גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

צחי נחמיאס מרחיב הצעתו לרכישת מניות דסק"ש ושומר לעצמו אפשרות להחליף שותפים

מגה אור של נחמיאס ושותפיה מציעים לרכוש עוד 12% מדסק"ש, נוסף על מניות השליטה, לפי שווי חברה דומה של 1.36 מיליארד שקל ● האם טענה שמגה אור ושותפתה ביג בעלות שליטה באפי נכסים, עלולה להשפיע על שותפות אפשרית ביניהן  בדסק"ש?

צחי נחמיאס / צילום: מירי נחמיאס
צחי נחמיאס / צילום: מירי נחמיאס

קבוצת המשקיעים בראשות חברת מגה אור  של צחי נחמיאס מרחיבה את הצעתה לרכישת מניות חברת דיסקונט השקעות (דסק"ש), שמשועבדות לחברת אי.די.בי ולמחזיקי איגרות החוב שלה. לאחר שהציעה לרכוש את מניות השליטה (70.2%) של דסק"ש בתמורה ל-950 מיליון שקל, הגישה אמש הקבוצה הצעה לרכישת עוד 12.1% ממניות דסק"ש בתמורה ל-165 מיליון שקל.

שתי ההצעות נוקבות באותו שווי חברה, של כ-1.36 מיליארד שקל לדסק"ש, המשקף מחיר של מחיר של כ-9.58 שקלים למניה. ביום חמישי נסחרה מניית דסק"ש בבורסה במחיר של 8.35 שקלים, המשקף שווי שוק של 1.18 מיליארד שקל, וזאת לאחר זינוק של כ-75% בחודש שחלף מאז שהחליט בית המשפט על נטילת השליטה בחברה מידיו של אדוארדו אלשטיין.

מניות השליטה בדסק"ש (70.2%) משועבדות למחזיקי אג"ח י"ד של אי.די.בי, ואילו המניות הנוספות משועבדות לטובתה של אי.די.בי עצמה. לדברי מגה אור, רכישת המניות הנוספות (12.1%) מותנית בכניסתה לתוקף של ההצעה לרכישת מניות השליטה.

מגה אור, שעוסקת בתחום הנדל"ן המניב, נמצאת בשליטתו של צחי נחמיאס, שמשמש יו"ר החברה ונחשב למי שמארגן את קבוצת המשקיעים לרכישת דסק"ש. במכתב שנשלח לנאמן אי.די.בי אופיר נאור, נכתב כי "מגה אור תמסור את רשימת המציעים המלאה (חברי קבוצת המשקיעים; ע"כ) במועד האחרון להגשת ההצעות על פי הליך ההזמנה למחזיקי אג"ח י"ד".

עוד מדגישה מגה אור במכתב כי "למען הסר ספק, יובהר כי מגה אור תוכל להודיע בכל עת עד להשלמת העסקה על פי הצעה זו, כי אחד מחברי קבוצת מגה אור יוחלף בחבר אחר או יפסיק להיות חלק בקבוצת מגה אור, על פי שיקול דעתה, וזאת מטעמים שחברותו של אותו חבר עשויה להפריע או לסכל את השלמת העסקה על פי ההצעה". נוסף על כך, צוין במכתב ההצעה כי בכל מקרה לא יהיה רוכש אחר בקבוצה שירכוש יותר מניות מאלה שתרכוש מגה אור.

ביג של האחים נפתלי עשויה להשקיע

באחרונה דווח ב"גלובס" על שני משקיעים שצפויים להצטרף לקבוצת מגה אור, יבואן הרכב רמי אונגר וחברת הנדל"ן המניב ביג מרכזי קניות, שנמצאת בשליטת יהודה ורוני נפתלי. עם זאת, ביג עדיין לא הודיעה על כך באופן רשמי.

ביג היא שותפה עסקית ותיקה של מגה אור, והשתיים מחזיקות יחד במרכזי קניות בישראל ואף השקיעו יחד ברכישת נתח מהותי ממניות חברת הנדל"ן אפי נכסים. השתיים אף סיכמו בינואר האחרון על רכישה משותפת של חברת הקניונים ישפרו מידיה של חברת נכסים ובניין (שבשליטת דסק"ש), אבל העיסקה בוטלה.

