גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

המשפטנים הבכירים תוקפים: "רה"מ מעדיף פקידים צייתנים ונאמנים ולכן ממנה ממלאי מקום. זו קטסטרופה"

על רקע החלטת אוחנה להאריך בחצי שנה את כהונתו של ניצב מוטי כהן כמ"מ המפכ"ל, תוקפים משפטנים בכירים את הימנעות נתניהו ושריו ממינויי קבע לשורת תפקידים בכירים, בהם פרקליט מדינה וראש אגף תקציבים • לדבריהם, מדובר ב"קטסטרופה ציבורית-ניהולית" המחלישה את שומרי הסף

בנימין נתניהו כשהודיע על הסגר השני / צילום: via Pool , רויטרס
בנימין נתניהו כשהודיע על הסגר השני / צילום: via Pool , רויטרס

מה משותף לרשימת התפקידים הבאה? מפכ"ל המשטרה, פרקליט המדינה, מנכ"ל משרד רה"מ, נציב קבילות החיילים, מבקר צה"ל, היועץ משפטי לכנסת, ראש אגף התקציבים, ראש רשות הפרטיות. התשובה היא שבכולם מכהן ממלא מקום במקום נושא משרה קבוע.

במקרה של מפכ"ל המשטרה, ממלא המקום, ניצב מוטי כהן, ממלא את התפקיד כבר קרוב לשנתיים. כהן נכנס לתפקיד ב-2 בדצמבר 2018, לאחר שרוני אלשיך סיים את כהונתו כמפכ"ל ובעקבות פסילתו של ניצב משה אדרי על ידי הוועדה למינוי בכירים. ביום שישי האחרון הודיע השר לביטחון הפנים, אמיר אוחנה, כי כהונתו ה"זמנית" של כהן תוארך בחצי שנה נוספת.

ניצב מוטי כהן כמ"מ המפכ"ל / צילום: דוברות משטרת ישראל, יח"צ

פרופ' גילה שטופלר, דיקאנית הפקולטה למשפטים במרכז האקדמי למשפט ולעסקים בר"ג, אומרת כי השר אוחנה מפר בכך את ההתחייבות החתומה שהגישו ראש הממשלה בנימין נתניהו יחד עם סיעות הליכוד וכחול לבן לבית המשפט, שלפיה בחלוף 100 ימים מכינון הממשלה ימונה מפכ"ל קבוע.

לדברי פרופ' שטופלר, "ההתחייבות, שגובתה על ידי היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, שימשה, בין השאר, בסיס לדחיית העתירות (נגד ההסכם הקואליציוני, ח' מ') על ידי בית המשפט העליון". פרופ' שטופלר סבורה ש"בחירתו של השר אוחנה להפר את ההתחייבות מהווה פגיעה בשלטון החוק ומשדרת מסר חמור של אי ציות לפסיקת בית המשפט, וזאת מצידו של השר לביטחון פנים שכיהן עד לא מזמן גם כשר המשפטים".

פרופ' שטופלר מתריעה שהותרת המשטרה שישה חודשים נוספים עם מפכ"ל זמני מחלישה עוד יותר את שומרי הסף, ופוגעת פגיעה נוספת באמון הציבור. "הרושם הנוצר הוא שהמשטרה, שהיא הגוף המרכזי האמון על אכיפת החוק, ושעל פי חוק אמורה להיות גוף עצמאי ובלתי תלוי, משמשת כלי משחק בידיו של שר לביטחון פנים, שראש הממשלה לו הוא מחויב עומד לדין פלילי בגין כתבי אישום חמורים", היא אומרת.

פרופ' שטופלר. "החלטת אוחנה משדרת מסר חמור של אי ציות לפסיקת העליון"  / צילום: לימור אהרון

אינטרס לרצות את הממנה

עו"ד אביה אלף, לשעבר מנהלת המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה וכיום יו"ר התנועה לטוהר המידות, ומנכ"ל התנועה, עו"ד עומר מקייס, אומרים כי יש קושי משמעותי בכך שכל כך הרבה תפקידים מאוישים על ידי ממלאי מקום. לדברי עוה"ד אלף ומקייס, "ממלא מקום, כשמו כן הוא, ממלא את מקום בעל התפקיד הקבוע. הוא מכהן תקופה זמנית ולא מוגדרת, ואינו יכול לקדם תהליכים או להוביל שינויים אמיתיים. מצב הדברים הזה מוביל לדחייה ועיכוב של רפורמות ושינויים נדרשים. כהונה במילוי מקום גם יוצרת מתיחות בין ממלא המקום לבין בכירים אחרים, שכרגע כפופים לו, בשעה שהם רואים בעצמם מועמדים לתפקיד".

