גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

משרד האוצר: הזוגות הצעירים חשבו שהקורונה הסתיימה והתנפלו על שוק הדירות בחודש מאי

כך עולה מנתוני הכלכלנית הראשית באוצר על שוק המגורים ● בחודש מאי בוצעו 6,500 עסקאות, רובן מצד זוגות צעירים ● ואולם רק רבע מהרכישות שלהם בוצעו במסגרת מחיר למשתכן ● חמישית מכלל הקבלנים פנו לקרן להלוואות בערבויות מדינה, בבקשת סיוע

ישראל כ"ץ / צילום: אמיל סלמן-הארץ
ישראל כ"ץ / צילום: אמיל סלמן-הארץ

שוק הנדלן של עידן הקורונה משנה התנהגויות. עוד המשקיעים נוהגים מישנה זהירות, ממעטים לרכוש, ומי שעושים זאת הם בעיקר בעלי אמצעים, בקרב משפרי הדיור שבו בחודש מאי אל השוק, אך לא נרשמה הסתערות. ואולם הממצא הבולט ביותר הוא, שמיד עם הסתיים הגל הראשון של הקורונה הצעירים הם אלה שהסירו מעצמם כל אמצעי זהירות. 54% מרוכשי הדירות בחודש מאי הם זוגות צעירים, ורובם לא רכשו דירות במסגרת מחיר למשתכן. כך עולה מנתוני הכלכלנית הראשית באוצר על שוק המגורים בחודש מאי.

עדיין הנתונים מחודש זה נמוכים ב-28% יחסית למאי שנה שעברה. ועם זאת נתונים ראשונים שהגיעו לכלכלנית מחודש יוני מורים על עלייה במספר העסקאות לעומת יוני 2019. ומצד שני מצב הקבלנים הקטנים והבינוניים מחמיר והולך עקב ירידה חדה בתזרים המזומנים של הקבלנים ממכירת דירות חדשות.

מתרבים הפרמטרים, כי שוק הנדל"ן התנהל פחות או יותר כמו ממשלת ישראל במהלך מגיפת הקורונה, ומסגר מוחלט שהוטל במרץ-אפריל, רוכשי הדירות שוכנעו, שגברנו על הקורונה, והמציאות שבה לשגרה. רק כך ניתן להבין את הנתונים שפורסמו היום, שתואמים במידה רבה נתונים שפרסמה אתמול הלמ"ס, לפיהם שוק הנדל"ן שב בחודש יוני לרמתו משנה שעברה.

וכך, בחודש מאי נרשמה התאוששות במספר העסקאות בהשוואה לשפל ההיסטורי שנרשם באפריל, שבו נרשמו בסך הכל 2,100 עסקאות. מספר העסקאות במאי זינק פי שלושה ל-6,500 במספר. הזינוק אינו מרשים כפי שזה נראה, שכן הוא נוצר כתוצאה מהשפל הקשה של אפריל. העובדה, שבמאי 2019 נרשמו כ-9,000 עסקאות.

נתון בולט במיוחד הוא חלקם של הזוגות הצעירים בשוק. לא פחות מ-3,500 דירות נרכשו על ידי הזוגות הצעירים בחודש מאי, כלומר כ-54%. רק 900 מהן בוצעו במסגרת מחיר למשתכן. הדבר מעיד ככל הנראה על כך, שהאופוריה בקרב הציבור הזה הייתה גבוהה יותר מאשר בקרב כלל הציבור.

דווקא הצעירים מבני ברק נותרו בשוק

והיכן רכשו הצעירים? ב-2019 אזור המרכז היה האהוד עליהם ביותר, ו-15% מהרכישות שלהם שלא במסגרת מחיר למשתכן היו שם. לא עכשיו, בעת הקורונה.

בין מרץ למאי האחרונים ירדו העסקאות שבהם ביצעו באזור המרכז ב-42% לעומת מרץ-מאי 2019 ומיד אחרי מחוז זה מגיעים אזור צפון השרון ותל אביב.

