גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

המדינה דורשת ממאות דיירים בדיור הציבורי לוותר על חצי משטח הדירות שלהם

כשברקע משבר הקורונה, מבקשת המדינה מ-700 משפחות בדיור הציבורי לוותר על מחצית משטח הדירה שהוקצתה להן ● מדובר בדיירים שמתגוררים בדירות שהורכבו בעבר הרחוק משתי דירות קטנות משרד השיכון: "אנחנו עושים תהליך מסודר ולא מפנים אף משפחה מהדירה"

בניין ביבנה. אחת הדירות בבניין תפוצל בהוראת המדינה? / צילום: שרון אוסקר
בניין ביבנה. אחת הדירות בבניין תפוצל בהוראת המדינה? / צילום: שרון אוסקר

אוראל איצקוביץ (26) גרושה ואמא לארבעה ילדים, שהצעיר מביניהם בן שבועיים בלבד, מתגוררת עם אמה בדירת עמידר בבנימינה. האם מתגוררת כאן כבר 40 שנה, ופה גידלה את תשעת ילדיה. בעבר הרחוק קיבלה המשפחה שתי דירות קטנות שחוברו והפכו לדירה של 90 מ"ר, אלא שכעת דורשת ממנה המדינה שהמשפחה תוותר על מחצית מהדירה. "לפני שבועיים קיבלנו פתאום מכתב מעמידר שצריך להחזיר דירה אחת", מספרת איצקוביץ', שמבהירה כי "אם מחליטים לקחת את הדירה אז אני ברחוב. אמא שלי לא מוכנה לפנות את הדירה. זו זכות שלה. פה הזכרונות שלה".

מבדיקת "גלובס" עולה כי המקרה של איצקוביץ' איננו היחידי וכי בהנהלת החברה הממשלתית פנו לאחרונה לכ-700 משפחות והודיעו להן, שעליהן לפנות מחצית משטח הדירה שבה הם מתגוררים. מדובר בזכאים, שחלקם מתגוררים במקום עשרות שנים, ושבעבר אוחדו עבורם שתי דירות קטנות כדי ליצור דירה אחת שתתאים לתנאי הדיור המשפחתיים. מדובר בצעד לא שגרתי, ודאי לא כשברקע מגפת הקורונה. אלא שגורמים ממשלתיים מסבירים כי על הצעד הוחלט במשרד הבינוי והשיכון בשל אי תקצוב ממשלתי לדיור הציבורי, והתארכות תקופת ההמתנה עבור זכאי הדיור הציבורי. על ידי פינוי השטח, מקווים במשרד "ליצור" דירות יש מאין.

"מפחדת מעמידר יותר מהקורונה"

אמיר אוסקר (48) שמשרת בצבא קבע, מתגורר עם אימו, אחיו ואחותו ביבנה בדירת עמידר. המשפחה מתגוררת בדירה מזה 38 שנה. "אמא שלי התאלמנה בגיל צעיר, ואבא נפטר מאלכוהול", הוא מספר על הרקע המשפחתי. "דירת השיכון שאותה קיבלנו מעמידר הושגה אחרי ששבתנו ברחוב בתל אביב. ישבנו 11 נפשות עם שלט "משפחה מרובת ילדים זרוקה ברחוב". הדירה שבה אנחנו גרים היום היא למעשה שתי דירות 51 מ"ר כל אחת שאוחדו. כל השנים אמא לא עבדה. התפרנסנו מקצבת נכות של אחותי ומביטוח לאומי".

אמיר אוסקר / צילום: שרון אוסקר

לדבריו המשפחה מנסה בשנים האחרונות לרכוש את הדירה מעמידר, כפי שעושים דיירים רבים, אלא שעד כה הנושא לא מתקדם מהכיוון של עמידר. גם אוסקר קיבל לאחרונה פנייה להחזיר מחצית מהדירה לעמידר. "לאחרונה קיבלנו מכתב שדורש שנחזיר את אחת מהדירות "כי הילדים גדלו". הסברנו בעשרות מכתבים שיש פה סיפור שונה. שיש פה ילדה עם צרכים מיוחדים, אמא קשישה ומישהו שמטפל בשתיהן. אבל, משרד הבינוי והשיכון מתעלמים לחלוטין מהסיפור הסוציאלי. בחודש שעבר הם העלו לאמא באופן בריוני פי שלושה את שכר הדירה על הדירה שכביכול אנחנו לא מחזירים".

