גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מקומי יותר, חברתי יותר: הטרנדים השיווקיים שנולדו עם הקורונה כאן כדי להישאר

דוח חדש של חברת המחקר וונדרמן תומפסון חושף מגמות שמצביעות על שינויים דרמטיים בעקבות הקורונה, שישפיעו על הצריכה שלנו לתמיד ● והוא לא לבד ● מותגים שיזהו מהר את המגמות ויאמצו אותן – ירוויחו בענק

אמזון. קלטה עובדים שאיבדו את עבודתם  / צילום: Mark Lennihan, Associated Press
אמזון. קלטה עובדים שאיבדו את עבודתם / צילום: Mark Lennihan, Associated Press

מדי שנה מוציאה חברת המחקר וונדרמן תומפסון דוח שמנסה לחזות את הטרנדים העולמיים שיפציעו בחודשים הבאים. כמו הרבה דברים אחרים ב-2020, נדרשה החברה להוציא דוח שנתי נוסף באותה שנה שהושפע מהתפרצות הקורונה. המגמות שעולות מתוכו מצביעות על שינויים דרמטיים שישפיעו על הצריכה שלנו לתמיד, ולא רק על אופנות מתחלפות.

אחד הטרנדים הבולטים הוא עשיית טוב. זו למעשה מגמה שרק התעצמה עם פרוץ מגפת הקורונה, וההשפעה העולמית של הנגיף רק גרמה ליותר מותגים להסיט את הפוקוס מבידול תחרותי ולהתאגד יחד למען מטרה גדולה יותר, ולפעול למען החברה והמרכיבים שלה.

הציפייה היום ממותגים היא לאמץ פעילויות פילנתרופיות ולאמץ עמדה ערכית. בארצות הברית ובבריטניה 90% מהצרכנים טוענים שלמותגים יש אחריות לדאוג לכוכב הלכת בו אנו חיים, לכן הם צריכים לעשות זאת גם במחיר של איחוד כוחות עם המתחרים. התובנה הזאת מובילה מותגים לחפש שיתופי פעולה עם מותגים אחרים, שמוכיחים כי הם מציבים ערכים אוניברסליים ועשייה למען הציבור לפני שורת ההכנסות.

כך למשל, החליטו שתיים מחברות התרופות הגדולות בעולם - גלקסו סמית׳ קליין (GSK) וסאנופי (Sanofi) - לשתף פעולה בפיתוח חיסון לנגיף הקורונה, תוך הבנה כי עבודה ביחד עשויה לזרז את הבאת הבשורה לעולם. אמזון ו-Lyft הודיעו על יוזמה במסגרתה אמזון תקלוט את עובדי Lyft שאיבדו את עבודתם בגלל המגיפה, בצוותי המשלוחים והמחסנים שלה.

השיח הערכי הזה קריטי במיוחד כשמדברים על בני דור ה-y וה-z, שרגישים אליו במיוחד. מותגים שישכילו לבסס את עצמם כעושי טוב יתוגמלו על ידם כשנצא מהמשבר בכסף, תדמית וחשיפה.

דור ה-Z - דואג וחרד לעתיד

בעוד חייהם של בני דור ה-y עוצבו סביב המשבר הכלכלי הגדול של 2008, בני דור ה-z יושפעו דרמטית ממשבר הקורונה. עוד לפני המשבר, מחקרים מצאו שמדובר בדור חרד ומודע יותר מקודמיו לקשיי יוקר המחייה והפרנסה שצפויים לו.

דור ה-Z נכנס לעולם העבודה במשבר הנוכחי, שנקודת הסיום שלו אינה ידועה. לכן, הוא יצטרך להיות פרגמטי בכל הנוגע להתנהלות הפיננסית שלו ויצטרך עזרה בניהול הכספים. הסקר שנעשה בארה"ב מגלה שהדור הצעיר חרד הרבה יותר מהמבוגר, ולא בגלל המשבר הבריאותי אלא בגלל ההשלכות על העתיד בהיבטים של עבודה ויוקר המחייה. גם כאן, סקר Ipsos שבדק את מצב הרוח הלאומי בישראל בימי הקורונה מצא כי בחודש יולי 54% מהישראלים מודאגים מאוד ממצבם הכלכלי.

