גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הממשלה ניצבת במערומיה בפני הציבור: מיגור המגפה הוא הדבר האחרון שמעניין אותה

יום הגבלת ההפגנות הוא יום שחור לישראל הדמוקרטית, במיוחד כאשר המוטיבציה למהלך מגיעה מהעומד בראש השלטון שנאשם בשלושה תיקים פליליים ● גם מי שנכנסו לממשלה בטענה להגנה על הדמוקרטיה, עסוקים היום בריצוי ההנהגה החרדית, גם אם המחיר הוא איבוד שליטה במגפה ואיבוד סופי של אמון הציבור במערכת הפוליטית

מפגינים בבלפור לאחר הגבלת ההפגנות על ידי הממשלה / צילום: בן כהן, יח"צ
מפגינים בבלפור לאחר הגבלת ההפגנות על ידי הממשלה / צילום: בן כהן, יח"צ

יום הגבלת ההפגנות הוא יום שחור למדינה דמוקרטית. היום הזה שבו עבר חוק המגביל מפגינים בישראל, צריך יהיה להיזכר לשנים ארוכות. חופש ההפגנה הוא אבן יסוד בדמוקרטיה, הוא המימוש הבסיסי לחופש הביטוי. קשה לחשוב על רגע יותר מדכא מיום העברת חוק הגבלת ההפגנות בכנסת ישראל ה-23.

בשיאם של ימים קשים לציבור הישראלי, באה גם המכה הזו, כמו פטיש כבד על הראש.

המוטיבציה הפוליטית להגבלת ההפגנות, הגיעה מבית היוצר של היעד העיקרי של המפגינים, ראש הממשלה בנימין נתניהו, הנאשם בשלושה תיקים פליליים ובעל האינטרס להשתיק את הקולות נגדו.

למעט שבדיה, אין אף דמוקרטיה מערבית שספר חוקיה כולל מגבלות שכאלה. אצל השבדים, מדובר בסעיף מתוך חוקה שאושרה ב-1974 ולא בחוק שהומצא החודש, מטעם שלטונו של ראש ממשלה נאשם. לו רק הייתה לנו חוקה בישראל, אפשר היה להתחיל לנהל שיח על איזונים ובלמים.

במשך שבועות שמענו את הספין: המפגינים מפיצים מחלות בכך שלא שומרים על שני מטר מרחק ועל התקהלויות של פחות מ-20 איש.

אך את נתוני התחלואה הקשים ברחבי ישראל, עם עליה דרמטית במספר החולים בערים ובשכונות החרדיות לא ניתן להסתיר, לא ניתן לכבס.

בהפגנות לא השתתפו (כמעט) חרדים, ולכן הממשלה הישראלית ניצבת במערומיה בפני הישראלים: ספינולוגים, שקרנים, רומסי זכויות האדם.

בכחול לבן לא מעוניינים למגר את המגפה, אלא רק לרצות את הציבור הדתי

בליכוד הסתערו על הספין בחפץ לב. לגונן על ראש הממשלה נתניהו, בשני מעונותיו -ירושלים וקיסריה - שם התכנסו המפגינים. לנתניהו יש בייס, ימני ודתי ואותם לא מעניין שהעליה בתחלואה מתרחשת בבתי הכנסת ובישיבות. את הכשלים הללו הם מעבירים מתחת לרדאר.

לא שמענו מי מהם מתבטאים בבוטות (השמורה רק ל-20 אלף מפגינים בלבד) נגד הפרות הקורונה בישיבות. מטעם המשטרה, אין כמעט אכיפה ואם יש כזו, לא רואים את השוטרים מחלקים קנסות או מטפלים בלב הבעיה.

כחול לבן, בהובלת בני גנץ, גבי אשכנזי ואבי ניסנקורן, חתומים גם הם על החוק המביש ועל התקנות שסוגרות מפגינים בתחום היישוב.

כיצד אתם משווים מליונים של מתפללים, שלוש פעמים ביום, בראש השנה, יום כיפור וסוכות - אל מול 20 אלף איש, פעם אחת בשבוע, באוויר הצח?

