גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

עצמאים יקבלו מענק מיידי, דמי האבטלה לשכירים הוארכו בשנה: נתניהו וכ״ץ הציגו את תוכנית החילוץ החדשה למשק

התוכנית מכונה "רשת ביטחון כלכלית 2020-2021” ואמורה לתת מענה לקשיים הכלכליים שנוצרו עקב משבר הקורונה ● היא מגיעה לאחר ביקורת ציבורית נרחבת על כך שהתכניות הקודמות שהוצגו על ידי נתניהו, כ״ץ ושר האוצר הקודם משה כחלון לא נתנו מענה מספיק וכי חלק גדול מן המענקים לא הוזרמו לידי בעלי העסקים ולידי הציבור

ישראל כ"ץ ובנימין נתניהו / צילום: איל יצהר, Associated Press
ישראל כ"ץ ובנימין נתניהו / צילום: איל יצהר, Associated Press

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר ישראל כ״ץ הציגו הערב את התוכנית הכלכלית אותה הם מכנים "רשת ביטחון כלכלית 2020-2021", האמורה לתת מענה לקשיים הכלכליים שנוצרו עקב משבר הקורונה.

ההיקף הכספי של התכנית עומד על 90 מיליארד שקל שמתוכם 60 מיליארד מתקציב המדינה ועוד כ-30 מיליארד אשראי מהמערכת הבנקאית והפיננסית. תוקף רשתות הביטחון בתכנית הוא עד יוני 2021 או עד ששיעור האבטלה ירד בחזרה אל מתחת ל-10% - המוקדם מהשניים.

לתוכנית המלאה לחצו כאן

הצעדים בתוכנית החילוץ הכלכלית של נתניהו וכ"ץ: 

● העצמאים שקיבלו את הפעימה השנייה במאי יקבלו בשבוע הבא מקדמה של 7,500 שקל
● דמי אבטלה משופרים לשכירים הנמצאים בחל"ת
● ביטול קיזוז קצבאות
● הרחבת מענקי הסתגלות לבני 67 ומעלה
● ביטול קנס על משיכה מוקדמת מקרן השתלמות, עד 10.5 אלף שקל
● הארכת רשת הביטחון לעצמאים שספגו ירידה של כ-40% במחזור
● מענק ארנונה לעסקים עם מחזור של עד 100 מיליון שקל, שפעילותם ירדה מעל 60%
● תוכנית האשראי לעסקים קטנים בערבות מדינה תגדל ל-45 מיליארד שקל
● הרחבת היקף ההכשרות המקצועיות לכ-50 אלף בשנה
● תוכנית האצה להשקעה בתשתיות

● עסק של עד 300 אלף שקל יקבל מענק של עד 15 אלף. עסק בינוני במחזור של עד 100 מיליון יקבל מענק השתתפות בהוצאות קבועות של עד חצי מיליון

"על רשת הבטחון לשכירים ולעצמאים וגם לעסקים הצוותים שלנו עבדו מסביב לשעון כדי שיקבלו את הכסף וכמה שיותר מהר", פתח ואמר נתניהו. "אבל לפני כן, אנחנו בעיצומה של סערה עולמית ומתגברת. אנחנו בגל שני, הוא הגיע אלינו וגם למדינות אחרות והוא לא יפסח על אף מדינה כמעט. אנחנו מנווטים את הספינה בין גלים גבוהים שלא היו כדוגמתן בעולם ב 100 שנים אחרונות. ההתמודדות מחייבת קבלת החלטות על בסיס יומיומי. בין השמירה על חיים לבין פתיחת הכלכלה וההחלטות הן ניסוי וטעיה. מנסה, טועה ומתקן.

"כך עושים בכל העולם. בגל הראשון היתה לנו הצלחה מדהימה, סגרנו שמיים מוקדם והכנסנו אנשים לבידוד והשתמשנו בכלים דיגיטיליים. והורדנו את הנתונים לקומץ ביממה. מספר הנפטרים היה קטן יחסית למדינות בגודל שלנו. זה הישג שחייבים לשמור עליו. הצעדים שנקטנו, שהביאו להצלחה כבירה, גבו מאיתנו מחיר כלכלי כבד".