ניתוח רמות השכר של הרוכשים הצעירים באזור המרכז במאי האחרון מצביע על עליה משמעותית ברמות השכר: "בעוד שהשכר החציוני של רוכשים אלו במאי האחרון עמד על 16.4 אלף שקל ברוטו למשק בית, עמד שכר זה בקרב הרוכשים אשתקד על 13.8 שקל בלבד (פער של כ-20%). ברמות השכר הממוצע עומד הפער על 4%. יש בכך כדי ללמד על הקושי של בעלי השכר הנמוך יחסית לממן רכישת דירה בתקופת זו, בפרט לנוכח הממצאים לפיהם שיעור העובדים שהוצאו לחל"ת/פוטרו עם פרוץ משבר הקורונה גבוה יותר בקרב צעירים בעלי רמות שכר נמוכות יחסית".

מי שכן נותר בשוק היו דווקא צעירים תושבי בני-ברק, המאופיינים ברמות שכר נמוכות. בעוד שבתקופה המקבילה אשתקד ריכזו תושבי בני-ברק כ-8% בלבד מסך רכישות הזוגות הצעירים באזור המרכז, בחודש מאי האחרון זינק שיעורם ל-17%.

כשמדובר במשקיעים - הם במידה רבה בהמתנה להפחתת מס הרכישה. אמנם רק בזמן האחרון הכריז על כך שר האוצר ישראל כ"ץ באופן רשמי, ואולם באופן בלתי רשמי ההערכות כי מס זה עומד להתכווץ היו נפוצות. בחודש מאי הם רכשו 730 דירות ומכרו 1,300 דירות, כלומר כ-20% מכלל הדירות שנרכשו באותו חודש.

באגף הכלכלנית הראשית בדקו, מיהם המשקיעים שנכנסים בימים אלה לשוק, וביצעו ניתוח רמות שכר שלהם. מתברר, כי המשקיעים של עידן הקורונה מתאפיינים ברמות שכר הגבוהות משמעותית מאשר אפיינו בשנים האחרונות סגמנט זה של השוק. כך, השכר החודשי הממוצע למשק בית של רוכשים אלו בחודש מאי הגיע ל-71.3 אלף שקל (ברוטו לחודש) והשכר החציוני עמד על 34 אלף שקל. "רמות שכר אלו משקפות עליה חדה לא רק בהשוואה לשנים קודמות , אלא אף בהשוואה לחודש הקודם (השכר הממוצע של רוכשי דירות להשקעה בחודש אפריל עמד על 42.5 אלף שקל והשכר החציוני על 25.7 אלף שקל). שיעור המועסקים בקרב הסקטור הציבורי מסך המשקיעים נותר על רמה גבוהה של 40%, בדומה לחודש הקודם וגבוה משמעותית משיעורם בשנת השיא של פעילות המשקיעים (2015)", נכתב בסקירה.

הקבלנים לא באופוריה

בפילוח המשקיעים בחודש מאי לפי מחוזות המגורים שלהם נמצא כי דווקא ראשון לציון מובילה. למעלה משליש (35%) מהמשקיעים מתגוררים במחוז המרכז, כאשר העיר ראשון לציון לבדה ריכזה כ-8% מכלל רוכשי הדירות להשקעה (כפליים ממשקלה זה בשנים קודמות). והיכן הם משקיעים? כמחצית מרכישות המשקיעים המתגוררים במחוז המרכז מתרכזות בערי הפריפריה דווקא.

לעומתם, תושבי מחוז תל אביב מרכזים כחמישית מסך רכישות המשקיעים, מחציתם מתגוררים בעיר תל אביב.

תושבי הפריפריה הצפונית והדרומית גם יחד מרכזים כרבע מסך רכישות המשקיעים, כאשר רק 14% מרכישות אלו הינן בערי הפריפריה עצמה.

ומי שנאחז בתדמיות של הפריפריה, שיוציא מהן את המשקיעים. "רמות השכר של המשקיעים תושבי הפריפריה, בפרט הצפונית, גבוהות לא רק בהשוואה לרמות השכר שחל כלל משקי הבית המתגוררים בפריפריה, כי אם גם בהשוואה לרמות השכר של כלל רוכשי הדירות להשקעה", נכתב בסקירה.