כיצד התנהגותם של ראשי כחול מסתדרת עם המפלגה שנכנסה לממשלה כדי להיאבק בקורונה? אצלם, בדיוק כמו בליכוד, לא ממש מעוניינים למגר את הקורונה, ועקרון העל הוא לא להרגיז את הציבור הדתי, לא לפגוע ולאפשר למגיפה להשתולל לכל פינה.

כחול לבן, דרך ארץ והעבודה, דהרו, יחד עם הליכוד, לשימוש דורסני באיכוני השב"כ, כלי שלא הופעל באף מדינה דמוקרטית תוך פגיעה אנושה בזכות לפרטיות. כעבור חצי שנה, אנחנו יודעים שלא נבלמו שרשראות הדבקה באמצעות הכלי השב"כי, אלא להפך. אם את החרדים מלכתחילה לא ניתן היה לאכן (בשל שימוש בניידים דור קודם), הרי שכלי השב"כ גרם למנהיגים לעצום עיניים בפני עצם הבעיה.

באמצעות הכסות הביטחונית שלבשו גנץ, אשכנזי, ניסנקורן וגם יו"ר ועדת חוץ ובטחון צביקה האוזר, הם לא פעלו במקום ובזמן הנכון עם המגיפה.

גנץ בראשות משרד הביטחון הבטיח לנו שהגוף שינהל את המאבק במגיפה יהיה זריז, ויעיל ממשרד הבריאות. גם שם, הבטחות סרק. אין תוצאה.

אנחנו מקבלים את תמונותיו של גנץ מסייר בערים החרדיות, משוחח עם המנהיגות המקומית, לפעמים מלווה בשרת התפוצות ח"כ עומר ינקבליץ' מנסה כביכול להשפיע על רבנים וראשי ערים לבלום את הפצת המגיפה.

שר הביטחון גנץ במתחם הבדיקות בבני ברק / צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון, יח"צ

מה נשאר מנתיב הסיורים של גנץ בערים החרדיות?

הם למדו מנתניהו: מה שלא מצולם לא קרה. אז הפוזה בשכונות ובערים החרדיות חשובה ויופי ששומרים על קשר, אבל מה עם תוצאות? אין דרך אחרת להסתכל על נתיב הסיורים הנרחבים של גנץ ולהפנים - זה הכל תמונות, זה הכל הודעות לעיתונות.

כל הנורות האדומות הבהבו. פרופ' גמזו אמר לשרים שהטיסות לאומן יהוו בעיה והנה הייתה חזרה לישראל עם חולים על 17 טיסות. בחלק מן הישיבות מספרים שהם הקפידו על מתווה קפסולות, ובדיעבד, שיעורי התחלואה גבוהים. הכיצד? בוודאי שלא הייתה הקפדה או שלא ניתן ממילא לשמור על תנאי הפרדה בתוך המוסדות הצפופים.

גם לקראת סוכות מספרים לציבור הרחב שאסור לעמוד יותר מ-20 איש, ולהפגין. וזה, רק ליד הבית ומיד מתגלה שסוכות גדולות, עם איוורור ושני פתחים יותרו לכל. סגרו את חיילי צה"ל בבסיסים לחודש, כדי למנוע ייבוא המגיפה פנימה, אבל ברחבי ישראל שמחת החג תתקיים ותתממש. יש עוד מישהו בישראל שמאמין שכך תיבלם המגיפה?

מעט האמון שהיה בנבחרי הציבור נגמר

השבועות הללו הם תום עידן בישראל. מעט האמון שהיה לנבחרי הציבור נגמר. המגזר העסקי זועם, על סגר מלא, מחיר כבד אותו משלמים בשל שיעורי התחלואה העצומים.

הורים לילדים קטנים נצורים בביתהם ולא יכולים לעבוד, אפילו לא מן הבתים. מערכת החינוך הציבורית סגרה את שעריה, אבל מישהו מאמין שבישיבות יפסיקו ללמוד?

וכך הלאה והלאה. אינספור כשלים של הממשלה המנופחת ביותר בתולדות המדינה צפים על פני הקרקע. העדר חזון, העדר אכפתיות, סרבול מנהיגותי, ואין מנהיג אחד שיקום ויגיד שבמדינה הזו יתרחש הדבר המינימלי ביותר, יונח תקציב.

