גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

המדינה לא רוצה שתשלמו לה מסים? תקלה באתר הרשות תוקעת השלמה של עסקאות נדל"ן

מזה כשלושה שבועות מייצגים בעסקאות מקרקעין לא מצליחים להשלים דיווחים על עסקאות ולשלם את המס הנדרש באתר רשות המסים ● התוצאה: מאות עסקאות נדל"ן שלא ניתן להשלים ● רשות המסים: "הרשות מבצעת בשבועות האחרונים החלפה של מערכת המחשוב הפנימית"

ערן יעקב, רשות המסים / צילום: שלומי יוסף, גלובס
ערן יעקב, רשות המסים / צילום: שלומי יוסף, גלובס

"לא ניתן לדווח", "לא ניתן להדפיס אישורים בשל מניעה שומתית", "העניין בבדיקה" - את ההודעות הללו מקבלים בשבועות האחרונים מייצגים, עורכי דין ורואי חשבון - מפקידי מיסוי מקרקעין, לאחר שלא הצליחו להשלים עבור לקוחותיהם באתר רשות המסים את ההליכים הנדרשים לתשלום מס בעסקאות מקרקעין.

אל "גלובס" הגיעו שלל תלונות על כך שמזה כשלושה שבועות לא ניתן לשלם מס בעבור רבות מעסקאות המקרקעין שבוצעו, ולכן לא ניתן להשלים את העסקה. זאת, עקב תקלה במערכת המקוונת של מיסוי מקרקעין. במקביל, טוענים חלק מהמייצגים כי גם עסקאות שאושרו טרם התקלה, וכבר שולם המס בגינם, תקועות במערכת מאחר שלא ניתן להפיק עבורם אישור תשלום מס.

לדברי רו"ח דורית גבאי, מומחית במיסוי מקרקעין, מייסדת ויו"ר פורום המייצגים במיסוי מקרקעין, בתקופה האחרונה מערכת הדיווח של מיסוי מקרקעין עוברת ממשבר למשבר. "מינואר השנה אנחנו חווים משברים במערכת הדיווח למיסוי מקרקעין. בינואר הייתה התקפה על מחשבי האוצר ובמיסוי מקרקעין לא עבדו במשך שלושה שבועות, והוארכו לכולם מועדי הגשת האישורים והמסמכים הנדרשים בעסקאות מקרקעין. בסוף אוגוסט, 31 באוגוסט, החל משבר חדש במערכת המקוונת של מיסוי מקרקעין, שלצערנו כלל לא הודיעו לנו שהוא מתרחש, ואנחנו מגלים זאת תוך כדי שימוש במערכת".

הפעם התקלה נובעת, כפי הנראה, משידרוג מערכות המחשבים של מיסוי מקרקעין. רו"ח גבאי: "לאור הכנסת מערכת יישום חדשה למיסוי מקרקעין, מערכת חושבת שאמורה להעביר תיקים באופן אוטומטי לאישור מיידי של עסקת המקרקעין ללא צורך בבדיקה על ידי גורם אנושי, נוצר מצב של קיפאון במערכת. מצד אחד, זה שדרוג מבורך, שאמור לקצר הליכים בתשלום מס על עסקאות מקרקעין, אך מצד שני זה גרם לכך שכל המערכות קרסו ומייצגים לא מצליחים לדווח על עסקאות".

מה טיב התקלה?
"הכול תקוע. מייצגים נמצאים מעל לשבועיים בהמתנה מהרגע שהם דיווחו על העסקאות, ולא מקבלים שומות מס. אי אפשר להתקדם לפי המועדים שנקבעו בחוק לדיווח ולתשלום כי המערכת לא עובדת. אחרי הדיווח אמורים לקבל הודעת שומה ואם לא מקבלים אז לא ניתן להפיק שוברים לתשלום המס. הבאג הרציני ביותר הוא שלא ניתן בכלל לשדר עסקאות שיש בהם יותר מקונה אחד או יותר ממוכר אחד.
"במהלך השידרוג החליטו שכרגע יקלטו רק עסקאות שיש להם מוכר וקונה אחד. בשאר העסקאות לא מטפלים כלל, אבל גם בעסקאות עם מוכר וקונה יחיד, המייצגים צריכים לשבת שעות על גבי שעות, במיוחד בשעות הלילה המאוחרות, אחת עשרה ואילך, ולנסות את מזלם כדי שהעסקה תיקלט.
"עסקה של אחד על אחד תעבור תוך כמה ימים אם נעשו מאמצים מיוחדים ממש מצד המייצג, אבל שאר העסקאות נחסמות לחלוטין. גם תיקים ששודרו ונקלטו לפני התקלה ושולמו המסים כנדרש לא ניתן לקבל אישורים על תשלום המס".

