גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

בנט וימינה לומדים בדרך הקשה: מי שלוקח מנדטים מנתניהו גם יקבל הרבה אש

נפתלי בנט ומפלגתי הפכו לאויבים הרשמיים של הליכוד והמאבק מתגלגל לזירות כמו זכויות הלהט"בים ולהשפעה בקונגרס הציוני ● בכחול לבן לא התייאשו מלנסות להעביר מתווה של שוויון בנטל ● האם ח"כ זוהר החדש יחזיק מעמד וידביק אחרים במשכן?

נתניהו ובנט. ראש הממשלה הורה להדגיש את שיתוף הפעולה של ימינה עם יש עתיד  / צילום: Abir Sultan/Pool, רויטרס
נתניהו ובנט. ראש הממשלה הורה להדגיש את שיתוף הפעולה של ימינה עם יש עתיד / צילום: Abir Sultan/Pool, רויטרס

1. בנט ושקד מוכנים לבחירות מיידיות   

מיד אחרי שיו"ר ימינה נפתלי בנט התראיין למעיין אדם באינסטגרם שלה ביום חמישי שעבר והצהיר: "אני בעד שללהט"בים יהיו את כל הזכויות האזרחיות, כמו לכל בנאדם בישראל", נכנסה מפלגת ימינה לכוננות ספיגה, ועוצר ראיונות הוכרז לראשונה מאז הוקמה הממשלה הנוכחית.

בנט למוד ניסיון. בפעמים קודמות שבהן עסק הוא או מי מאנשי מפלגתו בנושא הלהט"בי נכנסה המפלגה שלו לסחרור, שהבריח את התומכים הפוטנציאליים משני הצדדים. אבל העוצר לא החזיק יותר מיומיים. מאז, כל התבטאות של מי מחברי המפלגה שימשה אוטומטית את הליכוד ואת ראש הממשלה בנימין נתניהו, שרק חיכו להכניס את סמוטריץ' ובנט לפינה בנושאי דת ומדינה, כחומר בעירה פוליטי.

בימינה ניסו להסביר בהמשך, כי היה מדובר בהתייחסות מכוונת של בנט, שכן הוא שם את הדברים על השולחן בצורה ברורה כבר בתחילת הקמפיין, וכך השאיר לצדו את מי שתומך בו - בגלל או למרות - עמדותיו הללו. מי שהדברים של בנט לא שכנעו, אמרו אנשיו של בנט, כנראה שהם לא היו מצביעים ימינה מסיבות אחרות. "עכשיו הסיפור מאחורינו ואפשר להמשיך הלאה".

אך יש מי שחושבים בימינה שזו הייתה טעות להיכנס לפינה הזו ולשחק לידיו של נתניהו כבר בשלב כל כך מוקדם לפני שהוכרזו בחירות, שכן בליכוד מרכזים מאמצים ניכרים בזירה מול ימינה, ולתת תחמושת בידי האויב עכשיו - זו לא הדרך לנצח.

כבר בשבוע שעבר הנחה נתניהו את שרי הליכוד וחברי הכנסת להתייחס לתמיכת בנט בהצבעת אי האמון של יש עתיד, ואף הוא עצמו התייחס ל"ברית האחים", כמילת קוד שאמורה להחזיר אליו את תומכי הליכוד שעברו לימינה.

השבוע הייתה זו סערת הלהט"ב שנדחפה קדימה באדיבות הליכוד וגם אז בנט נותר יציב בסקרים. בליכוד עובדים קשה כדי להקטין את מצבת התמיכה בו. נתניהו לא רוצה להגיע למצב שבו בנט נותר עם מספר דו-ספרתי גדול של מנדטים, שבמסגרתו הוא יידרש לתת לו ראשות ממשלה ברוטציה. את תפקיד שר הביטחון הוא כבר הפקיד בידיו עבור שלושה מנדטים בלבד ומשם כבר קשה לרדת.

נתניהו, לעומת שר הביטחון בני גנץ, כלל לא מרכז מאמצים בזירה שבין הליכוד לכחול לבן. גנץ הוא לא תחרות ואפילו לא יריב. בנט כן.

השבוע במסגרת מלחמות חלוקת השלל במוסדות הציוניים העולמיים, נתניהו התערב בדקה ה-90 לאחר שהתברר לו כי השלל שתקבל תנועת המזרחי (שחברה לימינה) גדול, ועשוי לשמש אותה ליצירת הון פוליטי. למרות שאנשיו היו אלו שתפרו את ההסכמים בקונגרס (ח"כ מיקי זוהר והשר חיים כץ), נתניהו פחות התעניין בקואליציית הימין שלראשונה קמה לה במוסדות הלאומיים, ויותר בנתח שקיבלה לידיה המזרחי ובדרכים להקטין אותו.

