גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הקורונה שוב משתוללת באירופה: אם לא יצליחו לבלום השבוע את המגפה, הסגר השני בלתי נמנע

מספר המאומתים ביבשת ממשיך לעלות, ובניגוד לגל הראשון שהיה ממוקד במספר אזורים מצומצם - הפעם הנגיף מתפרץ באלפי מוקדים ביבשת ● בינתיים הממשלות עושות כל שביכולתן כדי למנוע סגר נוסף, אך לא בטוח שיוכלו לעמוד בכך לאורך זמן

מסעדנים ובעלי ברים במרסיי יוצאים בהמוניהם בתהלוכת הפגנה נגד הממשלה שהכריזה לסגור את עסקיהם / צילום: Daniel Cole, Associated Press
מסעדנים ובעלי ברים במרסיי יוצאים בהמוניהם בתהלוכת הפגנה נגד הממשלה שהכריזה לסגור את עסקיהם / צילום: Daniel Cole, Associated Press

עד לאחרונה, כלי התקשורת באירופה דיווחו בחשש כיצד מספר מקרי הקורונה בהודו עבר את רף ה-50 אלף ביום; אתמול נרשמו 52 אלף מקרים בצרפת. עד לאחרונה, כלי התקשורת בגרמניה הדהדו את אזהרתה של הקאנצלרית אנגלה מרקל כי עלולים להיות 19.2 אלף מקרי קורונה ביום עד חג המולד; בשבת נרשמו בגרמניה 15 אלף מקרים, חודשיים תמימים לפני החג.

גם מדינות קטנות יחסית כמו הולנד, שוויץ, בלגיה וצ'כיה רושמות בשבוע האחרון יותר מעשרת אלפים מקרי קורונה ביום. הגל השני של מגפת הקורונה באירופה הוא עובדה קיימת, וכפי שחזו רוב המומחים - הוא מקיף יותר וגדול יותר מהגל הראשון.

מבחינה אפידמיולוגית, לא קשה למצוא הסברים לכך. בניגוד למצב באביב, אז הנגיף החדש פרץ בכמה מקומות בודדים, כעת יש אלפי מוקדי התפרצות שמתפרשים על שטח גדול הרבה יותר.

הווירוס מעולם לא הוכחד, אלא הורשה לעבור בין ערים ובין מדינות. החיים ביבשת שבו פחות או יותר לנורמליות (מלבד לבישת המסכות והגבלות על אירועים) וכעת הגל השני אינו נובע ממקורות בודדים בהם הווירוס "תפס" כמו אתרי סקי איטלקיים או אוסטריים, אלא מאלפי מקורות שונים.

בשילוב עם העונתיות - הירידה החדה בטמפרטורות באירופה, ההתכנסות של האוכלוסייה במקומות סגורים וגם הצניחה ברמת הקרינה האולטרה-סגולה (שנחשבת לגורם עונתיות לגבי נגיפים אחרים) - גל התחלואה כעת משמעותי הרבה יותר.

כמובן שגם ההתרחבות האדירה של יכולת הבדיקות תורמת לזיהוי המצב שבו נמצאת המגיפה בצורה טובה הרבה יותר.

למרות הלחץ - עדיין נמנעים מסגר הדוק

אבל הלחץ שהמספרים היומיים הללו מייצרים על מקבלי ההחלטות הוא אדיר. מנהיגי אירופה, שהבטיחו לתושביהם להימנע מסגר הדוק נוסף בשל הפגיעה הכלכלית והחברתית הכרוכים בו, נשארים עדיין נאמנים להצהרותיהם.

אבל העמדה הזו הולכת ונשחקת. במקום סגר, הם מנסים כל כלי אחר במטרה להפחית את האינטראקציות החברתיות, ואתן את התפשטות הנגיף. צרפת הטילה עוצר לילי מתשע בערב על שני שלישים מתושביה; איטליה הכריזה אתמול על עוצר "דה פקטו" משש בערב; בגרמניה נסגרים הברים ומקומות הבילוי ב-23:00. רוב המדינות הגבילו התקהלויות וביטלו אירועים.