אדם אחד שאמור לתת תשובות למאות פניות ביום

מייצגים בעסקאות מקרקעין מלינים מזה תקופה על התקלה בפני פקידי מיסוי מקרקעין, ובימים האחרונים קבוצות הווטסאפ של המייצגים בתחום גועשות. בקבוצות חברים גם פקידי מס שאמורים לתת מענה למייצגים, ואלפי המייצגים בקבוצות הללו מציפים בפניהם שלל טענות. "אני מנסה להוציא שוב לתשלום במערכת והמערכת כותבים לי שאין חוב. אין מענה בתמיכה", כותב מייצג אחד. אחר כותב: "מה זה מניעה שומתית שבגללה לא ניתן להדפיס אישורים?".

מייצג אחר נתקל פעם אחר פעם בהודעה: "לא ניתן לדווח על סכום שנוי במחלוקת", אך אין לו מושג מה בדיוק שנוי במחלוקת בדיווח שהוא הגיש, ואין גם מי שיענה לו על השאלה הזאת.

בתלונה נוספת שהופנתה לרשות, נכתב: שומות (שבח) מיום 11 בפברואר 2020 טרם קיבלו התייחסות. מספרי שומות ... מיסוי מקרקעין ת"א, לטיפול בהקדם נודה".

מייצגת נוספת כותב לנציג רשות המסים: "תדהר שלום, אני פונה אליך בבקשה בפעם השלישית, לגבי תיקון אישור מס הרכישה, זה כאמת דחוף. גם במערכת פניתי ואין שום תגובה ושירות: שומת מס רכישה מספר ... הגשתי בקשה לתיקון חלקיות הרוכשים ל-1 חלקי 2 עבור כל אחד מהם, וכן רישום חלקיות המוכרים בצורה ברורה. מדובר ב-7 מוכרים. אנא!! התיק מתעכב לי בגלל זה ברמ"י, ויש שם סיפור משפטי שאני חייבת להקדים. בבקשה תדהר, תסייע לי פה. תודה!".

ועוד מייצג כותב: "תדהר שלום רב, עקב תקלה במערכת המייצגים לא ניתן להוציא שוברי מס רכישה (נתניה) בשלושת השומות הבאות: ... אודה על קבלת שוברי מס רכישה במייל חוזר".

אותו תדהר מקבל מאות הודעות דומות ביום. מדובר בנציג רשות המסים, תדהר ישראלי, שעומד לבדו מול מאות אלפי מייצגים בתחום מיסוי המקרקעין - עורכי דין, רואי חשבון ויועצי מס - ומתזז כמיטב יכולתו בין הפניות. המייצגים מעריכים את עבודתו, וניכר שהוא מתאמץ לתת מענה, אבל הוא רק אדם אחד.

ההתמודדות עם הקורונה עצרה את המענה

לדברי גבאי, הבעיה אינה התקלה בלבד, אלא גם העובדה שאת כוח האדם שהיה אמור לתת מענה במיסוי מקרקעין הקצו למשימות אחרות. "בעקבות הדרישה לפיצויי הקורונה והעומס שיש שם, כמו גם העובדה שחלק מעוברי הרשות בבידוד או חלו בקורונה, חלק מאנשי המוקד של מסמ"ק (מיסוי מקרקעין) נותבו לעזור במוקד מענקי הקורונה.
"אז מבחינת כוח אדם המוקד הפך לדל. אז גם הדיווח המקוון תקוע וגם בערוץ שאמור לטפל באופן ייעודי במיילים בנושא מיסוי מקרקעין נוצר עומס, ויש כ-1500 מיילים שאין להם מענה כי אין כוח אדם שיטפל בכך.
"תדהר הוא נציג רשות המסים בקבוצות הווטסאפ של המייצגים והרשות והוא מתרוצץ בין אלפי מייצגים שונים שפונים אליו בנוגע לכמה עסקאות כל אחד, והוא מתמוטט. ניתבו את כוח האדם שהוכשר לתת מענה למיסוי מקרקעין למוקד של פיצויי הקורונה והמענקים ולנו אין מענה".

