גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הבורסה ננעלה בירידות על רקע דיווחים על החמרה צפויה בסגר

החשש מהחמרת הסגר לצד חולשת העליות בניו יורק הכבידו על המסחר ● מדד הבנקים צנח ב-2.8%, מדד ת"א 90 איבד 1.7% ● מחזור המסחר בשוק המניות היה חריג יחסית והסתכם ב-1.73 מיליארד שקל

בניין הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: Baz Ratner , רויטרס
בניין הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: Baz Ratner , רויטרס

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

17:24

יום המסחר השלישי בשבוע המסחר המקוצר הסתיים בירידות בצל החשש מהחמרת ההגבלות והטלת סגר המשק על מנת לדכא את התפשטות נגיף הקורונה. מדד ת"א 35 איבד 1.5%, מדד ת"א 90 ירד ב-1.7% ומדד הבנקים צנח ב-2.77%. 

אלוני חת איבדה יותר מ-5%, מנגד דוראל אנרגיה בלטה בעלייה של 6% כנגד המגמה. 

מחזור המסחר הכולל בשוק המניות הסתכם ב-1.73 מיליארד שקל. 

17:00

מתחזקות הירידות בבורסה, על רקע דיווחים בנוגע להחמרה משמעותית בסגר הצפויה בימים הקרובים, כפי הנראה עוד לפני יום כיפור. מדד ת"א 35 נסחר כעת בירידה של כ-1.7%. מחזור המסחר מסתכם בכ-1.5 מיליארד שקל.

מדד מניות הבנקים מאבד 2.4%. 

בוול סטריט המדדים נסחרים במגמה מעורבת, כאשר הנאסד"ק מאבד 0.7% ומנגד הדאו מוסיף 0.1% לערכו.

15:00

בשוק המטבעות נסחר הדולר בעלייה של כ-0.4% סביב 3.454 שקלים ואילו האירו נחלש בכ-0.2% לרמה של 4.039 שקלים.

ישיבת הקורונה תתכנס היום להמשך הדיון בנושא הגבלות על הפגנות ועל תפילות יום הכיפורים לאחר שאתמול (ג') לא הצליחו השרים להגיע להסכמות. על סדר היום של הישיבה דבריו של ראש המל"ל מאיר בן שבת והצגת מתווה לעריכת תפילות והפגנות מטעמם של שר הבריאות יולי אדלשטיין, השר לביטחון פנים אמיר אוחנה והיועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט.

לפני הישיבה קיים ראש הממשלה בנימין נתניהו התייעצות עם חלק מן השרים ואמר שבעקבות העלייה החדה בתחלואה, הוא יבקש להעביר החלטה על סגר כללי נרחב והידוק משמעותי במגבלות באופן מיידי, וכן סגירת ענפים נרחבים במשק.

13:40

דיווחים על החמרה משמעותית בסגר הצפויה בימים הקרובים מפילים את הבורסה. מדד ת"א 35 נסחר כעת בירידה של כ-1%. מחזור המסחר מסתכם בכ-680 מיליון שקל.

בעוד זמן קצר יתכנס קבינט הקורונה והשרים ידונו בהחמרת הסגר וסגירת נתב"ג. זאת, על רקע העלייה המתמדת במספר הנדבקים בקורונה. 

ירידות בולטות רושמות מניות שיכון ובינוי , אנרג'יאן, גזית גלוב ואלוני חץ. 

13:00

עליות קלות בבורסה כעת, במקביל לעליות של 0.5%-0.7% במסחר בחוזים על מדדי וול סטריט. מגמה חיובית גם בבורסות אירופה. מחזור המסחר מסתכם בכ-520 מיליון שקל.

עליות בולטות רושמות מניות ברנמילר , אלקטריאון , נייס, נובה ובאטמ. 

מניית אפולו פאוור  מזנקת במחזור גבוה לאחר שהחברה דיווחה היום שחברת הבת שלה, סולארפיינט, התקשרה עם חברת רפאל , המפתחת מערכות לחימה מתקדמות. לפי ההסכם שנחתם בין החברות הן ישתפו פעולה לצורך קיום בדיקת התכנות לשילוב טכנולוגיית היריעה הסולארית פרי פיתוחה של סולארפיינט בחומרים מסוימים המיועדים לסדרת מוצרים ביטחוניים שתוגדר במשותף בין הצדדים.

11:00

מגמה מעורבת בבורסה. מדד ת"א 35 שומר על יציבות ומדד ת"א 90 רושם ירידה של כ-0.2%. 

