גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מי יוביל את העגלה? מאחורי הקלעים של מינוי יקי ודמני ליו"ר החדש של שופרסל

ענקית הקמעונאות בחרה את יקי ודמני כיו"ר החדש, והפתיעה את השוק ואת צמרת החברה ● אלא שבניגוד להערכות, העובדה שודמני מגיע עם ניסיון בתחום עלולה דווקא לפגוע בחופש הפעולה שהמנכ"ל איציק אברכהן רגיל אליו ● מי סירב למינוי ואיך נראו מאחורי הקלעים?

יקי ודמני / צילום: יונתן בלום, גלובס
יקי ודמני / צילום: יונתן בלום, גלובס

שלושה חודשים אחרי שקבוצת קמעונאות המזון הגדולה בישראל נפרדה רשמית מהחברה ששלטה בה - דסק"ש שהייתה בשליטת אדוארדו אלשטיין - שופרסל נפרדת כעת גם מיו"ר הדירקטוריון שלה, וזאת שנתיים לאחר שאלשטיין ביקש להדיח את קודמו בתפקיד. לנעלי היו"ר ייכנס לאחר פרסום דוחות הרבעון השלישי יקי ודמני שיחזור כעת לענף הקמעונאות אחרי שנתיים.

המינוי הזה מתרחש לאחר תהליך איתור ממושך ומאתגר, שהתרחש כשברקע רמיזות בוטות שפיזר מנכ"ל שופרסל הדומיננטי איציק אברכהן, שקשה שלא היה לפרש אותם כאיתותים לוועדה. המציאות אתגרה גם את התוכניות האלה.

1. המועדף של אברכהן יצא מהמשחק

היו"ר המועדף על אברכהן יצא מהמשחק בשלב מוקדם - היו"ר הנוכחי מאוריסיו ביאור. וזאת, לאחר שאחד הגופים המוסדיים הטיל לגביו וטו. מועמד משמעותי נוסף היה יפתח רון טל, יו"ר חברת החשמל, שגם עליו הוטל סוג של "וטו" - הפעם דווקא מצידו של אברכהן. אחרי שהשניים נפגשו לפני מספר שבועות בבית קפה בתל אביב, בסוף השבוע האחרון נתן אברכהן ראיון ל"דה מרקר", שבו התייחס לרון טל במה שהתפרש כאיתות מפורש לוועדה, שהוא אינו מעוניין בו כיו"ר. "יכול להיות שטעיתי שנפגשתי אתו", אמר אברכהן, תוך שהוא מוסיף בביקורת: "לא הערכתי שאני אפגוש את תקציר הפגישה בעיתון ביום שלמחרת".

במקביל לאירועים אלה הודיע אורי קילשטיין, מספר שתיים בשופרסל, על עזיבתו. קילשטיין משמש כמשנה למנכ"ל וסמנכ"ל הסחר והשיווק והוא סומן כמי שיכול לקחת את מושכות המנכ"ל ביום שהכיסא יתפנה. וכך, כשמספר שתיים בחברה כבר בדרך החוצה, המשוואה שנוצרה חיזקה עוד יותר את מעמדו של אברכהן כבלתי ניתן להחלפה, ולא אפשרה לחברי הוועדה להסתכן ביו"ר שיביא לפיצוץ מול אברכהן ויפר את היציבות וההמשכיות שלו וההישגים שהביא לאורך שנים ארוכות.

2. את מי הוועדה סימנה?

ואולם, למרות המשוואה הזו, מתברר שהתוכניות של אברכהן לא התממשו במלואן. לפי גורמים מעורים, לפני ההחלטה על המינוי של ודמני, הציעה הוועדה ליואב שלוש - הדירקטור הנוסף שנבחר לשופרסל - להגיש את מועמדתו לתפקיד היו"ר מתוך כוונה לבחור בו. מינוי כזה היה יכול להיות מתאים ונוח יותר גם מבחינתו של אברכהן, בין היתר משום שלשלוש אין זיקה ישירה לקמעונאות ומשום שהוא נתפס ככזה שאוהב להישאר מאחורי הקלעים.

