גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

עם קצת עזרה מהקורונה: שוק קמעונות המזון המשיך לצמוח ברבעון השלישי

שוק מוצרי הצריכה הישראלי רשם ברבעון השלישי צמיחה של כ-9%, המושפעת לחיוב מההגבלות על האוכלוסייה בשל התפשטות נגיף הקורונה ● בעקבות זאת, מניות המגזר נהנות ממומנטום חיובי

קניות בשופרסל בת"א לקראת ראש השנה ובצל הסגר הצפוי / צילום: שני מוזס, גלובס
קניות בשופרסל בת"א לקראת ראש השנה ובצל הסגר הצפוי / צילום: שני מוזס, גלובס

שוק מוצרי הצריכה בישראל נהנה מביקושים גבוהים על רקע השפעותיה של מגפת הקורונה בתקופה האחרונה. בהתאם לסקירה שביצעה חברת סטורנקסט, שוק מוצרי הצריכה צמח בכ-8.8% בתשעת החודשים הראשונים של 2020 לעומת התקופה המקבילה ב-2019. זהו שיעור נמוך במעט מהיקף הצמיחה ברבעון השלישי השנה, שהסתכם לכ-9%.

בעוד שבמחצית הראשונה של השנה ניתן לזקוף את עיקר העלייה לחודש מרץ, שבו צמח השוק בשיעור של כ-41% אל מול אשתקד והושפע מהותית מהטלת הסגר הראשון בישראל, ברבעון השלישי נרשמה צמיחה מאוזנת יותר, המושפעת לחיוב ממיעוט הנסיעות של ישראלים לחו"ל וההגבלות על האוכלוסייה, במיוחד בתקופות החגים.

עיקר הגידול בתשעת החודשים הראשונים של השנה נובע מעלייה ריאלית במכירות, כאשר לשינוי במדד המחירים תרומה שולית יחסית לשינוי. סך התוספת למכר הכספי בתקופה הסתכם לכ-3 מיליארד שקל - מתוכם כ-100 מיליון שקל מיוחסים לעלייה במדד המחירים (כ-0.3% מסך העלייה בתקופה) והיתרה לשינוי ריאלי במכירות.

ירידה בצריכה ממועד הסגר השני

בשונה מהסגר הראשון, לא קיימת עלייה חריגה ברכישות כרטיסי אשראי ממועד הטלת הסגר השני, ואף נרשמה ירידה בצריכה בשיעור של כ-11% בתקופה שמ-18 בספטמבר ועד ל-6 באוקטובר. זאת, על רקע ירידה עונתית לאור עיתוי החגים.

בעוד שאנו, בלידר שוקי הון, צופים כי גם המכירות ברבעון הנוכחי - הרבעון האחרון של 2020 - יושפעו לחיוב מסביבת הפעילות והשפעות התפרצות הקורונה (צריכה מוגברת של מוצרי פרמיום ועלייה בהיקף הצרכנים, במיוחד בתקופת הסגר), להערכתנו, מגמת הצמיחה תהיה מתונה יותר ביחס לרבעון הראשון, לאור ירידה בתופעת האגירה של מוצרים והחששות מצד הצרכנים ממחסור.

בתשעת החודשים הראשונים של השנה מדד המחירים של סטורנקסט עלה בשיעור של כ-0.3%, לעומת עלייה של כ-0.8% במחצית הראשונה של השנה. מבצעים לחגים והתמתנות בביקושים תמכו בירידה במדד זה ברבעון השלישי השנה.

יש לציין כי זינוק במחירי התבואות בעולם, בדגש על תירס, חיטה וסויה (לאור חששות ממחסור במזון ורכישה מוגברת של תירס וחיטה על ידי סין), עלול להשפיע על מחירי המזון בשנת 2021 ולתרום לעליית מדד המחירים לצרכן.