בהתאם לכך, חלה עלייה משמעותית בתקופה זו בחיפוש אחר הדרכה כלכלית, ומשפיענים כלכליים ברשתות החברתיות, כמו הבלוגרית היילי סאקס (הידועה גם בכינוי "Mrs. Dow Jones"), ראו זינוק של מאות אחוזים בצפיות במהלך החודשים האחרונים. מותגים שיידעו לזהות את הרגע ולהציע כלים, סיוע והדרכה בסוגיות שנוגעות לחייהם של בני דור ה-z - ירוויחו לקוחות נאמנים שיזכרו את החברות שעמדו לצדם ברגעים של חרדה וחשש.

גם זו איננה מגמה חדשה, Financial Wellbeing הינו טרנד עולמי, שהתחלנו ליישם בבנק הפועלים לדוגמה, לפני שנים רבות, וביתר שאת עם הקמתו של המרכז לצמיחה פיננסית, גוף לימודי-חינוכי חינמי עבור לקוחות כלל הבנקים, שמטרתו לקדם התנהלות פיננסית בריאה בישראל דרך מגוון של הרצאות וקורסים.

הזדמנויות אדירות ליצרנים קטנים

במציאות של גבולות סגורים ומגבלות תנועה, מצאו מותגים קטנים, עצמאים וחקלאים הזדמנות להתבלט שלא התאפשרה בתוך הרעש שייצרו המותגים הגדולים בשגרה. צרכנים רבים החלו לחפש פתרונות מקומיים זמינים; ועסקים קטנים שידעו להתאים את עצמם לדיגיטל - קטפו את הפירות. מכון המחקר YouGov מצא כי מאז פרוץ המגפה, שלושה מיליון בריטים הזמינו בפעם הראשונה ירקות בשליחות מחקלאי מקומי. נתונים דומים נרשמו גם בגרמניה ובצרפת. בארה"ב יוזמה בשם "Crowdfarming" מאפשרת לתמוך ישירות בחוות עצמאיות.

המעבר לתמיכה ישירה ביצרנים מקומיים מייצרת הזדמנויות אדירות ליצרנים קטנים, ומאפשרת להם להתבלט דווקא בגלל המודל הקומפקטי, האמין והמהיר יותר לעומת המתחרים.

תחום הפינטק נמצא בצמיחה גדולה בשנים האחרונות, אבל לפני הקורונה היה עדיין במעמד של נישה. במציאות הנוכחית, האפשרות לתשלום ללא מגע היא נכס של ממש. המאמצת המרכזית של הטרנד עד כה הייתה סין, שם 80% מהעסקאות נעשו באמצעות אפליקציות כמו Alipay ו-Wechat עוד לפני התפרצות המגפה. כעת מורגשת ההאצה גם מעבר לים, כששטרות ומסופים נתפסים כגורמי סיכון.

חברת הייעוץ Crone Consulting מעריכה כי צפוי זינוק של 10%-20% בשימוש באמצעי תשלום חדשים בחנויות, וכן באפליקציות תשלום מאדם לאדם כמו PayPal ו-Zelle. אמזון הודיעה שהיא מפתחת אמצעי תשלום המבוססים על סריקה מרוחקת של היד עבור לקוחותיה ברשת Whole Foods.

המסר השיווקי: שומרים על היגיינה

הקורונה גרמה למהפכה בכלל התעשיות, ומאלצת אותן לסגל סטנדרטים תברואתיים חדשים. בעקבות זאת, מותגים נאלצים לחפש אחר מוצרים, עיצובים ומסרים שיווקיים המסייעים ללקוחותיהם להיות מוגנים מפני נגיפים ומזהמים אחרים.

בחודש מרץ, בעיצומו של משבר הקורונה בסין, השיקה חברת המכוניות הסינית Geely שירות משלוח מפתחות רכב לבעלים החדשים על ידי משלוח רחפן עד הבית. הרכב האחרון שהיא הוציאה לשוק, Icon, כולל מערכת חדשה וחכמה לטיהור אוויר המחסלת חיידקים ווירוסים.

