גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הנאמנים של דורי בניה: "בעלת השליטה, קבוצת לוזון, עוינת לחלוטין את הליך חדלות הפירעון"

הנאמנים שמינה ביהמ"ש לחברת הבניה שקרסה, מפנים אצבע מאשימה כלפי בעלת השליטה, קבוצת לוזון, שבבעלות עמוס לוזון: "בסגנונה המיוחד היא מקשה ללא הרף, מעלה לדיון ומחלוקת כל עניין – קטן כגדול"

עמוס לוזון/ צילום: יוסי כהן
עמוס לוזון/ צילום: יוסי כהן

"קבוצת לוזון, בעלת השליטה בחברת 'א. דורי בניה' עוינת לחלוטין את הליך חדלות הפירעון ואת ניהולו על ידי הנאמנים. בסגנונה המיוחד היא מקשה ללא הרף, מעלה לדיון ומחלוקת כל עניין - קטן כגדול, וגם אם קיימת לכל התנגדות או פלפול הצדקה בפני עצמה או זכות משפטית ראויה להגנה, אין ספק שניהול הליך חדלות פירעון מורכב כזה, ללא שיתוף פעולה מצד בעלת השליטה ונושאי המשרה לשעבר בחברה מקשים ביותר על ההליך המורכב ממילא" - כך מתארים הנאמנים שמונו לחברת דורי בניה, עוה"ד עופר שפירא וד"ר איתי הס את התנהלותה של קבוצת לוזון, במסגרת דוח שהגישו לבית המשפט המחוזי בתל אביב, בדבר קריסתה של חברת הבנייה שבבעלותו של איש העסקים עמוס לוזון.

עו"ד עופר שפירא  / צילום: תומר שלום

עוד כותבים הנאמנים בדוח שהגישו, כי "פניות שהפנו הנאמנים לקבלת תצהירים, דוחות והתייחסות סדורה לפרויקטים השונים מאת בעלת השליטה - לא נענו עד היום. בעלת השליטה מופיעה כמתנגדת בדרכים ובזמנים המתאימים לה, אולם את התצהירים והדוחות לנאמנים טרם העבירה. בהקשר זה דומה שלא יהיה מנוס מנקיטה בהליכים נוספים".

עו"ד ד"ר איתי הס  / צילום: יורם רשף

 באוקטובר האחרון הגישה דורי בניה בקשה להקפאת הליכים, במסגרתה שטענה כי חובותיה מאמירים לכדי 800 מיליון שקל - מתוכם 640 מיליון שקל חובות מותנים בגין 100 תביעות אזרחיות תלויות ועומדות המתנהלות נגד החברה. החברה טענה כי היא חייבת כ-40 מיליון שקל לנושיה המובטחים, מהם 16 מיליון שקל בגין ערבויות בנקאיות אוטונומיות. שופטת בית המשפט המחוזי בת"א, איריס לושי-עבודי, מינתה את עוה"ד עופר שפירא ואיתי הס כנאמנים של החברה. לאחר שהחלו את עבודתם, הנאמנים החלו לקבל תביעות חוב, בעיקר מחברות נדל"ן ובנקים, שהסתכמו בסכום של 1.3 מיליארד שקל.

השתלחויות חסרות-רסן של פרקליטים

בדוח שהוגש לביהמ"ש כעת, מפרטים נאמני החברה את הפעולות שהם עושים על מנת להגיע לפשרות בתביעות החוב נגד החברה. מהותם של ניסיונות הסדר אלה היא הסדרה כוללת של יחסי החברה כלפי היזמים והדיירים בכל אחד מהפרויקטים השונים.

"הנאמנים משקיעים ימים ולילות בעבודה אינטנסיבית ומורכבת ביותר על מנת לנסות ככל האפשר להגיע להסדרי פשרה פרטניים שיהיה בהם גם כדי לשרת את הצדדים להם שיקבלו ודאות ותוצאות ברורות ומיידיות וגם לשרת את כלל הנושים בהפחתת סכום החוב, בכניסה של כספים לקופת הנאמנים ובהפחתה של סכומי החוב הנתבעים", מציינים הנאמנים.

