גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

עורך הדין החדש שנתניהו רוצה לצרף, העדה בתיק 1000 והשאלה האתית שעלולה לצוץ

רה"מ מעוניין לצרף לצוות ההגנה שלו את עו”ד בעז בן צור ומנהל עימו מגעים • אולם לטענת גורמים ששוחחו עם “גלובס”, העובדה שבן צור הוא עורך דינה של העוזרת האישית לשעבר של ארנון מילצ’ן, שצפויה להיות עדת מפתח מטעם התביעה, עלולה להיחשב ניגוד עניינים ולפסול אותו

בעז בן-צור / צילום: שלומי יוסף
בעז בן-צור / צילום: שלומי יוסף

בימים האחרונים, ולא בפעם הראשונה או השנייה, שוב נערכים שינויים פרסונליים בצוות ההגנה של ראש הממשלה בנימין נתניהו, העומד לדין בגין שוחד ומרמה והפרת אמונים בבית המשפט המחוזי בירושלים. אחרי שעו"ד מיכה פטמן, שייצג את נתניהו בדיון הקראת כתב האישום, פרש בשבוע שעבר מהייצוג, שכר נתניהו בסוף השבוע את שירותיו של עו"ד יוסי שגב. זאת, על אף ששגב עוסק במשפט מסחרי ובפירוקים ולא במשפט פלילי ולמרות הרשעה בעבירת מס ששגב סוחב עמו מ-2017.

בנוסף, כפי שנחשף ב"גלובס" כבר ביוני 2019, נתניהו ממשיך לנהל מגעים עם עו"ד בעז בן צור על מנת שיצטרף לצוות ההגנה וינהל את התיקים לצדם של עו"ד שגב ושל בא כוחו הנוסף של רה"מ, עו"ד עמית חדד.

אחרי שיותר מ-10 סנגורים של נתניהו באו והלכו מאז פרוץ החקירות נגדו, עו"ד בן צור נראה כמי שעשוי להתאים לנתניהו כמו כפפה ליד. בניגוד לעו"ד שגב שלו, כאמור, אין כלל ניסיון במשפט פלילי או בעבירות צווארון לבן, בן צור שאפילו הוזכר בעבר כמועמד לשופט בביהמ"ש העליון, הוא סנגור ותיק שעוסק בייצוג חשודים ונאשמים בביצוע עבירות צווארון לבן כבר שנים רבות. בן צור נמנה עם עורכי הדין המובילים בישראל בתחום הליטיגציה והוא מייצג בימים אלה, בין היתר, את ראש לשכת עוה"ד לשעבר אפי נוה.

מגבלות ייצוג

עם זאת, לעו"ד בן צור יש כבר מעורבות משמעותית בייצוג בתיקי נתניהו. הוא ייצג את איש העסקים, ארנון מילצ'ן, שמערכת היחסים בינו לבין נתניהו עומדת במרכז האישום נגד נתניהו בתיק 1000 (פרשת המתנות) והוא ייצג גם את הדס קליין, העוזרת האישית של מילצ'ן לשעבר שצפויה להיות עדת מפתח של התביעה בתיק 1000, בחקירותיה בפרשה.

הסיטואציה המוזרה הזאת מביאה לכך שאם רה"מ ישכור את שירותיו של בן צור, בן צור לא יוכל לייצג את נתניהו בכל הקשור לתיק 1000 אלא רק בתיקים 2000 (פרשת נתניהו-מוזס) ו-4000 (פרשת בזק-וואלה).

בתיק 1000 מואשם נתניהו במרמה והפרת אמונים על כך שפעל כדי לסייע למילצ'ן בזמן שמילצ'ן סיפק לאורך שנים ובתכיפות משקאות חריפים וסיגרים יקרי-ערך לנתניהו ולמשפחתו בשווי של אלפי שקלים בכל פעם. בנוסף, נטען כי איש העסקים ג'יימס פאקר העניק לנתניהו הטבות דומות בהיקף של 250 אלף שקל.

