גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

על פי הנתונים שהוצגו בוועדת הכלכלה: רק 5% מהנוסעים בתחבורה ציבורית נבדקים

הוועדה התכנסה הבוקר במטרה לדון בהגבלות על התחבורה ציבורית בתקופת הסגר ● בוועדה הוסכם כי הרכבת הקלה בירושלים תמשיך להיות מוחרגת מתקנות הסגר ולפעול כרגיל ● מנהל הרשות לתחבורה ציבורית: "אין יכולת לפקחים להתחיל לריב עם הנוסעים ולהתמודד בכל תחנה ולספור את העולים והיורדים"

הרכבת הקלה בירושלים / צילום: Eliricon, שאטרסטוק
הרכבת הקלה בירושלים / צילום: Eliricon, שאטרסטוק

ועדת הכלכלה של הכנסת אישרה את התקנות שאושרו בממשלה, המגבילות את השימוש בתחבורה ציבורית בתקופת הסגר. בין היתר אושרו איסור הישיבה במתחמי אוכל בתחנות שבהן קיימים מתחמים כאלו, וכן הגבלת מספר הנוסעים בתחבורה ציבורית לפי הנוסחה הבאה: באוטובוס עירוני עד 32 נוסעים; בין עירוני - 30 נוסעים; אוטובוס מפרקי - 50 נוסעים; רכבת וכרמלית - 50% ממספר המושבים; בכל כלי תחבורה יבשתי אחר - 50% מהמספר הקבוע ברישיון הרכב.

כמו כן, לא יתאפשר לשבת בספסל שמאחורי הנהג. באוטובוס בין עירוני לא תותר נסיעה בעמידה, ובאוטובוס עירוני לא יתאפשר לעמוד ליד הנהג. עוד בתקנות, נדרש לנסוע עם חלונות פתוחים ככל האפשר וכן כלי תחבורה יחוטא פעם ביום.
על פי הנתונים, מספר הנוסעים ברכבת ישראל ירד מ-280 אלף ביום לכ-88 אלף כיום.

במונית נהג ונוסע, או נהג ושני נוסעים, אם אחד מהם זקוק למלווה. אם מדובר באותם בני משפחה המתגוררים באותו בית - לא תהיה מגבלה.

עוד נאסר על נוסעים לאכול בתחבורה ציבורית, למעט אם הדבר דרוש לצורך בריאותו.

על פי התקנות, יש לבדוק את טמפרטורת החום של כל מי שנוסע בתחבורה הציבורית. בפועל, על פי הנתונים שהוצגו בוועדה, רק 5% נבדקים. הדבר עלה בעקבות שאלתה של תמר זנדברג, שתהתה "כמה מהנוסעים נבדקים לחום ביום ולכמה יש חום?". 
 מנכ"ל משרד התחבורה, עופר מלכה, השיב כי "אשמח לחזור עם הנתון, אין לי אותו כרגע".

נציג הלשכה המשפטית של משרד התחבורה, עו"ד עופר לוי, הוסיף: "מהיום שהרכבת שבה לפעילות נמצא רק אזרח אחד שחום גופו עלה על 38 מעלות. בכניסה לרכבת כל נוסע נבדק". זנדברג הקשתה ושאלה "יש תחנות פתוחות ברחוב שלא בודקים. אז כמה נוסעים במקומות שכן בודקים וכמה עולים במקומות שלא בודקים? אשמח להשיג את הנתונים". לכך השיב מנהל אגף הרכבות ומסילות ברזל במשרד התחבורה אליאס מטר: "פחות מ-5% נבדקים".

ח"כ עידן רול ציין כי "אחד מהצוות שלי עלה בתחנת סבידור ולא נבדק. מי אחראי? מי אוכף את זה?". מלכה השיב: "בוודאי שכן. בתחנות המרכזיות יש פיקוח. מפקחים שלנו בודקים גם בתחנות בשטח. השקענו המון משאבים כדי שמדידת החום לא רק שתהייה אמיתית גם תהייה אפקטיבית".

הרכבת הקלה תמשיך להיות מוחרגת מתקנות הסגר ולפעול כרגיל

התקנה המגבילה את מספר הנוסעים המרבי בכלי תחבורה יבשתית, המחריגה את הרכבת הקלה בירושלים, אושרה בוועדת הכלכלה. האישור התאפשר לאחר שמנכ"ל משרד התחבורה, עופר מלכה, הציג לחברי הוועדה מנגנון לוויסות מספר הנוסעים ברכבת הקלה בירושלים. הוא הוסיף כי המנגנון יובא במידה והממשלה תבקש את הארכת התקנות בתקופה נוספת, ועד אז התחייב להפעיל את המנגנון למרות שאינו מופיע כעת בתקנה.

