גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

נתניהו: "רגע היסטורי של פריצת דרך לשלום במזרח התיכון"

ההסכם נחתם בשיחה בין נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, ראש הממשלה בנימין נתניהו ויורש העצר מוחמד בין זאיד ● נתניהו: "אני מחויב לריבונות לארץ ישראל ולעולם לא אוותר על זכותנו"

הנשיא טראמפ בחדר הסגלגל עם צוות משרדו בהצהרה על נירמול היחסים  / צילום: Andrew Harnik, Associated Press
הנשיא טראמפ בחדר הסגלגל עם צוות משרדו בהצהרה על נירמול היחסים / צילום: Andrew Harnik, Associated Press

ישראל ואיחוד האמירויות הסכימו על חתימת הסכם נורמליזציה מלאה, אם תרצו הסכם שלום, תמורת השעיה של החלת החוק הישראלי בשטחים. על פריצת הדרך בישר נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ בטוויטר וכן בהודעה לעיתונות. לפי ההודעה היום שוחחו ראש הממשלה בנימין נתניהו ויורש העצר של איחוד האמירויות מוחמד בן זאיד, אחד מהאנשים החזקים והעשירים בעולם הערבי. הנורמליזציה תכלול החלת יחסים דיפלומטיים מלאים והקמת שגרירויות ובנוסף הסכמי שיתוף פעולה בתחומים שונים לרבות התחום הביטחוני שבו יש כבר שיתוף פעולה ממשי לפי פרסומים זרים.

"נפתח עידן חדש בקשרינו עם העולם הערבי", כך ראש הממשלה נתניהו אמר לאחר החתימה על ההסכם ההיסטורי. "בשיחה משולשת עם טראמפ ואבו סאיד החלטנו על חתימת הסכם שלום מלא בין המדינות. חילופי שגרירויות, קשרי מסחר, תיירות, תעופה וכולל טיסות ישירות בין תל אביב לאבו-דאבי.

"איחוד האמירויות תשקיע בישראל השקעה של ממש בפיתוח חיסון לנגיף הקורונה, וכן השקעה במיזמי מים, הגנת הסביבה ועוד. ישראל היא מדינת חדשנות מובילה, ושם מטפחים את הקידמה הידע והיזמות כמונו. הם הפכו כמונו מדבר לארץ פורחת, איים מלאכותיים מרהיבים, מלונות פאר ופיתוח טכנולוגי.

"יחד בכוחות משותפים יכולים להביא לעתיד נפלא למדינותינו, עמינו והאזור כולו. השיחה הייתה מרגשת מאין כמותה. זהו רגע היסטורי של פריצת דרך לשלום במזרח התיכון. ב-1979 בגין חתם על הסכם שלום עם מצרים. ב-94 רבין עם ירדן, וכעת אחרי שנים שאני פועל לכך וחולם על כך - אני אחתום על הסכם שלום שלישי עם איחוד האמירויות.

"קראתי ליזמים המוכשרים של העולם הערבי לשת"פ כדגי לייצר הזדמנויות לאזור - השקעתי מאמצים בטיפוח קשרים עם המדינות הערביות באזור. עומאן, איחוד האמירויות סודאן ומדינות אחרות שהשתיקה עדיין יפה להן. ההסכם מלמד על השינוי הדרמטי של ישראל ומעמדה במזרח התיכון. ישראל כבר לא נתפסת כאי של חוסר יציבות אלא להיפך - ברית אסטרטגית לביטחון קידמה ושלום. יהיו עוד מדינות שיצטרפו להסכמי שלום. לחזית אחת נגד המדינות המאיימות עלינו. שלום הוא משאת נפשנו, שלום שמרחיק את המלחמה ומבוסס על שיתוף פעולה כלכלי פורה, שלום אמיתי ולא סיסמה. שלום תמורת שלום.

"גם זאת פריצת דרך. זה השלום היחיד שהוא בר קיימא. אנחנו עם שוחר שלום שמפלל לשלום. מודה בכל ליבי לנשיא טראמפ, הידיד הגדול ביותר של ישראל בכל הזמנים, ואומר לתושבי איחוד האמירויות ולשיח' בן זיאד -  סלאם עליכום ושלום עלינו".

