 עלה ב-1%, ומדד ת"א 90 טיפס בכ-1.3% ● נאוי קפצה ב-14% לאחר שפרסמה דוחות טובים, עליות חדות גם בתדיראן וישראכרט לאחר הדוחות ● לילך אשר טופילסקי מונתה ליו"ר קמהדע

אולם בג"ץ, רגע לפני הדיון / צילום: דוברות הרשות השופטת

בג"ץ דן בעתירה למינוי נציג אופוזיציה לוועדה למינוי שופטים

לאחר שהכנסת בחרה בח"כ צבי האוזר (כחול לבן) ובח"כ אוסנת מארק (הליכוד) לכהן בוועדה, בניגוד למסורת, עתרה התנועה לאיכות השלטון לבג"ץ בדרישה למנות נציג אופוזיציה בוועדה

אדוארדו אלשטיין, בעלי אי.די.בי  / צילום: שלומי יוסף, גלובס

אי.די.בי דוחה את איומי בעל השליטה אלשטיין: אי ביצוע הזרמות ההון לא מקובל

אי.די.בי סבורה כי התחייבותה של חברת דולפין הולנד, שמחזיקה באי.די.בי ובדיסקונט השקעות, להזרים לה סכום של 70 מיליון שקל עד ל-2 בספטמבר השנה, היא מחייבת ובלתי חוזרת

ח"כ יאיר לפיד במליאת הכנסת / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

לפיד תוקף: "אם היית מקשיב לאבי לא היית עם שלושה כתבי אישום"

חילופי דברים קשים בין יו"ר האופוזיציה, יאיר לפיד, לראש הממשלה בנימין נתניהו לפני ההצבעה על הצעת החוק של יש עתיד, לפיה נשיא המדינה לא יטיל את התפקיד להרכבת הממשלה על חבר כנסת שהוגש נגדו כתב אישום ● הצעת החוק של לפיד נפלה בהצבעה שמית

ארומה סניף טאגור / צילום: שני מוזס, גלובס

ארומה ת"א ממשיכה בסגירת הסניפים: הפעם ברמת אביב

ל"גלובס" נודע כי ארומה ת"א סוגרת את סניף רמת אביב במרכז המסחרי טאגור ● הסגירה הנוכחית שמצטרפת לשלושה סניפים נוספים שנסגרו במהלך משבר הקורונה ● ברשת מציינים כי מדובר בסגירה שתוכננה עוד לפני השפעות משבר הקורונה על הענף

בני רוזנברג ז"ל במסיבת הפרידה מ"גלובס" / צילום: תמונה פרטית

"אמרת בני רוזנברג אמרת 'בית הדפוס של גלובס'"

רוזנברג, שניהל את בית הדפוס למעלה מ-20 שנה, נפטר השבוע • ילדיו ועמיתים לשעבר מספרים עליו

בדיקות קורונה של אבוט לבורטוריס / צילום: David J. Phillip, Associated Press

ההשקעות שמנצחות את הקורונה: גם מניות הציוד הרפואי מספקות את הסחורה

כולם מדברים על הביצועים הפנומנליים של חברות הטכנולוגיה והנאסד"ק, שעלו ב-60% מאז שהתחיל התיקון בשווקים בסוף מרץ ● אבל, האם שמתם לב לכך שמניות חברות הציוד הרפואי עלו בדיוק באותם שיעורים?

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 11 באוגוסט 2020

אמש באיכילוב: 12 פצועים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

"גלובס" ובית החולים איכילוב חוזרים לדווח על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

מאיר גורביץ', בעל השליטה בארזים / צילום: רוני שיצר

רוכש חדש מתעניין באל על: איש הנדל"ן מאיר גורביץ

גורביץ (65) הוא איש עסקים ישראלי-בריטי, ובעל פעילות עסקית חובקת עולם ● עיסוקו מתמקד בעיקר בנדל"ן מניב ● גורביץ לא העביר הצעת מחיר אולם פנה כאמור לרשות החברות לקבל היתר

אלפים בעולם שיתפו ציטוט שבו נתניהו מודה באחריות לאסון בביירות - המשרוקית של גלובס בודקת / צילום: Hussein Malla, Associated Press

האם נתניהו קיבל אחריות רשמית על הפיצוץ בביירות?

