גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הדילמה הפלסטינית: התנגדות לשלום בין האמירויות לישראל או הצלת הכלכלה

המנהיגים הפלסטיניים מתקשים להתרגל ליחסים החמים בין ישראל לאבו דאבי ודובאי, אבל יש כבר קולות שקוראים להם לרכך את עמדתם ● דוח חדש של ארגון זכויות האדם "גישה" מלמד כי הקורונה והשלכותיה הביאו את העזתים למצב קריטי, ולשיאי אבטלה ועוני

הפגנה בעזה נגד השלום בין ישראל לאמירויות / צילום: Mohammed Salem, רויטרס
הפגנה בעזה נגד השלום בין ישראל לאמירויות / צילום: Mohammed Salem, רויטרס

סטירת הלחי המצלצלת שספגה הרשות הפלסטינית מהליגה הערבית, שסירבה לדרישה לגנות את הסכמי השלום בין ישראל לאיחוד האמירויות ולבחריין, הכניסה את הנהגת הרשות לסוג של הלם. הלם מכך שלא רק שהמהלך אינו זוכה לגינוי אלא גם לתמיכה, כמו ההיתר שנתנה סעודיה למטוסים מישראל וממנה לעבור בשמיה; והלם מכך שההסכמים הפכו לסיפור אהבה בין ישראל לאמירויות ולבחריין, מלווה בשיטפון של יוזמות לשיתופי פעולה כלכליים.

הבכירים הפלסטינים ממשיכים לדבר על בגידה ותקיעת סכין בגב, אבל מתחילים גם להבין שעליהם לחשב מסלול מחדש. הציבור שלהם מצפה לתשובות, ומאמר מערכת מהפכני ממש בעיתון 'אל קודס' הוותיק אף מתח ביקורת על תגובת ההנהגה והגדיר אותה "חסרת מענה". העיתון קרא לגישה מפוכחת וריאליסטית, ותהה האם הפלסטינים יעדיפו להישאר מאחור או להתאים את עצמם למציאות המשתנה.

לפני שבועיים דיווחנו ב"גלובס" על החבל כלכלי שהציע איחוד האמירויות לפלסטינים, במעורבות של סעודיה וגורמים בינלאומיים. מדובר בתוכנית סיוע כלכלי נדיבה במיוחד, תוך הבטחה מדינית כי אם ייעתרו לה וייכנסו למהלך של שיחות, הסיפוח ייקבר סופית. הפלסטינים סירבו, ויומיים אחר כך חטפו את המהלומה בליגה הערבית.

גורם פלסטיני בכיר מאוד אומר ל"גלובס" כי אינו זוכר תחושה כה קשה בהנהגה. "הזרועות הפתוחות שבהן מתקבלת ישראל באבו דאבי ודובאי, הן כמדקרות סכין" הוא אומר, ומזכיר כתבה ב"גלובס" שתורגמה לעיתונות הערבית, על המלונות באמירויות שהחלו בהכנות להכשרת חדרי האוכל לישראלים אוכלי מזון כשר.

"אנחנו לא מצליחים להבין את ההתלהבות הגדולה שלהם, ואת המהירות שבה זנחו את הסולידריות עמנו", הוסיף הגורם, והודה כי זהו כישלון עצום של ההנהגה. לדבריו, לא יהיה שינוי של ממש עד לכתו של אבו מאזן. "יש כבר רבים שקוראים לשינוי כיוון, לנסות ולהצטרף לפחות למהלכים הכלכליים שיש בהם פוטנציאל גם לנו, אבל סוסים זקנים לא יחפשו אורוות חדשות".

בינתיים מתקיימים מגעים בין בכירים בפתח ובחמאס, בניסיון להגיע להסכמה על בחירות לפרלמנט ולנשיאות - בחירות שלא התקיימו כבר 16 שנה. אלא שגם אם תהיה הסכמה בין הארגונים, ספק אם הרשות הפלסטינית תצליח לארגן בחירות כאלה בתקופת הקורונה, ועם נתק כמעט מוחלט מישראל.

