גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

תעלת המזגן הייתה המקום הכי חשוב שהייתי בו השבוע

דרור פויר נאלץ להכנס השבוע לתעלת המזגן כדי לנקות פילטרים - וכשיצא משם הכול נראה אותו דבר - רק טיפה יותר טוב

צילום: יונתן בלום
צילום: יונתן בלום

א. תעלת המזגן הייתה יבשה וקרירה, ואפלה נעימה ושקטה שררה בה. כדי להגיע אל הפילטרים שהייתי צריך לנקות - אבותיי צדו ממותות, אני מנקה פילטרים - לא הייתה ברירה אלא להידחק רובי ככולי אל עומק התעלה בין הצינורות המבודדים והחלליים למראה. אורות חלושים בקעו מתריסי היציאות במורד התעלה והביאו עימם קרעי שיחות מעורפלים משיעורי הזום של הילדים; היא למדה כימיה בסלון, הוא למד אנגלית במטבח.

הלוואי והייתי יכול להישאר כאן בתעלה עוד קצת, חשבתי לעצמי, להאריך את פרק הזמן המתוק של השלב הראשון בעבודות התחזוקה הביתיות - השלב מלא המוטיבציה שבו אתה עדיין חושב שאתה יודע מה אתה עושה, עדיין זוכר איפה שמת את כל הברגים שהברגת החוצה, כולך אומר מקצועיות נינוחה ובטוחה בעצמה ובני הבית נושאים אליך עיניים בתקווה ליום כיפור ממוזג יותר.

עוד מעט דברים יתחילו להידפק; חלקים שהוצאת לא ייכנסו בחזרה למקומם, כנראה תיפצע קלות, סביר להניח שתאבד מעט מקור הרוח, 80% שתאשים מישהו אחר, אבל עד אז… הלוואי והייתי יכול להישאר עוד קצת במקום הזה ובזמן הזה, חשבתי לעצמי בעודי מתקדם בין הצינורות העבים כמו חייל אמריקאי בג'ונגל של אלומיניום ואבק, הפילטרים כבר נראים מעורפלים באופק כמו קו השמיים של עיר רחוקה.

עכשיו, כשאני בתעלת המזגן, אפשר לטעון שאני המזגן. הנשימות שאני נושם מתפשטות בתעלה וזורמות אל כל חדרי הבית. אני לא סתם מזגן, אני מזגן מרכזי. הלב הפועם של הבית. אבל רגע, אם הנשימות מתפזרות, למה לא המחשבות? אם כך הדבר, אני מחליט, הרי שכל מה שאני צריך לעשות זה לשכב פה בשקט בתעלת המזגן הקרירה והאפלה ולחשוב מחשבות טובות שימלאו את הבית בסירקולציה חיובית. כל מה שאני צריך זה זמן ומחשבות טובות, וזמן יש לי בשפע.

אני מגשש בחשיכה אחר הטלפון שנמצא בכיס המכנסיים; לאחרונה נתקלתי במשהו נורא יפה וחיובי שרציתי לחלוק עם בני הבית דרך המחשבות שעוברות בתעלת המזגן, ועם הקוראים דרך המילים בעיתון.

המטרה: למלא את הבית בסירקולציה חיובית / איור: תמיר שפר

ב. במקום המייל נפתחת לי אפליקציית החדשות. "מירי מסיקה מוחקת ויורדת למחתרת!", מבליחה כותרת של אתר הרכילות TMI באפלת התעלה. זה בהחלט לא הדבר היפה והחיובי שרציתי לחלוק, אבל הלינק כבר נלחץ מעצמו. המחשבות הטובות יחכו עוד רגע. בנשימה חנוקה ובעיניים דומעות - מאבק, כן? - אני קורא שהזמרת נקטה "צעד דרמטי", הפסיקה לעקוב אחרי כל חברותיה וחבריה המפורסמים באינסטגרם "ולא הסבירה להם ולנו מדוע בחרה לעשות את הצעד המעליב".

לעזאזל! קיללתי וקולי חזר אליי כהד מדפנות התעלה, זל-זל-זל. אבא, אתה בסדר שאל בני (הילדים שלי מדברים בלי סימני פיסוק). כן, עניתי, אבל ביני לביני חשבתי: כמה זמן אני נמצא בתעלת המזגן הזאת?! כשעליתי הנה העולם אומנם היה כבר מטורף לגמרי, אבל לא עד כדי כך. מה יחכה לי שם בחוץ כשארד בסולם עם הפילטרים המאובקים? האם נותר על מה להילחם? מחשבות נוגות מתחילות לזרום בתעלה ואני מתעשת. איפה הדבר החיובי והיפה שחיפשתי, נו.

