גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

התמתנו הירידות בנעילה: הדאו ירד ב-1.8%, הנאסד"ק השיל 0.1%

מדד S&P 500 צנח ב-1.2% ורשם לראשונה מאז חודש פברואר רצף ירידות של ארבעה ימים ברציפות ● מדד הפחד (VIX) זינק ב-6% ● באירופה הדאקס צלל ב-4.5%, הקאק צנח ב-3.8%, הפוטסי נפל ב-3.4%

זירת המסחר בוול סטריט / צילום: Lucas Jackson , רויטרס
זירת המסחר בוול סטריט / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

סקירת המסחר:  דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים 

 

23:00

החשש מהגבלות נוספות והאפשרות לכניסה לסגר בקרב חלק מהמדינות, לצד האכזבה מהודעת הריבית  בשבוע שעבר שלא כללה רמז לגבי הסבירות להרחבת תוכנית רכישת אג"ח, העיבה גם הערב על השווקים.

מדד הנאסד"ק מיתן את הירידות ואיבד 0.1% מערכו, מדד S&P 500 צנח ב-1.2% ורשם לראשונה מאז חודש פברואר רצף ירידות של ארבעה ימים ברציפות, ומדד דאו ג'ונס איבד 1.8%.

21:45

הדולר קופץ בעולם במקביל לירידות השערים החדות שנרשמות כעת במדדי המניות המובילים. הנאסד"ק צונח ב-3%, מדד הנאסד"ק מאבד 1.5%, ומדד S&P 500 יורד 2.4%. הדולר אינדקס (DXY) מוסיף 0.8% לערכו, האירו מאבד 0.7% מול הדולר, הפוטסי יורד ב-1% מול הדולר. 

הנפט איבד גובה בצל החשש מירידה בביקושים על רקע הגל השני של נגיף הקורונה ועל רקע הדיווח על חזרתה של לוב להפיק נפט מהשדות בסהרה, אם כי קצב ההפקה לא ברור לפי שעה. הנפט מסוג קרוד (WTI) צנח ב-5.2% ל-38.96 דולר לחבית. הנפט מסוג ברנט איבד 1.88% מערכו ל-41.27 דולר לחבית.

הזהב איבד 2.6% לשפל של יותר מחודש במקביל לעליית הדולר בעולם, הכסף צנח ב-8% גם כן לרמה הנמוכה זה יותר מחודש. הזהב ירד ל-1,909 דולר לאונקייה, לאחר שרשם מוקדם יותר הערב צניחה של 3.4%.

20:20

נמשך הלחץ על המדדים המובילים בניו יורק בצל גל ההדבקות הנוסף בעולם, ולאחר שבארה"ב מספר המתים כתוצאה מנגיף הקורונה חצה את ה-200,000 איש בסוף השבוע האחרון.

הדאו ג'ונס מאבד 2.8%, הנאסד"ק מאבד 1% ומדד S&P 500 יורד ב-2%. מדד הפחד (VIX ) מזנק ב-10%.

הנפט צולל בכ-5% לכ-38 דולר לחבית בצל החששות לירידה בביקושים בצל העלייה בתחלואה בנגיף הקורונה בעולם.

18:35

המסחר באירופה ננעל בירידות חדות בצל הסנטימנט השלילי בניו יורק ובהובלת מניות הבנקים שצנחו בחדות, בצל הדיווח כי חמישה בנקים גדולים בעולם אפשרו מעבר כספים לא חוקיים בחשבונות שלהם במשך שני עשורים, מה שיוביל כפי הנראה לקנסות כבדים ממשרד המשפטים האמריקאי. מדד הדאקס הגרמני צלל ב-4.45% הקאק הצרפתי נפל ב-3.7% ומדד הפוטסי איבד 3.4%. מנייתה של דויטשה בנק צללה ב-9.3%.

בוול סטריט הדאו ג'ונס מאבד 3.3%, הנאסד"ק מאבד 2% ומדד הפחד מזנק ב-18%. הנפט צונח ב-4.3% ל-39.3 דולר לחבית, הזהב מאבד 3% לרמה של 1,903 דולר לאונקייה.

מניות התעופה בולטות בירידות חדות. אמריקן איירליינס  בולטת בירידות חדות, דלתא צוללת ב-8.8%, יונייטד צוללת ב-9%, ג'נרל אלקטריק נופלת ב-8.8%, אלקואה נופלת ב-9%.