אלפים בעולם שיתפו ציטוט שבו נתניהו מודה באחריות לאסון בביירות. מנין הוא צץ? ● "המשרוקית של גלובס"

אלדד קובלנץ / צילום: דן חיימוביץ

סערה בתאגיד בעקבות הפרסום ב"גלובס": "אפליה של החטיבה הערבית ועובדיה"

אגודת העיתונאים בירושלים מאשימה את הנהלת תאגיד השידור הציבורי באפליה של החטיבה ועובדיה ● הרקע, פרסום אודות זימון לשימוע שקיבל מנהל החטיבה בעקבות דוח פנימי שמצא ליקויים

עליית מחירים. קורקינטים בת"א / צילום: שלומי יוסף, גלובס

רוכבות על הגל: חברות הקורקינטים השיתופיים נהנות מגידול במספר המשתמשים - ומעלות מחירים

אחרי שהחברות חוו פגיעה משמעותית בהיקף השימושים במהלך הסגר, כעת הן מדווחות על עלייה ● לאחרונה עדכנה ווינד כי היא מייקרת את המחיר לדקת רכיבה ובירד שינתה את המחירים גם כן ● יחד עם הגידול עולה שיעור הנפגעים בתאונות דרכים

שי וינינגר (מימין) ודניאל שרייבר, מייסדי למונייד / צילום: שלומי יוסף, גלובס

למונייד מפסידה, אך שווה כמו הראל, הפניקס ומנורה יחדיו

חברת הביטוח הדיגיטלי מפרסמת את הדוחות הכספיים הראשונים שלה כחברה ציבורית, ומציגה גידול של 131% בהפסד במחצית ● החברה זינקה מאז ההנפקה בניו יורק והיא נסחרת בשווי של כ-3.4 מיליארד דולר

מטוס של אל על / צילום: יח"צ

בשעה שאל על מתקדמת עם תשקיף לקראת הנפקה, נקבעה פגישה בין רוזנברג לדירקטוריון אל על

הרוכש הפוטנציאלי והצעיר מינה שורה של אנשי מקצוע לסייע במלאכת הרכישה של החברה הקורסת ● המצטרפים החדשים לשורותיו של רוזנברג: פרופ' גבריאלה שלו, הכלכלן דורון כהן והאלוף (במיל') רוני נומה ששימש מפקד פיקוד מרכז לשעבר

בנימין נתניהו / צילום: עמוס בן גרשום, דוברות הכנסת

רה"מ נתניהו: "אתמול פורסם עוד פוסט שקרא לאונס רעייתי"

במהלך סיור במפעל גילרו בבית שמש אמר ראש הממשלה כי קיים פוסט נוסף בו התבטאות מינית חריפה נגד שרה נתניהו, וטען כי לא ננקטת שום פעולה על כך ● עוד התייחס לתקציב ולמשבר הכלכלי: "מקווה מאוד שנוכל להציג תקציב בימים הקרובים"

זירת המסחר בוול סטריט / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

מניות השבבים הובילו עליות בוול סטריט; טסלה קפצה ב-13%

מדד ה-S&P 500 רחוק כעת בכ-0.4% מעלייה לשיא חדש ● בורסות אירופה ננעלו בעליות בהובלת מדד הפוטסי בלונדון שקפץ בכ-2.2% ● למונייד ירדה ב-3.5% לאחר שפרסמה דוחות כספיים מאכזבים ● תופין זינקה בכ-11% לאחר שפרסמה תוצאות טובות יחסית