גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

בנט וימינה לומדים בדרך הקשה: מי שלוקח מנדטים מנתניהו גם יקבל הרבה אש

נפתלי בנט ומפלגתי הפכו לאויבים הרשמיים של הליכוד והמאבק מתגלגל לזירות כמו זכויות הלהט"בים ולהשפעה בקונגרס הציוני ● בכחול לבן לא התייאשו מלנסות להעביר מתווה של שוויון בנטל ● האם ח"כ זוהר החדש יחזיק מעמד וידביק אחרים במשכן?

נתניהו ובנט. ראש הממשלה הורה להדגיש את שיתוף הפעולה של ימינה עם יש עתיד  / צילום: Abir Sultan/Pool, רויטרס
נתניהו ובנט. ראש הממשלה הורה להדגיש את שיתוף הפעולה של ימינה עם יש עתיד / צילום: Abir Sultan/Pool, רויטרס

1. בנט ושקד מוכנים לבחירות מיידיות   

מיד אחרי שיו"ר ימינה נפתלי בנט התראיין למעיין אדם באינסטגרם שלה ביום חמישי שעבר והצהיר: "אני בעד שללהט"בים יהיו את כל הזכויות האזרחיות, כמו לכל בנאדם בישראל", נכנסה מפלגת ימינה לכוננות ספיגה, ועוצר ראיונות הוכרז לראשונה מאז הוקמה הממשלה הנוכחית.

בנט למוד ניסיון. בפעמים קודמות שבהן עסק הוא או מי מאנשי מפלגתו בנושא הלהט"בי נכנסה המפלגה שלו לסחרור, שהבריח את התומכים הפוטנציאליים משני הצדדים. אבל העוצר לא החזיק יותר מיומיים. מאז, כל התבטאות של מי מחברי המפלגה שימשה אוטומטית את הליכוד ואת ראש הממשלה בנימין נתניהו, שרק חיכו להכניס את סמוטריץ' ובנט לפינה בנושאי דת ומדינה, כחומר בעירה פוליטי.

בימינה ניסו להסביר בהמשך, כי היה מדובר בהתייחסות מכוונת של בנט, שכן הוא שם את הדברים על השולחן בצורה ברורה כבר בתחילת הקמפיין, וכך השאיר לצדו את מי שתומך בו - בגלל או למרות - עמדותיו הללו. מי שהדברים של בנט לא שכנעו, אמרו אנשיו של בנט, כנראה שהם לא היו מצביעים ימינה מסיבות אחרות. "עכשיו הסיפור מאחורינו ואפשר להמשיך הלאה".

אך יש מי שחושבים בימינה שזו הייתה טעות להיכנס לפינה הזו ולשחק לידיו של נתניהו כבר בשלב כל כך מוקדם לפני שהוכרזו בחירות, שכן בליכוד מרכזים מאמצים ניכרים בזירה מול ימינה, ולתת תחמושת בידי האויב עכשיו - זו לא הדרך לנצח.

כבר בשבוע שעבר הנחה נתניהו את שרי הליכוד וחברי הכנסת להתייחס לתמיכת בנט בהצבעת אי האמון של יש עתיד, ואף הוא עצמו התייחס ל"ברית האחים", כמילת קוד שאמורה להחזיר אליו את תומכי הליכוד שעברו לימינה.

השבוע הייתה זו סערת הלהט"ב שנדחפה קדימה באדיבות הליכוד וגם אז בנט נותר יציב בסקרים. בליכוד עובדים קשה כדי להקטין את מצבת התמיכה בו. נתניהו לא רוצה להגיע למצב שבו בנט נותר עם מספר דו-ספרתי גדול של מנדטים, שבמסגרתו הוא יידרש לתת לו ראשות ממשלה ברוטציה. את תפקיד שר הביטחון הוא כבר הפקיד בידיו עבור שלושה מנדטים בלבד ומשם כבר קשה לרדת.

נתניהו, לעומת שר הביטחון בני גנץ, כלל לא מרכז מאמצים בזירה שבין הליכוד לכחול לבן. גנץ הוא לא תחרות ואפילו לא יריב. בנט כן.

