גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

העצמאים חזרו לכיכר: "זהו חורבן בית שלישי בחסות הממשלה. העסקים מוקרבים על המזבח הפוליטי"

לפני שעה קלה החלה בכיכר רבין הפגנת מחאה של העצמאים והעסקים קטנים, המוחים נגד התנהלות הממשלה בהתמודדות עם נגיף הקורונה • "עשרות אלפי עסקים נסגרים ולא נותר לנו אלא לצאת למלחמת הישרדות כלכלית ולקחת את גורלנו בידינו"

הפגנת העצמאים בכיכר רבין / צילום: תמר מצפי
הפגנת העצמאים בכיכר רבין / צילום: תמר מצפי

העצמאים חזרו לכיכר רבין: בשעה זו מתקיימת בכיכר רבין הפגנת מחאה של העצמאים והעסקים קטנים שמחו נגד התנהלות הממשלה בהתמודדות עם נגיף הקורונה, והיחס לעצמאים בתקופה זו. המחאה מתמקדת בסיום הסגר הכלכלי ובתוכנית יציאה כלכלית לעסקים, הזקוקים לסיוע כספי מיידי על מנת לשרוד. את ההפגנה ארגנו שלל ארגוני עצמאים, מכל התחומים - התיירות, חיי לילה, אופנה, תרבות, שח"ם, איגוד המסעדות והברים ועוד - שהחליטו לשתף פעולה ולמחות נגד התנהלות הממשלה.

עו"ד רועי כהן נשיא להב, ממארגני ההפגנה, אמר הערב: "לא נשקוט עד שמישהו בחלונות הגבוהים יתעורר. זהו חורבן בית שלישי בחסות הממשלה, עשרות אלפי עסקים נסגרים ולא נותר לנו אלא לצאת למלחמת הישרדות כלכלית ולקחת את גורלנו בידינו".

לדברי דותן סופר מוביל קבינט התקווה, "במשך זמן רב מדי נתנו את אמוננו בממשלה שהבטיחה "שהכל יהיה בסדר"! היום אנחנו מבינים שהכל בסגר! היום עומדים על במה אחת בעצרת ענקית בכיכר רבין כל מובילי המחאה הכלכלית ודורשים פתיחה מיידית של המשק (באחריות) בנוסף למינוי פרויקטור כלכלי שיישב על תוכנית כלכלית מפורטת של יציאה מהסגר עבור בעלי העסקים יחד איתנו. אנו כבר לא נותנים אמון בהנהגה ודורשים להיות חלק מהפתרון."

העצמאים דורשים מהמדינה פתיחה מידית של כל העסקים על פי מתווה הרמזור - אזור ירוק: חזרה מידית של המסחר, קמעונאות, חנויות רחוב ומסעדות.

בנוסף, דורשים העצמאים מינוי פרויקטור כלכלי עם סמכויות לטיפול במשבר הכלכלי בין כלל משרדי הממשלה, ואשר יהווה כתובת ליצירת דיאלוג לשיתוף פעולה רציף ושוטף במסגרת צוות שיוקם עם נציגי ארגוני העצמאים והעסקים.

העצמאים חוזרים על דרישתם לשינוי מתווה הפיצוי במענק השתתפות בהוצאות קבועות לקריטריון של 25% החל ממאי 2020 (במקום 40% ומעלה).

בנוסך מבקשים העצמאים פטור מארנונה עסקית בחודשים ספטמבר-דצמבר לעסקים עם ירידה של 25% ויותר, ללא בירוקרטיה וללא מנגנון מסורבל דרך הסוכנות לעסקים הקטנים, לפי המנגנון שפרסמה הממשלה.

דרישה נוספת של העצמאים הנה הזרמה של פיצוי באופן מידי של המענק הסוציאלי לעצמאים על חודשים ספטמבר - אוקטובר.

