גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

קרן ג'נריישן ומגדל סיכמו על רכישת מתקן ההתפלה בפלמחים תמורת 390 מיליון שקל

קרן התשתיות תשלם כ-200 מיליון שקל בהתאם לחלקה, שיעמוד על כ-51% ממתקן ההתפלה, בעוד שקבוצת הביטוח תחזיק ביתרה

ארז בלשה (מימין) ויוסי זינגר / צילום: תמוז רחמן
ארז בלשה (מימין) ויוסי זינגר / צילום: תמוז רחמן

קרן התשתיות ג'נריישן קפיטל מתקדמת לקראת השלמת רכישת מתקן התפלת המים בפלמחים, וכחצי שנה לאחר שדיווחה על מזכר הבנות לרכישת 70% ממנו, כעת היא חתמה על הסכם לרכישת מלוא הנכס, יחד עם קבוצת הביטוח מגדל, תמורת כ-390 מיליון שקל.

מחזיקת המניות הגדולה כיום בפלמחים היא קרן תשתיות ישראל (תש"י), שמייסדיה הם קבוצת הראל, ירון קסטנבאום ויהודה רווה, ויתר שותפיה במתקן הם לאומי פרטנרס, חברת קיסריה אלקטרוניקה שבבעלות צבי ברק וקבוצת הראל.

הנכס הנרכש, הכולל גם את הבעלות על הזיכיון במתקן ההתפלה וגם בחברת התפעול עליו, מרוכז בקבוצת דרך הים.

ג'נריישן קפיטל  תבצע את העסקה באמצעות חברת GES (שבה היא מחזיקה במלואה), שתשמש כשותף המנהל בשותפות המחזיקה במתקן, ותשלם כ-200 מיליון שקל במסגרת העסקה, בהתאם לחלקה, שיעמוד על כ-51% ממתקן ההתפלה, בעוד שמגדל תחזיק ביתרה (49%).

במתקן ההתפלה בפלמחים, הפועל בהתאם לזיכיון BOO) Build, Operate, Own), מתבצעת התפלת מים בהיקף של כ-90 מיליון מ"ק (מטר מעוקב) בשנה, כולה עבור המדינה.

חלק מהסכם הזיכיון מול המדינה בקשר לכמות המים המותפלת הינו בתוקף עד שנת 2027, וחלקו, בקשר ליתר הכמות המותפלת, הוא עד שנת 2029, ובסיומם תועבר לידי הרוכשים הבעלות על המתקן והפעילות בו.

מהנתונים שמציגה ג'נריישן בקשר לעסקה עולה, כי הכנסות מתקן ההתפלה במחצית השנה הראשונה של 2020 הסתכמו ב-74 מיליון שקל, שהניבו רווח תפעולי של כ-12 מיליון שקל.

זאת לאחר שבשנתיים הקודמות (2018-2019) ההכנסות עמדו על כ-180-190 מיליון שקל בכל שנה, והרווח התפעולי הגיע לכ-27-33 מיליון שקל בכל שנה.

ה-EBITDA (רווח לפני מסים והפחתות) המתואם מהנכס, שלפי ראיית ג'נריישן "משקף בצורה כלכלית" את התוצאות, הסתכם במחצית השנה בכ-57 מיליון שקל, אחרי שב-2019 הגיע ל-120 מיליון שקל וב-2018 הגיע לכ-111 מיליון שקל.

בקשר לשנתיים הקודמות, מציינים בג'נריישן, כי התוצאות "הינן חריגות, בשל הסדר כמויות נוספות שהיה לקבוצת דרך הים בשנים אלה, שלפיו הייצור היה גבוה בהיקף של כ-9 מיליון מ"ק בכל שנה, מעבר להיקף הייצור על פי הסכם הזיכיון".

עוד עולה מהנתונים, כי היקף הלוואות הבעלים על המתקן עמד בסוף המחצית הראשונה של השנה על כ-152 מיליון שקל, כי הדיבידנד והחזר הלוואות בעלים הסתכמו במחצית השנה ב-27 מיליון שקל וכן כי סך ההתחייבויות בגין המתקן, ללא הלוואות בעלים, הגיע ל-566 מיליון שקל.