נציג משרד התחבורה, עו"ד עופר לוי, הסביר כי המנגנון מאפשר לווסת את מספר הנוסעים ברכבת הקלה כך שבמידה וביום מסוים מספר הנוסעים עלה על 50% - למחרת תדלג הרכבת על תחנות באזורי ביקוש.

"מי יאכוף את התקנה על הגבלת מספר הנוסעים?"

מנכ"ל משרד התחבורה, עופר מלכה, אמר כי "עד כה הותקנו 600-700 מחיצות מתוך 8,000 אוטובוסים שצריכים התקנה. תקצבנו את זה ואנחנו מממנים את ההתקנות. אישרנו יותר מתקינים. יש כמה צווארי בקבוק. יש רק יצרן זכוכית אחד בישראל. יצאו מעל 4,000 הזמנות לערכות.

"יש לנו בעיה שהמחיצות הראשונות שסופקו היו לא בטיחותיות. הייתה השתקפות על הזכוכית. מבין המחיצות שהותקנו נשברו 14. אנחנו עובדים במרץ לעשות התקנות כמה שיותר מהר. התפוסה באוטובוסים כרגע היא 50%".

"מי יאכוף את התקנה על הגבלת מספר הנוסעים?",  תהתה ח"כ תמר זנדברג. בתגובה ענה נציג הלשכה המשפטית של משרד התחבורה, עו"ד עופר לוי: "מי שיאכוף זה משטרה ופקחים". מנכ"ל משרד התחבורה עופר מלכה הוסיף כי "לסדרנים שלנו אין יכולת אכיפה. את זה עושה המשטרה ופקחי הרשויות המקומיות".

הקןאליציה מתקשה לגבש רוב בוועדה כדי לאשר את התקנות כולן

הדיון בוועדה הכלכלה הופסק לאחר שהסעיף העוסק בהגבלת מספר הנוסעים המרבי בכלי תחבורה ציבורית, המחריג את הרכבת הקלה בירושלים מההגבלות, לא אושר. בעד הסעיף הצביעו ח"כ אסנת מארק וח"כ שרן השכל. לעומת זאת, נגד הסעיף הצביעו ח"כ עידן רול, ח"כ עימאן חטיב יאסין, ח"כ יבגני סובה וח"כ תמר זנדברג.

ח"כ מארק דרשה ממשרד התחבורה לתקן את הסעיף, ככל שההגבלות יימשכו גם אחרי ה-15 באוקטובר, ולבטל את ההחרגה. מנכ"ל משרד התחבורה, עופר מלכה, אמר כי המשרד לא יכול להתעלם מדברי הוועדה. ח"כ עידן רול אמר כי הוא לא יכול להצביע בעד, שכן על עסקים קטנים הטילו אין סוף מגבלות ותנאים ולא יכול להיות שבמקרה הזה יסתמכו על הערכה של ירידה במספר הנוסעים. הוא הוסיף כי צריך למצוא לכך פתרונות כבר עכשיו.

לאחר שהסעיף לא אושר בהצבעה הכריזה ח"כ מארק על הפסקה בדיון, וח"כ שרן השכל ביקשה לדון מחדש בסעיף.

מדוע הרכבת הקלה בירושלים ממשיכה לפעול בתקופת הסגר ללא מגבלות?

ועדת הכלכלה של הכנסת התכנסה הבוקר לדיון ואישור התקנות המגבילות את השימוש בתחבורה ציבורית בתקופת הסגר. התקנות נכנסו לתוקף ערב החג, ב-18 בספטמבר, ולפי ההצעה הן יהיו בתוקף למשך 28 ימים, עד 15 באוקטובר 2020. כעת, נדרשת הוועדה לאשר את התקנות בהתאם לחוק הקורונה בדיעבד בתוך 14 ימים, וכן לאשר או לשנות את התוקף שלהן.

במהלך הדיון העלתה יו"ר הוועדה ח"כ הילה מארק את הבעייתיות בכך שלעומת התחבורה הציבורית כולה, עליה חלות הגבלות בסגר, הרכבת הקלה בירושלים ממשיכה לפעול כרגיל. פרופ' איתמר גרוטו שהשתתף בדיון אמר כי "רצינו להגביל גם ברכבת הקלה, אבל מסרו לנו ממשרד התחבורה שזה לא מעשי", וזאת למרות שבמשרד הבריאות רוצים לצמצם את מספר הנוסעים גם שם.

