גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

נתניהו: "ייתכן שלא תהיה ברירה אלא להחמיר את ההנחיות"

ראש הממשלה נתניהו מסר הצהרה לתקשורת פחות מ-24 שעות לפני הסגר: "אני לא אטיל סגר סתם. כל דבר נשקל בכובד ראש. חובתי לשמור על הבריאות והחיים שלכם" ● מוקדם יותר דן ראש הממשלה בשיחה טלפונית עם שר הבריאות ופרויקטור הקורונה בהחמרת הסגר, לרבות סגירת שווקים, בשל העלייה הגדולה בתחלואה

בנימין נתניהו / צילום: אורן בן חקון, פול
בנימין נתניהו / צילום: אורן בן חקון, פול

ראש הממשלה בנימין נתניהו מסר הערב הצהרה לתקשורת. פחות מ-24 שעות לפני כניסת הסגר לתוקף, נתניהו שוקל להחמיר את הנחיות הסגר, וזאת לאור העלייה הגדולה בתחלואה.

"אזרחי ישראל, אנחנו לפני סגר שני מאז שהחלה המגיפה העולמית. הסגר הזה חשוב ומתבקש ו נעמוד בו כולנו יחד", פתח ואמר נתניהו. "גם בוושינגטון, עם ידידי סגן הנשיא פנס, עסקנו בקורונה. דנו בשיתוף פעולה. עשינו 2 הסכמי שלום היסטוריים . נראה את פירותיהם יחד. כבר ראינו סוכנות של אבו דאבי שפתחה סניף בישראל. אני מודיע, תהיינה מדינות נוספות.

"עם הנחיתה הסתערתי על המשימות", המשיך ראש הממשלה בדבריו. "הכרזנו על תוכנית כלכלית לשימור עובדים, נגדיל מענקים, נקצץ שכר בכירים. הכלכלה שלנו במצב טוב יותר מרוב כלכלות העולם. 

"בגל הראשון היינו ראשונים בסגר בזכות החלטות נכונות שלנו, והתחלואה היתה מן הנמוכות בעולם. והגל השני מכה בכל העולם. מדינות מטילות סגרים, כמו באוסטרליה לדוגמה. וכולם יגיעו להחלטה קשה כמו שלנו. אמרתי לכם שזה יעבוד כמו אקורדיון, וזה תלוי בדגל אדום שתניף מערכת הבריאות. 

"עשינו את כל המאמצים כדי לאזן בין בריאות לכלכלה. אך ביומיים האחרונים נרשמה עלייה גדולה בתחלואה. ולכן דיברתי היום עם אדלשטיין וגמזו ושאלתי האם המצב מחייב להדק מגבלות. זו היתה שיחה עניינית ורצינית. אני מעריך שבמצב התחלואה הזה, לא תהיה לנו ברירה אלא להחמיר. 

"אני אדון עם גנץ ושאר השרים, אך אני לא אטיל סגר סתם. כל דבר נשקל בכובד ראש. חובתי לשמור על הבריאות והחיים שלכם. ואם יש עלייה גיאומטרית זה מצב של אחרי הוספת מיטות ומכונות הנשמה, ותוספת רופאים ואחיות לא יכולים לעמוד בקצב, ואז מספר המתים יעלה ואתם תשאלו למה לא עשיתם מספיק. אני לא אהסס לקבל החלטות קשות יחד עם חבריי השרים.

"יש 2 הנחיות חשובות. לעטות מסיכות ולמנוע התקהלויות עד שנשיג חיסון. ככל שמדינות עושות זאת הן מונעות צעדים קשים. זה ייקח עוד חודשים עד שנראה את החיסונים השונים. אבל זה נראה באופק. אלה ימי מאמץ לאומי. הבריאות והכלכלה בידיים שלנו. זה הזמן לערבות הדדית. בעזרת השם ננצח".