ארגוני העצמאים מתייחסים גם לחקיקה בהתהוות בנוגע לעלות תשלום ימי הבידוד, ודורשים שוב כי המדינה תישא בנטל לבדה ותשלם למעסיקים וגם לעצמאים בעבור ימי הבידוד באמצעות המוסד לביטוח לאומי.

לדברי עו"ד רועי כהן נשיא להב, "העסקים במלחמת הישרדות על הפרנסה. באנו לזעוק למקבלי ההחלטות בירושלים, זו העת לקחת אחריות ולהחזיר את השפיות. מאבקי הכוחות הפוליטיים ממוטטים את הכלכלה הישראלית ואיתה את החברה כולה ואנחנו העצמאים והעסקים הקטנים הראשונים שמוקרבים על המזבח הפוליטי. די לשליפות מהמותן לפי לחצים פוליטיים".

תומר מור, מנכ״ל עמותת מסעדנים חזקים ביחד, אמר בהפגנה: "כל עסק שנסגר זה עולם ומלואו, כל עסק שנסגר מאבד בקרב מול האבטלה, עשרות עובדים לפחות; פוגע בתשלומים לעשרות ספקים שמתקיימים ממנו. כל עסק שנסגר הוא עוד מקל בגלגלי הכלכלה שמתחילה להיעצר.

״מסעדנים חזקים ביחד נלחמת מלחמת חורמה על חייו של כל עסק ועסק, מתוך הבנה שאי אפשר להחיות עסק שנסגר ומת. עם כל ההישגים שהבאנו למסעדנים ולעצמאים במשבר הקורונה, לצערנו יש עוד בירוקרטיה רבה אשר עומדת כתהום בין הזכאות של המסעדנים לקבלת פיצויים ומענקים ומכשילה את היכולת של העסקים לקבל המגיע להם ולהמשיך להתקיים.

"אני פונה לשר האוצר לפעול מיידית מול הבנקים להקל על תנאי האשראי ולשחרר את המיליארדים הכלואים בקרן ההלאות לעסקים בסיכון גבוה, שאמורה היתה לתת מענה לעסקים קטנים ובינוניים ובפועל לא משחררת מספיק כספים למשק.

"יש לשחרר עכשיו את הבירוקרטיה, לתגבר את רשות המסים בעשרות עובדים מיומנים שיטפלו בצרכי המסעדנים והעסקים הקטנים והבינוניים. אנחנו הקטר שמניע את המשק בעשור האחרון וזוהי לא פחות ממשימה לאומית לשמור על המסעדנות והעסקים הקטנים בינוניים בחיים".

תמיר ברלקו, מי שעומד בראש יוזמת 'לא יהיה בסגר' לפתיחת העסקים הקטנים, אמר בהפגנה: "אני מודיע לכם בשם כולנו, לא יהיה בסדר, עד שלא תהייה תקווה לכל הישראלים שעדיין לא איבדו את התקווה ובצער רב, אנו מתמעטים מיום ליום.

"המצב מעולם לא היה ככה. הכול קורס. ממשלת ישראל, אנחנו לא מאמינים לכם. הכול תלוי בשיקולים פוליטיים. למה שנסגור את העסקים שלנו? איפה ההיגיון? תפסיקו לספר לנו סיפורים, תתעוררו ותתחילו לעבוד בשבילנו, כי אנחנו כבר לא מאמינים".

הארגונים מארגני ההפגנה הם קבינט התקווה, התאחדות העצמאים, חיי הלילה והברים, צו 8 לפועלי התרבות, מסעדנים חזקים יחד, איגוד המסעדות והברים, לה"ב, המטה להצלת תיירות חו״ל, לא יהיה בסגר, צעדת המיליון, שח"ם ארגון השחקנים, איגוד חדרי הכושר, ארגון מנהלי הבריכות השחיה והקאנטרי, איגוד האמרגנים ומפיקי הבמה בשראל, ראשי התרבות, ארגון חברות ההגברה, איגוד שמלות הערב והכלה, ארגון הההיסעים הפרטיים, התאחדות בעלי אולמות האירועים, התנועה לעידוד האופנה בישראל והאגודה למחול תרבות הגוף והתנועה בישראל.

