גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

רוסיה אישרה חיסון לקורונה; פוטין: "הבת שלי קיבלה אותו"

ממשל רוסיה אישר את החיסון הראשון בעולם לקורונה ● המוצר עבר עד כה ניסויים המקבילים לשלב 1 בלבד של ה-FDA

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין מבקר בביה"ח לחולי קורונה במדינה / צילום: Alexei Druzhinin, Sputnik, Kremlin Pool, AP
נשיא רוסיה ולדימיר פוטין מבקר בביה"ח לחולי קורונה במדינה / צילום: Alexei Druzhinin, Sputnik, Kremlin Pool, AP

רוסיה אישרה היום חיסון למחלת הקורונה (Covid-19). כך מסרה ממשלת רוסיה במסיבת עיתונאים היום, בהשתתפות נשיא רוסיה ולדימין פויטן. הנשיא הצהיר כי אחת משתי בנותיו קיבלה את החיסון. זהו החיסון הראשון בעולם המאושר לשימוש מחוץ לניסויים קליניים.

פוטין הצהיר כי "הבוקר, לראשונה בעולם, אושר לשימוש גם באופן לא ניסיוני חיסון לווירוס הקורונה החדש. זהו צעד משמעותי לעולם. בקרוב נתחיל ביצור המוני של החיסון". הוא הוסיף כי החיסון עבר את כל הבדיקות הדרושות. הוא ציין כי בתו סבלה מחום קל אחרי קבלת החיסון, ועכשיו היא מרגישה טוב.

משרד הבריאות הרוסי כבר הצהיר בתחילת אוגוסט, כי החיסון מוכן וניתן יהיה לחסן את כלל האוכלוסייה באוקטובר. זאת למרות שהניסויים הקליניים במוצר עדיין בעיצומם. ייתכן וצוותי הרפואה ועובדים חיוניים יקבלו את החיסון אפילו במהלך החודש הקרוב.

תושב מוסקבה אמר ל"גלובס" כי בקרב המעמד הבינוני-גבוה ברוסיה, ישנה סקפטיות רבה לגבי החיסון, וחבריו אין מתכננים להשתמש בחיסון כשיוצע, אלא רק אחרי שייאסף לגביו מידע נוסף.

38 מתנדבים עברו את הניסוי

החיסון פותח במרכז המחקר הלאומי לחקר מגיפות ומיקרוביולוגיה ברוסיה (Gamaleya Research Institute of Epidemiology and Microbiology) יחד משרד הביטחון הרוסי. ממשרד הביטחון נמסר כי 38 מתנדבים עברו את הניסוי וכולם פיתחו נוגדנים לקורונה. כעת עורך המשרד ניסויים נוספים.

מדובר בניסויים שמקבילים לניסוי שלב 1 של ה-FDA, רשות המזון והתרופות האמריקאית. מספר חברות מערביות (מארה"ב, בריטניה וגרמניה) שהציגו נתונים דומים ל-FDA, ואפילו נתונים מקיפים יותר, התבקשו לבצע ניסוי נוסף ב-30 אלף נבדקים. הניסוי בכמות גדולה כל כך של מתנדבים נועדה לבדוק שהחיסון בטוח, אך גם לוודא כי הוא יעיל. על פי ה-FDA ורוב הרופאים העוסקים בתחום, אין די ביצור נוגדנים כדי להכריע האם החיסון אכן ימנע הדבקה בקורונה.

על פי אתר "בלומברג", החיסון נוסה על חיילים בצבא הרוסי, והוצע ב"מכירה מוקדמת" לאנשי העסקים המובילים במדינה. דובר הקרמלין אמר לאתר ביוני כי "זה כנראה לא יהיה רעיון טוב להשתמש בחיסון לא מאושר על ראש מדינה". מאז לא פורסם מידע חדש על יעילות החיסון, אולם ככל הנראה הוא כבר החל להינתן למשתתפים נוספים בניסוי רחב יותר, שתוצאותיו טרם פורסמו.