העסקה , שהשלמתה דורשת התקיימות כמה תנאים, צפויה להוות סגירת מעגל עבור שני ראשיה ומייסדיה של ג'נריישן קפיטל, היו"ר יוסי זינגר והמנכ"ל ארז בלשה, שלפני כמה שנים עמדו בצד המוכר של המתקן בפלמחים, בעת שניהלו את חברת גרנית הכרמל עבור קבוצת עזריאלי (זינגר כמנכ"ל ובלשה כסמנכ"ל תשתיות וזכיינות).

ג'נריישן היא קרן להשקעה בתחומי התשתיות והאנרגיה, ומנייתה, שהגיבה בחיוב לעסקה, מציגה שחיקה של כ-7% בערכה מתחילת השנה, ומשקפת לג'נריישן שווי הנע סביב כ-900 מיליון שקל.

מתקן ההתפלה בפלמחים עלה לכותרות במהלך השנה שעברה, עם חשיפת "גלובס" שלפיה ועדה ציבורית שמונתה לבדוק חריגות באיכות המים במתקני התפלה בישראל מצאה חריגות שיטתיות בריכוז רמות המלחים (כלורידים) במים המותפלים שסיפק המתקן. זאת, בנוסף לעשרות מקרים שבהם הנתונים שהעביר המתפיל למדינה, ביחס לריכוז הכלוריד במים בבדיקות המעבדה, לא תאמו את תוצאות הבדיקות בפועל.

סולגרין משקיעה בפעילות באיטליה

עוד בעסקי קרן התשתיות והאנרגיה, חברת האנרגיה הירוקה סולגרין שבשליטתה עדכנה כי חתמה על הסכמים לצורך תחילת פעילות בתחום האנרגיה המתחדשת באיטליה עם יזם מקומי, שאיתר עבורה עד כה פרויקטים סולאריים בהיקף של כ-25 מגוואט, שעלותם מוערכת בטווח של כ-36-43 מיליון אירו (כ-143-171 מיליון שקל).

בסולגרין מעריכים כי ההכנסות השנתיות מהנכסים הנרכשים יעמדו על כ-11-13 מיליון אירו, ומוסיפים כי לאחר השלמת מימון מחדש עבורם "צפוי להתקבל בגינם החזר בסך של כ-21-23 מיליון אירו".

בכוונת סולגרין והשותף האיטלקי לבצע בנכסים פעולות השבחה, ובסך הכול היא מתכננת רכישה והשבחת נכסים בהיקף של עד 30 מגוואט, עם אופציה להרחבת צבר הפרויקטים עד לכ-70 מגוואט.

סולגרין עוסקת בייזום, בתכנון, בפיתוח, בהקמה ובתפעול של מתקני חשמל מאנרגיה סולארית, ובדומה ליתר חברות האנרגיה הירוקה הבורסאיות, גם מנייתה נהנית מעדנה, ואחרי שהגיבה בחיוב לעדכון לגבי איטליה השלימה זינוק של כ-70% מתחילת השנה, המשקף לחברה שווי של יותר מ-500 מיליון שקל. 

עוד כתבות

אופירה אסייג / צילום: רונן אקרמן יח"צ

הכללים הבסיסיים נשכחו. ואז הגיעה אופירה אסייג

תקשורת המיינסטרים נכנעה ברובה לסטנדרטים עיתונאיים רופסים והתרגלה להנהן לראשים מדברים שמדקלמים דפי מסרים ● השפה הבוטה שלה אולי מטעה, אבל אסייג עובדת בשביל הצופים

"איך לקדם אג'נדה בארגון?" / איור: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

מהי הדרך הטובה ביותר לקדם אג'נדה במקום העבודה?

באיזה סוג של מסרים כדאי להשתמש כדי למזער שימוש בכלים חד פעמיים במקום העבודה, במיוחד עכשיו, בתקופת הקורונה, כשהשימוש בהן עלה מאוד? ● מדור ייעוץ

בניין נטוש בחיפה / צילום: ויטלי דותן לובוב

"הזנחה גוררת הזנחה": אתר אינטרנט חדש ימפה את המבנים הנטושים בארץ

במדינת ישראל יש 170 אלף דירות עזובות - ואלה רק הרשומות • ויטלי דובוב דותן הקים אתר ליצירת מאגר מידע על המבנים הנטושים: "בניין זה לא מוצר כלכלי פרטי. מרגע שהוא עומד במרחב הציבורי הוא משפיע על סביבתו"

פרופ' אסף אברהמי / צילום: ינאי יחיאל

"אנחנו חווים קושי אצל הלקוחות שלנו, עשרות אלפי עסקים בינוניים וקטנים"

