גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

דיאטת קורונה למימוש של איסתא במלון פאבליקה בהרצליה: תמכור 17% בלבד מהמניות

בתמורה תקבל איסתא משותפה במלון, ראובן אלה, כ-36 מיליון שקל, לפי שווי של 213 מיליון שקל לפאבליקה ● זאת במקום העסקה שבוטלה למכירת 67%  ממניות המלון

מלון פאבליקה / צילום: עודד סמדר, יח"צ
מלון פאבליקה / צילום: עודד סמדר, יח"צ

אחרי כמה חודשים של סכסוך שאיים להפוך לתביעה משפטית, חברת התיירות איסתא ויזם הנדל"ן ראובן אלה הגיעו להבנות בקשר למכירת החזקותיה של איסתא במלון פאבליקה בהרצליה לידי אלה. במסגרת ההבנות, שני הצדדים יהפכו לשותפים שווים בנכס, אחרי שאיסתא תמכור לאלה כ-17% ממניות המלון תמורת כ-36 מיליון שקל, המשקפים שווי של 213 מיליון שקל לפאבליקה.

לפי העדכון של איסתא בנושא, ההסכם שנחתם בין הצדדים קובע כי עיקר התמורה בעסקה (כ-28 מיליון שקל) תשולם "במועד קבלת אישורו של תאגיד בנקאי" הנדרש לביצוע העסקה, וכי איסתא תעניק כ-6.5 מיליון שקל כהלוואת מוכר לאלה, שישלם מעט יותר מ-1 מיליון שקל במועד חתימת ההסכם.

ההסכם גם מעניק לאלה אופציה לרכישת יתרת החזקותיה של איסתא במניות פאבליקה, שתהיה ניתנת למימוש עד סוף ספטמבר 2022, לפי שווי דומה לזה שבו מתבצעת העסקה הנוכחית.

כן גיבשו הצדדים הבנות לגבי הסכום שלו יהיה אלה זכאי במקרה שהכנסותיו של מלון פאבליקה בשלוש השנים הקרובות יהיו נמוכות מסכום מסוים עליו הסכימו, ומנגד לתמורה אשר לה תהיה זכאית איסתא במקרה בו יאושרו זכויות בנייה נוספות על הקרקע.

באיסתא, שבשליטת המנכ"ל אחישי גל והתאחדות הסטודנטים, ציינו כי למרות ההסכמות, "כל אחד מהצדדים שומר על זכויותיו וטענותיו בקשר עם המחלוקות".

הסכסוך בין איסתא לבין אלה בקשר למכירת חלק החברה במלון לשותפה בהחזקות התעורר בחודשים האחרונים, לאחר שהצדדים כבר הגיעו לסיכום בקשר לעסקה.

מכירת חלקה של איסתא במלון פאבליקה עלתה לכותרות לראשונה כבר בסוף שנת 2019, אז היא סיכמה על מכירת כל החזקותיה בנכס (כ-67%) לידי חברת הנדל"ן ישראל קנדה תמורת 142 מיליון שקל, לפי שווי דומה לעסקה הנוכחית. מעסקה זו צפתה איסתא רווח לפני מס של 38 מיליון שקל.

כחודשיים לאחר מכן, בפברואר האחרון, החליט אלה על מימוש זכות סירוב ראשונה שהייתה בידו לגבי המכירה, לפי שווי דומה לזה שסוכם מול ישראל קנדה. ככל הידוע, מי שאמורה הייתה לבצע את רוב הרכישה בפועל היא קרן הנדל"ן הציבוריט ריט 1, שאמורה הייתה להחזיק 50% בנכס.

אולם זמן לא רב לאחר מכן הגיע וירוס הקורונה שפגע אנושות בעסקי המלונאות, והוביל את אלה לדרוש הנחה משמעותית, ובהמשך את ביטול העסקה. איסתא מצידה דיווחה אז כי בכוונתה "לפעול למיצוי זכויותיה היה והעסקה לא תושלם בהתאם לתנאיה".

העסקה עם תלמה נסיעות נדחית לסוף ספטמבר

מלון פאבליקה, הממוקם בפינת הרחובות אבא אבן וגלגלי הפלדה בהרצליה פיתוח, מוגדר בדוחותיה של איסתא כ"מלון עסקים בדרגת 4 כוכבים". המלון כולל 159 חדרים על-פני שש קומות.