החשש בישראל הוא שהמשבר הפוליטי-כלכלי-בריאותי יביא לקריסה, ולו חלקית, של הרשות הפלסטינית, ולצורך בהתערבות ישראלית. הניתוח האופטימי יותר מדבר על יוזמות פרטיות פלסטיניות למסחר משותף עם ישראל ומדינות המפרץ, שיראו כי גם בגדה יכולים ליהנות מפירות השלום.

עלייה חדה בעוני

השנתיים האחרונות טרום הקורונה, תקופת ההסדרה מול חמאס ברצועת עזה, לא היו שקטות. גלים של מתקפות בלוני נפץ ותבערה החליפו את הרקטות, אף שאלה לא פסקו לגמרי, ומדי פעם ירה ארגון "סורר" זה או אחר לעבר ישראל. אבל באופן יחסי היו אלה שנתיים רגועות מעט יותר, והכלכלה ברצועת עזה לא קרסה. בחלק מהתחומים במגזר הפרטי, היא אף צמחה מעט. אלא שהמגיפה והשלכותיה הביאו שוב את העזתים למצב קריטי.

דוח חדש של ארגון זכויות האדם 'גישה' המתמחה במצב ברצועה (בראשות המשפטן קנת מן), מצביע על ירידה חדה כמעט בכל מדד כלכלי. הסקירה, המבוססת על דוחות של גופים בינלאומיים ושל הרשות הפלסטינית, מציגה תמונת מצב עגומה.

שיעור האבטלה הרשמי, שבראשית השנה עמד על 45% זינק לכ-50%, ובקרב הצעירים בני פחות מ-30 המצב חמור בהרבה. גם מי שמועסק, שכרו ירד ירידה של ממש - כ-80% מהעובדים בסקטור הפרטי בעזה משתכרים מתחת לשכר המינימום, שהוא 1,450 שקל בחודש בלבד.

כ-36% מהמועסקים בעזה עובדים בסקטור הציבורי, עבור הרשות הפלסטינית או עבור רשויות חמאס ברצועה. המשכורות שם נחשבות גבוהות בהרבה לעומת המגזר הפרטי - לפי נתוני הלשכה המרכזית הפלסטינית לסטטיסטיקה, עובדי הסקטור הציבורי מרוויחים כ-95 שקל בממוצע ליום, בעוד שעובדים בסקטור הפרטי בעזה מרוויחים 32.7 שקל בממוצע ליום. אלא שבשל משבר הקורונה והמשבר הכלכלי מול ישראל, רק ביולי שילמה הרשות כ-65% ממשכורת מאי של עובדיה, וממשלת חמאס שילמה למועסקיה כ-50% ממשכורת יוני.

האבטלה והשכר הנמוך מביאים לעלייה חדה בשיעור העוני. לפי הלמ"ס הפלסטיני, 53% מתושבי הרצועה, מעל מיליון ילדים, זקנים, גברים ונשים, חיים מתחת לקו העוני וסובלים מהיעדר בטחון תזונתי. 34% חיים בעוני מחפיר. איך הם שורדים? בנוסף לפעילות של אונר"א במחנות הפליטים, שמספקת מוצרי מזון בסיסיים, מעל 100 אלף משפחות בעזה נשענות גם על מענקי סיוע שמעבירה קטאר לרצועה, 100 דולר למשפחה.

אגב, על המצב הכלכלי הקשה אפשר ללמוד מהצניחה במחירי הפירות והירקות: עגבניות וחצילים נמכרו בחודשי הקיץ בעזה בשקל לקילו.

תעשיות קורסות

במרץ 2020, עם התפשטות הקורונה בישראל, נקטו גם השלטונות ברצועה בצעדי מנע, שנמשכו עד סוף אפריל-תחילת מאי, וכללו סגירה של מסעדות, בתי קפה, שווקים עירוניים, קניונים, בתי ספר וגני ילדים, אולמות אירועים ובתי תפילה. מעבר ארז נסגר למעט מקרים רפואיים בהולים, ומבחינת ישראל נשאר כך גם חצי שנה לאחר מכן.