מי שאינו נתון באופוריה הם הקבלנים. מאז חודש מרץ נרשמת ירידה חדה בתזרים המזומנים שלהם, עקב הנפילה במספר הדירות שהם מכרו. בחודש מאי נרכשו 2,200 דירות חדשות על פי הכלכלנית הראשית, כולל דירות שנמכרו במסגרת מחיר למשתכן, ירידה של 32% לעומת מספר הדירות שנרכשו במאי 2019.

להערכת הכלכלנית, הדבר "מצביע על פוטנציאל גבוה יותר לקשיי מימון בקרב החברות הקטנות בענף. זה המקום לציין כי אף שמדובר בחברות שמוכרות מספר קטן של דירות (חלקם הגדול במסגרת התחדשות עירונית), הן מהוות פקטור משמעותי בשוק. כך למשל, חמישית מכלל הדירות שנמכרו בשוק החופשי ב-2019 התרכזו אצל חברות שמכרו עד עשר דירות בלבד ב-2019".

מניתוח אחר שערכה הכלכלנית עולה, כי נכון לאמצע חודש יוני, כחמישית מיזמי הנדל"ן למגורים הגישו בקשה לסיוע מקרן ההלוואות בערבות מדינה. 41% מהפניות בוצעו מקרב ה יזמים שמכרו ב-2019 בין 200-100 דירות. מצד שני, אצל חברות הנדל"ן הגדולות, שמכרו יותר מ-400 דירות בשנה שעברה, לא נרשמה אף פנייה לקרן.

עוד כתבות

סאנה מרין

המנהיגה הצעירה ביותר בעולם שוברת שיאי אהדה בפינלנד אחרי משבר הקורונה

היא נאבקה לשרוד כלכלית בילדותה, גדלה במשפחה חד-מינית, לא נותנת לפוליטיקה להשתלט על חייה ומכונה "המנהיגה של דור האינסטגרם" ● בגיל 34, כשהיא מובילה את הממשלה הנשית ביותר אי פעם ומתמודדת בהצלחה עם משבר הקורונה, סאנה מרין עושה היסטוריה

בנימין נתניהו / צילום: עמוס בן גרשום, דוברות הכנסת

רה"מ נתניהו: "אתמול פורסם עוד פוסט שקרא לאונס רעייתי"

במהלך סיור במפעל גילרו בבית שמש אמר ראש הממשלה כי קיים פוסט נוסף בו התבטאות מינית חריפה נגד שרה נתניהו, וטען כי לא ננקטת שום פעולה על כך ● עוד התייחס לתקציב ולמשבר הכלכלי: "מקווה מאוד שנוכל להציג תקציב בימים הקרובים"

יו"ר הועדה המחוזית לתכנון ובנייה צפון אורי אילן / צילום: אביהו שפירא

אושרו להפקדה תוכניות המתאר לישובים סחנין ועראבה

תוכנית המתאר לסחנין כוללת תוספת של 7,720 יחידות דיור שייתנו מענה להיקף אוכלוסייה של כ-60,000 תושבים ● תוכנית המתאר לעראבה, כוללת תוספת של 5,900 יחידות דיור

מדד דופק התעסוקה של "גלובס"

4,161 דיווחים על חזרה לעבודה - פי 1.6 ממספר דורשי העבודה החדשים 2,575

המספרים של שוק התעסוקה בישראל מבלבלים, שלושה גופים רשמיים מפרסמים נתונים שונים, הפערים גדולים ובלתי מוסברים • "גלובס" מנסה לפזר את הערפל באמצעות מדד יומי חדש לבחינת "הדופק של שוק התעסוקה

ממשבר להזדמנות. רשת המזון צ’יפוטלה עברה מהפך / צילום: מתוך CNBC

בגדים משאריות של אבוקדו: ממקסיקו באהבה

צ'יפוטלה השיקה ליין בגדים אורגני שעשוי ממחזור שאריות אבוקדו שנערם בסניפיה ● מנכ"ל באומן בר ריבנאי התאהב ● אורחים מנתחים מהלכים שיווקיים מעבר לים