את סעיף ביטול החברות בקבוצה הוסיף כנראה נחמיאס, בעקבות מכתב שנשלח השבוע ליו"ר אפי נכסים, איתן בר-זאב (המכהן גם כיו"ר ביג), ובו טענה שלפיה מגה אור ושותפתה ביג עונות על כל ההגדרות של בעלות שליטה באפי נכסים, אף שאינן מוגדרות כך באופן רשמי. טענה זו תוקפת בעקיפין שיתוף פעולה אפשרי בין השתיים ברכישת השליטה בדסק"ש. מי שחתום על המכתב הוא עו"ד גיא נאמן ממשרד בלטר גוט אלוני ושות', בשמו של בית ההשקעות הקטן ורדן, שעוסק בניהול תיקי לקוחות למשקיעים פרטיים. ורדן מנוהל על ידי עו"ד רועי דנאל, ומנהל ההשקעות הראשי שלו הוא פנחס בן אהרון. לטענתו, המצב שנוצר באפי נכסים, הוביל את החברה לפרסם פרטים מטעים בדיווחיה, ובכלל זה המשך הגדרתה כחברה ללא גרעין שליטה.

במכתב מפרט עו"ד נאמן את השתלשלות האירועים מאז ההשקעה הראשונית, וקובע בין השאר כי מערכת היחסים הוותיקה בין ביג למגה אור, השינויים שהובילו בתקנון אפי נכסים והצבעותיהן הזהות בכל האסיפות הכלליות, מוכיחים כי הן אכן שולטות בחברה במשותף.

בהודעה לבורסה ציינה אפי נכסים כי "בשלב זה, טרם עלה בידי החברה לבחון לעומק את הטענות המפורטות במכתב האמור. החברה יחד עם יועציה המשפטיים תלמד את פרטי הטענות ותשיב לפונה על פי המועדים הקבועים בדין. עם זאת, יצוין כי מעיון ראשוני במכתב, ובלי שהטענות העולות בו נבחנו לעומקן, לא ברור מהו הנזק הנטען במכתב האמור או מה היקפו הנטען, ועל כן דוח מיידי זה מפורסם מטעמי זהירות בלבד".

אלשטיין מתנגד בתקיפות לסיכום

בקרב פעילים בשוק ההון, נתפס המכתב של ורדן כניסיון עקיף של בעל השליטה הקודם באי.די.בי ובדסק"ש, אלשטיין, לערער את מעמדה של קבוצת המשקיעים בראשותה של מגה אור. אלשטיין, שהציע קודם לכן לרכוש בחזרה את מניות השליטה בדסק"ש (70.2%) תמורת 908 מיליון שקל שישלמו בשני תשלומים, מתנגד בתקיפות לסיכום שאליו הגיעה מגה אור עם כונסי הנכסים של מניות השליטה בדסק"ש, עוה"ד רענן קליר ואלון בנימני.

בריאיון ל"גלובס" שפורסם ביום שלישי, טען אלשטיין כי מחזיקי האג"ח של אי.די.בי טמנו לו מלכודת כדי לגנוב את החברה ואף הכריז: "אלחם עד היום האחרון בחיי". אותם פעילים טענו היום כי קרן ברוש (המחזיקה באג"ח אי.די.בי) זיהתה באחרונה אפשרות לקשר בין ורדן לאחד מיועציו של אלשטיין, וכי בעקבות זיהוי זה נשלח מכתב מטעם הקרן לצדדים השונים, שלא נענה. ורדן, יש לציין, מחזיק על פי הרישומים באג"ח ט' של אי.די.בי בהיקף נמוך יחסית, של כמה עשרות אלפי שקלים במונחי ערך נקוב.

