גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

סקר TGI: רשת ב׳ עוקפת את גל"צ, ירידה בחשיפה לעיתונות המודפסת

לפי הסקר החצי שנתי הבודק את שיעור החשיפה לעיתונים ולרדיו, הפער בין ישראל היום לידיעות אחרונות מצטמצם, כשבסוף השבוע ידיעות מוביל ● תאגיד השידור מתחזק - בעיקר הודות לכאן רשת ב' ● בתחנות גל"צ נמשכת מגמת הירידה

עיתונים / צילום: איל יצהר, עיבוד: טלי בוגדנובסקי
עיתונים / צילום: איל יצהר, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

למרות הקורונה שהכניסה מיליוני ישראלים לסגר בבתים, החשיפה לעיתונות המודפסת ירדה בחצי השנה האחרונה, בהשוואה לחצי שנה שלפניה. נראה כי השהייה בבית שלחה את הישראלים לצרוך יותר מדיה דיגיטלית או טלוויזיונית מה שבא לידי ביטוי בדפוסי צריכת כל המדיות האחרות - בעיקר במהלך השבוע.

בהסתכלות של שנה מול שנה יש ירידה בחשיפה לעיתונות היומית ועליה מסוימת לחשיפה לעיתונות בסופי שבוע, ועליה משמעותית יותר לעיתונות הכלכלית. עם זאת, העליות השנתיות מיוחסות לחצי השנה הראשונה ולא לחציון האחרון.

בחצי השנה הראשונה של השנה (ינואר-יוני) יש ירידה גדולה של העיתונים המובילים לעומת החצי שנה הקודמת (יולי-דצמבר 2019 ) גם בחשיפה לעיתונות היומית, גם בסופי השבוע וגם של העיתונים הכלכליים. הירידה בחשיפה עומדת בממוצע על 15%-18%.

למרות המשאבים הגדולים העומדים לרשות "ישראל היום", ולמרות שהוא עדיין העיתון בעל החשיפה הגבוה ביותר, הפער בינו לבין "ידיעות אחרונות" מצטמצם, ובסוף השבוע "ידיעות אחרונות" אפילו עוקף את "ישראל היום" במונחים של חשיפה.

שיעור החשיפה החציוני 2020

ברמה השנתית, העיתון "ישראל היום" ממשיך להוביל עם 27.9% חשיפה יומית ביום חול במהלך יולי 2019 - יוני 2020 לעומת 29.4% ביולי 2018 - יוני 2019. מדובר בירידה של כ- 5%.

גם החשיפה היומית ל"ידיעות אחרונות" ירדה, אך היא מתונה יותר בשיעור של כ-2% מ-24.8%, ביום חול ממוצע במהלך יולי 2019 - יוני 2020 ל-25.3% ביולי 2018 - יוני 2019.

בסופ"ש: ידיעות עולה, ישראל היום יורד

בהסתכלות שנתית על עיתוני סוף השבוע, ל"ידיעות אחרונות" עולה החשיפה בכ- 7.7% ולעומתו "ישראל היום" יורד בכ-5%. החשיפה השנתית ל"ידיעות אחרונות" עומדת על 30.6% לעומת 28.4% בתקופה הקודמת, ו"ישראל היום" יורד ל 28.6% מ-30.1% בתקופה קודמת.

בהסתכלות חצי שנתית שני העיתונים רושמים ירידה כמעט זהה באחוזי החשיפה: "ישראל היום" רושם ירידה של 18% ו"ידיעות אחרונות" ירידה של 17%.

בניתוח חצי שנתי, "ידיעות אחרונות" מוביל אך רשם ירידה מובהקת של 11% מ-32.4% ל-28.9%. ב"ישראל היום" נרשמה ירידה מעט יותר גדולה של 13.5% - מ- 30.7% ל-26.6%.

"הארץ" רושם עלייה של 44% בחשיפה השנתית מ- 4.1% ל-5.9%. העלייה יש להניח נובעת בעיקר מכך שמחצית השנה הראשונה אופיינה כשנה פוליטית מאוד ואילו החצי השני שלה היה צבוע בצבעי קורונה שבו ל"הארץ" יש פחות בידול מהמתחרים.

