גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

לפיד תוקף: "אם היית מקשיב לאבי לא היית עם שלושה כתבי אישום"

חילופי דברים קשים בין יו"ר האופוזיציה, יאיר לפיד, לראש הממשלה בנימין נתניהו לפני ההצבעה על הצעת החוק של יש עתיד, לפיה נשיא המדינה לא יטיל את התפקיד להרכבת הממשלה על חבר כנסת שהוגש נגדו כתב אישום ● הצעת החוק של לפיד נפלה בהצבעה שמית

ח"כ יאיר לפיד במליאת הכנסת / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת
ח"כ יאיר לפיד במליאת הכנסת / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

נפלה בהצבעה שמית הצעת חוק בקריאה טרומית לתיקון חוק יסוד הממשלה, של סיעת יש עתיד ובראשה ח"כ יאיר לפיד, ולפיה החל מהכנסת ה-24, נשיא המדינה לא יטיל את התפקיד להרכבת הממשלה על חבר כנסת שהוגש נגדו כתב אישום בעבירה חמורה אשר בנסיבותיה יש עמה משום קלון, בעבירת מרמה והפרת אמונים או בעבירה מסוג פשע. 

מההצבעה נעדרו חברי הכנסת של כחול לבן, דרך ארץ ושני שרי העבודה, בעוד חברת הכנסת מירב מיכאלי מהעבודה המתפקדת באופוזיציה, תמכה בהצעת לפיד. באופוזיציה חברי הכנסת של ימינה שהיו במליאה התנגדו להצעת לפיד ואילו חברי הכנסת של ישראל ביתנו של ליברמן תמכו.

כך אמר היום יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, לפני ההצבעה על הצעת החוק שלו: "‏לדחות את התקציב בזמן משבר לאומי חמור זה לא רק טירוף מערכות, זה גם חוסר אחריות לאומי גמור וסמל לכישלון מהדהד של הממשלה. בקיצור, כל מה שאתה מצפה מהממשלה הזו. אי אפשר לנהל את המשבר בצורה גרועה יותר - הוא חי בעולם וירטואלי שבו מכל העולם מתקשרים אליו ומעריצים אותו, לא יאמן. לפי כל המדדים בהשוואה בינלאומית נתניהו עושה עבודה גרועה ביותר. נתניהו נכשל - הוא לא מרוכז, הראש שלו בדברים אחרים".

מיקי זוהר ויאיר לפיד / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

יו"ר יש עתיד סיים את דבריו בעקיצה - "במקום שהקורונה תהיה האויב של נתניהו, מערכת המשפט, הפרקליטות וגם אנחנו האויבים שלו".

ראש הממשלה נתניהו עלה לדבר במליאה כדי להשיב לח"כ לפיד והחל את דבריו באיחולי החלמה מהירה לח"כ גנץ, "אני מאחל לבני גנץ בריאות איתנה". רה"מ המשיך בהתייחסות לביקורו הבוקר במפעל בבית שמש שמייצא לחמישים מדינות. נתניהו ציטט את מנכ"ל המפעל שאמר: "קיבלנו מהמדינה סיוע בלתי רגיל, ואני בזכות זה מגייס עוד עובדים".

נתניהו המשיך ואמר כי "שר האוצר ואני עובדים יום ולילה למען הבריאות והכלכלה. בדבבד דואגים לביטחון ומי שיפגע בנו נפגע בו", קריאות ביניים נשמעו במליאה. "אבל דווקא כאן בכנסת, במה שאמור להיות היכל הדמוקרטיה הישראלית, אנו עדים לעוד פרק מאוס במסכת בלתי נגמרת מצד מי שרוממות הדמוקרטיה בגרונם וחרב לעריפתה בידם", הוסיף ראש הממשלה בהתייחסות להצעת החוק של לפיד.

"איפה מעבירים חוקים כאלה? רק בדיקטטורות החשוכות ביותר"

רה"מ השווה את הצעת החוק של יש עתיד למשטרים חשוכים, "אני עומד פה בתוקף בחירת העם למענו ובשליחותו. ציבור חסר תקדים בגודלו נתן בי את אמונו בבחירות האחרונות, יותר מכל מפלגה אחרת בתולדות ישראל. הנה באים לפיד ועודה ורוצים לפגוע בי כפי שקורה במשטרים רודניים. איפה מעבירים חוקים כאלה? רק בדיקטטורות החשוכות ביותר, באיראן יכולה מועצת שומרי החוקה לפסול כל מועמד והם עושים זאת בכל פעם שיש מועמד המסכן את שלטון האייטולות. זו הדמוקרטיה האיראנית".