"אני שומע על יוזמות לקיים חתונות פיראטיות, אל תעשו זאת, אי אפשר לרמות את הנגיף", המשיך נתניהו. "אנחנו אוסרים חתונות כדי למנוע הלוויות ואל תתקהלו יותר מ -20 איש במקום אחד. מחקרים הוכיחו כששני אנשים לובשים מסכות, במרחק 2 מטר זה מזה - הסיכון להידבקות הוא אפסי. אם נשמור על ההנחיות נשטח את העקומה של התחלואה. אבל גם כאשר נעשה זאת, העקומה עוד תעלה, בגלל ההידבקויות הקיימות.

"עכשיו אני רוצה לדבר על הנושא הכלכלי. אני קשוב למצוקות, שומע את הזעקה, אני מדבר איתכם בזום, בשיחות גלויות לב נוקבות. ואני נחוש לתת פתרונות. אני רואה לנגד עיני את בעל המסעדה, מוכר פלאלפל, הספר, הקוסמטיקאית, נהג המונית והאמנים והאמניות.

"בתחילת המשבר יזמנו תוכניות, נתנו תמריצים לחזור לעבודה. נאבקנו , במשקל כבד. היו בתחילה כשלים של תוכניות קודמות ובירוקרטיה כרונית וחלק מן העיכובים עדין איתנו. לכן נתנו הנחיה לרשות המסים לזרז ולהגביר את הבדיקות לבעלי עסקים שעדיין לא קיבלו כסף. 

"העקרונות שלנו הם ודאות לשנה הקרובה, מהירות בהעברת הכסף ומענק מיידי לעצמאים. התכנית נותנת כסף מהיר בחשבון וודאות לשנה הקרובה. המדינה תעשה כל מה שדרוש כדי להקל על המצוקה הכלכלית. וישראל כ״ץ ירחיב. המרכיב הראשון הוא רשת בטחון לשכירים, המובטלים וחל"ת. תקבלו דמי אבטלה עד סוף יוני 2021. מאריכים את כל תוקף ההקלות. כל זה יהיה בתוקף עד ששיעור האבטלה ירד מתחת ל-10%. המרכיב השני, הוא רשת בטחון לשנה הקרובה לעצמאים ובעלי עסקים. 

"קודם כל, הנחיתי לתת מענק מיידי, שיגיע לחשבון הבנק בשבוע הבא. גם בעניין הזה, שר האוצר ואני היינו חייבים להתגבר על מכשולים בירוקרטים. היינו צריכים בחדר אחד -את אחראי על מחשוב, מס הכנסה, צמרת בט״ל, צמרת האוצר. בסוף פיצחנו את זה. בלי חישובים חדשים ובלי תכנות מחדש. זה התשלום המיידי שאתם רואים. המרכיב השלישי הוא רשת בטחון לעסקים קטנים". 

נתניהו המשיך בתגובה לשאלות שהופנו אליו: ״אני ישן בלילה אבל חושב על זה. גם בלילה וגם בבוקר. זה מה שאני עושה. עובד על הכלכלה, שוברים את הראש איך להתגבר על הביורוקרטיה הנוראה הזו. לאנשים יש את הזכות של ההפגנה. אני מבין. כאשר הפכתי את ישראל למודל אדיר בעולם, ספגתי אין סוף מכות וביקורת. לא עשיתי חישוב אישי. אבל אני כן עושה עכשיו חישוב אישי עבור אבי בעל העסק שהמצב שלו קשה. אני רוצה שאנשים ידעו איך אנחנו חיים בשנה הקרובה. זה צריך לתת רשת בטחון. אנחנו צריכים להתאים את האנשים ואת העובדים למציאות החדשה ולכן אנחנו כוללים תכנית הסבה והכשרה לעידן הקורונה".

לשאלה שהופנתה אליו בנוגע בכאן למסיבה בה השתתף יולי אדלשטיין, ענה כי "שר הבריאות השיב ואמר שעבד בכל הכללים לאותו הרגע, אני לא יכול להוסיף על דבריו. אני באמת מדבר. הנגיף לא מתעניין בפרטים כאלה ואחרים. הוא רק מתעניין, שאם מצוטפפים ולא חובשים מסיכות - אתם תדביקו ותידבקו. זה לא קל הנושא של המשמעויות של החתונות. אבל אם מביאים קהל גדול, אחרי שהדברים ברורים, אתם מסכנים את קרובי משפחה. ומסכנים את האחרים ונראה עוד נפטרים. ותשמרו על ההנחיות, אל תחפשו ׳זה קיים וזה לא קיים׳".