לטענת גורמים ששוחחו עם "גלובס", בעיית הייצוג של עו"ד בן צור את נתניהו עלולה שלא להסתיים בתיק 1000. הגורמים שפנו ל"גלובס" בימים האחרונים טוענים כי לאור העובדה שבן צור ייצג את העדה קליין, אם בן צור אכן יעבור לייצג את רה"מ, הדבר עלול להיחשב לניגוד עניינים המנוגד לכללי האתיקה של עורכי הדין. לשיטתם, לא ייתכן שסנגור ייצג עד שהוא עד מפתח במשפט פלילי, ואז יעבור לייצג את הנאשם.

חובת נאמנות

האם הטענות הללו נכונות? ממש לא בטוח. ייתכן שחופש העיסוק של בן צור צריך לגבור על הבעייתיות המסוימת שבייצוג נתניהו. בדיקה שערך "גלובס" מעלה שהחלטות ועדות האתיקה של לשכת עורכי הדין לא נותנות מענה ברור לסוגיה הזאת ולכן פנינו לד"ר לימור זר-גוטמן, מומחית לאתיקה של עורכי דין כדי לקבל את חוות דעתה.

עו"ד זר-גוטמן, ראש המרכז לאתיקה ע"ש וינר במסלול האקדמי במכללה למינהל, סבורה שלבן צור אכן עלולה להיות בעיה אתית לעבור לייצג את נתניהו, אולם לדבריה ייתכן שהדבר אפשרי. "כללי ניגוד האינטרסים של עורכי דין הם לא כללים של שחור ולבן", מבהירה עו"ד זר-גוטמן, ואין תשובה חד-משמעית לסוגיה.

לדבריה, הסעיף בכללי האתיקה של עורכי הדין שרלוונטי לענייננו הוא סעיף 14(א) הקובע כי: "לא ייצג עורך דין לקוח, לא יקבל על עצמו לייצגו ולא ימשיך בייצוגו, אם קיים חשש שלא יוכל למלא את חובתו המקצועית כלפיו, בשל עניין אישי שלו, או בשל התחייבות או חובת נאמנות שיש לו כלפי אחר או בשל עומס עבודה או בשל סיבה דומה אחרת"; וכן סעיף 14 ב הקובע כי: (ב) "לא ייצג עורך דין צדדים בעלי אינטרסים מנוגדים באותו עניין".

עו"ד זר-גוטמן מציינת כי אין החלטה שדנה במקרה זהה לזה של בן צור (של ייצוג עדה ואחרך כך של נאשם שהיא מעידה נגדו). אולם לדבריה, יש החלטה של ועדת האתיקה הארצית של לשכת עוה"ד בעניין דומה שבו דובר על עו"ד שייצג לקוח נגד אדם מסוים ואחר כך עבר לייצג את אותו אדם בעניין אחר. "במקרה הזה, הוועדה אמרה שבכל מקרה שבו קיים חשש לניגוד עניינים, על עורך הדין להימנע מייצוג", מציינת עו"ד זר-גוטמן.

עו"ד זר-גוטמן מציינת כי המבחן של ניגוד עניינים אצל עורכי דין הוא מחמיר אפילו יותר מאשר אצל שופטים. "אצל עורכי דין די בחשש לניגוד עניינים, והסיבה לכלל המחמיר הוא שחובת הנאמנות של עורכי דין ללקוחותיהם היא מאוד חזקה, צריך להגן עליה והיא לא מסתיימת עם הפסקת הייצוג של הלקוח. לקוח צריך להיות בטוח שעורך הדין נשאר נאמן לו, אפילו כשהייצוג הסתיים. ניגוד עניינים גם קשור להליך הוגן. לא יכול להיות הליך הוגן אם עורך הדין נמצא בסיטואציה של ניגוד עניינים".

אישור מהלשכה

ומה עם עקרון יסוד חשוב לא פחות שהוא חופש העיסוק של עו"ד בן צור? ומה עם הזכות של נתניהו להגן על עצמו ולבחור לו את סנגוריו?

עו"ד זר-גוטמן: "נכון. ההחלטה של ועדת האתיקה שדיברתי עליה ממשיכה ואומרת שבכל מקרה על עורך הדין לקבל את ההסכמה של הלקוח. כלומר, בהשאלה מההחלטה הזאת אפשר להניח שבן צור יצטרך לקבל אישור של קליין להתפטרות מהייצוג שלה ולמעבר לייצוג של נתניהו".