מחול השדים סובב סביב נתניהו והאינטרסים הצרים שלו. ראשי מפלגתו מאיימים בוקר וערב (היום זה ח"כ מיקי זהר) בבחירות. אבל העיקר, שהם תחמו וצמצמו את ההפגנות.

עוד כתבות

ניר קלקשטיין / איור: גיל ג'יבלי, גלובס

סיבה לאופטימיות זהירה? המומחה שסבור שמצבה של ישראל בקורונה הולך ומשתפר

ניר קלקשטיין, מומחה לניתוח מידע שמנתח את דפוסי התחלואה בישראל ובעולם במחלת הקורונה מתחילתה, מספק היום נתונים מעודדים, ואומר כי זה הזמן לפתוח את המשק ● קלקשטיין מסביר איך ייתכן כי אותם צעדים שננקטו ביציאה מהסגר הקודם יובילו הפעם לתוצאה שונה, למה כמות מפיצי העל הפוטנציאליים יורדת ואיך נוכל למנוע גל שלישי

מטבע ביטקוין על לוח אם / צילום: Dado Ruvic, רויטרס

דומיננטיות הביטקוין במסחר הקריפטו מתקרבת לשיא של 3 שנים

מחיר הביטקוין עלה השבוע ב-5% ומתקרב ל-12 אלף דולר - רמתו הגבוהה ביותר מתחילת ספטמבר ● מחזורי המסחר בביטקוין הגיעו החודש לנתח של יותר מ-60% - השיעור הגבוה ביותר מאז דצמבר 2017

דן אלדד / צילום: כדיה לוי, גלובס

לאחר שצמרת הפרקליטות נלחמה בדן אלדד: צוות בניהולו מקבל פרס הצטיינות ממש' המשפטים

צוות בניהולו של אלדד במחלקה הכלכלית בפרקליטות מקבל הכרה ממשרד המשפטים על ניהול תיק השחיתות בפרשת "ישראל ביתנו" • זאת, חודשים ספורים אחרי שמינויו למ"מ פרקליט המדינה נתקל בהתנגדות בפרקליטות

סגן יו"ר  National Holding  ו- Petromal, עבד אחמד, ומנכ"ל קצא"א, איציק לוי. מאחוריהם מימין לשמאל: סגן יו"ר דירקטוריון רד-מד, פוגל, שר המדינה האמירתי לעניינים כלכליים, אלטאייר, שר האוצר האמריקאני, נוצ'ין, יו"ר קצא"א, כלפון, מנכ"ל רד-מד, אלפר / צילום: קצא"א

היסטוריה: מסדרון נפט חדש יחבר את איחוד האמירויות וסעודיה עד לאירופה דרך אילת

כפי שנחשף ב"גלובס", חברת קצא"א חתמה על מזכר הבנות מחייב עם חברת MED-RED להפעלת גשר יבשתי לשינוע נפט בין הים התיכון לים האדום ● התוכנית מבוססת על שימוש בתשתיות הולכת הנפט והתזקיקים של קצא"א מאילת לאשקלון ובכיוון ההפוך

מנכ"ל משרד הביטחון אמיר אשל. חלף המועד להסבת הדוחות על שם הנהג / צילום: שלומי יוסף, גלובס

עובדי משרד הביטחון קיבלו אלפי דוחות תנועה בסכום של מיליונים. מי לא טרח לשלם?

בשנתיים החולפות הצטברו 3,411 קנסות בגין עבירות תנועה שניתנו לחיילים בשירות קבע ולעובדי משרד הביטחון שנהגו ברכבים אזרחיים של המשרד ● משרד הביטחון לא שילם אפילו קנס אחד ● המשרד גם נמנע מלהסב את הדוח על שם הנהג שביצע את העבירה

ועדת חוקה על הצעת החוק למניעת אלימות כלכלית / צילום: שמוליק גרוסמן, דוברות הכנסת

סערה בוועדת חוקה בדיון על הצעת החוק הממשלתית למניעת אלימות כלכלית: "טרלול משפטי"

