גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

חסינות יחסית לנזקי הקורונה: התשתיות של שוק ההון האמריקאי

חברות הברוקרים והבורסות בארה"ב נהפכות מחברות מבוססות שירות מסורתיות לחברות מבוססות טכנולוגיה ● קרן הסל IAI מאפשרת חשיפה להשקעה במגזר זה, שהצליח לשמור על חוסנו גם לאחר התפרצות המגפה

סוחר בבורסת ניו יורק / צילום: Colin Ziemer, Associated Press
סוחר בבורסת ניו יורק / צילום: Colin Ziemer, Associated Press

החברות הפיננסיות בארה''ב עברו שנה קשה עד כה, כשהן נפגעות הן מחשיפה לאשראי באיכות מידרדרת והן מחשיפה לריביות, הנמצאות במגמת ירידה. נגיף הקורונה (COVID-19) הפעיל לחץ משמעותי על העסקים הקטנים והבינוניים שקיבלו הלוואות מהבנקים, והריביות ירדו מנמוך לנמוך יותר בתחילת השנה.

ביצועי המניות של סקטור הפיננסים משקפים את הלחצים האלה: מדד S&P 500 Financials ירד בכ-23% מתחילת השנה, בעוד תעודת סל של הבנקים KBWB ירדה בכ-34% באותה התקופה.

ואולם, לא כל חברת שירותים פיננסיים היא בנק: בשקט-בשקט, חברות הברוקרים והבורסות האמריקאיות צוברות עמלות בנקאות, עמלות מסחר והכנסות הפצת דאטה. חברות אלה מציעות גישה ותחזוקה של תשתיות שוק ההון, והתעשייה נהפכת במהירות מחברות "מבוססות שירות" מסורתיות לחברות טכנולוגיה ומכרות נתונים.

חברות המסחר והבורסות נהנות מחשיפה מוגבלת יותר לסיכון אשראי או סיכוני ריבית, מנהלות מאזנים רזים ומשרתות בעיקר חברות ותאגידים גדולים בכך שהן מאפשרות להם גישה לשוק ההון. חברות תשתית שוקי ההון החזיקו מעמד בצורה איתנה מאז התפרצות COVID-19 וכך גם מניותיהן. משקיעים המחפשים חשיפה לתעשיית הפיננסים עם חשיפה מופחתת להתפתחויות שליליות הנוגעות להתשפטות הווירוס, צריכים לשקול השקעה במניות המשרתות את שוקי ההון בארה"ב.

אנו מציעים לבחון את תעודת הסל iShares US Broker-Dealers & Securities Exchange ETF (סימול: IAI) כקרן מתאימה למשקיעים המחפשים גישה מגוונת לחברות בשוקי ההון בארה"ב. התעודה מציעה גישה לבנקאי השקעות, ברוקרים ובורסות בארה''ב.

קרן IAI עוקבת אחרי מדד הייחוס Dow Jones U.S. Select Investment Services Index. הקרן מכילה כ-65% בנקאי השקעות וברוקרים וכ-35% בורסות וספקי נתונים. דוגמאות לחברות בנקאות השקעות מסורתיות כוללות, בין השאר, את גולדמן זאקס (GS) ולזארד (LAZ), ואילו בורסות פיננסיות וספקיות נתונים מובילות כוללות, למשל, את בורסת הנגזרות הפיננסיות CME או  פלטפורמת המסחר הפיננסי MarketAxess.

לקרן תשואת יתר השנה מול השוק הרחב של מניות פיננסיות בארה"ב, ובמהלך השנים האחרונות. מתחילת השנה, לקרן יש תשואה כוללת (ירידה) של מינוס 9.5%, לעומת תשואה שלילית של מינוס 22.5% ב- XLF(תעודת הסל Financial Select Sector SPDR), ובשלוש השנים האחרונות יש לה תשואה כוללת של כ-20%, לעומת תשואה אפסית ב-XLF.

התמחור בענף עדיין סביר לעומת סקטור הפיננסים הכולל, וגם מול מדד S&P 500: לקרן IAI מכפיל רווח לשנת 2021 של כ-14, לעומת מכפיל 12 עבור XLF ו-מכפיל 20 עבור SPY (תעודת הסל SPDR S&P 500).

