גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ארבע שנים אחרי שאישרה בקשה לתובענה ייצוגית, השופטת דחתה אותה

השופטת דחתה על הסף תובענה ייצוגית נגד עיריית רחובות בטענה כי כלל לא
הייתה לה הסמכות לדון בה ● בעבר דווקא הדפה את טענת חוסר הסמכות

השופטת מיכל נד"ב / צילום: דוברות הרשות השופטת
השופטת מיכל נד"ב / צילום: דוברות הרשות השופטת

בצעד יוצא דופן ונדיר, שופטת בית המשפט המחוזי בלוד מרכז, מיכל נד"ב, דחתה על הסף תביעה ייצוגית בסך יותר מ-36 מיליון שקל נגד עיריית רחובות בעניין תחשיב היטל הסלילה שגבתה העירייה. זאת אף שארבע שנים קודם לכן אישרה להגיש את התביעה כתובענה ייצוגית.

בתובענה הייצוגית טענה התובעת יעל הרמן, באמצעות באי כוחה, כי נפלו פגמים בתחשיב היטל הסלילה של העירייה ל-2014. לכתב התביעה צורפה חוות דעת המוכיחה את טענותיה. בית המשפט המחוזי בשבתו כבית משפט לענייניים מנהליים קיים דיון הוכחות בבקשת האישור של התביעה כייצוגית, שבמסגרתו הופיעו מומחים משני הצדדים להליך.

בסופו של הדיון השופטת דחתה את בקשת העירייה לסילוק התביעה על הסף מחמת חוסר סמכות עניינית לנהל את ההליך כתובענה ייצוגית מנהלית ואישרה את הבקשה. בקשת ערעור שהגישה העירייה על ההחלטה נדחתה בבית המשפט העליון והתביעה הושבה לדיון לגופה בבית המשפט המחוזי.

נשיאת העליון אסתר חיות כתבה בדחיית בקשת רשות הערעור של העירייה כי "מחוות דעתו של הכלכלן מטעם המשיבה אייל דדיה עולה לכאורה כי הצבת הנתונים שפורטו בתחשיב בנוגע לעלויות הסלילה בעבר ובעתיד ובנוגע לשטחי הבניינים והמגרשים בהווה ובעתיד מניבה תוצאות שונות מהתוצאות שהגיעו אליהן עורכי התחשיב ואומצו על ידי העירייה.

"עוד עולה לכאורה מחוות הדעת כי התעריפים שאומצו על ידי העירייה מתקבלים כאשר משמיטים מהחישוב רק את הנתונים בנוגע לשטחי הבניינים והמגרשים בעתיד, וכי אם היו מושמטים גם הנתונים בנוגע לעלויות הסלילה בעתיד (כפי שלטענת העירייה נעשה) היו מתקבלות תוצאות אחרות. די בכך כדי לבסס ברמה הלכאורית הנדרשת את טענת המשיבה שלפיה נפלה בתחשיב טעות אריתמטית מהותית ולא ראיתי מקום להתערב בקביעותיו של בית המשפט קמא בעניין זה".

"טענות התובעת שגויות ומטעות"

במסגרת הליך הוכחות נוסף טענו עו"ד אשר אילוביץ ועו"ד אריאל ליבר, ממשרד פריש, שפרבר, ריינהרץ ושות’, באי כוחה של העירייה, כי טענות התובעת שגויות ומטעות, וכי אין כל פגם בתחשיב הסלילה וכי בית המשפט מחוסר סמכות לדון בתביעה הייצוגית זאת לאור הלכות חדשות של בית המשפט בסוגיות תקיפת חוקי עזר עירוניים.

לפני כשבוע קיבלה השופטת נד"ב את טענת חוסר הסמכות, שדחתה מלכתחילה כאמור. היא הסתמכה על "הלכת אלפריח" של בית המשפט העליון ממרץ 2019, שקבע כי אין לאפשר תקיפה עקיפה של חוק עזר אלא בהליך של תקיפה ישירה וכי תובענה ייצוגית אינה הדרך היעילה וההוגנת להכרעה במחלוקת בנסיבות העניין.

השופטת נד"ב ציטטה את החלטת שופט בית המשפט המחוזי חיפה מנחם רניאל, שאישר תובענה ייצוגית שעניינה השבת סכומים שנגבו ביתר בגין היטל שמירה שנקבע לפי תחשיב שגוי, ודחה בקשה לסילוק על הסף מחמת היעדר סמכות עניינית. זאת לדבריו, משום "שפסק דין אלפריח לא קבע שאין לבית המשפט לעניינים מנהליים סמכות לדון בתובענה ייצוגית להשבת סכומים שנגבו על פי תעריף שהסתמך על הנחות שגויות מבחינה עובדתית".