איפה הוא היה? אולי במייל? אני פותח ורואה הודעה חדשה מאוניברסיטת בן גוריון: "צפו בתיעוד גל המוות מתפשט בין התאים". טוב, גם זה בטח לא מה שחיפשתי, אבל נשמע מעניין, לא? המחשבות הטובות יכולות לחכות עוד דקה. אני מיטיב את התנוחה בין הצינורות ותלתלי האבק וקורא שחוקרים מאוניברסיטת בן-גוריון בנגב (ועמיתים מניו יורק) הצליחו להראות מנגנון תקשורת בין תאים בגוף: כשתא אחד מת, עניין רגיל שברגילים, הוא מצליח "לשכנע" את התא שלצדו למות איתו. תא מת כשהגרעין שלו מתבקע. החוקרים זיהו את האות של מנגנון מוות ספציפי, כזה שאפשר לשלוט בו, והחדירו חומר פלורסנטי לגרעין התא. כשזה התבקע, נראה המוות הירוק מתפשט כגל מהיר בין התאים. מרשים. אני קורא שמטרת המחקר היא טיפול בסרטן על ידי הפעלת אותו "סיגנל מוות" כדי שיתפשט בין התאים החולים ויניח את הבריאים לנפשם.

האור בטלפון כבה, אבל במקום להפיץ מחשבות חיוביות על ההתקדמות האנושית, אני ממשיך לדמיין את הסיגנל הירוק מתפשט בין התאים כמו העצבים והפחדים שמתפשטים ברחובות בין האנשים. כמי שגר במרכז תל אביב, אפשר היה לחוש את מפלס הקריזה עולה בחדות; לחדשות מגיעים סיפורים מזעזעים כמו המוכר שהותקף בברוטליות אחרי שהעיר ללקוחה בלי מסכה, אבל זה קורה כל הזמן ובכל מקום בגרסאות מרוככות יותר. לבקש מבנאדם לשים מסכה זה עניין מסוכן. אני הפסקתי להעיר לאנשים. רוצה קורונה, קבל קורונה, אכפת לי ממך כמו שלך אכפת ממני. אם כל אחד דואג לעצמו, אז בסדר.

אני עושה רשימה בלב של כל האנשים שהגעתי איתם קרוב למכות בזמן האחרון ומתחיל לכעוס והכעס מחלחל בתעלה ומתפשט בחדרים. הילדים מתחילים לריב ביניהם בלי סימני פיסוק, ואני קולט שבתור מזגן מרכזי אני עושה עבודה מחורבנת למדי; גם לא החלפתי את הפילטרים, גם לא פיזרתי שמחה, רק רובץ לי פה בתעלת המזגן, בחושך, סופח אבק וקורא דברים באינטרנט.

איפה הדבר הזה שחיפשתי, נו.

ג. אין ברירה. אני מפלס את דרכי אל הפילטרים בעומק תעלת המזגן, בנקודה שבה כל הצינורות העבים מתלכדים וצריך להידחק, שולף אותם בזה אחר זה, יורד איתם בסולם - העולם נראה פחות או יותר באותו המצב שבו השארתי אותו, אבל על הבית שורה אווירת דכדוך קלה שעליה אני לוקח אחריות מלאה.

באמבטיה אני שוטף מהפילטרים כמויות עצומות של אבק, אין סוף לאבק בעולם, שם אותם לייבוש בשמש ומטפס בחזרה לתעלת המזגן כדי לחפש צינורית או מכל ניקוז ולרוקן אותו. המזגן שאותו ראיתי בסרטון ההסבר לא דומה בכלל למזגן שאני פוגש בתעלה. אני מפשפש באפלה בתוך משהו שיכול להיות קומפרסור. איפה הדבר הזה שאני מחפש, איפה הדבר הזה שחיפשתי.

אני מוצא משהו שנראה לי כמו מכל ניקוז. יש בו טיפה מים, אז אני זוחל מהתעלה, יורד בסולם, שופך את המים, עולה בסולם, נכנס בחזרה לתעלה ומחזיר את המכל למקומו. האמת שכבר נזכרתי במה שרציתי לחלוק עם כולם, אבל עכשיו אני חושש שעשיתי לזה יותר מדי בילד-אפ וזה בעצם לא מי יודע מה, אבל כבר הגענו עד לכאן אז אני שולף את הטלפון מהכיס, פותח את המייל הנכון ועושה עוד ניסיון של סירקולציה חיובית מתוך אפלולית התעלה.