חשיפה מוגבלת לשיעורי ריבית וסיכוני אשראי

באופן מסורתי, בנקים מייצרים הכנסות ורווחים ממה שנקרא net interest income: ההפרש בין השיעור שבו הבנק לווה (לטווח קצר) לבין השיעור שבו הבנק מלווה (לטווח ארוך). מכיוון שהריבית, על בסיס מוחלט, צנחה בארה"ב לשפל של כל הזמנים, התשואה של אג''ח ממשלתיות ל-10 שנים בארה"ב ירדו ל-0.65% מ -1.9% בתחילת השנה, והיכולת של הבנקים לייצר כסף מריביות יורדת משמעותית. צורך זה להלוואות מחייב גם מוסדות אלה לשמור על מאזנים גדולים יחסית, הממומנים בדרך כלל על ידי חוב.

נוסף על כך, הבנקים צריכים גם להתמודד מול סיכוני אשראי. הסיכון לפשיטת רגל של הלווה גדל בתקופה זו. לאור מגפת הקורונה, המצב מחמיר באופן משמעותי במספר רחב של תעשיות, שכן סכום משמעותי של הלוואות נעשה עם עסקים קטנים. לפי FDIC, התאגיד הפדרלי לביטוח פיקדונות, כ-60% מההלוואות המסחריות בארה"ב מועברות ללווים עם רמת הכנסות מתחת ל-10 מיליון דולר.

ברוקרים ובורסות אינם סובלים מהבעיות האלה, שהחריפו בעקבות מגפת הקורונה, מכיוון שאינם מחזיקים הלוואות או נכסים פיננסיים אחרים במאזניהם במשך תקופות ממושכות, ועסקיהם נעשים כמעט אך ורק באמצעות מוסדות או תאגידים גדולים. בנקים גדולים יכולים לייצר כ-60% מההכנסותיהם מהריבית נטו, בעוד שחברות של ענף שוק ההון מניבות הכנסות בעיקר מעמלות חיתום, מעמלות מסחר ומאספקת נתונים.

מאפיינים אלה מובילים לירידה צפויה נמוכה יותר ברווח למניה בשנת 2020 - מינוס 13%, לעומת ירידה צפויה עבור מדד הפיננסים הרחב של מינוס 27%.

בידול באמצעות התמקדות בטכנולוגיה ובדאטה

שוקי ההון נהפכים ליותר ויותר דיגיטליים, ולכן התעשייה של הברוקרים והבורסות הופכת במהירות לסוג של ספקיות טכנולוגיה ונתונים. חברות מובילות במעבר זה, המוחזקות בתעודת הסל IAI, כוללות בורסות פיננסיות כמו נאסד"ק ובורסת ניו יורק (המוחזקת על ידי חברת ICE), שלא רק מייצרות מוצרי סחר חדשניים, אלא גם מוכרות נתוני שוק ללקוחות.

נאסד"ק מייצרת למעשה כ-44% מההכנסות רק ממכירת שירותי טכנולוגיה ושירותי מידע, בעוד ICE מייצרת רמה דומה מההכנסות, כ-43%, משירותי הנתונים שלה. הבנקים המובילים להשקעות GS ו-MS מובילים גם הם בחדשנות במסחר וגישה לנתונים.

בטווח ארוך, המעבר המוגבר לטכנולוגיה אמור לתעדף חברות מובילות בשוק ההון בארה''ב, כפי שניתן לראות במגמת ההוצאות על נתוני שוק. ההוצאה על נתוני שוק (Market data) עלתה מכ- 25 מיליארד דולר בשנת 2014 לכ-32 מיליארד דולר ב-2019. מגמה זו הונעה על ידי הוצאות גבוהות יותר במה שמכונה "נתונים אלטרנטיביים", מכ-300 מיליון דולר בשנת 2016 לכ-1.8 מיליארד דולר הצפויים ב-2020.