מי בכל זאת הרוויח מהקורונה? 

העיתונות הכלכלית היא היחידה שמרוויחה משנת הבחירות והקורונה, וכל העיתונים בתחום זה רושמים עלייה מסוימת בהסתכלות השנתית. עם זאת בחצי שנה האחרונה לא היטיבה גם עם העיתונות בה כולם רושמים ירידה.

במונחים שנתיים "גלובס" רושם עליה של כ-5% בחשיפה לעיתוני אמצע השבוע ושל 8% בחשיפה למהדורת סוף השבוע. "דה מרקר" רושם עליה של 10% בחשיפה השנתית מ-4.7% ל-5.2% ובחצי השנה האחרונה ירידה של 5.5% יחסית למחצית השנה הראשונה. "כלכליסט" עלה בחשיפה השנתית בכ-7.1% מ- 9.8% ל-10.5% אך רשם ירידה של כ- 20% בהשוואה של המחצית השנייה של השנה לראשונה.

ברדיו: ב׳ עלתה, גל"צ ירדה ו-103 שומרת

שיעור ההאזנה השנתיים לרדיו אינם חושפים את הדרמה שהתחוללה במחצית השנייה של השנה בתקופת משבר הקורונה - כשאנשים היו סגורים בבתים בחלק מהזמן. מאחר וחלק מההאזנה לרדיו נעשה ברכב תקופה זאת פגעה בהאזנה לרדיו - אך מתברר שפחות בשידורי האקטואליה.

הממוצע השנתי לרדיו נותר יציב יחסית בהשוואה לתקופה קודמת - ביום חול ממוצע (יולי 2019 -יוני 2020) 65.7% לעומת 65.8% בתקופה הקודמת (יולי 2018 -יוני 2019).

במונחים שנתיים תחנות הרדיו של כאן מתחזקות על חשבון ההאזנה לתחנות הרדיו האזורי וגלי צה"ל. אם במחצית השנה הקודמת היה שיעור ההאזנה לתחנות כאן נמוך משיעור ההאזנה לגל"צ הרי שבמחצית השנה השנייה הם עברו את המתחרים האחרים - תחנות הרדיו האזוריות וגל"צ.

תחנות כאן רשמו במונחים שנתיים עלייה של כ- 7.5% בשיעור האזנה הכולל מ- 36.2% ל-38.9%. הרדיו האזורי רשם ירידה של כ-9% מ- 33.3% ל-30.4%.

גם תחנות גל"צ רשמו ירידה, אם כי מתונה יותר של כ- 5.2% מ- 41.8% ל-39.6% בתקופה זו בהשוואה ל-41.8% בתקופה קודמת.

גם במונחים חצי שנתיים ניכרת עלייה בשיעור ההאזנה לתחנות כאן כאשר שיעור האזנה של הקבוצה עומד על 39.6% בין ינואר-יוני 2020 בהשוואה ל-38.1% במחצית השנייה לשנת 2019. את עיקר העלייה ניתן לזקוף לזכות זינוק בהאזנה לתחנת הרדיו כאן רשת ב ששיעורי ההאזנה לה קפצו בכ-15% מ-21.4% ל-24.7%.

תחנות אחרות שאינן מזוהות עם אקטואליה ירדו ברובן בהסכלות שנתית אך אחרות כמו מורשת וקול המוסיקה עלו בחצי השנה האחרונה ביחס לשנה הקודמת.

בחודשים האחרונים התחולל ויכוח תקשורתי נרחב סביב הפוליטיזציה שעוברת גלי צה"ל. הנהלת התחנה זכתה לביקורת קשה בעיקר סביב שילובו של הפרשן יעקב ברדוגו שמוביל קו המזוהה מאוד עם תמיכה בראש הממשלה. במבחן התוצאה נראה כי המאזין הישראלי פחות אהב את הטריק: כאן רשת ב' עם תוכניות מאוזנות השומרות על קו עיתונאי "מסורתי" מנצחת את המתחרים בגלי צה"ל כמעט על פני כל היום: הבוקר הזה עם אריה גולן רושם עליה של 24% מול הגל הקודם, קלמו וליברמן רושמים עליה של 21% וסדר יום עם קרן נויבך מזנקים בשיעורי ההאזנה ב-48%. שלי וגואטה מנצחים את וילנסקי וברדוגו בתכנית המשודרת בין חמש לשש.