עוד כתבות

יו''ר ועדת הכספים אלכס קושניר, בדיון היום (ג') / צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

ועדת הכספים אישרה את החלפת האג"ח המיועדות: התשואה המובטחת תעלה ל-5.15%

במסגרת הצעת החוק שאושרה בוועדה נקבע כי המדינה תפריש כספים לקרן ייעודית שתשמש להשלמת תשואה לחוסכים ולא תוכל להשתמש בהם למטרות אחרות ● העלאת התשואה המובטחת נועדה לכסות גם ההוצאות הישירות של קרנות הפנסיה

דוד עיני, בעל השליטה ביוניברסל מוטורס / צילום: אוסנת רום

רווח מהיר של כ-80 מיליון שקל: הסיבוב המוצלח של יבואנית הרכב במניות חברת הביטוח

יוניברסל מוטורס, שרכשה בתחילת השנה כ-5% ממניות הפניקס, מכרה בעקבות הזינוק במניית הביטוח כמחצית מהחזקותיה לידי אלטשולר שחם, תמורת כ-250 מיליון שקל

ביל גייטס. יותר ממקרה אחד / צילום: Associated Press, Markus Schreiber

מנהלים במיקרוסופט אמרו לביל גייטס להפסיק לשלוח הודעות לאחת העובדות

עורך דין מוביל ומנהלת כוח-האדם יידעו כמה דירקטורים במיקרוסופט על כך שאמרו למייסד השותף והמיליארדר שהודעות ששלח לאחת העובדות בחברה היו בלתי ראויות

מבקר המדינה, מתניהו אנגלמן / צילום: שלומי יוסף

מהכשלים בקרן העושר ועד החזרי המס: כל הממצאים מדוח מבקר המדינה

החריגה ביתרות המט"ח, מיליארדי השקלים שהמדינה חייבת לאזרחים, ומה קרה לסכומי העתק שהממשלה השקיעה בנדל"ן? מבקר המדינה חושף שורת כשלים כלכליים

פיקסל 6 / צילום: צילום מסך

גוגל מציגה את דגמי פיקסל 6 החדשים, בתוכם מערכת עצמאית על שבב של החברה

גוגל מציגה הערב את ה-Pixel 6 וה-Pixel 6 Pro ● המחירים יתחילו מ-599 דולרים לדגם הרגיל, ו-899 דולרים לפרו, והמוצר יגיע לחנויות ב-28 באוקטובר

שר הביטחון בני גנץ / צילום: דני שם טוב, דוברות הכנסת

גנץ: אין שום תוספת בתקציב המוצע עבור פנסיות למשרתי צה״ל

בדיון של ועדת החוץ והביטחון בעניין התקציב אמר שר הביטחון כי בדיונים עם שר האוצר והרמטכ"ל עובדים על תוכנית לתוספת עבור דמי הקיום של החיילים הסדירים ● כמו כן, לפי דיווחים שונים, צה"ל ומשרד הביטחון ישקיעו במאמץ למענה בטחוני לאיום הגרעין האיראני יותר מ-5 מיליארד שקלים מתקציב הביטחון

קניון מול הים אילת / צילום: יח''צ

האם הפטור ממע"מ על קניות באילת בסכנה?

