גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

איי.אפ.אפ נגרעת מהמסחר עם תשואה שלילית של 24% מאז שהצטרפה לבורסה

החלטתה של החברה האמריקאית מזכירה מהלך שנקטה בעבר מיילן ● עם זאת, היא לא בהכרח מאפיינת חברות ששורשיהן אינם נטועים בישראל אך עדיין נסחרות בשוק המקומי

יו"ר ומנכ"ל IFF, אנדראס פיביג / צילום: איל יצהר
יו"ר ומנכ"ל IFF, אנדראס פיביג / צילום: איל יצהר

כשנתיים לאחר שהצטרפה למסחר בבורסת תל אביב, ולאחר שהניבה עד כה למשקיעים תשואה שלילית של כ-24%, מניית איי.אפ.אפ (IFF) בדרך להימחק מהבורסה.

בשנים האחרונות נמחקו מהמסחר בבורסה המקומית לא מעט חברות דואליות - כאלה שנסחרו עד אז גם בבורסה בישראל וגם בבורסה בחו"ל, לרוב בוול סטריט. לחברות אלה קל יותר להימחק ממסחר בתל אביב, משום שהן נדרשות לפי החוק רק להודיע על הכוונה להימחק, וכעבור כ-90 יום הן נמחקות מהמסחר ונשארות להיסחר רק בבורסה הזרה. זאת, בניגוד לחברות אחרות, שנדרשות להגיש הצעת רכש לצורך הפיכתן לחברה פרטית ומחיקתן ממסחר - מסלול ארוך ויקר יותר, שאין ודאות בהצלחתו.

קשה לומר שמחיקתה של איי.אפ.אפ מהמסחר מהווה הפתעה עצומה. בניגוד לחברות דואליות אחרות שנמחקו בשנים הקודמות, לא מדובר בחברה ישראלית ששורשיה נטועים בשוק הישראלי ובשוק ההון המקומי. איי.אפ.אפ הגיעה להיסחר בבורסה בעקבות עסקה שביצעה, כשרכשה לפני כשנתיים את פרוטרום - חברה תעשייתית ישראלית ותיקה.

מחיקת מלאנוקס ב-2013 חוללה סערה

מחיקתה מהמסחר מהווה אולי מכה מסוימת לבורסה - ליוקרת הבורסה ולמסחר בה, משום שאיי.אפ.אפ גם שייכת למדד המניות המוביל, ת"א-35, אבל היא אינה דומה למקרים שבהם נמחקו חברות ישראליות גדולות.

כך למשל, ב-2013 נמחקה מניית חברת הטכנולוגיה מלאנוקס ברעש גדול ותוך טענות על הרגולציה המכבידה בישראל, וב-2015-2016 נמחקו מניות איתוראן וסיליקום (לאורך השנים בוצעו גם מחיקות של חברות דואליות קטנות יותר).

המהלך של איי.אפ.אפ מזכיר במידה מסוימת את זה של חברת התרופות הגדולה מיילן, שהגיעה להיסחר בתל אביב ב-2015 כחלק מניסיון ההשתלטות שלה על פריגו, והחליטה להימחק ממנה אחרי שנתיים, לאחר שהגיעה למסקנה כי "המשך המסחר בת"א לא עומד בקנה אחד עם טובת החברה".

חברת תרופות זרה אחרת, אופקו, התחילה להיסחר בתל אביב בעקבות רכישת פרולור הישראלית ב-2013; ב-2018 החליטה החברה להימחק מהמסחר, אבל כעבור כמה שבועות התחרטה והחליטה להישאר בבורסה המקומית, שבה היא נסחרת גם כיום. גם פריגו היא חברה זרה שנסחרת בתל אביב כבר תקופה ארוכה, מאז שרכשה את אגיס המקומית.

אופקו ופריגו נחשבו לדוגמאות מוצלחות, שהביאו בעבר את הבורסה לחזר אחרי חברות אמריקאיות מתחום הביומד ולשכנע אותן להירשם למסחר בתל אביב - מהלך שנכשל, משום שהחברות שנרשמו הניבו למשקיעים תשואות גרועות, ולבסוף נמחקו מהמסחר.

בשנה האחרונה נוספה לבורסה חברה אמריקאית נוספת, פוורפליט - חברה שנוצרה ממיזוג של חברת פוינטר מישראל (שנמחקה מהמסחר על רקע המיזוג) וחברת ID Systems מארה"ב. גם לייבפרסון היא חברה אמריקאית שנסחרת בישראל כבר כמה שנים.