וד"ר זר-גוטמן מסכמת: "אני חושבת שהדרך הנכונה של בן צור היא ללכת לוועדת האתיקה של לשכת עורכי הדין ולקבל חוות דעת פרה-רולינג שתאפשר לו לייצג את נתניהו". 

***חזקת החפות: ההליכים המשפטיים נגד רה"מ בנימין נתניהו הם בעיצומם. נתניהו מכחיש את המיוחס לו ועומדת לו חזקת החפות.

סנגורו החדש של נתניהו, עו"ד יוסי שגב, טען כי הוא נרדף ע"י הרשויות

החלטת ראש הממשלה בנימין נתניהו בשבוע שעבר לצרף את עו"ד יוסי שגב לצוות ההגנה שלו הפתיעה רבים. שגב הוא אומנם עורך דין ותיק ומוערך, אבל תחום התמחותו בפירוקים ומשפט מסחרי, ולא בעבירות צווארון לבן או משפט פלילי בכלל. שגב גם הסתבך בשנים האחרונות בפלילים והוא הורשע ביוני 2017 בעבירה של התחמקות מתשלום מע"מ בהיקף של כ-2.4 מיליון שקל ונגזרו עליו שישה חודשי עבודות שירות. בית המשפט קבע כי שגב ניסה להציג לרשויות המס כאילו נתן שירותים משפטיים ללאה אייזנברג, אלמנתו של איש העסקים שאול אייזנברג ז"ל, בעוד שבפועל נתן את שירותיו לליז הארדי, בתו של אייזנברג המנוח . זאת, במטרה להימנע מתשלום מע"מ למדינה במיליוני שקלים.

לאורך כל ההליך נגדו טען עו"ד שגב כי התנהגותו הייתה תמימה, ודאי שאינה פלילית, ושהיא מתמצה בפרשנות לגיטימית של חוקי המס. במהלך המשפט עו"ד שגב אפילו חשף את הונו האישי באומרו כי: "ההון האישי שלי עומד על חצי מיליארד שקל, למה שאתחמק מתשלום מע"מ?". כן טען שגב, כי עצם העמדתו לדין על-ידי רשות המסים/המדינה מהווה רדיפה אישית שלו, ומעולם לא היה לא בסיס אמיתי. טענות דומות לאלו שמעלה היום לקוחו החדש, רה"מ נתניהו. 

עוד כתבות

ליאון רקנאטי / צילום: תמר מצפי

יצרנית המנועים של ליאון רקנאטי ומריוס נכט בדרך להנפקה לפי שווי של מיליארד שקל

החברה שבין בעלי המניות שלה נמנים מריוס נכט וליאון רקנאטי, פועלת בפיתוח מנועים חסכוניים ויעילים

הנשיא טראמפ בחדר הסגלגל עם צוות משרדו בהצהרה על נירמול היחסים  / צילום: Andrew Harnik, Associated Press

נתניהו: "רגע היסטורי של פריצת דרך לשלום במזרח התיכון"

ההסכם נחתם בשיחה בין נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, ראש הממשלה בנימין נתניהו ויורש העצר מוחמד בין זאיד ● נתניהו: "אני מחויב לריבונות לארץ ישראל ולעולם לא אוותר על זכותנו"

ד"ר סיניה נתניהו / צילום: יוסי כהן

ד"ר סיניה נתניהו מונתה למנהלת התוכנית לסביבה והערכת השפעות בריאותיות בארגון הבריאות העולמי באירופה

ד"ר סיניה נתניהו תופקד על חיזוק ויצירת התשתית המקצועית בתחום הערכת השפעות בריאותיות כתוצאה מחשיפה לסיכונים סביבתיים, הערכת הסיכונים וניהול הסיכונים בכל היבשת האירופאית, וצפויה להתחיל את תפקידה במטה הארגון בבון בתחילת חודש ספטמבר

דירות חדשות/צילום: אייל יצהר

הלמ"ס: היקף רכישת הדירות החדשות בחודש יוני זינק לנתוני הימים שלפני הקורונה

רבע מהדירות החדשות בחודש זה נמכרו במחוז הדרום ● בסך הכל כמות רכישת הדירות החדשות במחצית השנה נמוכה ב-2.5% מזו של המחצית הראשונה של 2019

