גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

עשרות ישראלים מתים מדי יום, וממשלת "האחדות הלאומית" מתעסקת במגזריות

ההתמקדות של רה"מ בנימין נתניהו בהפגנות הייתה מלאכת הסטת דיון אחרי ישיבות הקבינט וישיבות הממשלה ● כעת כולם מאשימים אותו בכך שבניגוד לעמדת הפרויקטור, משרד האוצר ונגיד בנק ישראל הוא גרר את המשק הישראלי לסגר כולל, רק כדי לדכא את המחאה

בנימין נתניהו כשהודיע על הסגר השני / צילום: via Pool , רויטרס
בנימין נתניהו כשהודיע על הסגר השני / צילום: via Pool , רויטרס

תוקידידס, היסטוריון המלחמה האתונאית-ספרטנית (המלחמה הפלופונסית השניה) חלה אף הוא במגפה שהכתה בעמו, והחלים. לא ידוע מה הייתה המגפה שהכתה באתונה ב430- לפני הספירה. יש המעריכים שמדובר היה בטיפוס, אחרים חושבים שאולי הייתה זו חצבת. אך את ההשלכות של המגפה על האנשים, אפשר ללמוד ממנו.

דברי הימים משובצים בחקר השפעות מגפות קשות על התמודדות חברתית ומדינית. המנהיג האתונאי, פריקלס, הגיב למתקפות של ספרטה, אך האויבת בתוך אתונה, המגפה, הייתה קשה מן האויב הצבאי. 25% מתושבי העיר מתו, כולל המנהיג פריקלס.
תוקידידס תיאר שהמגפה לא הבחינה בין עשירים לעניים, וכך תושבי אתונה הבינו שאין דרך לדעת מה צופן העתיד. כמו במאמר הנביא: "אכול ושתה כי מחר נמות" (ישעיהו כב). לדברי ההיסטוריון, המגפה הובילה לקריסה חברתית. ניהליזם מוחלט, ללא ערכים או עקרונות, נטישת האמונה והדת.

"קל היה בעיני איש להעז פנים... הם ראו, כי לפתע פתאום משתנה גורל האדם, ואנשים מאושרים ומשופעים בנכסים מתים, ואותם שהיו מחוסרי כל לפנים, מחזיקים עכשיו ברכושם. וכך התירו לעצמם לחטוף ולהנות מן החיים ולהתענג על טובם, מפני שראו את גופם וממונם כבני-יומם בלבד", כתב תוקידידס.

עם הקריסה החברתית הפנימית, פחתה יכולתה של אתונה להתמודד עם ספרטה. תוקידידס מתאר יוהרה, תוקפנות, כישלון. רק לאחר מרחץ דמים, התרצו האתונאים וחתמו הסכם שלום עם ספרטה.

ההיסטוריה לא חוזרת על עצמה, אמר מארק טוויין, אבל היא מתחרזת. היא רלבנטית כאשר מחפשים התבוננות פנימה, בחינת המצב, עוררות המחשבה. הקלישאה הגדולה והנכונה ביותר של עשרת הימים הנוראים תשפ"א, היא ההשוואה למחדל יום כיפור. ישראל במלחמה, חוזרים ואומרים רופאים בכירים ומנהיגים. עשרות ישראלים מתים מדי יום, וממשלת "האחדות הלאומית" מתעסקת במגזריות. במקום לנהל מאבק לאומי, נגד אויב רפואי, הממשלה ניפחה את עצמה, ושריה מתעסקים במחוזות בחירתם. יש מי שדואג לבייס המתפללים שלו ויש מי שעסוק בזכות ההפגנה.

אך מעל לכל, העמדת שתי הדילמות החברתיות הללו - זכות התפילה וזכות ההפגנה - זו אל מול זו, כאילו היינו חייבים להשוותן ולעסוק בהן בו זמנית, היא האקט ההרסני של הימים הנוראים. זו האתונאות של ממשלת ישראל. התעלמות ממגפה באמצעות יוהרה, תוקפנות וכשלון.

מה בין הפגנות לתפילות?

מספר המפגינים בבלפור, הגיע לשיא של 15 אלף אנשים פעם בשבוע, באירועים הגדולים ביותר בחודשי המחאה. הפגנות נוספות, לעיתים בימי חמישי או שלישי, הגיעו למימדים של אלפים.