השבוע במסגרת מלחמות חלוקת השלל במוסדות הציוניים העולמיים, נתניהו התערב בדקה ה-90 לאחר שהתברר לו כי השלל שתקבל תנועת המזרחי (שחברה לימינה) גדול, ועשוי לשמש אותה ליצירת הון פוליטי. למרות שאנשיו היו אלו שתפרו את ההסכמים בקונגרס (ח"כ מיקי זוהר והשר חיים כץ), נתניהו פחות התעניין בקואליציית הימין שלראשונה קמה לה במוסדות הלאומיים, ויותר בנתח שקיבלה לידיה המזרחי ובדרכים להקטין אותו.

בחזית אחרת, אחת האפשריות שנבחנות היא התמודדות של מפלגה נוספת, דתית, מימין לימינה, שתשאב ממנה מנדטים. סקר שערך השבוע מכון סמית עבור אחת המפלגות, בחן את תמיכת הנסקרים במפלגת הבית היהודי, שבראשה יעמדו הרב רפי פרץ ואיש התקשורת שמעון ריקלין. מבירור קצר עולה, כי האפשרות הזו אכן נבחנה בתוך הבית היהודי, אך ריקלין דחה את ההצעה.

מנכ"ל המפלגה ניר אורבך גם ניסה בחודשים האחרונים להביא לראשות המפלגה את ראש עיריית שדרות אלון דוידי, כדי להחיות מחדש את המפלגה הנכחדת. גם הצעד הזה לא צלח. הצורך להביא טאלנטים למפלגה שמוצמד לה הערך "אפס" כבר חודשים ארוכים מתברר כמשימה לא פשוטה.

עוד נשאלו העונים על הסקר על הקלטות מנדלבליט, איזו ממשלת רוטציה עדיפה לפיד- בנט או נתניהו-בנט וכן שאלות על הסגר ועל "אשמת" החרדים בו. כל השאלות הללו מלמדות, ולא בפעם הראשונה, על מצבן של המפלגות שנמצאות בהיכון לבחירות כבר תקופה ארוכה ורק מחכות ליריית הפתיחה. אחת המפלגות היחידות שעשויה להרוויח מבחירות מהירות בוודאות היא ימינה.

כך, יו"ר הסיעה ימינה ח"כ איילת שקד הניחה השבוע על שולחן הכנסת הצעת חוק לפיזור הכנסת, בתקווה שזו תשמש את מי מהמפלגות, כחול לבן או הליכוד, להכרזה מוקדמת על יציאה לבחירות בתקווה שהמשבר בקואליציה יחריף. 

2. הדיון בשוויון בנטל חוזר לשולחן?

השרים בני גנץ, מיכאל ביטון וצחי הנגבי עובדים בימים אלו על הכנת מתווה שירות לכול הצעירים בישראל, בהתאם להסכם הקואליציוני בין כחול לבן לליכוד. מתברר כי בזמן שוועדת שרים לחקיקה לא מתכנסת, כחול לבן והליכוד מתקוטטות על התקציב, אין מינוי בכירים ואין מנגנון ממשלתי מוסכם, דווקא עבודה משותפת על "מתווה שירות", יש גם יש.

השבוע נפגשו השלושה בלשכתו של גנץ בכנסת עם יו"ר פנימה הרב שי פירון, במטרה להציע בתחילת השנה האזרחית מודל לגיוס כולל לצבא או לשירות הלאומי, באופן שיגרום לכל החברה הישראלית להשתתף בו.

אחד המעורבים בהכנת המתווה מספר, כי נערכו פגישות עם מומחים נוספים במטרה לקדם את הנושא ולהוביל לשירות כולל של צעירי ישראל מכל המגזרים - חרדים, דתיים, חילונים, ערבים ובדואים - כל אחד באפיק השירות שמתאים לאורח חייו ובדרך כזו שיושג שוויון בנטל.

הצבא יהיה בראש הפרימידה, אבל כל מי שיקבל פטור מגיוס, כמו חרדים וערבים, יידרש לבחור לעשות זאת בשירות אזרחי ברווחה, בבריאות או במסלולי ביטחון מקבילים לצבא.

קשה להאמין שדווקא המתווה הזה ייצא לדרך בזמן שכחול לבן והליכוד על מסלול התנגשות המוביל לבחירות, אך בחדר הזה בכנסת ישבו השבוע כמה אנשים אופטימיים שבטוחים ביכולת של משרד הביטחון ומשרד ההתיישבות לקדם את הנושא למרות הכול.