גם ח', בשנות ה-30 לחייה, מתגוררת בדירה של עמידר בגודל 92 מ"ר, שמורכבת משתי דירות קטנות שאוחדו עוד בשנות ה-60. ח' נולדה לשני הורים מבוגרים שנפטרו. בז'רגון הדיור הציבורי היא מוגדרת כ"בת ממשיכה". בשיחה עם "גלובס" אמרה כי, "סיפור חיי קצת קשה כי הייתי בת יחידה ונאלצתי לעזוב את הלימודים במכללה כדי לסייע להורי שחלו והפכו נכים וסיעודיים. מה שקרה זה שלא יכולתי לבנות לעצמי משפחה.

כשהצלחתי כבר לאסוף את השברים הגיעה הקורונה ונעצרו לי שידוכים, על חתונות אין בכלל מה לדבר. ואז, בחודש יולי, הגיע מכתב מעמידר שהם רוצים לפצל לי את הבית. הם מתעלמים מזה שבדירה הזאת יש רק מטבח אחד ושאם יפצלו אגור בדירה זעירה", היא אומרת וחוזרת על דברים שאמרו גם דיירים אחרים לגבי עדכון למעלה של שכר הדירה שבעמידר מבקשים כעת.

ח' מספרת שמאז פרוץ הקורונה בחודש מרץ, היא כמעט ואינה יוצאת מהבית: "פחדתי, שאם יקרה לי משהו ויאשפזו אותי, אז עמידר יבואו וישתלטו. פשוט פחדתי לצאת מהבית. אני מפחדת מעמידר יותר מהקורונה".

"מנסים לפתור עוול בעוול"

החברה הממשלתית עמידר היא אמנם החברה המשכנת והפנים של המדינה מול הדיירים, אלא שההחלטה בנושא התקבלה במשרד שאחראי על עמידר - משרד הבינוי והשיכון. זאת לא מעט על רקע העובדה שבשנים האחרונות המדינה מאבדת דירות רבות ממאגר הדיור הציבורי. זאת כיוון שזכאים רבים משתמשים בזכותם לרכוש דירות, ומנגד המדינה לא מקצה כסף לרכישת דירות חדשות. בראיון ל"גלובס" שנערך לפני כשנתיים אמר מנכ"ל עמידר לשעבר, ראובן קפלן, כי בכל שנה מוכרת החברה כ-1,000 דירות לזכאים, וכי מנגד המדינה רכשה בשנים האחרונות כ-3,000 דירות בלבד. לדברי נתנאל לפידות שמשמש כמנהל אגף בכיר תכנון אסטרטגי ומדיניות וראש אגף נכסים וחברות, במשרד הבינוי והשיכון, מדובר בצעד מתבקש: "יש לנו היום 4,000 משפחות שמחכות בתור לדיור ציבורי. מתוכן יש 360 נכים רתוקים. אנחנו צריכים למצוא פתרונות לכל אלה.

נתנאל לפידות, משרד השיכון / צילום: יח"צ

יש לנו קבוצה של 700 יח"ד שבהם מתגוררות משפחות ברוכות ילדים, שקיבלו שתי דירות מגורים שאוחדו לאחת. זה היה רלוונטי בשבילם באותה תקופה. כיום, כשגר בה רק זוג, אנחנו עושים תהליך מסודר.

חשוב להבין שאנחנו לא מפנים אותם. הם ימשיכו לגור באותה כתובת, עם הקהילה שאליה הם מחוברים, בדירה אחת מתוך השתיים. וזה כדי לתת פתרונות ל-4,000 משפחות שכרגע נמצאות ברחוב".