לדבריהם, "מלאכה קשה זו נעשית בצורה מקצועית ומקיפה ביותר, תוך כדי ניהול הליכים משפטיים והליכי ביניים ללא הרף, כשהנאמנים עצמם חשופים ללא הרף להשתלחויות חסרות-רסן של פרקליטים מסוימים, שמבחינתם המטרה (של הצלת כספי לקוחותיהם) מקדשת את כל המילים וכל האמצעים".

בהמשך הדוח שהגישו לעיונה של השופטת לושי-עבודי, מציינים הנאמנים כי באחרונה הושג הסדר פשרה עם חברת "גינדי החזקות", שבמסגרתו נמחקו תביעות החוב בגובה 222 מיליון שקל, בוטלו הערבויות וקופת דורי קיבלה 8.2 מיליון שקל. לגבי תביעת החוב שהגישה יזמית מגדל מאייר, חברת "ברגרואין רזידנטיאל" בגובה 300 מיליון שקל, מציינים הנאמנים כי "לאור העובדה שכל הצדדים הנוגעים בפרויקט מורכב זה, קרי החברה (דורי בניה), בנק דיסקונט, בנק לאומי, חברת 'ברגרואין רזידנטיאל' והנאמנים הגיעו להסכמות המביאות להפחתת הסכום הכולל של תביעות החוב בקשר לפרויקט זה ל-291 מיליון שקל (זאת, בעקבות ויתורו של בנק דיסקונט על חילוט בגובה של 9 מיליון שקל, ח' מ'), וזאת בנוסף לגבייה של סכומי עתק לקופה, קיימת הצדקה ואינטרס בראיית כלל הנושים לאשר את ההסדר".

הטעיית ציבור המשקיעים

הנאמנים מתייחסים בדוח גם לתביעות הייצוגיות והנגזרות שהוגשו ב-2014 נגד דורי בניה, גזית גלוב ונושאי המשרה בחברות הללו. מדובר בבקשות לאישור תביעות ייצוגיות ונגזרות שעוסקות בטענות כי החברה הטעתה את ציבור המשקיעים שרכשו את מניותיה לאורך תקופה ארוכה. זאת, על בסיס דוחות כספיים ודיווחים שאינם משקפים את מצבה הכספי האמיתי.

הנאמנים מציינים בדוח כי "עסקינן בטענות ובשרשרת של מעשים ומחדלים בעלי משמעות מהותית ביותר על תיק חדלות הפירעון, וודאי שמוקדם לדבר בהם על 'פשרה' או ויתור על טענות". הדיון בהליך זה התנהל באולמה של השופטת רות רונן שקבעה כי אין לה סמכות להמשיך לדון בהליך. אולם לדברי הנאמנים, "למרות זאת כללה השופטת רונן בהחלטתה קביעות לגופו של עניין המתייחסות ל'הסכמה' שכביכול ניתנה על ידי חברת דורי בניה ל'פשרה' לפני מינוי הנאמנים". בהמשך, הגישו הנאמנים בקשת ערעור לבית המשפט העליון על החלטתה של השופטת רונן.

הוארכו צווי הקפאת הליכים

בסיומו של הדוח כתבו הנאמנים, כי "מדובר בפרשה מורכבת ביותר, והנאמנים זמינים ופועלים בחזיתות השונות והרבות במסגרתה מד יום ומסביב לשעון, ותוך ניהולם במקביל של הליכים ונושאים רבים ביותר. לכן, מבקשים הנאמנים מביהמ"ש כי יאריך את הצווים הקיימים להקפאת הליכים נגד חברת דורי בניה לתקופה נוספת, ויאפשר להם לקדם את המשימות הרבות שהטיפול בהן נמצא בעיצומו לטובת החברה וכלל נושיה". לדבריהם, "קידום הפעולות ומיצוין יאפשר הגשת הצעה להסדר בין החברה לנושיה באופן יעיל ובעל סיכוי הצלחה - דבר שנראה בתחילת ההליך כקשה להשגה, ודומה כי מנקודת מבט דהיום בעל סבירות גדולה להצליח".