לטענת גבאי, נוצר מצב אבסורדי שבו המערכת המקוונת לא עובדת, החוק אוסר על הגשה ידנית של דיווחי מקרקעין ואין כל מענה במוקד של מסמ"ק. "ברשות המסים החליטו שמיסוי מקרקעין לא חשוב והמייצגים מבזבזים זמן שאף אחד לא מפצה אותם עליו בניסיון להעביר את העסקאות עבור הלקוחות. המדינה זרקה הכל על המייצגים, לא הוציאו הודעה על התקלה והלקוחות מתקשרים ולכי תסבירי להם למה עסקת המקרקעין שלהם תקועה".

מרשות המסים נמסר כי "הרשות מבצעת בשבועות האחרונים החלפה של מערכת המחשוב הפנימית המשמשת את עובדי השומה במשרדי מיסוי מקרקעין להפקת שומות (המערכת הקודמת פעלה מאז שנות ה-80). המערכת החדשה הינה מערכת מתקדמת אשר תאפשר ייעול העבודה ומתן השירות בצורה משמעותית וכן תאפשר בעוד מספר חודשים, במקרים מסוימים, טיפול אוטומטי בשומות.

"אכן, מאז העלאת המערכת בתחילת חודש ספטמבר לא ניתן למעשה להפיק שומות זאת עד לייצוב המערכת שאמור להיות בימים הקרובים. אולם יודגש כי למרות האמור, ככלל, רשות המסים עומדת במסגרת הזמנים הקבועים בחוק לטיפול בשומות, השגות וכו'.

"זאת ועוד, המייצגים יכולים להגיש את הדיווחים בגין העסקאות באופן רגיל (כך שאין חשש מאיחור במסירת דיווחים). כמו כן, במרבית המקרים, ניתן להפיק אישורי מקדמה לצורך רישום העסקה בפנקסי רישום המקרקעין (יש לציין כי כרגע לא ניתן להקטין את המקדמה שקבועה ע"פ חוק).

"עובדי רשות המסים עובדים באופן אינטנסיבי על מנת להשלים את תהליך הטמעת המערכת בימים הקרובים".

עוד כתבות

ישראל כ"ץ / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

הקבלנים דרשו משר האוצר להשקיע מיליארדים בחילוץ ענף הבנייה. כ"ץ: "צאו לעבוד"

התאחדות הקבלנים בוני הארץ הציגה לשר האוצר תוכנית שתעזור לענף הבנייה להתאושש מהשפעות מגפת הקורונה, וכוללת בין השאר הטבות במשכנתאות לזוגות צעירים והתחייבות של המדינה לרכוש דירות ● כ"ץ ביקש מהקבלנים לשוב לעבוד

אישי ציבור ערבים וראשי רשויות מפגינים מול משרד האוצר / צילום: דוברות הרשימה המשותפת

לא רק בגלל הקורונה: הגברים בחברה הערבית במשבר תעסוקתי מתמשך

מחקר חדש ממכון אהרון מגלה שעוד לפני משבר הקורונה החלה מגמת ירידה בתעסוקת הגברים בחברה הערבית, הנובעת מפערי השכלה ופגיעות לתהליכי אוטומציה ● בין ההמלצות שלהן: לשנות את מדיניות דמי האבטלה ולאחד את הגופים העוסקים בתעסוקת החברה הערבית

מפגינים בבואנוס איירס. הפגנות ענק בשדרות המרכזיות / צילום: AGUSTIN MARCARIAN, Associated Press

ארגנטינה ניסתה להילחם בקורונה וגילתה: לפעמים אפילו סגר לא עובד

ארגנטינה הייתה בסגר חמישה חודשים, אבל כעת היא עומדת על 14 אלף מקרים חדשים ביום ונמצאת במקום השישי במספר מקרי הקורונה בעולם • מה לא עבד? המדיניות הרפואית, עונת החורף, העייפות מהתארכות הסגר וחוסר האמון במניעי הנשיא

צחי נחמיאס / צילום : יחצ

צחי נחמיאס מרחיב הצעתו לרכישת מניות דסק"ש ושומר לעצמו אפשרות להחליף שותפים

מגה אור של נחמיאס ושותפיה מציעים לרכוש עוד 12% מדסק"ש, נוסף על מניות השליטה, לפי שווי חברה דומה של 1.36 מיליארד שקל ● האם טענה שמגה אור ושותפתה ביג בעלות שליטה באפי נכסים, עלולה להשפיע על שותפות אפשרית ביניהן  בדסק"ש?