בתגובה לשאלות שהופנו אליו, אמר ראש הממשלה כי "אין שום שינוי בתוכנית להחיל את הריבונות. בתיאום מלא עם ארה"ב, אני מחוייב לכך וזה לא השתנה. הנושא הזה נשאר על השולחן. הוא הגיע לשולחן בזכות המאמצים שלי. אני מחויב לריבונות לארץ ישראל ולעולם לא אוותר על זכותנו. טראמפ ביקש שישראל תמתין זמנית, אבל לא אני הסרתי את עניין בריבונות מהפרק. כפי שהבאתי את השלום אביא גם את הריבונות".

בתשובה לשאלה מדוע גנץ ואשכנזי לא היו בסוד העניינים, ענה נתניהו כי "הייתה בקשה של כל הצדדים לא לשתף אחרים במהלך ולכן הייתה הסכמה שאנחנו נשמור על הכל בחשאיות עד לסיכום הסופי. מיד אחר כך התקשרתי לשניהם, לגנץ ואשכנזי, ועדכנתי בכל. בכל הסכם שלום ראשי הממשלה נהגו כך.

"קבענו לקיים משלחות משותפות שתפגשנה בקרוב. כמובן שכל משרדי הממשלה הרלוונטיים ישותפו במאמץ הזה. יש כאן בקשה להמתנה זמנית על החלת הריבונות, זה הכל לפי הבקשה המפורשת של הבית הלבן. יש התקדמות מסוימת חיובית בשיחות עם כחול לבן, ואני מקווה שהיא תביא לסיכום".

עוד הוסיף ואמר "השמאל תמיד אמר שאי אפשר להתקדם בלי מסירת שטחים - והנה עשינו את זה. יש סיכוי בהחלט שעוד מדינות ערביות יצטרפו למעגל השלום. עבדתי שנים קשה על ביטול הנראטיב של מסירת השטחים והקמת מדינה על גבולה של תל אביב. אני לא חושב שמישהו היה מוותר על ההזדמנות להסכם שלום כזה - ולא ויתרתי עבורו על הריבונות. עד שנכנסתי לעניין, כל הסכמי השלום היו ברורים: ישראל מוסרת שטחים ומפרקת ישובים תמורת שלום. זה נגמר,אני שיניתי את זה. מישהו חלם שנביא הסכם שלום עם מדינה ערבית תמורת שלום. אני אומר לשליטים הערביים: השלום עם ישראל כדאי לכם כי ישראל חזקה. העובדה שאני לא מהסס להתייצב נגד איראן כולל בקונגרס, נגד אובמה בזמנו. זה שלום מתוך עוצמה".

רואה בישראל בעלת ברית נגד איראן ותנועת "האחים המוסלמים"

מוחמד בן זאיד, רואה בישראל בעלת ברית נגד איראן ותנועת "האחים המוסלמים" - כך לפי פרסומים שונים ובהם כתבה גדולה שעשה ניו יורק טיימס, לפני שנה. לפי הידיעה, ישראל שדרגה מטוסי קרב מדגם F-16 של חיל האוויר של האמירויות ומכרה לאבו דאבי תכנת ריגול סלולרית מתקדמת.

בכתבה נאמר כי לבן זאייד, שראשי התיבות שלו באנגלית הן MBZ, יש אוזן קשבת בממשלו של דונלד טראמפ, וכי הצעותיו בנוגע לסכסוך הישראלי-פלסטיני הן בלב תוכנית השלום שגיבש ידידו ג'ארד קושנר, חתנו ויועצו של נשיא ארצות הברית.

ראש הממשלה בנימין נתניהו קיים שיחת טלפון בלשכתו עם נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ועם יורש העצר של איחוד האמירויות השייח' מוחמד בן-זאייד.
 / צילום: קובי גדעון, לע"מ

הוא הצליח לקיים מפגש סודי עמו אחרי ניצחונו של טראמפ בבחירות ב-2016, וניסיונו לתווך בין מוסקבה לוושינגטון ערבו אותו בחקירת המעורבות הרוסית שניהל התובע המיוחד רוברט מולר.

טראמפ אמר בוושינגטון כי להסכם תהיה המשכיות עם מדינות נוספות באיזור.

במגעים מעורבים גם ג'ארד קושנר וכן אבי ברקוביץ' היועץ של הנשיא לענייני המזרח התיכון.

גורם מדיני בכיר אומר כי הריבונות לא ירדה מעל הפרק - רק נדחתה וכי ממשלת ישראל והממשל האמריקאי מחוייבים לה. לדבריו ממשל טראמפ ביקש להשהות זמנית את ההכרזה כדי לממש תחילה את הסכם השלום ההיסטורי מול האמירויות.