סלוגן שמעודד ללקק את האצבעות לא רלוונטי יותר  / צילום: אתר החברה

שפת השיווק גם היא תשתנה משמעותית בעקבות המציאות החדשה. הסלוגן של רשת KFC, למשל, ("Finger Licking Good") לא יכול לעבוד בעולם בו ליקוק אצבעות עשוי להוות סכנה בריאותית. מסרים שיווקיים וסלוגנים ותיקים עשויים להשתנות כדי להתאים את עצמם לתקופה, ואסטרטגיות שיווקיות חדשות יידרשו להתחשב היטב ברגישויות הציבוריות, ולהתאים את עצמן למציאות החיים של לקוחותיהן. 

הכותב הנו מנהל מטה השיווק והפרסום של בנק הפועלים

המגמות המרכזיות:

● שיתופי פעולה בין מותגים לעשיית טוב
● חיפוש אחר הדרכה כלכלית ומשפיענים כלכליים
● הצרכנים מחפשים פתרונות מקומיים זמינים
● שיטות תשלום ללא מגע יתפסו תאוצה
● שפת השיווק תשתנה בהתאם למציאות החדשה

עוד כתבות

שדה תעופה באיחוד האמירויות / צילום: שאטרסטוק

בלי ויזה: ישראל והאמירויות מסכמות על פטור הדדי מאשרות כניסה

משלחת מהאמירויות תגיע היום לישראל ובמסגרת טקס מרכזי יחתמו מספר הסכמים, וביניהם הסכם לפטור מאשרות כניסה למדינות ● מדובר בהסכם יחיד מסוגו בין ישראל למדינה ערבית ● לדברי פקיד בכיר באמירויות, ההסכמה הזו הובנה כששני הצדדים הביעו נכונות להקל על קשרי המסחר והתיירות

סגן יו"ר  National Holding  ו- Petromal, עבד אחמד, ומנכ"ל קצא"א, איציק לוי. מאחוריהם מימין לשמאל: סגן יו"ר דירקטוריון רד-מד, פוגל, שר המדינה האמירתי לעניינים כלכליים, אלטאייר, שר האוצר האמריקאני, נוצ'ין, יו"ר קצא"א, כלפון, מנכ"ל רד-מד, אלפר / צילום: קצא"א

היסטוריה: מסדרון נפט חדש יחבר את איחוד האמירויות וסעודיה עד לאירופה דרך אילת

כפי שנחשף ב"גלובס", חברת קצא"א חתמה על מזכר הבנות מחייב עם חברת MED-RED להפעלת גשר יבשתי לשינוע נפט בין הים התיכון לים האדום ● התוכנית מבוססת על שימוש בתשתיות הולכת הנפט והתזקיקים של קצא"א מאילת לאשקלון ובכיוון ההפוך

וורן באפט / צילום: Rick Wilking, רויטרס

ברקשייר הת'אווי תשלם 4.14 מיליון דולר כדי ליישב טענות להפרת הסנקציות על איראן

לפי משרד האוצר של ארה"ב, החברה הבת ישקר טורקיה מכרה משלוחים לשני מפיצים טורקים בשנים 2012-2016 - בידיעה שהם יישלחו למפיץ באיראן למכירה מחדש, כולל לממשלה האיראנית

תושב בעיר גנז'ה, בצד האזרי של הגבול, סוחב שטיח אזרי על רקע ההריסות של העיר / צילום: Unal Cam/DHA, Associated Press

הקשר בין סטאלין, נגורני קרבאך ומלחמת האחים באזרבייג'ן

ההפצצות על תושבי חבל נגורני קרבאך, שנמצא בין ארמניה לאזרבייג'ן, מהדהדים את העימותים הכואבים שהתרחשו באזור במהלך המאה ה-20 ● התערבות סובייטית לצד פרופגנדה ושנאה שיסו שני עמים זה בזה והפכו את החבל לחבית נפץ, שעוד יכולה להבעיר את כל האזור ● כך זה נראה בתמונות