כמו כן, הענף גם עובר התרחבות במוצרים הרבים הנסחרים במסחר אלקטרוני, המועיל לבורסות הפיננסיות. לדוגמה, המסחר האלקטרוני של סוואפים על ריביות בשנת 2019 עומד על כמעט 80% לעומת רק 20% ב-2012, ואילו המסחר האלקטרוני באג''ח ממשלתיות אמריקאיות עומד על יותר מ-80% לעומת 70% בשנת 2015.

חשיפה למניות שוק ההון בארה''ב

משקיעים המעוניינים בחשיפה למניות שוק ההון בארה''ב יכולים לבחור בין תעודות סל iShares US Broker-Dealers & Securities Exchange ETF (סימול: IAI) וקרןSPDR S&P Capital Markets ETF (סימול KCE).

שתי הקרנות האלה שונות בעיקר במתודולוגיית המשקלות של המניות: IAI עם משקולות על בסיס שווי שוק ו-KCE עם גישה יותר מוטה Equal weight. נוסף על כך, קרן KCE מחזיקה בכמה חברות הקשורות לשוק ההון שלא מוחזקות על ידי IAI, כמו MSCI ו-BLK.

לשתי הקרנות יש תשואות יחסית דומות בשלוש השנים האחרונות, 23% עבור KCE ו-20% עבור IAI. למשקיעים עם צורכי נזילות היינו ממליצים על IAI, עם סך נכסים תחת ניהול של כ-107 מיליון דולר, לעומת רק 23 מיליון דולר עבור KCE.

הקרנות גובות דמי ניהול של 0.42% עבור IAI ו-0.35% עבור KCE. קרן IAI מחזיקה בכ-25 מניות, והושקה במאי 2006. קרן KCE מחזיקה בכ-60 מניות והושקה בנובמבר 2005. 

הכותבים הם מנכ"לית משותפת ואנליסט בבית ההשקעות אופנהיימר. אין לראות באמור הצעה או ייעוץ לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך, והוא אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם

קרן הסל IAI

שם הקרן: iShares US Broker-Dealers & Securities Exchange ETF ● מדד הייחוס: Dow Jones U.S. Select Investment Services Index ● מספר המניות שבהן מחזיקה הקרן: כ-25 ● התפלגות החזקות: כ-65% בנקאי השקעות וברוקרים וכ-35% בורסות וספקי נתונים ● סך נכסים תחת ניהול: כ-107 מיליון דולר ● תשואה כוללת מתחילת 2020: מינוס 9.5% ● דמי ניהול: 0.42% ● מועד השקת הקרן: מאי 2006

עוד כתבות

דירות למכירה ולהשכרה / צילום: פאול אורלייב

מס רכישה הופחת, והמשקיעים שבו לנדל"ן: שיא של שלוש שנים ברכישות באוגוסט

הציבור רכש באוגוסט 10,500 דירות, עלייה של 23% לעומת אוגוסט 2019 ושל 8% לעומת יולי ● רק באוגוסט 2009 נרשמו יותר עסקאות מכל חודשי אוגוסט של ה-20 שנים האחרונות

קובי חנוך, מנכ"ל וויביט ננו / צילום: יח"צ

מנכ"ל וויביט ננו לאחר זינוק של 400% במניה: "כל מכשיר אלקטרוני בעולם הוא יעד בשבילנו"

וויביט, שעדיין לא רושמת כל הכנסות, מייצרת טכנולוגיה של זיכרונות לא נדיפים, שיכולים להחזיק מידע גם כשאין חשמל: "הטכנולוגיה שלנו הרבה יותר מתקדמת ממה שיש היום בשוק הסמיקונדקטור"

דנה שפירא ורונן מלחן, הורים לעמרי, בעלי דה סושיאליסט ועסק טעים / צילום: תמונה פרטית

"לא יכולנו לשבת ולחכות שיכריעו את גורלנו פעם אחר פעם"

דנה שפירא ורונן מלחן, הורים לעמרי ● בעלי "דה סושיאליסט", חברה שמספקת שירותי סושיאל, ו"עסק טעים" למזון ביתי ● "גלובס" שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