את הקרקע לבניית המלון רכשה איסתא בשנת 2006 תמורת כ-5 מיליון דולר, וב-2014 חתמה על הסכם להשכרת המלון לידי השותף אלה, לתקופה של עשר שנים, תמורת דמי שכירות התחלתיים של כ-8 מיליון שקל בשנה. ב-2016 הכניס אלה כשותפה בהסכם השכירות את רשת ישרוטל, המנהלת את המלון מאז שנת 2017.

עסקה משמעותית נוספת של איסתא שהשלמתה נדחתה והיקפה צומצם בעקבות משבר הקורונה, היא למכירתה של חברת אמריקן אקספרס טרוול לידיה של חברת תלמה נסיעות ותיירות.

בעסקה שנחתמה בתחילת השנה תכננה תלמה לרכוש את החברה הפועלת בתחום של נסיעות אנשי עסקים, תמורת 130 מיליון שקל, מה שהיה צפוי לייצר לאיסתא רווח של כ-74 מיליון שקל אחרי מס. חלקה של איסתא בחברה הנמכרת עומד על 82%, ובהתאם חלקה בתמורת המכירה בעסקה המקורית עמד על כ-106 מיליון שקל.

אולם באחרונה עדכנה איסתא כי "עקב משבר הקורונה הסכימו המוכרים לדחות את מועד ההשלמה" לסוף חודש ספטמבר, עם אפשרות להארכה עד סוף השנה, לשיקולה של הרוכשת. כמו כן, התמורה בעסקה הונמכה מעט, ל-128 מיליון שקל "בכפוף להתאמות", והתשלומים בה נפרסו.

כמי שעוסקת בתחום התיירות, איסתא  הייתה אחת מהנפגעות הישירות הראשונות מהתפשטות וירוס הקורונה, שהובילה להקפאה עמוקה בתחום פעילותה. בהתאם, מנייתה צללה מתחילת השנה בכ-55%, ומשקפת לאיסתא שווי נוכחי של כ-400 מיליון שקל. 

עוד כתבות

המדרגות הספרדיות ברומא, יולי. בימים רגילים אתרי התיירות היו עמוסים במטיילים / צילום: Cecilia Fabiano, Associated Press

מקום טוב לחיות בו, יותר מארה"ב: השנה שבה אירופה קמה במפתיע מהקרשים

זו הייתה גם השנה שבה העולם נמדד לא רק במלחמת הסחר או בכוח צבאי, אלא בהתמודדות עם מגפה ● ולמרות ההתחלה הקשה, היבשת הזקנה מוכיחה את היעילות שבמדיניות רווחה ובמגזר ציבורי, כשהיא הופכת, על פי מדדים רבים, למקום טוב יותר לחיות בו מאשר ארה"ב

הרכבת הקלה בירושלים / צילום: Eliricon, שאטרסטוק

על פי הנתונים שהוצגו בוועדת הכלכלה: רק 5% מהנוסעים בתחבורה ציבורית נבדקים

הוועדה התכנסה הבוקר במטרה לדון בהגבלות על התחבורה ציבורית בתקופת הסגר ● בוועדה הוסכם כי הרכבת הקלה בירושלים תמשיך להיות מוחרגת מתקנות הסגר ולפעול כרגיל ● מנהל הרשות לתחבורה ציבורית: "אין יכולת לפקחים להתחיל לריב עם הנוסעים ולהתמודד בכל תחנה ולספור את העולים והיורדים"

מדעי הקורונה / עיצוב: גלובס

החיסון, תובנות הרופאים והשאלות שנותרו פתוחות: מה התחדש בחקר הקורונה

חצי שנה בצל הנגיף, הקהילה הרפואית והמדעית יודעת הרבה על הקורונה, אבל לא מספיק ● בצל ההחלטה על סגר בחגים, כתבי "גלובס" מציגים – תמונת מצב ● פרויקט מיוחד

אלי עזור / צלם: יחצ / צילום: יחצ

פיני זהבי ואלי עזור מהמרים על חברת הימורי ספורט מצפון מקדוניה ב-20 מיליון אירו

אספייר גלובל, שבה שותפים השניים, רכשה את BtoBet, המפעילה פלטפורמות מסחר בתחום הימורי הספורט B2B באירופה, באמריקה הלטינית ובאפריקה

סאמר חאג' יחיא, יו"ר בנק לאומי, בסעודה חגיגית באיחוד האמירויות     / צילום: לאומי, יח"צ