השופטת איריס לושי-עבודי נענתה לבקשת הנאמנים והאריכה את הצווים עד 25 באוקטובר 2020. השופטת ציינה כי "מאחר ועל הפרק הסדרי פשרה נוספים הן במסגרת הליכי חדלות הפירעון והן במסגרת הליכי הערעור, ובשים לב כי ההצעה למכירת החברה עודנה על הפרק, הגם שעוכבה בשל משבר נגיף הקורונה - אני מורה על הארכה נוספת של הצווים". 

תגובה

בא כוח קבוצת לוזון: "מדובר בדברים חסרי שחר"

בא כוחה של קבוצת לוזון שבבעלותו של איש העסקים עמוס לוזון, עו"ד אמיר ברטוב, מסר בתגובה: "מדובר בדברים חסרי שחר. הנאמנים הם אלה שקיבלו החלטות על פשרות כלפי מזמיני העבודה עם נושאי משרה בחברה לשעבר תוך ויתורים מרחיקי לכת למזמינים והגדלת חובות החברה כתוצאה מכך".

עוד מסר בא כוח קבוצת לוזון כי: "הנאמנים הם אלה שהחליטו כבר בתחילת דרכם לא רק להתעלם מבעלת השליטה אלא לעשות ככול יכולתם לפגוע בה. למרות שזו תמכה בחברה בסכומים אדירים של מאות מיליוני שקלים והצילה אותה מקריסה אדירה. על דברי הנאמנים בדוח נכון המשפט: 'הפוסל במומו פוסל'". 

עוד כתבות

אביחי מנדלבליט / צילום: אמיל סלמן-הארץ

פרקליטי רה"מ: מנדלבליט הסתיר מידע מבית המשפט בנוגע למקור ההדלפות בתיק 4000

עוה"ד בעז בן צור ועמית חדד, הגישו בקשה להצטרף לעתירתו של שאול אלוביץ' בעניין ההדלפות של חומרי חקירה בתיק 4000 לתוכנית המקור ● הבקשה הוגשה לאחר שהם מצאו בתיק החקירה מסמך שלא הוגש לבית המשפט, ובו עדות של ניר חפץ כי אילן ישועה הדליף חומרים לברוך קרא

נציבות שירות בתי הסוהר  / צילום: יוסי כהן

ביהמ"ש דחה עתירת בני זוג הומואים לשהות יחד בכלא

"הזכות לחיי משפחה נקבעה כזכות חוקתית" קבע השופט רון שפירא והוסיף כי "אסיר איננו שונה מאדם אחר בכל הנוגע לזכויות החוקתיות" ● יחד עם זאת, דחה את בקשת בני הזוג לשהות יחד בכלא, תוך שקבע כי לא נפל פגם בהחלטת שירות בתי הסוהר

מסעדה ריקה / צילום: כדיה לוי, גלובס

עתירה לבג"ץ: הסירו את המגבלה האוסרת על פתיחתן של מסעדות ואפשרו הפעלת שירות איסוף עצמי

העותרים טוענים כי על המדינה ליצור מתווה אשר יאפשר את פעילותן של מסעדות - גם אם במתכונת חלקית, ומתן אפשרות לשירות איסוף עצמי והושבה באוויר הפתוח ● העותרים מסבירים כי המתווה ישרת את מטרת התקנות - הבטחת בריאות הציבור, לצד מניעת קריסת ענף המסעדנות

מכונית אוטונומית של מובילאיי בכנס משקיעים של החברה שנערך בחודש שעבר / צילום: אינטל, יח"צ

מובילאיי מתרחבת לאיחוד האמירויות: מתכננת להקים בדובאי שירותי תחבורה אוטונומיים

החברה חתמה על הסכם עם קבוצת הנדל"ן והרכב מדובאי אל-חבטור, לשיתוף פעולה בתחום הרכב האוטונומי והמיפוי ● השתיים יחתרו להקמת שירותי מוניות רובוטיות בדובאי בתוך שלוש שנים