תרצה גרנות ז"ל / צילום: רמי זרנגר, יח"צ

ממלאים את החלל שהותיר קקטוס הזהב: תחרות פרסום חדשה ע"ש תרצה גרנות

התחרות, שתקרא על שם מי שנחשבת לכוהנת אנשי הקריאייטיב לדורותיו, תרצה גרנות ז"ל, אמורה להיות תחרות עצמאית, שאיננה תלויה במשרדי הפרסום שמטרתה להוקיר ולקדם את הקריאייטיב בישראל

אבישי קימלדורף  / צילום: יעל צור

האדריכל אבישי קימלדורף עוזב את חברת שיכון ובינוי לטובת קרן ריאליטי

קימלדורף יכהן כמנהל פרויקטים ראשי של הקרן ● ריאליטי מנהלת מספר קרנות פרייווט אקוויטי העוסקות בהשבחת נדל"ן

זאב רוטשטיין. תומך בהגדלה מסיבית של הבדיקות  / צילום: ליאור מזרחי

רוטשטיין: "באיחוד האמירויות רוצים להעביר את בית החולים הדסה אליהם"

מנכ"ל בית החולים זאב רוטשטיין, שביקר לאחרונה בדובאי, מספר כי באיחוד האמירויות הביעו נכונות לפתוח בית חולים חדש ולקלוט אליו לפחות 1,000 אנשי צוות של בית החולים מירושלים ● ברקע הדברים משא ומתן של רוטשטיין עם משרד האוצר על גירעונות בית החולים

ישיבת בני עקיבא בכפר מימון / צילום: יודקה

בני עקיבא תובעים מיליון שקל פיצוי מתאגיד השידור: "תחקיר רווי טעויות ומסגור שקרי"

מרכז ישיבות בני עקיבא ומנכ"לה, אלחנן גלט, הגישו תביעה נגד תאגיד השידור הציבורי זאת לאחר כתבת תחקיר שפרסם בחודש אוגוסט ● בתחקיר נטען כי בישיבות "מעדיפים לבצע עסקאות נדל"ן על חשבון רווחת התלמידים" ● כאן חדשות: "נתייחס לטענות בבית המשפט"

יחידת להב 433 במשטרה / צילום: שלומי יוסף

פשיטה על רשות מקומית נוספת: המשטרה עצרה שמונה בחשד לעבירות של שוחד, מרמה והפרת אמונים

בנוסף עיכבה המשטרה שמונה חשודים נוספים לחקירה באזהרה ● בין העצורים עובדי ציבור ברשות מקומית ● על פי החשד, החשודים פעלו לכאורה על מנת לקדם מכרזים שבאחריות הרשות המקומית בתמורה ללקיחת טובות הנאה

עו"ד מאיר שפיגלר / צילום: איל יצהר

מי ישלם? שפיגלר ישלם! הקרב בין ביטוח לאומי לאוצר ופוסט התגובה שלא ייכתב לעולם

המוסד לביטוח לאומי פרסם פוסט מאוד לא שגרתי שבו עקץ את משרד האוצר ● מאחורי הקלעים, משרד האוצר והמוסד לביטוח לאומי רבים על הקרדיט ומתקשים לעשות סדר לאזרח הקטן

תא הטייס במטוס ישראייר / צילום: מוני שפיר

ישראייר תעתיק את מערך מאמני הטיסה למתקני חברת התעופה אתיחאד באבו דאבי

עד כה טייסי ישראייר עברו אימונים בסימולטורים באמסטרדם, אולם מאז פרצה הקורונה ישראייר לא טסה לאמסטרדם ● מבחינת ישראייר, שמתכננת להשיק טיסות לאבו דאבי, מדובר בהתייעלות משמעותית, לצד השימוש במתקני אתיאחד שנחשבים ברמה גבוהה

יצחק תשובה / צילום: יוסי כהן

קבוצת דלק השלימה מכירת השליטה בדלק ישראל תמורת 525 מיליון שקל

הרוכשים, חברת להב אל.אר ואורי מנצור, שילמו במזומן 450 מיליון שקל - רוב הסכום לצורך פירעון מלא של חובות קבוצת דלק לבנקים המובטחים