האם זה העיתוי הנכון?
"זכאי הדיור הציבורי נתמכים ומקבלים קצבאות מהביטוח הלאומי וסיוע מהמדינה בכל דרך אפשרית. זו קבוצה חלשה שאנחנו מסייעים לה בכל הפתרונות שהמדינה יודעת לתת. הקורונה פגעה משמעותית בעיקר באוכלוסיות יותר חזקות ולכן ההשפעה שלה על דיירי הדיור הציבורי פחותה. היא פגעה פחות כי גם ככה הן הסתמכו על הקצבאות. חשוב להגיד שאנחנו לא מפנים אותם. אנחנו לא פוגעים ומוציאים אותם מהדירה. רק שהם יגורו בדירה אחת מתוך השתיים".

עו"ד ספיר סלוצקר עמראן מתנועת "שוברות קירות", שעוסקת בנושאים של עוני, אמרה ל"גלובס" כי, "במשך עשרות שנים ממשלות ישראל ומשרד הבינוי והשיכון ייבשו את הדיור הציבורי. מצד אחד צמצמו באופן מלאכותי את מעגל הזכאים ע"פ קריטריונים מגבילים ונוקשים ביותר ומהצד השני, הם לא בונים דיור בשום צורה. אין שום אופק לדיור הציבורי. ואז נוצר מצב שבו מנסים לפתור עוול בעוול. אומרים שמנסים לגרד מאנשים שגרים בבתים שלהם כבר עשרות שנים והדירות כבר מחוברות. אי אפשר להפריד אותן טכנית לפצל ונגמר".

עו"ד ספיר סלוצקר עמרן / צילום: יח"צ

מחברת עמידר נמסר: "מדובר במהלך שמוביל משרד הבינוי והשיכון במסגרת המאמצים לסייע לאלפי המשפחות הממתינות בתור לדיור ציבורי. נציין כי אנו עושים כל מאמץ כדי להעניק לדיירים שירות יעיל ומהיר, בפרט בימי קורונה. נמשכת הפעילות לאכלוס ותחזוקת דירות, כך גם פעלנו להנגיש שירותים רבים באופן מקוון ולספק מענה מקצועי "מרחוק" תוך שמירה על בריאותם של הדיירים". 

עוד כתבות

רמי דרור / צילום: תמר מצפי

הלמן אלדובי מציג גידול ניכר בהכנסות וברווח, כשהשוק ממתין להחלטה על להצעות לרכישה

בית ההשקעות שבניהול רמי דרור לא שופך אור חדש על גורל ההצעות לרכישתו מצד אלטשולר שחם גמל, הפניקס וקרן בריטית ● בינתיים: מתחילת השנה עבר בית ההשקעות לרווח של כ-5 מיליון שקל

לשכת תעסוקה / צילום: אריאל ירוזלימסקי

מספר התביעות להבטחת הכנסה כמעט הוכפל מפרוץ המשבר

29% מהתובעים החדשים הם בני 18-35, וכיום מהווים התובעים בני פחות מ-40 37% מכלל התובעים ● בנוסף נרשמה עלייה של 167% במספר הזוגות הנשואים התובעים שניהם קצבת הבטחת הכנסה

מטרו / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

"יותר פוליטיקה מתכנון, יותר נזק מתועלת": מחאת ראשי הערים נגד המטרו

ראשי הערים שבתחומן יעבור המטרו מותחים ביקורת חריפה גם על הליכי התכנון הלא משתפים, וגם על התוואי המתוכנן, שלדבריהם מפספס מקומות חשובים • נת"ע: היו מאות פגישות עם נציגי הרשויות

מטוס ישראייר / צילום: יח"צ מוני שפיר

ברגע האחרון: ישראייר קיבלה אישור לטוס מעל סעודיה

רק הערב יכולים 170 הנוסעים לנשום לרווחה, לאחר שהטיסה המיועדת למחר בשעה 10:00 קיבלה אישור לטוס מעל שמי סעודיה ● האישור, שבשלב זה תקף ל-4 ימים בלבד, מאפשר טיסה שתארך שלוש שעות על פני מסלול עוקף שנמשך כשבע שעות