עוה"ד אלף ומקייס טוענים שלהבדיל מבעל תפקיד קבוע, התלות של ממלא מקום במי שמינה אותו לתפקיד, היא עצומה. "לממלא המקום יש אינטרס גדול לרצות את מי שמינה אותו ויכולת פחותה בהרבה לפעול אך ורק לטובת הציבור. המצב הזה לא מוגבל רק לבעלי תפקיד שהחוק מקשה על פיטוריהם", הם אומרים. "ניקח כדוגמה משרת אמון של מנכ"ל משרד ממשלתי. קל מאוד לסיים הכהונה של ממלא מקום מנכ"ל - פשוט ממנים אדם אחר לתפקיד הקבוע. מיד התקשורת תעוט על המינוי החדש, ומעטים יעצרו לשאול מדוע לא מונה ממלא המקום. כמובן שאם היה מדובר במנכ"ל קבוע, פיטוריו, האפשריים על פי חוק היו מעוררים שאלות קשות בדבר המניע לפיטורים, שאלות שהשר הממנה לא תמיד ירצה לענות עליהן".

המקרה של ממלא מקום מפכ"ל המשטרה הוא הדוגמה הקיצונית ביותר של ממלאי המקום, שכן מוטי כהן נמצא בתפקיד הזמני תקופה ארוכה מאוד וכעת הוארכה שוב כהונתו ה"זמנית".
אלף ומקייס: "נכון. וחשוב להזכיר שבין תחומי האחריות של המשטרה נמצאת גם ההתמודדות עם ההפגנות נגד רה"מ בנימין נתניהו בבלפור. ההפגנות מפריעות ומציקות לראש הממשלה, שמינה לשם כך את עוזרו הנאמן אוחנה כשר לביטחון פנים. לכן, השר אוחנה דואג שבראש המשטרה ימשיך ויעמוד ממלא מקום המפכ"ל, ניצב כהן. עם כל הכבוד לניצב כהן, גם הוא יודע שאם לא יתיישר לפי המצופה, הוא לא ימונה למפכ"ל קבוע, מבלי שאוחנה בכלל יידרש לנמק את החלטתו".

אמיר אוחנה / צילום: רפי קוץ

למה הגענו למצב הזה?
"ראש הממשלה והמערכת הפוליטית ניצלו את תקופת הבחירות (במהלכן קיימות מגבלות משפטיות על מינויי קבע) כדי להפוך את הבעיה לעיקרון, ואת החריג, לכלל. נדמה שהממשלה רק מחכה שפקידים יעזבו, או מראה להם את הדלת, כדי למנות ממלאי מקום. מהלך זה מתאים מאוד לאופיו של רה"מ נתניהו, המפחד ומהסס למנות - ככלל (זכורה במיוחד הפארסה במינוי ראש המוסד), וחושש מלמנות עובדי ציבור הפועלים רק למען הציבור - בפרט. לכן, כמי שמעדיף בעלי תפקיד צייתנים ונאמנים הוא עושה שימוש בשיטה זו כבר זמן רב.

יש רק תפקיד אחד בו נתניהו התעקש שנים שלא למנות לו ממלא מקום - תפקיד ראש הממשלה עצמו. נתניהו לא לבד. כיום יש משרות רבות, רבות מדי, שהממשלה כולה, כולל שרי כחול לבן, לא טורחת לאייש. והרי מה הדחיפות? בקרוב תסתיים הארכה של פשרת ח"כ צבי האוזר (דרך ארץ), ונעמוד כנראה לפני בחירות חדשות. במצב כזה, מינויי קבע נקבל, אם בכלל, בסוף 2021".