בחזית אחרת, אחת האפשריות שנבחנות היא התמודדות של מפלגה נוספת, דתית, מימין לימינה, שתשאב ממנה מנדטים. סקר שערך השבוע מכון סמית עבור אחת המפלגות, בחן את תמיכת הנסקרים במפלגת הבית היהודי, שבראשה יעמדו הרב רפי פרץ ואיש התקשורת שמעון ריקלין. מבירור קצר עולה, כי האפשרות הזו אכן נבחנה בתוך הבית היהודי, אך ריקלין דחה את ההצעה.

מנכ"ל המפלגה ניר אורבך גם ניסה בחודשים האחרונים להביא לראשות המפלגה את ראש עיריית שדרות אלון דוידי, כדי להחיות מחדש את המפלגה הנכחדת. גם הצעד הזה לא צלח. הצורך להביא טאלנטים למפלגה שמוצמד לה הערך "אפס" כבר חודשים ארוכים מתברר כמשימה לא פשוטה.

עוד נשאלו העונים על הסקר על הקלטות מנדלבליט, איזו ממשלת רוטציה עדיפה לפיד- בנט או נתניהו-בנט וכן שאלות על הסגר ועל "אשמת" החרדים בו. כל השאלות הללו מלמדות, ולא בפעם הראשונה, על מצבן של המפלגות שנמצאות בהיכון לבחירות כבר תקופה ארוכה ורק מחכות ליריית הפתיחה. אחת המפלגות היחידות שעשויה להרוויח מבחירות מהירות בוודאות היא ימינה.

כך, יו"ר הסיעה ימינה ח"כ איילת שקד הניחה השבוע על שולחן הכנסת הצעת חוק לפיזור הכנסת, בתקווה שזו תשמש את מי מהמפלגות, כחול לבן או הליכוד, להכרזה מוקדמת על יציאה לבחירות בתקווה שהמשבר בקואליציה יחריף. 

2. הדיון בשוויון בנטל חוזר לשולחן?

השרים בני גנץ, מיכאל ביטון וצחי הנגבי עובדים בימים אלו על הכנת מתווה שירות לכול הצעירים בישראל, בהתאם להסכם הקואליציוני בין כחול לבן לליכוד. מתברר כי בזמן שוועדת שרים לחקיקה לא מתכנסת, כחול לבן והליכוד מתקוטטות על התקציב, אין מינוי בכירים ואין מנגנון ממשלתי מוסכם, דווקא עבודה משותפת על "מתווה שירות", יש גם יש.

השבוע נפגשו השלושה בלשכתו של גנץ בכנסת עם יו"ר פנימה הרב שי פירון, במטרה להציע בתחילת השנה האזרחית מודל לגיוס כולל לצבא או לשירות הלאומי, באופן שיגרום לכל החברה הישראלית להשתתף בו.

אחד המעורבים בהכנת המתווה מספר, כי נערכו פגישות עם מומחים נוספים במטרה לקדם את הנושא ולהוביל לשירות כולל של צעירי ישראל מכל המגזרים - חרדים, דתיים, חילונים, ערבים ובדואים - כל אחד באפיק השירות שמתאים לאורח חייו ובדרך כזו שיושג שוויון בנטל.

הצבא יהיה בראש הפרימידה, אבל כל מי שיקבל פטור מגיוס, כמו חרדים וערבים, יידרש לבחור לעשות זאת בשירות אזרחי ברווחה, בבריאות או במסלולי ביטחון מקבילים לצבא.

קשה להאמין שדווקא המתווה הזה ייצא לדרך בזמן שכחול לבן והליכוד על מסלול התנגשות המוביל לבחירות, אך בחדר הזה בכנסת ישבו השבוע כמה אנשים אופטימיים שבטוחים ביכולת של משרד הביטחון ומשרד ההתיישבות לקדם את הנושא למרות הכול.

בינתיים נושא שפחות שפר עליו גורלו הוא חוק הגיוס שנדחה שוב ושוב ושוב במשחק פינג פונג בין הכנסת לממשלה. בכחול לבן נוטים לדחות בחצי שנה לפחות את הבאתו להצבעה ולדיונים.