המתפללים, לעומת זאת, עשויים להגיע עד למליון וחצי איש, שלוש פעמים ביום, כל יום, ובוודאי ביום כיפור. השבוע אמר השר אריה דרעי, כי לפי נתונים שהוצגו בקבינט הקורונה, בראש השנה נדבקו בנגיף אנשים רבים שהתפללו בבתי כנסת. דרעי דיבר ברדיו קול חי: "היו הרבה מאוד חולים שהגיעו לבתי הכנסת בראש השנה, הם לא ידעו שהם חולים אבל הם הצליחו להדביק תוך כדי התפילות". נשיא מועצת חכמי התורה של ש"ס, הרב שלום כהן, פסק אתמול כי יש לבצע תפילות רק במקומות חיצוניים ואם בתוך בתי הכנסת, יהיו שם רק מעטים.

מנהיגות אחראית בישראל, הייתה שמה עינה על ההבדלים ומתמודדת נכוחה עם ההשלכות.

מלאכת הסטת דיון קלאסית

ההתמקדות של בנימין נתניהו בהפגנות הייתה מלאכת הסטת דיון קלאסית, ואחרי ישיבות הקבינט והממשלה, כולם מאשימים אותו שהוא גרר את המשק הישראלי לסגר כולל, רק כדי לדכא את המחאה.

פרופ' רוני גמזו, נגיד בנק ישראל אמיר ירון ומספר שרים, דרשו שהמשק ישאר פתוח ברמה של 50%, אבל נתניהו סירב. ברגע שהבין שהמשמעות של פתיחה חלקית של המשק היא המשך הפגנות בבלפור, תוך שהוא אינו מסוגל ואינו רוצה להתמודד עם תפילות החגים, הוא דחף ולחץ לסגר מלא.

בעיתות אלה לנתניהו חשוב יותר לחזק את הבסיס, למחוץ את היריב ולדכא את ההפגנות האישיות נגדו.

השרה אורית פרקש הכהן (כחול לבן) הניחה את הדברים בניסוח מדויק: "לדרג הפוליטי אסור לקבוע את כללי מגבלות ההפגנות בתקופת סגר. זה נקרא ניגוד עניינים", היא אמרה.

נתניהו דחה את דבריה על הסף. ההפגנות, הוא השיב לה במהלך ישיבת הממשלה הלילית, הן לא רק נגדו, אלא גם נגד הדרג המקצועי. "הם יורקים על שוטרים ומכים את השוטרים", הוא אמר.

והנה דברים שתוקידידס לא יכול היה לחזות בדברי הימים. ספק אם מחדל יום כיפור מאפשר לנו את ההשוואה הבאה. ראש ממשלה נאשם בפלילים עומד לדין על שלוש עבירות חמורות, יושב ומתווה כללים לעצירת האוכולסיה בישראל, כך שההפגנות האישיות נגדו יפסקו. הוא מכתיב סגר כולל על המשק הישראלי בניגוד לעמדת שר האוצר, בניגוד לעמדת נגיד בנק ישראל, ובניגוד לעמדת הפרויקטור שהוא מינה. הליכוד מהנהן אחריו, ללא הסתייגות.

השרה מירי רגב חוצצת בין "ישראלים" ל"יהודים", מאשימה את המפגינים כאילו הם אינם בצד היהודי. השר אמיר אוחנה מכנה את המפגינים, האנשים הנלחמים על זהות הדמוקרטיה ברחובות, כ"פריבילגים מפונקים שירקו בפרצופם של הישראלים ערב החג". דמויות איזוטריות יותר בליכוד, חברי הכנסת אסנת מארק ושלמה קרעי, שופכים דלק למדורה ברשתות החברתיות ובראיונות באולפנים.

בעוד יממה אותם מנהיגים יתכנסו סביב סטטוסים יפים ויקראו לסליחות, אחדות, לכידות העם וגמר חתימה טובה.

מדינה דמוקרטית לא תחזיק מעמד בשיטה הדמוקרטית, אם אחת מתוך המפלגות הגדולות שלה, מעדיפה את שימור הכוח הפוליטי על פני שימור ערכים דמוקרטיים. את היהדות כולנו יודעים לשמר היטב, בפנים ובחוץ, במצוקות ורדיפות, בהיסטוריה של אסונות אישיים, לאומיים ובינלאומיים. 2000 שנות גלות לימדו את היהודים כיצד לחזק ולבסס את הפן האמוני.