שלוש הוא דירקטור בחברות שונות בהן צ'ק פוינט, הבורסה לניירות ערך, טאוור ומלם-תים, והוא משמש כשותף מנהל בקרן ההון סיכון "אביב ונצ'רס". בשנים 2001-1995 כיהן כמנכ"ל ונשיא סאיטקס.

בעניינו של שלוש הוועדה והדירקטוריון ציינו, כי "ניסיונו הרב בעולם העסקי עם אוריינטציה לעולמות הטכנולוגיה, הן כמנהל והן כדירקטור, עשויים לתרום רבות לחברה שרואה בחיבור בין תחום הטכנולוגיה והחדשנות לתחום הקמעונאות המסורתי מנוע צמיחה ראשון במעלה". ואולם, שלוש סירב והעדיף להסתפק בתפקיד דירקטור.

3. המינוי של ודמני מפתיע את הענף

על אף שיש מי שטענו כי אברכהן שלט בהליך המינוי - התוצאה בשורה התחתונה אינה זו שהוא חתר אליה או קיווה לה. המינוי של ודמני הצליח להפתיע גם את שופרסל וגם את ענף המזון, בין היתר משום שמדובר ביו"ר שמגיע דווקא מתוך תחום הקמעונאות. עד היום יושבי הראש בשופרסל לא באו עם ניסיון ארוך שנים בעולם הקמעונאות בישראל, ולכן היה ברור שיעסקו בתחומים, כמו ניהול דוחות כספיים, השקעות עתידיות וכו'.

זו עובדה שיש בה יש פוטנציאל לייצר שאלות ונקודות חיכוך, ולערער על מה שנתפס כחלוקה ברורה וטבעית בין שני התפקידים. אם עד היום הייתה חלוקה ברורה בין המנכ"ל ליו"ר, כעת האיזון השברירי הזה עשוי להתערער ככל שודמני ירצה מעורבות גדולה יותר בעבודה השוטפת.

בדרך כלל, בחירת מנכ"ל נעשית על ידי היו"ר ובמקרה של שופרסל היוצרות התהפכו: בחירת יו"ר שופרסל, מעצם היותה חברה ללא גרעין שליטה, נעשתה כשבעלי המניות הגדולים בה הם גופים מוסדיים, מה שהותיר המון מרחב ליוזמות גם מצידם וגם מתוך הארגון. מצד שני, העבר הקרוב מלמד שמנכ"לים שהחליטו לשבור את הכלים ללא בעלים מאחוריהם, מצאו את עצמם נתוני לחסדיהם של חברי הדירקטוריון, ולעיתים גם מצאו את עצמם מחוץ לחברה.

4. לקראת התנגשות עתידית או שת"פ?

בסוף השבוע אמר אברכהן ל"דה מרקר": "נשאלת השאלה מה עדיף לשופרסל - הדומיננטיות או הבנה בעולמות דוגמת קמעונות, פיננסים וטכנולוגיה. אם אני אמצא יו"ר שיכול לתרום לי באחת מהרמות הללו, אז זה טוב יותר לשופרסל ולא משנה לי כמה הוא דומיננטי או נוח ברמה האישית". בהתייחס לשאלה אם יישאר בתפקיד תחת כל יו"ר שייבחר השיב: "אני מקווה שהבחירה תהיה כזו שתייצר המשכיות וזרימה איכותית בין הדירקטוריון לשופרסל. אם היא תהיה כזו, אני אשאר".

על ודמני כתבו בוועדה ובדירקטוריון, כי הוא "מביא עמו רקורד וניסיון ניהולי עשיר מאוד בתחום הקמעונאות, מסחר, לוגיסטיקה ואספקה ותחומי פעילותה של החברה וכי אישיותו, כישורי המנהיגות וניסיונו הרב, העשיר והמגוון יאפשרו לו הן להוביל דירקטוריון יעיל ואפקטיבי, בעל תמהיל ראוי ומגוון של דירקטורים בעלי שיעור קומה, שיפקח על ההנהלה ויאתגר אותה מחד גיסא והן לקיים יחסי עבודה טובים והרמוניים עם הנהלת החברה בראשות המנכ"ל, מאידך גיסא".