בינתיים נושא שפחות שפר עליו גורלו הוא חוק הגיוס שנדחה שוב ושוב ושוב במשחק פינג פונג בין הכנסת לממשלה. בכחול לבן נוטים לדחות בחצי שנה לפחות את הבאתו להצבעה ולדיונים.

"זה חוק שאפשר לחוקק רק כשהעסק דופק", אמר בכיר במפלגה השבוע, והוא כידוע ממש לא בכיוון.

אולי הכבוד ההדדי ישרור בכנסת

ח"כ מיקי זוהר החדש מחזיק מעמד. כבר למעלה משבוע הוא עומד בהתחייבותו לקדם שיח מכבד ונאומיו במליאת הכנסת, כמו גם הראיונות בתקשורת, נשמעים כמו מניפסטים לקידום אהבה בחברה הישראלית. אחרי לא מעט הפצרות ממקורביו שקראו לו לעצור בחודשים האחרונים ולשנות כיוון, השינוי הזה קרה לבסוף כמו שאומרים בן לילה.

אחרי שביום ד' שעבר נחשד באיומים על היועץ המשפטי לממשלה, נדדה שנתו של יו"ר הקואליציה על הספה בלשכתו שבכנסת. הוא הרהר בכמות החזיתות שיצר לעצמו בשל התבטאויותיו ובביקורת שהוא חוטף כבר שנתיים והחליט: עד כאן.

בבוקר יום ה' כבר הפקיד את הגישה לטוויטר שלו בידי ראש המטה כדי להימנע מציוצים נמהרים ואחר הצהריים כבר נשא במליאת הכנסת את נאום השלום של מיקי זוהר החדש.

הציניקנים מחכים לנפילתו במהרה בימינו, אבל מי שקצה נפשו בשיח המקטב הנישא מהכנסת בזמן שאזרחי ישראל נאבקים כדי לצלוח את המגפה, יכול לראות בזה סימן מבורך שמצטרף לאירוע נוסף שקרה השבוע במשכן: חתימת 70 חברי כנסת על אמנת כבוד הדדי שהוביל ח"כ משה ארבל מש"ס.

"האמנה לכבוד הדדי אין מטרתה לבטל חלילה את חילוקי הדעות, הכל כך נחוצים בדמוקרטיה דיונית, לא לבטל חלילה את הגיוון המחשבתי ואף לא את הביקורת. מטרתה כפי שנכתב בה לשמור על הכבוד ההדדי חרף חילוקי הדעות החריפים. מטרתה לאפשר לנו להאבק על עקרונות מבלי לעורר שנאה ופלגנות", אמר ח"כ ארבל השבוע בבית הנשיא. שנזכה. 

עוד כתבות

וולבו XC40 פלאג-אין יח"צ

גרסת הפלאג-אין של וולבו לא מרשימה מבחוץ, אך מפתיעה מבפנים

גרסת הפלאג-אין של ה-XC40 לא מרשימה במיוחד מבחוץ, וגם לא מאוד מרווחת ביחס למתחרות ● היא מחפה על כך עם יחידת הנעה מתוחכמת וביצועים מהנים

Andy Wong AP נשים מבוגרות ברחוב בבייגין

סין מציגה: כך נראים החיים ללא מזומנים בארנק (וזה לא כזה פשוט כמו שנדמה)

שורה של סרטונים שפורסמו בחודשים האחרונים ברשתות החברתיות המחישו את הקושי של אזרחים סינים מבוגרים להסתדר במציאות הדיגיטלית ● כעת הממשלה הסינית דורשת מחברות ועסקים לחזור ולתת שירות גם בערוצים הישנים - פנים אל פנים, ובמזומן

מיכל ברנס / צילום: איל יצהר

"האוכל שלנו משקף את האדמה, ההרים, הצמחים, העצים והמערות. את כל זה להכניס למשלוח?!"