מניותיהן של חברות בתי הקולנוע, כמו: AMC, Cinemark, ו-Cineworld בולטות גם הן בירידות שבין 10%-6%.

16:30

שבוע המסחר בוול סטריט נפתח בירידות חדות. מדד הנאסד"ק מאבד 1.5%, הדאו ג'ונס יורד ב-0.9% ומדד S&P 500 מאבד 1.5%. מדד הפחד (VIX) מזנק ב-15%.

מניות הטכנולוגיה הגדולות שדחפו את המדדים קדמה מאז השפל בחודש מרץ, מובילות את הירידות כאשר היקף פוזיציות השורט על מדד הנאסד"ק 100 נמצא ברמה הגבוהה ביותר מאז אפריל 2008.

מניותיהן של הבנקים הגדולים בעולם יורדים בחדות בצל הדיווח כי חמישה בנקים גדולים בעולם אפשרו מעבר כספים לא חוקיים בחשבונות שלהם במשך שני עשורים, מה שיוביל כפי הנראה לקנסות כבדים ממשרד המשפטים האמריקאי. בין הבנקים בולטים,HSBC, ג'י.פי מורגן ודויטשה בנק.

מיקרוסופט הודיעה על רכישת זנימקס מדיה, המחזיקה בחברת הגיימינג בת'סדה, תמורת כ-7.5 מיליארד דולר.

מנייתה של ניקולה, יצרנית המשאיות החשמליות, צוללת ב-17% בצל פרישתו של מייסד החברה, טרבור מילטון, שפורש מכל תפקידיו ועוזב את החברה באופן מיידי. המהלך מעלה את החשש כי הדיווחים המטעים של החברה שעלו לאחרונה לכותרות, היה להן בסיס, וכי בדיקת ה-SEC (רשות ני"ע בארה"ב) עשויה להצביע על הדברים.

באירופה המדדים נופלים בחדות. הדאקס הגרמני צונח ב-3.2%, הפוטסי נופל ב-3%, הבורסה במדריד צונחת ב-2.9% והקאק ב-2.9%. 

חברת התעופה לופטהאנזה הודיעה על קיצוץ משרות ברף העליון של הערכות שסיפקה בהיקף של 22,000 עובדים, בצל אובדן של 500 מיליון אירו בכל חודש בצל שיתוק ענף התעופה בצל הקורונה.

 

14:00

מתחזקות הירידות בבורסות אירופה ומדדי המניות המובילים צונחים כעת ב-3%-3.5%. 

במסחר בחוזים על מדדי בורסות ארה"ב נרשמות כעת ירידות של 1.5%-2%. 

מניות מיקרוסופט , אמזון, אנבידיה  ואפל יורדות ב-1%-2% במסחר המוקדם. 

מארק האפלה, מנהל השקעות ראשי, UBS Global Wealth Management, מציין בסקירה שפרסם היום כי "מהתמקדות ברווחים האחרונים של מדדי המניות הרחבים, אנו חושבים שכדי שהשווקים יעלו באופן משמעותי נצטרך לראות פחות מה"נורמלי החדש" ויותר "יותר נורמלי". בפרט, אנו חושבים שמשקיעים רוצים לראות נתיב שיוביל לרווחי ניידות בר קיימא (אשר יתאפשרו באמצעות התפתחויות החיסונים) וצמצום של אי הוודאות הפוליטית בארה"ב. אנו חושבים ששני הגורמים יתרחשו, אך איננו בטוחים באשר לתזמון".

"בתסריט הבסיסי שלנו, אנו חושבים ששילוב הזריקות המטפוריות והמילוליות בזרועו של חיסון מוצלח, סופה של אי הוודאות באשר לבחירות, מעבר לגירוי פיסקאלי חדש בארה"ב, והמשך תמיכה מוניטרית עולמית יוצאת דופן, יאפשרו לשווקים להתקדם לכיוון של יותר עליות בטווח הזמן הבינוני". 

12:00

מתחזקות הירידות בבורסות אירופה, בהובלת מניות הבנקים שיורדות ביותר מ-4%.

במסחר בחוזים על מדדי בורסות ארה"ב נרשמות כעת ירידות של 1.5%-2%. 