איציק שמולי/ צילום: שלומי יוסף

עמיר פרץ ואיציק שמולי הודיעו שיצביעו בעד פיזור הכנסת מחר, גם גנץ צפוי לתמוך

שני השרים ממפלגת העבודה הודיעו כי יתמכו בהצעת החוק שיעלה מחר להצבעה במליאה ● "במקום שיתוק מתמשך וחילופי האשמות, עדיף לפזר את הכנסת וללכת כעת לבחירות"

נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון/ צילום: רפי קוץ

בנק ישראל הותיר את גובה הריבית במשק ללא שינוי

החלטת הריבית הנוכחית מגיעה לצד מספר אירועים כלכליים שמתרחשים ביומיים האחרונים ● לפי תחזית שיציג משרד האוצר לראש הממשלה, הצמיחה ב-2021 תעמוד על 5%, והגירעון יעמוד על 8%-9% ● בנוסף, הפיקוח על הבנקים הכריז על מתווה חדש לדחיית ההלוואות הצרכניות והמשכנתאות

אח מבוערת. לצד ההשפעות הבריאותיות, הקמינים מובילים גם לפליטת גזי חממה / צילום: Shutterstock

איך לחמם את הבית בלי להזיק לסביבה (ולמה קמין זו לא תשובה טובה)

רק ל-5% מהישראלים יש קמיני עץ בבית, אך אלה תורמים לעשירית מפליטת המזהמים בארץ בחורף ● בזמן שניתן להחליפם ברדיאטורים ומזגנים בדירוג אנרגטי גבוה, מספר רשויות מקומיות הגישו למשרד הפנים חוקי עזר בנושא, אך המשרד להגנת הסביבה בולם את קידומם

כספומט שנפגע מהירי בצפון / צילום: מרכז מוסאוא

האלימות בחברה הערבית מגיעה לבנקים: שורת תקריות ירי לסניפים בצפון

לפי הערכות, מדובר בפעולות של ארגוני פשע במטרה לסחוט "דמי חסות" ● בשבת נפצעה מירי אישה במע'אר שעמדה ליד כספומט ● ח"כ ג'אבר עסאקלה: "המשטרה פועלת להגן על הבנקים אבל לא על סתם אזרחים ערבים"

נשיא סין, שי ג'ינפינג, באזור שיבדונג במהלך סיור באזורים כפריים במדינה ב־2013 / צילום: Associated Press, Wang Ye

המהפכה הסינית החדשה: מעודדת הגירת ענק פנימית - הפעם מהערים לכפרים

במהלך שנועד להילחם בעוני, הנשיא שי רוצה שיזמים וצרכנים יעברו לעיירות כפריות שמפגרות אחרי ערי הענק, ויביאו לשגשוגם

נציגי ארגון האולמות וגני האירועים הבוקר בשביתת רעב מול משרד ראש הממשלה בירושלים / צילום: יוסי שטיינר

"המענקים היו אמורים להיות פלסטר. חייבים שיטה אחרת"

לינדה אביטן, בעלת חברה להגברה ולתאורה קול אור אלי בע"מ ● "הבן שלי מתחת לגיל 28 אז הוא מקבל תשלום של 60% בלבד בחל"ת מהמדינה, ולי ולבעלי אין הכנסות כלל" ● גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז  

גיל שרון / צילום: תמר מצפי

הרווח הנקי של בזק צלל ב-85% בצל האירוע החשבונאי בחברה הבת

בזק בינלאומי גוררת את כל הקבוצה לשחיקה אדירה בעקבות האירועים החשבונאיים הקשים שהתגלו ובעקבות מחיקות וירידת ערך ● החברה שהייתה רשומה בספרי בזק ב-652 מיליון שקל תירשם ב-123 מיליון שקל ● בנטרול ירידת הערך בבזק בינלאומי בזק רשמה זינוק של כ-40% ברווחי הרבעון השלישי

 עמית איסמן פרקליט מחוז חיפה / צילום: לשכת עורכי הדין

ועדת האיתור ממליצה על עו"ד עמית איסמן לתפקיד פרקליט המדינה

ועדת האיתור בחרה פה-אחד בעו"ד איסמן, שמכהן כפרקליט מחוז חיפה ● בעבר התקבלו המלצות הוועדה בקלות, אך הפעם הממשלה עשויה להרים קשיים

קונים בקניון איילון, שנפתח בסוף השבוע / צילום: ראובן קסטרו - וואלה! News

אחרי הביקורת על פיילוט הקניונים: הממשלה משנה את ההנחיות

קבינט הקורונה קבע כי התפוסה המרבית בקניון תשתנה מיחס של אדם ל-7 מ"ר לאדם ל-15 מ"ר

בצלאל סמוטריץ’, ימינה / צילום: יצחק קלמן

האם ליברמן בא לכנסת בעיקר כדי להפיל יוזמות של סמוטריץ'?

