גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

סקר הלמ"ס מגלה: הפדיון נפגע באופן משמעותי, יש יותר עובדים בחל"ת - ובכל זאת העסקים אופטימיים

בסקר נבדקו מצב התעסוקה ואופי התעסוקה לפי קבוצות עובדים שונות ● אחוז המפוטרים מצביע על עלייה מ-6.6% באמצע אוגוסט ל-7.6% באמצע אוקטובר ● ועדיין, בעוד 75% מהעסקים בתעשייה העידו כי הם לא ישרדו את הסגר הראשון, רק 35% מהם חשבו כך בנוגע לסגר השני

שלט סגירה על חלון הראווה של חנות קטנה בתל אביב. בעקבות הסגר הרבה עסקים הגיעו לידי פשיטת רגל / צילום: איל יצהר, גלובס
שלט סגירה על חלון הראווה של חנות קטנה בתל אביב. בעקבות הסגר הרבה עסקים הגיעו לידי פשיטת רגל / צילום: איל יצהר, גלובס

הרוב רע יותר, אבל לא הכול - זו המסקנה הכללית והפשטנית שעולה מסקר שערך הלמ"ס על מצב העסקים בעת התפשטות נגיף הקורונה. מהסקר שנערך זו הפעם התשיעית מאז התפרצות הקורונה עולה, כי בחודש אוקטובר אחוז התעסוקה ירד, אחוז העובדים בחל"ת עלה דרמטית (מ-6.4% באמצע אוגוסט לכ-14% באוקטובר), פדיון העסקים נפגע יותר ופחות עסקים היו זכאים למענקים בעיקר משום שלא עמדו בתנאי הסף.

מנגד, חלק מהעסקים אומרים שהסגר השני פגע בהם פחות ומגלים יותר אופטימיות ביחס לעתידם, כשהם מעידים כי הם יכולים לשרוד את הסגר הזה. זאת, בניגוד לנבואות הזעם שהם ניבאו לעצמם במהלך הסגר הראשון (סגירה ופשיטת רגל).

רק 35% מועסקים בענף המסעדות והאירועים

בסקר נבדקו מצב התעסוקה ואופי התעסוקה לפי קבוצות עובדים שונות - עובדים בחל"ת בעקבות משבר הקורונה בכלל ועובדים בחל"ת בעקבות הסגר השני בפרט, עובדים חדשים שגויסו מתחילת המשבר, עובדים שפוטרו ועובדים שפוטרו בעקבות הסגר השני, עובדים שיכולים לבצע את עבודתם מהבית ומתוכם עובדים היום מהבית וסך העובדים המועסקים כיום.

על פי הסקר, אחוז התעסוקה בענפים הנסקרים (מהיקף התעסוקה לפני תחילת המשבר) ירד מ-87% בסקר השמיני, שנערך בחודש אוגוסט, ל-79% באמצע חודש אוקטובר.

בין הענפים השונים נמצאה שונות גדולה בשיעור התעסוקה. בענפי ההיי-טק והפיננסים שיעור התעסוקה גבוה מ-94% (מהיקף התעסוקה לפני המשבר), בענפי המסחר הקמעוני שיעור התעסוקה עומד על כ-76% ובענפי שירותי מזון ומשקאות (מסעדות ואולמות אירועים) שיעור התעסוקה הוא כ-35% בלבד.

אפשר לראות שאחוז העובדים הנמצאים בחל"ת עלה באופן חד מ-6.4% באמצע אוגוסט (החודש שבו נרשמה הפעילות הכלכלית הגבוהה ביותר מתחילת המשבר) ל-14% באמצע אוקטובר.

בכל הענפים חלה עלייה באחוז העובדים בחל"ת במהלך אוקטובר לעומת אחוז העובדים בחל"ת באוגוסט, כאשר בענפי המסחר הקמעוני ושירותי המזון חלה העלייה החדה ביותר. אחוז המפוטרים, בניכוי העובדים החדשים שגויסו, מצביע על עלייה מ-6.6% באמצע אוגוסט ל-7.6% באמצע אוקטובר.

הסקר נערך בעיצומו של הסגר השני, ובמסגרתו נשאלו העסקים מהו היקף העובדים הנמצאים בחל"ת והעובדים שפוטרו באופן ישיר בגלל הסגר. על פי דיווחי העסקים כ-10.8% מהעובדים בחל"ת (כ-156 אלף עובדים) נמצאים במצב זה בגלל הסגר השני. בענפי המסחר ושירותי האוכל מרבית העובדים נמצאים בחל"ת בגלל הסגר.