אייל דבי, מנהל דסק אנליזה בלאומי שוקי הון, אומר הבוקר כי "שוק המניות צפוי להמשיך לדשדש בשבועות הקרובים, על רקע מצב התחלואה והפגיעה הכלכלית הצפויה בעקבות הסגר והשבתת הפעילות. להערכתי, חלק גדול מהפגיעה הכלכלית הצפויה כבר מתומחר במחירי המניות ומה שמשפיע על המשקיעים יותר מכל הוא חוסר הודאות באשר למדיניות הכלכלית. ההבדל המשמעותי בין הסגר הראשון לסגר הנוכחי הוא שכעת אנחנו קרובים הרבה יותר לחיסון ולכן, להערכתי, זוהי הזדמנות לאסוף מניות ערך שירדו בשל הסנטימנט השלילי, ללא קשר לערכן הכלכלי. מדובר במיוחד במניות הפיננסים, שחזרו לרדת בשבועיים-שלושה האחרונים ללא קשר למחיריהן הריאליים. מניות הביטוח, לדוגמה, חזרו לרדת לאחר שעלו בקרוב למאה אחוז מנקודת השפל שאליה הגיעו בסגר הראשון".

להערכתי, אומר דבי, "ברגע שיתחיל להסתמן מועד ברור ליציאת חיסון אנו עשויים לראות תיקון חד כלפי מעלה בשווקים ולכן מי שיכול לקחת נשימה עמוקה ולהמתין כמה חודשים עשוי לצאת נשכר. נראה שהמשקיעים בארה"ב מבינים זאת ולכן המדדים שם קרובים הרבה יותר לשיא. נכון שבארה"ב המדדים מוטים יותר לסקטור הטכנולוגיה, אך גם אם משווים את ביצועי הסקטורים המסורתיים, השוק הישראלי ירד יותר מהאמריקאי, ונראה שהמשקיעים מכילים את האירוע ומצפים לתיקון".

10:00

יום המסחר בבורסה נפתח במגמה מעורבת עם נטייה לעליות במדדי המניות המרכזיים. עליות בולטות רושמות מניות לייבפרסון , דוראל אנרגיה , פרשמרקט ואלקטריאון.

בשוק המטבעות נחלש הדולר בכ-0.1% לרמה של 3.437 שקלים והאירו נחלש בכ-0.7% ונסחר סביב 4.018 שקלים.

08:40

מספר חולי הקורונה שאומתו ביום אחד בישראל הגיע אתמול לשיא; 6782 מאומתים חדשים מתוך 59169 בדיקות. מדובר אמנם במספר גבוה מאוד של בדיקות, אך 11.6% מהנבדקים אותרו כחיוביים - מהנתונים הגבוהים ביותר עד כה. משרד הבריאות לא עדכן ביממה האחרונה את נתוני התחלואה המתפרסמים עבור הציבור בלוח הבקרה שלו, אך המספר הגבוה משקף תחלואה סמויה בהיקף גדול בקרב האוכלוסייה. בימים האחרונים, בוצעו פחות בדיקות בשל ימי החג, אך כעת כאמור ניגשו ישראלים רבים יותר להיבדק.

היום, בשעה 11:30, ייתכנס קבינט הקורונה בכדי לדון בצעדים להידוק הסגר, זאת לאחר שבתום דיון של 9 שעות שהתקיים אתמול, לא הושגה בקרב השרים הסכמה בנוגע לסוגיית ההפגנות, ולא התקבלה החלטה. ואולם, הוחלט לאמץ את ההצעה של השר גבי אשכנזי להקים צוות בין-משרדי שיגבש מתווה מסודר להפגנות ולתפילות, שיוגש הבוקר לקבינט הקורונה. פרוייקטור הקורונה הציג בדיון את המלצותיו, ובהן צמצום נוסף של מקומות העבודה וצמצום המגזר הציבורי לכדי 50%, איסור התקהלויות, סגירת בתי כנסת ועוד.

07:15

1. יום המסחר בבורסה של תל אביב צפוי להיפתח הבוקר על רקע העליות אמש בוול סטריט, שקטעו רצף ירידות. מדד דאו ג'ונס עלה ב-0.5%, נאסד"ק קפץ ב-1.7% ומדד S&P 500 התחזק ב-1%.

2. במסחר בבורסות אסיה נרשמת היום מגמה מעורבת וגם במסחר בחוזים עתידיים על מדדי בורסות ארה"ב המגמה מעורבת.