זה נוסח של תפילה רפורמית שקיבלתי במייל ונגעה לליבי: היא נאמרת, כך למדתי, על-ידי כמה קהילות לאחר תפילת הווידוי ביום הכיפורים - אשמנו, בגדנו, גזלנו וכו' - ומכילה וידוי חיובי. לצד כל המעשים, המחשבות והדיבורים הרעים שעליהם מתוודים, יש מקום גם לכל הדברים הטובים שעשינו ואמרנו וחשבנו וראינו - ובטח שעשינו כאלה גם בשנה הזאת. כל-כך קל בימים הנוראים האלה לחשוב רק על הדברים הרעים.

אז אני פותח את המייל בחשכה וקורא בלב: אהבנו, בירכנו, גדלנו, דיברנו יופי, התעקשנו, ויתרנו, זרענו, חיפשנו, טיהרנו שקר, יצרנו, כאבנו, למדנו, מחלנו, ניסינו, סלחנו, עזרנו, פרגנו, צחקנו, קיבלנו, רדפנו צדק, שמחנו, תיקנו.

כשאני יוצא מהתעלה, הכול נראה אותו דבר, רק טיפה יותר טוב.

הרהור: יש מקום גם לכל הדברים הטובים, ובטח שעשינו כאלה גם בשנה הזו. כל-כך קל בימים הנוראים לחשוב רק על הדברים הרעים.

עוד כתבות

דרור פויר / צילום: יונתן בלום, גלובס

עִזבו אותי לגסוס במסדרון, הצילו את נטלי דדון!

המרוץ לפיתוח החיסון הוא בקושי חימום ומתאבן למרוץ האמיתי - המרוץ לחיסון עצמו ● ואם אתם לא חושבים שהמקורבים יזכו לחיסון ראשונים, כנראה שהפרוטקציה שלכם כל-כך חזקה שאתם כבר לא שמים לב אליה

בריכת שחיה/  צילום: יחצ

פעילויות ספורט לילדים, צימרים ודרייב אין: אלו המקומות שיפתחו בשבוע הבא

קבינט הקורונה אישר הלילה כי החל מיום ראשון הקרוב יחזור הספורט לילדים ונוער בספורט התחרותי בכל הענפים, ובנוסף יפתחו מעל ל-200 אתרי מורשת ● בנוסף הקבינט אישר הלילה גם את הפעלת המועדוניות הנותנות שירותים חברתיים להפגת בדידות הקשישים ברשויות המקומיות

מבצעים ברשתות אופנה ומזון / צילום: שני מוזס, גלובס

העליון שם סוף לשיטת המבצעים הפופולרית: הפסיקה שמסעירה את ענף המזון והאופנה

ביהמ"ש העליון אשרר את החלטת המחוזי בת"א לפיה גם במקרה של מבצעים קצרי מועד יש לציין על המוצר או על שלט את המחיר הסופי לאחר ההנחה, ולא ניתן יותר להסתפק רק בהצגת אחוז ההנחה ● עו"ד סיטון-זלקינד המייצגת קמעונאיות בתחום האופנה והמזון: "נטל כבד ביותר על הקמעונאים שעלול להביא להימנעות ממבצעים קצרי טווח"

כמו לכל דבר, גם לעבודה מהבית יתרונות וחסרונות / צילום: Shutterstock/א.ס.א.פ קרייטיב

ביחד אבל בנפרד: עתיד העבודה במשרד הווירטואלי

מודל העבודה ההיברידי יחייב ארגונים לשנות את האופן שבו הם מגדירים משרד ולהתמודד עם השאלה איך יוצרים מרחב וירטואלי שמאפשר עבודה משותפת אמיתית

יונתן סרוסי, מנכ"ל דרופבוקס ישראל / צילום: יח"צ

מנכ"ל דרופבוקס ישראל: "מנהלים צריכים להתרכז במשימות, בתוצאות ובתוצרים ופחות בשעות ובנוכחות"

יונתן סרוסי, מנכ"ל דרופבוקס ישראל, על אתגרי העבודה מהבית ● אתגר המנכ"ל

בנימין נתניהו / צילום: שמוליק גרוסמן, דוברות הכנסת

רה"מ לסוחרים: "התחלואה מזנקת בעולם, מבקש מכם לשתף פעולה עוד כמה ימים"