לעניין התקציב, הסביר ראש הממשלה כי ״אנחנו צריכים תקציב, החבילה שלנו היא נפרדת. חוץ מזה צה"ל, עו״סים, רופאים, שוטרים - צריכים תקציב. כל הכלכלנים בלי יוצא מן הכלל אומרים תביאו מהר תקציב מידי עד סוף השנה, קחו נשימה ותראו מה קורה לפני התקציב הבא. אני אומר את זה גם לעמיתי גנץ. עשינו את זה כדי להביא תקציב. זו המציאות. אני לא יכול להעביר תקציב בלי הסכמה. אבל עשינו ממשלת חרום בשביל לעזור לאזרחי ישראל. לא צריך לערב פה שיקולים פוליטיים. זה נטו נושא מקצועי. דיברתי עם 4 מנהיגים, והם שואלים אותי מה יהיה. הם רוצים לדעת איך מתמודדים. כי הם מעריכים שהגל השני בדרך אליהם. אנחנו לא יודעים, משקיעים מצב לעזרה ראשונה". 

"בתוכנית זו הופקו הלקחים מתוכניות שליוו אותנו בזמן תחילתו של המשבר"

שר האוצר ישראל כ"ץ פתח ואמר כי "אנחנו מביאים כאן תוכנית שההיקף התקציבי הישיר שלה הוא כ-50 מיליארד שקל ועוד כ-30 מיליארד בהלוואות. כל הכסף הזה כולו הולך לזרום אליכם אזרחי ישראל. אני יכול להבטיח לכם שהפעם זה יקרה בצורה ברורה ומהירה.

"התוכנית שגובשה קובעת ראייה לשנה קדימה, והסיבה היא שהנחת היסוד היא שהקורונה תלווה אותנו כשנה קדימה, עד שאנחנו מקווים שיימצא החיסון. לכן נדרש גיבוש של תוכנית כלכלית שתיתן מענה נרחב ומקיף לשכירים, לעצמאים ולבעלי העסקים. בתוכנית זו הופקו הלקחים מתוכניות שליוו אותנו בזמן תחילתו של המשבר.

"בתכנית הזו הופקו הלקחים מהתוכניות שליוו אותנו מאותן תכניות מראשית המשבר. הדבר הראשון הוא שכל השכירים שנמצאים בחלת או באבטלה יקבלו דמי אבטלה משופרים.

"ראשית, השכירים שפוטרו יקבלו דמי אבטלה משופרים. בניגוד לכלל של דמי אבטלה, אז נדרשת תקופת אכשרה ארוכה, ואחרי תקופה יורדת מדרגה בשכר וכו׳, ביטלנו את זה לחלוטין. מעכשיו ועד לאמצע השנה הבאה, לכל מי שלא תימצא עבודה, כולל מקבלי מקבלי קצבאות, גם בני 67 פלוס. כל המגבלות על דמי האבטלה מוסרות.

"הדבר השני הוא רשת ביטחון לעצמאים ולעסקים. עסקים שהכנסתם היא עד 300 אלף שקל יקבלו מדי חודשיים מענק של עד 15 אלף שקל. בנוסף, יקבלו מענק עבור העסק, כאשר עסקים עד מאה מיליון שקל יקבלו מענקים לפי קריטריונים. הגדלנו את היקף המענק, והוא יעמוד על עד 500 אלף שקל לחודשיים.

"העסקים עצמם יקבלו כאמור את אותם מענקים בהיקפים נרחבים. אנחנו נותנים רשת ביטחון לשכירים, נותנים לעצמאים, עד תקרה של 640 אלף שקל, משכורת אחת בחודשיים עד 15 אלף שקל וגם לעסקים שהם מפעילים אותם. מי שיש לו עסק עד 300 אלף שקל יקבל באופן אוטומטי מענקים של 3,000 ,4,000 ו-6,000 שקל, בנוסף למענק המשכורת שהוא יקבל בכל חודשיים.

"החלטנו בעצה אחת עם ראש הממשלה להעניק סיוע לאלו שירדו ב-40% מהמחזור. התשלומים יהיו בכל חודשיים בשבע פעימות. אנחנו נותנים רשת ביטחון לשכירים שלא מתאפשר להם לעבוד. נותנים לעצמאים עד תקרה של 640 אלף שקל, וגם לעסקים שמפעילים אותם בעלי השליטה.

"כל הכסף הזה הולך לזרום אליכם, אזרחי ישראל, עצמאים שכירים ובעלי עסקים. והדבר הזה יקרה בצורה מסודרת, ברורה ומהירה". 

התוכניות הקודמות לא נתנו מענה

עיקרי התכנית פורסמו ב"גלובס" על ידי עמירם ברקת כאשר מטרתה העיקרית של התוכנית היא להעניק אופק כלכלי ומענה לקשיים עד לסוף שנת 2021. 