קניון שבעת הכוכבים בחודש שעבר. חיכוכים בין קבוצות אופנה גדולות לקניונים / צילום: כדיה לוי, גלובס

מאזן האימה החדש של הקניונים: זארה מכתיבה מודל תשלומים חדש והיא לא היחידה

כך נראה המאבק בין רשתות האופנה לחברות הנדל"ן על השכירות ודמי הניהול בימי הקורונה • החנויות דורשות שהקניונים יתחשבו בפדיונות הקורסים שלהן • חלק מהקניונים נתנו "הקלות קורונה", אבל נשמעות גם טענות על ניצול המצב • האם ההפסדים של מליסרון ברבעון האחרון הם רק קצה הקרחון?

בדיקות קורונה של אבוט לבורטוריס / צילום: David J. Phillip, Associated Press

ההשקעות שמנצחות את הקורונה: גם מניות הציוד הרפואי מספקות את הסחורה

כולם מדברים על הביצועים הפנומנליים של חברות הטכנולוגיה והנאסד"ק, שעלו ב-60% מאז שהתחיל התיקון בשווקים בסוף מרץ ● אבל, האם שמתם לב לכך שמניות חברות הציוד הרפואי עלו בדיוק באותם שיעורים?

מטוס של אל על / צילום: יח"צ

ועדת הכלכלה אישרה: החזר החוב של חברות התעופה לנוסעים יידחה ל-1 באוקטובר

במטרה לאפשר אורך נשימה לחברות התעופה הוחלט בוועדה לדחות את מועד ההחזר שנקבע בתחילה ל-14 באוגוסט ● ח"כ מרגי: "למרות התסכול מהתיקון הנוכחי, הדבר מתבקש מאחר והחלופה של קריסת חברות התעופה היא גרועה יותר"

אולם בג"ץ, רגע לפני הדיון / צילום: דוברות הרשות השופטת

בג"ץ דן בעתירה למינוי נציג אופוזיציה לוועדה למינוי שופטים

לאחר שהכנסת בחרה בח"כ צבי האוזר (כחול לבן) ובח"כ אוסנת מארק (הליכוד) לכהן בוועדה, בניגוד למסורת, עתרה התנועה לאיכות השלטון לבג"ץ בדרישה למנות נציג אופוזיציה בוועדה

הקרייה בתל אביב / צילום: איל יצהר

סוכלו מתקפות סייבר מסוג "הנדסה חברתית" נגד תעשיות ביטחוניות בישראל

התוקפים, השייכים למערך התקיפה הבינלאומי "לזרוס", פנו דרך הרשת החברתית העסקית לינקדין לעובדים בתעשיות הביטחוניות בהצעות עבודה מפתות, כביכול בשם מגייסי כוח אדם ("ציידי ראשים") ● ניסיונות התקיפה בוצעו במהלך החודשים האחרונים

קמלה האריס / צילום: Tom Williams, Associated Press

"נשים שאפתניות עושות היסטוריה": החומה הסקסיסטית של סגני נשיאי ארה"ב

המפלגה הדמוקרטית חיכתה 36 שנה כדי למנות אישה למועמדת לסגן נשיא ● שמונה סגנים נכנסו לנעלי נשיאיהם ● אבל נשיאים התחילו להעניק סמכויות של ממש לסגניהם רק ברבע האחרון של המאה ה-20

שי וינינגר (מימין) ודניאל שרייבר, מייסדי למונייד / צילום: שלומי יוסף, גלובס

למונייד מפסידה, אך שווה כמו הראל, הפניקס ומנורה יחדיו

חברת הביטוח הדיגיטלי מפרסמת את הדוחות הכספיים הראשונים שלה כחברה ציבורית, ומציגה גידול של 131% בהפסד במחצית ● החברה זינקה מאז ההנפקה בניו יורק והיא נסחרת בשווי של כ-3.4 מיליארד דולר