לא פראיירים שיצאו מהמדבר: מה אפשר ללמוד מהביקור העסקי הראשון באיחוד האמירויות

המשלחת של אנשי העסקים הישראלים, שארגן בנק לאומי, חזרה עם הרבה אופטימיות מהביקור הראשון בדובאי ● "נוצר בסיס להרבה שיתופי פעולה ונפתחו הרבה דלתות, שאם החברות שהיו כאן יידעו למנף, זה יתורגם לעסקים משותפים"

איל וולדמן / צילום:  שלומי יוסף

איל וולדמן וקרן בנסון אאוק משקיעים באפליקציית הברכות KRE8.TV

האפליקציה הישראלית, שמאפשרת להזמין קטעי וידיאו אישיים מסלבריטאים, גייסה 4 מיליון שקל בסיבוב סיד ● המייסד רוי הרמן: "בימים שעולם התרבות מושבת, אנחנו מציעים לאמנים דרך קלה להתפרנס באמצעות הטלפון"

שופטת העליון רות ביידר גינסבורג / צילום: Charles Dharapak, Associated Press

האם הקרב על בית המשפט העליון יכריע את הבחירות לטובת טראמפ?

מותה של שופטת בית המשפט העליון האמריקאי, רות ביידר גינסבורג, הוא אירוע היסטורי שטורף את הקלפים במרוץ לנשיאות ● ד"ר אודי זומר, ראש המרכז לחקר ארה"ב באוניברסיטת ת״א, מתארח בפרק מיוחד של פודקאסט 'המדריך לטראמפיסט' כדי למפות את ההשלכות ● האזינו

ערן יעקב, רשות המסים / צילום: שלומי יוסף, גלובס

המדינה לא רוצה שתשלמו לה מסים? תקלה באתר הרשות תוקעת השלמה של עסקאות נדל"ן

מזה כשלושה שבועות מייצגים בעסקאות מקרקעין לא מצליחים להשלים דיווחים על עסקאות ולשלם את המס הנדרש באתר רשות המסים ● התוצאה: מאות עסקאות נדל"ן שלא ניתן להשלים ● רשות המסים: "הרשות מבצעת בשבועות האחרונים החלפה של מערכת המחשוב הפנימית"

ציפי רפאלי בבית המשפט. בר רפאלי אביה מאחוריהם. / צילום: כדיה לוי, גלובס

ציפי רפאלי הגיעה לנווה תרצה לתחילת ריצוי מאסרה

רפאלי החלה את מאסרה לאחר שבית המשפט אישר את העונשים עליהם הוסכם בהסדר הטיעון שנחתם עמה ועם בתה, הדוגמנית בר רפאלי ● ביולי האחרון הורשעו השתיים בהתחמקות מתשלומי מס בשווי מליוני שקלים

תחנה לבדיקת קורונה בישראל / צילום: Oded Balilty, Associated Press

אחרי שלושה ימי סגר: שיעור בדיקות הקורונה החיוביות עדיין גבוה

מספר הבדיקות היה נמוך יחסית ועמד על 23,474 בדיקות, אך אחוז הבדיקות החיוביות הינו גבוה - כ-11%, מה שמצביע על תחלואה 'סמויה' נרחבת בקהילה, שטרם אותרה ● 565 בני אדם אומתו אתמול לנגיף

פרופ’ אייל אליהו / צילום: איל יצהר, גלובס

ביג דאטה פוגש את יהודי בית שני באטלס דיגיטלי חדש

פרופ' אייל בן אליהו מחבר בין ביג דאטה למחקר של הקהילות היהודיות בעת העתיקה, וחולם שאחרי בחריין ואיחוד האמירויות גם עירק תיפתח לחוקרי יהדות

רני צים  / צילום: אורן קאן

רני צים רוכשת את חלקה של מידאס בפעילות המשותפת במגזר הערבי

רני צים תשלם כ-70 מיליון שקל עבור חלקה של מידאס בפעילות ● עם השלמת העסקה צפויה מידאס לרשום רווח (לפני מס) של כ-30 מיליון שקל כבר בדוחות הרבעון השלישי

בורסת תל אביב / צילום: רויטרס

מגמה שלילית בבורסה; אלקטריאון עולה ב-5.5%, נייס ב-2.2%

ירידות חדות באירופה ● בחוזים על מדדי בורסות ארה"ב נרשמות ירידות של כ-1.8% ● אנלייט החלה בהקמת פרויקט גסמה בספרד