התוכנית מגיעה לאחר ביקורת ציבורית נרחבת על כך שהתכניות הקודמות שהוצגו על ידי נתניהו, כ״ץ ושר האוצר הקודם, משה כחלון, לא נתנו מענה מספיק וחלק גדול מן המענקים לא הוזרמו לידי בעלי העסקים ולידי הציבור המשווע לסיוע.

בשבועות האחרונים מתקיימות הפגנות גדולות של בעלי עסקים ומועסקים ממגזרים שונים, לרבות ארגוני ענף התרבות, מסעדנות, תיירות, בעלי עסקים עצמאיים, עובדות סוציאליות ועוד.

במקביל, אין עדיין החלטה ממשלתית על תקציב המדינה לשנת 2020 ו/או 2021 כאשר בכחול לבן ממשיכים לדרוש שיועבר תקציב עד לסיום שנת 2021 עם נקודת יציאה לתיקונים בינואר 2021.

נשיא התאחדות התעשיינים ד״ר רון תומר הגיב לתוכנית הכלכלית שהוצגה הערב ומסר כי ״מדובר בשינוי כיוון חשוב של הממשלה אשר נראה כי בפעם הראשונה לוקחת אחריות מלאה על האירוע ומבטיחה רשת ביטחון לאזרחי ישראל. עם זאת, כפי שאמרו היום ראשי המעסיקים בפגישה עם שר האוצר, יש לתגבר משמעותית את התמיכה במגזר העסקי כדי להבטיח את מקום עבודתם של אלו שלא נפלטו משוק העבודה ולבסס מנועי צמיחה ותעסוקה יציבים לשנה הקרובה.

"בין השינויים אותם הציעו המעסיקים: הגדלה של המחזור השנתי המזכה בפיצוי, הפחתת עלויות ההעסקה, הקלה משמעותית בדרכי הגשת בקשות הפיצוי, פטור כולל מארנונה למגזר העסקי, עידוד צריכה פרטית מעסקים ישראליים, החלת חובת רכש ישראלי על גופי הממשלה והרשויות, ועצירה כללית של רגולציה חדשה על המגזר העסקי. עוד אמר ד"ר תומר: על כל שר, ח"כ ופקיד ממשלתי יש לזכור שהמשימה העליונה שלנו כעת היא יצירת מקומות תעסוקה בישראל ולסייע בכל דרך אפשרית לעסקים לפעול ולצמוח מחדש גם במציאות הקורונה״.

ח"כ ניר ברקת שהציג השבוע תuכנית כלכלית אלטרנטיבית מסר הערב כי הוא "מברך את ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר ישראל כ"ץ, על תuכנית החירום שנותנת סיוע דחוף ועזרה ראשונה למי שפרנסתם נפגעה קשה". ברקת הוסיף כי הוא שמח ששר האוצר לקח על עצמו לוודא ביצוע באופן אישי אך הוסיף כי "עדיין חסרה תuכנית גדולה לשיקום המשק והצלת מקומות העבודה, ואני מאמין שראש הממשלה יציג אותה בקרוב כפי שהתחייב הערב".

עוד כתבות

מיכאל (מימין) ודניאל זלקינד, בעלי חברת אלקו  / צילום: ישראל הדרי

לאחר הדיבידנד: אלקו מכרה מניות אלקטרה צריכה בכ-57 מיליון שקל

מניית אלקטרה צריכה קפצה ב-118% מהשפל אליו הגיעה באמצע חודש מרץ השנה ● בשבוע הבא תחלק אלקטרה צריכה דיבידנד בגובה של כ-300 מיליון שקל

שליחים של חברת המשלוחים "וולט" משקיפים לעבר רחוב ריק בצל הקורונה. חברות המשלוחים הפכו להיות מרכזיים בתקופה שבה אי אפשר לצאת כמעט מהבית / צילום: כדיה לוי, גלובס

בפעם השנייה בתוך חודש: תקלה באפליקציית משלוחי האוכל וולט

מוקדם יותר הערב, האפליקציה הפסיקה לפעול ומציגה הודעת שגיאה לכל מי שמנסה להזמין באמצעותה משלוח ● לפי שעה, התקלה תוקנה ● החברה סבלה מתקלה דומה לפני פחות מחודש כשאז הסבירו בחברה כי מדובר בתקלה עולמית