ודמני אינו מסוג היו"ר שאיציק יאיים לפרוש אם ימונה, אך הוא גם לא האפשרות הקלה והנוחה שקיווה לה. כעת החיבור ביניהם יהיה תלוי בנכונות של שניהם להביא לשולחן את מה שהם יודעים לתת, מבלי לצאת להתנגשות בזה בזה ולהתמודד עם האתגרים הגדולים שעומדים בפני החברה בשנים הבאות. בין היתר מדובר על המשך פיתוח פעילות האונליין וההשקעות שביצעה בתחום, הלוגיסטיקה, הנדל"ן (פעילות שאברכהן נאבק לשמר בתוך החברה) ורשת הפארם Be אשר דרשה השקעות עתק ושעדיין ממשיכה להניב לה הפסדים בשלב הזה.

מה שברור שיהיה מאתגר לאברכהן לקבל ביקורת מצידו של יו"ר חדש שמגיע מתוך הענף שבו הוא פועל - לאחר תשע שנים שבהן הוא שולט בחברה ביד רמה ומביא אותה להישגים ולזינוק אדיר בשווייה. 

ודמני חוזר לתחום הקמעונאות שבו הוא צמח 

יקי ודמני חוזר כעת לתחום הקמעונאות, שבו עסק במשך שנים רבות וממנו לקח הפסקה של כשנתיים. בתפקידו האחרון בתחום הקמעונאות שימש ודמני כמנכ"ל קופיקס למשך שמונה חודשים. לתפקיד זה מונה ודמני על ידי אבי כץ, מייסד קופיקס, והוא עזב את החברה לאחר שרמי לוי רכש כ-20% ממניותיה ובהמשך השתלט עליה. לפני כשנה הצטרף ודמני לדירקטוריון חברת החשמל כדירקטור בלתי תלוי - אותו דירקטוריון שהעומד בראשו הוא יפתח רון טל שהתחרה על התפקיד בשופרסל מולו.

ודמני כיהן בעבר כמנכ"ל אפריקה תעשיות מקבוצת אפריקה ישראל בשנים 2016-2017, כמנכ"ל אלקטרה מוצרי צריכה בשנים 2007-2014 וכמנכ"ל רשת אייס, כמנכ"ל טמפו וכסמנכ"ל המכירות והלוגיסטיקה של עלית.

בבחירות האחרונות לרשויות המקומיות התמודד ודמני על ראשות העיר רעננה, ושימש כחבר מועצה ומשנה לראש העיר. 

עוד כתבות

הבורסה בתל אביב/ צילום: איל יצהר

"מעולם לא היה כדבר הזה": התקלה בבורסה - במערכת הפצת המידע

תקלה חריגה בבורסה שהחזירה את שערי המסחר לרמה של לפני הפתיחה הבוקר העלתה ספקולציות בשוק על מתקפת סייבר ● מהבורסה נמסר בתגובה: "מדובר בתקלה הקשורה רק למערכות הפצת המידע ולא למערכות המסחר" ● יו"ר רשות ני"ע ענת גואטה דורשת מהבורסה "דוח מפורט בנושא, לאחר שיתבצע תחקיר"

רון תומר / צילום: פאול אורלייב

התאחדות התעשיינים: האוצר מנסה לעקוף את חובת העדפת כחול-לבן באמצעות תרגילים אסורים

בימים הקרובים יכריע רה"מ במחלוקת בין התעשיינים לאוצר על הרחבת העדפת תוצרת הארץ במכרזים ממשלתיים, אך בינתיים ניטשה מחלוקת חדשה בין האוצר, התאחדות התעשיינים וחברת טלדור סביב מכרז לציוד ושירותי תקשורת ● התאחדות התעשיינים: "האוצר המציא תרגיל חדש ומנסה לא לקיים את החוק" ● האוצר: "הטענות אינן נכונות"

רן עוז / צילום: רמי זרנגר

מגדל עברה לרווח ברבעון השלישי ותשוב לגבות דמי ניהול משתנים ברבעון הרביעי

בצל המאבק על מקומם של היו"ר ניר גלעד ובעל השליטה שלמה אליהו בקבוצה, מציגה מגדל הפסד של 14.5 מיליון שקל מתחילת שנה וקיטון של 5% בפרמיות ודמי הגמולים שגבתה מלקוחותיה ● גידול ברווחי מגדל שוקי הון ברבעון ומתחילת שנה