כעת תוקף ורדן את החזקתן של ביג ומגה אור באפי נכסים, וטוען כי השתיים נהפכו במרוצת הזמן לבעלות שליטה בה, בלי שהגישו הצעת רכש מתאימה. מגה אור וביג רכשו כל אחת בתחילת 2019 כ-13% ממניות חברת אפי נכסים, באישור בית המשפט וכחלק מקבוצת משקיעים שכללה גם גופים מוסדיים. חברי הקבוצה רכשו אז כ-51% ממניות אפי נכסים, שהיו משועבדות למחזיקי אג"ח אפריקה ישראל, אבל לא היו חתומים על הסכמי שליטה באפי נכסים, ומשום כך לא הוגדרו ביג ומגה אור כבעלות שליטה בחברה. בעקבות אותה רכישה מונה נחמיאס לדירקטור באפי נכסים, ואילו ליו"ר החברה מונה בר-זאב, שמכהן גם כיו"ר ביג.

מאז הגדילו ביג ומגה אור בהדרגה את החזקותיהן באפי נכסים, וכיום הן מחזיקות ב-22.8% וב-21.3% ממניותיה, בהתאמה. יש לציין כי דרך קבלת ההחלטות באפי נכסים לא השתנתה בתקופה האחרונה, אבל לנוכח פנייתו של ורדן, נדרשת כעת גם רשות ניירות ערך לבחון את העניין. 

עוד כתבות

FW:  טיסת אל על עם  משלחת ישראלית לדובאי משדה תעופה בן גוריון / צילום: סיון פרג'

נמשך גל העזיבות באל על: הסמנכ"לים יוסי ברזני ונמרוד בורוביץ' פורשים

סמנכ"ל התחזוקה וההנדסה יוסי ברזני ונמרוד בורוביץ' סמנכ"ל אסטרטגיה, הצטיידות מטוסים ופיתוח עסקי, שכיהן בין השאר גם כיו"ר תמ"מ, הודיעו שהם עוזבים את החברה ● אתמול פורסם כי אביגל שורק יחליף את גונן אוסישקין כמנכ"ל החברה

רון יקותיאל. “אנחנו לא מחפשים להימכר, אבל אם תגיע ההצעה הנכונה - נשקול אותה”
צילומים: איל יצהר,

"זום ייצרה סוס מהיר יותר, אנחנו מנסים לייצר חללית"

לפני 14 שנה הקים רון יקותיאל עם כמה חברים את קלטורה, חברה שמפתחת פתרונות וידיאו לארגונים ● בראיון לגלובס הוא מדבר על המהפכה שרק החלה ("חשבתי שאנשים יהיו יותר גמישים"), על התוכניות האסטרטגיות של החברה ("כל האופציות על השולחן") וגם על חוויית היזמות

השלט של קניון שבעת הכוכבי / צילום: כדיה לוי, גלובס

דווקא בבלאק פריידיי? הקניונים שישתתפו בפיילוט וייפתחו כבר היום

הקניונים באם הדרך, שבעת הכוכבים, קניון שרונים, לב המפרץ, ארנה נהריה, קניון מבנה נוף הגליל ועוד יוכלו להיפתח מיידית בהתאם להוראות הממשלה

אתר שאיבת נפט באיראן / צילום: ראהיב הומוודני, רויטרס

נשיא איראן רוחאני: ישראל אחראית לחיסול מדען הגרעין

בהודעה שנמסרה מטעם חסן רוחאני, נמסר כי חיסולו של אחד ראשי תכנית הגרעין של איראן מראה את היאוש שאליו נקלעה ישראל ● שגריר איראן באו"ם פנה למזכ"ל הארגון ולמועצת הביטחון וטען כי יש בידי איראן סימנים לכך שישראל אחראית לחיסול

ח"כ מנסור עבאס / צילום: דוברות רע"מ

המפרק הלאומי: אחרי כחול לבן וקדימה, נתניהו סודק גם את הרשימה המשותפת

נתניהו למד את הלקח מבחירות 2019 בהם "חוק המצלמות" דווקא העצים את כוחה של הרשימה המשותפת, ובמקום זה הוא מנסה בכל כוחו לפצל אותה, בדיוק כפי שעשה למפלגות רבות לפניה • וגם: מרצ מחפשת זכות קיום, בזמן שחבר הכנסת יאיר גולן מאיים עליה מבפנים