מטבע ביטקוין על לוח אם / צילום: Dado Ruvic, רויטרס

דומיננטיות הביטקוין במסחר הקריפטו מתקרבת לשיא של 3 שנים

מחיר הביטקוין עלה השבוע ב-5% ומתקרב ל-12 אלף דולר - רמתו הגבוהה ביותר מתחילת ספטמבר ● מחזורי המסחר בביטקוין הגיעו החודש לנתח של יותר מ-60% - השיעור הגבוה ביותר מאז דצמבר 2017

קו הרקיע של דובאי / צילום: שאטרסטוק

בגלל הקורונה: הבנק הגדול בדובאי הכפיל את ההפרשה לחובות בלתי מסופקים, הרווח צנח

סכום ההפרשה של "אמירייטס NBD" עומד כעת על 1.7 מיליארד דולר ושיעור החובות הבלתי מסופקים עלה מ-3.7% בחודש אפריל לקרוב ל-6% בספטמבר ● הרווח הנקי של הבנק צנח ב-69% ברבעון השלישי, ביחס לאשתקד

ניסוי בחיסון של מודרנה. בעיגול: ד"ר טל זקס / צילום: Ted S. Warren / AP, יוטיוב

הישראלי שמאחורי חיסון הקורונה של מודרנה בתחזית אופטימית: "אופתע אם זה לא יעבוד"

ד"ר טל זקס, המנהל הרפואי של מודרנה, אופטימי לגבי תוצאות הניסוי שייחשפו בקרוב, הודף את טענות המבקרים על יהירות החברה, ומסביר מדוע החיסון של מודרנה עדיף על זה של פייזר • האם יחזור בעתיד לישראל? "אני מקווה שהמדינה תמשיך להתפתח בכיוון הביוטק, ואהיה איפה שיותר יעיל"

סונדאר פיצ'אי מעיד בועדת השיפוט של הקונגרס האמריקאי בנושא שימוש בנתוני משתמשים בגוגל / צילום: Jim Young, רויטרס

מהגדולות בהיסטוריה: משרד המשפטים האמריקאי הגיש תביעת הגבלים עסקיים נגד גוגל

במסגרת תביעת ההגבלים העסקיים, משרד המשפטים טוען כי גוגל משלמת מיליארדי דולרים ליצרני מכשירים סלולריים, מפעילים סלולריים ולמפתחי דפדפנים, כדי להישאר מנוע החיפוש המוביל

משה ברקת / צילום: רפי קוץ

ברקת מתווה את הדרך למינוי חברי דירקטוריון בחברות שבקבוצת כלל ביטוח

הממונה על רשות שוק ההון משה ברקת מאפשר לדירקטוריון כלל החזקות ביטוח למנות דירקטורים בחברה הבת ומתיר כפילויות בין שני הדירקטוריונים, בניגוד לאמירות קודמות ● מבהיר: "מנכ"ל חברת ביטוח לא צריך להסתפק בהגדלת תשואת בעלי המניות ורווחיות החברה"

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 19 באוקטובר 2020

אתמול באיכילוב: 13 פצועים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

"גלובס" ובית החולים איכילוב חוזרים לדווח על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

מטוס Emirates של איחוד האמירויות. הנוסעים הישראלים ייחשפו למוצרי תעופה מהטובים בעולם / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

הסכם התעופה עם האמירויות יאפשר 112 טיסות שבועיות לכל כיוון

הסכם התעופה שנחתם בין ישראל לאמירויות יאפשר בפועל 112 טיסות שבועיות של כל החברות שיפעלו בקו, ולא רק 28 כפי שדווח בתחילה ● ל"גלובס" נודע כי לאור פניות של שתי חברות התעופה הגדולות, איתיחאד ואמירייטס, ההיקף המסתמן של הטיסות הוא כ-28 לגים (כיוון טיסה) לכל יעד, כלומר, אבו דאבי ודובאי

יקי ודמני / צילום: יונתן בלום, גלובס

מי יוביל את העגלה? מאחורי הקלעים של מינוי יקי ודמני ליו"ר החדש של שופרסל

ענקית הקמעונאות בחרה את יקי ודמני כיו"ר החדש, והפתיעה את השוק ואת צמרת החברה ● אלא שבניגוד להערכות, העובדה שודמני מגיע עם ניסיון בתחום עלולה דווקא לפגוע בחופש הפעולה שהמנכ"ל איציק אברכהן רגיל אליו ● מי סירב למינוי ואיך נראו מאחורי הקלעים?

