גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

שישה שופטים עליונים או שישה מיליון מצביעים, זאת השאלה

בית המשפט העליון של ארה"ב קיבל את עמדת הרפובליקאים, והורה למדינת-המפתח, וויסקונסין, לא למנות קולות שיגיעו בדואר לאחר ה-3 בנובמבר ● האם "בית המשפט העליון של המפלגה הרפובליקאית", ייקרא גם להחליט מי יהיה הנשיא הבא של ארה"ב?

הנשיא טראמפ ושופטת העליון החדשה, איימי קוני בארט, לאחר השבעתה ביום שני בבית הלבן / צילום: Alex Brandon, Associated Press
הנשיא טראמפ ושופטת העליון החדשה, איימי קוני בארט, לאחר השבעתה ביום שני בבית הלבן / צילום: Alex Brandon, Associated Press

פסיקה דרמטית של בית המשפט העליון בוושינגטון העמידה השבוע בספק את לוח הזמנים של מניין הקולות בבחירות לנשיאות, ואולי את כשרותם של מיליוני גיליונות הצבעה הנשלחים בדואר.

המאבק על כיוונו של בית המשפט הגיע לשיא בחודש האחרון, מאז מותה של השופטת רות ביידר גינסבורג. הנשיא טראמפ ומפלגתו עמדו על זכותם למנות לה מחליפה עוד לפני הבחירות, בניגוד לתקדימים ולהבטחות. המחליפה, איימי קוני בארט, אושרה במהירות שיא, והושבעה בשני בערב, זמן קצר לאחר שבית המשפט קיבל את החלטתו.

חמישה משמונה השופטים (בארט היא התשיעית) הצביעו לטובת הפסיקה. כל החמישה מונו בידי נשיאים רפובליקאים. שלושת השופטים שהתנגדו מונו על ידי נשיאים דמוקרטים. בזמן של אי-אמון ציבורי גובר במוסדות, הפסיקה החדשה, על פי קווים מפלגתיים ברורים, עומדת להגדיל את החשש שהתהליך האלקטורלי לא יושלם בקלפי, אלא בבית משפט ששופטיו חשודים במשוא פנים.

"הדואר לא ימסור"

הפסיקה החדשה ניתנה בעקבות ערעור של המפלגה הרפובליקאית על כוונתה של מדינת וויסקונסין, במערב התיכון של ארה"ב, לספור גיליונות הצבעה שיגיעו בדואר גם לאחר השלושה בנובמבר, המועד הנקוב של הבחירות.

וויסקונסין רצתה להעניק ארכה על יסוד החשש ששירות הדואר הפדרלי לא יעמוד בעומס, ולא יצליח למסור את כל המעטפות עד השלושה בנובמבר. זה חודשים אחדים שהדמוקרטים מתלוננים, כי ממוני הנשיא בשירות הדואר מכשילים במכוון את התייעלותו, כדי לפגוע בהצבעה.

ההנחה הכללית היא שהרבה יותר דמוקרטים מעדיפים להצביע בדואר מאשר רפובליקאים. ביניהם נמצאים בני מיעוטים, בייחוד שחורים והיספאנים, הנוטים לטובת הדמוקרטים ברוב גדול.

מגפת הקורונה הגדילה את הפופולריות של ההצבעה באמצעות הדואר. נכון לבוקר יום שני, 64.4 מיליון אמריקאים כבר הצביעו, מהם 43.5 מיליון באמצעות הדואר. המספר הזה שקול כנגד 46.7% מכל מצביעי 2016, ואין כל ספק שהוא יגדל מאוד עד יום שלישי הבא. בסך הכול, כמעט 88 מיליון אמריקאים ביקשו ממדינותיהם לקבל טופסי הצבעה בדואר.

"זיוף מסיבי"

הנשיא טראמפ היה בחודשים האחרונים המקטרג העיקרי על הצבעה באמצעות הדואר, וחזר והאשים שהיא אמצעי של זיוף מסיבי בידי הדמוקרטים. לטענה הזו יש לכל היותר ראיות אנקדוטיות. מעולם לא נמצאה הוכחה לזיוף מסיבי מסוג כלשהו בבחירות לנשיאות בארה"ב.

טראמפ תובע, שלא יימנו כלל קולות לאחר השלושה בנובמבר, יהיה תאריך הגעתם או שליחתם אשר יהיה. בית המשפט העליון התקרב אתמול לקבל את הגיונו של הנשיא. פסיקת אתמול מזהירה, כי קולות שיימנו לאחר יום הבחירות "עלולים להפוך את התוצאות".

השופטת העליונה אלנה קייגאן, אשר כתבה את חוות הדעת של המיעוט, תקפה את הניסוח הזה. "אין תוצאות שאפשר 'להפוך' לפני שנמנו כל הקולות", היא הטעימה.

אי הסכמה על עצם ההגדרה של המושג 'תוצאות' תדיר שינה מעיני הדמוקרטים בימים הבאים. נכונות הרוב בבית המשפט להעמיד בספק את הלגיטימיות של קולות, שלא נמנו עד השלושה בנובמבר, פותחת פתח למאבק משפטי, שאת שיעורו ואת אורכו קשה לחזות.