"זה חוק שאפשר לחוקק רק כשהעסק דופק", אמר בכיר במפלגה השבוע, והוא כידוע ממש לא בכיוון.

אולי הכבוד ההדדי ישרור בכנסת

ח"כ מיקי זוהר החדש מחזיק מעמד. כבר למעלה משבוע הוא עומד בהתחייבותו לקדם שיח מכבד ונאומיו במליאת הכנסת, כמו גם הראיונות בתקשורת, נשמעים כמו מניפסטים לקידום אהבה בחברה הישראלית. אחרי לא מעט הפצרות ממקורביו שקראו לו לעצור בחודשים האחרונים ולשנות כיוון, השינוי הזה קרה לבסוף כמו שאומרים בן לילה.

אחרי שביום ד' שעבר נחשד באיומים על היועץ המשפטי לממשלה, נדדה שנתו של יו"ר הקואליציה על הספה בלשכתו שבכנסת. הוא הרהר בכמות החזיתות שיצר לעצמו בשל התבטאויותיו ובביקורת שהוא חוטף כבר שנתיים והחליט: עד כאן.

בבוקר יום ה' כבר הפקיד את הגישה לטוויטר שלו בידי ראש המטה כדי להימנע מציוצים נמהרים ואחר הצהריים כבר נשא במליאת הכנסת את נאום השלום של מיקי זוהר החדש.

הציניקנים מחכים לנפילתו במהרה בימינו, אבל מי שקצה נפשו בשיח המקטב הנישא מהכנסת בזמן שאזרחי ישראל נאבקים כדי לצלוח את המגפה, יכול לראות בזה סימן מבורך שמצטרף לאירוע נוסף שקרה השבוע במשכן: חתימת 70 חברי כנסת על אמנת כבוד הדדי שהוביל ח"כ משה ארבל מש"ס.

"האמנה לכבוד הדדי אין מטרתה לבטל חלילה את חילוקי הדעות, הכל כך נחוצים בדמוקרטיה דיונית, לא לבטל חלילה את הגיוון המחשבתי ואף לא את הביקורת. מטרתה כפי שנכתב בה לשמור על הכבוד ההדדי חרף חילוקי הדעות החריפים. מטרתה לאפשר לנו להאבק על עקרונות מבלי לעורר שנאה ופלגנות", אמר ח"כ ארבל השבוע בבית הנשיא. שנזכה. 

עוד כתבות

כתב היד היהודי העתיק ''מחזור לוצאטו'' שיימכר במכירה פומבית של בית המכירות ''סות'ביס'' / צילום: אתר Sotheby's

ביקורת בצרפת: למה המדינה לא עוצרת את המכירה הפומבית של "מחזור לוצאטו" היהודי

עצומה מקוונת של אנשי תרבות צרפתים, מהקהילה היהודית ומחוצה לה, קראה לממשלת צרפת להכריז על כתב היד כאוצר לאומי ולמנוע את מכירתו, אך הדבר לא התרחש ● "זהו כתב יד מופלא, ובלתי מתקבל על הדעת שהוא יעזוב את צרפת", אמרה מומחית לעיתון הצרפתי "לה מונד"

משה לארי, מנכ''ל מזרחי טפחות / צילום: אבשלום שושני

בעקבות ביקושים מזרחי טפחות הגדיל את הגיוס בהנפקת האג"ח מ-2 מיליארד ל-3.6 מיליארד שקל

על רקע ביקוש של 5 מיליארד שקל בשלב המוסדי, החליטו בבנק להגדיל את הנפקת האג"ח ב-80% ● מדובר באג"ח צמודות למדד המחירים לצרכן, לתקופת פירעון של שבע שנים, בתשואה של 0.7% מעל אג"ח ממשלתי מקביל

מבקר המדינה מתניהו אנגלמן / צילום: יוסי זמיר

מבקר המדינה חשף מי באמת מנהל אותה

משרד האנרגיה גרם לאובדן של מאות מיליוני שקלים מקרן העושר, הסכמי הגג בקושי צולעים, וההשקעות לטווח ארוך של רשויות מקומיות וחברות ממשלתיות לא קרובות למימוש הפוטנציאל שלהן ● מבקר המדינה חושף שורה של כשלים כלכליים, אבל נמנע מלקרוא לאשמים בשמם

קניון מול הים אילת / צילום: יח''צ

האם הפטור ממע"מ על קניות באילת בסכנה?