בנייה במרכז תל אביב / צילום: גיא ליברמן, גלובס

עוד חבל ליזמים: המדינה מאריכה תוקפן של החלטות תכנוניות

בכדי להקל על עבודתם של מגישי בקשות בתחום הבנייה בתקופת הקורונה, הוחלט על מספר צעדים שיגמישו את העבודה ויאריכו תוקף של החלטות

פוקס ניוז משיקה שירות סטרימינג מחוץ לארה"ב / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

פוקס ניוז משיקה שירות סטרימינג בתשלום מחוץ לארה"ב

רשת השידורים מסרה כי תציע שידורים חיים של ערוצי פוקס ניוז וביזנס, בשירות חדש שיושק החודש במקסיקו ● בספטמבר יושק השירות בספרד, בגרמניה ובבריטניה, ועד סוף השנה יהיה זמין ב-20 מדינות ● השירות יעלה 6.99 דולר בחודש

עפר שלח / צילום: שלומי יוסף

משרד ראש הממשלה: נמצא מקום חליפי למעון הרשמי החדש

בדיון בוועדה לביקורת המדינה הודיע סמנכ"ל ביטחון וחירום במשרד ראש הממשלה כי נמצא מקום חדש לבניית מעון ראש הממשלה ● זאת לאחר שבשבוע שעבר פרסם מבקר המדינה דוח חמור בנושא ● עד היום הושקעו בתכנון המעון במקומו המקורי שישה מיליון שקל

אלפים בעולם שיתפו ציטוט שבו נתניהו מודה באחריות לאסון בביירות - המשרוקית של גלובס בודקת / צילום: Hussein Malla, Associated Press

האם נתניהו קיבל אחריות רשמית על הפיצוץ בביירות?

אלפים בעולם שיתפו ציטוט שבו נתניהו מודה באחריות לאסון בביירות. מנין הוא צץ? ● "המשרוקית של גלובס"

בניין הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: Baz Ratner , רויטרס

הבורסה ננעלה בעליות: סומוטו זינקה ב-63% במחזור ענק

מדד ת"א 35 עלה ב-1%, ומדד ת"א 90 טיפס בכ-1.3% ● נאוי קפצה ב-14% לאחר שפרסמה דוחות טובים, עליות חדות גם בתדיראן וישראכרט לאחר הדוחות ● לילך אשר טופילסקי מונתה ליו"ר קמהדע

השלט של קניון שבעת הכוכבי / צילום: כדיה לוי, גלובס

הקניון שמיתג את עצמו כמשפחתי וספג מכה מנסה לתת ללקוחות תחושת ביטחון

הקורונה שינתה את טעם הקונים הישראלים ואחד הנפגעים הוא קניון שבעת הכוכבים שנאלץ לסגור בשבת ● שמשון מרפוגל, המשנה למנכ"ל הכשרת הישוב, הבעלים של קניון שבעת הכוכבים: "אני עובר שוכר שוכר, רואה את המספרים ונותן להם הקלות" ● בונים מחדש - האתגרים של ענף הנדל"ן 

דירות חדשות/צילום: אייל יצהר

הרווחים ממכירת דירות להשקעה ירדו משמעותית לפני הקורונה

מנתוני אגף הכלכלנית הראשית באוצר עולה כי שיעור המשקיעים שמכרו את נכסיהם בהפסד ברבעון הראשון של השנה עלה לעומת החודשים שקדמו לו ● מחצית ממי שהחזיקו בשלוש השנים האחרונות דירה להשקעה ומכרו אותה ברבעון זה כלל לא הרוויחו

חלון ראווה ובו שלט להשכרה. אחד מבין אלפי עסקים שנאלצו לסגור בגלל המשבר הכלכלי / צילום: כדיה לוי, גלובס

גם נתוני מע"מ מאשרים: ככל שהעסק קטן כך הוא נפגע יותר מהקורונה

ניתוח של רשות המסים מגלה כי עסקים בעלי מחזור של עד 300 אלף שקל הכי נפגעו • יותר ממחצית העוסקים הזעירים ספגו ירידה של יותר מ-34% בהכנסות • הנתון המפתיע: פחות עסקים נסגרו השנה