"כל מי שיצא לחל"ת, יקבל רשת בטחון מהמדינה"

"החלטתי על דוגמה אישית וקודם כל תהיה הפתחת שכר שרים וח"כים", אמר שר האוצר ישראל כ"ץ, שעלה לדבר לאחר הצהרתו של ראש הממשלה. "פרשנו רשת בטחון כלכלית כדי לסייע לעצמאים ובעלי עסקים והיא עובדת היטב. אני בודק ומוודא שהכל מתנהל כפי שהובטח. 

"כל המובטלים שמובטלים בניגוד לרצונם מקבלים למשך שנה דמי אבטלה. וכל מי שיצא לחל"ת, יקבל רשת בטחון מהמדינה. החלטנו לתגבר את רשת הבטחון ולכן בתכנית עצמה יש הורדה של רף הסיוע לירידת פגיעה ב-25% , במקום 40%. כל העסקים שיפגעו בירידה ב-25% במחזור יקבלו השתתפות בארנונה. הדברים האלה באים במקביל גם להקדמת מענקים. ניתן מענקים על חשבון ספטמבר ואוקטובר. הנחינו את רשות המסים לתת פרישת מע"מ. בנוסף, לא נרצה שמעסיקים ישחררו עובדים לחל"ת.

ולכן מצפים מבעלי עסקים לשמור עובדים ולכן יש תמריץ של 5,000 שקל למי שישמור על העובדים לפי טבלה שקבענו. כל עובד שישמור יקבל מענקים. זאת כדי שתהיה ערבות הדדית.

"החלטתי לפעול לביטול סעיף קיזוז דמי אבטלה אם שיעור האבטלה ירד מ-10%. הגדלנו גם את ההלוואות. כדי להחזיר צמיחה, תכנית להכשרה מקצועית ותעסוקה. נעביר עוד חוקים מעודדי צמיחה".

יו"ר נשיאות המעסיקים והעסקים ונשיא התאחדות התעשיינים, ד"ר רון תומר, בירך על תוכניתו הכלכלית של שר האוצר: "בניגוד לסגר הראשון, כעת מורגש רצון אמיתי לסייע למגזר העסקי. אני מודה לשרי האוצר והכלכלה והתעשייה שאימצו את עמדתנו וקבעו מענק לשימור עובדים לצד שורה של הקלות תזרימיות וכספיות לטובת המעסיקים. הסגר השני הוא מכה קשה למשק ועל מנת שהעסקים יצאו ממנו בחיים, יש לעשות הכל כדי לספק להם את מכונות ההנשמה הנדרשות.

"אנו מדגישים כי שום תמיכה במגזר העסקי לא תהיה שלמה ללא החלטה נחרצת של הממשלה, להפנות את תקציבי הרכש הציבורי לתוצרת הארץ, בכדי לייצר מקומות עבודה בישראל במקום במדינות זרות. כך עושות כבר כיום המדינות המובילות בעולם, שכבר השכילו להבין כי יש להגדיל את הצריכה באמצעות רכש מקומי".

"התייעצות בריאותית"

מוקדם יותר קיים נתניהו דיון בהשתתפות פרויקטור הקורונה פרופ' רוני גמזו ושר הבריאות יולי אדלשטיין. גמזו אמור היה להתראיין בגלי צה"ל, והשדרנים ירון וילנסקי וקובי סודרי אף הודיעו מראש כי הוא יצטרף לשידור בשעה 17:30, אך כאשר התקרבה השעה, הסתבר שגמזו יעדר מן הראיון.

בדיעבד הסתבר שהוא נכנס לשיחה טלפונית עם נתניהו ואדלשטיין במהלכה הם דנים בהחמרת הסגר, לרבות סגירת שווקים. בלשכת ראש הממשלה ציינו כי מדובר ב"התייעצות בריאותית" וכי בודקים עד כמה הסגר אפקטיבי.