בכיר בליכוד אומר כי בשמאל תמיד אמרו שאי אפשר להביא שלום עם מדינות ערב בלי שלום עם הפלסטינים. שאין שום דרך אחרת חוץ מנסיגה לקוי 67, פינוי ההתנחלויות, חלוקת ירושלים, והקמה מדינה פלסטינית. בפעם ראשונה בהיסטוריה ראש הממשלה נתניהו שבר את הפרדיגמה של "שטחים תמורת שלום" והביא "שלום תמורת שלום".

בהודעת טראמפ נאמר כי הסכם השלום כפי שהגדיר אותו הוא פריצת דרך אדירה לקראת שלום כולל במזרח התיכון תוך שבירת הקיפאון המדיני באיזור. משלחות דיפלומטיות משתי המדינות יפגשו בקרוב ויחתמו על שורת הסכמים לרבות הקמת השגרירויות, שת"פ בטחוני, טכנולוגיה, תיירות, בריאות (קורונה) ועוד לרבות הסכמים לטיסות ישירות בין תל אביב לדובאי. השעיית הריבונות היא לבקשתו הישירה של נשיא ארצות הברית טראמפ מנתניהו - וההתקדמות הזו תביא לקידומה של תכנית השלום. עוד ועוד מדינות ערביות יצטרפו.

יועצו הבכיר של טראמפ, ג'ארד קושנר במסיבת העיתונאים: "אני מודה לנשיא. הנשיא מעודד אותנו לנקוט בגישה חדשנית, הוא משתמש בהיגיון בריא ומנסה לאחד אנשים ע"י פנייה למכנה המשותף. הוא השיג דברים שאחרים לא הצליחו להשיג. זה מביא תקווה לכך שבעיות העבר לא דנות אתכם לקונפליקט. עכשיו יהיה ניתן לקחת טיסה מדובאי לתל אביב - צעד מדהים בשביל השלום בעולם, לארה"ב, לישראל ולאבו דאבי".

נשיא ארצות הברית טראמפ במסיבת העיתונאים החתימה על ההסכם תהיה בבית הלבן בשבועות הקרובים. לדבריו יש עוד צעדים שיחשפו בקרוב, והביע תקווה כי הפלסטינים יהיו מעורבים בהם.

מוחמד בן זאיד, יורש העצר של אבו דאבי, והאיש החזק במדינת האמירויות: "בשיחה עם טראמפ ונתניהו הוסכם על מפת דרכים של שיתוף פעולה לשם נרמול היחסים בין האמירויות לישראל כנגד עצירת תכנית הסיפוח".

שר המדינה לענייני חוץ של איחוד האמירויות, אנואר גרגאש: "שיחה היסטורית בין השייח מוחמד בן זאיד הערב עם נשיא ארה"ב וראש ממשלת ישראל. הקפאת ההחלטה לספח את השטחים הפלסטינים היא רווח גדול והישג לטובת עתיד האיזור, עמיו, והעולם. האמירויות, ביוזמה אמיצה, תממש מיד את החלטתה ביחסיה עם ישראל כדי לשמור על פיתרון שתי המדינות. היא קוראת לחידוש השיחות בין הפלסטינים לישראלים ומחויבת לפעול יחד עם הידידים להחלת הביטחון ולהבטחת יציבות לאזור. האיזור חווה יוזמות מדיניות ותחנות רבות מקמפ דיוויד למדריד, דרך אוסלו, ווי ריבר, ועד אנאפוליס ועוד. היום אנו שואפים כי הקפאת הסיפוח מצד ישראל של האדמות הפלסטיניות תהווה הזדמנות חדשה להחייאת תהליך השלום".

לפי דיווח ברשת אל ערביה, פתיחת שגרירות בישראל באופן רשמי לא תתרחש בשלב הזה אלא לאחר התקדמות של ממש, חידוש המו"מ בין ישראל לפלסטינים.

בין התגובות בעולם ערבי הרבה מברכים: כך למשל עלי סעיד אל כעבי - פרשן כדורגל פופולרי מאוד בטוויטר, שכתב כי "זהו הסכם היסטורי והישג דיפלומטי של איחוד האמירויות".