ג'ונסון אנד ג'ונסון./  צילום: רויטרס

ג'ונסון אנד ג'ונסון מצטרפת למובילי המירוץ לחיסון לקורונה

לאחר שהדגימה שהמוצר שלה יוצר נוגדנים אצל מתנדבים בשלבים המוקדמים של הניסוי, ג'ונסון אנד ג'ונסון החלה בניסוי שצפוי לגייס 60 אלף מטופלים ● זאת לעומת 30,000 בניסוי של חברת מודרנה ו-44,000 בניסוי של חברת פייז

לירן אבישר-בן חורין / צילום: רפי קוץ, גלובס

ישראל תעמוד בראש קבוצת רגולטורים לתקשורת במדינות הים התיכון

ישראל תעמוד בראשות קבוצת EMERG בשנת 2022 ותהיה סגנית יו"ר ב-2021 ● הקבוצה מהווה רשת קשר ופעילות משותפת לכלל רשויות הרגולציה בתחומי התקשורת

הרמטכ"ל אביב כוכבי בביקור במפקדת "אלון" של פיקוד העורף / צילום: דובר צה"ל

הרמטכ"ל כוכבי: "הצלחת מיגור הקורונה תלויה בתרבות, משמעת ומילוי הנחיות"

הרמטכ"ל, רב-אלוף אביב כוכבי, אמר בביקור במפקדת "אלון" של פיקוד העורף כי משימת מיגור הקורונה היא משימה ראשונה במעלה של צה"ל והוא לא יחסוך במשאבים, בכוח אדם, באנשי פיתוח, באמצעי פיתוח, ובקשב, כדי להביס את הנגיף

נעלי נייקי / צילום: Shuttertstock

נייקי מתאוששת מהקורונה בזכות המכירות ברשת

הכנסותיה של ענקית בגדי הספורט אמנם ירדו ב-1% לעומת הרבעון המקביל, אך המכירות הדיגיטליות זינקו ב-82% ● הרווח לפני מס הסתכם ב-1.52 מיליארד דולר - כמעט פי שניים מציפיות האנליסטים

מטוס של אל על ממריא משדה תעופה בן גוריון / צילום: Ariel Schalit, Associated Press

לקראת העברת השליטה: רוזנברג התחיל לחפש דירקטוריון חדש לאל על

בעל השליטה החדש אלי רוזנברג מתכוון להחליף את כל הדירקטוריון של חברת התעופה, וזהות החבר הראשון כבר ידועה - ג'ייסון גרינבלט ● רוזנברג שלח מכתב ליו"ר אל על הנוכחי ולמנכ"ל ובו דרש כי "השימוש בכספים שהוזרמו לקופת החברה אחרי ההנפקה יעשה ב"צורה אחראית ושקולה"

מעבר גבול טאבה / צילום: שלומי יוסף

בג"ץ דחה את העתירה לפתיחת מעבר הגבול טאבה

הנימוק של בג"ץ לדחיית העתירה: הגידול הדרמטי בנתוני התחלואה בישראל "גידול שהביא להטלת הגבלות משמעותיות על חיי אזרחים בניסיון לצמצם את התפשטות המגיפה"

פגישת השר כ"ץ ויו"ר ההסתדרות בר־דוד. סיכמו להקים צוותים משותפים לגיבוש פתרונות / צילום: דוברות ההסתדרות

קיצוץ שכר השרים לא יספיק: הקורונה היא הזדמנות לתיקון המגזר הציבורי

הפחתת שכר של 10% לשרים ובכירים נוספים היא סמלית וחשובה אבל הגיע הזמן לטפל גם בבעיות העומק של המגזר הציבורי, בדיוק כפי שהבטיח שר האוצר ישראל כ"ץ ● האם הוא גם יקיים?

ג'ף בזוס, מנכ"ל אמזון / צילום: רויטרס Rex Curry

אמזון: עד סוף 2020 נגייס עוד 150 עובדים בישראל

עם התוספת, צפויה מצבת העובדים במרכזי הפיתוח של אמזון בישראל לעמוד על 1,300 עובדים ● המשרות המדוברות לא יהיו בתחומי המסחר הקמעונאי המקוון, אלא במסגרת פעילות הפיתוח של אמזון בישראל הנוגעות לשירותי הענן שלה AWS, וכן על הפעילות המבוססת על חברת אנפורנה