מיכל ויעקב ממסעדת מג’דה היפהפייה שבכפר עין ראפא, משלבים מטבח ערבי מסורתי כפרי, מטבח איטלקי ובישול אישי ● "איך אני אמורה להכניס את כל הסיפור הזה לתוך משלוח?" ● שיחה עם יהודייה שגרה בכפר ערבי

שר השיכון יעקב ליצמן / צילום: אלכס קולומויסקי, ידיעות אחרונות

מתנה מליצמן והסיפור שמאחורי שיאי המשכנתאות השנה. כותרות הנדל"ן

איך זה שדווקא השנה הציבור נטל יותר משכנתאות מאי פעם ● האם רוכשי דירות בפריפריה עומדים לקבל משר השיכון "מתנה" של 100 אלף שקל ● המחקר שמבקש ללמד מדוע הפקקים לא נעלמו ● ולידיעת מירי רגב (שמתלבטת האם להתנגד למטרו) -עד כה תכנון הפרויקט עלה חצי מיליארד שקל

הצפות בגוש דן / צילום: מתוך יוטיוב

הצפות ברחבי הארץ: כיבוי והצלה חילצו לכודים, נזק כבד לתשתיות ורכוש

עד לשעות הצהריים המוקדמות, טיפלו כוחות הכיבוי וההצלה ב-140 אירועי הצפות, הכוללים בתים, מרתפים, חניונים תת קרקעיים ורכבים

רון יקותיאל. “אנחנו לא מחפשים להימכר, אבל אם תגיע ההצעה הנכונה - נשקול אותה”
צילומים: איל יצהר,

"זום ייצרה סוס מהיר יותר, אנחנו מנסים לייצר חללית"

לפני 14 שנה הקים רון יקותיאל עם כמה חברים את קלטורה, חברה שמפתחת פתרונות וידיאו לארגונים ● בראיון לגלובס הוא מדבר על המהפכה שרק החלה ("חשבתי שאנשים יהיו יותר גמישים"), על התוכניות האסטרטגיות של החברה ("כל האופציות על השולחן") וגם על חוויית היזמות

חיליק שריר / צילום: יוסי אלוני

"המלחמה הופכת ליותר ויותר קשה": מספר 2 בטלוויזיה הישראלית מוריד את המסכה

“אחד הדברים המטרידים זה שאנחנו מתקשים לתכנן קדימה", אומר חיליק שריר, סמנכ"ל התוכניות של קשת, בראיון לרגל שלוש שנים לפיצול ערוץ 2 ● על הפרק: הביקורת על חדשות 12 והקמת N12, המתחרים האמיתיים של קשת והדיונים הסוערים שליוו את ההחלטה ללכת על "הזמר במסכה"

חמי רודנר בהופעה במגדלי הים התיכון / צילום: אודי גורן

הכירו את ההופעות הכי טובות שאתם לא מוזמנים אליהן

כשקיסריה ושוני סגורים ואולמות ההזאפה מעלים אבק, המופעים הכי לוהטים קורים בבתי הדיור המוגן ● בקפסולות, באוויר הפתוח או מהמרפסת - אמני ישראל מרקידים את בני הגיל השלישי, עם חוזים שיכולים להגיע גם ל־20 הופעות לסיבוב ● רמי קליינשטיין: "אני לא רגיל לקהל שמתיישב במקומות על השעון"

אופירה אסייג / צילום: רונן אקרמן יח"צ

הכללים הבסיסיים נשכחו. ואז הגיעה אופירה אסייג

תקשורת המיינסטרים נכנעה ברובה לסטנדרטים עיתונאיים רופסים והתרגלה להנהן לראשים מדברים שמדקלמים דפי מסרים ● השפה הבוטה שלה אולי מטעה, אבל אסייג עובדת בשביל הצופים

בניין בית הדין הרבני הגדול בירושלים / צילום: יוסי זמיר

תמיכה כלכלית של ההורים אינה מקנה להם זכויות יתר בדירה

הורי הבעל העבירו בכל חודש תמיכה כספית לבני הזוג ● בית הדין הרבני הגדול קבע כי ההעברה לא נועדה בהכרח לכיסוי המשכנתה, אלא כמתנה לבני הזוג

מנכל אל על אביגל שורק / צילום: יח"צ

הוקפץ לקוקפיט: הכירו את אביגל שורק, מנכ"ל אל על החדש

הידיעה על מינויו של אביגל שורק למנכ"ל אל על התקבלה השבוע בחברה בהלם מוחלט ● עם זאת, הבעלים החדש אלי רוזנברג ביקש מלכתחילה למנות לחברת התעופה מנכ"ל מארה"ב ● "הוא מוכשר ומהיר מחשבה", אומר גורם שהיה קשור לחברת דלק US שממנה מגיע שורק

זירת המסחר בוול סטריט / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

וול סטריט חזרה לבלאק פריידיי: מודרנה זינקה ב-16%, הביטקוין מתחת ל-17 אלף ד'