יש מדינות שהלכו רחוק יותר - צ'כיה נמצאת בסגר חלקי שכבר כולל השבתת בתי הספר וסגירת כל החנויות הלא-חיוניות במרחב הציבורי כל הזמן; באיטליה נשלחו תלמידי החטיבות והתיכונים ללמוד באופן מקוון מהבית. באירלנד התושבים הצטוו לא לנדוד יותר מחמישה קילומטרים מביתם. בספרד, הממשלה הכריזה על "מצב חירום" שיאפשר לה להטיל עוצר לילי ולהגביל עוד יותר את המפגשים. בכל המדינות, המנהיגים מפצירים בפני התושבים - אל תלכו למפגשים לא נחוצים, הישארו בבית, הפחיתו את הקשרים שלכם.

השבוע הקרוב יוכיח אם הצעדים הללו מסייעים להפחית את התחלואה. בגלל שמספר המקרים היומי משקף את מצב המחלה בציבור לפני כשבוע, לפי המומחים, אם ההגבלות החדשות אפקטיביות ברמה כלשהי - השבוע או השבועיים הקרובים אמורים להיות הזמן שבו ההשפעה תורגש.

זאת, בהנחה שהתפשטות הנגיף כתוצאה מבתי הספר הפתוחים ומההתכנסות בעבודות, מהנסיעה בתחבורה הציבורית ומהמפגשים המשפחתיים לא "תגבר" על האפקט הבולם של הצעדים. "נגמרו לנו הצעדים המעשיים שאפשר לנקוט בהם", אמר בגילוי לב ראש העיר ברלין, מיכאל מילר, בסוף השבוע.

מה שמאפשר בשלב זה לאירופה להמתין ולבחון את המצב היא העובדה שהתמותה ביבשת עדיין רחוקה מהשיאים שנרשמו באביב. אבל כפי שהוכיחו גלי התחלואה בישראל ובמקומות אחרים, הנגיף "זולג" גם לשכבות גיל מבוגרות יותר. זהו רק עניין של זמן.

בספרד מתו כ-160 בני אדם בממוצע ביום מקורונה בשבוע האחרון, בצרפת כ-180, בבריטניה 160, באיטליה 105 ובגרמניה 36 בלבד. עד שהמספרים הללו יטפסו, לאירופה תהיה את היכולת לבחון אילו צעדים יעילים ואילו לא. באופן רשמי, החורף מפניו הזהירו המומחים מתחיל רק ב-21 בדצמבר. השבועות הקרובים ייקבעו כיצד הוא ייראה.

עוד כתבות

דירות / צילום: Shutterstock

ישראל מול ארה"ב ובריטניה: מי מובילה בעליית מחירי הדיור

מדד מחירי הדירות האחרון שפורסם הוא השני ברציפות השנה שבו מחירי הדירות עולים ביותר מאחוז ● איך ישראל עומדת יחסית לעולם, ואילו מחוזות מושכים את מחירי הדירות למעלה בחודשיים האחרונים?

ג'רום פאוול / צילום: Reuters, KEVIN LAMARQUE

בזמנים כאלה האינפלציה לא בהכרח רעה

האינפלציה עשויה להיות חלק מהפתרון בכלכלה שעוברת שינויים מורכבים

מימין:  שני סייג, מנכ''לית red, הראל ויזל וטל גרנות גולדשטיין / צילום: יח''צ רפי דלויה

שחקנית חדשה בתחום מוצרי הסלולר והמולטימדיה: רשת red של פוקס והוט הושקה היום

החנות הראשונה נחנכה היום בקניון עזריאלי בת"א ● מנכ"ל קבוצת פוקס, הראל ויזל: "נחולל תחרות בשוק" ● מנכ"לית רשת red, שני סייג: "נהיה במקום טוב בטבלת המחירים"

הכספים שהזרימו ממשלות בקורונה מנעו פשיטות רגל וימנעו מיתון עתידי / איור: גיל ג'יבלי

רוב כספי הסיוע לקורונה בעולם הגיעו לעסקים שלא באמת זקוקים לכך - וזה בסדר

מחקר בינלאומי חדש שבוחן את תוכניות הסיוע במדינות השונות מגלה, כי הכספים שהזרימו ממשלות מנעו פשיטות רגל למרות שרובם הגיעו לעסקים שהיו שורדים בכל מקרה ●  מחבר המחקר פרופ’ פייר-אוליבייה גורינשה: "הסיוע בישראל שמר על רמת פעילות קרובה לפוטנציאל"

צוות עובדי סופרסמארט / צילום: יח''צ סופרסמארט

רשת שוק העיר נכנסת לתחום העגלות החכמות עם הטכנולוגיה של סופרסמארט

בימים אלה הסתיים פיילוט מוצלח בשני סניפים שהשתמשו בטכנולוגית Scan&GO של Supersmart, ובקרוב תוטמע הטכנולוגיה בכל 13 הסניפים של הרשת ברחבי הארץ ● היקף העסקה מוערך במיליוני דולרים