הגיעה בגלל פרוטרום, עוזבת בצל עסקת דופונט

איי.אפ.אפ, יצרנית של חומרי גלם ותמציות טעמים לתעשיית המזון, הודיעה על כוונתה להימחק מהמסחר בתל אביב, ובהתאם תתקיים המחיקה בעוד כשלושה חודשים, ב-20 בינואר 2021. מניות איי.אפ.אפ ימשיכו להיסחר לאחר מכן בבורסות ניו יורק ובבורסת יורונקסט פריס. בורסת תל אביב הודיעה כי המניה תיגרע מהמדדים ב-3 בדצמבר.

איי.אפ.אפ התחילה להיסחר בבורסה המקומית לאחר שרכשה ב-2018 את פרוטרום בעסקה של 7.1 מיליארד דולר. ביום הדיווח על עסקת איי.אפ.אפ-פרוטרום התראיין מנכ"ל החברה באותה עת, אורי יהודאי, ואמר: "איי.אפ.אפ תרשום את מניותיה למסחר בבורסה הישראלית ויהיה חיבור טוב מאוד בין החברות. יש כאן סיפור מצוין לכלכלה הישראלית וגם לבורסה. תיסחר כאן חברה תעשייתית גלובלית עם שווי שוק של קצת פחות מ-20 מיליארד דולר, בדומה לטבע או אולי רק שנייה לטבע". עם זאת, בשנתיים וחצי שחלפו מאז, שוויין של שתי החברות התכווץ: איי.אפ.אפ נסחרת כיום בשווי של כ-12.1 מיליארד דולר, וטבע בשווי של כ-10.2 מיליארד דולר.

גם עסקת פרוטרום התגלתה בדיעבד כמורכבת יותר ממה שנראה אז. ב-2019, כשנה לאחר הרכישה, דיווחה איי.אפ.אפ כי במסגרת תהליך המיזוג בין החברות נודע לה כי פעילויות של פרוטרום ברוסיה ובאוקראינה ביצעו "תשלומים לא ראויים" לנציגים של לקוחות החברה. לאחר מכן, הודתה איי.אפ.אפ כי אכן שולמו כאלה תשלומים, "ואנשי מפתח בהנהלה הבכירה של פרוטרום היו מודעים לכך". לפני כחצי שנה הותר לפרסום כי במשרדי היחידה הארצית לחקירות הונאה במשטר ישראל נחקרו כמה מבכירי החברה בעבר: יהודאי, אלון גרנות ששימש משנה לנשיא, ארי רוזנטל שהיה אחראי על פעילות החברה ברוסיה ובאוקראינה, וגיא גיל, סגן הנשיא. הם נחקרו בחשד לעבירות מתן שוחד לעובד ציבור זר, עבירות דיווח לפי חוק רשות ני"ע, רישום כוזב במסמכי תאגיד, מרמה והפרת אמונים בתאגיד.

במקביל, לפני קרוב לשנה הודיעה איי.אפ.אפ על עסקה גדולה בהרבה, שבמסגרתה היא תתמזג עם חטיבת התזונה של ענקית הכימיקלים האמריקאית דופונט (Dupont), בעסקת מניות שהיקפה הוערך אז ב-26 מיליארד דולר. עסקה זו עדיין לא הושלמה. 

עוד כתבות

עודד פלר, מנכ"ל אמיליה / צילום: פאול אורלייב

אמיליה מבקשת למזג לתוכה את אוברסיז בעסקת מניות

אמיליה מחזיקה כיום ב-43.1% ממניות אוברסיז, כך שמדובר על עסקה בהיקף של כ-122 מיליון שקל

מערכת סלולר "ורד הרים" של צה"ל. המערכת המקורית של מוטורולה / צילום: Associated Press, Ariel Schalit

הדור החמישי בצה"ל, הניסיון של מוטורולה סולושנס להשפיע על ההליך והאלוף במיל' שמסייע לה

מוטורולה סולושנס מפעילה לחצים כבדים כדי לזכות במכרז הדור ה–5 בסלולר של צה"ל ● סמי תורג’מן, לשעבר אלוף פיקוד דרום, מסייע בעניין • עלות המהלך מוערכת ב־1.5 מיליארד שקל

כספומט שנפגע מהירי בצפון / צילום: מרכז מוסאוא

האלימות בחברה הערבית מגיעה לבנקים: שורת תקריות ירי לסניפים בצפון

לפי הערכות, מדובר בפעולות של ארגוני פשע במטרה לסחוט "דמי חסות" ● בשבת נפצעה מירי אישה במע'אר שעמדה ליד כספומט ● ח"כ ג'אבר עסאקלה: "המשטרה פועלת להגן על הבנקים אבל לא על סתם אזרחים ערבים"