נד"ב ציינה כי בית המשפט העליון דחה את פרשנותו של רניאל להלכת אלפריח וקבע כי אכן לבית המשפט לעניינים מנהליים אין סמכות לדון בתביעה שכזו.

לדבריה, "הטעויות הנטענות בתחשיב אינן בגדר ‘פגם חוקיות מובהק שאינו שנוי במחלוקת או שהוא גלוי על פניו ותוצאתו ברורה כגון מעשה שנעשה על פניו ללא סמכות או בהיעדר פרסום כדין של חיקוק או חוק עזר שלא אושר על ידי שר הפנים’, שמצדיק תקיפה עקיפה. על כן נוכח הלכת אלפריח אין מקום לתקיפה עקיפה ודין בקשת האישור להידחות על הסף".

השופטת נד"ב התייחסה למצב החריג שבית המשפט מקבל טענת דחייה על הסף לאחר שלא קיבל את הבקשה מלכתחילה אלא אישרה את ניהול ההליך כתובענה ייצוגית. לדבריה, "החלטת האישור היא אך החלטת ביניים שאינה מהווה מעשה-בית-דין ועל כן הערכאה שהחליטה לגביה בראשונה רשאית לשוב ולדון בה ואף לשנותה. ובענייננו מתבקש השינוי עקב ההלכה החדשה שיצאה מלפני בית המשפט העליון".

העירייה: "תעודת כבוד לביהמ"ש המחוזי"

חרף זאת דחתה השופטת את התביעה. "אציין כי הנתבעת טענה כבר בתגובתה לבקשת האישור ביום 2.11.14 לדחייה על הסף של התובענה, מהטעם שלבית המשפט אין סמכות עניינית לדון בתקיפה ישירה של דבר חקיקה. על כן התובעת הייתה מודעת זה מכבר לטענת הגנה זו וזו לא עלתה רק לאחר פסק הדין בעניין אלפריח".

לדבריה, אין מדובר בביטול הלכה שיפוטית קיימת אלא בפרשנות הדין, בהקשר לתובענה ייצוגית. בנסיבות אלה גם לתובעת, שעניינה של התובענה טרם הוכרע בעניינה לאחר הליך הוכחות, לא עומד אינטרס ההסתמכות ועל כן אין סיבה לסטות מן הכלל".
בסיום פסק הדין כתבה נד"ב כי "בנסיבות אלה לא מצאתי להידרש לטענות הנוספות לעניין שאלת תקינותו של התחשיב".

עוה"ד אשר אילוביץ ואריאל ליבר, ממשרד פריש, שפרבר, ריינהרץ ושות’ שייצגו את העירייה, מסרו כי "מדובר במקרה חריג ונדיר מאוד שבו בית המשפט הנכבד, במסגרת הדיון בתביעה הייצוגית בהיקף אדיר, מבטל את ההחלטה הקודמת שלו שאישרה לדון בתביעה כתביעה ייצוגית, ודוחה את ההליך על הסף. נוסף על כך, בית המשפט דחה בתחילה את הבקשה לדחייה על הסף שהוגשה מטעמנו, ואולם לבסוף קבע כי יש לדחות את התביעה הייצוגית מאותם נימוקים. אין ספק כי החלטה חשובה זו מהווה תעודת כבוד לבית המשפט המחוזי". 

עוד כתבות

היטל השבחה / איור:מרינה זלוצין

האזרח הקטן מול מוסדות התכנון: מה הסיכוי של ערער על תשלום לרשויות

מחקר של הכנסת מגלה שרק 16% מהעררים על היטלי השבחה מתקבלים ורק 2% מתביעות הפיצויים על פגיעה בתוכניות מניבות תוצאות • כמה עררים מוגשים בשנה, האם הפנייה לשמאי מכריע מעלה את הסיכויים לשנות את סכום התשלום ובאילו ערים מגישים יותר תביעות

זלאטן איברהימוביץ‘. שכר של שבעה מיליון אירו בעונה / צילום: Reuters, Ciro De Luca

40 זה ה-30 החדש: עם משכורות כאלה, מי רוצה להגיע לגיל פרישה?