שר האוצר ליברמן / צילום: איל יצהר

המתמחים ממתינים להצעה חדשה ממשרד הבריאות; ליברמן: "אני לא נלחץ ואני לא לחיץ"

הבוקר הודיע ארגון המתמחים לרפואה "מרשם" כי החליט לדחות ביממה את הגשת מכתבי ההתפטרות האישיים של למעלה מ-2,000 המתמחים והסטאז'רים ● בינתיים, בכנס השנתי של יועצי המס באילת, אמר שר האוצר ליברמן כי "כמו שעד היום אף אחד לא התפטר, אז אני מסופק אם מישהו יתפטר"

חזי בצלאל. לא ישתתף בהזרמה החדשה לחברת הבת / צילום: אייל טואג

הסדר החוב של אקספון סלולר אושר בבית המשפט המחוזי

לפי המתווה, קרן כלירמרק ואיש העסקים יריב לרנר יזרימו 65 מיליון שקל לטובת נושי החברה ועוד עשרות מיליוני שקלים לטובת הפעלתה מחדש ● מנכ"ל סלקום, אבי גבאי: "בסופו של יום השכל הישר ניצח" ● כעת הכדור עובר למשרד התקשורת לאישור הסכם שיתוף הרשתות שבין הבעלים החדשים לבין סלקום, ולאחר מכן החברה תצא לדרך חדשה

בניין הפדרל ריזרב בוושינגטון / צילום: Shutterstock, Orhan Cam

האם ציפיות האינפלציה של הפד נשענות על קנה רצוץ? חוקר בבנק שחושב כך, הניע דיון ער על הכלכלה

ביקורת מתוך שורות הפדרל ריזרב עצמו מאשימה כלכלנים בכך שהם מניחים הנחות המתאימות לתיאוריות שלהם

שי ליפמן / צילום: רוני שיצר

מנכ"ל מידאס מסר עדות בפרשת ליפמן: "אין חשדות נגד החברה"

החברה מעדכנת כי המנכ"ל רן שטיינמן זומן בימים האחרונים למסור עדות בפרשת ליפמן במשרדי רשות ני"ע ● במידאס מדגישים כי "אין חשדות כלשהם כנגד החברה או נושאי משרה בה" ● בד בבד החברה החליטה להשהות הקצאת מניות לאיתן אירני תמורת כ-3 מיליון שקל

מכוניות חשמליות של GEELY הסינית עולות על האונייה בסין בדרכן לישראל / צילום: היצרן

החשמליות הסיניות מציפות את כבישי ישראל. ויש מי שפחות שמח מכך

כלי הרכב מתוצרת סין, כולל טסלה, הצליחו לכבוש בישראל את נתח השוק הגדול ביותר שלהם במערב וזו עשויה להיות רק ההתחלה ● המוקש עשוי להגיע מוושינגטון שלא היססה בעבר למשוך בחוטים כדי לשמור על תעשיית הרכב האמריקנית בישראל

אזור התעשייה בדובאי. / צילום: Shutterstock, Steven Bostock

ישראל ואיחוד האמירויות מתקדמות לקראת הכרזה על איזור סחר חופשי

על איזור הסחר החופשי הכריז אמיק חייק, השגריר הטרי של ישראל באבו דאבי, בנאום בטקס פתיחת פורום העסקים ישראל-אבו דאבי ● אדיב ברוך, יו"ר מכון היצוא, אמר כי ה"משמעות הרחבה של הסכמי אברהם היא פתיחתה של ישראל לשווקים שלא היו בעבר דרך האמירויות"

מוטי בן משה / צילום: יריב כץ - ידיעות אחרונות

אלון רבוע כחול השלימה את ההשתלטות על גלובל פאוור

החברה, שבבעלות מוטי בן משה, שילמה קרוב ל-58 מיליון שקל וכעת מחזיקה ב-46.5% ממניות גלובל פאוור הציבורית ● גלובל פאוור מחזיקה בכ-30% ממניות תחנת הכוח הפרטית IPM בבאר טוביה

מדטרוניק. היסטוריה של השקעות בתחום הסוכרת בישראל / צילום: Shutterstock, JHVEPhoto