בתחנות הרדיו האזורי המשווקות ע"י שפ"א נרשמה ירידה של כ- 5.5% בשיעור ההאזנה שעומד בחצי שנה זאת על-29.5% לעומת 31.2% במחצית השנייה לשנת 2019 . במונחים אבסולוטיים של חשיפה שנתית תחנת הרדיו שזוכה לחשיפה הגבוהה ביותר היא אקו 99 שקטנה בחשיפה השנתית בכ-8% אולם פחות מ-103 שהייתה התחנה בעלת החשיפה הגבוה ביותר בשנה שעברה מבין התחנות האזוריות.

103 שמרה על כוחה לעומת החציון הקודם עם חשיפה של כ-8.2%, אך ירדה בכ-18.8% במונחים שנתיים. לעומת גל"צ, בה היא מתחרה בעיקר בגזרת הבוקר, מדובר בחדשות לא רעות בכלל.

** גילוי מלא: עורך מדור "נתח שוק" דוד ורטהיים משדר ברדיו 103.

עוד כתבות

לוגו חברת אורקל / צילום: שלומי יוסף

סקר עולמי גדול של אורקל מגלה: 75% מרגישים תקועים

סקר בינלאומי של אורקל ו-Intelligence Workplace, שהקיף יותר מ-14,600 איש, משרטט תמונת מצב שצריכה להדאיג את המעסיקים: 93% מהעובדים חושבים מחדש על חייהם, 62% מדווחים ש-2021 הייתה השנה המלחיצה ביותר שלהם בעבודה, ו-82% סומכים על רובוטים יותר מאנשים בכל הנוגע לעצות קריירה

חמורים. ההנחיות נשארו רלוונטיות למאה שעברה / צילום: Shutterstock, babeaudufraing

זו לא בדיחה: בישראל 2021 עסקים עדיין יכולים לקבל הטבות מס על חמור, סוס ובאר

עסקים יכולים לקבל היום פחת על בלאי של חמור, באר עם מסנן חול ומכונות טוויה - אבל אין פחת ייחודי למכשירים שכולנו משתמשים בהם, כמו סמארטפונים או טאבלטים ● השר במשרד האוצר חמד עמאר אמר בדיון שנערך בנושא כי "לא יכול להיות שעדיין במדינת ישראל מדברים על פחת של סוס"

שר התקשורת יועז הנדל / צילום: אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות

מי מנסה להילחם בהפחתת דמי הקישוריות, ולמה?

במשרד התקשורת מתכננים להתחיל בהפחתת תעריפי סיום שיחה ברשתות הסלולר, והגורמים שמרוויחים מהתעריפים יוצאים למתקפה ● פרסומים בעיתונות החרדית יצאו נגד הרפורמה והפיצו טענות כי דווקא בזק היא זו שעומדת להרוויח מהמהלך, ולכן צריך למנוע אותו ● הטענות משוללות כל יסוד

מנהיג ההפיכה בסודאן, הגנרל עבד אל־פתאח אל־בורהאן, מוקף בחייליו / צילום: Associated Press, Hussein Malla

כשגנרל תופס את השלטון, אין לו שום כוונה להרפות ממנו

מה פתאום, אומרים הגנרלים, זאת לא הפיכה, זה רק תיקון דרך. בהמשך הם יחזירו את השלטון לממשלה נבחרת ● זה גם מה שאמר השבוע השליט הצבאי של סודאן, וזה גם מה שאמרו לפניו גנרלים פקיסטניים, תאים ובורמים - הם לא התכוונו ברצינות