ערעור הצורך בפקידות

יש כאן גם מסר בעייתי באשר לחשיבות איוש התפקידים הללו במינויי קבע.
"המסר העולה מ'שיטת ממלאי המקום' הוא שאין צורך בפקידים האלה; כי הרי כמה כבר חשוב שיהיה מפכ"ל, אם ניצב כהן עשוי להשלים פרק זמן שלם של כהונה, כממלא מקום? מה יקרה אם היועמ"ש ישמש גם כפרקליט המדינה למעלה משנה? אם אין נציב קבילות חיילים "שמציק" בשאלות על מוכנות צה"ל לחירום? ואולי עדיף שאין ראש רשות פרטיות בתקופה שבה הממשלה משתמשת ביכולות השב"כ לטובת המאבק בקורונה.

"ואם עכשיו ניתן להסתדר בלעדיהם -אז לשם מה ניזקק להם אחר כך? הצעד הבא כבר קל: מערעור על הצורך בפרקליט מדינה או מפכ"ל קבוע, ניתן לעבור בקלות לערעור על הצורך בנחיצותן של פרקליטות ומשטרה מקצועיות ובלתי תלויות, או בשירות ציבורי מקצועי בכלל. כל האמצעים כשרים כחלק מהמלחמה נגד 'הפקידות'.

עוה"ד אלף ומקייב מסכמים: "מינוי קבע בכל אחד מהתפקידים שמאוישים על ידי ממלאי מקום מסוגל להפריע לתאוות הכוח של הדרג הפוליטי. הדרג הפוליטי יודע שמינוי קבע יפעל למען הציבור, יבסס מדיניות לטווח ארוך (ולא רק עד הבחירות הבאות) ולא יהיה 'יס-מן' של מי שמינה אותו. זה הבסיס לקטסטרופה הציבורית-ניהולית-פוליטית שמתרחשת לנגד עיננו, ועומדת מאחורי מגפת המינויים הזמניים, שהפכה לשיטה". 

***חזקת החפות. יודגש כי גם לאחר הגשת כתב אישום נגדו, רה"מ בנימין נתניהו מכחיש את המיוחס לו, לא הורשע בביצוע עבירה, ועומדת לו חזקת החפות.

החסרונות הנטענים של ממלאי מקום

● נוצר הרושם שהגוף הציבורי שעליו אחראי ממלא המקום, משמש כלי משחק בידי השר האחראי - דבר המחליש את שומרי הסף, ופוגע פגיעה נוספת באמון הציבור בהם
● נוצרת מתיחות בין ממלא המקום לבין בכירים הכפופים לו המעוניינים בתפקידו
● ממלא מקום אינו יכול לקדם תהליכים או שינויים אמיתיים
● ערעור על הצורך בשירות ציבורי מקצועי בכלל

עוד כתבות

צחי נחמיאס / צילום : יחצ

צחי נחמיאס מרחיב הצעתו לרכישת מניות דסק"ש ושומר לעצמו אפשרות להחליף שותפים

מגה אור של נחמיאס ושותפיה מציעים לרכוש עוד 12% מדסק"ש, נוסף על מניות השליטה, לפי שווי חברה דומה של 1.36 מיליארד שקל ● האם טענה שמגה אור ושותפתה ביג בעלות שליטה באפי נכסים, עלולה להשפיע על שותפות אפשרית ביניהן  בדסק"ש?

עידן וולס  / צילום: קבוצת דלק

דלק השלימה את המהלך לאיגוח תמלוגי העל ממאגר הגז לוויתן

במסגרת המהלך גייסה קבוצת דלק 180 מיליון דולר בהנפקת אגרות חוב בינלאומיות, שיובטחו בשעבוד על תמלוגי העל מלוויתן

שונות גיאוגרפית רבה בשיעור ההשתתפות בשוק העבודה / צילום:Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

מחקר של גולדמן זאקס: אירופה עקפה את ארה"ב בתעסוקת נשים

שיעור ההשתתפות של נשים בכוח העבודה גבוה מאשר בארה"ב ברוב קבוצות הגיל ● לפי המחקר של גולדמן זאקס, ככל שהמדינה נדיבה יותר בשירותים שהיא נותנת בתחום הטיפול בילדים וחופשות הורים, כך שיעור ההשתתפות של הנשים היה גבוה יותר

קרן ברק שמקדמת את החוק בועדת החוקה, השבוע / צילום: שמוליק גרוסמן, דוברות הכנסת

נסיגת הליברליזם ועליית הפורמליזם מחייבות את החוק למניעת אלימות כלכלית

כאשר ערכים כמו שוויון וכבוד, שבתי המשפט והמחנה הליברלי הטיפו להם לאורך שנים, לא מחלחלים לחיי היום יום של האזרחים, כשהם לא מוטמעים בתרבות ובחינוך, צריך לנסות לכפות את הערכים הללו באמצעות חקיקה • החוק צודק אבל גם מדגים את החולי של החברה