נוסח המודעות שיש לתלות בתחנות התחבורה הציבורית / צילום: צילום מסך

"אין יכולת לפקחים להתחיל לריב עם הנוסעים"

פרופ' גרוטו ציין כי "אנחנו מביאים את תקנות התחבורה לאישור הוועדה. מצב התחלואה כבר ברור וידוע לכולם. עלייה מתמשכת במספר החולים הקשים. כלי תחבורה סגור, לפעמים בלי חלונות, הוא מוקד הדבקה משמעותי, ובכל המקומות בעולם ידוע שאנשים נדבקים בכלי תחבורה. אנחנו רוצים לתת לאנשים את האמצעי להגיע לעבודה. צריכה להיות אכיפה טובה של נושאי המסכה. אם לא יאכלו ולא ישתו אז הסיכוי להדבקה קטן".

מנהל הרשות לתחבורה ציבורית, רן צדמי, אמר כי "הרכבת הקלה פועלת בתדירות מאוד גבוהה ויש ירידה בכמות הנוסעים, ולכן הרכבת לא הייתה עמוסה ובפועל לא היה נדרש להחיל שם מגבלת כמויות. אין יכולת לפקחים להתחיל לריב עם הנוסעים ולהתמודד בכל תחנה ולספור את העולים והיורדים".

בדיון התעורר ויכוח בין חברי הוועדה הילה ארק, עידן רול ותמר זנדברג לבין ח"כ פינדרוס שתמך בהמשך הפעלת הרכבת הקלה ללא מגבלות. ח"כ מארק ביקשה לשמוע על דרכים לווסת את מספר הנוסעים ואילו פינדרוס השיב לה: "אתם מנותקים לגמרי. ברכבת אין דלת אחת ואין דרך לפקח". ח"כ עידן רול אמר "אי אפשר להגיד שלא ניתן לאכוף, זו פגיעה באמון הציבור".

מנהל אגף הרכבות ומסילות ברזל במשרד התחבורה, אליאס מטר,  יצא גם הוא להגנת המשך הפעלת הרכבת הקלה בירושלים ללא מגבלות, וציין כי על הקו ישנם שני מוקדים רפואיים המשמשים את תושבי הבירה. עוד אמר כי "בשגרה ישנם 17 אלף נוסעים ביום ברכבת הקלה, היום אנחנו ב-65% תפוסה. יש ירידה במספר התלמידים, עבודה מהבית, השבתת הבילויים והמסחר. כשמחברים את כל ההגבלות יחד, ובהסתמך על הסגר הקודם, יש לנו הערכה שהתפוסה תרד מ-50%, וזה היעד שמשרד הבריאות כיוון אליו לכתחילה. לכן חשוב לנו לשמור עליה פועלת".

עוד כתבות

פלוב אוזבקי / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

שובו של הגרגיר: בזכות הסגר האורז חזר לחיינו

אחרי שנים של שלטון פסטה בלתי מעורער במטבח הישראלי, מתוך איזו תפיסה מוטעית ש"אורז קשה להכין", בתקופת הסגר האחרונה הוא חוזר לככב, ובצדק

בוב סוואן, מנכ"ל אינטל / צילום: Steve Marcus, רויטרס

הקורונה פגעה בעסקיה של אינטל: המניה צונחת בחוזים

עלייה מפתיעה בהכנסות ממחשבים אישיים הצליחה לפצות על חולשה בתחום הדאטה סנטרים ● אינטל סיימה את הרבעון עם הכנסות של 18.3 מיליארד דולר, ירידה של 4% לעומת הרבעון המקביל

צוות רפואי מטפל בחולה קורונה בבית חולים בבלגיה / צילום: Francisco Seco, AP

כשמקרי הקורונה בעלייה באירופה, בתי החולים ממהרים להיערך לחורף

שירותי הבריאות ברחבי אירופה מפיקים לקחים מהגל הקטלני הראשון באביב שעבר ● בתי חולים ברחבי היבשת אוגרים תרופות וציוד מגן ופועלים להגדלת מספר המיטות

מעבדת ניסוי החיסון בקורונה של אסטרהזזנקה ואוקספורד בברזיל / צילום: Camila Souza / GOVBA / Latin America News Agency, רויטרס

אוקספורד פיתחה חיסון לקורונה, ואז המדענים הסתכסכו על כסף

עסקה מוקדמת עם Merck בוטלה מחשש שמדינות עניות יישארו בחוץ ● כעת תוכל האוניברסיטה להרוויח 100 מיליון דולר עם אסטרהזנקה