משום שרידותו הארוכה של העם היהודי, ומסורת תפילות יום כיפור במשך אלפי שנים, אפשר להיות רגועים שהאמונה והאדיקות לא יפגעו מכך שציבור יתפלל באויר הפתוח בקבוצות קטנות. יתכן שיש בכך אפילו השראה, אל מול השמיים, ודרך מסוימת לחזק את הנשמה.

אולם על הדמוקרטיה הישראלית העדינה שלנו, קשה מאוד לשמור. הדמוקרטיה הישראלית צעירה, פריכה, שברירית. היא כורעת תחת לחצו של מנהיג כריזמטי וחכם במיוחד. הוא מכה בדמוקרטיה בשוטים ומרוצץ את גבה. אין דרך לדלג מעל לעקרונות הדמוקרטיים. יכולה להיות ציפיה, תמימה והגונה, שמפגינים רבים ישמעו לקריאות וישארו בבתיהם, כדי למנוע הדבקות ולגלות התחשבות. אבל כפיית איסור הפגנות בחקיקה? תקדים זה מסוכן יותר מן הווירוס עצמו. 

***חזקת החפות. יודגש כי גם לאחר הגשת כתב אישום נגדו, רה"מ בנימין נתניהו מכחיש את המיוחס לו, לא הורשע בביצוע עבירה, ועומדת לו חזקת החפות 

עוד כתבות

נטפליקס. עלייה מסיבית בצריכת שירותי טלוויזיה בארה"ב / צילום: Antoine Kreme, רויטרס

נטפליקס רוכבת על הקורונה ומעלה את מחירי החבילות בארה"ב

לעת עתה הדיווח מתייחס בארה"ב ולא לשאר העולם אך אין לדעת ● הסיבה היא הגידול בתחרות מצד שחקניות חדשות שמוזילות את מחירי החבילות

בנימין נתניהו / צילום: שמוליק גרוסמן, דוברות הכנסת

רה"מ לסוחרים: "התחלואה מזנקת בעולם, מבקש מכם לשתף פעולה עוד כמה ימים"

רה"מ פנה באמצעות חשבון הטוויטר שלו לסוחרים לאחר שחלקם איימו להפר את הנחיות הממשלה ולפתוח חנויות וביקש מהם להמתין ל-8 בנובמבר ● התאגדות הרשתות: "אין לנו עוד כמה ימים, לחלקנו אין אפילו עוד כמה שעות"

כמו לכל דבר, גם לעבודה מהבית יתרונות וחסרונות / צילום: Shutterstock/א.ס.א.פ קרייטיב

ביחד אבל בנפרד: עתיד העבודה במשרד הווירטואלי

מודל העבודה ההיברידי יחייב ארגונים לשנות את האופן שבו הם מגדירים משרד ולהתמודד עם השאלה איך יוצרים מרחב וירטואלי שמאפשר עבודה משותפת אמיתית

מארק צוקרברג / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

פייסבוק עקפה את התחזיות בעקבות מעבר של פרסום לאונליין

מספר המשתמשים היומיים והחודשיים של פייסבוק בארה"ב ובקנדה ירד מעט בהשוואה לרבעון השני, אז הוא הגיע לרמה גבוהה בשל משבר הקורונה ● בחברה צופים אי ודאות משמעותית לגבי הפעילות ב-2021

שר האוצר ישראל כ"ץ / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

קבינט הקורונה דחה את פתיחת חנויות הרחוב בשבוע

עם זאת, שבוע הבא ייפתחו הלימודים לכיתות א' עד ד', בתי כנסת בפעילות של עד עשרה אנשים, וכן צימרים ומכוני טיפול כגון מספרות ומכוני קוסמטיקה ● טרם הדיון, יצא שר האוצר ישראל כ"ץ במתקפה חריפה על שר הבריאות יולי אדלשטיין

יונתן סרוסי, מנכ"ל דרופבוקס ישראל / צילום: יח"צ

מנכ"ל דרופבוקס ישראל: "מנהלים צריכים להתרכז במשימות, בתוצאות ובתוצרים ופחות בשעות ובנוכחות"