מטוס של אל על / צילום: יח"צ

אל על למדינה: אלי רוזנברג איש קש של אביו. יש למנוע את העברת השליטה

במכתב של אל על לשר החוץ ולשרת התחבורה נטען כי הרוכש של החברה הישראלית הוא רוזנברג האב והיותו ללא אזרחות ישראלית מנוגדת לתקנות החברה ● עוד נטען במכתב כי נציגי הרוכש היו מודעים לבעיה: "לקני רוזנברג יש בן שכבר כמה שנים לומד בישיבה בישראל ואנחנו נרשום את המניות על שמו"

אדוארדו אלשטיין   / צילום: כפיר זיו

יום הכיפורים של אלשטיין? מחזיקי האג"ח של אי.די.בי החליטו על מימוש הנכסים המשועבדים לטובתם

מדובר במרבית נכסיה של אי.די.בי, כך שאובדנם יביא לקריסת השקעתו של אלשטיין בקבוצה, בסך 3 מיליארד שקל

ג'ו ביידן ודונלד טראמפ / צילום: Associated Press

"טראמפ ינסה למכור תקווה, ביידן ינסה לשווק חמלה": מתכוננים לעימות הראשון בבחירות לנשיאות ארה"ב

העימות הנשיאותי הראשון בין טראמפ לביידן בפתח, ולשני הצדדים יש מטרה אחת: לא להפסיד ● ד״ר ישראל ויסמל-מנור מתארח בפודקאסט 'המדריך לטראמפיסט' ומסביר על המפגש הטלוויזיוני שיכול להכריע קמפיינים ● האזינו

מערכות אופטימיזציה של סולאראדג'  /  צילום: יחצ

סולאראדג' מצטרפת לגל הנפקות האג"ח של ענקיות הטכנולוגיה

חברת האנרגיה הסולארית גייסה 550 מיליון דולר באג"ח להמרה בריבית 0% ● קדמו לה עם גיוסי חוב גדולים: Wix, אמדוקס ונייס

בנימין נתניהו כשהודיע על הסגר השני / צילום: via Pool , רויטרס

ה-OECD: ישראל מתקשה להכיל את התפרצות הקורונה המחודשת

בארגון המדינות המופתחות מעריכים כי הצמיחה של המשק הישראלי ב-2021 תעמוד על 2.9% בלבד ● ב-OECD ממליצים להגדיל את ההוצאות הממשלתיות בתחומי הרווחה והתשתיות ולנצל את המשבר לרפורמה מקיפה במערכת המס

בנימין נתניהו / צילום: אורן בן חקון, פול

קבינט הקורונה ננעל: סגר מלא מיום שישי ועד אחרי סוכות; ההפגנות יוגבלו

שרי הממשלה דנים הלילה בהטלת סגר מלא ● נתניהו: "הולכים לסגר מלא בגלל התחלואה. עדיף בחגים ולא אחריהם" ● הפגנות ותפילות עד 20 איש, המגזר הפרטי יושבת למעט מפעלים ושירותים חיוניים ● טרם נתקבלה הכרעה בעניין נתב"ג

חיים כץ בועדת העבודה, הבריאות והרווחה / צילום: יהונתן סמייה, דוברות הכנסת

האוצר הסכים לדרישת כץ: המדינה תממן עלויות חורגות של אשפוז חולי הקורונה

המדינה תישא בעלויות אשפוז חולי קורונה של בתי החולים החורגות מתקרת התשלום הקבועה בחוק ולא תשולם על ידי הקופות ● מוקדם יותר משך נציג האוצר את הצעת החוק להסדרת ההתחשבנות בין קופות החולים לבתי החולים בשל דרישת חיים כץ להכניס הסתייגות לחוק

אלדן / צילום: יחצ

חברות הליסינג סופגות אש, אבל בדוחות "הכול דבש"

אחת התעלומות הגדולות ביותר של ענף הרכב המקומי היא הדיווחים הטובים של ענף הליסינג בישראל ● רוב מקורות מימון החיצוניים התייבשו כליל מאז החל משבר הקורונה, ועדיין, השחקנים בענף טוענים שרמת הסיכון נותרה יציבה והענף חסון כתמיד