מניית HSBC צונחת ב-5%. מניית רולס רויס צונחת בכ-9% לאחר שהחברה עדכנה כי בכוונתה לגייס כ-3.2 מיליארד דולר. 

10:40

שבוע המסחר בבורסות אירופה נפתח בירידות של עד 2.2% במדדי המניות המובילים. במסחר בחוזים על מדדי וול סטריט נרשמות ירידות של כ-1%. 

במסחר בסחורות רושם הזהב ירידה של כ-0.1% לרמה של 1,960 דולר לאונקיה והנפט מסוג ברנט רושם ירידה של 1.4% ונסחר סביב 42.5 דולר לחבית. 

נגיף הקורונה ממשיך להשתולל באירופה. הרשויות במדריד ביקשו ממאות אלפי תושבים בעיר להישאר החל מהיום (ב') בבתיהם, ולא לצאת למעט לצרכים חיוניים או לעבודה, במה שהרשויות מכנות "סגר סלקטיבי". אתמול נרשמו בספרד כ-11,300 חולים ו-162 מתים. 

אבל העלייה המהירה נרשמת גם במדינות אחרות. בבריטניה הזהיר שר הבריאות כי המדינה נמצאת "על ספו של גל שני" של קורונה, וכי שיעור ההכפלה במדינה מהיר במיוחד, ועומד על שבעה עד שמונה ימים. אתמול נרשמו בבריטניה קרוב ל-4,000 חולים חדשים, ויום לפני כן נרשמו 4,400 חולים חדשים.

07:35

בורסות אסיה נסחרות היום במגמה מעורבת, כשמדד הניקיי בטוקיו רושם עלייה קלה ומנגד מדד המניות המובילות בהונג קונג יורד בכ-1%. זאת, לאחר שבוול סטריט הסתיים המסחר ביום שישי בירידות, כשמדד הדאו ג'ונס ירד ב-370 נקודות, או יותר מ-1%. מדד S&P 500 איבד מערכו כ-1.1%, הנאסד"ק ירד בכ-1%. 

במסחר בחוזים על מדדי בורסות ארה"ב נרשמות כעת ירידות קלות.

זירת המאקרו העולמית דלילה היום. ב-17:00 ינאם יו"ר הפדרל ריזרב ג'רום פאואל בפני ועדות של הקונגרס. במסחר בסחורות רושם הזהב ירידה של כ-0.1% לרמה של 1,960 דולר לאונקיה והנפט מסוג ברנט רושם עלייה של כ-0.2% ונסחר סביב 43.2 דולר לחבית.

מניות הבנקים  Standard Chartered  ו-HSBC יורדות ב-2.5%-3% על רקע דיווחים כי הבנקים אפשרו מעבר כספים לא חוקיים בחשבונות שלהם במשך שני עשורים, מה שיוביל כפי הנראה לקנסות כבדים ממשרד המשפטים האמריקאי. מניית HSBC צונחת לשפל של 25 שנים. 

עוד כתבות

פלוב אוזבקי / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

שובו של הגרגיר: בזכות הסגר האורז חזר לחיינו

אחרי שנים של שלטון פסטה בלתי מעורער במטבח הישראלי, מתוך איזו תפיסה מוטעית ש"אורז קשה להכין", בתקופת הסגר האחרונה הוא חוזר לככב, ובצדק

דרור פויר/ צילום: יונתן בלום

למה הדבר הכי חתרני שעשיתי השבוע היה להיפגש עם מתווכת

דרור פויר מתעלם מהמציאות הנוכחית ומחפש דירה על בסיס תקווה לעתיד טוב יותר: סלון שיש בו אורחים, חדר שינה שיש בו רק לילות טובים וביטחון כלכלי שייאפשר לו לשלם על כל זה

צחי נחמיאס / צילום: מירי נחמיאס

ביהמ"ש אישר עקרונית את ההסכם למכירת מניות השליטה בדסק"ש למגה אור

ההסכם ייכנס לתוקף ב-27 באוקטובר, במקרה שעד אז לא ישווה אדוארדו אלשטיין את הצעתו לזו של מגה אור ויעמיד ערבויות בהתאם

קק"ל / צילום: איל יצהר

הקרב הגדול על מוסדות הקונגרס הציוני הגיע לסיומו

לאחר הקשיים אליהם נקלע המו"מ בעקבות חברי סיעות השמאל שהקשו על קואליציית הימין שהתגבשה להעביר את ההסכם בהצבעה, הושגה ההסכמה המיוחלת להקמת קואליציה "מקיר לקיר" ● זאת רק לאחר פתיחתו מחדש וחלוקת חלק מהתפקידים מחדש