מהסקר עולה, כי אחוז המפוטרים בגלל הסגר השני, כחלק מסך המפוטרים מתחילת המשבר, נמוך מאחר שכיום נוהגים בעלי העסקים בשלב הראשון להוציא את העובדים לחל"ת ורק לאחר תקופה מסוימת שבה הפעילות אינה חוזרת למסלולה לפטר את העובדים הנמצאים בחל"ת.

הפגיעה בפדיון כבר "לא מתונה"

מטבע הדברים, הסגר השפיע על הפגיעה בפדיון של העסקים, שמעידים כי הפגיעה בהם כבר "לא מתונה". בסקר נשאלו העסקים שתי שאלות על הערכת מידת הפגיעה עקב משבר הקורונה: על הפגיעה שהעסקים ספגו בפועל בחודש ספטמבר ועל הפגיעה הצפויה להערכתם בחודש אוקטובר.

אחוז העסקים שדיווחו על מידת פגיעה מתונה בפדיון (עד 25%) בחודש ספטמבר ירד בכלל הענפים ועומד על כ-38% מהחברות (כלומר הפדיון של 62% מהחברות נפגע ביותר מ-25% בחודש זה) לעומת 78% מהחברות שדיווחו על פגיעה מתונה בפדיון בחודש אוגוסט.

הפגיעה החמורה ביותר על פי אומדן זה הייתה בענף שירותי מזון ומשקאות שבו רק כ-6.5% מהעסקים דיווחו על פגיעה מתונה בספטמבר לעומת כ-67% באוגוסט.

הלמ"ס בחן גם את ההבדלים במצב העסקים בין הסגר הראשון לסגר השני (בהשוואה לממצאי סקר שנערך ב-21 באפריל, לאחר חג הפסח, בתקופה של הסגר הראשון שבו מערכת החינוך הייתה סגורה וכך גם המסחר ברחובות ובקניונים), ונמצא כי יש כמה השפעות מנוגדות על חומרת הנזק מהגבלות הסגר השני. מנהלים רבים העידו כי הפגיעה מהסגר השני פחותה ביחס לסגר הראשון.

במהלך חצי השנה שחלפה מאז תחילת המשבר חברות רבות פיתחו פתרונות ודרכים להתמודדות עם ההגבלות (כגון מכירה מקוונת/תשתיות עבודה מהבית). בנוסף על כך, ההגבלות על מקומות העבודה בסגר זה היו מרוככות יותר לעומת הסגר הראשון. עם זאת, מאחר שהעסקים נמצאים במשבר כבר תקופה ארוכה הנזק מהסגר השני עלול להיות משמעותי יותר לחלקם.

על פי דיווחי המנהלים בסקר הפגיעה החמורה בפדיון (יותר מ-50% מפדיון החברה) בסגר השני נמוכה משמעותית מהפגיעה בסגר הראשון.

הפערים הגדולים באומדן זה באים לידי ביטוי בעסקים בענפי התעשייה, הבינוי והמסחר הקמעוני. הפער הבולט ביותר היה בענפי המסחר הקמעוני - כ-32.8% מהעסקים דיווחו באוקטובר על פגיעה חמורה בפדיון לעומת כ-67% באפריל.

בענפי התעשייה (ללא תעשייה עילית), הפדיון של כ-26.2% מהעסקים נפגע באופן חמור בחודש אוקטובר לעומת כ-53.5% מהעסקים בענפים אלו בחודש אפריל.

בסקר הנוכחי, כמו גם בסקר שנערך בחודש אפריל, נשאלו המדווחים כמה זמן תוכל חברתם להתקיים במצב הכלכלי הנוכחי. מהממצאים של הסקר עולה כי שיעור העסקים שעל פי דיווחם לא יוכלו להמשיך במצב זה יותר מ-3 חודשים ירד משמעותית ביחס לאלה שסברו כי לא ישרדו את הסגר הראשון (מורכב משיעור העסקים שענו שהם יכולים לשרוד כך עד חודש + שיעור העסקים שענו שהם יכולים לשרוד כך עד 3 חודשים).

כך למשל, בעוד 75% מהעסקים בתעשייה העידו כי הם לא ישרדו את הסגר הראשון, אם יימשך מעל 3 חודשים, רק 35% מהם חשבו כך בנוגע לסגר השני. בתחום השירותים הפיננסיים, בסגר הראשון, כ-40% סברו כי יסגרו בעקבות סגר ממושך, ורק כ-9% העריכו כי ייסגרו בעקבות הסגר השני.