3. קבינט הקורונה לא הגיע אמש להחלטות בנוגע להחרפת הסגר על אזרחי ישראל והדיון בו יימשך הבוקר. מספר חולי הקורונה במצב קשה עומד הבוקר על 668 ומספר המונשמים הגיע ל-159. 

4. האם החיסון לקורונה הולך ומתקרב  ונמצא כבר ממש מעבר לפינה? אתמול חשפה אסטרהזנקה את פרוטוקול הניסוי שלה, שהוא דומה לפרוטוקולים של הניסויים של החברות פייזר ומודרנה, אשר גם הן מנהלות ניסויי שלב III (אשר אם יהיו מוצלחים, יכולים להוות בסיס לאישור). אסטרהזנקה מסרה כי היא אמורה לפרסם תוצאות אחרי שיתגלו 150 חולים בקורונה מבין מתנדבי הניסוי, אך ייתכן כי ועדה בלתי תלויה כבר תביט אחרי שיתגלו רק 75 חולים, ואם התוצאות מצוינות, ניתן יהיה לקבל אישור חירום כבר בשלב זה.  פייזר ומודרנה פרסמו אתמול גם הן את הפרוטוקולים שלהן. 

5. המניות הדואליות צפויות לספק תמיכה למדד ת"א 35. טבע  שבה אמנם אם פער ארביטראז' שלילי של 1.1%, אך יקזזו אותה אורמת  שחוזרת עם פער חיובי של 1.1%, פריגו , סאפיינס, נייס  ונובה ששבות עם פער חיובי של כ-2%, טאואר עם 1.3% ולייבפרסון ששבה מניו יורק עם פער ארביטראז' חיובי של 3.3%.

אתמול ננעל המסחר בתל אביב בעליות שערים קלות. מדד ת"א 35 התחזק ב-0.1%, מדד ת"א 125 התקדם ב-0.2% ומדד ת"א 90 הוסיף 0.4%. העליות הקיפו את כל המגזרים, מלבד מדד הבנקים שירד ב-1.3% ומדד פיננסים שנחלש ב-0.3%.

עוד כתבות

כץ מול שמולי. פוליטיקה וחוסר אמון בין משרדי הרווחה והאוצר / צילום: עמית שאבי, יהונתן סמייה/דוברות הכנסת

איציק שמולי וישראל כ"ץ מציגים: אגו גדול ופוליטיקה קטנה בעיצומו של משבר תעסוקתי חריף

באוצר מונחים כבר חודשים ארוכים 275 מ' ש' לטובת המלחמה באבטלה • הסכום היה אמור להספיק להכשרת 40 אלף עובדים, אבל בפועל הוכשרו בקושי 4,000 • יצאנו לבדוק מדוע לא הוזרם אפילו שקל מהקופה וגילינו שבסופו של יום הכל מתרכז לעניין אחד: פוליטיקה וחוסר אמון בין משרדי הרווחה והאוצר והשרים הממונים

דוד אמסלם / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

נאום "המניאק" של דודי אמסלם שהסעיר את הרשת ואת המליאה

רגע לפני שמליאת הכנסת הצביעה בעד הקמת ועדת חקירה לפרשת הצוללות והיו"ר לוין ביטל את ההחלטה, עלה השר דודי אמסלם להשיב על הצעתה של ח"כ תמר זנדברג ● בנאום בחר אמסלם לתקוף את היועץ המשפטי לממשלה והרבה להשתמש במילה "מניאק", כאזכור לשיחה של מנדלבליט עם אפי נוה, שפורסמה בחדשות 12

מפעל הטבליות של טבע בהר חוצבים בירושלים   / צילום: ליאור מזרחי

בוטלה מכירת מפעל הטבליות של טבע בירושלים לקבוצת לוינשטין

בשנה שעברה חתמו החברות ביניהן על הסכם למכירת המפעל בהר החוצבים תמורת 171 מיליון שקל ● מדובר בשטח קרקע הכולל 34 אלף מ"ר בנוי וכ-70 אלף מ"ר זכויות בנייה לניצול

אמיר ירון, נגיד בנק ישראל / צילום: Ronen Zvulun, רויטרס

בנק ישראל מותיר את שער הריבית ללא שינוי - מגדיל את תכנית רכישות האג"ח הממשלתי ב-35 מיליארד שקל

ריבית הבנק תישאר בשיעור הנוכחי של 0.1%, וזאת למרות העמקת המיתון בעקבות הסגר השני ורמות השיא שבהן נסחר השקל ● בתוך כך, בנק ישראל יעניק הלוואות לבנקים בריבית שלילית של מינוס 0.1%