חנויות סגורות בקניון דיזנגוף סנטר. סגר סבב ב' / צילום: כדיה לוי, גלובס

יום שישי השחור: ענף הקניונים ממתין לתוצאות הגרלה בחצות שתקבע מי יפתח ומי יישאר סגור

בשעה 23:59 צפויה להסתיים ההרשמה להגרלה שתקבע מי הם הקניונים שזכאים להיפתח מחר בבוקר במסגרת הפיילוט שקבע קבינט הקורונה ● אותם תשעה זוכים מאושרים שיקבלו גושפנקא מהממשלה לציין מחר את חגיגות הבלאק פריידי למרות הגבלות הקורונה

השופטת האמריקאית איימי קוני בארט / צילום: Matt Cashore/Notre Dame University, רויטרס

מכה למושל ניו יורק: ביהמ"ש העליון אוסר אליו להגביל את מספר המתפללים בכנסיות ובבתי כנסת

לאחר ששתי עתירות דומות מקליפורניה ונבאדה נפלו השנה, העתירה הנוכחית עברה ברוב של 5 שופטים מול 4, כאשר קולה של השופטת השמרנית הטרייה, איימי קוני בארט, הביא לשינוי המגמה

אלי עזור / צלם: יחצ / צילום: יחצ

מסתמן: על רקע אי-הסכמות מסחריות - וואלה תצא מרשת הפרסום של ארטימדיה

בין הצדדים נערך לאחרונה מו"מ על חידוש החוזה ביניהם, במסגרתו ניסתה ארטימדיה להקטין או לשנות את מודל ההתקשרות עם וואלה, של התחייבות לתשלום מינימום נדיב ● בוואלה לא מעוניינים לשנות את המודל או לוותר על חלק מתשלום המינימום, ולכן הצדדים לא הגיעו להסכמות

חברת טבע / צילום: רויטרס

האיחוד האירופי קנס את טבע ב-60.5 מיליון אירו בשל פגיעה בתחרות

האיחוד קנס את חברת התרופות בשל הסכם שחתמה עם חברת ספלון לפני רכישתה, שהוביל לעיכוב בכניסת תחרות גנרית

הקאנצלרית אנגלה מרקל והשרה לענייני משפחה, פרנציסקה גיפי   / צילום: Michael Sohn, Associated Press

"פריצת דרך היסטורית": גרמניה תחייב חברות גדולות למנות נשים להנהלה

ההחלטה מתקבלת ברגשות מעורבים ● לצד תמיכה במהלך, פוליטיקאים והמגזר העסקי טוענים כי זו "התערבות בוטה בחופש של החברות"

מתנדב בניסוי החיסון לקורונה של אסטרהזנקה / צילום: Siphiwe Sibeko/Pool, Associated Press

אסטרהזנקה נדחקה לפינה וכנראה תצטרך לבצע ניסוי נוסף בחיסון לקורונה

אסטרהזנקה נתנה בטעות רק חצי מנה של החיסון שלה בניסוי הקליני ודווקא מינון זה התגלה כיעיל יותר ● האם אפשר לבסס אישור למוצר על תוצאות שהתקבלו כך? ה-FDA הביע סקפטיות

אלון מאסק / צילום: HANNIBAL HANSCHKE, רויטרס

קרב המיליארדרים: האם אלון מאסק הוא באמת האיש השני העשיר ביותר בעולם?

המגזין "פורבס" צינן את ההתלהבות לגבי ההכרזה של המתחרים מ"בלומברג" ● בטור שכותרתו "לא, מאסק הוא לא באמת האיש השני העשיר ביותר בעולם, והנה מדוע", מפרטת כתבת המגזין מדוע מייסד טסלה הוא רק שלישי בדירוג העולמי

דוד ברודט/ צילום: איל יצהר

יו"ר אל על הודיע לעובדים על מינוי אביגל שורק למנכ"ל החברה

דוד ברודט שלח מכתב לעובדי אל על ובו הסביר על תהליך הבחירה בשורק, שמגיע מחברת דלק ארה"ב ● לאחרונה התבשרו 5,074 מעובדי אל על כי יישארו בחל"ת עד סוף 2020