משאבות אינסולין ב-300 מיליון דולר: מדטרוניק במו"מ לרכישת טריפל ג'אמפ

מדטרוניק כבר השקיעה 20 מיליון דולר בחברה של גיא שנער ודב מורן, שמפתחת משאבות אינסולין כמדבקה ● מתכוונת לשלב את הטכנולוגיה ב"לבלב מלאכותי" שהיא מפתחת

דליפת דלק בקצא''א בקו החברה במועצה האזורית חוף אשקלון, מוקדם יותר השנה / צילום: המשרד להגנת הסביבה

עיריית אשקלון נאבקת בקצא"א - וגם מקבלת ממנה תרומות

זה נשמע לכם סותר, אבל זה לא: עיריית אשקלון נלחמת בחברת קצא"א ביחד עם ארגוני הסביבה, ובמקביל מקבלת ממנה סיוע ● בעירייה טוענים שלא סיכמו עם החברה על אף תרומה, אבל בקצא"א דווקא אומרים בגאווה: "החברה פועלת בשיתוף פעולה עם עיריית אשקלון על מנת לסייע לעיר ולתושביה"

ישיבת הממשלה היום (א'). מענה למסור כוח האדם בהייטק / צילום: שירית אביטן כהן

מה צריכים במשרדי הממשלה להבין, כדי לעודד הייטקיסטים לעלות לישראל

הממשלה החליטה לגבש תוכנית אופרטיבית לעידוד עלייתם של יהודים שעובדים בהייטק בעולם ● לפי שמשרדי הממשלה הרלוונטיים ניגשים למשימה - יש כמה נקודות שהם צריכים לקחת בחשבון

מגמה הולכת ומתקשחת כנגד חברות הענק / צילום: Shutterstock

8 תרחישים, 8 דרכים לנהל את ההשקעה: מה אתם הייתם עושים?

מה נעשה אם הרגולטורים בארה"ב ובאירופה יחליטו להגביל משמעותית את פעילות ענקיות הטכנולוגיה, ואיזה מהלך עשוי לשפר את רווחיות הבנקים? ? בחינה מקצועית ב' למבקשים להשיג רישיון כמנהלי השקעות התקיימה באחרונה, ולהלן תשובות מנומקות לכמה מהשאלות בה ? חלק שני משניים

דמרי, מוזס, לוקסנבורג, ויזל / צילום: כדיה לוי, שלומי יוסף, סיון פארג', איל יצהר

מדירות יוקרה בת"א ועד לתחנות כוח: עסקאות בעלי עניין חזרו ובגדול. נחשו מי משלם את המחיר

גם חסמים שהעמידה הרגולציה בפני בעלי שליטה בחברות הציבוריות אינם מונעים מהם להיטיב עם עצמם, לעיתים על חשבון הציבור ● עו"ד שלומי מושקוביץ: "עסקאות בעלי עניין הפכו ליותר מתוחכמות, ובעלי השליטה יודעים לתפור אותן באופן מתוחכם"

המפקח על הבנקים, יאיר אבידן / צילום: דוברות בנק ישראל

המפקח לבנקים: נא להעלות את רמת השירות ללקוחות, השירות לא ניתן תמיד בתוך זמן סביר

ביקורת צרכנית בנושאי שירות באמצעות מערכות לזימון תורים וכן שירות בתחום המשכנתאות העלתה כשלים רבים ● המפקח על הבנקים מבהיר: יש לייעל את השירות, ואסור להפלות במתן שירות בין מבקש משכנתה חדשה ללקוח המעוניין במיחזור"

סניף דומינו'ס פיצה ישראל / צילום: בר כהן

מה היה קורה אם הייתם משקיעים אלף דולר במניית דומינו'ס לפני עשור?

בשנת 2011, מניה אחת של רשת הפיצה הוותיקה עלתה פחות מ-30 דולר – בערך המחיר של כמה פיצות משפחתיות ובקבוק שתייה ● בזכות אחד המהפכים הניהוליים הגדולים שנמשך עשור – היום היא שווה 480 דולר

רובע תלפיות העתידי / הדמיה: מולכו אדריכלים

אפריקה ישראל חתמה על עסקת קומבינציה עם בעלי מתחם דינמומטר בירושלים

במסגרת העסקה החברה תקדם תכנון תב"ע לפרויקט מעורב שימושים של מסחר, תעסוקה ומגורים בגובה של עד 30 קומות ● החברה אומדת את ההשקעה בפרויקט ב-100 מיליון שקל