נתניהו המשיך את דבריו ברמיזה לניסיון הפיכה נגדו, "כשגרמניה קמה מחדש אחרי מלחמת העולם השנייה, היא הגנה על הזכות הבסיסית של הדמוקרטיה. אי אפשר אפילו לחקור חבר פרלמנט. מדוע? מפני שמבינים שם שבעלי עניין, כולל בעלי תפקידים, עלולים לנסות לחולל הפיכה שלטונית באמצעים פסולים, בהדחת עדים בהאשמות תפורות".

"אצלנו רוצים לעבור מתפירת תיקים לתפירת חוקים. תתביישו לכם: יאיר לפיד אתה ועודה מנסים להפיל את הדמוקרטיה. אתם ביד אחת מעודדים את ההפגנות וביד השנייה חוק איראני שמנסה להפיל ממשלה נבחרת", כך דבריו ראש הממשלה. בהמשך הוא ציטט מעיתון ב-2004 והתייחס לאביו המנוח של לפיד: "שר המשפטים אז, יוסף טומי לפיד, אומר - הצעת החוק הזו אנטי דמוקרטית ומסכנת את שלטון החוק בישראל - אנטי דמוקרטי מהסוג המסוכן ביותר. דווקא אתה הבן שלו מקדם את החוק הרודני הזה?".

נתניהו המשיך בנאום דיי תוקפני כלפי לפיד: "ועוד לא דיברתי על חזקת החפות, אתה וחבריך בתקשורת שדורסים את זה, ומתנשאים על מצביעי הימין. אתה כל הזמן מתחזה. אתה מתחזה בלי תעודת בגרות ותואר ראשון ניסית להשיג פייק דוקטורט - אתה מתחזה להיות דמוקרט אבל אתה דיקטטור - עם מינוי כראש מפלגה שבוחר לבדו את חברי הכנסת עד קץ הדורות. דוקטור לפיד ומיסטר דיקטטורה. ח"כ עדי קול שניסתה להגיד את האמת, סולקה מהמפלגה. דוקטור לפיד, תפסיק לפעול נגד הדמוקטיה בניגוד לדעתו של אביך, אתה פייק דמוקרט ואני אמשיך בדרכו של אביך".

"אתה מזיע כי אתה יודע שאתה בדרך אל הכלא"

ח"כ לפיד חזר לדוכן הנואמים כדי להשיב לנתניהו. "אדוני ראש הממשלה רואים את הזיעה עד פה. ראוי להגיד זכרו לברכה על מי שנפטר כשאתה מדבר על אבא של. אתה מדבר על חוק אחר, לא זה שאליו אבא שלי התייחס. אתה עצמך הצבעת עבור החוק שאני מעלה עכשיו, ב-2008".

בהתייחסות לאביו הוסיף לפיד כי "בדקתי אגב את מה שאמרת על אבא שלי בנאום הקודם - הוא גם ייעץ לך 'אל תיגע בכסף' ואם היית מקשיב לו לא היית עם שלושה כתבי אישום. אני אצטט אותך בדברים על מה שאמרת על אהוד אולמרט, 'קיים חשש אמיתי שיכריע הכרעות על בסיס האינטרס האישי ולא הלאומי' - ממש חזית את הנולד. כל אחד מהנהגים בשיירה שלך לא יכול להיות נהג אם היו נגדו כתבי אישום. אתה מזיע כי אתה יודע שאתה בדרך אל הכלא".

נתניהו ביקש להגיב לנאומו של לפיד אך יו"ר הכנסת יריב לוין ציין בפניו שאין אפשרות.

חילופי הדברים החריפים המשיכו גם בתום ההצבעה

בתום ההצבעה השמית על הצעת החוק של יש עתיד ולפיד, שכאמור נפלה, עלה רה"מ שוב לדוכן הנואמים במליאה במסר אישי: "אמר אז טומי לפיד - 'התפטרות ראש ממשלה עקב הגשת כתב אישום, אתה לא רוצה לתת ליועמ"ש את הסמכות הבלעדית לסילוקו של ראש ממשלה - האם אתה רוצה שפקידים יסלקו ראש ממשלה'. התשובה שקיבלנו מלפיד היום היא כן. החקירוקרטיה קיימת כאן".