מומנטום-חיובי-למניות-קמעונאיות-המזון

ביצועי יתר למניות המזון

המגמה החיובית במכירות שוק מוצרי הצריכה תמכה בצמיחה משמעותית במחיריהן של מניות קמעונאיות המזון מתחילת השנה, שהציגו ביצועי יתר ביחס לשוק. מרבית מניותיהן של קמעונאיות המזון הציגו תשואה דו-ספרתית חיובית מתחילת השנה.

מניית טיב טעם זכתה לצמיחה המשמעותית ביותר, בשיעור של כ-185%, בין השאר, לאור צעדי ההתייעלות וההתרחבות שמיישמת החברה וכתוצאה מביקושם גבוהים במיוחד בחנויות הרשת. 

מניות ויקטורי ופרשמרקט הציגו צמיחה דו-ספרתית גבוהה, בשיעור של כ-53% וכ-63%, בהתאמה, לאור יישום מוצלח של אסטרטגיית צמיחה (בעיקר על ידי רכישת סניפים) וצמיחה נאה במכירות של חנויות זהות.

מניות שופרסל ורמי לוי צומחות בשיעורים מתונים יותר בתקופה, כ-23% וכ-18% בהתאמה, כאשר הפצת מניות שופרסל למוסדיים על ידי דסק"ש וביקושים גבוהים בקרב שתי הרשתות, בדגש על הפורמט המקוון, תמכו בתשואה החיובית. חשוב לציין כי במחצית הראשונה של השנה זכתה שופרסל בביקושים גבוהים יותר מרמי לוי לאור מיקומי הסניפים שלה, וכן הציגה גידול משמעותית יותר בפורמט המקוון לאור המערך הנרחב של החברה.

מניית יוחננוף הציגה צמיחה חד-ספרתית מתונה בתקופה, בשיעור של כ-4%, ומחירה הושפע לשלילה מעלייה מתונה יחסית בתוצאות, לאור מיקומי סניפי הרשת, אופי החנויות והיעדר פלטפורמה מקוונת. יש לציין כי החברה חתמה על מספר רב של הסכמים מתחילת השנה, לרבות רכישת חמש חנויות מרשת יינות ביתן. הסכמים אלה צפויים לתמוך בעלייה בתוצאות בעתיד - מה שעשוי להשפיע לחיוב על מחיר המנייה.

פרשמרקט בולטת במכפילי EBITDA

מרבית העלייה במחירי מניות קמעונאיות המזון מתחילת השנה מיוחסת לתקופה מתחילת הסגר הראשון, בעוד שהתשואה לאחר תחילת הסגר השני מעורבת ונמוכה.

מכפילי הרווח הנקי וה-EBITDA (רווח בנטרול ריבית, מסים, פחת והפחתות) הממוצעים של קמעונאיות המזון, על בסיס תוצאות 12 החודשים האחרונים, הם כ-25 וכ-7.5, בהתאמה. מכפילי הרווח הנקי הגבוהים ביותר הם של טיב טעם ורשת ויקטורי, כ-30 וכ-27, בהתאמה. מכפילי ה-EBITDA הגבוהים ביותר הם של פרשמרקט ושופרסל, כ-11 וכ-9, בהתאמה.

במחצית הראשונה של השנה נהנו חנויות במרכזי הערים מצמיחה משמעותית יותר בתוצאות, בעיקר לאור השפעות הסגר הראשון. עם זאת, שחרור המשק, הרעה בסביבה הכלכלית וירידה בחששות מתחלואה, תרמו לצמיחה בביקושים בפורמט הדיסקאונט ברבעון השלישי - כך ששיעור הצמיחה בשני הפורמטים בשמונת החודשים הראשונים של השנה הסתכם לכ-9%, עם יתרון קל לפורמט השכונתי.

