גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

קרן ג'נריישן ומגדל סיכמו על רכישת מתקן ההתפלה בפלמחים תמורת 390 מיליון שקל

קרן התשתיות תשלם כ-200 מיליון שקל בהתאם לחלקה, שיעמוד על כ-51% ממתקן ההתפלה, בעוד שקבוצת הביטוח תחזיק ביתרה

ארז בלשה (מימין) ויוסי זינגר / צילום: תמוז רחמן
ארז בלשה (מימין) ויוסי זינגר / צילום: תמוז רחמן

קרן התשתיות ג'נריישן קפיטל מתקדמת לקראת השלמת רכישת מתקן התפלת המים בפלמחים, וכחצי שנה לאחר שדיווחה על מזכר הבנות לרכישת 70% ממנו, כעת היא חתמה על הסכם לרכישת מלוא הנכס, יחד עם קבוצת הביטוח מגדל, תמורת כ-390 מיליון שקל.

מחזיקת המניות הגדולה כיום בפלמחים היא קרן תשתיות ישראל (תש"י), שמייסדיה הם קבוצת הראל, ירון קסטנבאום ויהודה רווה, ויתר שותפיה במתקן הם לאומי פרטנרס, חברת קיסריה אלקטרוניקה שבבעלות צבי ברק וקבוצת הראל.

הנכס הנרכש, הכולל גם את הבעלות על הזיכיון במתקן ההתפלה וגם בחברת התפעול עליו, מרוכז בקבוצת דרך הים.

ג'נריישן קפיטל  תבצע את העסקה באמצעות חברת GES (שבה היא מחזיקה במלואה), שתשמש כשותף המנהל בשותפות המחזיקה במתקן, ותשלם כ-200 מיליון שקל במסגרת העסקה, בהתאם לחלקה, שיעמוד על כ-51% ממתקן ההתפלה, בעוד שמגדל תחזיק ביתרה (49%).

במתקן ההתפלה בפלמחים, הפועל בהתאם לזיכיון BOO) Build, Operate, Own), מתבצעת התפלת מים בהיקף של כ-90 מיליון מ"ק (מטר מעוקב) בשנה, כולה עבור המדינה.

חלק מהסכם הזיכיון מול המדינה בקשר לכמות המים המותפלת הינו בתוקף עד שנת 2027, וחלקו, בקשר ליתר הכמות המותפלת, הוא עד שנת 2029, ובסיומם תועבר לידי הרוכשים הבעלות על המתקן והפעילות בו.

מהנתונים שמציגה ג'נריישן בקשר לעסקה עולה, כי הכנסות מתקן ההתפלה במחצית השנה הראשונה של 2020 הסתכמו ב-74 מיליון שקל, שהניבו רווח תפעולי של כ-12 מיליון שקל.

זאת לאחר שבשנתיים הקודמות (2018-2019) ההכנסות עמדו על כ-180-190 מיליון שקל בכל שנה, והרווח התפעולי הגיע לכ-27-33 מיליון שקל בכל שנה.

ה-EBITDA (רווח לפני מסים והפחתות) המתואם מהנכס, שלפי ראיית ג'נריישן "משקף בצורה כלכלית" את התוצאות, הסתכם במחצית השנה בכ-57 מיליון שקל, אחרי שב-2019 הגיע ל-120 מיליון שקל וב-2018 הגיע לכ-111 מיליון שקל.

בקשר לשנתיים הקודמות, מציינים בג'נריישן, כי התוצאות "הינן חריגות, בשל הסדר כמויות נוספות שהיה לקבוצת דרך הים בשנים אלה, שלפיו הייצור היה גבוה בהיקף של כ-9 מיליון מ"ק בכל שנה, מעבר להיקף הייצור על פי הסכם הזיכיון".

עוד עולה מהנתונים, כי היקף הלוואות הבעלים על המתקן עמד בסוף המחצית הראשונה של השנה על כ-152 מיליון שקל, כי הדיבידנד והחזר הלוואות בעלים הסתכמו במחצית השנה ב-27 מיליון שקל וכן כי סך ההתחייבויות בגין המתקן, ללא הלוואות בעלים, הגיע ל-566 מיליון שקל.

העסקה , שהשלמתה דורשת התקיימות כמה תנאים, צפויה להוות סגירת מעגל עבור שני ראשיה ומייסדיה של ג'נריישן קפיטל, היו"ר יוסי זינגר והמנכ"ל ארז בלשה, שלפני כמה שנים עמדו בצד המוכר של המתקן בפלמחים, בעת שניהלו את חברת גרנית הכרמל עבור קבוצת עזריאלי (זינגר כמנכ"ל ובלשה כסמנכ"ל תשתיות וזכיינות).