בית השגריר ברחוב גלי תכלת בהרצליה ושלדון אדלסון (בעיגול) / צילום: איל יצהר, גלובס

עסקת בית השגריר בהרצליה הושלמה: אדלסון ישלם 20 מיליון שקל מס רכישה

ל"גלובס" נודע כי המיליארדר שלדון אדלסון ישלם מס של כ-20 מיליון שקל על רכישת בית שגריר ארה"ב שהושלמה מספר ימים לפני החג ● את הנכס רכש אדלסון תמורת יותר מרבע מיליארד שקל - סכום שיא עבור בית פרטי בודד בישראל

ארז רוזנבוך, יו"ר מגוריט  / צילום: עמית חכמוב

מגוריט רכשה 136 דירות בהיקף של כ-277 מיליון שקל בתוך כשבועיים, בשלושה פרויקטים שונים

קרן הריט למגורים מגוריט דיווחה על שלוש עסקאות רכישה חדשות באשדוד, בתל אביב וביהוד ● לפי דיווחי החברה, לאחר העסקאות האחרונות, מצבת נכסיה של החברה עומדת על כ-1,350 דירות המרוכזות ב-22 פרוייקטים באזורים בהם קיים ביקוש ער לשכירות ארוכת טווח

אלי רוזנברג (בעיגול) ומטוס אל על בשדה התעופה בן גוריון / צילום: פרטי, יואב יערי

הנוסעים, הטייסים, המימון והתחרות מהאמירויות: האתגרים של בעל הבית החדש באל על

המימון, הנוסעים והעובדים: אלי רוזנברג החליף את תמי מוזס והפך לבעל השליטה בחברת התעופה הישראלית ● אבל אין לו רגע אחד של חסד ● כמעט בכל חזית מחכים לו אתגרים רבים ובעורף כבר נושפת גם התחרות מכיוון חברות התעופה של איחוד האמירויות

מיקי גליה, מנהל חברת ניהול נכסים ומתווך נדל"ן / צילום: שלומי יוסף, גלובס

"הכנסה פסיבית מהשקעה בדירות? במציאות צריך לעבוד קשה": מה כולל השירות שמציע "שקט נפשי" למשקיעי נדל"ן?

תמורת 10%-8% משכר הדירה השנתי, מיקי גליה מכפר סבא מבטיח לנהל עבורכם את תחזוק הנכס, ואפילו למצוא לכם דייר ● האם זה שווה לכיס של משקיעים, ומדוע עבורו העיסוק הנוכחי עדיף מתיווך מקרקעין בו עסק שנים רבות ● פרק סיום העונה ● האזינו

מגדל הפיקוח בנתב"ג. חלוקת הכנסות של מאות מיליוני שקלים בשנה   / צילום: שלומי יוסף, גלובס

מנכ"ל משרד הפנים במאמר מיוחד ל"גלובס" על פעילות הוועדות הגיאוגרפיות

בתגובה לכתבה "צדק חלוקתי? בעיקר במרכז הארץ ובעיקר ליהודים", שפורסמה בשבוע שעבר, מנכ"ל משרד הפנים בטור מיוחד ל"גלובס": "מאז 2016 הוועדות הגיאוגרפיות הן לא רק מגיבות, אלא גם יוזמות"

גשר בידוול בר בקליפורניה, בשבוע שעבר צילום: AP-Noah Berger

מי אתה דונלד טראמפ: עושה שלום – או "מצית סדרתי"

מה מעניין יותר את האמריקאים 47 יום לפני הבחירות: דגל ישראל בבירת בחריין או אסון אקולוגי עצום ממדים בחוף המערבי ● שריפות כילו אדמות יערות בגודל מדינת ישראל ● מושלים דמוקרטיים מפצירים בנשיא להאזין למדע ● "זה יתקרר, תחכו ותראו", הוא אומר, "המדע לא יודע"

אבי יעקובוביץ/ צילום: איל יצהר

"בטווח הארוך אין תחליף למשרד. מרכזי הפיתוח לא יעברו לדירות 3 חדרים בפלורנטין"

אבי יעקובוביץ, מנכ"ל חברת גב-ים, מצהיר שהחברה לא נפגעה עד כה ממשבר הקורונה, ושגם ענף ההייטק בישראל ממשיך כתקנו ● עם זאת, הוא מודה שהחברה זהירה יותר בהרפתקאות: "אם פעם היינו מהמרים ומתחילים לבנות בלי דייר, היום נעשה החלטות יותר מושכלות"