על פי הצעת החוק בית המשפט יהיה רשאי לתת צו למניעת אלימות כלכלית וכן ניתן יהיה לתבוע בגינה בנזיקין ● ניסנקורן: "החוק למניעת אלימות כלכלית הוא נדבך חשוב במאבק באלימות נגד נשים ונגד קשישים" ● סמוטריץ': "בית המשפט יקבע מה נכון ומה נאור ובכל פעם שיענישו ילד בדמי כיס כי לא למד, זה יפרק משפחות"

מטוס של חברת אתיחאד אירווייז / צילום: שאטרסטוק

הערכות: טיסות ישירות מאבו דאבי - בתחילת ינואר. ויש גם רמז למחיר: "אנחנו יודעים להיות תחרותיים"

סגן נשיא בחברת התעופה אתיחאד: "לא יכולים לדעת מתי משבר הקורונה ייגמר, אבל אנחנו בוחנים את השוק בסין ורואים שם התאוששות בטיסות הפנים שחזרו ל-80% מהיקף הפעילות" ● בשיחה עם "גלובס" הוא מדבר גם על תוכניות החברה לשוק הישראלי ועל העלויות הצפויות

משה ברקת / צילום: רפי קוץ

ברקת מתווה את הדרך למינוי חברי דירקטוריון בחברות שבקבוצת כלל ביטוח

הממונה על רשות שוק ההון משה ברקת מאפשר לדירקטוריון כלל החזקות ביטוח למנות דירקטורים בחברה הבת ומתיר כפילויות בין שני הדירקטוריונים, בניגוד לאמירות קודמות ● מבהיר: "מנכ"ל חברת ביטוח לא צריך להסתפק בהגדלת תשואת בעלי המניות ורווחיות החברה"

מחכים בתור בדואר ישראל / צילום: שלומי יוסף, גלובס

שר התקשורת קיבל המלצות ועדת רוזן לקידום התחרות בשוק הדואר

הנדל הורה לחברת הדואר לגבש תוכנית לשיפור השירות בתוך 40 יום ● משרד התקשורת יסייע לחברה ביישום המלצות הדוח, לרבות הפיכת בנק הדואר לבנק הנותן שירותים פיננסים נוספים כבנק חברתי הנגיש לכל האוכלוסייה

גרסה חדשה של אינסטגרם לייט / צילום: פייסבוק

פייסבוק מציגה: הגרסה הרזה של אינסטגרם שמפותחת במרכז המו"פ בתל אביב

צוות המו"פ של פייסבוק בישראל, שגם פיתח את אפליקציית "פייסבוק לייט", הכריז היום על התקדמות משמעותית בפיתוח גרסה רזה של אינסטגרם ששואפת לחבר לרשת החברתית מאות מיליוני משתמשים בהודו ובאפריקה

יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ יעקב מרגי  / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

ח"כ מרגי מאיים להחיל את הפיקדון על בקבוקים גדולים בתוך חודשיים

השרה להגנת הסביבה מבקשת מוועדת הכלכלה לדחות את יישום החוק בשנה כדי לאפשר למשק זמן התארגנות ● יו"ר הוועדה מרגי לא מוכן לאשר את הדחייה בלי תוכנית סדורה ליישום החוק והתחייבות שהמשקאות לא יתייקרו ● "גמליאל לא תצא הסביבתית ותדרוש ממרגי הפועל לדחות את היישום בשנה"

מדד דופק התעסוקה של "גלובס"

הסגר נפתח וקרוב ל-6,000 עובדים חזרו לעבודה

המספרים של שוק התעסוקה בישראל מבלבלים, שלושה גופים רשמיים מפרסמים נתונים שונים, הפערים גדולים ובלתי מוסברים • "גלובס" מנסה לפזר את הערפל באמצעות מדד יומי חדש לבחינת "הדופק של שוק התעסוקה"

אורי לוין, מנכ"ל קבוצת דיסקונט / צילום: רמי זרניגר, יח"צ

התייעלות בדיסקונט: עד סוף 2021 תקטן מצבת העובדים בכ-7%

מנכ"ל דיסקונט אורי לוין ודירקטוריון הבנק מרחיבים את תוכנית התייעלות בכ-200 עובדים ● יחד עם החברות הבנות כאל ומרכנתיל יפרשו מהקבוצה כ-620 עובדים ●  בנטרול תוכניות הפרישה בחברות הבנות ההוצאה הממוצעת לכל פורש היא בגובה 1.84 מיליון שקל