רכישת דירה / צילום: Shutterstock

למרות הסגר: שיא של עשור בהיקף המשכנתאות לחודש ספטמבר

הציבור לקח בחודש ספטמבר משכנתאות בהיקף 6.3 מיליארד שקל ● 15% מהמשכנתאות היו לטובות דירות מחיר למשתכן ● הסיבות לזינוק המפתיע: הריביות הנמוכות לצד חוסר הוודאות לגבי המדיניות הממשלתית בשוק הנדל"ן

העימות הטלוויזיוני בין הנשיא טראמפ ולבין ג'ו ביידן / צילום: Jim Bourg, AP

העימות האחרון בארה"ב: פוליטיקה, קורונה ואקלים. ואדם אחד שסיכם במלים - "אני מקנא"

בניגוד לעימות הקודם שהיה סוער ובוטה מצד המועמדים, הלילה לעם האמריקאי ניתנה הזדמנות להקשיב לפערים הגדולים בין שני המועמדים ● מדיון על משבר האקלים ועד לניהול סביב מגפת הקורונה שני המועמדים פרסו את משנותיהם

לילך בר דוד ודובי פרנסס, הסטארט-אפ Lili  / צילום: יח"צ

הסטארט-אפ Lili של יוצאי פפר גייס עוד 15 מיליון דולר

דובי פרנסס הוביל את סבב הגיוס השני של החברה תוך ארבעה חודשים ● לילך בר דוד, מנכ"לית החברה שהקימה לפני כן את פפר: "הופתענו כמה השוק בארה"ב בוגר"

בוב סוואן, מנכ"ל אינטל / צילום: Steve Marcus, רויטרס

הקורונה פגעה בעסקיה של אינטל: המניה צונחת בחוזים

עלייה מפתיעה בהכנסות ממחשבים אישיים הצליחה לפצות על חולשה בתחום הדאטה סנטרים ● אינטל סיימה את הרבעון עם הכנסות של 18.3 מיליארד דולר, ירידה של 4% לעומת הרבעון המקביל

הבורסה בגרמניה / צילום: Michael Probst, Associated Press

עליות חדות באירופה; צפי לפתיחה חיובית בארה"ב

פוטסי מזנק ב-1.6%, קאק קופץ ב-1.4% ודאקס מטפס ב-1.2% ● המסחר באסיה ננעל במגמה מעורבת ● אמש וול סטריט ננעלה בעליות על רקע אישור ה-FDA תרופת רמדסיביר של גיליאד לטיפול בקורונה ● אינטל צונחת במסחר המקדים על רקע הדוחות שפורסמו אמש

צחי נחמיאס / צילום: מירי נחמיאס

ביהמ"ש אישר עקרונית את ההסכם למכירת מניות השליטה בדסק"ש למגה אור

ההסכם ייכנס לתוקף ב-27 באוקטובר, במקרה שעד אז לא ישווה אדוארדו אלשטיין את הצעתו לזו של מגה אור ויעמיד ערבויות בהתאם

בורסת תל אביב / צילום: רויטרס

נעילה שלילית בת"א; מדד הבנקים זינק בניגוד למגמה על רקע הודעת בנק ישראל

מדד ת"א 35 איבד 0.4%, ת"א 90 ירד ב-0.5%, ת"א גלובל-בלוטק איב 1.4% ● אלקטריאון צנחה ב-8%, נייס איבדה 2.85%, אנרג'יקס איבדה 1.4%, גב ים קפצה ב-4% ● בנק ישראל הותיר את הריבית ללא שינוי והגדיל את תוכנית רכישות האג"ח ● המלצת "קנייה" לישראל קנדה

אריה צבן / צילום: כדיה לוי

נשיא אוניברסיטת בר אילן: "הצורך של סטודנטים בסיוע כספי גדל. אני חושש מנשירה"

אחרי שצלח את האתגר הטכנולוגי והצליח להטמיע מערך הוראה מרחוק, פרופ' אריה צבן, נשיא אוניברסיטת בר אילן, פותח את שנת הלימודים האקדמית וחרד בעיקר מדבר אחד - שהסטודנטים לא יעמדו בנטל הכלכלי וירימו ידיים ● "הלחץ וחוסר הוודאות מכניסים רעשי רקע למערכת"