הכנסת דנה בתקנות

במקביל, ועדת חוק חוקה ומשפט נמצאת בכנסת ודנה מאז שעות הבוקר בתקנות. לפי החוק עומדים לרשותם 24 שעות לשנות, לתקן או לבטל את התקנות, כאשר חברי הכנסת של האופוזיציה מטיחים ביקורת קשה על התקנות, במיוחד לאור העבודה שמומחים רבים מציינים כי הסגר לא אמור להוריד את נתוני התחלואה, אלא רק לעצור את התפשטות הקורונה.

ח"כ מיקי לוי (יש עתיד) שמע על הכוונה לשנות את התקנות ותקף את יו"ר הוועדה יעקב אשר. "אנחנו יושבים פה מן הבוקר ועובדים על התקנות והם בינתיים שוקלים בכלל לשנותן". בשלב ראשון, אשר לא היה מודע לשינויים הנרחבים וציין רק כי מדובר בתוספת ערים כאדומות. אבל בסופו של דבר הסתבר שמדובר בשינוי מהותי של התקנות.

בוועדה הגיעו להסכימה להגדיל את המרחק המותר בסגר מ-500 מטר ל-1,000 מטר. יור הוועדה ח"כ אשר אמר כי "בעקבות הדברים שנאמרו כאן בוועדה, יש הסכמה מצד הממשלה, וזה ייכנס במשאל טלפוני, ויגדילו מ-500 ל-1000 מטר כדי לתת לאנשים יותר מרחב". אשר ציין כי מדובר על יציאה רגלית בלבד: "הסגר לא הולך להיות קל, אנחנו עושים מה שאפשר".

עוד כתבות

נתב"ג בימי קורונה / צילום: כדיה לוי, גלובס

משרד הבריאות: סרביה תהפוך למדינה האדומה הבאה

החל מה-8 בנובמבר הנכנסים מסרביה יחויבו ב-14 ימי בידוד ● מדינות נוספות שייכנסו לרשימת המדינות האדומות הן איטליה, גרמניה, לטביה וליטא

בורסת וול סטריט / צילום: Associated Press

וול סטריט סגרה את אוקטובר באדום: הנאסד"ק התרסק ומניות ענקיות הטק נפלו

בורסות אירופה ננעלו במגמה מעורבת, הדאקס והפוטסי ירדו בעוד הקאק עלה ● מדד VIX ("מדד הפחד") טיפס ● חמישה ימים נותרו עד לבחירות בארה"ב ● כל מניות הטק נפלו מלבד אלפאבית ● בורסות אסיה ננעלו בירידות חדות

קרייריסטית / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

אני רק שאלה: "המנהל שאל אותי אם אני 'קרייריסטית'. מה לענות?"

כך תעמידו את המנהל במקומו כשתישאלו שאלות שהן לא לעניין ● טור ייעוץ

הפעלת תו קנייה מקוון / אילוסטרציה: שאטרסטוק

צרכן קנה 8 זוגות נעליים ב-322 שקל, החנות ביטלה את העסקה. מה אמר ביהמ"ש?

האם טעות במחיר מחייבת את המוכר? התשובה לפי פסיקה שהתקבלה בבית משפט לתביעות קטנות בחדרה היא לא ● "צריך היה להיות ברור, לתובע שהמחיר המוצג נמוך מדי"

גונן אוסישקין  / צילום: סיון פרג'

מנכ"ל אל על יעזוב את תפקידו על רקע חילופי השליטה בחברה

כפי שפורסם ב"גלובס", הדירקטוריון החדש כבר החל בהקמה של ועדת איתור לחיפוש אחר מנכ״ל חדש יחד עם רוב השדרה הניהולית שצפויה להתחלף ● גונן אוסישקין צפוי לעזוב את התפקיד בינואר 2021