סלמאן מלך סעודיה עם בנו נסיך הכתר מוחמד / צילום: Saudi Press Agency, Associated Press

בדרך להסכם שלום נוסף? גורם בטחוני: בקרוב סעודיה תצא מן הארון

בביקור קצר בוושינגטון חתמו שר הביטחון גנץ ומזכיר ההגנה האמריקאי על הצהרת מחויבות עם ארה"ב לעליונות הביטחונית של ישראל לעשרות שנים קדימה ● גנץ: "ביטחון ישראל עשה קפיצת מדרגה משמעותית"

דרור פויר/ צילום: יונתן בלום

למה הדבר הכי חתרני שעשיתי השבוע היה להיפגש עם מתווכת

דרור פויר מתעלם מהמציאות הנוכחית ומחפש דירה על בסיס תקווה לעתיד טוב יותר: סלון שיש בו אורחים, חדר שינה שיש בו רק לילות טובים וביטחון כלכלי שייאפשר לו לשלם על כל זה

אריה צבן / צילום: כדיה לוי

נשיא אוניברסיטת בר אילן: "הצורך של סטודנטים בסיוע כספי גדל. אני חושש מנשירה"

אחרי שצלח את האתגר הטכנולוגי והצליח להטמיע מערך הוראה מרחוק, פרופ' אריה צבן, נשיא אוניברסיטת בר אילן, פותח את שנת הלימודים האקדמית וחרד בעיקר מדבר אחד - שהסטודנטים לא יעמדו בנטל הכלכלי וירימו ידיים ● "הלחץ וחוסר הוודאות מכניסים רעשי רקע למערכת"

צביקה שווימר במשרדי אלקטרה / צילום: דורון ברסקי

"המוטו הפך להיות 'ביתי הוא מבצרי' - אנשים עברו לקנות יותר דברים הקשורים לעולם הבית"

מניית אלקטרה מוצרי צריכה זינקה ב-70% מתחילת השנה ● צביקה שווימר, מנכ"ל החברה הפועלת בתחום מוצרי הצריכה החשמליים לבית, מספר בראיון ל"גלובס" על השינוי בטעמי הצרכנים בתקופת משבר הקורונה, על פירות המכירה של גולן טלקום לסלקום ועל תוכניות ההתרחבות לעתיד

אדוארדו אלשטיין / צילום: Heidi Levine

אדוארדו אלשטיין מסרב לקבל את אובדן השליטה: "בישראל לשדוד חברה מטייקון זה ספורט"

גם כשכולם חוץ ממנו משוכנעים שהסיפור העסקי שלו בישראל גמור, אדוארדו אלשטיין מתעקש שהוא לעולם לא יוותר, וכעת מאז שאיבד את אי.די.בי הוא יורה לכל הכיוונים ● האם אחרי 8 שנים ו-3 מיליארד שקל שירדו לטמיון הוא לא מצטער על הכל? "אי.די.בי הייתה התקופה הטובה בחיי"

המעבדה של גיליאד / צילום: Gilead Sciences Inc, רויטרס

התרופה של גיליאד לטיפול בקורונה קיבלה את אישור ה-FDA

התרופה שאושרה, רמדסיביר, היא כעת הטיפול הראשון והיחיד של נגיף הקורונה שאושר במלואו בארה"ב ● במאי אושרה רמדסיביר לטיפול חירום בנגיף, המאפשר לבתי חולים ורופאים להשתמש בתרופה למרות שלא אושרה רשמית על ידי הסוכנות

מפגינים בבואנוס איירס. הפגנות ענק בשדרות המרכזיות / צילום: AGUSTIN MARCARIAN, Associated Press

ארגנטינה ניסתה להילחם בקורונה וגילתה: לפעמים אפילו סגר לא עובד

ארגנטינה הייתה בסגר חמישה חודשים, אבל כעת היא עומדת על 14 אלף מקרים חדשים ביום ונמצאת במקום השישי במספר מקרי הקורונה בעולם • מה לא עבד? המדיניות הרפואית, עונת החורף, העייפות מהתארכות הסגר וחוסר האמון במניעי הנשיא

עידן וולס  / צילום: קבוצת דלק

דלק השלימה את המהלך לאיגוח תמלוגי העל ממאגר הגז לוויתן

במסגרת המהלך גייסה קבוצת דלק 180 מיליון דולר בהנפקת אגרות חוב בינלאומיות, שיובטחו בשעבוד על תמלוגי העל מלוויתן