שלטי הסברה בנצרת הנתונה בסגר. "הישארו בבית למען בריאותנו ובטיחותנו" / צילום: איל יצהר

יותר נדבקים, פחות בדיקות: כך מזנקת התחלואה בחברה הערבית

שרשראות הדבקה שלא נקטעות, קנסות לא אפקטיביים ותחלואה שמתפשטת לערים הסמוכות ● כמעט כל היישובים האדומים והכתומים בישראל מצויים בחברה הערבית ● פרופ' ינון אשכנזי: "צריך לסגור מסחר, להדק פיקוח, לבצע הרבה בדיקות. סגרו יישובים ובפנים הייתה מסיבה אחת גדולה"

מיקי חיימוביץ', יו"ר ועדת הפנים ואיכות הסביבה / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

אושרה הארכת הפטור מהיטל השבחה על התקנת מערכות סולריות בגגות מבנים

ועדת הכלכלה אישרה את הארכת הפטור בחמש שנים נוספות ● עקב הסבך הפוליטי הארכת הפטור, שיזמה ח"כ מיקי חיימוביץ', התאפשרה באמצעות עדכון של חוק מקורות האנרגיה שמקדם משרד האנרגיה

יונתן היילו / צילום: צילום מסך מתוך חדשות 12

יונתן היילו, שהורשע בהריגת אדם שאנס אותו, נמצא ללא רוח חיים

היילו, שהורשע בהריגת אדם שאנס אותו ושוחרר בשחרור מוקדם מהכלא, נמצא ללא רוח חיים בים באזור חוף פולג בנתניה ● נסיבות מותו נבדקות ע"י המשטרה, ואחד החששות הוא שהיילו שם קץ לחייו

שרון שפורר \ צילום: שלומי יוסף

שתי שופטות בערעור של שרון שפורר בסכסוך עם אפי נוה הוחלפו בשופטים אחרים

השופטת יהודית שבח פסלה עצמה מלדון בערעור של שפורר עקב העובדה שהאחיינית שלה החלה לעבוד במשרדו של נוה ● השופטת שלומית יעקובוביץ הוחלפה מסיבה שהוגדרה ע"י דוברות הנהלת בתי המשפט כ"סיבה אישית"

מסכים במנהטן. לפי אחד התרחישים, בעתיד נוצף עוד יותר במסכים עם תכנים פרסומיים / צילום: Associated Press, John Minchillo

הקרב על תשומת הלב: 4 תרחישים משרטטים איך ישתלבו המסכים בחיינו

ההתפתחויות הטכנולוגיות בתחום התקשורת יצרו שדה קרב חדש: מי ישלוט בתכנים שנצפה בהם, ובאופן שבו נעשה זאת ● דוח חדש משרטט ארבעה תרחישים אפשריים לחיים עם המסכים, ומכולם עולה סוגיה מהותית נוספת: מי יחזיק במידע שלנו, אנחנו או חברות הטכנולוגיה

שמואל סלבין, יו"ר קרן הריט  סלע קפיטל / צילום: איל יצהר, גלובס

הקרב בין מבנה לדירקטוריון סלע על השליטה בחברת הריט עובר לאסיפת בעלי המניות

בית המשפט קיבל את בקשת מבנה, המחזיקה הגדולה בסלע, והורה לסלע לכנס אסיפת בעלי מניות, שבה יתבקשו המשתתפים להכריע אם להפוך את סלע מקרן ריט לחברה רגילה

חוקרת בודקת מבחנות דם כחלק מהניסוי בחיסון של מודרנה לנגיף הקורונה / צילום: Taimy Alvarez, AP

מודרנה עדכנה את תוצאות הניסוי שלה עם 94% אפקטיביות; תגיש בקשת אישור חירום לחיסון עוד היום

החיסון של מודרנה מבוסס על הטכנולוגיה החדשה mRNA, כמו החיסון של פייזר, שכבר פרסמה תוצאות לפני כשבוע ● היום החברה פרסמה כי החיסון שלה נמצא יעיל גם בקבוצה גדולה יותר של חולים וכי שיפרה את התנאים בהם ניתן לשנע את המוצר ● המניה מזנקת בכ-11% במסחר המוקדם

דניאל פלד, מייסד שותף של אורבס / צילום: יח"צ

הסכסוך בין מייסדי מיזם הבלוקצ'יין Zen הגיע לבית המשפט בתל אביב

אמנון דפני תובע את שותפיו לשעבר דניאל פלד ואוהד עשור בסכום של 3 מיליון שקל, בטענה כי נישלו אותו מזכויותיו בחברת זנט יישומים מבוזרים, שהייתה אחראית על המיזם