ח'דר שניורה, ראש איחוד התעשיות ברצועה, מעריך כי בתקופת הסגר בתוך הרצועה (מרץ-מאי) סבל הסקטור הפרטי מהפסד של כ-26 מיליון שקל. באוגוסט, עם גילוי מקרי ההידבקות הקהילתיים הטיל חמאס סגר כללי, ורק כעבור שבוע החל בהקלות מה, אך הכלכלה עדיין משותקת.

"ענף התיירות הוא מענפי הכלכלה שחוו את הפגיעה הקשה ביותר", סיפר לכותבי הדוח ד"ר מאהר אל-טבאע, מנהל לשכת המסחר ברצועת עזה. "נאסר לקיים אירועים חברתיים, ולכן סגרו את אולמות הכנסים והאירועים, ומכיוון שזרים לא יכולים להיכנס לרצועה, סגרנו את בתי המלון.

"ברור לכל שבשלב הזה אין מה לדבר על תיירות פנים. תושבי הרצועה, שסובלים מעוני ומחסור גם בימים של שגרה, פשוט לא יכולים להרשות לעצמם הוצאה כלכלית כזאת". מספר העובדים שאיבדו את מקור הכנסתם בענף זה מתחילת המשבר עומד על 8,700.

ענף התחבורה וההסעות בעזה ספג גם הוא פגיעה קשה. ב-2019 היו רשומים 2,612 רכבי הסעות ומוניות, וכ-2,700 נהגים ונהגות. ההערכה היא שעבודתם של כ-80% מהמתפרנסים בענף נפגעה מתחילת משבר הקורונה.

גם תעשיות הבניין למיניהן, שמעסיקות בשגרה עשרות אלפים, נפגעו. בשנת 2019 עמד היקף הייצור בענף זה על 27% מהפוטנציאל המלא שלו. ברבעון הראשון של 2020 נפל היקף הייצור ל-11.4%. לפי נתוני התאחדות תעשיות הבניין בעזה, כ-10,000 מועסקים איבדו את מקום עבודתם מתחילת המשבר, באמצע מרץ. לפי דוח של איחוד תעשיות הרהיטים, קרוב למחצית כלל המועסקים בענף, כ-2,600 איש, איבדו את מקום עבודתם. 150 מפעלים לייצור רהיטים נסגרו.

המשבר הנוכחי הוביל לנפילה של 70% בהיקף הייצור של מפעלי המזון. מחקר שנערך על ידי התאחדות תעשיות המזון בעזה, שבחן 65 מפעלים במחוזות שונים ברצועה, העלה כי 1,300 מעובדי המפעלים איבדו את עבודתם. דוח של איחוד תעשיות המזון מתחילת אפריל העריך שכ-39% מהמועסקים בענף זה איבדו את מקום עבודתם מתחילת המשבר (יחסית למספרם בסוף 2019).

הקורונה-משתקת-גם-את-הכלכלה-הפלסטינית

ב"גישה" מטילים חלק נכבד מהאחריות על ישראל, ועל המגבלות שהיא מטילה על המסחר מהרצועה ואליה. הארגון קורא לממשלה להכין, לפרסם וליישם מתווה מפורט של תוכנית שמכירה באחריותה לדאוג לצרכים של תושבי עזה, ולהגן על זכויותיהם. הדרישה היא שיוסרו מגבלות על תנועת סוחרים, פועלים וסחורות, ותורחב האפשרות למצוא תעסוקה בישראל ובגדה.

בנוסף, הם מבקשים להתיר שיווק של תעשיית המזון והחקלאות לגדה, לאפשר כניסת חומרי גלם וציוד הנדרשים לפעילות שוטפת של הכלכלה, ולפתח מנגנון שיאפשר לסוחרים לפגוש לקוחות וספקים, כדי להמשיך לקיים יחסי מסחר שוטפים ולבצע העברות כספים.

אלא שהתמונה מורכבת מעט יותר. ישראל עומדת בפועל מול ארגון טרור השולט על הרצועה, מתחמש ברקטות ונשק אחר, ומאיים תדיר על אזרחי ישראל. בהיעדר החלטה להפיל את חמאס, ישראל נאלצת להשתמש בכלי הסגר על הרצועה, הגבלות חריפות על המסחר עמה, ומניעת כניסת פועלים פלסטינים מהרצועה.