ג'נריישן היא קרן להשקעה בתחומי התשתיות והאנרגיה, ומנייתה, שהגיבה בחיוב לעסקה, מציגה שחיקה של כ-7% בערכה מתחילת השנה, ומשקפת לג'נריישן שווי הנע סביב כ-900 מיליון שקל.

מתקן ההתפלה בפלמחים עלה לכותרות במהלך השנה שעברה, עם חשיפת "גלובס" שלפיה ועדה ציבורית שמונתה לבדוק חריגות באיכות המים במתקני התפלה בישראל מצאה חריגות שיטתיות בריכוז רמות המלחים (כלורידים) במים המותפלים שסיפק המתקן. זאת, בנוסף לעשרות מקרים שבהם הנתונים שהעביר המתפיל למדינה, ביחס לריכוז הכלוריד במים בבדיקות המעבדה, לא תאמו את תוצאות הבדיקות בפועל.

סולגרין משקיעה בפעילות באיטליה

עוד בעסקי קרן התשתיות והאנרגיה, חברת האנרגיה הירוקה סולגרין שבשליטתה עדכנה כי חתמה על הסכמים לצורך תחילת פעילות בתחום האנרגיה המתחדשת באיטליה עם יזם מקומי, שאיתר עבורה עד כה פרויקטים סולאריים בהיקף של כ-25 מגוואט, שעלותם מוערכת בטווח של כ-36-43 מיליון אירו (כ-143-171 מיליון שקל).

בסולגרין מעריכים כי ההכנסות השנתיות מהנכסים הנרכשים יעמדו על כ-11-13 מיליון אירו, ומוסיפים כי לאחר השלמת מימון מחדש עבורם "צפוי להתקבל בגינם החזר בסך של כ-21-23 מיליון אירו".

בכוונת סולגרין והשותף האיטלקי לבצע בנכסים פעולות השבחה, ובסך הכול היא מתכננת רכישה והשבחת נכסים בהיקף של עד 30 מגוואט, עם אופציה להרחבת צבר הפרויקטים עד לכ-70 מגוואט.

סולגרין עוסקת בייזום, בתכנון, בפיתוח, בהקמה ובתפעול של מתקני חשמל מאנרגיה סולארית, ובדומה ליתר חברות האנרגיה הירוקה הבורסאיות, גם מנייתה נהנית מעדנה, ואחרי שהגיבה בחיוב לעדכון לגבי איטליה השלימה זינוק של כ-70% מתחילת השנה, המשקף לחברה שווי של יותר מ-500 מיליון שקל. 

עוד כתבות

משרדי אוורגרנד בשנזן, סין / צילום: Shutterstock, hxdbzxy

בדרך להתמוטטות סופית: אוורגרנד הסינית כשלה בעסקת הצלה בסך של 2.6 מיליארד דולר

יום לפני מועד תשלום הריבית על האג"חים שלה, עם קופה ריקה לגמרי, כשלה אוורגרנד הסינית בעסקת הצלה שלה, ואיבדה עוד 12.5% בבורסה של הונג קונג

מיצובישי אאוטלנדר 2021 / צילום: יח''צ

מיצובישי אאוטלנדר החדש: הממדים תפחו, ומה עם הביצועים?

מיצובישי אאוטלנדר החדש מציע נראות מרשימה ונוחות, אבל גם צפיפות במושב האחורי והאצה קולנית בעליות • הלקוחות בארץ, כבר מסתערים

אילוסטרציה - בורסה ת''א / צילום: שלומי יוסף

מניות הבנקים משכו את מדד ת"א 35 לשיא חדש; לייבפרסון צנחה ב-8.7%

מדד ת"א 35 טיפס בנעילה בכ-0.5% ומדד ת"א 90 עלה בכ-0.9% ● מדד הבנקים קפץ בכ-2.4% ומדד ת"א נפט וגז עלה בכ-2% ● מחזור המסחר הסתכם בכ-1.8 מיליארד שקל

ח''כ אחמד טיבי נואם בכנסת, השבוע / צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

אחמד טיבי הבהיר למה זה חשוב לתת למשותפת לפרוק כעסים

הרשימה המשותפת העבירה השבוע מסר ברור במליאת הכנסת: בכוונתה להגביר את שיתוף הפעולה עם הליכוד, ככל שרע"ם תקבל גיבוי חזק יותר מהקואליציה