יונתן סרוסי, מנכ"ל דרופבוקס ישראל, על אתגרי העבודה מהבית ● אתגר המנכ"ל

גונן אוסישקין  / צילום: סיון פרג'

מנכ"ל אל על יעזוב את תפקידו על רקע חילופי השליטה בחברה

כפי שפורסם ב"גלובס", הדירקטוריון החדש כבר החל בהקמה של ועדת איתור לחיפוש אחר מנכ״ל חדש יחד עם רוב השדרה הניהולית שצפויה להתחלף ● גונן אוסישקין צפוי לעזוב את התפקיד בינואר 2021

ג'ף בזוס / צילום: Charles Krupa, AP

אמזון לא עוצרת: ניפצה את תחזית הרווח למניה ב-300%; ההכנסות זינקו ב-37%

הרווח למניה הסתכם ב-12.37 דולרים - מעל לתחזיות השוק לרווח של 7.41 דולרים למניה ● ההכנסות הסתכמו ב-96.15 מיליארד דולר לעומת הצפי להכנסות של 92.7 מיליארד דולר ● אמזון מעלה את התחזיות לרבעון הבא, אם כי הטווח לרווח התפעולי רחב מדי

עדי צפדיה / צילום: גילת

לאחר ביטול הרכישה: גילת תחלק דיבידנדים בגובה 20 מיליון דולר

"בעקבות קבלת התשלום מקומטק, אנו שמחים לחלק את הסכום המשמעותי הזה כדיבידנד לבעלי המניות שלנו", אמר המנכ"ל הזמני של גילת, עדי צפדיה ● נוסף על כך, בהתאם לדרישות החוק בישראל, דירקטוריון גילת יבקש מבית המשפט אישור לחלוקת דיבידנד נוסף של כ-35 מיליון דולר

אבישי אברהמי, מייסד ומנכ”ל Wix  / צילום: שלומי יוסף, גלובס

אבישי אברהמי מנכ"ל Wix: "ישראל היא אחת המדינות הגרועות בעולם המערבי בסיוע לאזרחיה במשבר הקורונה"

אבישי אברהמי בפוסט שפרסם: "אני אמנם לא ממש מבין בפוליטיקה, אבל אני ממש טוב עם מספרים, והאמת היא שבשורה התחתונה, ישראל היא אחת המדינות הגרועות בעולם המערבי בסיוע לאזרחיה במשבר הקורונה"

אלון שוסטר, כחול לבן / צילום: יח"צ

חלב עמיד: גם בעולם מכסות הייצור לא נעלמו, הן רק משנות צורה

החשוד המיידי במחסור בחלב בימי הסגר היה מנגנון המכסות הנהוג בישראל, שנטען כי הוא שריד ממשטרים של כלכלה מתוכננת • למרות שברחבי העולם נוקטים בשלל שיטות, נראה שאף מדינה לא מותירה את העסק ההפכפך הזה רק לידו הנעלמה של השוק ● המשרוקית של "גלובס"

למה מיזוגים ורכישות רבים כל כך נכשלים / איור: חן ליבמן

ביום שאחרי האקזיט: למה מיזוגים ורכישות רבים כל כך נכשלים

למה ברחו כל הטאלנטים מהסטארט-אפ אחרי המיזוג עם החברה הרוכשת ● עם קצת שכל ישר, אגו מנוהל ועבודת צוות זה דווקא יכול להצליח

אנגלה מרקל / צילום: Michael Sohn, Associated Press

הפוקוס באירופה עובר מצרפת וגרמניה לאיטליה, ספרד ובריטניה

מספר הנדבקים באירופה מזנק וההגבלות על האזרחים מתהדקות • צרפת וגרמניה הגדולות סוגרות ברים, מסעדות וחנויות, אבל משאירות בתי ספר פתוחים

דונלד טראמפ זורק את כובעו לתומכיו באחד הקמפיינים שלו בפנסילבניה / איור: Alex Brandon, Associated Press