בגיל 39 מוביל זלאטן איברהימוביץ' את מילאן לצמרת הטבלה האיטלקית, והוא לא לבד ● בזכות הרפואה והמשכורות המפוצצות, הכוכבים מצליחים לשחק ברמות הגבוהות גם הרבה אחרי גיל 30

צחי נחמיאס / צילום: מירי נחמיאס

קפיצה של כ-670 מיליון שקל בשווי נכסי דסק"ש בחודשיים

העלייה החדה ב-NAV היא תוצר של זינוק חד של כ-40% שרשמה בתקופה זו מניית חברת הנדל"ן נכסים ובניין, בעקבות איבוד השליטה של אלשטיין בקבוצה בסוף ספטמבר ● את הרבעון השלישי של 2020 סיימה דסק"ש בהפסד המיוחס לבעלים של 55 מיליון שקל

ישראל פריי / צילום: איל יצהר

הדילמה החרדית והעיתונאי הבודד שרץ לתוך האש: "אני מותש, עושים לי את המוות"

הקורונה פערה תהום בין הציבור החרדי לפוליטיקאים שלו - ומי שנשארה כלואה באמצע היא התקשורת הוותיקה: "שמע, אף אחד לא רוצה לריב עם חסידות שלמה" ● יוצא דופן הוא העיתונאי האקטיביסט ישראל פריי שלא מפחד להכעיס את הציבור שממנו הוא בא: "יש לי גם תמיכה פנימית"

רוג'ר ג'פסן (משמאל). אייפא"ק סידרה לו קריירה פוליטית קצרה / צילום: AP

איך זה שסנאטור אחד מעז

הוא שילם מחיר כבד, והפסיד את מושבו ● את הלקח למדה על המערכת הפוליטית ● לזכרו של רוג'ר ג'פסן

בצורת / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

מדינות ארה"ב בדקו אפשרות לתבוע את הממשל האמריקאי בנושא שינוי האקלים

בין האפשרויות שנשקלו הייתה פעולה בבתי המשפט שנועדה להכריח את הממשלה הפדרלית לקבוע הפחתה של פליטת גזי חממה בחוק, כך לפי מסמכים שנחשפו לאחרונה

נועה בכר / צילום: איל יצהר

"יש לי עוד דרך ברולדין, זה רק החנוכה החמישי שלי שם"

מנכ"לית רולדין נועה בכר אהרוני חושפת את מאחורי הקלעים של מערך הסופגניות הפופולרי של הרשת ● "מאחורי הסופגניות שלנו עומד מערך לוגיסטי וניהולי מאתגר ומרגש. אנחנו מתחילים לבנות את הקולקציה מיד בסיום החנוכה. השנה זה היה מורכב פי כמה"

מטוס ישראייר / צילום: יחצ

הליך מכירת ישראייר עשוי להיעצר: ההצעות לא מספיק גבוהות

הנאמן על נכסי אי.די.בי. הבהיר לגלובס כי "בשים לב לשיפורים המשמעותיים בביצועים של החברה, העלייה במחירי חברות התעופה בעולם – אם לא נקבל הצעות ראויות יש אפשרות שאעצור את התהליך", עוד הסביר כי "יש אלינו פניות ממחזיקי האג"ח שלא למכור במחירים הנוכחיים"

החיסון של חברת "ביונטק" ופייזר / צילום: אתר החברה

דיווח: בריטניה צפוייה לאשר את החיסון של פייזר בשבוע הבא

כך דווח ב"פייננשל טיימס" ● לפי העיתון, החיסונים הראשונים צפויים להתחיל להתבצע כבר ב-7 בדצמבר

איימן סייף, פרויקטור הקורונה של החברה הערבית / צילום: איל יצהר

בדרך להתפטר? חילוקי דעות קשים בין פרויקטור הקורונה לבין ממונה הקרונה בחברה הערבית

חילוקי הדעות בין השניים נוגעים לסוגיית הסגרים המקומיים על יישובים ערביים, בשל התגברות התחלואה בחברה הערבית ● איימן סייף מתנגד לסגרים, ומבקש להגביר את האכיפה ביישובים, בעיקר בחתונות

בניין רבע הקילומטר בבאר שבע / צילום: בר - אל

"שיכון רבע הקילומטר": המבנה האייקוני של באר שבע שהפך למרכז קליטה

הבניין הארוך בארץ היה חלק ממעבדה אדריכלית נרחבת בבאר שבע והיה אחד מהניסיונות המעניינים להתמודד עם האקלים של המדבר ● מדור אדריכלות

ישראל כ"ץ / צילום: אמיל סלמן-הארץ

כ"ץ יציג השבוע את התקציב; כחול לבן: "50% שיוצאים לבחירות"

שר האוצר הודיע כי יציג את תקציב 2021 בפני נתניהו וגנץ כבר השבוע ● גורמים בכחול לבן טוענים כי אם נתניהו אכן היה רוצה פשרה, הוא היה מנחה את כ"ץ להניח את התקציב לאישור עוד השבוע ● ביום רביעי תעלה להצבעה הצעה לפיזור הכנסת של לפיד, אם כחול לבן תתמוך בה - הכנסת תפוזר

משה צרפתי, חברת צרפתי צבי ובניו / צילום: רוני שיצר

מי צריך פועלים? צרפתי צפויה להרוויח עשרות מיליונים "רק" מהשבחת קרקע

החברת הקבלנית מוכרת ב-160 מיליון שקל קרקע שרכשה ב-2010 תמורת 62 מיליון שקל, "כולל פיתוח ותוכנית בנייה"

קשת נוסצקי / צילום: שי הנסב

"חזרתי להורים. גרתי עם כל הנעליים שעיצבתי בחדר אחד"

קשת נוסצקי, בת 24, מעצבת נעליים וסנדלרית ● "אני מתחרטת שלא לקחתי הלוואה כשהקמתי את העסק" ● גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

בדיקות קורונה בדרייב אין, תל אביב / צילום: Sebastian Scheiner, Associated Press

עלייה במספר המאומתים לקורונה בשבוע האחרון

בשלושת הימים שקדמו לסוף השבוע, אותרו יותר מאלף נדבקים ליממה ● לפי דוח אמ"ן, מימוש ההקלות המתוכננות בנוסף לאלו שיישומן כבר החל, "צפוי להאיץ את רמת התחלואה בכלל המגזרים במדינה"."

חיליק שריר / צילום: יוסי אלוני

"המלחמה הופכת ליותר ויותר קשה": מספר 2 בטלוויזיה הישראלית מוריד את המסכה

“אחד הדברים המטרידים זה שאנחנו מתקשים לתכנן קדימה", אומר חיליק שריר, סמנכ"ל התוכניות של קשת, בראיון לרגל שלוש שנים לפיצול ערוץ 2 ● על הפרק: הביקורת על חדשות 12 והקמת N12, המתחרים האמיתיים של קשת והדיונים הסוערים שליוו את ההחלטה ללכת על "הזמר במסכה"

ביקורת דרכונים בנתב"ג / צילום: מיכל רז-חיימוביץ, גלובס

שני אנשי עסקים שנחתו מדובאי ללא אישור כניסה גורשו מישראל

"ישראל היום" פרסם כי בני זוג שהגיעו לפגישות עסקים גורשו מישראל, לאחר שהתברר כי החברה המארחת לא הסדירה את אישורי הכניסה ● במקביל, כעשרה ישראלים סורבו לעלות על טיסה לדובאי בשל בעיה עם אישורי הכניסה

נכס של מנורה מבטחים בלוס אנג'לס. "יסוד של יציבות" / צילום: יח"צ

כך נראית מפת ההשקעות בנדל"ן של הגופים המוסדיים

ההשקעות של חברות הביטוח בנדל"ן מהוות רק אחוזים בודדים מהנכסים שהם מנהלות לחוסכים, אבל הופכות אותן לשחקניות מהגדולות בארץ בתחום הנדל"ן המניב • פנינו למנהלי ההשקעות של חברות הביטוח כדי לשמוע מה הם שינו בתוכניות ההשקעה בעקבות משבר הקורונה

משה ברקת / צילום: רפי קוץ

העימות בין ברקת לראשי מגדל מגיע לביהמ"ש: הדירקטורית רונית בודו עתרה נגד הרגולטור

רונית בודו, דירקטורית בלתי תלויה במגדל ביטוח ויו"ר ועדת הביקורת שלה, הגישה עתירה מינהלית נגד הממונה על רשות שוק ההון משה ברקת, זאת לאחר שדירקטוריון מגדל התבקש ע"י ברקת לשקול את המשך כהונתה כיו"ר ועדת הביקורת

רומן זדורוב / גיל יוחנן

כך יגרמו לך להודות בפשע שלא התרחש מעולם

הרעיון שאנחנו יכולים לזכור משהו שבכלל לא קרה הוא מטריד בפני עצמו, אבל כשמדובר בפשע - זה עוד יותר מטריד. איך אפשר לשכנע אתכם שהייתם נוכחים באירוע שלא קרה? ואפילו לגרום לכם להודות אתכם בפשע שבכלל לא ביצעתם? ● האזינו