נציגים בכירים של רשות המסים הבהירו בכנס של לשכת יועצי המס שנערך באילת כי "המחוקק לא התכוון שאילת תהיה הקניון של המדינה"

מבקר המדינה מתניהו אנגלמן / צילום: יוסי זמיר

בחברות הממשלתיות וברשויות נכשלים בהשקעות: הפערים המדהימים אל מול השוק

מבקר המדינה בחן את תיקי ההשקעות של גופים ממשלתיים ועיריות, ומצא כי בחברות הממשלתיות לא נהנים מהגאות בשוק ההון, עד כדי תשואה בגובה מחצית מהתשואה של מדד ת"א 125 • תיק ההשקעות של עיריית ת"א מהווה 50% מסך תיקי ההשקעות של 23 הרשויות שנבדקו ומחזיקות השקעות לטווח ארוך ● דוח מבקר המדינה 

נשיא סין, שי ג'ינפינג / צילום: Associated Press, Nicolas Asfouri

נשיא סין משכתב את ההיסטוריה של המפלגה הקומוניסטית

החלטה היסטורית תשים את המנהיג במדרגה אחת עם מאו ועם דנג שיאופינג, ותציג את כוחו על אף האתגרים הכלכליים והדיפלומטיים איתם מתמודדת המדינה

דוד עיני, בעל השליטה ביוניברסל מוטורס / צילום: אוסנת רום

רווח מהיר של כ-80 מיליון שקל: הסיבוב המוצלח של יבואנית הרכב במניות חברת הביטוח

יוניברסל מוטורס, שרכשה בתחילת השנה כ-5% ממניות הפניקס, מכרה בעקבות הזינוק במניית הביטוח כמחצית מהחזקותיה לידי אלטשולר שחם, תמורת כ-250 מיליון שקל

מרכז המיון הארצי של דואר ישראל. שיעורי הרווחיות של החברה נמוכים בהשוואה לעולם / צילום: איל יצהר

מבקר המדינה מצייר תמונה עגומה על מצבו של דואר ישראל

הגירעון בהון החוזר של דואר ישראל ב-2019 הסתכם במעל חצי מיליארד שקל ● עוד מצא מבקר המדינה כי שיעורי הרווחיות של החברה נמוכים בהשוואה לעולם ● דואר ישראל בתגובה: חייבים לשנות את הרגולציה כדי שנוכל להתמודד ביעילות המציאות העסקית המשתנה ● דוח מבקר המדינה

מאיה שרן / צילום: עופר חג'יוב

מאיה שרן מצטרפת למשרד D-SAY כמנהלת קריאטיב ראשית ושותפה

שרן, עד לאחרונה סמנכ"לית הקריאטיב במשרד הפרסום יהושע TBWA, צפויה להיכנס לתפקידה החדש בתחילת נובמבר

השופטת דהן קבעה כי נראה שאומד דעתו של האב לעת פטירתו היה, כי בנו יירש את רכושו ולא אחיו / אילוסטרציה: Shutterstock, New Africa

האב נישל את בנו מהירושה לפני 35 שנה; ביהמ"ש קבע שהצוואה בטלה

בפסק דין חריג קבע ביהמ"ש למשפחה כי מאחר שהצוואה נכתבה בעת שהאב לא היה בקשר עם בנו אך בהמשך חודש הקשר, היא אינה משקפת את רצונו

קידוח לוויתן / צילום: מארק ישראל סלם - הג'רוזלם פוסט

משרד האנרגיה "נרדם" בשמירה, ומאות מיליוני שקלים לא הגיעו לקרן העושר

מבקר המדינה מצא כי למרות שמאגר הגז לוויתן - הגדול בישראל - התגלה ב-2010, חלפו ארבע שנים לקביעת התגלית באופן רשמי ע"י משרד האנרגיה ● המשמעות: קיטון עצום בהכנסות המדינה ודחייה של תשלומים לקרן העושר ● דוח מבקר המדינה

ג'נט ילן, שרת האוצר של ארה''ב / צילום: Shutterstock, Alexandros Michailidis

ג'נט ילן: הסכם תקרת החוב יאפשר פעילות הממשלה עד 3 בדצמבר

שרת האוצר אומרת לקונגרס כי "ישנו הכרח" להגדיל את תקרת החוב על-מנת לספק ודאות לטווח ארוך יותר

לי ג'ון, מנכ''ל שיאומי / צילום: Reuters, Ke wei

שיאומי מתכננת: מכונית חשמלית ראשונה כבר ב-2024

עוד ועוד מתחרות על שוק הרכב החשמלי הפורח של סין ● לצד Nio וטסלה, מצטרפת עכשיו גם יצרנית הסמארטפונים Xiaomi לתחרות, שמתכננת להציג את המכונית הראשונה שלה עוד בתחילת 2024