נציגים בכירים של רשות המסים הבהירו בכנס של לשכת יועצי המס שנערך באילת כי "המחוקק לא התכוון שאילת תהיה הקניון של המדינה"

לונדון. האם בריטניה עומדת בפני גל תחלואה נוסף? / צילום: Shutterstock

הקורונה שלכם חזרה: התחלואה בבריטניה שוב עולה, וזו הסיבה

מספר מקרי הקורונה החדשים בבריטניה עמד אתמול (ב') על 49,156 - הנתון הגבוה ביותר מאז יולי ● נכון לעכשיו הממשלה לא הודיעה על כוונה לשנות את מדיניות "עסקים כרגיל", לפיה אין הגבלות על התקהלויות, אין צורך ב"תו ירוק", חבישת מסכות היא המלצה בלבד ואין הגבלות על העבודה במשרדים

ג'נט ילן, שרת האוצר של ארה''ב / צילום: Shutterstock, Alexandros Michailidis

ג'נט ילן: הסכם תקרת החוב יאפשר פעילות הממשלה עד 3 בדצמבר

שרת האוצר אומרת לקונגרס כי "ישנו הכרח" להגדיל את תקרת החוב על-מנת לספק ודאות לטווח ארוך יותר

שר המשפטים גדעון סער / צילום: עמית שאבי - ידיעות אחרונות

הצעת החוק של סער: ח"כ שיש נגדו כתב אישום בעבירה שעונשה שלוש שנות מאסר ומעלה לא יוכל להרכיב ממשלה

למרות שנראה כי החוק נתפר במיוחד למידותיו של נתניהו ונועד לחסום את דרכו חזרה לראשות הממשלה, הוא יעביר סמכויות נרחבות ליועמ"ש שיוכל למנוע כהונת כל ראש ממשלה באשר הוא - אם רק יוגש נגדו כתב אישום ● מהליכוד נמסר בתגובה: "חוק אנטי דמוקרטי נוסח איראן"

קבוצת תיירים בירושלים. סוכנים מחו''ל אומרים כי לא יוכלו לגבש תוכניות לשלוח לישראל תיירים ב־2022 / צילום: Shutterstock

הויה דולורוזה של התיירות הנכנסת: בענף מודאגים מהמתווה החדש

בקרב שבין משרד התיירות, שתפקידו לדחוף לכניסת תיירים לארץ, לבין משרד הבריאות שרואה בהם סיכון לתחלואה - ידו של האחרון על העליונה ● "התחושה היא שישראל ויתרה על התיירים", אומרים גורמים בענף ● גם בארגון התעופה העולמי יאטא סבורים שמדינות אמורות לפעול במתווה אחיד ופשוט

טל אוחנה, ראשת המועצה ירוחם וצורי דבוש, יו''ר קליל / צילום: מורג ביטן

תרבות ואיזון בין עבודה למשפחה: איך להפוך את ירוחם לאטרקטיבית?

בכירי פורום Superbrands נפגשו עם ראש עיריית ירוחם, טל אוחנה, ודנו איתה באסטרטגיה שיווקית לעיר ● מנכ"ל ומייסד קרן פימי, ישי דוידי, מעריך: "אנחנו הולכים לתקופה מעניינת, שבה הטכנולוגיה והחדשנות תבוא לידי ביטוי בכל סוגי החברות" ● וגם: ישראלי נכנס לרשימת ההאקרים הטובים המובילים בעולם ● אירועים ומינויים

שלמה קרמר / צילום: איל יצהר

הסטארט-אפ השאפתני של שלמה קרמר מזנק לשווי 2.5 מיליארד דולר

קייטו נטוורקס, שמתחרה במקביל מול ספקי תקשורת וענקיות סייבר, גייסה 200 מיליון דולר בשווי גבוה פי 2.5 מאשר לפני שנה ● למרות זאת, קרמר, ממייסדי צ'ק פוינט ואימפרבה, מזהיר: "יש בועה רצינית מאוד. שווי גבוה ולא ריאלי לא טוב לחברה"

הופקדה תוכנית התחדשות עירונית הכוללת מגדלים בגובה 25 קומות בנוף הגליל / הדמיה: SO אדריכלים בע''מ