קני רוזנברג / צילום: יוסי זמיר

"ההתייעלות תהיה כואבת, אבל אל על תהיה חברה רווחית"

לפני כשנה, כשהיא שקועה בחובות עתק ותחת שמיים סגורים, רכש איש העסקים האמריקאי קני רוזנברג את השליטה באל על, כי "רציתי להפוך את ישראל למקום טוב יותר" ● אלא שהענף כאן רחוק מהתאוששות, והחברה ניצבת בפני תכנית התייעלות משמעותית ● הוא עדיין אופטימי: "אני לא מתחרט לשנייה. אל על תהיה רווחית" ● ראיון ראשון ובלעדי

לברון ג'יימס (מימין) וסטפן קרי, השבוע / צילום: Reuters, Kiyoshi Mio

חדשנות, רווחים ובלי חובות: ה-NBA דילגה מעל הקורונה ומביטה לעבר זינוק בהכנסות

הליגה מיהרה להחזיר קהל למגרשים, ובזכות הצמדת שכר השחקנים להכנסות רק שתי קבוצות סיימו את העונה הקודמת בהפסד ● השמרנות נשארה מאחור וה־NBA מקבלת בשמחה כל אפיק הכנסה, ועכשיו הבעלים והשחקנים מחכים לגשם של כסף מהסכם זכויות השידור החדש

גוגל / צילום: Shutterstock, Asif Islam

בעקבות הלחצים: גוגל תוריד את העמלות בחנות האפליקציות

לאחר לחצים מצד מחוקקים ורגולטורים גוגל הודיעה כי תוריד את העמלות מחנות האפליקציות כדי להעניק יותר נגישות למפתחים ● לפי ההודעה לעיתונות של החברה, עמלות השירות על אפליקציות מנויים ירדו מ-30% ל-15%

השרות תמר זנדברג וקארין אלהרר / צילום: המכון הישראלי לדמוקרטיה

במקום חוק אקלים: הממשלה תציג ביום א' "חבילת אקלים"

התייעלות אנרגטית, השקעות בתשתיות סולאריות ועמדות טעינה לרכבים חשמליים, קידום של אוטובוסים חשמליים ואפילו פרס על טכנולוגיות אקלים ● גלובס מביא פרטים ראשונים מחבילת האקלים שתציג הממשלה ביום א' ותכלול השקעות בגובה של כ-725 מיליון שקל בסקטור האנרגיה הנקייה

אנשי סולקולד: ירון שנהב, ד''ר צבי טמפלמן, ד''ר נועם רלבג וקריסטינה טרכטמן / צילום: יח''צ

פולקסווגן בוחרת בקירור הישראלי של סולקולד

ענקית הרכב תשלב את הפיתוח של סולקולד במכוניות שלה ● וגם: דורי מדיה מוכרת פורמטים לדובאי ● אירועים ומינויים

אזרחיות באשדוד, פברואר 2021 / צילום: Reuters, AMIR COHEN

אישור היסטורי של ועדת הכספים: גיל הפרישה לנשים צפוי לעלות ל-65

במסגרת הצעת החוק, יועלה גיל הפרישה לנשים מגיל 62 לגיל 65, על פני 11 שנים ונקבעו הטבות שונות ● סך העלות של הרחבת המענק תעלה לממשלה 260 מיליון שקל

מדפי קורנפלקס / צילום: איל יצהר

לקחי רפורמת הקורנפלקס: סדרת שינויים ביבוא תוזיל את המחירים

השבוע עברה בוועדת הכלכלה סדרת רפורמות השואפת לתקן את שגיאות העבר שנעשו ב-2016, כשהממשלה דאז ניסתה להוריד את מחיר המזון באמצעות הקלה מסוימת על היבוא ● מה במהלכים? פתיחה נרחבת ליבוא בשוק המזון, ולא רק, ושינוי נרחב במכון התקנים

אלי גליקמן / צילום: סיון פרג'

על רקע המשבר בספנות: צים רכשה 7 אוניות ב-320 מיליון דולר

מנכ"ל צים אלי גליקמן: "עם רכישת האניות אלו, הדרושות כל כך, ניצלנו את תזרים המזומנים החזק ויכולת התגובה המהירה שלנו במטרה לחזק ולהרחיב את הצי שאנו מפעילים ובכך להענות לביקוש הגובר של הלקוחות"