חנות בקניון בקניון K11 בהונג קונג. מייצגת את העקרונות הנדרשים להצלחה / צילום: תמיר בן שחר

עקפו את ת"א: הנתון המפתיע על המרכזים המסחריים בכפר סבא ובאר שבע

בישראל יש יותר מ-500 מרכזי מסחר, ותוך חמש שנים צפויים להיבנות עוד כ-100 חדשים בשטח של כמיליון מ"ר ● התכלית שלהם תהיה שונה מזו שהכרנו: בילוי, פנאי, הסעדה - וגם מסחר ● הלקוח כבר לא יסתפק בחללים וקירות, אלא יחפש את החוויה הרגשית שתחבר אותו למותגים

גיל בלוטרייך / צילום: תמר מצפי

ג'ורג' חורש וגיורא אקרשטיין לא לבד: מיהו יזם הנדל"ן שהעביר מניות בשווי 50 מיליון שקל לילדיו

לאחר שורה של בעלי הון, ובהם ג'ורג' חורש, צדיק בינו, גיורא אקרשטיין וקובי מימון, העביר גיל בלוטרייך מניות מישורים בשווי של כ-50 מיליון שקל לילדיו ● עוד קודם לכן מימש את רוב החזקותיו בחברה תמורת כ-110 מיליון שקל, ונותר בעל מניות מיעוט בחברה שייסד

ריאד, בירת סעודיה. במדינה יש יותר מ-33 מיליון תושבים / צילום: Shutterstock, Mohammed younos

כך מתכננת ישראל להגיע ליחסים עם מדינות נוספות במפרץ, ביניהן סעודיה

קונסול ישראל בדובאי, אילן שטולמן: יש תאוצה במגעים עם מדינות נוספות במפרץ ● עם זאת, למדינות רבות באזור יש בעיה עם כינון יחסים מלאים ● הפתרון המסתמן: הסכמים בדרגים נמוכים יותר, פתיחת נציגויות כלכליות והסכמים כלכליים

מכוניות טסלה מועמסות בנמל בסין / צילום: SIPG

טסלה ממשיכה "להפציץ": משלוח נוסף של כ-1,600 כלי רכב בדרך לארץ

המשלוח צפוי להביא את סך המכירות של החברה בישראל ב-2021 ל-6,300 ולנתח של יותר מ-70% מסך המכירות בפלח החשמלי ● בשל העומסים על הנמלים בשנחאי, המשלוח צפוי להגיע באיחור של לפחות שבוע - אמצע/סוף נובמבר

כשעובד חזק עוזב, גם אחרים שוקלים להתפטר / אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי

כשעובד חזק עוזב, גם אחרים שוקלים: איך עוצרים את הסחף?

מחקר חדש מגלה כי התפטרות של עובד עם ביצועים טובים עלולה להיות מידבקת ● איך מונעים התפטרויות נוספות? מומחים מזהירים שהדבר האחרון שארגון צריך לעשות זה להעמיד פנים שהכול בסדר, ומסבירים אילו צעדים כן כדאי לנקוט

מייסד עיינה פארמה, פרופ' חזי ברנהולץ / צילום: יואב דודקוביץ

החוקר שפיתח תרופה לסרטן, וגם את הגרסה הגנרית שתתחרה בה

פרופ' חזי ברנהולץ מכר לפני 30 שנה את הזכויות לדוקסיל, תרופה שפיתח לטיפול בסרטן ובשיאה גלגלה מיליארדי דולרים ● עכשיו, בגיל 80, אחרי שנוצר מחסור עולמי בתרופה, הוא מתחיל להתחרות בה עם גרסה גנרית שפיתח וקיבלה השבוע את אישור FDA ● "חוץ מאשר לאשתי, אני נשוי גם לדוקסיל מ-1979", הוא אומר לגלובס

ביל גייטס. יותר ממקרה אחד / צילום: Associated Press, Markus Schreiber

מנהלים במיקרוסופט אמרו לביל גייטס להפסיק לשלוח הודעות לאחת העובדות

עורך דין מוביל ומנהלת כוח-האדם יידעו כמה דירקטורים במיקרוסופט על כך שאמרו למייסד השותף והמיליארדר שהודעות ששלח לאחת העובדות בחברה היו בלתי ראויות