קק"ל / צילום: איל יצהר

הקרב הגדול על מוסדות הקונגרס הציוני הגיע לסיומו

לאחר הקשיים אליהם נקלע המו"מ בעקבות חברי סיעות השמאל שהקשו על קואליציית הימין שהתגבשה להעביר את ההסכם בהצבעה, הושגה ההסכמה המיוחלת להקמת קואליציה "מקיר לקיר" ● זאת רק לאחר פתיחתו מחדש וחלוקת חלק מהתפקידים מחדש

חתימת ההצהרה המשותפת לכינון קשרי דיפלומטיה ושלום עם בחריין
 / צילום: חיים צח, לע"מ

נחתם הסכם תעופה בין ישראל ובין בחריין

ההסכם מאפשר לכל אחת מהמדינות להפעיל עד 14 טיסות נוסעים שבועיות בין מנאמה, בירת בחריין לנתב"ג וכן טיסות ללא הגבלה בין בחריין לאילת ● חברת התעופה הלאומית של בחריין היא גולף אייר, Gulf Air וגם היא צפויה להצטרף ללוח הטיסות של נתב"ג

זירת המסחר בוול סטריט / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

התקווה לתמריצים דחפה את וול סטריט לעליות; הביטקוין מעל 13 אלף דולר

הדרישות הראשוניות לדמי אבטלה בארה"ב בשבוע החולף הסתכמו ב-787 אלף תביעות, מתחת לתחזיות ל-870 אלף בקשות ● יו"ר בית הנבחרים ננסי פלוסי על גיבוש התמריצים: "אנחנו כמעט שם" ● בורסות אירופה ננעלו בירידות

אישי ציבור ערבים וראשי רשויות מפגינים מול משרד האוצר / צילום: דוברות הרשימה המשותפת

לא רק בגלל הקורונה: הגברים בחברה הערבית במשבר תעסוקתי מתמשך

מחקר חדש ממכון אהרון מגלה שעוד לפני משבר הקורונה החלה מגמת ירידה בתעסוקת הגברים בחברה הערבית, הנובעת מפערי השכלה ופגיעות לתהליכי אוטומציה ● בין ההמלצות שלהן: לשנות את מדיניות דמי האבטלה ולאחד את הגופים העוסקים בתעסוקת החברה הערבית

צוות רפואי מטפל בחולה קורונה בבית חולים בבלגיה / צילום: Francisco Seco, AP

כשמקרי הקורונה בעלייה באירופה, בתי החולים ממהרים להיערך לחורף

שירותי הבריאות ברחבי אירופה מפיקים לקחים מהגל הקטלני הראשון באביב שעבר ● בתי חולים ברחבי היבשת אוגרים תרופות וציוד מגן ופועלים להגדלת מספר המיטות

הפגנת העצמאים בכיכר רבין / צילום: תמר מצפי

העצמאים חזרו לכיכר: "זהו חורבן בית שלישי בחסות הממשלה. העסקים מוקרבים על המזבח הפוליטי"

לפני שעה קלה החלה בכיכר רבין הפגנת מחאה של העצמאים והעסקים קטנים, המוחים נגד התנהלות הממשלה בהתמודדות עם נגיף הקורונה • "עשרות אלפי עסקים נסגרים ולא נותר לנו אלא לצאת למלחמת הישרדות כלכלית ולקחת את גורלנו בידינו"

ישי דוידי / צילום: יונתן בלום, גלובס

קרן פימי מוכרת כ-33% מסימפליויה להפניקס ולאומי פרטנרס בכ-47 מ' ד'

פימי רכשה את הפעילות מידי טבע והקימה את חברת סימפליויה בשנת 2019 בהשקעה של 47.5 מיליון דולר ● פימי החזירה במצטבר עם עסקה זו 67 מיליון דולר על ההשקעה

יורם נוה/  צילום: כדיה לוי

כלל החזקות מיישרת קו עם ברקת: תוריד לכלל ביטוח 450 מ' ש' שגייסה בדצמבר 2019

לפני כ-11 חודשים גייסה כלל החזקות ביטוח הציבורית סכום נטו של כ-620 מיליון שקל בהנפקת מניות ● מאז דרש הרגולטור שהחברה תוריד לחברת הביטוח שבבעלותה את רוב סכום הגיוס ● המהלך ישפר את ההון סולבנסי של כלל ביטוח ויספק לה גמישות