הצפות בגוש דן / צילום: מתוך יוטיוב

הצפות ברחבי הארץ: כיבוי והצלה חילצו לכודים, נזק כבד לתשתיות ורכוש

עד לשעות הצהריים המוקדמות, טיפלו כוחות הכיבוי וההצלה ב-140 אירועי הצפות, הכוללים בתים, מרתפים, חניונים תת קרקעיים ורכבים

פנינה קרן / צילום: תמונה פרטית

עכשיו יותר מתמיד: גם המנהלים צריכים פסק זמן

מנהלים בכל הרמות ולאורך כל שדרת הארגון מתמודדים בתקופה האחרונה עם קשיים מורכבים יותר • איך מתמודדים עם האתגרים שמציב משבר הקורונה לשדרה הניהולית ● ניהול וקריירה, מדור חדש

אלימות כלכלית / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

טרור כלכלי במשפחה: תופעה חמקמקה ונסתרת

על רקע הדיון בכנסת על הצעת החוק למניעת אלימות כלכלית, מסבירה ד"ר קרני קריגל שחקרה את הנושא כי אלימות כלכלית של גברים כלפי נשותיהן היא "אלימות נסתרת - לא רואים אותה, אין נזקים פיזיים" ● לכן, לדבריה, החוק יאפשר לקרוא לילד בשמו, וניתן יהיה להעניק מענה לאלימות כלכלית מתמשכת

שלט "נחנקנו" על חלון עסק שסגר תחת הסגר השני / צילום: כדיה לוי, גלובס

בנקאות בצל קורונה: יותר הפרשות בגין חוב, פחות אשראי ופגיעה ברווח

המערכת הבנקאית הציגה ברבעון השלישי רווח נקי מצרפי של 2.33 מיליארד שקל - נמוך ב-11.5% מהרבעון המקביל ● היקף האשראי המצרפי בסוף הרבעון הסתכם ב-1.1 טריליון שקל ● הפועלים ולאומי חתכו יותר מ-4% באשראי לעסקים קטנים מתחילת השנה

יוסי מלכה / צילום: יח"צ

שינוי בהנהלת H&O בשיא משבר הקורונה: יוסי מלכה מונה למנכ"ל

יחליף בתפקיד את עמיר משה ששימש כמנכ"ל הקבוצה בשמונה השנים האחרונות

קניות בסופר מרקט / צילום: כדיה לוי, גלובס

יונה טילמן מונה ליו"ר דירקטוריון המועצה לצרכנות

טילמן כיהן בתפקידים בכירים באוניברסיטת בר-אילן וכחבר מועצה בעיריית רמת גן ● המועצה לצרכנות מתנהלת מזה יותר משנתיים בלי מנכ"ל קבוע, והתקווה היא שטילמן יעשה סדר בכל מה שמתרחש במועצה בשנים האחרונות

דירקטוריון / צילום: שאטרסטוק

מיהם עשרת המועמדים שמהם יבוא היו"ר הבא של קבוצת כלל?

בתחילת ינואר יכריעו בעלי המניות בין המועמדים: אבי קנובל, ורדה אלשיך, מלי מרגליות, חיים סאמט, מיה ליקוורניק, רון טירה אוסאמה חסן, יגאל בר יוסף, איציק הורוביץ ושמואל שורץ ● בניגוד להערכות קודמות: אייל לפידות לא יתמודד על התפקיד

אבי לוי, מנכ"ל מליסרון / צילום: איל יצהר

להב אל.אר חתמה על הסכם למכירת מרכז קניות בהאנובר ברווח של 17 מיליון שקל

הנכס עצמו נרכש לפני כשנה בתמורה לכ-30 מיליון שקל (כ-7.8 מיליון אירו, CAP 8%), כאשר העסקה משקפת לחברה תשואה של מעל לכ-60% תוך כשנה בלבד - רווח של כ-20 מיליון שקל (כ-4.5 מיליון אירו)

החיסון לקורונה של חברת סינבאק הסינית / צילום: Eraldo Peres, AP

יצרניות חיסונים סיניות בלחץ להוכיח שזריקות הקורונה שלהן יעילות

החברות לא פרסמו תוצאות של מבחנים קליניים מתקדמים, בעוד תוצאות מהיצרניות המערביות המובילות מראות שיש שלושה מועמדים מבטיחים לחיסון עובד