החיסון מבוסס על רכיבים מווירוס מסוג אדנו-וירוס שבגרסתו המלאה גורם לזיהומים קלים של מערכת הנשימה. יחד עם רכיבים מווירוס הקורונה. אלכסנדר גינצבורג, מנהל מכון המחקר הלאומי, אמר כי אין סיכון בחיסון משום שהרכיבים הללו לא יכולים להתרבות.

ד"ר אנתוני פאוצ'י, היועץ הבכיר לתחום הקורונה בממשל האמריקאי, ומי שנחשב לשומר היושרה המדעית מול האינטרסים הפוליטיים בממשל ארה"ב, אמר כי "אני מקווה שהסינים והרוסים מתכוונים לבחון את החיסונים שלהם לפני שהם מפיצים אותם כי להגיד שיש לך חיסון לפני שבודקים אותו כמו שצריך, זה בעייתי".

לעומת זאת נשיא הפיליפינים רודריגו דוטרטה התנדב כי מדינתו תקבל את החיסון הרוסי והציע את עצמו כמתנדב להזריק את החיסון באופן פומבי, וזאת בתמורה לעדיפות בקבלת מנות חיסון עבור עמו במחיר זול או בחינם, וחיזוק הקשר עם רוסיה.

במקביל לטענתם כי החיסון אינו מוכן לשימוש ולא נבדק כראוי, גורמים אמריקאים ואירופאים טענו כי רוסיה גנבה מידע חיוני בדרוש לפיתוח החיסון. גורמים מממשלתות ארה"ב, בריטניה וקנדה הוציאו הצהרה משותפת, לפיה קבוצה של האקרים רוסים בשם APT29 או Cozy Bear, מנסה לחדור למאגרים בהם נמצא מידע הקשור לפיתוח החיסונים על ידי החברות האמריקאיות. מדובר בגוף מודיעין המחובר לשירות ביטחון הפנים הרוסי וכבר פרץ לשרתים של המפלגה הדמוקרטית בארה"ב לפני בחירות 2016, בהן הפסידה הילארי קלינטון לדונלד טראמפ.

חבר הקונגרס האמריקאי אדם שיף, ראש הוועדה למודיעין בקונגרס, אמר כי הצעדים הללו מונחים ישירות על ידי פוטין שמעוניין לזכות ביוקרה מדעית על ידי הבאת החיסון הראשון לעולם. "עם כלכלה שגודלה עשירית משלנו ויכולות מחקר ופיתוח שהתנוונו מאז נפילת ברית המועצות, לא פלא שפוטין יפנה לגניבה כאמצעי ליצור יתרון לרוסיה על פני מדינות אחרות". ממשלת רוסיה הכחישה קשר לכל ניסיון גניבת מידע לגבי החיסון. המוצר הסופי שלה דומה יותר לחיסון של Cansino הסינית מאשר לחיסונים של המתחרות המובילות מהמערב.

לרוסיה ישנם מניעים נוספים מלבד יוקרה לרצות לחסן את האוכלוסייה במהירות האפשרית. עד היום היא רשמה כ-890 אלף מקרי קורונה רשמיים ו-15 אלף מקרי מוות, כלומר בערך 1 מכל 10,000 איש במדינה מת מן המחלה. מספר המתים היומי ומספר הנדבקים החדשים במדינה נמצא בירידה, אך עדיין מדובר בקרוב ל-100 מתים ביום בממוצע בשבועות האחרונים.

"החלטה מסוכנת ומטופשת"

מספר גורמים מעולם המדע הגיבו בחריפות לפרסום הכוונה לאשר את החיסון ללא ניסויים מקיפים. לדברי פרופ' פרנסואה בלו, ראש המכון לגנטיה באוניברסיטת University College London: "זוהי החלטה מסוכנת ומטופשת. מתן חיסון שלא עבר ניסויים נאותים לאוכלוסיה רחבה, זהו מהלך מנוגד לאתיקה. כל בעיה בחיסון הרוסי תהיה בעלת השלכות איומות גם לבריאות הציבור הרוסי וגם למוניטין של חיסונים באופן כללי".