עדי צפדיה / צילום: גילת

לאחר ביטול הרכישה: גילת תחלק דיבידנדים בגובה 20 מיליון דולר

"בעקבות קבלת התשלום מקומטק, אנו שמחים לחלק את הסכום המשמעותי הזה כדיבידנד לבעלי המניות שלנו", אמר המנכ"ל הזמני של גילת, עדי צפדיה ● נוסף על כך, בהתאם לדרישות החוק בישראל, דירקטוריון גילת יבקש מבית המשפט אישור לחלוקת דיבידנד נוסף של כ-35 מיליון דולר

בריכת שחיה/  צילום: יחצ

פעילויות ספורט לילדים, צימרים ודרייב אין: אלו המקומות שיפתחו בשבוע הבא

קבינט הקורונה אישר הלילה כי החל מיום ראשון הקרוב יחזור הספורט לילדים ונוער בספורט התחרותי בכל הענפים, ובנוסף יפתחו מעל ל-200 אתרי מורשת ● בנוסף הקבינט אישר הלילה גם את הפעלת המועדוניות הנותנות שירותים חברתיים להפגת בדידות הקשישים ברשויות המקומיות

איל ההון קינס רקישב / צילום: Baz Ratner , רויטרס

קשרי השותף מקזחסטן של משה חוגג עלולים לסבך את ג'ו ביידן בארה"ב

על פי פרסום בעיתון הבריטי "דיילי מייל", בזמן שביידן, המועמד כיום לנשיאות ארה"ב, כיהן כסגן נשיא, סיפק בנו השני, האנטר, שירותים עסקיים לאיל ההון קינס רקישב, שהיה מקורב לנשיא קזחסטן באותה תקופה ● רקישב וחוגג, בעלי בית"ר ירושלים, ייסדו יחד את קרן סינגולריטים

דליפת נפט בנמל קצא"א באשקלון / צילום: דוברות המשרד להגנת הסביבה

כ-3 ק"מ מהחוף: אירוע דליפת נפט בנמל קצא"א באשקלון

אירוע מקומי של דליפת נפט התרחש הבוקר בנמל קצא״א באשקלון ● לפי המשרד להגנת הסביבה מדובר באירוע נקודתי, אך מתקן ההתפלה הושבת ליתר ביטחון לאחר התייעצות עם משרד הבריאות

סונדאר פיצ'אי מעיד בועדת השיפוט של הקונגרס האמריקאי בנושא שימוש בנתוני משתמשים בגוגל / צילום: Jim Young, רויטרס

גוגל ריסקה את התחזיות לרבעון: מציגה צמיחה של 14% - הרבה מעל לצפי

הרווח הנקי למניה עמד על 16.4 דולר – יותר מחמישה דולרים מעל התחזיות ● הרווח הנקי הסתכם ב-11.3 מיליארד דולר - זינוק של 61% לעומת הרבעון המקביל אשתקד

מדף בקבוקי פלסטיק של קוקה קולה / צילום: תמר מצפי

"מבצע חסר תקדים": כך נראית המלחמה של קוקה קולה ישראל ביבוא המקביל

האם גל היבוא המקביל דוחף את קוקה קולה למבצעים אגרסיביים? ● החל מה-3 בנובמבר, על כל קניית שישיית בקבוקי קוקה קולה או זירו, הצרכן יקבל מארז של 4 פחיות מתנה ● החברה המרכזית: "חלק מתוכנית המבצעים השנתית"

שר האוצר ישראל כ"ץ / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

קבינט הקורונה דחה את פתיחת חנויות הרחוב בשבוע

עם זאת, שבוע הבא ייפתחו הלימודים לכיתות א' עד ד', בתי כנסת בפעילות של עד עשרה אנשים, וכן צימרים ומכוני טיפול כגון מספרות ומכוני קוסמטיקה ● טרם הדיון, יצא שר האוצר ישראל כ"ץ במתקפה חריפה על שר הבריאות יולי אדלשטיין