טוויטר / צילום: Shutterstock, tanuha2001

טוויטר: האלגוריתם שלנו מגביר חשיפה לציוצים של פוליטיקאים מהימין

המחקר נעשה ב-7 מדינות: בריטניה, ארה"ב, קנדה, צרפת, גרמניה, ספרד ויפן ●  טוויטר אמרה בבלוג שלה כי לא ברור מדוע האלגוריתם הוביל לתוצאות כאלו, וייתכן שיהיה עליה לשנות אותו

ולדימיר פוטין, נשיא רוסיה / צילום: Associated Press, Maksim Blinov, Sputnik, Kremlin Pool

פוטין מציע עסקה לאירופה: אשרו את "נורד סטרים 2" וקבלו גז טבעי

נשיא רוסיה הודיע כי חברת גזפרום הרוסית תוכל להתחיל לספק 17.5 מיליארד מטרים מעוקבים של גז "יום אחרי" שהאיחוד האירופי יאשר הזרמה בצינור נורד סטרים 2, שבנייתו, בעלות של כעשרה מיליארד אירו, הושלמה בחודשים האחרונים

הפריצה למשרד ראש הממשלה. ספטמבר 2018 / צילום: הילה זליגמן

כבר ראינו את זה קורה: הכשרת תוספות הרמטכ”ל עלולה לגרור אפקט דומינו יקר

לפני שהשרים מאשרים את תזכיר החוק שיגדיל את הפנסיות בצה"ל, כדאי שייזכרו בפריצה של גמלאי השב"ס והמשטרה למשרד רה"מ ב־2018 ● כמו אז, גם היום יכולים פורשי זרועות הביטחון לדרוש שוויון בתנאים של גמלאי הקבע, ותוספות הרמטכ"ל יהפכו לבור תקציבי עמוק משחשבנו

תא''ל במיל' גל הירש / צילום: אזולאי

הוגש כתב אישום נגד גל הירש בגין עבירות מס בעשרות מיליוני שקלים

יחד עם הירש מואשמים גם עודד שכנאי ומיכאל בנימיני, שפעלו כשותפים במתן שירות למשרד ההגנה בגיאורגיה ובמקומות אחרים במסגרת מערך חברות שבשליטתם ● כמו כן, הוגש כתב אישום נפרד נגד יניב אדם בגין עבירות מס במסגרת הסדר טיעון ● עורכי דינו של הירש: "כתב אישום רעוע"

בית משפט השלום ירושלים / צילום: ליאור מזרחי

הסיפור המקומם על האיש שניסה לחנוק למוות אישה וקיבל חודשיים עבודות שירות

"פגיעה פיזית מינורית" - כך סיכם בית המשפט את אשמתו של אדם שניסה לרצוח שוהה בלתי חוקית מאריתריאה עד שחשב שהרג אותה ● אילו היתה אזרחית מן השורה, הרשויות לא היו מעזות להתנהל באופן שהוביל למסקנה ש"נסיבות האירוע אינן מאפשרות הטלת עונש חמור"

השנה האחרונה של אלדד פרי / צילום: איל יצהר, מד''א, בר-אל

לימוד תורה וניסיונות חילוץ: איך נראו חייו של אלדד פרי מהקריסה המהדהדת ועד שנרצח

מאז שהחברה שלו התרסקה במהירות, אלדד פרי היה עסוק בשני דברים: לימוד תורה ונסיונות שיקום. מקורבים מספרים מצד אחד על אדם חכם ונדיב שהחליט לנטוש את אורח החיים הראוותני, ומצד שני על פנטזיונר חסר תקנה שיצר כאוס מוחלט בקבוצת החברות: "כספים נכנסו ונבלעו תוך זמן קצר"

לא פעם הרוכשים נשאלים אם הם באמת חושבים שהחברות שלהם תחזיק מעמד לאורך שנים / צילום: Shutterstock

מחירי הנדל"ן מטפסים? למילניאלס יש פתרון מחוץ לקופסה

כשהם שקועים בחובות מהלימודים, דוחים את זמן החתונה ורואים בכיליון עיניים כיצד מחירי הדיור עולים, טרנד חדש צץ בקרב צעירים מילניאלים שעדיין רוצים לרכוש לעצמם בית - שיתוף ברכישת דירות עם חברים או אפילו שותפים לדירה

הגיע הזמן להכיר את אוכלוסיית ''הקרנפים הלבנים'' האפריקאית / צילום: Shutterstock, JONATHAN PLEDGER

"קרנפים לבנים" במקום חדי קרן: תחום הטכנולוגיה וההשקעות באפריקה צומח בקצב אדיר

השוק באפריקה מציג כיום את אחת מהזדמנויות ההשקעה המבטיחות והגדולות ביותר בעולם