חוקרים בריטים נוספים שנדרשו לנושא הגיבו באופן חריף פחות, אך בכל זאת שלילי. לדברי פרופ' אלינור ריילי, מומחית למחלות זיהומיות מאוניברסיטת אדינבורו, ישנם תקדימים לשימוש בחיסונים בטרם עברו ניסוי מקיף במסגרת מצבי חירום, למשל במחלת האבולה, אבל במקרים הללו מדובר בהשקה מאוד מצומצמת של המוצר למתחסנים שללא החיסון נמצאים בסיכון רב מאוד, ותוך כדי מעקב אחר השפעות החיסון בקבוצות הקטנות הללו. במקרה של קורונה, היא אומרת, כרגע זה לא המצב. הסיכון לרוב האנשים מקורונה הוא נמוך ולאלה שבסיכון גבוה קיימים אמצעי התגוננות. המצב בהחלט מצדיק פיתוח חיסון, אך לא במחיר של סיכון מיותר לציבור. לדבריה, לא ברור האם הכוונה ברוסיה היא להשיק את החיסון באופן מבוקר לחלק מהאוכלוסיה, או לכלל האוכלוסיה, כ-150 מיליון איש, ללא מעקב נאות.

ד"ר אייפר עלי, מומחה לחקר תרופות באוניברסיטה וורוויק, הוסיף כי "ישנם מקרים נדירים בהם מתן חיסון פוטנציאלי לא מוצלח, עלול לגרום לנזק למערכת החיסון שיחמיר מחלה עתידית או ימנע את היכולת להתחסן בעתיד בחיסון אחר. זו אחת הסיבות שבגללן כל כך חשוב לבדוק את כל חיסון פוטנציאלי באופן נרחב ומעמיק לפני השקתו".

פרופ' דני אלטמן, אימונולוג ב-Imperial College, אמר כי: "כל החברות חשפו מידע על החיסונים שלהן, אך לא המועמדת מרוסיה. המחיר של השקת מוצר לא בטוח או לא יעיל, הוא החמרה עצומה של הבעיות הקיימות שלנו. אנחנו כולנו ביחד בצרה הזו, ואנחנו צריכים לוודא שכולנו מקבלים את החיסון הכי טוב בעולם".

עוד כתבות

ישראל כ"ץ / צילום: אוהד צויגנברג-ידיעות אחרונות

טוב שנזכרו: הצעה לקצץ (זמנית) את שכר הפוליטיקאים

שר האוצר ישראל כ"ץ מציע הפחתת שכר של 10% משכרם של חברי כנסת ושרים מכהנים עד סוף 2021

בדיקה במתחם 'היבדק וסע' של מגן דוד אדום ומשרד הבריאות בחניון גני יהושוע בתל אביב  / צילום: דוברות מד"א

מסמך של משרד הבריאות: תמותה עודפת של 10% באוגוסט

לפי המסמך, שהוצג אתמול בפני קבינט הקורונה, יש עלייה בתמותה בעיקר בבני 65 ומעלה ● עד כה 1,273 בני אדם מתו מנגיף הקורונה בישראל ● חוקרי האוניברסיטה העברית והדסה מזהירים מפני עלייה חדה בתמותה מקורונה בחודשים הקרובים

ועדת הקרונה בראשות ח"כ יפעת שאשא ביטון / צילום: שמוליק גרוסמן, דוברות הכנסת

יו"ר איגוד רופאי הציבור חגי לוין: "שיטת האקורדיון היא אסון"

ועדת הקורונה דנה הבוקר בהיערכות ליום שאחרי הסגר ● פרופ' גרוטו: "אסטרטגיית היציאה כוללת שלושה מרכיבים: חזרה הדרגתית למודל הרמזור, איתור וקטיעת שרשראות הדבקה והתעצמות בתי החולים" ● משרד הבריאות: "3,994 רופאים ואחיות בבידוד. 1,700 רופאים ואחיות מאומתים"

הערכת מצב בנושא הטיפול בקורונה במערכת הביטחון / צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון, יח"צ