קונים בקניון איילון, שנפתח בסוף השבוע / צילום: ראובן קסטרו - וואלה! News

אחרי הביקורת על פיילוט הקניונים: הממשלה משנה את ההנחיות

קבינט הקורונה קבע כי התפוסה המרבית בקניון תשתנה מיחס של אדם ל-7 מ"ר לאדם ל-15 מ"ר

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני / צילום: שמוליק גרוסמן, דוברות הכנסת

ועדת הכספים תדון בביטול הגדלת מס הרכישה למשפרי דיור

הוועדה תדון מחר בההצעה שמבקשת להשיב את המצב לקדמותו ולקבוע כי משפרי דיור יכולים לרכוש דירה חדשה ולהחזיק בישנה במשך שנתיים, מבלי שייחשבו למשקיעים ויוטל עליהם מס גבוה ● שר האוצר לשעבר כחלון קיצר את משך הזמן לשנה וחצי

גיל שרון / צילום: תמר מצפי

הרווח הנקי של בזק צלל ב-85% בצל האירוע החשבונאי בחברה הבת

בזק בינלאומי גוררת את כל הקבוצה לשחיקה אדירה בעקבות האירועים החשבונאיים הקשים שהתגלו ובעקבות מחיקות וירידת ערך ● החברה שהייתה רשומה בספרי בזק ב-652 מיליון שקל תירשם ב-123 מיליון שקל ● בנטרול ירידת הערך בבזק בינלאומי בזק רשמה זינוק של כ-40% ברווחי הרבעון השלישי

מטוס ישראייר / צילום: יחצ

טיסת ישראייר מת"א לדובאי אמורה להמריא מחר, אך האישור לטוס מעל סעודיה טרם התקבל

טיסה ראשונה של ישראייר לאיחוד האמירויות אמורה להמריא מחר, אך עד כה חברות התעופה הישראליות לא קיבלו אישור רשמי לטוס בשמי סעודיה ● גורמים במשרדי ראש הממשלה והתחבורה: "הנושא בטיפול"

מאיר שמיר / צילום: איל יצהר

רכבת ההנפקות דוהרת: מניף תגייס 200 מיליון שקל לפי שווי של עד 600 מיליון שקל

חבראת האשראי החוץ-בנקאי של מאיר שמיר מייעדת חלק מסכום הגיוס לפירעון חובותיה לבעלי המניות, מבטח שמיר ודיסקונט קפיטל, "בגין תשואת הסיכון"

זהבית כהן / צילום: שלומי יוסף

מקסימום תוצאות: עלייה של 30% בהכנסות מקס סטוק מתחילת השנה

בסיכום תשעת החודשים הראשונים של 2020, מציגה מקס סטוק עלייה בהיקף פעילותה, הרבה הודות לכך שהחברה המשיכה לפעול גם בזמן הסגרים ● בסיכום רבעוני קפצו הכנסותיה ב-25% ל-262 מיליון שקל, ושיפור דומה נרשם בשורה התחתונה עם רווח נקי שהגיע ל-21 מיליון שקל

נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון/ צילום: רפי קוץ

בנק ישראל הותיר את גובה הריבית במשק ללא שינוי

החלטת הריבית הנוכחית מגיעה לצד מספר אירועים כלכליים שמתרחשים ביומיים האחרונים ● לפי תחזית שיציג משרד האוצר לראש הממשלה, הצמיחה ב-2021 תעמוד על 5%, והגירעון יעמוד על 8%-9% ● בנוסף, הפיקוח על הבנקים הכריז על מתווה חדש לדחיית ההלוואות הצרכניות והמשכנתאות

מנכ"ל ארטימדיה עופר מילר. קו תקיף עם תג מחיר / צילום: תמר מצפי

עלייתה ונפילתה של הקואליציה שביקשה להילחם בגוגל ובפייסבוק

5 שנים אחרי שהוקמה, חברת ארטימדיה סוגרת את שירות הפרסום בווידאו שלה ● איך קרסה ההבטחה הגדולה למענה לענקיות הטכנולוגיה הבינלאומיות שנגסו נגיסות ענק בתקציבי הפרסום בישראל, ומה תהיה ההשפעה של הפסקת הפעילות על השוק

יאיר אבידן / צילום: רמי זרניגר, יח"צ

הפיקוח על הבנקים מודיע על גיבוש מתווה נוסף לדחיית תשלומי משכנתאות והלוואות

חלון הזמנים לדחיית ההחזרים מוארך בשלושה חודשים, עד סוף הרבעון הראשון ב-2021 ● מדובר במהלך שיש לו עלויות, לא זניחות, שמגבירות את נטל ההלוואה על כתפי הלווה ● בנק ישראל: "דחיית תשלומים כמוה כאשראי חדש"