האסוציאציה היא כמובן זו של שנת 2000, כאשר נדרשו חמישה שבועות ליישוב המחלוקת על מניין הקולות בפלורידה. אז, בית המשפט העליון הוא שפסק נגד ספירה חוזרת של הקולות בפלורידה, ואיפשר בזה את נשיאותו של ג'ורג' בוש הבן. גם אז, כל השופטים שהצביעו לטובת הפסיקה מונו לכהונותיהם בידי נשיאים רפובליקאים.

המאבק על השליטה בבית המשפט העליון הוכרע לאחר שנים ארוכות. "ניו יורק טיימס" פרסם בשלישי בבוקר מאמר מערכת תחת הכותרת "בית המשפט העליון של המפלגה הרפובליקאית". שופטים עליונים מתמנים לכל חייהם, וההרכב הנוכחי עשוי להישאר עוד שנים רבות.

לביידן היתרון, אבל...

וויסקונסין, העומדת במרכז הפסיקה של אתמול, היא אחת משלוש מדינות מפתח במערב התיכון. בחירתו החוזרת של טראמפ תלויה כמעט לחלוטין בהצבעתן. השתיים האחרות הן פנסילבניה ומישיגן. ב-2016, טראמפ ניצח במדינות האלה על חודם של קולות מעטים. בוויסקונסין ידו הייתה על העליונה בזכות 23 אלף קולות מתוך כמעט ארבעה מיליון.

הסקרים בשבועות האחרונים הראו שלג'ו ביידן יש יתרון בוויסקונסין. הסקר האחרון במדינה הזו, של מכון Ipsos בשביל סוכנות "רויטרס", הראה בשני הפרש של 9% לטובת ביידן. מדד הסקרים של fivethirtyeight.com, שבו משוקללים כל הסקרים שנעשו בוויסקונסין, מעמיד את יתרון ביידן לאורך זמן על 7.1%. אבל דמוקרטים מתקשים לשכוח, שהסקרים הבולטים ביותר בוויסקונסין העניקו ב-2016 יתרון ברור, אם כי קטן יותר, להילרי קלינטון. כה ברור היה היתרון עד שהיא לא טרחה אפילו לבקר במדינה בזמן מערכת הבחירות שלה.

הסקרים הארציים והמדינתיים מוסיפים למלא את הדמוקרטים באופטימיות. סקר ארצי של YouGov בשביל "יאהו" העמיד אתמול את יתרונו של ביידן על 12%, הגדול ביותר בתולדות הסקר הזה. אבל עכשיו הדמוקרטים מנסים לעכל את משמעויות הפסיקה בבית המשפט העליון. משקלם המספרי של שישה שופטים עשוי להיות גדול מזה של מיליוני מצביעים.

וויסקונסין: הייתה כחולה, אבל כבר לא כל כך

וויסקונסין, בצפון המערב התיכון של ארה"ב, על גבול קנדה הייתה במשך שנים נאמנה למפלגה הדמוקרטית, חלק מ"חומה כחולה", שהדמוקרטים האמינו כי תגן עליהם בבחירות לנשיאות. החומה התמוטטה ב-2016 (כחול הוא משום מה צבעה של המפלגה הדמוקרטית).

מתגוררים בה 5.8 מיליון בני אדם. יש לה עשרה נציגים (מתוך 538) בחבר האלקטורים. היא חצויה כמעט שווה בשווה בין שתי המפלגות. טראמפ ניצח בה בהפרש של 23 אלף קולות ופחות. המושל הנוכחי שלה, דמוקרט, ניצח לפני שנתיים בהפרש של 29 אלף קולות.

הפילוג מגיע עד בית המשפט העליון שלה, ששופטיו נבחרים על פי מפתח מפלגתי. שם יש רוב לשופטים הרפובליקאים, והם משתדלים למרר את חייו של המושל. לרפובליקאים יש גם רוב באסיפה המחוקקת של וויסקונסין. וויסקונסין הצביעה פעמיים לטובת ברק אובמה ופעמיים לטובת ביל קלינטון, בהפרשים ניכרים.

אי ההסכמות בוויסקונסין הן לא פעם רדיקליות: על רקע דתי ואידיאולוגי. אפשר למצוא בה כיסים של שמאל קיצוני ושל ימין קיצוני. המטוטלת בה עשויה לנוע באחד משני הכיוונים ברגע האחרון ממש.

הקיטוב קשור לא מעט גם בבסיס הכלכלי שלה. מהיותה אחת המדינות המתועשות ביותר בארה"ב היה לה כוח עבודה מאורגן שהיטיב עם הדמוקרטים. הוא נחלש בהתאמה לירידה הכללית בתעשייה האמריקאית. יש לה גם חקלאות ענפה. היא מובילה בארה"ב בענף הגבינות.

בצורה גסה ניתן לומר שהערים מצביעות לטובת הדמוקרטים, והאזורים החקלאיים מצביעים לטובת הרפובליקאים.