ראש הממשלה בנימין נתניהו / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

רה"מ התייחס לקשריו של לפיד עם מו"ל "ידיעות אחרונות" ועיתונאים: "לא חוקרים אדם שנפגש עשרות פעמים בחשאי עם נוני מוזס, שבהן רתם את חבריו בעד החוק השערורייתי של 'ישראל היום' ובתמורה קיבל אינספור כתבות חיוביות בעיתון. יאיר לפיד אביר שלטון החוק - אתה עשית פה עסקים אפלים... אתה בא לאחר שקיבלת אינספור כתבות חיוביות, אתה מתרעם? מה עם השוויון בחקירות וכתבי אישום? אתה רוצה להעביר את הסמכויות הדמוקרטיות של המדינה לידי פקידים: GIVE ME A BREAK! אתה אמרת שבעניין איראן תבקש את עצתי, ושאתה לא מבין בכלכלה - רוצה ללמוד? בוא נכין לך כיסא קטן ליד הממשלה, תשב, תלמד תעשה סטאז'".

לכל הדברים הללו לפיד השיב: "יש בחירות - ראינו פה נאום בחירות. יש קמפיין ויש בחירות. נתניהו ענה על עוד שאלה, מה נתניהו רוצה שיהיה נושא הבחירות. על מערכת המשפט. הוא לא רוצה שנדבר על הכלכלה הכושלת, על אחוז האבטלה, העסקים הנסגרים, נכשלת אדוני, לא תברח מזה, על זה יהיה הקמפיין. מי שנכשל בניהול משבר לאומי לא יוכל להיות ראש ממשלה".

עוד כתבות

החדר הנקי שבו מייצרים את השתל של V-Wave   / צילום: ארז רוזנפלד

V-Wave השלימה גיוס של 98 מיליון דולר מקבוצת משקיעים מובילים בתחום הביומד

החברה פיתחה דלף (שאנט) לבבי לטיפול באי ספיקת לב ולחץ דם ריאתי ● המוצר כבר נמצא בניסוי קליני מתקדם ולהערכת החברה הכסף שגויס יספיק עד לקבלת אישור FDA לשימוש במוצר

זירת המסחר בוול סטריט / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

'ימים נוראים' בוול סטריט: הנאסד"ק צנח ב-3%, הדאו ג'ונס ב-2%

החששות של המשקיעים חזרו לקדמת הבמה בעוד מדד הפחד קפץ ● בורסות אירופה ננעלו בעליות למרות העלייה בתחלואה וחולשה בנתוני המאקרו בספטמבר ● הנפט (WTI) טיפס מעל 40 דולר לחבית ● נייקי זינקה לאחר הדוחות; טסלה איבדה גובה על רקע האכזבה מ"יום הסוללה"

בנימין נתניהו / צילום: אורן בן חקון, פול

קבינט הקורונה ננעל: סגר מלא מיום שישי ועד אחרי סוכות; ההפגנות יוגבלו

שרי הממשלה דנים הלילה בהטלת סגר מלא ● נתניהו: "הולכים לסגר מלא בגלל התחלואה. עדיף בחגים ולא אחריהם" ● הפגנות ותפילות עד 20 איש, המגזר הפרטי יושבת למעט מפעלים ושירותים חיוניים ● טרם נתקבלה הכרעה בעניין נתב"ג

אלון מאסק / צילום: Aly Song, רויטרס

אלון מאסק מבטיח: נפחית את עלויות הסוללות ונמכור רכבים ב-25 אלף דולר

באסיפה של בעלי מניות שהתקיימה במעין "דרייב אין" במפעל החברה, המשקיעים ציפו למחיר נמוך יותר של הרכב החשמלי ● המחיר הממוצע של דגם 3 של טסלה עמד על 50 אלף דולר. מאסק: היכולת להוריד את המחיר תגיע מירידה בעלות היצור של הסוללות