שרת התפוצות ח"כ עומר ינקלביץ' שוחחה הערב עם נשיא הקהילה היהודית באיחוד האמיריות סולי וולף, וסיכמה על יצירת קשר ישיר, ושיתוף פעולה לחיזוק פעילויות חינוך מורשת וזהות יהודית עם בני הקהילה שם.

היא כתבה בפייסבוק: "לפני כמה חודשים צפיתי בכתבה מרגשת אודות הקהילה היהודית באיחוד האמירויות, על בית הספר היהודי ועל בית הכנסת שנמצא שם בשלבי בנייה, וחשבתי איך ניתן לחבר את ביה"ס ואת הקהילה שם לפעילויות החינוך והזהות היהודית של משרד התפוצות.

"ההסכם המדיני לא רק משפר את מעמדה של ישראל, אלא גם את מצב הקהילה היהודית שם, ואת היכולת שלנו במשרד התפוצות לשתף אותה במפת הפעילות העולמית שלנו . אני מברכת את כל השותפים, הגלויים והסמויים בהשגת ההסכם.

"עוֹשֶׂה שָׁלוֹם בִּמְרוֹמָיו הוּא יַעֲשֶׂה שָׁלוֹם עָלֵינוּ וְעַל כָּל יִשְׂרָאֵל וְאִמְרוּ אָמֵן".

‏דוברו של אבו מאזן מסר בהודעה רשמית על ההסכם: "ההנהגה הפלסטינית רואה בצעד הזה חבלה ביוזמה הערבית לשלום, ותוקפנות כלפי העם הפלסטיני. זו בגידה בירושלים, באלאקצא ובסוגיה הפלסטינית, והכרה בירושלים כבירת ישראל. ההנהגה הפלסטינית דורשת מאיחוד האמירויות לחזור בה מיד מן ההכרזה המבישה.

"ההנהגה הפלסטינית מזהירה את ההנהגות הערביות מפני כניעה ללחצים אמריקנים, ופסיעה בדרכה של איחוד האמירויות ונורמליזציה חינם עם מדינת הכיבוש הישראלי על חשבון הסוגייה הפלסטינית".

הרשות הפלסטינית מחזירה את שגרירה באבו דאבי, ומנגד נשיא מצריים א-סיסי התקשר לאבו זאיד לברכו על ההסכם.

עוד כתבות

הנקראות של תש״פ - טק / צילום: א.ס.א.פ קריאייטיב, שאטרסטוק

10 כתבות הטכנולוגיה הנצפות ביותר של השנה

איך הופכים פרויקט גמר במכללה לאקזיט של 450 מיליון דולר ● מה כל כך מסוכן באפליקציית זום ● הוויברטור הרובוטי שהביא את הסקס-טק ל-CES ● ראיון עם מפקד היחידה הסודית שתספק מודיעין בזמן אמת לחיילים בשטח ● ועוד שש כתבות שהכי אהבתם השנה

הנקראות של תש״פ - מנויי גלובס / אילוסטרציה: אפרת לוי, גלובס

עדי קייזמן ואדם נוימן, המסלול לאקזיט והמלחמה בקורונה: 10 הכתבות שהכי אהבתם השנה

לאן נסעו העשירים כשהשמיים היו סגורים ● איך נראים החיים החדשים של אדם נוימן ● איך יראו החיים ביום שאחרי הקורונה ● איך הופכים פרויקט גמר במכללה לאקזיט שך 450 מיליון דולר ● ועוד שש כתבות שהכי אהבתם השנה

כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע. נמל חיפה / צילום: איל יצהר, גלובס

על קו דובאי חיפה, ו"שיטת" אלדד פרי. כותרות הנדל"ן

שלומי פוגל ממספנות ישראל חובר לחברה מדובאי ● "גלובס" בעקבות גיוסי החובות של פרי נדל"ן כל הדרך לקריסה ● המספרים העגומים של מחיר למשתכן נחשפים ● ומדוע קשיי הרישוי מטרידים את אנשי הנדל"ן לא פחות מהקורונה

זירת המסחר בוול סטריט / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

נעילה שלילית בוול סטריט; הנאסד"ק ירד בכ-1%

טראמפ צפוי לחתום ביום ראשון על צו שיאסור הורדות של וויצ'ט וטיקטוק בארה"ב  ● בורסות אסיה רשמו בעיקר עליות בעקבות המשך התחזקותו של היואן הסיני ביחס לדולר