הבורסה בתל אביב/ צילום: איל יצהר

"מעולם לא היה כדבר הזה": התקלה בבורסה - במערכת הפצת המידע

תקלה חריגה בבורסה שהחזירה את שערי המסחר לרמה של לפני הפתיחה הבוקר העלתה ספקולציות בשוק על מתקפת סייבר ● מהבורסה נמסר בתגובה: "מדובר בתקלה הקשורה רק למערכות הפצת המידע ולא למערכות המסחר" ● יו"ר רשות ני"ע ענת גואטה דורשת מהבורסה "דוח מפורט בנושא, לאחר שיתבצע תחקיר"

Andy Wong AP נשים מבוגרות ברחוב בבייגין

סין מציגה: כך נראים החיים ללא מזומנים בארנק (וזה לא כזה פשוט כמו שנדמה)

שורה של סרטונים שפורסמו בחודשים האחרונים ברשתות החברתיות המחישו את הקושי של אזרחים סינים מבוגרים להסתדר במציאות הדיגיטלית ● כעת הממשלה הסינית דורשת מחברות ועסקים לחזור ולתת שירות גם בערוצים הישנים - פנים אל פנים, ובמזומן

אורי אונטרמן, יאללה באסטה: אמזון מוכרת סיורי תיירות וירטואליים / צילום: יח"צ

אמזון מוכרת סיורי תיירות וירטואליים ומפרגנת לחברה ישראלית

אמזון בחרה ביאללה באסטה לאחת מ-5 החברות המובילות במיזם החוויות הווירטואליות שהשיקה ● מדריכי יאללה באסטה ידריכו סיורים פרטיים וירטואליים ללקוחות אמזון מכל העולם, שיוכלו תוך כדי הסיור לשוטט בזמן אמת באתרים ולרכוש מזכרות שיישלחו עד לביתם

אורון שוורץ, יוצר הפודקאסט “משפט חוזר” / צילום: איל יצהר

"כארכיאולוג, למדתי שהדמוקרטיה עלולה להיעלם כמו התרבויות הקדומות"

אורון שוורץ, עו"ד, ארכיאולוג ויוצר הפודקאסט "משפט חוזר" ("כאן"), מצא את המשותף בין רצח ארלוזורוב, משפט אייכמן ופרשת ואנונו: "החרדה הקיומית הישראלית" ● בראיון מיוחד הוא מספר על הקשר בין משפט לארכיאולוגיה, על הדרך לחסל אדם ברומא העתיקה, ועל הרצח במועדון הברנוער

בניין בית הדין הרבני הגדול בירושלים / צילום: יוסי זמיר

תמיכה כלכלית של ההורים אינה מקנה להם זכויות יתר בדירה

הורי הבעל העבירו בכל חודש תמיכה כספית לבני הזוג ● בית הדין הרבני הגדול קבע כי ההעברה לא נועדה בהכרח לכיסוי המשכנתה, אלא כמתנה לבני הזוג

חמי רודנר בהופעה במגדלי הים התיכון / צילום: אודי גורן

הכירו את ההופעות הכי טובות שאתם לא מוזמנים אליהן

כשקיסריה ושוני סגורים ואולמות ההזאפה מעלים אבק, המופעים הכי לוהטים קורים בבתי הדיור המוגן ● בקפסולות, באוויר הפתוח או מהמרפסת - אמני ישראל מרקידים את בני הגיל השלישי, עם חוזים שיכולים להגיע גם ל־20 הופעות לסיבוב ● רמי קליינשטיין: "אני לא רגיל לקהל שמתיישב במקומות על השעון"

חיליק שריר / צילום: יוסי אלוני

"המלחמה הופכת ליותר ויותר קשה": מספר 2 בטלוויזיה הישראלית מוריד את המסכה

“אחד הדברים המטרידים זה שאנחנו מתקשים לתכנן קדימה", אומר חיליק שריר, סמנכ"ל התוכניות של קשת, בראיון לרגל שלוש שנים לפיצול ערוץ 2 ● על הפרק: הביקורת על חדשות 12 והקמת N12, המתחרים האמיתיים של קשת והדיונים הסוערים שליוו את ההחלטה ללכת על "הזמר במסכה"