ג'ף בזוס, מנכ"ל אמזון / צילום: רויטרס Rex Curry

אמזון: עד סוף 2020 נגייס עוד 150 עובדים בישראל

עם התוספת, צפויה מצבת העובדים במרכזי הפיתוח של אמזון בישראל לעמוד על 1,300 עובדים ● המשרות המדוברות לא יהיו בתחומי המסחר הקמעונאי המקוון, אלא במסגרת פעילות הפיתוח של אמזון בישראל הנוגעות לשירותי הענן שלה AWS, וכן על הפעילות המבוססת על חברת אנפורנה

ועדת הכספים בראשות משה גפני, היום / צילום: דוברות ועדת הכספים

ועדת הכספים אישרה את התקציב ההמשכי העומד על 11 מיליארד שקל

התקציב לשנת 2020 יעמוד על 410.8 מיליארד שקל ● חברי הליכוד בוועדת כספים כעסו על כך שכל הכספים הקואליציוניים של המפלגה הוזרמו לטובת מטרות הבית היהודי

זירת המסחר בוול סטריט, ה־20 במרץ / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

5 סיבות להתאוששות המהירה של שוקי המניות ממשבר הקורונה

המדדים המובילים בבורסה האמריקאית אמנם חוו ירידות השבוע, אך המגמה הכללית אחרי קריסת השווקים כתוצאה מהמגפה היא עדיין של זינוק בעלייה ● הכוחות שעומדים מאחורי הקריסה וההבראה המהירות ביותר אי פעם כוללים תקוות כלכליות, דומיננטיות של חברות הטק ומינופים בעסקאות מסוכנות

עלייה למטוס ארקיע / צילום: איל יצהר, גלובס

אחרי חצי שנה - ארקיע חוזרת לטוס

החברה תפעיל טיסות בינלאומיות לרודוס, כרתים ובלגראד החל מה-2 באוקטובר ולאילת החל מה-11 באוקטובר ● 550 העובדים שהוצאו לחל"ת יחזרו בהדרגה לעבודה כאשר לפי הסכם שנחתם לאחרונה כ-130 מהם יעזבו

פגישת השר כ"ץ ויו"ר ההסתדרות בר־דוד. סיכמו להקים צוותים משותפים לגיבוש פתרונות / צילום: דוברות ההסתדרות

קיצוץ שכר השרים לא יספיק: הקורונה היא הזדמנות לתיקון המגזר הציבורי

הפחתת שכר של 10% לשרים ובכירים נוספים היא סמלית וחשובה אבל הגיע הזמן לטפל גם בבעיות העומק של המגזר הציבורי, בדיוק כפי שהבטיח שר האוצר ישראל כ"ץ ● האם הוא גם יקיים?

מייסדי Next Insurance אלון חורי, גיא גולדשטיין ונסים טפירו/ צילום:יחצ

שווי של יותר מ-2 מיליארד דולר: גוגל הובילה השקעת ענק בסטארט-אפ הביטוח הישראלי נקסט

אחרי למונייד והיפו, גם חברת נקסט אינשורנס סוגרת גיוס גדול בתחום הביטוח הדיגיטלי, בהיקף של 250 מיליון דולר ● ניסים טפירו, אחד המייסדים: "בעקבות הקורונה לקוחות מחפשים יותר פתרונות דיגיטליים, ואנחנו מאפשרים להם לחסוך כסף"

אוהד עיני / צילום: תמר מצפי

משרד המשפטים מתייצב לצד השמאים ומתנגד למערכת ממוחשבת שתחליף אותם

מועצת מקרקעי ישראל אישרה לרמ"י לפתח מערכת ממוחשבת לקביעת שווי מקרקעין, דבר שהביא לסערה בקרב שמאים שחוששים לפרנסתם ● כעת מתייצב השמאי הממשלתי לצד השמאים ואומר ל"גלובס" כי "מערכת אוטומטית אינה תחליף לשיקול הדעת של השמאי בקביעת ערכי הקרקע"

המתחם ביהוד שהוקם במסגרת פינוי בינוי. פסק דין ליורשי המנוחה / צילום: איל יצהר, גלובס

הדיירת המוגנת שנפטרה לא זכתה להגנה מבית המשפט

דיירת מוגנת שדירתה הייתה חלק מפרויקט פינוי בינוי, נפטרה בטרם נהרסה הדירה ● בית המשפט המחוזי קבע שיורשיה לא יקבלו דירה חלופית