וולוו V60 קרוס-קאונטרי / צילום: יח"צ

שגרירת שבדיה: וולוו V60 לא קולנית ולא מוחצנת

גרסת הקרוס קאונטרי של ה-S60 מציעה שילוב ייחודי בישראל בין תצורת סטיישן מרווחת, הנעה כפולה, ומרווח גחון נכבד ● אין לה נוכחות כמו לדגמי קרוס-אובר אבל היא מאוזנת, תרבותית ואידיאלית למסעות לאיקאה

חוף הים. איך ישראל התמקמה במקום ה-14 במדד האושר של האו"ם / צילום: שאטרסטוק

ירון ואורלי זליכה לא האמינו למיקום של ישראל במדד האושר הבינלאומי. אז הם יצאו לבדוק

משהו בציונים הגבוהים שבהם זוכה ישראל שוב ושוב במדדי האושר העולמיים לא בדיוק הסתדר לפרופ' ירון זליכה ולרעייתו ד"ר אורלי זליכה ● אז הם יצאו לבדוק את הנושא באמצעות מחקר משותף ● בואו נדבר על אושר, פרויקט מיוחד 

עמית בן דב / צילום: איל יצהר, גלובס

הסיפור שהתחיל בשרטוט על מפית בבית קפה ונגמר (בינתיים) בגיוס לפי שווי של 2 מיליארד דולר

עמית בן דב חלם להיות ג'ימי הנדריקס הבא, וגם לתפקיד הראשון בהייטק התגלגל בעקבות החלום להשתלב בעסקי הבידור ● בגיל 50 הוא החליט להקים סטארט-אפ ראשון, שמנתח שיחות של אנשי מכירות ומספק להם המלצות ● היעד: להיות ה"טסלה של עולם המכירות"

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ / צילום: ONATHAN ERNST, רויטרס

טראמפ צפוי לחתום ביום ראשון על צו שיאסור הורדות של וויצ'ט וטיקטוק בארה"ב

לפי דיווח ברויטרס, נשיא ארה"ב יחתום ביום ראשון על צו שתוציא מחלקת המסחר האמריקאית שיאסור להוריד בארה"ב את האפליקציות הסיניות

השופטת רות ביידר גינזבורג ז"ל / צילום: Cliff Owen, Associated Press

שופטת בית המשפט העליון בארה"ב רות ביידר גינסבורג נפטרה בגיל 87

גינסבורג, שהפכה בשנים האחרונות גם לאייקון תרבותי, נפטרה ממחלת הסרטן ● קידמה פסיקות ליברליות בעליון בסוגיות נפיצות בחברה האמריקאית: זכויות הפלה, נישואים חד מיניים ועוד ● "המשאלה הכי עזה שלי היא שלא יחליפו אותי בתפקיד עד שיושבע נשיא חדש", אמרה לפני מספר ימים

האי היווני סימי / צילום: שאטרסטוק

בשנה הבאה נביט אל הגלים: האיים היוונים שהכי כדאי לבקר בהם

בין אם תחליטו לצאת לחופשה בזמן הסגר או שדווקא תשמרו את הנופש לימים רגועים יותר, הנה כל מה שאתם צריכים לדעת על האיים הכי שווים ביוון ● חלק שני

תיירים על חופי אבו דבי, איחוד האמירויות / צילום: Kamran Jebreili, AP

בקרוב: גוף ממשלתי לאיתור שת"פים והשקעות מהאמירויות יפתח סניף בת"א

מדובר במשרד בינלאומי ראשון של משרד ההשקעות באבו דאבי (ADIO), גוף ממשלתי של הנסיכות העוסק בחיפוש שיתופי פעולה והשקעות ● על פתיחת המשרד הוחלט בעקבות מגעים עם Invest in Israel במשרד הכלכלה והתעשייה ועם עוד גופים ישראליים תוך מיקוד בתחומי חדשנות וטכנולוגיה

אפליקציות ה־Wellness / צילום ואיור: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

הדרך אל האושר עוברת בחנות האפליקציות

הן נגישות, קלות לשימוש, עונות על צרכים והולמות את רוח התקופה. אפליקציות ה־Wellness לשיפור הבריאות ולמניעת מחלות תופסות את החלל שהותירו מערכות הבריאות והגורואים • כתבתנו חקרה, התנסתה ומדווחת ● בואו נדבר על אושר, פרויקט מיוחד 

בדיקה לגילוי הדבקה בנגיף הקורונה בארה"ב / צילום: Ted S. Warren, AP

ה-CDC הופך את ההנחיות: אנשים ללא סימפטומים ייאלצו להיבדק

לפי ההנחיה החדשה, גם אנשים שאין להם כלל תסמינים, אולם היו בקשר הדוק עם חולה קורונה - יזדקקו לבדיקה ● מומחים הדגישו בעבר שוב ושוב את חשיבותה של הבדיקה, גם לאנשים שלא מדווחים על סימפטומים

פרויקט האושר / צילום: גלובס

סוד האושר: איך אפשר להפוך מדינה למאושרת?