פרופ' אסף אברהמי, מנכ"ל חברת חשבשבת, מסביר מאילו טעויות כדאי להימנע, במיוחד בימי קורונה

וולבו XC40 פלאג-אין יח"צ

גרסת הפלאג-אין של וולבו לא מרשימה מבחוץ, אך מפתיעה מבפנים

גרסת הפלאג-אין של ה-XC40 לא מרשימה במיוחד מבחוץ, וגם לא מאוד מרווחת ביחס למתחרות ● היא מחפה על כך עם יחידת הנעה מתוחכמת וביצועים מהנים

מתנדב בניסוי החיסון לקורונה של אסטרהזנקה / צילום: Siphiwe Sibeko/Pool, Associated Press

מה גרם לטעות בניסוי של אסטרהזנקה והאם החיסון לקורונה בסכנה?

אסטרהזנקה נתנה בטעות רק חצי מנה של החיסון שלה בניסוי הקליני ודווקא מינון זה התגלה כיעיל יותר ● האם אפשר לבסס אישור למוצר על תוצאות שהתקבלו כך? ה-FDA הביע סקפטיות

בניין הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: Baz Ratner , רויטרס

הבורסה בת"א ננעלה בעליות לאחר התקלה הדרמטית: ת"א 35 קפץ ב-1.3%

לאחר התקלה החמורה בבורסה המדדים חזרו לטפס, כאשר בוול סטריט לא יתקיים הערב מסחר בשל חג ההודיה ● דלק זינקה ב-10%, דלק רכב קפצה ב-10%, תפרון עלתה ב-7%, ביו ויו ב-13%, פוקס עלתה ב-5.25%, אפולו פאוור זינקה ב-20

מודליאני 10 תל אביב. הדמיה / צילום: יח"צ

"צריך להבין שזה בסדר שמישהו אחד יקבל טיפה יותר בשביל האינטרס של כולם"

הדיירים ברחוב מודליאני 10 בתל אביב התפנו לאחרונה מהבניין לקראת הריסתו ובניית בניין חדש ● "פרויקטים כאלה, לא צריכים לקחת יותר מארבע שנים – שנתיים אישורים ועוד שנתיים בנייה"

בניין בית הדין הרבני הגדול בירושלים / צילום: יוסי זמיר

תמיכה כלכלית של ההורים אינה מקנה להם זכויות יתר בדירה

הורי הבעל העבירו בכל חודש תמיכה כספית לבני הזוג ● בית הדין הרבני הגדול קבע כי ההעברה לא נועדה בהכרח לכיסוי המשכנתה, אלא כמתנה לבני הזוג

השלט של קניון שבעת הכוכבי / צילום: כדיה לוי, גלובס

דווקא בבלאק פריידיי? הקניונים שישתתפו בפיילוט וייפתחו כבר היום

הקניונים באם הדרך, שבעת הכוכבים, קניון שרונים, לב המפרץ, ארנה נהריה, קניון מבנה נוף הגליל ועוד יוכלו להיפתח מיידית בהתאם להוראות הממשלה

איקאה בישראל / צילום: שלומי יוסף, גלובס

מאיקאה ועד הראל ויזל: כך ניצחה הקומבינה את הקורונה

שוק הכרמל נותר סגור אבל שוק מחנה יהודה קיבל הרשאה להיפתח • מקס סטוק זכו למעמד של עסק חיוני שמאפשר להמשיך לעבוד גם במהלך הסגר • והראל ויזל ואיקאה הדגישו כמה טוב להיות בצד החזק בזמן מגפה • כך יצרה הקורונה הבדלי מעמדות במשק הישראלי

מיכל ברנס / צילום: איל יצהר

"האוכל שלנו משקף את האדמה, ההרים, הצמחים, העצים והמערות. את כל זה להכניס למשלוח?!"