חבית חומר הנפץ מתפרצת מדי פעם, הכסף הקטארי מרגיע רק מעט, ובסופו של דבר תיאלץ ההנהגה הישראלית לקבל החלטה: האם לאפשר לחמאס להמשיך ולשלוט ולאיים על אזרחיה, או לפעול אקטיבית להפלתו. 

עוד כתבות

למה מיזוגים ורכישות רבים כל כך נכשלים / איור: חן ליבמן

ביום שאחרי האקזיט: למה מיזוגים ורכישות רבים כל כך נכשלים

למה ברחו כל הטאלנטים מהסטארט-אפ אחרי המיזוג עם החברה הרוכשת ● עם קצת שכל ישר, אגו מנוהל ועבודת צוות זה דווקא יכול להצליח

מירי רגב ובצלאל סמוטריץ' על המטרו. כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע. צילומים: דוברות הכנסת / עיצוב: טלי בוגדנובסקי , גלובס

סערת המטרו וסימנים ראשונים לשובם של המשקיעים. כותרות הנדל"ן

מדוע שרת התחבורה מירי רגב מתנגדת לפרויקט המטרו, מי צופה שמחירי הנדל"ן יעלו, היכן נמצאות השכונות שהכי קורצות למשקיעים, ואיפה שווקו המכרזים הראשונים בתוכנית הדיור הממשלתית החדשה ● לרגל ועידת הנדל"ן של "גלובס" שהתקיימה השבוע, קבלו סיכום מורחב

ג'ף בזוס / צילום: Charles Krupa, AP

אמזון לא עוצרת: ניפצה את תחזית הרווח למניה ב-300%; ההכנסות זינקו ב-37%

הרווח למניה הסתכם ב-12.37 דולרים - מעל לתחזיות השוק לרווח של 7.41 דולרים למניה ● ההכנסות הסתכמו ב-96.15 מיליארד דולר לעומת הצפי להכנסות של 92.7 מיליארד דולר ● אמזון מעלה את התחזיות לרבעון הבא, אם כי הטווח לרווח התפעולי רחב מדי

אלון שוסטר, כחול לבן / צילום: יח"צ

חלב עמיד: גם בעולם מכסות הייצור לא נעלמו, הן רק משנות צורה

החשוד המיידי במחסור בחלב בימי הסגר היה מנגנון המכסות הנהוג בישראל, שנטען כי הוא שריד ממשטרים של כלכלה מתוכננת • למרות שברחבי העולם נוקטים בשלל שיטות, נראה שאף מדינה לא מותירה את העסק ההפכפך הזה רק לידו הנעלמה של השוק ● המשרוקית של "גלובס"

חתימת הסכם השלום עם איחוד האמירויות ובחריין בבית הלבן / צילום: Alex Brandon, AP

מדינות מהמפרץ פנו לישראל כדי לבחון רכישת מערכות נגד טילים

ההסכמים בין המדינות הובילו לפניות ראשוניות מצד המפרציות לרכישות מהתעשיות הביטחוניות בישראל - כך נודע ל"גלובס" ● ההתעניינות כוללת הצטיידות במיגון לכלי רכב משוריינים, מערכות נגד טילים ומערכות "מעיל רוח" מתוצרת רפאל ● במפרץ מעוניינים לשפר את ההגנה על מתקני הנפט בעקבות התקיפה בסעודיה ב-2019

הכנס השנתי על שם פרופ' ירון אזרחי - "מדמיינים מחדש דמוקרטיה" - מטעם המכון הישראלי לדמוקרטיה / צילום: צילום מסך

"מהי עיתונות, מיהו עיתונאי, מיהו מו"ל, ומי שם ילד בן 18 או 20 בגל"צ להכריע מי הטוב ומי הרע"