אזור המרינה של דובאי סיטי / צילום: רויטרס

חברת שלמה ביטוח מטיסה את הסוכנים המצטיינים שלה לדובאי

וגם: סייברזון ומיקרוסופט יערכו הכשרות מקוונות לקהילה הטראנסג'נדרית, כדי לסייע לשילובה בהייטק ● השיחה

מעבדת ניסוי החיסון בקורונה של אסטרהזזנקה ואוקספורד בברזיל / צילום: Camila Souza / GOVBA / Latin America News Agency, רויטרס

אוקספורד פיתחה חיסון לקורונה, ואז המדענים הסתכסכו על כסף

עסקה מוקדמת עם Merck בוטלה מחשש שמדינות עניות יישארו בחוץ ● כעת תוכל האוניברסיטה להרוויח 100 מיליון דולר עם אסטרהזנקה

קרן ברק שמקדמת את החוק בועדת החוקה, השבוע / צילום: שמוליק גרוסמן, דוברות הכנסת

נסיגת הליברליזם ועליית הפורמליזם מחייבות את החוק למניעת אלימות כלכלית

כאשר ערכים כמו שוויון וכבוד, שבתי המשפט והמחנה הליברלי הטיפו להם לאורך שנים, לא מחלחלים לחיי היום יום של האזרחים, כשהם לא מוטמעים בתרבות ובחינוך, צריך לנסות לכפות את הערכים הללו באמצעות חקיקה • החוק צודק אבל גם מדגים את החולי של החברה

עבד אל פתאח בורהאן, מנהיג סודאן (משמאל) עם נשיא איחוד האמירויות בן זאיד  / צילום: Mohamed Al Hammadi/Ministry of Presidential Affair, Associated Press

בימים הקרובים עשויה להיות הכרזה על הסכם שלום בין ישראל לסודאן

כל התקשורת בעולם הערבי מדווחים בהרחבה על משלחת ישראל שביקרה בסודאן אתמול ● הסיבה לביקור הייתה ככל הנראה כדי להכין את מהלך הסכם השלום

חזי בצלאל / צילום: רמי זרנגר

פערים מסחריים, קשיים רגולטוריים והגורם האנושי: עסקת קשת-אקספון התפוצצה

לאחר חודשים ארוכים של משא ומתן מורכב, קשת החליטה שלא להיכנס כשותפה בחברת אקספון ● אחד הגורמים המשמעותיים בטרפוד העסקה היה הגורם האנושי: ככל הנראה הבעלים של אקספון חזי בצלאל התקשה לוותר על השליטה בחברה

מוטי פלדשטיין / צילום: איל יצהר, גלובס

"בחברה החרדית מרגישים מופלים בקורונה, החברים החילונים שלי מתפוצצים מזה"

מוטי פלדשטיין הוא מנכ"ל קמ"ח - קידום מקצועי חרדי ● "יש בקרן שלנו 20 אלף בוגרים ובהם גם רופאים. כשראיתי שיש כאלה שמפירים את ההנחיות, הפגשתי אותם עם רבנים, כדי שישמעו את הדברים ממקור ראשון. הבעיה היא בהסברה"

בורסת תל אביב / צילום: רויטרס

נעילה שלילית בת"א; מדד הבנקים זינק בניגוד למגמה על רקע הודעת בנק ישראל

מדד ת"א 35 איבד 0.4%, ת"א 90 ירד ב-0.5%, ת"א גלובל-בלוטק איב 1.4% ● אלקטריאון צנחה ב-8%, נייס איבדה 2.85%, אנרג'יקס איבדה 1.4%, גב ים קפצה ב-4% ● בנק ישראל הותיר את הריבית ללא שינוי והגדיל את תוכנית רכישות האג"ח ● המלצת "קנייה" לישראל קנדה

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני / צילום: שמוליק גרוסמן, דוברות הכנסת

"אתם צריכים להתערב": הבנקים לא ממהרים להלוות כסף לקבלנים

יותר משליש מהבקשות של עסקים שאינם בסיכון לא אושרו ע"י הבנקים ● בדיון שהתקיים בוועדת הכספים מתח יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני, ביקורת נוקבת על נציגי האוצר בדיון, בעקבות הטענות על כך שהבנקים מערימים קשיים על מבקשי ההלוואות

עידן וולס  / צילום: קבוצת דלק

דלק השלימה את המהלך לאיגוח תמלוגי העל ממאגר הגז לוויתן

במסגרת המהלך גייסה קבוצת דלק 180 מיליון דולר בהנפקת אגרות חוב בינלאומיות, שיובטחו בשעבוד על תמלוגי העל מלוויתן

יוסי כרמיל, מנכ"ל סלברייט / צילום: שלומי יוסף

הסכם חדש לסלברייט באמירויות: תספק טכנולוגיה לגוף באבו דאבי

על פי הערכות, היקף העסקה בין חברת הסייבר הישראלית לגוף בממשל של אבו דאבי, כ-3 מיליון דולר ● ממידע שהגיע ל"גלובס", המתווך בעסקה הוא דוד מידן, שהיה שליח ראש הממשלה למו"מ לשחרור גלעד שליט

רכישת דירה / צילום: Shutterstock

למרות הסגר: שיא של עשור בהיקף המשכנתאות לחודש ספטמבר

הציבור לקח בחודש ספטמבר משכנתאות בהיקף 6.3 מיליארד שקל ● 15% מהמשכנתאות היו לטובות דירות מחיר למשתכן ● הסיבות לזינוק המפתיע: הריביות הנמוכות לצד חוסר הוודאות לגבי המדיניות הממשלתית בשוק הנדל"ן

מפגינים בבואנוס איירס. הפגנות ענק בשדרות המרכזיות / צילום: AGUSTIN MARCARIAN, Associated Press

ארגנטינה ניסתה להילחם בקורונה וגילתה: לפעמים אפילו סגר לא עובד

ארגנטינה הייתה בסגר חמישה חודשים, אבל כעת היא עומדת על 14 אלף מקרים חדשים ביום ונמצאת במקום השישי במספר מקרי הקורונה בעולם • מה לא עבד? המדיניות הרפואית, עונת החורף, העייפות מהתארכות הסגר וחוסר האמון במניעי הנשיא

זירת המסחר בוול סטריט / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

התקווה לתמריצים דחפה את וול סטריט לעליות; הביטקוין מעל 13 אלף דולר

הדרישות הראשוניות לדמי אבטלה בארה"ב בשבוע החולף הסתכמו ב-787 אלף תביעות, מתחת לתחזיות ל-870 אלף בקשות ● יו"ר בית הנבחרים ננסי פלוסי על גיבוש התמריצים: "אנחנו כמעט שם" ● בורסות אירופה ננעלו בירידות

הבנייה באזורים רבים בגוש דן תוקפא בגלל פרויקט המטרו העתידי. כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

מי צופה עלייה במחירי דירות, וההסתבכות באשדוד. כותרות הנדל"ן

מדוע במשרד הבינוי והשיכון מדברים על עליית מחירי דירות ● פרויקט המטרו יפעל בעוד שנים רבות, אבל עלול לעצור בנייה בגוש דן כבר בתקופה הקרובה, איך קורה ששוק המשכנתאות רותח, ופרויקט משרדים אחד באשדוד שממשיך להסתבך

אדוארדו אלשטיין / צילום: Heidi Levine

אדוארדו אלשטיין מסרב לקבל את אובדן השליטה: "בישראל לשדוד חברה מטייקון זה ספורט"

גם כשכולם חוץ ממנו משוכנעים שהסיפור העסקי שלו בישראל גמור, אדוארדו אלשטיין מתעקש שהוא לעולם לא יוותר, וכעת מאז שאיבד את אי.די.בי הוא יורה לכל הכיוונים ● האם אחרי 8 שנים ו-3 מיליארד שקל שירדו לטמיון הוא לא מצטער על הכל? "אי.די.בי הייתה התקופה הטובה בחיי"

ישי דוידי / צילום: יונתן בלום, גלובס

קרן פימי מוכרת כ-33% מסימפליויה להפניקס ולאומי פרטנרס בכ-47 מ' ד'

פימי רכשה את הפעילות מידי טבע והקימה את חברת סימפליויה בשנת 2019 בהשקעה של 47.5 מיליון דולר ● פימי החזירה במצטבר עם עסקה זו 67 מיליון דולר על ההשקעה