לילך בר דוד ודובי פרנסס, הסטארט-אפ Lili  / צילום: יח"צ

הסטארט-אפ Lili של יוצאי פפר גייס עוד 15 מיליון דולר

דובי פרנסס הוביל את סבב הגיוס השני של החברה תוך ארבעה חודשים ● לילך בר דוד, מנכ"לית החברה שהקימה לפני כן את פפר: "הופתענו כמה השוק בארה"ב בוגר"

אדוארדו אלשטיין / צילום: Heidi Levine

אדוארדו אלשטיין מסרב לקבל את אובדן השליטה: "בישראל לשדוד חברה מטייקון זה ספורט"

גם כשכולם חוץ ממנו משוכנעים שהסיפור העסקי שלו בישראל גמור, אדוארדו אלשטיין מתעקש שהוא לעולם לא יוותר, וכעת מאז שאיבד את אי.די.בי הוא יורה לכל הכיוונים ● האם אחרי 8 שנים ו-3 מיליארד שקל שירדו לטמיון הוא לא מצטער על הכל? "אי.די.בי הייתה התקופה הטובה בחיי"

סלמאן מלך סעודיה עם בנו נסיך הכתר מוחמד / צילום: Saudi Press Agency, Associated Press

בדרך להסכם שלום נוסף? גורם בטחוני: בקרוב סעודיה תצא מן הארון

בביקור קצר בוושינגטון חתמו שר הביטחון גנץ ומזכיר ההגנה האמריקאי על הצהרת מחויבות עם ארה"ב לעליונות הביטחונית של ישראל לעשרות שנים קדימה ● גנץ: "ביטחון ישראל עשה קפיצת מדרגה משמעותית"

יוסי כרמיל, מנכ"ל סלברייט / צילום: שלומי יוסף

הסכם חדש לסלברייט באמירויות: תספק טכנולוגיה לגוף באבו דאבי

על פי הערכות, היקף העסקה בין חברת הסייבר הישראלית לגוף בממשל של אבו דאבי, כ-3 מיליון דולר ● ממידע שהגיע ל"גלובס", המתווך בעסקה הוא דוד מידן, שהיה שליח ראש הממשלה למו"מ לשחרור גלעד שליט

אישי ציבור ערבים וראשי רשויות מפגינים מול משרד האוצר / צילום: דוברות הרשימה המשותפת

לא רק בגלל הקורונה: הגברים בחברה הערבית במשבר תעסוקתי מתמשך

מחקר חדש ממכון אהרון מגלה שעוד לפני משבר הקורונה החלה מגמת ירידה בתעסוקת הגברים בחברה הערבית, הנובעת מפערי השכלה ופגיעות לתהליכי אוטומציה ● בין ההמלצות שלהן: לשנות את מדיניות דמי האבטלה ולאחד את הגופים העוסקים בתעסוקת החברה הערבית

חזי בצלאל / צילום: רמי זרנגר

פערים מסחריים, קשיים רגולטוריים והגורם האנושי: עסקת קשת-אקספון התפוצצה

לאחר חודשים ארוכים של משא ומתן מורכב, קשת החליטה שלא להיכנס כשותפה בחברת אקספון ● אחד הגורמים המשמעותיים בטרפוד העסקה היה הגורם האנושי: ככל הנראה הבעלים של אקספון חזי בצלאל התקשה לוותר על השליטה בחברה

דוד אמסלם / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

נאום "המניאק" של דודי אמסלם שהסעיר את הרשת ואת המליאה

רגע לפני שמליאת הכנסת הצביעה בעד הקמת ועדת חקירה לפרשת הצוללות והיו"ר לוין ביטל את ההחלטה, עלה השר דודי אמסלם להשיב על הצעתה של ח"כ תמר זנדברג ● בנאום בחר אמסלם לתקוף את היועץ המשפטי לממשלה והרבה להשתמש במילה "מניאק", כאזכור לשיחה של מנדלבליט עם אפי נוה, שפורסמה בחדשות 12

צביקה שווימר במשרדי אלקטרה / צילום: דורון ברסקי

"המוטו הפך להיות 'ביתי הוא מבצרי' - אנשים עברו לקנות יותר דברים הקשורים לעולם הבית"

מניית אלקטרה מוצרי צריכה זינקה ב-70% מתחילת השנה ● צביקה שווימר, מנכ"ל החברה הפועלת בתחום מוצרי הצריכה החשמליים לבית, מספר בראיון ל"גלובס" על השינוי בטעמי הצרכנים בתקופת משבר הקורונה, על פירות המכירה של גולן טלקום לסלקום ועל תוכניות ההתרחבות לעתיד