דוד ברודט/ צילום: איל יצהר

יו"ר אל על הנכנס: "השבת אמון הלקוחות הוא האתגר החשוב ביותר"

יו"ר אל על דוד ברודט, שנכנס היום לתפקיד, שלח מכתב לעובדי החברה ● "יישום תוכנית ההתייעלות הוא תהליך כואב וקשה אך אנו נדאג כי הוא ינוהל בהוגנות ובשקיפות מלאה"

איך לסגור את החובות בהוצאה לפועל / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

"בעקבות הקורונה נתחיל לראות בהוצאה לפועל יותר אנשים ממעמד הביניים. הם יהיו החייבים החדשים"

עם מאות אלפי בלתי מועסקים ואלפי עסקים שנקלעו לקשיים, הקורונה הכלכלית צפויה להגדיל דרמטית את היקפי החובות שעמם מתמודד הציבור ● איך מתמודדים עם חובות בימי קורונה ולאילו הקלות תהיו זכאים בהוצאה לפועל ● "גלובס" עושה סדר, המדריך המעשי לכיס שלנו

מטוס Emirates של איחוד האמירויות. הנוסעים הישראלים ייחשפו למוצרי תעופה מהטובים בעולם / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

הסכם התעופה עם האמירויות יאפשר 112 טיסות שבועיות לכל כיוון

הסכם התעופה שנחתם בין ישראל לאמירויות יאפשר בפועל 112 טיסות שבועיות של כל החברות שיפעלו בקו, ולא רק 28 כפי שדווח בתחילה ● ל"גלובס" נודע כי לאור פניות של שתי חברות התעופה הגדולות, איתיחאד ואמירייטס, ההיקף המסתמן של הטיסות הוא כ-28 לגים (כיוון טיסה) לכל יעד, כלומר, אבו דאבי ודובאי

מפעל אבגול  / צילום: עינת לברון, גלובס

אבגול נפרדת מברקן: מעתיקה את קו הייצור להודו בעלות של 17 מיליון דולר

יצרנית הבדים הלא ארוגים מסבירה את החלטתה לרכז את פעילות הייצור הישראלית בדימונה ב"התיישנות הקווים, ירידה בביקושים והיעדר רווחיות"

יקי ודמני / צילום: יונתן בלום, גלובס

מי יוביל את העגלה? מאחורי הקלעים של מינוי יקי ודמני ליו"ר החדש של שופרסל

ענקית הקמעונאות בחרה את יקי ודמני כיו"ר החדש, והפתיעה את השוק ואת צמרת החברה ● אלא שבניגוד להערכות, העובדה שודמני מגיע עם ניסיון בתחום עלולה דווקא לפגוע בחופש הפעולה שהמנכ"ל איציק אברכהן רגיל אליו ● מי סירב למינוי ואיך נראו מאחורי הקלעים?

רח' אבן גבירול בתל אביב ריק בעקבות הסגר השני. הירידה במשרות הפנויות החלה בעקבות הסגר הראשון / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

הלמ"ס: צניחה חדה במספר המשרות הפנויות ברבעון השני של 2020

לפי נתוני הלמ"ס, ברבעון השני של 2020 היו בממוצע 47 אלף משרות פנויות בחודש לעומת 74 אלף ברבעון המקביל של 2019 ● היחס בין היצע מחפשי העבודה למשרות הפנויות עלה ל-7.5 לעומת 4.4 ברבעון הקודם, והיה גבוה מ-1 בכל משלחי היד

סונדאר פיצ'אי / צילום: Virginia Mayo, AP

"המשתמשים בוחרים בנו": התגובה המופרכת של גוגל לתביעת הענק נגדה

במשרד המשפטים האמריקאי טוענים כי גוגל הצליחה להשיג נתח שוק של 80%-90% במנועי החיפוש באמצעות פרקטיקות אנטי-תחרותיות, ולכן הם החליטו להגיש נגדה את אחת מהתביעות הגדולות בהיסטוריה ● בגוגל החליטו להיתמם