משה לארי / צילום: דוברות בנק מזרחי טפחות

הציבור ומשקיעי הנוסטרו נענו להצעת הרכש של מזרחי טפחות לאגוד והמיזוג יוצא לדרך

בעלי מניית אגוד יקבלו כ-1.4 מיליארד שקל, רובם ב-7.8% ממניות מזרחי טפחות כשבעלי המניות הגדולים באגוד יתנו תוספת תמורה לבעלי מניות המיעוט ● מזרחי טפחות דיווח על שיעור היענות של 97.3% ● העסקה נחתמה במקור כבר ב-2017

בייביסיטר על חשבון המעסיק / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

קשה לעבוד עם הילדים בבית? בהייטק יממנו לכם גם את הבייביסיטר

המעסיקים בתחום ההייטק שמבינים את הצורך החיוני, ומספקים מימון לבייביסיטר להורים לילדים בגיל הרך בתקופת הסגר והשבתת מערכת החינוך: "רבים הם הורים צעירים לילדים בגיל הרך. אנשים עשו מעל ומעבר, וחשבנו איך לעזור" ● השיחה

הפגנת העצמאים ברחוב בן יהודה בת"א / צילום: יח"צ

מחאת עצמאים: תקיעה בשופרות וקריאה לממשלה להימנע מהחמרת הסגר

מאות עצמאים הפגינו נגד צעדי הממשלה להחמרת תנאי הסגר והכוונה לסגור מקומות עבודה שאינם חיוניים ● ההפגנה, שיזמו ראשי ארגוני העצמאים והעסקים הקטנים בישראל, התקיימה ברחוב בן יהודה בתל אביב אשר כשליש מעסקיו נסגרו במהלך משבר הקורונה

הרמטכ"ל אביב כוכבי בביקור במפקדת "אלון" של פיקוד העורף / צילום: דובר צה"ל

הרמטכ"ל כוכבי: "הצלחת מיגור הקורונה תלויה בתרבות, משמעת ומילוי הנחיות"

הרמטכ"ל, רב-אלוף אביב כוכבי, אמר בביקור במפקדת "אלון" של פיקוד העורף כי משימת מיגור הקורונה היא משימה ראשונה במעלה של צה"ל והוא לא יחסוך במשאבים, בכוח אדם, באנשי פיתוח, באמצעי פיתוח, ובקשב, כדי להביס את הנגיף

מתוך האתר של חברת כנפי משק / צילום: צילום מסך

"שומרי הסף כשלו ובמשך 15 שנה לא גילו כי דוחותיה של כנפי משק מפוברקים"

כך כתב הנאמן הזמני עו"ד שאול קוטלר בדוח שהגיש לבית המשפט המחוזי בתל אביב ● חברת התיירות הקיבוצית חשודה באי-סדרים בהיקף של עשרות מיליוני שקלים ● הנאמן המליץ לתת צו לפירוק החברה ולמנות נאמן להליכי חדלות הפרעון

נציבות שירות בתי הסוהר  / צילום: יוסי כהן

ביהמ"ש דחה עתירת בני זוג הומואים לשהות יחד בכלא

"הזכות לחיי משפחה נקבעה כזכות חוקתית" קבע השופט רון שפירא והוסיף כי "אסיר איננו שונה מאדם אחר בכל הנוגע לזכויות החוקתיות" ● יחד עם זאת, דחה את בקשת בני הזוג לשהות יחד בכלא, תוך שקבע כי לא נפל פגם בהחלטת שירות בתי הסוהר

לשכת התעסוקה בתל אביב / צילום: כדיה לוי, גלובס

הלמ"ס: מספר מחוסרי העבודה ערב הסגר הגיע לקרוב לחצי מיליון

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מפרסמת היום את נתוני סקר כוח האדם לחודש אוגוסט, שחלקם פורסמו כבר לפני שבועיים ● מספר הלא משתתפים בכוח העבודה שהפסיקו לעבוד בגלל פיטורים או סגירת מקום העבודה ממרץ ירד באוגוסט לכ-62 אלף, לעומת כ-75 אלף בחודש הקודם

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 22 בספטמבר

אתמול באיכילוב: שבעה פצועים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

"גלובס" ובית החולים איכילוב חוזרים לדווח על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים