גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"אין הכנסות, החרדה מתחילה לחלחל, בלילות לא ישנים והשדים מקבלים פרופורציות גדולות"

אבי שלמה, בן 55, נשוי ואב לשלושה, בעלים של "עמים וטעמים", עסק לאירוח דרוזי וימי כיף בצפון ● "גלובס" שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

אבי שלמה, בעלי עסק לאירוח דרוזי "עמים וטעמים" / צילום: תמונה פרטית
אבי שלמה, בעלי עסק לאירוח דרוזי "עמים וטעמים" / צילום: תמונה פרטית

לפני 20 שנה הקים אבי שלמה את "עמים וטעמים", עסק לעריכת ימי כיף וגיבוש המבוססים על אירוח דרוזי חוויתי, הכנסת אורחים מסורתית ומטעמים אותנטיים בכפר עוספיא על רכס הכרמל.

העסק שגשג ובכפר עוספיא עברו בשנים בהם קיים העסק עשרות אלפי אנשים - קבוצות שהגיעו ממשרדי ממשלה, מחברות הייטק וועדי עובדים מכל הארץ וגם קבוצות ממסגרות חינוכיות, בתי ספר ופרויקט תגלית. "בממוצע, בכל שנה, הגיעו אלינו לחמש המשפחות המארחות שלנו כ-50 אלף איש בשנה, שזה כ-5,000-6,000 אנשים בחודש", מתאר שלמה את הימים "ההם" של לפני משבר הקורונה.

העסק העסיק חמש משפחות, נשים דרוזיות, שהתפרנסו מהבישול והאירוח בסלון ביתם ועוד כ-20 סטודנטים ופנסיונרים שעבדו כמדריכים.

"ואז הגיעה הקורונה ובאבחת חרב חתכה את הכול", אומר שלמה. "לפני כן, בשום תוכנית עסקית אף אחד לא חשב על מגפה עולמית כאחד האיומים על העסק, ופתאום יש אפס עבודה. בצעד ממשלתי סוגרים אותך, אבל חברה עם מחזור של שלושה מיליון שקל שנסגרת ברגע אחד לא יכולה לרדת גם בהוצאות ברגע אחד. ההוצאות ממשיכות לרדת, ההכנסות עומדות על אפס והבור התזרימי הולך וגדל".

בין רגע כלכלת התא המשפחתי של שלמה התערערה. "אשתי שהייתה גם עוגן שלנו, כבכירה בענף ההייטק, פוטרה, אז כל הבית לא יציב. אין הכנסות, החרדה מתחילה לחלחל, בלילות לא ישנים והשדים מקבלים פרופורציות גדולות ואתה תוהה בינך לבין עצמך מה ילד יום. אי הוודאות השמיטה את הקרקע מתחת לרגליים שלי".

רגע אחרי הסגר הראשון - במקרה ממש ומתוך כוונה של שלמה לעשות מעשה טוב - נוצרה לשלמה הכנסה קטנה שעזרה להחזיק את העסק חיי, למרות שעולם התיירות והאירועים לא חזר לפעילות מלאה.

שלמה שמע ברדיו כלה שנאלצה לבטל בשנית את חתונתה בעקבות הקורונה, ומתוך רצון לסייע הוא הציע בדף הפייסבוק שלו את מקום האירוח שלו בעוספייה, 500 מטר מעל פני הים, מול נוף עוצר נשימה, בחינם לכל מי שרוצה לקיים חתונה קטנה, בכפוף למגבלות.

"רשמתי פוסט שאני מציע את המקום חינם למי שרוצה לקיים חופה וקידושין ולהתחתן ואחרי 4 שעות ראיתי 1,700 שיתופים לפוסט שלי. הייתי בהלם. עד אז רק אשתי ואחיות שלי עשו לי שיתופים. ואז התחילו להתקשר אלי, והתראיינתי בתקשורת ובעקבות זאת עשינו שם 20 חתונות. זה מילא אותי אושר".

שבחי ירושלים וקידושין בעוספיא

המעשה הטוב של שלמה הוליד גם פרנסה, לאחר שהזוגות שקיבלו את המקום בחינם בחרו בשירותי ההסעדה של נשות עוספיא העובדות עימו כקייטרינג של האירועים שלהם.

"ריגש אותי לשמוע את שבחי ירושלים וקידושין בעוספיא, שבעבר - לפני 1,300 שנה - הייתה ישוב יהודי. הזמנתי את האנשים בחינם מכל הלב, והם גם פתחו את הלב ונתנו חזרה. הם לקחו מהמבשלות שלנו את האוכל הדרוזי. אבל גם אלה שלא לקחו פרגנו. הייתה לנו חתונה אחת של חרדים שאוכלים גלאט כשר, והכשרות שלנו היא של הרבנות הראשית אז הם לא לקחו מאתנו את התפריט, אבל הם השאירו לנו בסוך האירוע מעטפה עם 2,000 שקל בלי שנבקש. יש פה ערבות הדדית. זה מחמם את הלב".

ההכנסות מהפעילות הזאת לא היו גבוהות כבעבר, אבל היה משהו. ואז הגיע הסגר השני. "כל מי שראשו על כתפיו מבין שאנחנו לקראת חורף ויחד עם החשש מהקורונה והערבוב בין שפעת לצינון והחשש מזה שמי שמקנח מולך את האף עלול להדביק אותך, אין ספק שגם אם יהיו הקלות אז קהל היעד שלי לא יגיע אלי לעסק, לאירוח של קבוצות, מחשש שאחד ידביק את כולם. בינתיים ההוצאות ממשיכות לרדת והעסק על קצה הצוק", אומר שלמה.

קיבלת מענקי סיוע מהמדינה?
"זה מה שהכי כואב לי, שמישהו עלה על פטנט ומופיע בפריים טיים ואומר פייק ניוז שמחלקים לעצמאים מיליארדים וזורק מספרים באוויר, אבל בשורה התחתונה לבנק לא נכנס כלום. מי שאמון על המענקים מספר לנו בפריים טיים על עשרות מיליארדים, ועל מספרים שאנחנו לא יכולים לעכל, שייכנסו במיידי לחשבונות הבנק שלנו העצמאים, ובשורה התחתונה זה לא קורה. אני קיבלתי מענק שבטל בשישים. קטן מאוד. ואני בקבוצות ווטסאפ של ענף התיירות וקבוצות נוספות ורואה שהרבה מאוד אנשים במצב שלי, וקיבלו מענק זעום או לא קיבלו בכלל, ואף אחד לא יודע למה".

שלמה מתקומם על מה שהמדינה עושה לעצמאים. "הם מעכבים את הכסף שמגיע לנו בלי סיבה, דורשים עוד מסמך ועוד מסמך, למרות שכל המידע על ההכנסות וההוצאות שלנו נמצא אצלם. שיתנו ובסוף שנה, כמו בכל שנה, נתחשבן. היה ונתתם לי יותר, אז אני אחזיר. אבל לא נותנים, ואנחנו קורסים. יש אלפים כמוני שלא נכנס להם כסף".

ובמיוחד חושש שלמה לענף התיירות. "ענף התיירות, אני לא יודע אם ישרוד ממנו 20% ואם כשהקורונה תהיה מאחורינו יהיה מישהו שיוכל לאסוף את שברי הענף שמכניס 3.5-4 מיליארד שקל למדינה מדי שנה. במשרד האוצר היו צריכים להחריג את הענף הזה, ולהבין שהוא צריך את מכונה ההנשמה הכלכלית מהר, עכשיו.
"אני במטה המאבק הארצי של ענף התיירות ומדי יום פונים אלי חברים, קולגות, שרעבים ללחם ומאיימים בהתאבדות. אנשים טובים מכל קצוות הארץ אוספים ארגזי מזון ושולחים אליהם הביתה. חלקם אמהות חד הוריות שנמצאות 8 חודשים באפס הכנסות עם ארבעה ילדים ותשלום שכירות".

לפי נבואת הזעם של שלמה, הקטסטרופה בעקבות התנהלות הממשלה ממש מעבר לפינה. "עוד מעט סוף שנה, ייגמרו לאנשים כל החסכונות ויחזרו חיובי המשכנתאות שאנשים קיבלו עליהם גרייס ונידחו לסוף שנה, ואנשים לא יוכלו להחזיר ויעמדו מול עיקול של הבתים. הבנקים לא נמצאים לצדנו. הם לא מתחת לאלונקה והם לא עוזרים לנו.
"המשבר הגדול יגיע עוד חודש-חודשיים כשאנשים יסיימו את החסכונות שלהם ושל הילדים שהם אספו לבר מצווה וללימודים של הילדים, כי הכול נפרט כדי לשלם חשמל ומים ולשים אוכל על השולחן. ואז הכול יתמוטט פה. עוד מעט יבוא השד הגדול".

יש עדיין דרך לעצור את כדור השלג הזה?
"חייבים לתת חמצן לעסקים הקטנים. שהמגזר הציבורי יושיט יד, יתן מעצמו עובדים ותקציבים ויעזור לעצמאים להחזיק את הראש מעל המים. שתהיה פה ערבות הדדית בחברה. כואב לי לשמוע שהחברות הגדולות במשק מבקשות מהמנהלות שלהם לבדוק בימים האלה את האפשרות לבילוי ביוון או בארץ ירוקה אחרת לגיבוש של העובדים בשעה שהעצמאים הקטנים גוססים. אנחנו רקמה אנושית אחת. העסקים על פת לחם. זה לא חרטה. נחת אדיר של עצמאים עומדים להתרסק. בממשלה לא מבינים כמה עמוק המשבר".

עצמאים, בעלי עסקים קטנים ושכירים בעלי שליטה - אנחנו רוצים לשמוע אתכם. להשתתפות במדור אפשר לפנות למייל i-can-help@globes.co.il

עוד כתבות

מה צריך לדעת על הלוואות חברתיות לפני שמשקיעים בהן / אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי

מה צריך לדעת על השקעות חברתיות?

פלטפורמות להלוואות בין אנשים הן בין אפשרויות ההשקעות האלטרנטיביות בישראל ● כיצד הן פועלות, ומהם הדברים שאתם צריכים לברר לפני שתחליטו האם להשקיע בהן ● כתבה שנייה בסדרה

מבקר המדינה מתניהו אנגלמן / צילום: יוסי זמיר

בחברות הממשלתיות וברשויות נכשלים בהשקעות: הפערים המדהימים אל מול השוק

מבקר המדינה בחן את תיקי ההשקעות של גופים ממשלתיים ועיריות, ומצא כי בחברות הממשלתיות לא נהנים מהגאות בשוק ההון, עד כדי תשואה בגובה מחצית מהתשואה של מדד ת"א 125 • תיק ההשקעות של עיריית ת"א מהווה 50% מסך תיקי ההשקעות של 23 הרשויות שנבדקו ומחזיקות השקעות לטווח ארוך ● דוח מבקר המדינה 

כשעובד חזק עוזב, גם אחרים שוקלים להתפטר / אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי

כשעובד חזק עוזב, גם אחרים שוקלים: איך עוצרים את הסחף?

מחקר חדש מגלה כי התפטרות של עובד עם ביצועים טובים עלולה להיות מידבקת ● איך מונעים התפטרויות נוספות? מומחים מזהירים שהדבר האחרון שארגון צריך לעשות זה להעמיד פנים שהכול בסדר, ומסבירים אילו צעדים כן כדאי לנקוט

בדיקת אולטרסאונד / צילום: Shutterstock

ארה"ב: משרד המשפטים מבקש מהעליון לחסום את חוק ההפלות בטקסס

פנייה דחופה של הממשלה מכריחה את בית המשפט העליון האמריקאי להתמודד עם האיסור בטקסס על רוב ההפלות, בפעם השנייה בכמה שבועות

שלמה קרמר / צילום: איל יצהר

הסטארט-אפ השאפתני של שלמה קרמר מזנק לשווי 2.5 מיליארד דולר

קייטו נטוורקס, שמתחרה במקביל מול ספקי תקשורת וענקיות סייבר, גייסה 200 מיליון דולר בשווי גבוה פי 2.5 מאשר לפני שנה ● למרות זאת, קרמר, ממייסדי צ'ק פוינט ואימפרבה, מזהיר: "יש בועה רצינית מאוד. שווי גבוה ולא ריאלי לא טוב לחברה"

עופר גרוסקופף - שופט / צילום: שלומי יוסף

סוכני האוניות עשו מיליונים מגבייה לא חוקית – העליון לא התערב

ביהמ"ש העליון אישר החלטה שדחתה ניהול תביעה ייצוגית נגד סוכני אוניות שגבו סכומים גבוהים בניגוד לדין - זאת למרות שהבקשה לאישור הייצוגית נמצאה מוצדקת ● באי-כוח סוכני האוניות: "פסק דין תקדימי בו נקבע כי לביהמ"ש נתון שיקול-דעת לא לאשר ייצוגיות גם אם התנאים מתקיימים. הפסיקה מציבה גבולות לכוח של יוזמי תובענות ייצוגיות"

מאיה שרן / צילום: עופר חג'יוב

מאיה שרן מצטרפת למשרד D-SAY כמנהלת קריאטיב ראשית ושותפה

שרן, עד לאחרונה סמנכ"לית הקריאטיב במשרד הפרסום יהושע TBWA, צפויה להיכנס לתפקידה החדש בתחילת נובמבר

דורון כהן, מנכ''ל נכסים ובניין / צילום: תמר מצפי

בדרך לרכישת שליטה בגב-ים: נכסים ובניין ממשיכה לממש נכסים שאינם בליבת עסקיה

לאחר שמכרה את עסקי הקניונים שלה והעמידה על המדף פעילויות נוספות בארה"ב ובישראל, מקדמת נכסים ובניין את מימוש חלקה בבית אבגד ברמת גן באמצעות מכירה לפתאל החזקות תמורת 97 מיליון שקל

אילוסטרציה - בורסה ת''א / צילום: שלומי יוסף

עליות קלות בת"א; פינרג'י ממשיכה לזנק במחזור מסחר גבוה

המדדים המובילים נסחרים ביציבות או בעליות מזעריות, ת"א 90 מתקדם 0.2% ● אל על במגעים למיזוג עם ארקיע ● הדולר ירד ב-0.5% ושערו היציג נקבע על 3.21 שקלים ● וגם: כך משפיע משבר הגז על מחירי הנפט

קניון מול הים אילת / צילום: יח''צ

האם הפטור ממע"מ על קניות באילת בסכנה?

נציגים בכירים של רשות המסים הבהירו בכנס של לשכת יועצי המס שנערך באילת כי "המחוקק לא התכוון שאילת תהיה הקניון של המדינה"

ריאד, בירת סעודיה. במדינה יש יותר מ-33 מיליון תושבים / צילום: Shutterstock, Mohammed younos

כך מתכננת ישראל להגיע ליחסים עם מדינות נוספות במפרץ, ביניהן סעודיה

קונסול ישראל בדובאי, אילן שטולמן: יש תאוצה במגעים עם מדינות נוספות במפרץ ● עם זאת, למדינות רבות באזור יש בעיה עם כינון יחסים מלאים ● הפתרון המסתמן: הסכמים בדרגים נמוכים יותר, פתיחת נציגויות כלכליות והסכמים כלכליים

עידן עופר / צילום: סיון פרג'

החברה לישראל תשקיע 74 מיליון דולר באקווה גרופ הנורווגית

בהמשך לדיווח מספטמבר האחרון: החברה לישראל שבשליטת עידן עופר דיווחה כי היא מבקשת לרכוש 18% מהון המניות של חברת החקלאות הימית ● מחר תתקיים אסיפת בעלי המניות לאישור ההצעה ● אקווה נסחרת באוסלו בשווי של כ-370 מיליון דולר

נשיא סין, שי ג'ינפינג / צילום: Associated Press, Nicolas Asfouri

נשיא סין משכתב את ההיסטוריה של המפלגה הקומוניסטית

החלטה היסטורית תשים את המנהיג במדרגה אחת עם מאו ועם דנג שיאופינג, ותציג את כוחו על אף האתגרים הכלכליים והדיפלומטיים איתם מתמודדת המדינה

רפורמת הבריאות פורסמה להערות הציבור / צילום: Shutterstock, REDPIXEL.PL

מהפכה בביטוחי הבריאות הפרטיים בדרך: יותר שקיפות, בלי כפל עלויות

רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון השיקה את הרפורמה שנועדה לאפשר לציבור לרכוש כיסוי בסיסי לניתוחים, השתלות ותרופות ● המבוטחים יוכלו לרכוש את הכיסויים הנוספים כמו ייעוץ וטיפולים בחברות ביטוח שונות לאחר השוואת מחירים ● בנוסף, תיאסר מכירת כפל ביטוח

שדה תעופה בן גוריון / צילום: מיכל רז חיימוביץ

מחיר הסגר: רשות שדות התעופה הפסידה מעל 2 מיליארד שקל בשנה וחצי

דירוג חברת מידרוג חושף את עומק הבור אליו נקלעה רש"ת בעקבות משבר הקורונה ● כעת הרשות פועלת לגיוס אג"ח בהיקף של מיליארדי שקלים, על רקע הרעה ניכרת בעסקיה ● במידרוג מעריכים: "אירוע כשל פירעון של רשות שדות התעופה עלול להסב נזק משמעותי לפרופיל האשראי של ישראל"

השופטת דהן קבעה כי נראה שאומד דעתו של האב לעת פטירתו היה, כי בנו יירש את רכושו ולא אחיו / אילוסטרציה: Shutterstock, New Africa

האב נישל את בנו מהירושה לפני 35 שנה; ביהמ"ש קבע שהצוואה בטלה

בפסק דין חריג קבע ביהמ"ש למשפחה כי מאחר שהצוואה נכתבה בעת שהאב לא היה בקשר עם בנו אך בהמשך חודש הקשר, היא אינה משקפת את רצונו

מטבע האת'ריום / צילום: Shutterstock, AlekseyIvanov

"אפשר להתחיל ללכלך את הידיים": השקל הדיגיטלי עולה שלב, ואלה מסקנות הביניים

בבנק ישראל מציגים את הסוגיות המהותיות בניסוי השקל הדיגיטלי ● יואב סופר, מנהל הפרויקט: "עשינו ניסוי בטכנולוגיית את'ריום, לא כי אנו חושבים שהיא בהכרח הטכנולוגיה שנשתמש בה, אלא כדי להבין את היתרונות והחסרונות שבה"

יובל גלוז / צילום: קובי בן עזרא

"הייתי מאוד בטוח בעצמי, ולא הקשבתי לאחרים. ואז אתה נופל"

יובל גלוז, ממייסדי אוגמיינד ● בן 38, נשוי ואב לשלושה, גר ברעננה ● בעל תואר בכלכלה ומינהל עסקים מהמכללה האקדמית תל אביב יפו ● "הקורונה נתנה לנו בוסט רציני, כי הטכנולוגיה שלנו מאפשרת לראות ולחוש מוצרים גם בלי להיות בחנות" ● גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

יוליאן רייכלט / צילום: Reuters

שערוריית מין בעיתון הגדול בגרמניה: העורך פוטר אחרי חשיפת החשדות

אתמול פרסם ה"ניו יורק טיימס" כתבה שמציגה לקהל הקוראים באנגלית את החשדות נגד יוליאן רייכלט, עורך העיתון הגרמני "בילד", הנוגעים למערכות יחסים עם עובדות וניצול לרעה של יחסי מרות ● הכתבה הפכה לשיחת היום בעיתונות הגרמנית, ורייכלט סולק מהתפקיד באופן מיידי

מסחר בבורסה / צילום: Shutterstock

יום שקט בשוקי אירופה, עליות קלות בחוזים; טרמור עולה ב-5% בטרום מסחר

התחלות הבנייה בארה"ב בספטמבר ירדו יותר מהצפוי ● מדד ניקיי התחזק ב-0.6%, סופטבנק עלתה ב-3% ● דאקס, פוטסי וקאק נסחרים ללא תנודות מהותיות ● עונת הדוחות: ג'ונסון אנד ג'ונסון עקפה את התחזיות, ענקית התוכן נטפליקס תפרסם תוצאות לאחר סיום המסחר