מיכל ויעקב ממסעדת מג’דה היפהפייה שבכפר עין ראפא, משלבים מטבח ערבי מסורתי כפרי, מטבח איטלקי ובישול אישי ● "איך אני אמורה להכניס את כל הסיפור הזה לתוך משלוח?" ● שיחה עם יהודייה שגרה בכפר ערבי

שר השיכון יעקב ליצמן / צילום: אלכס קולומויסקי, ידיעות אחרונות

מתנה מליצמן והסיפור שמאחורי שיאי המשכנתאות השנה. כותרות הנדל"ן

איך זה שדווקא השנה הציבור נטל יותר משכנתאות מאי פעם ● האם רוכשי דירות בפריפריה עומדים לקבל משר השיכון "מתנה" של 100 אלף שקל ● המחקר שמבקש ללמד מדוע הפקקים לא נעלמו ● ולידיעת מירי רגב (שמתלבטת האם להתנגד למטרו) -עד כה תכנון הפרויקט עלה חצי מיליארד שקל

הדמיית סילון אנרגיה הנע דרך חומר במהירות שקרובה למהירות האור. מחקר של פרופ' אהוד נקר מאוני' ת"א / צילום מתוך התערוכה "היופי במדע"

גם המדע רוצה להיות יפה: כך משפיעה האסתטיקה על חוקרים

מה נחשב בעיני מדענים יפה, ומדוע הוויזואליזציה של הביג דאטה עשויה לשנות את מה שאנחנו חושבים על ידע ● תערוכה בשם "היופי של המדע", שהוצגה לאחרונה באקדמיה הלאומית בירושלים, מעלה מחדש שאלות לא פתורות

חסידי סדיגורה. בינתיים האדמו"ר הצעיר שובה את הלבבות ומבסס את שליטתו / צילום: שוקי לרר - בחדרי חרדים

שוד כספות, אלימות ותלונות במשטרה: הקרע בחסידות סדיגורה הולך ומחריף

כך המצב בסדיגורה המשיך להתדרדר בחודשים האחרונים במהירות ובכל החזיתות ● מה קרה בלילה של 27 באוקטובר, ולמה נראה שזה היה הקש ששבר את גב המאבק בסדיגורה ● מעקב

זירת המסחר בוול סטריט / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

וול סטריט חזרה לבלאק פריידיי: מודרנה זינקה ב-16%, הביטקוין מתחת ל-17 אלף ד'

נעילה חיובית באירופה לאחר שבצרפת פורסמו נתוני צמיחה מעודדים ● רווחי החברות התעשייתיות בסין זינקו ב-28.2% בחודש אוקטובר ● הערב יסתיים המסחר בניו יורק בשעה 20:00 (שעון ישראל) לאחר שאתמול לא התקיים מסחר

חמי רודנר בהופעה במגדלי הים התיכון / צילום: אודי גורן

הכירו את ההופעות הכי טובות שאתם לא מוזמנים אליהן

כשקיסריה ושוני סגורים ואולמות ההזאפה מעלים אבק, המופעים הכי לוהטים קורים בבתי הדיור המוגן ● בקפסולות, באוויר הפתוח או מהמרפסת - אמני ישראל מרקידים את בני הגיל השלישי, עם חוזים שיכולים להגיע גם ל־20 הופעות לסיבוב ● רמי קליינשטיין: "אני לא רגיל לקהל שמתיישב במקומות על השעון"

חיליק שריר / צילום: יוסי אלוני

"המלחמה הופכת ליותר ויותר קשה": מספר 2 בטלוויזיה הישראלית מוריד את המסכה

“אחד הדברים המטרידים זה שאנחנו מתקשים לתכנן קדימה", אומר חיליק שריר, סמנכ"ל התוכניות של קשת, בראיון לרגל שלוש שנים לפיצול ערוץ 2 ● על הפרק: הביקורת על חדשות 12 והקמת N12, המתחרים האמיתיים של קשת והדיונים הסוערים שליוו את ההחלטה ללכת על "הזמר במסכה"

מוחסן פחריזאדה / צילום: Office of the Iranian Supreme Leader, AP

הועלתה הכוננות בנציגויות ישראל בעולם בשל חיסול המדען האיראני

באיראן מאשימים את ישראל בהריגתו של ראש תוכנית הגרעין האיראנית מוחסן פחריזאדה ● רמת העירנות והמוכנות הועלתה במשרד החוץ מחשש לתגובה איראנית לחיסול

ישראל כ"ץ / צילום: אמיל סלמן-הארץ

הרחבת העדפת תוצרת כחול לבן: מוותרים על מכרזי משרד הבריאות, והאוצר מסיר את התנגדותו

בימים האחרונים גובשה טיוטת הצעת מחליטים חדשה בנוגע להרחבת העדפת רכש כחול לבן, אשר מוסכמת על האוצר, משרד רה"מ, נשיאות המגזר העסקי וההסתדרות  ● הנושא המרכזי שירד מהשולחן הנו המנגנון שנועד להעמיק את העדפת תוצרת הארץ