החיים זה לא הכל / צילום: יוני המנחם, יח"צ

הסיטקום הוותיק "החיים זה לא הכל" נמכר לערוץ יווני

וגם: מאבקים וריבים בחברת נקסטג'ן ● השיחה

מאבטח בסניף בנק לאומי. בבנקים מסבירים כי הם ממשיכים לעבוד ויש להם הוצאות / צילום: שלומי יוסף, גלובס

בנק לאומי חשף חשבון סודי של לקוח בפני גרושתו - וחויב בפיצוי

ביהמ"ש המחוזי בתל אביב קבע כי הבנק פעל בניגוד לחוק והפר סודיות בנקאית ● זאת, כאשר במסגרת סכסוך גירושין של לקוח שלו, העביר לגרושתו פרטי בנק סודיים, אף שלא נדרש לעשות זאת

פועלים באתר בניה / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

ענף הבנייה יוחרג מהסגר, אך עדיין לא ברור אם הפועלים הפלסטינים יורשו להיכנס לארץ

ממשלת ישראל קיבלה החלטה בשעה האחרונה לפיה ענף הבנייה יוחרג ולמרות הסגר הכללי יוכל לפעול כרגיל ● ניר ינושבסקי, סגן נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ: "הפועלים הפלסטינים הם חוליית מפתח בהתקדמות בעבודה. אם לא נביא אותם האתרים יעצרו"

אריה דרעי ובנימין נתניהו / צילום: אמיל סלמן-הארץ

החלטות הממשלה משקפות את הוויכוח הפוליטי יותר משהן נוגעות לקורונה

ההתחלה דווקא נראתה טוב - דיונים ענייניים, אבל עם הזמן הכול התיישר, כרגיל, לפי הקווים הפוליטיים ● המשוואה של הפגנות - תפילות השתלטה על השיח ופרופ' גמזו כמעט שלא נשמע ● בינתיים זה עושה טוב לפוליטיקאים שמתנגדים להחלטות הממשלה

צילום: יונתן בלום

תעלת המזגן הייתה המקום הכי חשוב שהייתי בו השבוע

דרור פויר נאלץ להכנס השבוע לתעלת המזגן כדי לנקות פילטרים - וכשיצא משם הכול נראה אותו דבר - רק טיפה יותר טוב

מקררי חלב בסופרמרקט / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

לקראת החמרת הסגר: נמשך המחסור בחלב ברשתות המזון

גורמים בענף החלב מסבירים כי המחלבות מתקשות לספק סחורה על רקע גל החום של השבוע שעבר, הביקושים המוגברים לקראת החג והידוק הסגר ● המחסור הוא בעיקר בחלב של שטראוס וטרה

מליאת הכנסת / צילום: אורן בן חקון, פול

לאחר ניגוחים מימין ומשמאל: חוק הקורונה עבר הערב בקריאה ראשונה במליאה

הכנסת דחתה את הפגרה שלה כדי לחוקק מחדש את התיקונים לחוק הקורונה הגדול, שיאפשרו הגבלות חדשות בסגר שייכנס לתקפו מחר בצהריים ● גנץ יקיים מסיבת עיתונאים הערב

בורסת הונג קונג / צילום: Kin Cheung, AP

מגמה מעורבת גם באירופה; בורסות אוסטרליה נסגרו בעלייה של 1.51%

בעוד הפוטסי עולה ב-0.13%, הקאק והדאקס יורדים ב-0.67% ו-0.5% ביום תנודתי במיוחד בבורסות אירופה ● יש ברחבי העולם יותר מ-32 מיליון מקרי קורונה, ו-987 אלף נפטרים בעקבות הנגיף

פרופ’ יורם לס / צילום: איל יצהר, גלובס

השפעת עדיין מחכה: פרופ' לס מודה ששגה ומתנצל בפני אלן דרשוביץ

הפרופ' הפרובוקטיבי יורם לס חזר בו מטענותיו החמורות נגד פרופ' אלן דרשוביץ' ● "הדברים התבססו על טעות שלי, צר לי מאוד אם נגרמה לו עוגמת נפש"

 

 

עו”ד אמיר עסלי / צילום: איל יצהר

מגמת "ההצעה הלא אחידה" בהנפקות - פה כדי להישאר

ההצעה הלא אחידה מספקת וודאות גבוהה יותר, הן לחברה ביחס להצלחת ההנפקה והן למשקיעים המוסדיים ● הנפקות ראשוניות בהצעה לא אחידה יכולות לתרום לשוק משוכלל יותר, פעיל יותר ובריא יותר

נתב"ג, הבוקר. אלפי ישראלים לא מחכים והם ממהרים לצאת מהארץ / צילום: רש"ת, יח"צ

בדרך לסגר: ענף התעופה מחכה להחלטה על הפעילות בנתב"ג

פחות מ-24 שעות לכניסתה של ישראל לסגר מלא ועדיין לא ברור אם נתב"ג יפעל במשך הסגר, ואם כן באיזו צורה ● האם חוסר ההחלטיות של מקבלי ההחלטות בישראל יבריח חברות זרות מפעילות בישראל?