צחי נחמיאס / צילום: מירי נחמיאס

ביהמ"ש אישר עקרונית את ההסכם למכירת מניות השליטה בדסק"ש למגה אור

ההסכם ייכנס לתוקף ב-27 באוקטובר, במקרה שעד אז לא ישווה אדוארדו אלשטיין את הצעתו לזו של מגה אור ויעמיד ערבויות בהתאם

פלוב אוזבקי / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

שובו של הגרגיר: בזכות הסגר האורז חזר לחיינו

אחרי שנים של שלטון פסטה בלתי מעורער במטבח הישראלי, מתוך איזו תפיסה מוטעית ש"אורז קשה להכין", בתקופת הסגר האחרונה הוא חוזר לככב, ובצדק

יוסי כרמיל, מנכ"ל סלברייט / צילום: שלומי יוסף

הסכם חדש לסלברייט באמירויות: תספק טכנולוגיה לגוף באבו דאבי

על פי הערכות, היקף העסקה בין חברת הסייבר הישראלית לגוף בממשל של אבו דאבי, כ-3 מיליון דולר ● ממידע שהגיע ל"גלובס", המתווך בעסקה הוא דוד מידן, שהיה שליח ראש הממשלה למו"מ לשחרור גלעד שליט

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני / צילום: שמוליק גרוסמן, דוברות הכנסת

"אתם צריכים להתערב": הבנקים לא ממהרים להלוות כסף לקבלנים

יותר משליש מהבקשות של עסקים שאינם בסיכון לא אושרו ע"י הבנקים ● בדיון שהתקיים בוועדת הכספים מתח יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני, ביקורת נוקבת על נציגי האוצר בדיון, בעקבות הטענות על כך שהבנקים מערימים קשיים על מבקשי ההלוואות

בורסת תל אביב / צילום: רויטרס

נעילה שלילית בת"א; מדד הבנקים זינק בניגוד למגמה על רקע הודעת בנק ישראל

מדד ת"א 35 איבד 0.4%, ת"א 90 ירד ב-0.5%, ת"א גלובל-בלוטק איב 1.4% ● אלקטריאון צנחה ב-8%, נייס איבדה 2.85%, אנרג'יקס איבדה 1.4%, גב ים קפצה ב-4% ● בנק ישראל הותיר את הריבית ללא שינוי והגדיל את תוכנית רכישות האג"ח ● המלצת "קנייה" לישראל קנדה

הפגנת העצמאים בכיכר רבין / צילום: תמר מצפי

העצמאים חזרו לכיכר: "זהו חורבן בית שלישי בחסות הממשלה. העסקים מוקרבים על המזבח הפוליטי"

לפני שעה קלה החלה בכיכר רבין הפגנת מחאה של העצמאים והעסקים קטנים, המוחים נגד התנהלות הממשלה בהתמודדות עם נגיף הקורונה • "עשרות אלפי עסקים נסגרים ולא נותר לנו אלא לצאת למלחמת הישרדות כלכלית ולקחת את גורלנו בידינו"

העימות הטלוויזיוני בין הנשיא טראמפ ולבין ג'ו ביידן / צילום: Jim Bourg, AP

העימות האחרון בארה"ב: פוליטיקה, קורונה ואקלים. ואדם אחד שסיכם במלים - "אני מקנא"

בניגוד לעימות הקודם שהיה סוער ובוטה מצד המועמדים, הלילה לעם האמריקאי ניתנה הזדמנות להקשיב לפערים הגדולים בין שני המועמדים ● מדיון על משבר האקלים ועד לניהול סביב מגפת הקורונה שני המועמדים פרסו את משנותיהם

קק"ל / צילום: איל יצהר

הקרב הגדול על מוסדות הקונגרס הציוני הגיע לסיומו

לאחר הקשיים אליהם נקלע המו"מ בעקבות חברי סיעות השמאל שהקשו על קואליציית הימין שהתגבשה להעביר את ההסכם בהצבעה, הושגה ההסכמה המיוחלת להקמת קואליציה "מקיר לקיר" ● זאת רק לאחר פתיחתו מחדש וחלוקת חלק מהתפקידים מחדש