בפאנל של המכון הישראלי לדמוקרטיה אמרה אלונה בר און מו"ל גלובס כי "הבעיה העיקרית של העיתונות כיום היא היעדר אתוס, תרבות ומקצוענות" ● גיא רולניק סגן מו"ל הארץ אמר כי לשיטתו תיקי 2,000 ו-4,000 היו אמורים להוביל לחשבון נפש בעיתונות וכי בכל מקרה הקשיים הכלכליים לא הם אלו שדרדרו את האתיקה ● גולן יוכפז מנכ"ל חדשות 13 לשעבר טען שהעיתונות נפלה לכרוניקה בסיקור הקורונה ועו"ד נגה רובינשטיין דיברה על העיכוב שבו נמצאת הרגולציה הישראלית ביחס לטיפול בגוגל ובפייסבוק ● את הפאנל הנחתה ד"ר תהילה שוורץ אלטשולר

שר האוצר ישראל כ"ץ / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

קבינט הקורונה דחה את פתיחת חנויות הרחוב בשבוע

עם זאת, שבוע הבא ייפתחו הלימודים לכיתות א' עד ד', בתי כנסת בפעילות של עד עשרה אנשים, וכן צימרים ומכוני טיפול כגון מספרות ומכוני קוסמטיקה ● טרם הדיון, יצא שר האוצר ישראל כ"ץ במתקפה חריפה על שר הבריאות יולי אדלשטיין

קרייריסטית / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

אני רק שאלה: "המנהל שאל אותי אם אני 'קרייריסטית'. מה לענות?"

כך תעמידו את המנהל במקומו כשתישאלו שאלות שהן לא לעניין ● טור ייעוץ

פסל "הילדה חסרת הפחד" מול הבורסה לניירות ערך בוול סטריט, ניו יורק / צילום: Mark Lennihan, Associated Press

וול סטריט ננעלה בירוק בהמתנה לדוחות ענקיות הטכנולוגיה

יום המסחר התאפיין בדריכות לקראת פרסום דוחותיהן של ענקיות הטכנולוגיה ● כלכלת ארה"ב התרחבה ב-33.1% ברבעון השלישי ● הנפט צונח ב-3% בצל ההגבלות שהושתו בחלק מהמדינות בצל התפשטות הקורונה

תומכי ג'ו ביידן במיאמי, פלורידה / צילום: MARCO BELLO, רויטרס

החולשה של מדינות "חגורת החלודה" הפכה לצרה צרורה עבור טראמפ

מדינות עם בסיס תעשייתי חזק כוויסקונסין, פנסילבניה, אוהיו, ומישיגן לא השתתפו בחגיגת הצמיחה של ארה"ב בקדנציה הראשונה של טראמפ ● ג'ו ביידן לא מתכוון להחמיץ את ההזדמנות לקרוץ להן ולהפיל על הנשיא המכהן את הדשדוש שאליו נקלעו

מתניהו אנגלמן, מבקר המדינה / צילום: שמוליק גרוסמן, דוברות הכנסת

תלונה למבקר המדינה נגד אופן המינוי במועצת התאגיד

חברת המועצה לשעבר אורנה דויטש פנתה בתלונה למבקר המדינה על האופן שבו מונו חברי המועצה החדשה ● דויטש טוענת בין היתר שאופן מינוי הועדה התנהל באופן לא תקין במספר מובנים ● מינוי החברים למועצה מתעכב שוב ושוב כמה מספר רב של חודשים

מארק צוקרברג / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

פייסבוק עקפה את התחזיות בעקבות מעבר של פרסום לאונליין

מספר המשתמשים היומיים והחודשיים של פייסבוק בארה"ב ובקנדה ירד מעט בהשוואה לרבעון השני, אז הוא הגיע לרמה גבוהה בשל משבר הקורונה ● בחברה צופים אי ודאות משמעותית לגבי הפעילות ב-2021

הפעלת תו קנייה מקוון / אילוסטרציה: שאטרסטוק

צרכן קנה 8 זוגות נעליים ב-322 שקל, החנות ביטלה את העסקה. מה אמר ביהמ"ש?