צה"ל נערך לפתיחת בתי חולים שדה בעקבות העומס במערכת הבריאות

בית החולים צפוי להכיל כ-200 מיטות ● צה"ל יקצה לשם כך את הרופאים, האחיות והפראמדיקים

לירן אבישר בן חורין, מנכ"לית משרד התקשורת / צילום: דוברות משרד התקשורת

על רקע עסקת הוט IBC: חובות פריסת הסיבים של החברות ייבחנו מחדש

במשרד התקשורת מעוניינים שמיזם הסיבים האופטיים IBC ישלים את הפריסה של בזק כדי ליצור כיסוי מלא של הסיבים גם בפריפריה

איקאה בישראל / צילום: שלומי יוסף, גלובס

לא רק אופנה ומזון: חל"ת גם למעל מ-1,000 עובדי ענקית הריהוט איקאה

קמעונאית הריהוט השבדית הוציאה לחל"ת למעלה מ-1,000 עובדים ● חלק מעובדי המטה וחלק מעובדי שירות הלקוחות ימשיכו לעבוד כרגיל

 

 

חנויות סגורות לאורך הרחוב בעקבות הסגר השני / צילום: כדיה לוי, גלובס

למרות ההנחיות: מסעדות ובתי קפה ממשיכים למכור ב-Take Away

מסעדנים רבין ברחבי הארץ פותחים את העסקים שלהם תוך הקפדה על אי התקהלות, בעוד שעסקים אחרים מפעילים שליחים לטווח קצר

חנויות סגורות לאורך הרחוב בעקבות הסגר השני / צילום: כדיה לוי, גלובס

מחלוקת בין ארגוני התעשיינים והעסקים סביב מתווה האוצר לתשלום ימי הבידוד

עוד 8 ימים אמורה המדינה לספק תשובה לשאלה מי ישלם על ימי הבידוד של העובדים במשק, אך מתברר כי עד כה אין הסכמה על המתווה שהציע האוצר ● בנשיאות המגזר העסקי ובהתאחדות המלאכה והתעשייה מסרבים לשמוע על כל מתווה שממשיך להטיל נטל של ימי בידוד על המעסיקים

שופטת העליון רות ביידר גינסבורג / צילום: Charles Dharapak, Associated Press

מותה של רות ביידר גינסבורג דוחף את העליון עמוק אל תוך שדה הקרב הפוליטי

מותה של שופטת העליון שהפכה לאייקון תרבותי עשוי לבסס את הרוב לשמרנים בבית המשפט ולהכריע את הנורמות החברתיות בארה"ב ● טראמפ כבר הצהיר כי ימנה מחליפה בהקדם והדמוקרטים מאיימים להשתמש בכל הכלים שברשותם כדי להעביר את המינוי להכרעתו של הנשיא שייבחר בנובמבר

ניר חפץ / צילום: שלומי יוסף, גלובס

הותר לפרסום: המדינה מבקשת לעכב תביעה נגדה בפרשת ניר חפץ

הפרסום הותר לבקשת "גלובס", בנוגע לתביעה הנוגעת לנסיבות חתימת הסכם עד המדינה • נודע כי הפרקליטות הגישה 13 בקשות לעיכוב הליכים בתיקים אזרחיים בשל משפט רה"מ

אחמד אל-חבטור (קבוצת "אמפא" בדובאי) ושלומי פוגל  / צילום: יח"צ

עוד קבוצת ענק מדובאי בדרך לארץ: קונגלומרט המלונאות והנדל"ן אל-חבטור יפתח משרד בישראל

היקף נכסיה של קבוצת אל-חבטור נאמד בלמעלה מ-8.5 מיליארד דולר ● בנוסף, הודיעה הקבוצה בניהולו של חאלד אל-חבטור כי החלה במגעים עם חברת "ישראייר" על פתיחת קו טיסות סדיר

דפנה ג'קסון רות ביידר ומוריס קאהן / צילום: קרן גינת

שתי המשאלות שהגשים מוריס קהאן לרות ביידר גינסבורג

וגם: אורן מוסט, נשיא גולן טלקום, הודיע על פרישתו לאחר עשר שנים בתפקיד ● השיחה

חברת ברוקראז’ במומביי שבהודו, במהלך הנפילות בשווקים במרץ האחרון / צילום: Francis Mascarenhas, רויטרס