רה"מ פנה באמצעות חשבון הטוויטר שלו לסוחרים לאחר שחלקם איימו להפר את הנחיות הממשלה ולפתוח חנויות וביקש מהם להמתין ל-8 בנובמבר ● התאגדות הרשתות: "אין לנו עוד כמה ימים, לחלקנו אין אפילו עוד כמה שעות"

רות פולצ'ק וצביקה וגמן / צילום: כפיר זיו. פרופס: באדיבות חברת ס.י.מדה ציוד למעבדות

התכתבות בווטסאפ גרמה להם לעזוב הכל ולהקים סטארט-אפ מבטיח לבדיקות קורונה

הודעה בקבוצת ווטסאפ בתחילת המשבר הפילה לרות פולצ'ק ולצביקה וגמן אסימון בנוגע לאופן שבו צריכות להתבצע בדיקות קורונה - שילוב בין השיטה המוכרת של איגום לאלגוריתמיקה ● השבוע חברת הסטארט-אפ שהקימו זכתה לאישור רגולטורי לבצע בדיקות שיכולות להגדיל פי 10 את מספר הנבדקים

ג'ף בזוס / צילום: Charles Krupa, AP

אמזון לא עוצרת: ניפצה את תחזית הרווח למניה ב-300%; ההכנסות זינקו ב-37%

הרווח למניה הסתכם ב-12.37 דולרים - מעל לתחזיות השוק לרווח של 7.41 דולרים למניה ● ההכנסות הסתכמו ב-96.15 מיליארד דולר לעומת הצפי להכנסות של 92.7 מיליארד דולר ● אמזון מעלה את התחזיות לרבעון הבא, אם כי הטווח לרווח התפעולי רחב מדי

שר האוצר ישראל כ"ץ / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

קבינט הקורונה דחה את פתיחת חנויות הרחוב בשבוע

עם זאת, שבוע הבא ייפתחו הלימודים לכיתות א' עד ד', בתי כנסת בפעילות של עד עשרה אנשים, וכן צימרים ומכוני טיפול כגון מספרות ומכוני קוסמטיקה ● טרם הדיון, יצא שר האוצר ישראל כ"ץ במתקפה חריפה על שר הבריאות יולי אדלשטיין

הכנס השנתי על שם פרופ' ירון אזרחי - "מדמיינים מחדש דמוקרטיה" - מטעם המכון הישראלי לדמוקרטיה / צילום: צילום מסך

"מהי עיתונות, מיהו עיתונאי, מיהו מו"ל, ומי שם ילד בן 18 או 20 בגל"צ להכריע מי הטוב ומי הרע"

בפאנל של המכון הישראלי לדמוקרטיה אמרה אלונה בר און מו"ל גלובס כי "הבעיה העיקרית של העיתונות כיום היא היעדר אתוס, תרבות ומקצוענות" ● גיא רולניק סגן מו"ל הארץ אמר כי לשיטתו תיקי 2,000 ו-4,000 היו אמורים להוביל לחשבון נפש בעיתונות וכי בכל מקרה הקשיים הכלכליים לא הם אלו שדרדרו את האתיקה ● גולן יוכפז מנכ"ל חדשות 13 לשעבר טען שהעיתונות נפלה לכרוניקה בסיקור הקורונה ועו"ד נגה רובינשטיין דיברה על העיכוב שבו נמצאת הרגולציה הישראלית ביחס לטיפול בגוגל ובפייסבוק ● את הפאנל הנחתה ד"ר תהילה שוורץ אלטשולר

טראמפ רוקד בעצרת באוהיו בשבת / צילום: Jeff Chiu, Associated Press

הסושיאל הולך להכריע את הבחירות בארה"ב. השאלה לטובת מי

ביידן מצידו עוד לא סיים ללמוד על הסושיאל את מה שטראמפ הספיק כבר לשכוח ● מאידך, הוא הספיק ללמוד לא מעט מהטעויות של הילארי ● אמנם עוד לא ניתן לדעת מי ינצח ואפילו לא מתי נדע זאת, אבל מנצח בטוח אחד כבר יש

מארק צוקרברג / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

פייסבוק עקפה את התחזיות בעקבות מעבר של פרסום לאונליין

מספר המשתמשים היומיים והחודשיים של פייסבוק בארה"ב ובקנדה ירד מעט בהשוואה לרבעון השני, אז הוא הגיע לרמה גבוהה בשל משבר הקורונה ● בחברה צופים אי ודאות משמעותית לגבי הפעילות ב-2021