בחודש ספטמבר הפערים בין שני הפורמטים המשיכו להצטמצם, עם התחזקות נוספת של נתח השוק של פורמט הדיסקאונט לקראת חג הסוכות. להערכתנו, השפעות הסגר השני על תמהיל המכירות של הפורמטים השונים יהיו דומות לסגר הראשון, אם כי מתונות יותר, עם יתרון לחנויות השכונתיות על חשבון חנויות הדיסקאונט והנוחות.

אנו מעריכים כי חיזוק כוחן של רשתות קמעונאות בינוניות במרכזי הערים, לאור ריבוי עסקאות מכירה בשוק, ויישום מוצלח של תוכנית הבראה וצמיחה על ידי רשת יינות ביתן (בדגש על סניפים במרכזי ערים), בין השאר, לאור ההשפעה החיובית של התפרצות הנגיף על תוצאותיה, עשויים לתמוך בהחרפה בתחרות במרכזי הערים. 

הכותבת היא אנליסטית בחברת לידר שוקי הון. אין לראות בסקירה זו המלצה או תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא, או הזמנה לבצע רכישה או השקעות ו/או פעולות או עסקאות כלשהן. במידע עלולות ליפול טעויות ועשויים לחול שינויי שוק

עוד כתבות

ג'נט ילן, שרת האוצר של ארה''ב / צילום: Shutterstock, Alexandros Michailidis

ג'נט ילן: הסכם תקרת החוב יאפשר פעילות הממשלה עד 3 בדצמבר

שרת האוצר אומרת לקונגרס כי "ישנו הכרח" להגדיל את תקרת החוב על-מנת לספק ודאות לטווח ארוך יותר

קניון מול הים אילת / צילום: יח''צ

האם הפטור ממע"מ על קניות באילת בסכנה?

נציגים בכירים של רשות המסים הבהירו בכנס של לשכת יועצי המס שנערך באילת כי "המחוקק לא התכוון שאילת תהיה הקניון של המדינה"

מכוניות טסלה מועמסות בנמל בסין / צילום: SIPG

טסלה ממשיכה "להפציץ": משלוח נוסף של כ-1,600 כלי רכב בדרך לארץ

המשלוח צפוי להביא את סך המכירות של החברה בישראל ב-2021 ל-6,300 ולנתח של יותר מ-70% מסך המכירות בפלח החשמלי ● בשל העומסים על הנמלים בשנחאי, המשלוח צפוי להגיע באיחור של לפחות שבוע - אמצע/סוף נובמבר

אילוסטרציה - בורסה ת''א / צילום: שלומי יוסף

תל אביב ננעלה בעליות קלות; הדולר נחלש 0.5%

מדד ת"א 35 התקדם ב-0.1%, מדד ת"א 90 עלה 0.5% ומדד ת"א 125 התחזק ב-0.2% ● אל על במגעים למיזוג עם ארקיע ● הדולר ירד ב-0.5% ושערו היציג נקבע על 3.21 שקלים ● וגם: כך משפיע משבר הגז על מחירי הנפט

לונדון. האם בריטניה עומדת בפני גל תחלואה נוסף? / צילום: Shutterstock

הקורונה שלכם חזרה: התחלואה בבריטניה שוב עולה, וזו הסיבה

מספר מקרי הקורונה החדשים בבריטניה עמד אתמול (ב') על 49,156 - הנתון הגבוה ביותר מאז יולי ● נכון לעכשיו הממשלה לא הודיעה על כוונה לשנות את מדיניות "עסקים כרגיל", לפיה אין הגבלות על התקהלויות, אין צורך ב"תו ירוק", חבישת מסכות היא המלצה בלבד ואין הגבלות על העבודה במשרדים

כשעובד חזק עוזב, גם אחרים שוקלים להתפטר / אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי

כשעובד חזק עוזב, גם אחרים שוקלים: איך עוצרים את הסחף?