צחי נחמיאס / צילום: מירי נחמיאס

ביהמ"ש אישר עקרונית את ההסכם למכירת מניות השליטה בדסק"ש למגה אור

ההסכם ייכנס לתוקף ב-27 באוקטובר, במקרה שעד אז לא ישווה אדוארדו אלשטיין את הצעתו לזו של מגה אור ויעמיד ערבויות בהתאם

נתניהו ובנט. ראש הממשלה הורה להדגיש את שיתוף הפעולה של ימינה עם יש עתיד  / צילום: Abir Sultan/Pool, רויטרס

בנט וימינה לומדים בדרך הקשה: מי שלוקח מנדטים מנתניהו גם יקבל הרבה אש

נפתלי בנט ומפלגתי הפכו לאויבים הרשמיים של הליכוד והמאבק מתגלגל לזירות כמו זכויות הלהט"בים ולהשפעה בקונגרס הציוני ● בכחול לבן לא התייאשו מלנסות להעביר מתווה של שוויון בנטל ● האם ח"כ זוהר החדש יחזיק מעמד וידביק אחרים במשכן?

כיתה בבית ספר יסודי בתל אביב, מסודרת לשמירת מרחק בין תלמידים / צילום: Sebastian Scheiner, Associated Press

ראשי העיריות ת"א ובני ברק למשרד החינוך: אפשרו פתיחת הלימודים

ראש עיריית תל אביב רון חולדאי וראש עיריית בני ברק אברהם רובינשטיין שלחו לשרי הבריאות והחינוך מתווה שיאפשר לטענתם חזרה מיידית ובטוחה של בתי הספר ● עיקרי המתווה: מערכת שעות גמישה, בדיקות סקר לצוותים החינוכיים ושילוב של למידה בכיתות ולמידה מרחוק

מפעל הטבליות של טבע בהר חוצבים בירושלים   / צילום: ליאור מזרחי

בוטלה מכירת מפעל הטבליות של טבע בירושלים לקבוצת לוינשטין

בשנה שעברה חתמו החברות ביניהן על הסכם למכירת המפעל בהר החוצבים תמורת 171 מיליון שקל ● מדובר בשטח קרקע הכולל 34 אלף מ"ר בנוי וכ-70 אלף מ"ר זכויות בנייה לניצול

סטנלי פישר / צילום: תמר מצפי, גלובס

בעלי המניות בפועלים צירפו את סטנלי פישר לדירקטוריון; האם הוא יתמודד בעתיד על תפקיד היו"ר?

האסיפה הכללית השנתית של בעלי מניות הבנק בחרה היום בפישר ובישראל טראו לדירקטורים רגילים בבנק וברונית אברמזון ובדליה לב לכהונה שנייה כדח"ציות ● בכך בא לסיומו הליך בחירה חריג, רווי האשמות, סערות ושינויים בוועדה לבחירת דירקטורים בבנקים ללא גרעין שליטה ● פישר: "בפני המערכת הבנקאית עומדים אתגרים רבים, לא רק בעקבות משבר הקורונה"

רכישת דירה / צילום: Shutterstock

למרות הסגר: שיא של עשור בהיקף המשכנתאות לחודש ספטמבר

הציבור לקח בחודש ספטמבר משכנתאות בהיקף 6.3 מיליארד שקל ● 15% מהמשכנתאות היו לטובות דירות מחיר למשתכן ● הסיבות לזינוק המפתיע: הריביות הנמוכות לצד חוסר הוודאות לגבי המדיניות הממשלתית בשוק הנדל"ן

אמיר ירון, נגיד בנק ישראל / צילום: Ronen Zvulun, רויטרס

בנק ישראל מותיר את שער הריבית ללא שינוי - מגדיל את תכנית רכישות האג"ח הממשלתי ב-35 מיליארד שקל

ריבית הבנק תישאר בשיעור הנוכחי של 0.1%, וזאת למרות העמקת המיתון בעקבות הסגר השני ורמות השיא שבהן נסחר השקל ● בתוך כך, בנק ישראל יעניק הלוואות לבנקים בריבית שלילית של מינוס 0.1%

בורסת תל אביב / צילום: רויטרס

נעילה שלילית בת"א; מדד הבנקים זינק בניגוד למגמה על רקע הודעת בנק ישראל

מדד ת"א 35 איבד 0.4%, ת"א 90 ירד ב-0.5%, ת"א גלובל-בלוטק איב 1.4% ● אלקטריאון צנחה ב-8%, נייס איבדה 2.85%, אנרג'יקס איבדה 1.4%, גב ים קפצה ב-4% ● בנק ישראל הותיר את הריבית ללא שינוי והגדיל את תוכנית רכישות האג"ח ● המלצת "קנייה" לישראל קנדה