אלון שוסטר, כחול לבן / צילום: יח"צ

חלב עמיד: גם בעולם מכסות הייצור לא נעלמו, הן רק משנות צורה

החשוד המיידי במחסור בחלב בימי הסגר היה מנגנון המכסות הנהוג בישראל, שנטען כי הוא שריד ממשטרים של כלכלה מתוכננת • למרות שברחבי העולם נוקטים בשלל שיטות, נראה שאף מדינה לא מותירה את העסק ההפכפך הזה רק לידו הנעלמה של השוק ● המשרוקית של "גלובס"

אפי נוה  / צילום: שלומי יוסף

פרשת אפי נוה: מרוב עצים לא רואים את סימון המטרה

לא זכורה לי דוגמה כה קיצונית כמו פרשת אפי נוה, שבה המערכת נרתמה לדרוס מכל זווית אפשרית אדם שסומן על ידה ● אם הפרקליטות מסוגלת להודות בטעויות, זו ההזדמנות בה' הידיעה

מתניהו אנגלמן, מבקר המדינה / צילום: שמוליק גרוסמן, דוברות הכנסת

תלונה למבקר המדינה נגד אופן המינוי במועצת התאגיד

חברת המועצה לשעבר אורנה דויטש פנתה בתלונה למבקר המדינה על האופן שבו מונו חברי המועצה החדשה ● דויטש טוענת בין היתר שאופן מינוי הועדה התנהל באופן לא תקין במספר מובנים ● מינוי החברים למועצה מתעכב שוב ושוב כמה מספר רב של חודשים

פסל "הילדה חסרת הפחד" מול הבורסה לניירות ערך בוול סטריט, ניו יורק / צילום: Mark Lennihan, Associated Press

וול סטריט ננעלה בירוק בהמתנה לדוחות ענקיות הטכנולוגיה

יום המסחר התאפיין בדריכות לקראת פרסום דוחותיהן של ענקיות הטכנולוגיה ● כלכלת ארה"ב התרחבה ב-33.1% ברבעון השלישי ● הנפט צונח ב-3% בצל ההגבלות שהושתו בחלק מהמדינות בצל התפשטות הקורונה

למה מיזוגים ורכישות רבים כל כך נכשלים / איור: חן ליבמן

ביום שאחרי האקזיט: למה מיזוגים ורכישות רבים כל כך נכשלים

למה ברחו כל הטאלנטים מהסטארט-אפ אחרי המיזוג עם החברה הרוכשת ● עם קצת שכל ישר, אגו מנוהל ועבודת צוות זה דווקא יכול להצליח

בורסת וול סטריט / צילום: Associated Press

וול סטריט סגרה את אוקטובר באדום: הנאסד"ק התרסק ומניות ענקיות הטק נפלו

בורסות אירופה ננעלו במגמה מעורבת, הדאקס והפוטסי ירדו בעוד הקאק עלה ● מדד VIX ("מדד הפחד") טיפס ● חמישה ימים נותרו עד לבחירות בארה"ב ● כל מניות הטק נפלו מלבד אלפאבית ● בורסות אסיה ננעלו בירידות חדות

דונלד טראמפ זורק את כובעו לתומכיו באחד הקמפיינים שלו בפנסילבניה / איור: Alex Brandon, Associated Press

מהמו"מ עם צפון קוריאה ועד לחיסול אל-בגדאדי: הקדנציה של טראמפ בתמונות

מנאום ההשבעה הלוחמני, דרך צעדות המחאה של מיליוני נשים נגדו, הדחת ראש האף.בי.איי, מפגש הפסגה עם הרודן קים ג'ונג און, הקמת חומה במקסיקו, חיסול מנהיג דאע"ש ש"מת כמו פחדן", ועד מותו של ג'ורג' פלויד ● אלו האירועים שנזכור במיוחד מארבע שנים סוערות של טראמפ בית הלבן

דליפת נפט בנמל קצא"א באשקלון / צילום: דוברות המשרד להגנת הסביבה

כ-3 ק"מ מהחוף: אירוע דליפת נפט בנמל קצא"א באשקלון

אירוע מקומי של דליפת נפט התרחש הבוקר בנמל קצא״א באשקלון ● לפי המשרד להגנת הסביבה מדובר באירוע נקודתי, אך מתקן ההתפלה הושבת ליתר ביטחון לאחר התייעצות עם משרד הבריאות