מירי רגב צילום תמר מצפי

"לא אאפשר עוד חריגות": האיום של מירי רגב כלפי נת"ע

שרת התחבורה מירי רגב הודיעה לנת"ע כי "כל חריגה נוספת תביא אותי לשקול מחדש אם החברה תוכל להמשיך לנהל את הרכבות הקלות" ● בנוסף לתוספת תקציב, ביקשה נת"ע גם לדחות את מועד סיום הפרויקט שעמד על סוף 2021 בשנה שלמה

סטנלי פישר  / צילום: רויטרס

ההתנגדות החריגה, ההתפטרות הסוערת והביקורת החריפה: הפרוטוקולים של בחירת סטנלי פישר לדירקטוריון הפועלים

השופט משה גל על ההצבעה של דוד אבנר נגד מועמדות פישר: "חריגה וכל כך אינטרסנטית וכל כך פוגענית" ● אבנר האשים את חברי הוועדה: "אתם מתאמים ביניכם עמדות והחלטות מחוץ לפגישות הוועדה ומשנים את החוקים בדיעבד" ● היום נחשף פרוטוקול חלקי ביחס לדיון הנוסף במועמדות פישר, לאחר שלכאורה נפסל בשל הצבעת אבנר

בורסת תל אביב / צילום: רויטרס

עליות קלות בת"א; עסקת הענק בתחום המוליכים למחצה מקפיצה את טאואר ב-7%

אודיוקודס פרסמה דוחות טובים לרבעון השלישי ● להב זוכה להמלצה חיובית מבית ההשקעות ווליו בייס ● חברת AMD הודיעה על רכישת זיילינקס (Xilinx) תמורת 35 מיליארד דולר - טאואר מקבלת רוח גבית ● מחזור המסחר בשעה זו מסתכם ב-525 מיליון שקל

רפי עמית / צילום: יח"צ

קמטק עקפה את התחזיות לרבעון השלישי ומספקת תחזית אופטימית

ברבעון השלישי, הכנסות החברה צמחו ב-23.4% לרמה של כ-40 מיליון דולר ● הרווח הנקי על בסיס Non-GAAP זינק בכ-45% והסתכם ברבעון ב-7.3 מיליון דולר

משה בן שאול ותמי גלילי / צילום: שלומי יוסף, גלובס

יו"ר החברה הישראלית שזינקה ב-1,000%: "השתלטנו על שוק בדיקות הדם מקניה עד מאוריציוס"

משה בן שאול מדבר על הפעילות הצומחת של אילקס, על הקשיים שנלוו לרכישת מדטכניקה, ועל ההזדמנויות שהביאה הקורונה ● תמי גלילי, מנכ"לית אילקס: "כבת למשפחת הבעלים אני לא חיה על הבונוס השנתי. לא אדאג לשנה אחת טובה בידיעה שבשנה הבאה כבר אהיה בחברה אחרת"

הבחירות בארה"ב: כל הדיווחים והפרשנויות של כתבי גלובס

מפגעי הפסולת שתועדו במטמנת עברון  / צילום: דוברות המשרד להגנת הסביבה

העמדה לדין בקצא"א על אחריות לאסון האקולוגי החמור בתולדות המדינה

פרקליטות המדינה הודיעה לחברת קצא"א ולחמישה בעלי תפקידים בעבר ובהווה, כי נשקלת העמדתם לדין בכפוף לשימוע בשל עבירות סביבתיות, זאת לאחר שש שנים שחלפו מאז אסון דליפת הנפט בשמורת הטבע עברונה

דגלי ישראל וסין/   Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב /

איך בלוקצ'יין ישפר את יחסי ישראל-סין?

דוח פינטק - פודקאסט הפיננסים החדש של "גלובס" וד"ר אושי שהם קראוס ● היום בדוח: בלוקצ'יין ייעודי לטובת יחסי סין-ישראל

ארז חבר עו"ד / צילום: שלומי יוסף

עו"ד ארז חבר מונה לנאמן על נכסיו האישיים של אלדד פרי

המינוי נעשה לאחר שקרן אקספו הגישה בקשה למנות נאמן לאיתור ושמירת נכסיו האישיים ולמנוע ממנו לבצע דיספוזיציות על הנכסים ● הנכסים העיקריים בהם מחזיק פרי הם מכונית יגואר, בית פרטי ודירה ברחובות