בכלל הענפים מצביע הסקר על ירידה באחוז העסקים אשר צפו שהם נמצאים בסכנת סגירה בכלל הענפים בחודש אוקטובר לעומת הצפי בחודש אפריל.

בדומה לפגיעה בפדיון השיפור המשמעותי נמצא בענפי המסחר הקמעונאי, הבינוי והתעשייה.

אי זכאות וקשיים בירוקרטיים בקבלת המענקים

בסקר נשאלו מנהלי העסקים אלו מגבלות בסגר הנוכחי משפיעות על פעילות חברתם באופן משמעותי, מבין: צמצום של טיסות בין-לאומיות; צמצום התחבורה הציבורית; הגבלת התנועה במרחב הציבורי; סגירת שווקים, מרכזי מסחר ועוד; סגירת מוסדות החינוך; עובדים בבידוד או עובדים שחלו בנגיף או מגבלות אחרות.

יותר מ-50% מהעסקים ציינו שהגבלת התנועה במרחב הציבורי, בידוד/מחלה של עובדים וסגירת מוסדות החינוך משפיעה על פעילות חברתם. בחלוקה לפי ענפים המגבלה של סגירת מוסדות החינוך הייתה המשפיעה ביותר על פעילות החברות בענפי השירותים הפיננסיים ובהייטק.

ומה עם המענקים? האם העסקים נהנים מהם? כ-40.5% ממנהלי העסקים שנשאלו האם הם פנו לקבלת מענק תמיכה בעסקים ממשרד האוצר בתקופה האחרונה, השיבו כי לא פנו לקבלת מענק. הסיבה הנפוצה ביותר לאי הפנייה לבקשת מענק (כ-41%) היא אי-עמידה בתנאי סף (למעט ענף השירותים הפיננסיים, שם נראה כי הסיבה הנפוצה היא בכך שאין צורך בענפי המסחר הקמעוני וההייטק כ-47% דיווחו כי אינם עומדים בתנאים.

בנוסף, קבוצה משמעותית של מעסיקים דיווחה שלא פנתה לקבל מענק משום כ-30.8% מהם (כ-5,800 עסקים) לא פנו כי אין להם צורך בו וכ-16% נתקלו בקשיים בירוקרטיים.

עוד כתבות

אילוטסרציה / צילום: Shutterstock

חתימה אותנטית, מזויפת או שמא בכלל זיוף עצמי?

תיק מעניין הגיע להכרעה בבית המשפט המחוזי בנצרת, אשר עסק בשאלה האם החתימה על המסמך היא אותנטית, ואם לא – האם זויפה ע"י אדם אחר, או שמא מדובר ב"זיוף עצמי" על-מנת להטעות כאילו מדובר בחתימה מזויפת כדי להתנער מן ההתחייבות

השופט יצחק עמית / צילום: דוברות בתי המשפט

דיון מכריע בבג"ץ: מתי יש למנוע ניתוקי אזרחים מחשמל?

בג"ץ דן היום בעתירות להתערבות במדיניות רשות החשמל המאפשרת ניתוק מחשמל במצב של עוני ● בדצמבר הוציא בג"ץ צו שגרם לרשות החשמל לשנות את המדיניות ● השופט יצחק עמית: "אפשר למנוע מקרה קצה שקשיש ימצא עצמו ללא חשמל"

משרדי רישום מקרקעין (טאבו), תל אביב / צילום: תמר מצפי

עבירת בנייה אצל השכן תמנע את רישום הטאבו לכל הבניין?

ביהמ"ש המחוזי בבאר שבע הטיל מעין "עונש קולקטיבי" על בניין שבדירה אחת בו יש חריגות בנייה

צוותי חילוץ והצלה בזירת התאונה / צילום: דוברות מד''א

אחד מכל 150 ישראלים נפצע או נהרג בתאונת דרכים במהלך 2020

הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים פרסמה את תמונת המצב בבטיחות בדרכים לשנת 2020 ● למרות הסגרים בשנה זו, נהרגו בה 305 אנשים על הכבישים - ירידה של 9% בלבד לעומת הממוצע בשנים 2018 ו-2019

הבורסה בפריז, צרפת / צילום: Shutterstock

עליות באירופה; תחזית שלילית של דויטשה בנק מפילה את ענקית הפארמה פרזניוס

בורסות סין ננעלו בירידות, ביפן חברת הדואר זינקה כ-5% במחזור מסחר עצום לאחר התקדמות בהפרטתה ● בנק UBS השוויצרי דיווח הבוקר על רווח נקי של כ-2.3 מיליארד דולר ברבעון השלישי של השנה, לעומת צפי אנליסטים לרווח של כ-1.6 מיליארד דולר