בניין נטוש בחיפה / צילום: ויטלי דותן לובוב

"הזנחה גוררת הזנחה": אתר אינטרנט חדש ימפה את המבנים הנטושים בארץ

במדינת ישראל יש 170 אלף דירות עזובות - ואלה רק הרשומות • ויטלי דובוב דותן הקים אתר ליצירת מאגר מידע על המבנים הנטושים: "בניין זה לא מוצר כלכלי פרטי. מרגע שהוא עומד במרחב הציבורי הוא משפיע על סביבתו"

ישראל כ"ץ / צילום: אמיל סלמן-הארץ

הרחבת העדפת תוצרת כחול לבן: מוותרים על מכרזי משרד הבריאות, והאוצר מסיר את התנגדותו

בימים האחרונים גובשה טיוטת הצעת מחליטים חדשה בנוגע להרחבת העדפת רכש כחול לבן, אשר מוסכמת על האוצר, משרד רה"מ, נשיאות המגזר העסקי וההסתדרות  ● הנושא המרכזי שירד מהשולחן הנו המנגנון שנועד להעמיק את העדפת תוצרת הארץ

יותם דהאן. סיור פואטי-אקולוגי / צילום: אנטולי מיכאלו

מיודפת וכליל ועד "העיר האבודה": מכירים לעומק את הגליל המערבי

סדרת טיולים בגליל המערבי בהובלת מורי דרך מקומיים ● כל אחד מהם יביא פן אחר של האזור

בניין הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: Baz Ratner , רויטרס

הבורסה בת"א ננעלה בעליות לאחר התקלה הדרמטית: ת"א 35 קפץ ב-1.3%

לאחר התקלה החמורה בבורסה המדדים חזרו לטפס, כאשר בוול סטריט לא יתקיים הערב מסחר בשל חג ההודיה ● דלק זינקה ב-10%, דלק רכב קפצה ב-10%, תפרון עלתה ב-7%, ביו ויו ב-13%, פוקס עלתה ב-5.25%, אפולו פאוור זינקה ב-20

כרמלה מנשה / עוזר צלמת: אריאל בלאק

תא"ל מרדכי כהנא הגיש תביעת לשון הרע נגד תאגיד "כאן" וכרמלה מנשה

טוען כי עם תחילת חקירתו פרסמה מנשה בשידורי התאגיד כתבות בהן הוצגו החשדות נגדו כעובדות, וגם כאשר הסתבר כי "ההר הוליד עכבר", לא פורסמה התנצלות

נדב פרי / צילום: איל יצהר

הממונה על קבילות הציבור בתאגיד: נדב פרי לא יכול לשמש פרשן פוליטי

לדברי הממונה על קבילות הציבור בתאגיד השידור הציבורי, נדב פרי, המכהן כיום כסמנכ"ל רגולציה וקשרי חוץ בדלק קידוחים, איננו יכול לשמש פרשן פוליטי בתאגיד ●  "מצב בו בשעה 20:00 הוא ישמש כפרשן פוליטי ובשעה 11:00 יתראיין כדובר חברת דלק במסגרת תחקיר כזה או אחר - הינו לא תקין בלשון המעטה"

הצפות בגוש דן / צילום: מתוך יוטיוב

הצפות ברחבי הארץ: כיבוי והצלה חילצו לכודים, נזק כבד לתשתיות ורכוש

עד לשעות הצהריים המוקדמות, טיפלו כוחות הכיבוי וההצלה ב-140 אירועי הצפות, הכוללים בתים, מרתפים, חניונים תת קרקעיים ורכבים

אופירה אסייג / צילום: רונן אקרמן יח"צ

הכללים הבסיסיים נשכחו. ואז הגיעה אופירה אסייג

תקשורת המיינסטרים נכנעה ברובה לסטנדרטים עיתונאיים רופסים והתרגלה להנהן לראשים מדברים שמדקלמים דפי מסרים ● השפה הבוטה שלה אולי מטעה, אבל אסייג עובדת בשביל הצופים