דונלד טראמפ זורק את כובעו לתומכיו באחד הקמפיינים שלו בפנסילבניה / איור: Alex Brandon, Associated Press

מהמו"מ עם צפון קוריאה ועד לחיסול אל-בגדאדי: הקדנציה של טראמפ בתמונות

מנאום ההשבעה הלוחמני, דרך צעדות המחאה של מיליוני נשים נגדו, הדחת ראש האף.בי.איי, מפגש הפסגה עם הרודן קים ג'ונג און, הקמת חומה במקסיקו, חיסול מנהיג דאע"ש ש"מת כמו פחדן", ועד מותו של ג'ורג' פלויד ● אלו האירועים שנזכור במיוחד מארבע שנים סוערות של טראמפ בית הלבן

חנויות סגורות בקניון דיזנגוף סנטר. סגר סבב ב' / צילום: כדיה לוי, גלובס

רשתות האופנה והמסעדות התייאשו: מפסיקות את הדיונים עם הממשלה

הצהרת התאגדות רשתות המסחר, האופנה וההסעדה להפסיק את ההתדיינות מול הממשלה מגיעה לדבריהם לאחר ש"פניותיהם נפלו על אוזניים ערלות" ● "החל מיום ראשון כל אחד יהיה חייב לקבל את ההחלטה הטובה ביותר עבורו, עבור עובדיו ועבור משפחתו"

טראמפ רוקד בעצרת באוהיו בשבת / צילום: Jeff Chiu, Associated Press

הסושיאל הולך להכריע את הבחירות בארה"ב. השאלה לטובת מי

ביידן מצידו עוד לא סיים ללמוד על הסושיאל את מה שטראמפ הספיק כבר לשכוח ● מאידך, הוא הספיק ללמוד לא מעט מהטעויות של הילארי ● אמנם עוד לא ניתן לדעת מי ינצח ואפילו לא מתי נדע זאת, אבל מנצח בטוח אחד כבר יש

יונתן סרוסי, מנכ"ל דרופבוקס ישראל / צילום: יח"צ

מנכ"ל דרופבוקס ישראל: "מנהלים צריכים להתרכז במשימות, בתוצאות ובתוצרים ופחות בשעות ובנוכחות"

יונתן סרוסי, מנכ"ל דרופבוקס ישראל, על אתגרי העבודה מהבית ● אתגר המנכ"ל

אבישי אברהמי, מייסד ומנכ”ל Wix  / צילום: שלומי יוסף, גלובס

אבישי אברהמי מנכ"ל Wix: "ישראל היא אחת המדינות הגרועות בעולם המערבי בסיוע לאזרחיה במשבר הקורונה"

אבישי אברהמי בפוסט שפרסם: "אני אמנם לא ממש מבין בפוליטיקה, אבל אני ממש טוב עם מספרים, והאמת היא שבשורה התחתונה, ישראל היא אחת המדינות הגרועות בעולם המערבי בסיוע לאזרחיה במשבר הקורונה"

ניסן סנטרה / צילום: יח"צ

התחלה חדשה: המשפחתית החדשה של ניסאן שונה לחלוטין מקודמתה 

העיצוב מתוחכם ויש לה מוניטין של אמינות, אבל המנוע של סנטרה 2020 מתקשה לעמוד בסטנדרטים האירופים ● המחיר גבוה יחסית, אבל הנחות אגרסיביות עשויות לסלול את דרכה למרכז השוק

הבחירות בארה"ב: כל הדיווחים והפרשנויות של כתבי גלובס

אנגלה מרקל / צילום: Michael Sohn, Associated Press

הפוקוס באירופה עובר מצרפת וגרמניה לאיטליה, ספרד ובריטניה

מספר הנדבקים באירופה מזנק וההגבלות על האזרחים מתהדקות • צרפת וגרמניה הגדולות סוגרות ברים, מסעדות וחנויות, אבל משאירות בתי ספר פתוחים