אקדח רמון של חברת אמתן / צילום: יח''צ

אמתן הישראלית תספק 9,120 אקדחים למשטרת ספרד

מדובר בפעם ראשונה שחברה ישראלית מצליחה לקבל פרויקט נשק קל במדינה מערב אירופאית ● אמתן חתמה על החוזה, שמוערך במיליוני יורו, ביחד עם חברת גרדיאן אשר בבעלות ישראלית ● מנכ"ל אמתן: "רואים התעניינות רבה מגורמי ממשל מאירופה ומדינות נוספות"

תומר כץ / צילום: ענבל מרמרי

עסקה נוספת לקבוצת שיבולת והיזם תומר כץ

תומר כץ וקבוצת שיבולת רכשו קרקע של כ-7.2 דונם בפארק הטכנולוגי במודיעין תמורת כ-35 מיליון שקל לבניית מתחם לאיחסון ותעשייה ● הפרויקט צפוי לצאת לדרך בתחילת שנת 2022 בהיקף השקעה כולל בסך של כ-100 מיליון שקל

בנייה חדשה בישראל: בעתיד הקרוב ייבנו יותר מבנים להשכרה עם דירות קטנות ומודולריות ברמת גימור גבוהה, ומגוון שירותים ומרחבים ציבוריים / צילום: Shutterstock

המרוץ לדירה להשכרה: תשכחו מכל מה שהתרגלתם אליו בתחום הזה

בישראל כמעט ולא נבנו עד היום דירות ייעודיות להשכרה, אולם ההעדפות של דורות ה-Y וה-Z מחייבות את חברות הנדל"ן להמציא קונספט ותמהיל חדשים ● בעתיד הקרוב ייבנו יותר מבנים להשכרה עם דירות קטנות ומודולריות ברמת גימור גבוהה ומגוון שירותים ומרחבים ציבוריים

 

 

ח''כ ניר אורבך / צילום: ערוץ הכנסת

12 מיליון שקל לטיפול בחתולי רחוב, וכמה למוסדות תורניים? הכספים הקואליציוניים נחשפים

ועדת הכספים תאשר היום את העברות הכספים הקואליציוניים שהובטחו למפלגות ולחברי הכנסת עם הקמת הממשלה ● בין היתר יאושרו תקציבי עתק לימינה לטובת המוסדות התורניים ועשרות מיליונים למרכזי סיוע לנפגעי תקיפה מינית באדיבות כלל המפלגות

קני רוזנברג, הבעלים של אל על / צילום: יוסי זמיר

אל על תצליח להמריא ומה הסיכוי שתתמזג עם ארקיע?

קני רוזנברג פרץ בסערה אל התודעה הישראלית לפני כשנה, כאשר רכש את השליטה באל על תמורת כ-100 מיליון דולר ● מאז הוא הספיק להכפיל את סכום ההשקעה בחברה ● מה הביא אותו להשקיע בחברה שקבורה תחת חובות עתק, כיצד הוא מתכוון להבריא אותה, והאם אנחנו צפויים למהפכה בשירות? ● האזינו

בנק לאומי , בנק לאומי למשכנתאות / צילום: איל יצהר

מחקר בבנק ישראל: המרווח של הבנקים תלוי ברמת הריבית הקצרה במשק

בנק ישראל מצא כי קשר חיובי בין ההכנסות מריבית על אשראי בניכוי ההוצאות על ריבית על המקורות לבין רמת ריביות נמוכה, הקרובה לאפס

שר החוץ יאיר לפיד / צילום: רונן טופלברג

סכסוך במשרד החוץ: "מצפים מהשר יאיר לפיד להפשיל שרוולים"

בישיבת ועדת הדרגים של המשרד, שמתכנסת בכל חצי שנה וקובעת את הקידומים, הוצעו דרגים מבישים וקידומים מועטים, לדברי ד"ר יעקב ליבנה, מנהל מחלקת אירו-אסיה • "נמשכת ואף גוברת הפגיעה היומיומית בעובדים ובמשרד. השר הבטיח הרבה ודיבר נכון אבל בסופו של דבר לא עשה כמעט כלום. לא נוכל לשתוק עוד", אמר ליבנה לגלובס