כיכר המדינה, ת"א / צילום: גיא ליברמן, גלובס

בדרך לעסקת מימון חוץ בנקאי ענקית בכיכר המדינה בתל אביב

בעלי הזכויות הפרטיים בקרקע חתמו על מזכר הבנות למימון בגובה של כ-1.8 מיליארד שקל מול חברת ברקת ● כלל ביטוח תיקח אף היא חלק במימון ● בפרויקט מתוכננים להיבנות שלושה מגדלים ובהם 450 דירות

שיגור הלוויין של איחוד האמירויות / צילום: AP Photo, AP

עם לוויין בדרך למאדים ועם כור גרעיני חדש ונוצץ, האמירויות אומרות שלום

על סף יום הולדתו ה-40, איחוד האמירויות מפתח יומרות גלובליות נועזות ● הוא נוסד כדי להציל שבע נסיכויות חלשלשות, עכשיו הוא מנסה להציל את המזרח התיכון מאיראן ומבעלי בריתה

בצלאל מכליס / צילום: אלביט מערכות, יח"צ

עלייה של 65% ברווחי אלביט מערכות ברבעון השני

בשורה התפעולית הציגה אלביט עלייה של 47% ברווח שהגיע לרמה של כ-117 מיליון דולר ● החברה נהנתה מרווח הון בהיקף של כ-35 מיליון דולר בעקבות מכירת בניינים (ושכירתם מחדש) על ידי החברה הבת של אלביט בארה"ב

פנקוטה תירס ששודכה לפופקורן מקורמל  / צילום: ניצן רובין

בים בם בום: איך הפך התירס לאבוקדו החדש

אחרי הקורונה יהיה גל של מסעדות יוקרה, מתנבא השף שחף שבתאי, ורואה במסעדה החדשה שלו, סנונית ראשונה ● אחד הכוכבים בתפריט הוא התירס, שעכשיו בשיאו ● גם בגרסת פנקוטה תירס עם פופקורן מקורמל

משה חוגג, מנהל קרן הון סיכון סינגולריטים / צילום: יונתן בלום

יצרנית הסמארטפונים פוקסקון תובעת את משה חוגג ומנהלי סירין ב-20.3 מיליון שקל בגין אי תשלום חובות

חברת FIH, מקבוצת ענקית האלקטרוניקה הטייוואנית פוקסקון, טוענת בתביעה כי סירין לאבס של חוגג, שפיתחה סמארטפון בלוקצ'יין, חייבת לה יותר מ-6 מיליון דולר על עבודות ייצור ופיתוח שביצעה בעבורה ב-2018

קניון שבעת הכוכבים / צילום: איל יצהר

חיים בסרט: קניון שבעת הכוכבים דורש דמי שכירות מהקולנוע, שסגור כבר חצי שנה

חברת בתי הקולנוע רב-חן הודיעה להנהלת שבעת הכוכבים כי תעזוב את המתחם בסוף אוגוסט עם סיום החוזה שלה בשל מחלוקת על דמי השכירות ● גורמים המעורים בסכסוך טוענים כי בקניון דרשו כי בית הקולנוע ישלם דמי שכירות על ששת החודשים בהם נסגר בשל הנחיות הממשלה ● בחודש שעבר נקלע הקניון לסכסוך עם קבוצת קסטרו

שלמה אליהו / צילום: תמר מצפי

המערבולת במגדל לא נרגעת: דירקטור המקורב לשלמה אליהו מתפטר

הערכות: ההתפטרות כדי לפנות מקום למינוי דירקטור חדש, כנראה מוטי רוזן ● הדירקטור הפורש גבי פיקר הסביר כי התפטרותו הינה "נוכח חוסר אמון, שהחריף לאחרונה, בינו (ודירקטורים במגדל ביטוח) לבין יו"ר דירקטוריון מגדל ביטוח, ניר גלעד ועל רקע הוראת הממונה על שוק ההון"

בונים מחדש: איך השפיעה הקורונה על ענף הנדל״ן / צילום: א.ס.א.פ קריאייטיב, שאטרסטוק

תמריצים ושינויי חקיקה: איך משקמים את תחום הדיור המוגן מהריסות הקורונה?