חזי בצלאל / צילום: רמי זרנגר

פערים מסחריים, קשיים רגולטוריים והגורם האנושי: עסקת קשת-אקספון התפוצצה

לאחר חודשים ארוכים של משא ומתן מורכב, קשת החליטה שלא להיכנס כשותפה בחברת אקספון ● אחד הגורמים המשמעותיים בטרפוד העסקה היה הגורם האנושי: ככל הנראה הבעלים של אקספון חזי בצלאל התקשה לוותר על השליטה בחברה

אריה צבן / צילום: כדיה לוי

נשיא אוניברסיטת בר אילן: "הצורך של סטודנטים בסיוע כספי גדל. אני חושש מנשירה"

אחרי שצלח את האתגר הטכנולוגי והצליח להטמיע מערך הוראה מרחוק, פרופ' אריה צבן, נשיא אוניברסיטת בר אילן, פותח את שנת הלימודים האקדמית וחרד בעיקר מדבר אחד - שהסטודנטים לא יעמדו בנטל הכלכלי וירימו ידיים ● "הלחץ וחוסר הוודאות מכניסים רעשי רקע למערכת"

רכישת דירה / צילום: Shutterstock

למרות הסגר: שיא של עשור בהיקף המשכנתאות לחודש ספטמבר

הציבור לקח בחודש ספטמבר משכנתאות בהיקף 6.3 מיליארד שקל ● 15% מהמשכנתאות היו לטובות דירות מחיר למשתכן ● הסיבות לזינוק המפתיע: הריביות הנמוכות לצד חוסר הוודאות לגבי המדיניות הממשלתית בשוק הנדל"ן

חתימת ההצהרה המשותפת לכינון קשרי דיפלומטיה ושלום עם בחריין
 / צילום: חיים צח, לע"מ

נחתם הסכם תעופה בין ישראל ובין בחריין

ההסכם מאפשר לכל אחת מהמדינות להפעיל עד 14 טיסות נוסעים שבועיות בין מנאמה, בירת בחריין לנתב"ג וכן טיסות ללא הגבלה בין בחריין לאילת ● חברת התעופה הלאומית של בחריין היא גולף אייר, Gulf Air וגם היא צפויה להצטרף ללוח הטיסות של נתב"ג

טראמפ מול טראמפ. הבחירות עוד שבועיים בלבד. צילומים: Associated Press / עיבוד: טלי בוגדנובסקי , גלובס

העימות האחרון הלילה: לטראמפ יש הזדמנות להניח מלכודות, ביידן מקווה שהוא יפשל

עימות הטלוויזיה האחרון בין טראמפ לביידן ייערך הלילה עם כללים חדשים ● זו עשויה להיות ההזדמנות האחרונה של הנשיא לזכות בתנופה ● הפרש יתרונו של ביידן מוסיף להצטמצם בסקרים, אבל הוא עדיין גדול ● 13 יום נותרו, 42 מיליון כבר הצביעו

הבנייה באזורים רבים בגוש דן תוקפא בגלל פרויקט המטרו העתידי. כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

מי צופה עלייה במחירי דירות, וההסתבכות באשדוד. כותרות הנדל"ן

מדוע במשרד הבינוי והשיכון מדברים על עליית מחירי דירות ● פרויקט המטרו יפעל בעוד שנים רבות, אבל עלול לעצור בנייה בגוש דן כבר בתקופה הקרובה, איך קורה ששוק המשכנתאות רותח, ופרויקט משרדים אחד באשדוד שממשיך להסתבך

צוות רפואי מטפל בחולה קורונה בבית חולים בבלגיה / צילום: Francisco Seco, AP

כשמקרי הקורונה בעלייה באירופה, בתי החולים ממהרים להיערך לחורף

שירותי הבריאות ברחבי אירופה מפיקים לקחים מהגל הקטלני הראשון באביב שעבר ● בתי חולים ברחבי היבשת אוגרים תרופות וציוד מגן ופועלים להגדלת מספר המיטות

כיתה בבית ספר יסודי בתל אביב, מסודרת לשמירת מרחק בין תלמידים / צילום: Sebastian Scheiner, Associated Press

ראשי העיריות ת"א ובני ברק למשרד החינוך: אפשרו פתיחת הלימודים

ראש עיריית תל אביב רון חולדאי וראש עיריית בני ברק אברהם רובינשטיין שלחו לשרי הבריאות והחינוך מתווה שיאפשר לטענתם חזרה מיידית ובטוחה של בתי הספר ● עיקרי המתווה: מערכת שעות גמישה, בדיקות סקר לצוותים החינוכיים ושילוב של למידה בכיתות ולמידה מרחוק