האם טעות במחיר מחייבת את המוכר? התשובה לפי פסיקה שהתקבלה בבית משפט לתביעות קטנות בחדרה היא לא ● "צריך היה להיות ברור, לתובע שהמחיר המוצג נמוך מדי"

טראמפ רוקד בעצרת באוהיו בשבת / צילום: Jeff Chiu, Associated Press

הסושיאל הולך להכריע את הבחירות בארה"ב. השאלה לטובת מי

ביידן מצידו עוד לא סיים ללמוד על הסושיאל את מה שטראמפ הספיק כבר לשכוח ● מאידך, הוא הספיק ללמוד לא מעט מהטעויות של הילארי ● אמנם עוד לא ניתן לדעת מי ינצח ואפילו לא מתי נדע זאת, אבל מנצח בטוח אחד כבר יש

בריכת שחיה/  צילום: יחצ

פעילויות ספורט לילדים, צימרים ודרייב אין: אלו המקומות שיפתחו בשבוע הבא

קבינט הקורונה אישר הלילה כי החל מיום ראשון הקרוב יחזור הספורט לילדים ונוער בספורט התחרותי בכל הענפים, ובנוסף יפתחו מעל ל-200 אתרי מורשת ● בנוסף הקבינט אישר הלילה גם את הפעלת המועדוניות הנותנות שירותים חברתיים להפגת בדידות הקשישים ברשויות המקומיות

עדי צפדיה / צילום: גילת

לאחר ביטול הרכישה: גילת תחלק דיבידנדים בגובה 20 מיליון דולר

"בעקבות קבלת התשלום מקומטק, אנו שמחים לחלק את הסכום המשמעותי הזה כדיבידנד לבעלי המניות שלנו", אמר המנכ"ל הזמני של גילת, עדי צפדיה ● נוסף על כך, בהתאם לדרישות החוק בישראל, דירקטוריון גילת יבקש מבית המשפט אישור לחלוקת דיבידנד נוסף של כ-35 מיליון דולר

משימת אפולו 14. הפעם האחרונה שבני אדם נחתו על הירח הייתה ב־1972 / צילום: NASA, רויטרס

גילויים חדשים, תוכניות ישנות: בנאס"א מעיזים שוב לדבר על שיגור בני אדם לירח

אחרי שנים שבהן הפוקוס עבר למאדים, בנאס"א מעיזים שוב לדבר על שיגור בני אדם לירח. הגילוי האחרון של מים שם עשוי לקדם את התוכניות להקמת התיישבות שם • ד"ר יוג’ין טו, מנהל מרכז המחקר של נאס"א, מדבר על הניסיונות לקצר את זמן ההגעה לירח, על השלכות השימוש בחומרי גלם ממנו ועל חלוקת העבודה בין המגזר הציבורי לפרטי

דונלד טראמפ זורק את כובעו לתומכיו באחד הקמפיינים שלו בפנסילבניה / איור: Alex Brandon, Associated Press

מהמו"מ עם צפון קוריאה ועד לחיסול אל-בגדאדי: הקדנציה של טראמפ בתמונות

מנאום ההשבעה הלוחמני, דרך צעדות המחאה של מיליוני נשים נגדו, הדחת ראש האף.בי.איי, מפגש הפסגה עם הרודן קים ג'ונג און, הקמת חומה במקסיקו, חיסול מנהיג דאע"ש ש"מת כמו פחדן", ועד מותו של ג'ורג' פלויד ● אלו האירועים שנזכור במיוחד מארבע שנים סוערות של טראמפ בית הלבן

הקמע של אנט / צילום: Kin Cheung, Associated Press

בדרך להנפקה הגדולה בעולם: ביקושי ענק של 3 טריליון דולר להנפקת חברת הפינטק הסינית של ג'ק מא

אנט גרופ תחל להיסחר בבורסות הונג קונג ושנחאי ביום חמישי ● מרבית הביקושים הגיעו לחלק של ההנפקה בשנחאי ● בקרב משקיעים פרטיים הביקוש עלה פי 872 על ההיצע

נתב"ג בימי קורונה / צילום: כדיה לוי, גלובס

משרד הבריאות: סרביה תהפוך למדינה האדומה הבאה

החל מה-8 בנובמבר הנכנסים מסרביה יחויבו ב-14 ימי בידוד ● מדינות נוספות שייכנסו לרשימת המדינות האדומות הן איטליה, גרמניה, לטביה וליטא