הופקדה תוכנית התחדשות עירונית הכוללת מגדלים בגובה 25 קומות בנוף הגליל

התוכנית שהופקדה בוועדה מחוזית צפון מציעה פינוי של חמישה מבני שיכון ובהם 120 יח"ד, כאשר במקומם ייבנו 8 מגדלים ובהם 758 יח"ד ● לצד תוספת המגורים המשמעותית ייבנו גם מבנה משרדים בשטח של 3600 מ"ר, שטחי מסחר בהיקפים של כ-5000 מ"ר, מבני ציבור ושטחים ירוקים

בנין ידיעות אחרונות ראשון לציון / צילום: כדיה לוי

קבוצת "ידיעות אחרונות" מקימה חטיבת חדשות מאוחדת ומסתערת על הדיגיטל

העורך הראשי נטע ליבנה הודיע לעובדים על שינויים ארגוניים ופרסונליים הכוללים את הקמת החטיבה החדשה שבראשה יעמוד ניר (שוקו) כהן ● החטיבה תהיה מורכבת משלוש זרועות: דסק החדשות של "ידיעות אחרונות", דסק החדשות של ynet וריכוז כתבים משותף ל"ידיעות" ול-ynet, שבראשו תעמוד שרון ליס

מבנה בנק ישראל בירושלים / צילום: אורית דיל

"החריגה ביתרות המט"ח מסכנת את המוניטין של בנק ישראל"

היקף יתרות המט"ח גבוה פי 2 מהיעד שקבע נגיד בנק ישראל, ומבקר המדינה ממליץ להכין תוכנית מגרה למימוש חלק מהיתרות ● מדוע בנק ישראל נמנע מלמכור דולרים בזינוק החד במרץ אשתקד? לפי בנק ישראל: "גם אם זה היה מרגיע את השוק, מכירה מהיתרות הייתה מסמלת לשווקים שרמת שער החליפין אליו הגיע השער מפוחתת דיה, דבר בעל השלכות מדיניות" ● דוח מבקר המדינה

לי ג'ון, מנכ''ל שיאומי / צילום: Reuters, Ke wei

שיאומי מתכננת: מכונית חשמלית ראשונה כבר ב-2024

עוד ועוד מתחרות על שוק הרכב החשמלי הפורח של סין ● לצד Nio וטסלה, מצטרפת עכשיו גם יצרנית הסמארטפונים Xiaomi לתחרות, שמתכננת להציג את המכונית הראשונה שלה עוד בתחילת 2024

מבקר המדינה מתניהו אנגלמן / צילום: יוסי זמיר

מבקר המדינה חשף מי באמת מנהל אותה

משרד האנרגיה גרם לאובדן של מאות מיליוני שקלים מקרן העושר, הסכמי הגג בקושי צולעים, וההשקעות לטווח ארוך של רשויות מקומיות וחברות ממשלתיות לא קרובות למימוש הפוטנציאל שלהן ● מבקר המדינה חושף שורה של כשלים כלכליים, אבל נמנע מלקרוא לאשמים בשמם

עומרי כהן ותומר תגרין - מייסדי יוטפו / צילום: איל יצהר

שניים רבים, שלישי לוקח: כיצד יוטפו הישראלית הרוויחה מקרב התרנגולות בין אפל לפייסבוק

בזכות המכה שהנחיתה אפל על פייסבוק: יוטפו מכניסה 100 מיליון דולר בשנה

מה שהולך מצוין על הנייר ובטבלאות האקסל - לא תמיד מתורגם לשטח / צילום: Shutterstock, Pormezz

המבקר: למרות תקציבי העתק, הסכמי הגג מפגרים אחרי הציפיות

דוח מבקר המדינה מסביר את הפיגור בחסמי תכנון ותשתיות שלא נפתרו לאורך השנים וקורא לרמ"י ולמשדר השיכון לעקוב אחרי התקדמות הסכמי הגג ● הביקורת העלתה כי קשיים וחסמים לאורך שלבי התכנון, הפיתוח והשיווק מקשים על הרשויות לעמוד בקצב השיווק ● דוח מבקר המדינה