אבי ניסנקורן / צילום: המכון הישראלי לדמוקרטיה

לא רק התאחדות המלונות: ניסנקורן נבחר ליו"ר תאגיד המחזור אל"ה

ניסנקורן, שנבחר לנשיא התאחדות המלונות במקום אמיר חייק, יחליף אותו גם כיו"ר תאגיד המחזור ● כעת הוא יתמודד לא רק עם אתגרי המלונאים, אלא גם עם אתגרי יצרני ויבואני המשקאות, ביניהם חוק הפיקדון שייכנס לתוקף בחודש דצמבר

אביר קארה, הוביל את הרפורמה / צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

למרות ביקורת מימין ומשמאל: רשות הרגולציה עברה את ועדת החוקה

ועדת החוקה אישרה את הרפורמה שתוביל להקמת גוף רגולציה מרכזי שיפקח על הרגולציה החדשה והקיימת בישראל

לוחות סולאריים של חברת סולאראדג' / צילום: יח''צ

השמש זורחת על סולאראדג': הפכה (שוב) לישראלית בעלת השווי הגבוה ביותר בוול סטריט

סולאראדג' זינקה כ-9% בעקבות פרסום דוחות חיוביים של המתחרה Enphase, לשווי של כ-18 מיליארד דולר, ועקפה בכך את נייס ● טבע איבדה כחצי מיליארד דולר בשווי, וכבר אינה בין עשר הישראליות הגדולות ביותר

עיר ניו יורק , מקדונלדס / צילום: רועי גולנדברג

מקדונלד'ס מעלה מחירים לאחר שהעלתה את שכר העובדים

מכירות הרשת עלו יותר ממה שהיו לפני המגפה לאחר הקלה במגבלות הקורונה בשווקים מרכזיים

בנימין נתניהו / צילום: אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות

האם ממשלת בנט אפשרה איחוד משפחות של 4,000 פלסטינים?

ראש האופוזיציה מתריע שממשלת בנט מאפשרת איחוד משפחות של פלסטינים. זה לא הכיוון ● המשרוקית

איתמר רועי, שותף עם שגיא ברגמן במשרד הפרסום דאון דה פילד / צילום: אסתר קרן

"הקורונה דווקא פעלה לטובת השחקנים הקטנים בתחום המדיה"

איתמר רועי בן 33 מתל אביב ● שותף עם שגיא ברגמן במשרד הפרסום דאון דה פילד ● השניים הקימו חברה להפקת פודקאסטים ● "אפשר להגיד שגם הפקקים במדינה משרתים אותנו היטב" ●  גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

חקיקת בזק צפוי להעלות את מס הרכישה ההתחלתי על רוכשי דירה שנייה / צילום: Shutterstock

ביום ראשון: השרים צפויים להכריז על העלאת מס הרכישה על משקיעי נדל"ן

שקד, אלקין וליברמן יכריזו ככל הנראה בתחילת שבוע הבא על התוכנית שלהם להתמודדות עם העלייה החדה במחירי הדירות, ויוציאו לפועל מהלך בזק להעלאת מס הרכישה ההתחלתי על רוכשי דירה שנייה, מ-5% ל-8% ● עוד על הפרק: עידוד התחדשות עירונית בפריפריה והכבדה על משכירי דירות לטווח קצר

יושבת ראש בית הנבחרים ננסי פלוסי / צילום: Associated Press, J. Scott Applewhite

הדמוקרטים מוציאים את החופשה בתשלום מהצעת החוק בגובה 1.75 טריליון דולר

הבית הלבן מארח סנאטורים רבי-השפעה, בזמן שהדיונים נמשכים על הצעת החוק בנושא בריאות, חינוך ושינוי האקלים

חיסון לקורונה / צילום: Associated Press, Darko Vojinovic

האם כדאי לחסן ילדים נגד קורונה ולמה המומחים התלבטו? שאלות ותשובות

מינהל המזון והתרופות האמריקאי צפוי לאשר בקרוב את החיסון נגד קורונה לילדים ● מדוע הוועדה שייעצה ל-FDA התלבטה בעניין, מה צריך לדעת לגבי תופעות הלוואי, והאם החיסון לילדים מסמן - סוף-סוף - את סיומה של המגפה? הצוללת עושה סדר ● האזינו