לרגע אחד קטן וחגיגי החלטנו לעצור ● להפסיק לדבר על הסגר ועל נתוני התחלואה, על מדינות אדומות וכתומות, ולחזור לדבר על רווחה, על אושר ועל מדינות כחולות ● בואו נדבר על אושר, פרויקט מיוחד

רמי לוי / צילום: יונתן בלום, גלובס

הערכות: רמי לוי עשוי לסגת מעסקת רכישת דלק ישראל

בשבוע הבא צפויה העסקה שתקבע את עתידה של חברת הדלק וחנויות הנוחות כשהקבוצות המתחרות הן רמי לוי עם להב אל.אר מול קרן ארבל ● גורמים בשוק מציינים כי בקבוצה של רמי לוי ולהב אל.אר נוצרו פערים מסחריים, יתכן שגם בנוגע להפעלת הרשת בשבת

 

 

רויטרס ערן זהבי / צילום: STRINGER, רויטרס

הגיע הזמן להודות: ישראל היא לא מעצמת כדורגל והכסף צריך ללכת לענפים אחרים

רוב הפעילות הספורטיבית בישראל נקטעה בחודש מרץ בעקבות הקורונה • אז מה בכל זאת כדי ללמוד מהשנה החולפת - שההשקעה בכדורגל לא מחזירה את עצמה ושבריכות שחייה חשובות לא פחות מאצטדיונים • וגם: איך ההסכם עם איחוד האמירויות יכול לשדרג את הספורט המקומי

ד"ר ברק עקביוב  / צילום: איל יצהר, גלובס

חזית חדשה במלחמה בחיידקים עמידים לאנטיביוטיקה

בקשה למענק מחקר שחזרה עם הערה "זה לא יעבוד לעולם" הובילה את ד"ר ברק עקביוב לפתח שיטה חדשנית לתכנון תרופות אנטיביוטיות ● התקווה היא שהיא תיתן מענה למחסור בתרופות יעילות חדשות

המגן צילום: מסך

המגן לא התרוממה: מה הכשיל את אפליקציית הקורונה הישראלית

עם תקציב שיווק אפסי, חוסר אמון כללי וכשלים טכנולוגיים - אין פלא ששיעור ההורדות של האפליקציה מגן 2 עומד על כ־22 אלף בלבד ● בהתחשב בסירוב של הממשלה לאמץ את הכלי שמציעות גוגל ואפל - לא ברור איזה כלי לניטור הדבקות יחכה לנו בתום הסגר

שיפוצים במלון נורמן תל אביב / צילום: דנה פרידלנדר

אין אורחים, אז משפצים: המלונות שניצלו את הסגר

השמיים סגורים? התיירים מחו"ל לא מגיעים כבר חודשים? ההכנסות על אפס? • יש מלונות שהחליטו לנצל את הזמן הזה לשיפוץ כולל • "ההתאוששות תהיה מהירה יותר ממה שאנחנו חושבים"

פרופ’ אריקה ג’יימס, דיקנית בית הספר וורטון למנהל עסקים באונברסיטת פנסילבניה  / צילום:  LARA WILLIAMSON  University of Pennsylvania

האישה הראשונה של לימודי מנהל העסקים חושפת את סודות הניהול

פרופ' אריקה ג'יימס, האישה והשחורה הראשונה שעומדת בראש בית הספר למינהל עסקים וורטון, מהמובילים בעולם, נכנסה לתפקיד בעיצומו של משבר הקורונה ובמהלך דיון ציבורי על הפליה על רקע גזעי ● כחוקרת מנהיגות בזמן משבר וגיוון תעסוקתי, תחום המחקר שלה הפך לרלוונטי מאי פעם ● המוסד היוקרתי יקבל לשורותיו 60 סטודנטים ישראלים בעשור הקרוב במימון תרומה של המיליארדר יורי מילנר