לינוי אשרם / צילום: Reuters, LISI NIESNER

"נבוך בכלל לכתוב את זה": כך נולד הקמפיין הוויראלי לסגירת פערי השכר

מאות מנהלי חברות, ארגונים חברתיים ואנשים פרטיים העלו את תמונתם האישית תחת ההאשטאג "#שוות_משוות: סוגרות את פערי השכר" ● הקמפיין, שהתחיל ממספר פוסטים של נשים אקטיביסטיות, עורר שיח ציבורי והוכיח - פערי השכר המגדריים קיימים, והם מפריעים לכולנו

בניית אתר חוות השרתים של גוגל בבני ציון

חברות הנדל"ן משקיעות מיליארדים בחוות שרתים. אבל לא כולם מרוצים

הרעב הגדול בקרב חברות להעביר את תשתית המחשוב שלהן לשרתים מרוחקים הקפיץ את הביקוש לחוות שרתים בישראל ● חברות הנדל"ן המובילות כבר עמוק בתחום אבל מתקשות לספק את הביקוש ● אילו חסמים עומדים בפניהן, ומה אפשר ללמוד מהתביעה של תושבי בני ציון נגד החווה של גוגל

מצפה רמון / צילום: Shutterstock

מקום תחת השמש: כמה בתי מלון חדשים יוקמו במצפה רמון?

רשות מקרקעי ישראל ומשרד התיירות יצאו למכרז במטרה לשווק ארבע חטיבות קרקע לתכלית פיתוח מלונאי, שיהיה בהיקף של 780 יחידות ● גודל המגרשים נע בין 17-44 דונם, ומחיר הקרקע ועלויות הפיתוח מגיעים ל-11 מיליון שקל

שלט רשות המיסים / צילום: איל יצהר

רשות המסים ל-160 אלף עסקים: תחזירו את המענקים שקיבלתם

26,500 עסקים הגיבו עד כה לפנייתה של רשות המסים והודיעו כי הם קיבלו מענקים ביתר בהיקף כולל של כ-650 מיליון שקל, וכי בכוונתם להחזירם ● עצמאים שהתאגדו מאיימים: נפנה לבג"ץ

גדעון סער / צילום: שלומי יוסף

סער: "העברת התקציב - הדבר החשוב ביותר"; לפיד: "התקציב יעבור"

בתוך כך, בישיבת סיעת הרשימה המשותפת התייחסו לתקציב ואמרו כי למרות שהם תומכים בתקציב לחברה הערבית, הם מתנגדים לתקציב כולו ● המשמעות היא שלקואליציה אין אפשרות לקחת הימור בנושא האצבעות התומכות בתקציב, והם יידרשו לבדוק שכל 61 החברים בה תומכים בו מבעוד מועד

אבי צבי, מנכ''ל פרטנר / צילום: ישראל שם טוב

לקוחות רבים מדווחים על תקלה בשירותי האינטרנט של פרטנר

לקוחות פרטנר חווים בשעה האחרונה קשיים בגלישה באינטרנט ● לקוחות שפנו לגלובס ציינו כי אין שירותי אינטרנט, ובמוקד החברה לא ניתן לקבל מענה ● בחברה הסבירו כי הייתה תקלה נקודתית שנפתרה, ואולם בעקבות העומסים שהצטברו, האינטרנט בשירותים הנייחים והסלולריים טרם חזר לעבודה סדירה

אום אל פחם / צילום: Shutterstock, Moataz Egbaria

התקציב לפיתוח החברה הערבית הוכפל, אבל זה לא יספיק למלחמה בפשיעה

תוכנית החומש החדשה לחברה הערבית תזרים 30 מיליארד שקל לתשתיות דיור, חינוך, תחבורה ותעסוקה ● למרות זאת, היא לא תפתור את שתי המצוקות העיקריות של האזרחים הערבים: תלות בשוק האפור בגלל היעדר מקורות להלוואות מהבנקים ומכרזים שמנוהלים בשליטתם של ארגוני פשע

''קשה לדעת האם מדובר בתופעה שבאמת קשורה לחיסון'' / אילוסטרציה: Shutterstock

איך חיסון הקורונה משפיע על נשים בכל העולם, ולמה למדענים עוד אין תשובות?

מפה לאוזן, ובעדויות בתקשורת וברשתות החברתיות: יותר ויותר נשים מספרות על שיבושים בווסת לאחר שהתחסנו נגד קורונה, אבל נכון להיום, עולם המחקר עדיין לא קרוב להסביר את התופעה ● בינתיים, בארה"ב ובישראל נערכים להרחבת מבצע החיסונים גם לילדים