מחכים בתור בדואר ישראל / צילום: שלומי יוסף, גלובס

שר התקשורת קיבל המלצות ועדת רוזן לקידום התחרות בשוק הדואר

הנדל הורה לחברת הדואר לגבש תוכנית לשיפור השירות בתוך 40 יום ● משרד התקשורת יסייע לחברה ביישום המלצות הדוח, לרבות הפיכת בנק הדואר לבנק הנותן שירותים פיננסים נוספים כבנק חברתי הנגיש לכל האוכלוסייה

ארז בלשה (מימין) ויוסי זינגר / צילום: תמוז רחמן

קרן ג'נריישן ומגדל סיכמו על רכישת מתקן ההתפלה בפלמחים תמורת 390 מיליון שקל

קרן התשתיות תשלם כ-200 מיליון שקל בהתאם לחלקה, שיעמוד על כ-51% ממתקן ההתפלה, בעוד שקבוצת הביטוח תחזיק ביתרה

מנכ"ל משרד הביטחון אמיר אשל. חלף המועד להסבת הדוחות על שם הנהג / צילום: שלומי יוסף, גלובס

עובדי משרד הביטחון קיבלו אלפי דוחות תנועה בסכום של מיליונים. מי לא טרח לשלם?

בשנתיים החולפות הצטברו 3,411 קנסות בגין עבירות תנועה שניתנו לחיילים בשירות קבע ולעובדי משרד הביטחון שנהגו ברכבים אזרחיים של המשרד ● משרד הביטחון לא שילם אפילו קנס אחד ● המשרד גם נמנע מלהסב את הדוח על שם הנהג שביצע את העבירה

גרסה חדשה של אינסטגרם לייט / צילום: פייסבוק

פייסבוק מציגה: הגרסה הרזה של אינסטגרם שמפותחת במרכז המו"פ בתל אביב

צוות המו"פ של פייסבוק בישראל, שגם פיתח את אפליקציית "פייסבוק לייט", הכריז היום על התקדמות משמעותית בפיתוח גרסה רזה של אינסטגרם ששואפת לחבר לרשת החברתית מאות מיליוני משתמשים בהודו ובאפריקה

ניסים פרץ, מנכ"ל חברת נתיבי ישראל / צילום: Jinipix

שר האוצר הציע למנכ"ל נתיבי ישראל לכהן כמנכ"ל המשרד

התפקיד כבר הוצע לנסים פרץ, מנכ"ל נתיבי ישראל, על ידי שר האוצר ישראל כ"ץ עם כניסתו לתפקיד, אך פרץ סירב

ריד הייסטינגס, מנכ"ל נטפליקס / צילום: Steve Marcus, רויטרס

נטפליקס פספסה את תחזית הגידול במנויים חדשים; המניה צונחת

ברבעון השלישי נוספו לחברה 2.2 מיליון מנויים חדשים, לעומת צפי ל-3.57 מיליון ● נטפליקס פספסה גם ברווח למניה, אך היכתה את תחזית ההכנסות ● המניה מאבדת כ-5% במסחר המאוחר

נציב תלונות הציבור על הפרקליטים השופט (בדימוס) דוד רוזן / צילום: תמר מצפי

"התביעה המשטרתית שחררה עצור בעקבות פרסום בתקשורת"

נציב תלונות הציבור דוד רוזן קבע כי התביעה המשטרתית שגתה כאשר התנגדה לשחרור אדם שנעצר בעקבות אי עטיית מסכה ● המשטרה הסכימה לשחררו רק לאחר שסרטון מעצרו הופץ בתקשורת

מתמחים נבחנים בבחינת ההסמכה בחודש שעבר. זמן החיפוש אחר כל משרה ארוך יותר  / צילום: דוברות לשכת עורכי הדין

ועדת החוקה: להעניק פקטור בבחינת ההסמכה לעריכת דין

ח"כ יעקב אשר קרא לוועדת הבחינה של הלשכה להעניק פקטור על רקע משבר הקורנה לאחר שיעור נכשלים גבוה במיוחד בבחינה לפני חודש