נעילה חיובית באירופה לאחר שבצרפת פורסמו נתוני צמיחה מעודדים ● רווחי החברות התעשייתיות בסין זינקו ב-28.2% בחודש אוקטובר ● הערב יסתיים המסחר בניו יורק בשעה 20:00 (שעון ישראל) לאחר שאתמול לא התקיים מסחר

ח"כ מנסור עבאס / צילום: דוברות רע"מ

המפרק הלאומי: אחרי כחול לבן וקדימה, נתניהו סודק גם את הרשימה המשותפת

נתניהו למד את הלקח מבחירות 2019 בהם "חוק המצלמות" דווקא העצים את כוחה של הרשימה המשותפת, ובמקום זה הוא מנסה בכל כוחו לפצל אותה, בדיוק כפי שעשה למפלגות רבות לפניה • וגם: מרצ מחפשת זכות קיום, בזמן שחבר הכנסת יאיר גולן מאיים עליה מבפנים

חנות של טופשופ / צילום: רויטרס, Tim Wimborne

״הבעלים של טופשופ על סף קריסה בתוך ימים ספורים״

לפי דיווח ברשת סקיי ניוז קבוצת ארקדיה שבבעלות פיליפ גרין עשויה למנות כונס נכסים כבר ביום שני הקרוב ● לדברי גורם בתעשיית הקמעונאות הקריסה הפכה לבלתי נמנעת, לאחר ששיחות עם מספר גופים פיננסיים בניסיון לגייס הלוואת חירום של 30 מיליון ליש"ט הסתיימו ללא הצלחה

זלאטן איברהימוביץ‘. שכר של שבעה מיליון אירו בעונה / צילום: Reuters, Ciro De Luca

40 זה ה-30 החדש: עם משכורות כאלה, מי רוצה להגיע לגיל פרישה?

בגיל 39 מוביל זלאטן איברהימוביץ' את מילאן לצמרת הטבלה האיטלקית, והוא לא לבד ● בזכות הרפואה והמשכורות המפוצצות, הכוכבים מצליחים לשחק ברמות הגבוהות גם הרבה אחרי גיל 30

מוחסן פחריזאדה / צילום: Office of the Iranian Supreme Leader, AP

הועלתה הכוננות בנציגויות ישראל בעולם בשל חיסול המדען האיראני

באיראן מאשימים את ישראל בהריגתו של ראש תוכנית הגרעין האיראנית מוחסן פחריזאדה ● רמת העירנות והמוכנות הועלתה במשרד החוץ מחשש לתגובה איראנית לחיסול

יותם דהאן. סיור פואטי-אקולוגי / צילום: אנטולי מיכאלו

מיודפת וכליל ועד "העיר האבודה": מכירים לעומק את הגליל המערבי

סדרת טיולים בגליל המערבי בהובלת מורי דרך מקומיים ● כל אחד מהם יביא פן אחר של האזור

מבצעי בלאק פריידי / צילום: Shannon Stapleton, רויטרס

בלאק פריידיי מגיע ואלו המניות שעשויות ליהנות בגדול מחגיגת הרכישות ברשת

חגי הקניות של נובמבר מגיעים לשיא בסופ"ש הקרוב ● איך הם צפויים להיראות בצל הקורונה ולאלו מניות כדאי לשים לב במיוחד?

10,800 עסקאות בדקה: בכמה גיהצו הישראלים בבלאק פריידי

מנתוני שב"א, שבדקה את הוצאות הישראלים בכרטיסי אשראי בין השעות 12-9, גוהצו 400 מיליון שקל - מדובר על ירידה של 10% לעומת השנה שעברה בצל מגבלות הקורונה ופתיחה של פיילוט מצומצם של 15 קניונים ותחת מגבלה של 10 לקוחות בחנות ● הדקה העמוסה ביותר הבוקר - 11:55

ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד / צילום: תמונה פרטית

נתניהו נפגש עם בר-דוד ברקע המשבר הפוליטי בין כחול לבן לליכוד

בזמן שבין בר דוד ושר האוצר ישראל כ"ץ לא נערכה פגישה בשל המתיחות בין השניים, נפגש היום יו"ר ההסתדרות עם ראש הממשלה ● בין הנושאים שעלו בפגישה התמקדו השניים גם בצורך בחיזוק התעשייה הישראלית