רני צים / צילום: מאיר אדרי

תביעה של 8 מיליון שקל נגד וואליו קפיטל ורני צים: "מסרבים לשלם עמלה על התיווך בעסקת פסגות"

ליאור פינקלר הגיש תביעה נגד חברת וואליו קפיטל שבשליטת צים, נגד צים עצמו ונגד מנכ"ל פסגות ניירות ערך יואן קדוש, בטענה כי הם מסרבים לשלם לו עמלה בסך 2% על התיווך בעסקה ● צים וואליו קפיטל: "מדובר בטענות המשרבבות את שמותיהם של גורמים שאינם נוגעים לעניין נשוא התביעה"

נועם שצ'לקה, מנכ''ל אינרום תעשיות בנייה / צילום: קרן מזור

אינרום רוכשת את פעילות ה-SP ממצרפלס ב-150 מיליון שקל

פעילות ה-SP כוללת ייצור, מכירה ושיווק של מערכות צנרת אינסטלציה ביתית ולמבנים שונים ● מכירותיה של מצרפלס במחצית הראשונה של השנים 2021 ו-2020 הסתכמו ב-47.7 מיליון שקל וב-36.2 מיליון שקל בהתאמה ומגלמות צמיחה של 32% משנה לשנה

אסדת לוויתן. לדברי דלק, היא לא ביצעה את העבודות עליהן הלינה העמותה / צילום: מארק ישראל סלם - הג'רוזלם פוסט

דלק קידוחים הגישה תביעת לשון הרע בסך 120 אלף שקל נגד עמותה

התביעה הוגשה בגין פרסומים מיוני 2021 של עמותת "הפורום הישראלי לשמירה על החופים", לפיהם "כמויות אדירות של חול מזוהם מקרקעית נמל חדרה מושלך מול חופי דור והסביבה, במסגרת עבודות צנרת חדשה לפיתוח 'לוויתן' ומאגרים עתידיים" ● דלק קידוחים: "אין דבר וחצי דבר בין המציאות לבין הנטען בפרסום"

הפגנה בורשה פולין למען האיחוד האירופי / צילום: Shutterstock, Zuttmann Benoelken

פולין תשלם לאיחוד האירופי קנס של מיליון אירו ליום עד להסדרת מערכת המשפט

בית הדין העליון של אירופה הטיל קנס יומי על פולין בגלל הרפורמות שעשתה בבתי הדין שלה

שרת התחבורה מרב מיכאלי / צילום: אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות

800 מיליון שקל הושקעו במיזם תחבורה בשרון. כעת, הוא בדרך לגניזה

השרה מרב מיכאלי רמזה כי פרויקט "עוקף כפר יונה", שעלותו מוערכת בכ-2.3 מיליארד שקל, לא יקודם • לדבריה, "מדובר באזור שסובל מבעיות תחבורה קשות", אך "התחרות קשה" מול מיזמים כמו שדרוג כביש 65 או כביש 90

מימין: ניצן צעיר הרים, יוחנן דנינו ואמיל וינשל / צילום: רמי זרנגר

על רקע העברת השליטה לווישור: יו"ר איילון ביטוח מוקי אברמוביץ התפטר

אברמוביץ הסביר את החלטתו ברצון לאפשר לרוכשים הצפויים לבחור חברי דירקטוריון מטעמם ● חברת הביטוח הדיגיטלי שהקימו אמיל וינשל וניצן צעיר-הרים רוכשת את השליטה בחברת הביטוח הוותיקה תמורת יותר מ-470 מיליון שקל, מתוכם 180 מיליון שקל היא מוכרת לאיש העסקים צבי ברק

גדעון סער / צילום: שלומי יוסף

סער על חוק יסוד החקיקה: "סיכוי גדול שלא נצליח. הפערים גדולים"

שר המשפטים, שנשא דברים בכנס המכון הישראלי לדמוקרטיה, התייחס גם למהלך לפיצול תפקיד היועמ"ש והבהיר כי הנושא לא ירד מהפרק ● היועמ"ש לשעבר 
מני מזוז: "הפיצול יגרום נזקים ויביא לפוליטיזציה של התפקיד"