מהמו"מ עם צפון קוריאה ועד לחיסול אל-בגדאדי: הקדנציה של טראמפ בתמונות

מנאום ההשבעה הלוחמני, דרך צעדות המחאה של מיליוני נשים נגדו, הדחת ראש האף.בי.איי, מפגש הפסגה עם הרודן קים ג'ונג און, הקמת חומה במקסיקו, חיסול מנהיג דאע"ש ש"מת כמו פחדן", ועד מותו של ג'ורג' פלויד ● אלו האירועים שנזכור במיוחד מארבע שנים סוערות של טראמפ בית הלבן

רות פולצ'ק וצביקה וגמן / צילום: כפיר זיו. פרופס: באדיבות חברת ס.י.מדה ציוד למעבדות

התכתבות בווטסאפ גרמה להם לעזוב הכל ולהקים סטארט-אפ מבטיח לבדיקות קורונה

הודעה בקבוצת ווטסאפ בתחילת המשבר הפילה לרות פולצ'ק ולצביקה וגמן אסימון בנוגע לאופן שבו צריכות להתבצע בדיקות קורונה - שילוב בין השיטה המוכרת של איגום לאלגוריתמיקה ● השבוע חברת הסטארט-אפ שהקימו זכתה לאישור רגולטורי לבצע בדיקות שיכולות להגדיל פי 10 את מספר הנבדקים

איל ההון קינס רקישב / צילום: Baz Ratner , רויטרס

קשרי השותף מקזחסטן של משה חוגג עלולים לסבך את ג'ו ביידן בארה"ב

על פי פרסום בעיתון הבריטי "דיילי מייל", בזמן שביידן, המועמד כיום לנשיאות ארה"ב, כיהן כסגן נשיא, סיפק בנו השני, האנטר, שירותים עסקיים לאיל ההון קינס רקישב, שהיה מקורב לנשיא קזחסטן באותה תקופה ● רקישב וחוגג, בעלי בית"ר ירושלים, ייסדו יחד את קרן סינגולריטים

פינוי פצועים מהריסות בניין בטורקיה / צילום: Tuncay Dersinlioglu, רויטרס

לפחות ארבעה הרוגים ועשרות פצועים ברעידת אדמה במערב טורקיה

באיי סאמוס ביוון ובאזור איזמיר שמבערב טורקיה הורגשה רעידת אדמה חזקה שגרמה לקריסת בניינים ולהצפות ● אמבולנסים וצוותי הצלה פינו עד כה יותר ממאה ועשרים פצועים וארבע גופות של נפגעי הרעש ● באיזמיר קרסו עשרות בניינים ולפי התקשורת המקומית לפחות 25 צוות הצלה וחילוץ מנסים לאתר ניצולים בין ההריסות

איור: עובדיה בנישו

דורשים רק מזומן ובלי רגשות אשם: הכלכלה השחורה פורחת בחסות הסגר השני

בחסות התנהלות הממשלה וחוסר האמון הציבורי, פורחת הכלכלה השחורה ● הספר שמגיע לבית הלקוח בהיחבא, הקוסמטיקאית ש"לא מפחדת למות מקורונה, אלא מפחדת למות מרעב", מאמני הכושר, השפים ויתר העצמאים שמקבלים תשלום בשחור, בלי לחשוב פעמיים

מבצעים ברשתות אופנה ומזון / צילום: שני מוזס, גלובס

העליון שם סוף לשיטת המבצעים הפופולרית: הפסיקה שמסעירה את ענף המזון והאופנה

ביהמ"ש העליון אשרר את החלטת המחוזי בת"א לפיה גם במקרה של מבצעים קצרי מועד יש לציין על המוצר או על שלט את המחיר הסופי לאחר ההנחה, ולא ניתן יותר להסתפק רק בהצגת אחוז ההנחה ● עו"ד סיטון-זלקינד המייצגת קמעונאיות בתחום האופנה והמזון: "נטל כבד ביותר על הקמעונאים שעלול להביא להימנעות ממבצעים קצרי טווח"

ג'ק דורסי / צילום: Anushree Fadnavis, רויטרס

טוויטר עקפה את תחזית הרווח וההכנסות אך המניה מתרסקת במסחר המאוחר

ברבעון בו הגבילה החברה את ציוצי הנשיא טראמפ, והצהירה על כוונתה לקדם שיח בריא ברשת, טוויטר רשמה עלייה נמוכה מהצפוי במספר המשתמשים ● הזהירה מפני חוסר וודאות לקראת הבחירות בארה"ב בכל הנודע להתנהגות המפרסמים