סמוטריץ' עקץ את ליברמן על הרקורד הפרלמנטרי שלו. על מה הוא מתבסס? ● המשרוקית של גלובס

5 דברים לפני פתיחת המסחר / עיצוב: טלי בוגדנובסקי , גלובס

5 דברים שכדאי לדעת לפני פתיחת המסחר בבורסה בת"א

צפי לפתיחה חיובית בבורסה ● עליות באסיה ובמסחר בחוזים על מדדי וול סטריט ● בזק דיווחה על ירידה חדה ברווח ● הביטקוין מתקרב ל-20,000 דולר, והדולר ל-3.30 שקלים ● גלובס עושה סדר לקראת פתיחת המסחר בבורסה

המפקח על הבנקים יאיר אבידן / צילום: דוברות בנק ישראל

המפקח על הבנקים על דחיית החזר ההלוואות: "מקווים שיהיה כבר חיסון וללקוחות תהיה הזדמנות להשתקם"

המפקח על הבנקים יאיר אבידן אומר כי המתווה החדש לדחיית החזרי הלוואות מתמקד בהעלאת הוודאות, ומסתכל מעבר לתקופה שבמהלכה יסתיים המשבר בטווח הזמן המרבי ● בראיון לגלובס הוא מספר כי הדחייה לא מסכנת את יציבות הבנקים וחשובה לעתידם של לקוחות

מנהל המכון הביולוגי פרופ' שמואל שפירא / צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון, יח"צ

ראש המכון הביולוגי: "אין לנו רוח גבית חזקה, בארץ נותנים כבוד לחברות ששפתן אנגלית"

הצטיידות המדינה בחיסונים של חברות כמו פייזר ומודרנה עוררו היום תגובה ביקורתית מראש המכון הביולוגי: "הייתי רוצה, למרות שאנחנו דוברי עברית, עדיין לקבל את התמיכה" ● האחראי על החיסונים במשרד הבריאות דווקא החמיא לתוצאות שהתקבלו מהמכון הביולוגי עד כה ואמר: "מדובר בנתונים מרשימים מאוד"

המשרוקית של גלובס

המשרוקית יוצאת מתוכנית בדיקת העובדות של פייסבוק

למרות ההקפדה על הפרדה מוחלטת בין שיתוף הפעולה עם פייסבוק לפעילות השוטפת של המשרוקית בגלובס, הבנו שלפחות למראית עין עיסוק בהגבלת תכנים של מפרסמים אחרים ברשת החברתית עלול להעמיד את העיתון בניגוד עניינים

עמדת בדיקה בשדה התעופה רמון / צילום: סופיה ישראל

מי מממן את הבדיקות המהירות בכניסה לאיים הירוקים? ובכן, לא היה קל לגלות

ניסינו לבדוק מי מממן את עמדות הבדיקה המהירה שהוצבו בכניסה לאילת וים המלח במסגרת חוק איי התיירות ● וגם: מנשה (גוגי) זילכה מונה לתפקיד מנכ"ל רני צים מרכזי קניות ● השיחה

יונתן היילו / צילום: צילום מסך מתוך חדשות 12

יונתן היילו, שהורשע בהריגת אדם שאנס אותו, נמצא ללא רוח חיים

היילו, שהורשע בהריגת אדם שאנס אותו ושוחרר בשחרור מוקדם מהכלא, נמצא ללא רוח חיים בים באזור חוף פולג בנתניה ● נסיבות מותו נבדקות ע"י המשטרה, ואחד החששות הוא שהיילו שם קץ לחייו