נתניהו ובנט. ראש הממשלה הורה להדגיש את שיתוף הפעולה של ימינה עם יש עתיד  / צילום: Abir Sultan/Pool, רויטרס

בנט וימינה לומדים בדרך הקשה: מי שלוקח מנדטים מנתניהו גם יקבל הרבה אש

נפתלי בנט ומפלגתי הפכו לאויבים הרשמיים של הליכוד והמאבק מתגלגל לזירות כמו זכויות הלהט"בים ולהשפעה בקונגרס הציוני ● בכחול לבן לא התייאשו מלנסות להעביר מתווה של שוויון בנטל ● האם ח"כ זוהר החדש יחזיק מעמד וידביק אחרים במשכן?

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני / צילום: שמוליק גרוסמן, דוברות הכנסת

"אתם צריכים להתערב": הבנקים לא ממהרים להלוות כסף לקבלנים

יותר משליש מהבקשות של עסקים שאינם בסיכון לא אושרו ע"י הבנקים ● בדיון שהתקיים בוועדת הכספים מתח יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני, ביקורת נוקבת על נציגי האוצר בדיון, בעקבות הטענות על כך שהבנקים מערימים קשיים על מבקשי ההלוואות

אמיר אוחנה / צילום: רפי קוץ

הזכות הבסיסית שיש לכל אזרח בבית המשפט ואין לשר אמיר אוחנה

הכלל לפיו רק הייעוץ המשפטי לממשלה רשאי לייצג את עמדת השרים בבתי המשפט נתון במחלוקת ● השבוע הוא קיבל חיזוק מפתיע דווקא מאחד מנציגיו הבולטים של המחנה השמרני בעליון ● מדובר בסטייה בעייתית מהמגמה החיובית שהסתמנה בשנים האחרונות

אזור המרינה של דובאי סיטי / צילום: רויטרס

חברת שלמה ביטוח מטיסה את הסוכנים המצטיינים שלה לדובאי

וגם: סייברזון ומיקרוסופט יערכו הכשרות מקוונות לקהילה הטראנסג'נדרית, כדי לסייע לשילובה בהייטק ● השיחה

יובל שטייניץ, הליכוד / צילום: איל יצהר, גלובס

הגז הפחית את הזיהום, אך עדיין מזיק לסביבה

שר האנרגיה אוהב מאוד לספר על השיפור באיכות האוויר בזכות הוויתור על שריפת פחם, ומסתבר שהוא לא טועה • בדקנו מה קרה למזהמים העיקריים בתקופה בה השימוש בגז לייצור חשמל כמעט שהוכפל • הזיהום אמנם לא נעלם, אבל אכן נרשמה ירידה ניכרת

זירת המסחר בוול סטריט / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

התקווה לתמריצים דחפה את וול סטריט לעליות; הביטקוין מעל 13 אלף דולר

הדרישות הראשוניות לדמי אבטלה בארה"ב בשבוע החולף הסתכמו ב-787 אלף תביעות, מתחת לתחזיות ל-870 אלף בקשות ● יו"ר בית הנבחרים ננסי פלוסי על גיבוש התמריצים: "אנחנו כמעט שם" ● בורסות אירופה ננעלו בירידות

לימור ליברמן-לביא, יו"ר ועד העובדים של בזק בינלאומי / צילום: אורלי שניידר

עובדי בזק בינלאומי מבקשים מוועדת הכלכלה לדון בביטול הפיצול באינטרנט

עובדי החברה קוראים ליו"ר הוועדה יעקב מרגי לקיים דיון בהשתתפות נציגי כל ספקיות האינטרנט שיכולות להיפגע מכוונת משרד התקשורת לבטל את הפיצול בין ספק לתשתית

קק"ל / צילום: איל יצהר

הקרב הגדול על מוסדות הקונגרס הציוני הגיע לסיומו

לאחר הקשיים אליהם נקלע המו"מ בעקבות חברי סיעות השמאל שהקשו על קואליציית הימין שהתגבשה להעביר את ההסכם בהצבעה, הושגה ההסכמה המיוחלת להקמת קואליציה "מקיר לקיר" ● זאת רק לאחר פתיחתו מחדש וחלוקת חלק מהתפקידים מחדש