בימי הקורונה הפכו תמריצים כלכליים ושינויי חקיקה להכרחיים בתחום הדיור המוגן, טוענים הבכירים בענף ● למבוגרים עצמם חשוב לשמר את השגרה שלפני המגפה, על מנת לתרום לבריאותם הנפשית והפיזית ● בונים מחדש – האתגרים של ענף הנדל"ן, כתבה רביעית בסדרה

פרופ' רוני גמזו צילום: איל יצהר

רוני גמזו הניח על שולחן הקבינט תוכנית אסקלציה לסגר

על אף שפרויקטור הקורונה מצדד בהצמדות לניסיון להפחית את התחלואה בהתנהלות הנוכחית, פרופ' גמזו התבקש להכין תוכנית לאפשרות של סגר ● גמזו הניח על שולחן הקבינט 3 תוכניות, בהן סגר חלקי ומלא

תמיר פלד, הבעלים של "מוזיאון המרציפן והשוקולד" ו"בית השקד" בכפר תבור / צילום: תמונה פרטית

כך בחסות הקורונה הפך המוזיאון הקטן והוותיק בכפר תבור את פניו

תמיר פלד, בן 44, בעלי "מוזיאון המרציפן והשוקולד" ו"בית השקד" בכפר תבור ● אחרי שההכנסות צנחו ב-95% הבין שכדי להתפרנס עליו לעשות שינוי, ועבר מתחום האומנות והיצירה לתחום "קמעונאות הבוטיק" ● "גלובס" שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז  

בורסת וול סטריט / צילום: Associated Press

נעילה מעורבת בוול סטריט: מניית רשת בתי הקולנוע AMC זינקה ב-14.4%

לראשונה מפרוץ הקורונה, דרישות האבטלה השבועיות בארה"ב ירדו מתחת למיליון ● מדד הפוטסי הבריטי הוביל את הירידות באירופה ● סיסקו צנחה ב-11.5% לאחר הדוחות בשל תחזית מאכזבת ● אפל קפצה לרמת שיא, אמזון מחקה את העליות

מפעל אבגול / צילום: איל יצהר

ללא עלייה במכירות ובזכות בהלת הקורונה: הרווח הנקי של אבגול זינק במאות אחוזים

ברבעון השני נרשם רווח חריג של 17.9 מיליון דולר, בזכות הביקוש הגובר לבדים לא ארוגים המשמשים למוצרי מיגון אישי, שצריכתם עלתה משמעותית ● החברה מדגישה כי רמות המחירים שמהן נהנתה לא יימשכו ברבעון השלישי

נתב"ג ריק בצל סגירת השמיים עקב הקורונה / צילום: יוסי פתאל

בדיקת קורונה ללא מגע בשדה התעופה: ככה זה הולך לעבוד

חברת בינה. AI, המפתחת מערכת לחישה מרחוק של סמנים רפואיים, הודיעה על תחילתם של שני ניסויי פיילוט עם שדות תעופה בעולם, לבדיקות קורונה ללא מגע

חילי טרופר, כחול לבן / צילום: שלומי יוסף, גלובס

האם בענף התרבות משתכרים 3,000 שקל פחות מהממוצע?

המחאה של אנשי התרבות לא באה מעשירים מפונקים, אומר השר ● ומה אומרים הנתונים? ● המשרוקית של "גלובס"

יורש העצר של איחוד האמירויות מוחמד בן זאיד / צילום: AP

ההסכם עם איחוד האמירויות: פוטנציאל כלכלי ענק מול העולם הערבי כולו

הקשרים והיחסים שהתקיימו עד כה בין ישראל לבין העולם הערבי היו ברובם מתחת לפני השטח, ופה ושם יצאו לאור ● כעת, לאחר ההסכם עם איחוד האמירויות, האפשרויות הנפתחות בשווקים הערביים עבור החברות הישראליות הן עצומות ועשויות להגדיל באופן דרמטי את הייצוא הבינלאומי, ולכאן נכנס היתרון הכלכלי האמיתי של ההסכם

מאיר גורביץ', בעל השליטה בארזים / צילום: רוני שיצר

רוכש חדש מתעניין באל על: איש הנדל"ן מאיר גורביץ

גורביץ (65) הוא איש עסקים ישראלי-בריטי, ובעל פעילות עסקית חובקת עולם ● עיסוקו מתמקד בעיקר בנדל"ן מניב ● גורביץ לא העביר הצעת מחיר אולם פנה כאמור לרשות החברות לקבל היתר