שליח של וולט / צילום: כדיה לוי, גלובס

אחרי הביקורת: וולט חותכת את העמלה למסעדות לתקופת הסגר בסבסוד בנק הפועלים

אפליקציית משלוחי האוכל תצמצם את גובה העמלה שהיא לוקחת על הזמנות מ-27% בממוצע ל-22%, החל ממחר ועד ה-11 באוקטובר ● צמצום גובה העמלה יסובסד על ידי בנק הפועלים בכפוף להיקף המשלוחים שיבוצעו במהלך התקופה ● לא מדובר בשינוי שיפיע על המחיר לצרכן

מטוס של אל על / צילום: יח"צ

הקטטה שאינה נגמרת: כנפי נשרים של אלי רוזנברג בהאשמות לדירקטוריון אל על

אחרי שבאל על טענו כי אלי רוזנברג הוא בסך הכל איש קש של אביו, קני רוזנברג שהוא עצמו תושב חוץ, היום מגיעה התשובה של כנפי נשרים, החברה של אלי רוזנברג: "נראה כי קבוצת בורוביץ' עושה שימוש שלא כדין בשמה של אל על למטרותיה שלה שאינן עולות בקנה אחד עם מטרות אל על"

אדוארדו אלשטיין, בעלי אי.די.בי  / צילום: שלומי יוסף, גלובס

האם ימיו של אלשטיין כבעל השליטה באי.די.בי יסתיימו היום?

בית המשפט דן בבקשת נאמן אגרות החוב מסדרה ט' של אי.די.בי להוציא צו פתיחת הליכים לחברה ולמנות לה נאמן ● הדיון הסתיים ללא הסכמות, בהמתנה להחלטת השופט

לילה חאלד / צילום: רויטרס

בתוך יממה: זום, פייסבוק ויוטיוב סירבו לשדר הרצאה של ליילה ח'אלד

שלוש ענקיות האינטרנט סירבו לשדר הרצאה של ח'אלד שהתקיימה באוניברסיטת סן פרנסיסקו ● ח'אלד הייתה פעילה בארגון הטרור "החזית העממית לשחרור פלסטין"  והשתתפה בחטיפות מטוסים בשנים 1969-1970

מחלקת קורונה בחניון בית החולים רמב"ם בחיפה / צילום: Oded Balilty, Associated Press

שיא נוסף נשבר: יותר מ-7,500 מקרי קורונה אובחנו אתמול

גם אחוז הבדיקות החיוביות הגיע לשיא; 12.8% מהנבדקים התגלו כחיוביים, מה שמעיד על תחלואה סמויה רבה יותר בקרב האוכלוסייה ● מספר אנשי הצוות המצויים בבידוד אף הוא נמצא בשיאו, ועומד על 4,592 אנשי צוות רפואי

מל״ט של חברת בלובירד ( BlueBird Aero Systems)  / צילום: תעשיה אוירית

התעשייה האווירית רכשה 50% מחברת מל"טים קטנים ששווייה מוערך ב-100 מיליון שקל

בלובירד מפתחת ומוכרת את המל"טים לשירותי הביטחון הישראלים ולמדינות זרות ● פי הודעת החברה, התעשייה האווירית זיהתה פוטנציאל בשוק המל"טים הקטנים, בעולם הצבאי והאזרחי, ורוצה להגדיל משמעותית את פעילותה בתחום

המספרים מאחורי הסגר במשק / צילום: כדיה לוי, גלובס

מינוס 150 מיליארד שקל (בינתיים): האם כלכלת ישראל בדרך לעשור אבוד

לפי התחזיות המעודכנות הנזק הכלכלי למשק בשנים 2020-2021 כבר חוצה את קו ה-150 מיליארד שקל ● סגר במתכונת הסגר של חודש מרץ דוחה בשנה נוספת את ההתאוששות, רק שהפעם המשק מוחלש ווהסכנה להדרדר לשפל של שנים גדולה הרבה יותר