מחקר חדש מגלה כי התפטרות של עובד עם ביצועים טובים עלולה להיות מידבקת ● איך מונעים התפטרויות נוספות? מומחים מזהירים שהדבר האחרון שארגון צריך לעשות זה להעמיד פנים שהכול בסדר, ומסבירים אילו צעדים כן כדאי לנקוט

מאיה שרן / צילום: עופר חג'יוב

מאיה שרן מצטרפת למשרד D-SAY כמנהלת קריאטיב ראשית ושותפה

שרן, עד לאחרונה סמנכ"לית הקריאטיב במשרד הפרסום יהושע TBWA, צפויה להיכנס לתפקידה החדש בתחילת נובמבר

שר הביטחון בני גנץ / צילום: דני שם טוב, דוברות הכנסת

גנץ: אין שום תוספת בתקציב המוצע עבור פנסיות למשרתי צה״ל

בדיון של ועדת החוץ והביטחון בעניין התקציב אמר שר הביטחון כי בדיונים עם שר האוצר והרמטכ"ל עובדים על תוכנית לתוספת עבור דמי הקיום של החיילים הסדירים ● כמו כן, לפי דיווחים שונים, צה"ל ומשרד הביטחון ישקיעו במאמץ למענה בטחוני לאיום הגרעין האיראני יותר מ-5 מיליארד שקלים מתקציב הביטחון

ביטקוין / צילום: Shutterstock, Andreanicolini

הסכר נפרץ: קרן ביטקוין נוספת בשווי 40 מיליארד דולר בדרך לוול סטריט

חברת ההשקעות גרייסקייל תגיש בקשה להמיר את קרן הנאמנות שלה לביטקוין, שהיקפה 40 מיליארד דולר ל-ETF, כך פורסם בבלומברג ● גרייסקייל מחזיקה במטבעות באופן ישיר, בניגוד לקרן המחקה על החוזים העתידיים לביטקוין "ProShares Bitcoin Strategy ETF", שהחלה להיסחר היום

בנין ידיעות אחרונות ראשון לציון / צילום: כדיה לוי

קבוצת "ידיעות אחרונות" מקימה חטיבת חדשות מאוחדת ומסתערת על הדיגיטל

העורך הראשי נטע ליבנה הודיע לעובדים על שינויים ארגוניים ופרסונליים הכוללים את הקמת החטיבה החדשה שבראשה יעמוד ניר (שוקו) כהן ● החטיבה תהיה מורכבת משלוש זרועות: דסק החדשות של "ידיעות אחרונות", דסק החדשות של ynet וריכוז כתבים משותף ל"ידיעות" ול-ynet, שבראשו תעמוד שרון ליס

רן גוראון / צילום: תמר מצפי

הנהלת פלאפון ובזק בינלאומי מאיימת בהשבתת מגן

בעקבות עיצומי העובדים ההולכים ומחריפים, הנהלת קבוצת אלפא מזהירה מפני השבתת מגן שבכוונתה לנקוט

מיקי גנור / צילום: כדיה לוי

העליון: מיקי גנור לא יוכל לצאת לחו"ל - "קיים חשש להימלטות מהדין"

"אם יורשע המשיב הוא צפוי לעונש מאסר ממושך. המשיב אוחז באזרחות זרה - אזרחות גרמנית, ואין מחלוקת כי גרמניה אינה נוהגת להסגיר את אזרחיה", הסביר השופט ג'ורג' קרא, וציין: "קשה לקבל טענה כי פגישות עסקיות אינן יכולות להתקיים תוך שימוש באמצעים דיגיטליים"

שדה תעופה בן גוריון / צילום: מיכל רז חיימוביץ

מחיר הסגר: רשות שדות התעופה הפסידה מעל 2 מיליארד שקל בשנה וחצי

דירוג חברת מידרוג חושף את עומק הבור אליו נקלעה רש"ת בעקבות משבר הקורונה ● כעת הרשות פועלת לגיוס אג"ח בהיקף של מיליארדי שקלים ● במידרוג מעריכים: "אירוע כשל פירעון עלול להסב נזק משמעותי לפרופיל האשראי של ישראל. הסבירות לתמיכה יוצאת דופן מטעם המדינה גבוהה ביותר"