סיכום תש"פ בשווקים הפיננסיים: המציאות עלתה על כל דמיון

למשך חודש אחד בלבד קטעה המגפה את המגמה החיובית החזקה בשוקי המניות בעולם, אבל מאז הם התאוששו באופן מרשים ● מדדי המניות של בורסת תל אביב, לעומת זאת, סיכמו שנה עברית מאכזבת

בורסת תל אביב / צילום: רויטרס

סגירה צורמת בת"א: אל על צנחה ב-7.5%, פתאל ב-5.5%

מדד ת"א 35 איבד 1.3%, מדד הבנקים ירד בשיעור דומה ● פוקס צנחה ב-6.15% בצל סגירת חנויות בסגר השני ● פריגו צנחה ב-6.5%, בזק ב-1.9% במחזור הגבוה בבורסה

סיון קלינגבייל  / צילום: יח"צ

עורכת חדשה לדה מרקר: סיון קלינגבייל תמונה במקום אבי בר-אלי

בר-אלי פורש לאחר שלוש שנים בתפקיד ● רותם שטרקמן ישוב לתפקיד סגן העורכת

צוותי מד"א מצפים לנוסעי "ספינת הקורונה" / צילום: מד"א

מערכת בקריסה? חדרי המיון מסרבים לקבל חולים בגלל העומס; מד"א: נפנה אותם אליכם בכל זאת

צוותי מד"א מסרבים לעשות סיבובים של שעות בין בתי החולים עד שיתפנו, ודורשים להשאיר את החולים בחדרי המיון של בית החולים הקרוב ביותר, גם אם סירב לקבלם ● בתגובה, חלק מבתי החולים מסרבים לאפשר לאמבולנסים להיכנס מלכתחילה

הדיון בועדת הכספים שבו אושרה הורדת המס, שהוצמדה לאישור המענקים לאזרחים  / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

בלי תקציב ובלי פירוט על התוספת: 11 מיליארד שקל אושרו אך לא הועברו

מדובר בתקציב ההמשכי שאושר בהיעדר הסכמות פוליטיות על תקציב מדינה • עד כה באוצר סירבו לתת פירוט מלא של ההעברות המתוכננות ● הוועדה תתכנס ברביעי

ראש הממשלה בנימין נתניהו / צילום: קובי גדעון, לע"מ

הפרת בידוד שלישית בצוות הבכיר של ראש הממשלה נתניהו

יועצו המדיני של ראש הממשלה ראובן עזר, שחזר בשבוע שעבר מוושינגטון ונדרש לשהות בבידוד, נראה ביום שישי האחרון עורך קניות במבשרת ציון ● זו ההפרה השנייה של עזר, שיצא לריצה מחוץ למלון בארה"ב כשגם אז היה אמור לשהות בבידוד ● אתמול נצפה יועץ אחר של נתניהו, טופז לוק, כאשר הוא מצלם מפגינים בבלפור ומפר גם את הוראות הבידוד שלו

בניין הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: Baz Ratner , רויטרס

עליות שערים בבורסה בתל אביב: "לכלכלה העולמית יש עתיד גם לאחר הקורונה"

לדברי אבנר חדד, מנהל דסק קרנות ו-ETF של קסם מבית אקסלנס: "יש המון אלמנטים על שולחן המשקיעים והמון אי וודאות. זו לא תהיה תקופה קלה אלא של חוסר יציבות, לשני הכיוונים" ● בורסות אירופה נסחרות בעליות, החוזים בניו יורק יציבים

מנכ"ל פייסבוק מארק צוקרברג / צילום: Francisco Seco, Associated Press

ביהמ"ש נגד פייסבוק: עמודים עסקיים יידונו לפי הדין הישראלי

תביעות של עסקים נגד פייסבוק התנהלו עד כה על פי דין קליפורניה, אך ביהמ"ש פסק כי לא צריך להבחין בינם לבין משתמשים פרטיים