פיקסל 6 / צילום: צילום מסך

גוגל מציגה את דגמי פיקסל 6 החדשים, בתוכם מערכת עצמאית על שבב של החברה

גוגל מציגה הערב את ה-Pixel 6 וה-Pixel 6 Pro ● המחירים יתחילו מ-599 דולרים לדגם הרגיל, ו-899 דולרים לפרו, והמוצר יגיע לחנויות ב-28 באוקטובר

נטפליקס. האם היא תשלם מע''מ בישראל? / צילום: Shutterstock

נטפליקס ניפצה את תחזיות הרווח והגידול במנויים

ענקית הסטרימינג הציגה רווח למניה בסך 3.19 דולרים ברבעון השלישי, לעומת תחזיות של 2.56 דולרים וגידול של 4.4 מיליון במספר המנויים, לעומת תחזיות שעמדו על 3.84 מיליון ● ההכנסות הסתכמו ב-7.48 מיליארד דולר, בהתאם לתחזיות

מנהל בתי המשפט מרזל / צילום: דוברות בתי המשפט

מדוע סירבה הנהלת בתי המשפט לבקשה שהטיפול בה אורך שניות?

בקשת הלשכה להפקת נתונים הקשורים לעומס בבתי המשפט נדחתה בנימוק כי נדרשת הקצאת משאבים בלתי סבירה ● גוף פרטי הפיק את המידע ב-7 שניות

מבקר המדינה, מתניהו אנגלמן / צילום: שלומי יוסף

מהכשלים בקרן העושר ועד החזרי המס: כל הממצאים מדוח מבקר המדינה

החריגה ביתרות המט"ח, מיליארדי השקלים שהמדינה חייבת לאזרחים, ומה קרה לסכומי העתק שהממשלה השקיעה בנדל"ן? מבקר המדינה חושף שורת כשלים כלכליים

דוד עיני, בעל השליטה ביוניברסל מוטורס / צילום: אוסנת רום

רווח מהיר של כ-80 מיליון שקל: הסיבוב המוצלח של יבואנית הרכב במניות חברת הביטוח

יוניברסל מוטורס, שרכשה בתחילת השנה כ-5% ממניות הפניקס, מכרה בעקבות הזינוק במניית הביטוח כמחצית מהחזקותיה לידי אלטשולר שחם, תמורת כ-250 מיליון שקל

כתב היד היהודי העתיק ''מחזור לוצאטו'' שיימכר במכירה פומבית של בית המכירות ''סות'ביס'' / צילום: אתר Sotheby's

ביקורת בצרפת: למה המדינה לא עוצרת את המכירה הפומבית של "מחזור לוצאטו" היהודי

עצומה מקוונת של אנשי תרבות צרפתים, מהקהילה היהודית ומחוצה לה, קראה לממשלת צרפת להכריז על כתב היד כאוצר לאומי ולמנוע את מכירתו, אך הדבר לא התרחש ● "זהו כתב יד מופלא, ובלתי מתקבל על הדעת שהוא יעזוב את צרפת", אמרה מומחית לעיתון הצרפתי "לה מונד"

מתוך משחק הדיונון / צילום: באדיבות נטפליקס

המציאות שמאחורי "משחק הדיונון": הצד האפל של סיפור ההצלחה הדרום-קוריאני

איך הפכה "משחק הדיונון" הדרום-קוריאנית מסדרה שאף אחד לא ציפה ממנה ליותר מדי, ללהיט חובק עולם ● עד כמה המציאות של חובות, וקשיים כלכליים שאותה היא מתארת משקפת את החיים הדרום-קוריאנים עצמם ● ואיך נפער פער בין עובדי תאגידי הענק הקוריאנים לכל השאר? ● האזינו