רשימות קודמות ב-yoavkarny.com וב-https://tinyurl.com/yoavkarny-globes

ציוצים (באנגלית) ב-twitter.com/YoavKarny

עוד כתבות

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני / צילום: שמוליק גרוסמן, דוברות הכנסת

ועדת הכספים תדון בביטול הגדלת מס הרכישה למשפרי דיור

הוועדה תדון מחר בההצעה שמבקשת להשיב את המצב לקדמותו ולקבוע כי משפרי דיור יכולים לרכוש דירה חדשה ולהחזיק בישנה במשך שנתיים, מבלי שייחשבו למשקיעים ויוטל עליהם מס גבוה ● שר האוצר לשעבר כחלון קיצר את משך הזמן לשנה וחצי

חנות מקס סטוק בבני ברק / צילום: שני מוזס

הפרשנות היצירתית והרפיסות הממשלתית שסידרו למקס סטוק את הרבעון

הדוחות הרבעוניים שמפרסמת החברה מוכיחים שמשבר הקורונה הוא גם הזדמנות עסקית ומצדיקים את המחיר ששילמה עליה אייפקס ● מתחת לרדאר החברה המשיכה לפעול תחת הגדרה מעורפלת של מפעל חיוני והרחיבה את סל המוצרים שלה

הבורסה בתל אביב/ צילום: שלומי יוסף

סגירה שלילית בת"א בהובלת מדד הבנקים; כלל ביטוח זינקה ב-7.7%

בנק ישראל הותיר את הריבית ללא שינוי ברמה של 0.1% ● האוצר צופה התאוששות מהירה של המשק ממשבר הקורונה ● בזק בלטה בירידה חדה, אורמד מטפסת ב-8%

חוקרת בודקת מבחנות דם כחלק מהניסוי בחיסון של מודרנה לנגיף הקורונה / צילום: Taimy Alvarez, AP

מודרנה עדכנה את תוצאות הניסוי שלה עם 94% אפקטיביות; תגיש בקשת אישור חירום לחיסון עוד היום

החיסון של מודרנה מבוסס על הטכנולוגיה החדשה mRNA, כמו החיסון של פייזר, שכבר פרסמה תוצאות לפני כשבוע ● היום החברה פרסמה כי החיסון שלה נמצא יעיל גם בקבוצה גדולה יותר של חולים וכי שיפרה את התנאים בהם ניתן לשנע את המוצר ● המניה מזנקת בכ-11% במסחר המוקדם

מחשוב קוונטי במעבדת מחקר של IBM בציריך / צילום: באדיבות IBM Research

יבמ תספק שרותי הצפנה קוונטית בענן כדי להגן על דאטה מאיומים עתידיים

השירות החדש, שיוצע בענן של החברה IBM Cloud, נועד להגן על מידע מפני התפתחויות טכנולוגיות בתחום הקוונטי, שעשויות לאפשר בעתיד פיצוח ההצפנות הקיימות כיום

יונתן היילו / צילום: צילום מסך מתוך חדשות 12

יונתן היילו, שהורשע בהריגת אדם שאנס אותו, נמצא ללא רוח חיים

היילו, שהורשע בהריגת אדם שאנס אותו ושוחרר בשחרור מוקדם מהכלא, נמצא ללא רוח חיים בים באזור חוף פולג בנתניה ● נסיבות מותו נבדקות ע"י המשטרה, ואחד החששות הוא שהיילו שם קץ לחייו

מיקי חיימוביץ', יו"ר ועדת הפנים ואיכות הסביבה / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

אושרה הארכת הפטור מהיטל השבחה על התקנת מערכות סולריות בגגות מבנים

ועדת הכלכלה אישרה את הארכת הפטור בחמש שנים נוספות ● עקב הסבך הפוליטי הארכת הפטור, שיזמה ח"כ מיקי חיימוביץ', התאפשרה באמצעות עדכון של חוק מקורות האנרגיה שמקדם משרד האנרגיה

שרון שפורר \ צילום: שלומי יוסף

שתי שופטות בערעור של שרון שפורר בסכסוך עם אפי נוה הוחלפו בשופטים אחרים

השופטת יהודית שבח פסלה עצמה מלדון בערעור של שפורר עקב העובדה שהאחיינית שלה החלה לעבוד במשרדו של נוה ● השופטת שלומית יעקובוביץ הוחלפה מסיבה שהוגדרה ע"י דוברות הנהלת בתי המשפט כ"סיבה אישית"

שמואל סלבין, יו"ר קרן הריט  סלע קפיטל / צילום: איל יצהר, גלובס

הקרב בין מבנה לדירקטוריון סלע על השליטה בחברת הריט עובר לאסיפת בעלי המניות

בית המשפט קיבל את בקשת מבנה, המחזיקה הגדולה בסלע, והורה לסלע לכנס אסיפת בעלי מניות, שבה יתבקשו המשתתפים להכריע אם להפוך את סלע מקרן ריט לחברה רגילה

רמי דרור / צילום: תמר מצפי

הלמן אלדובי מציג גידול ניכר בהכנסות וברווח, כשהשוק ממתין להחלטה על להצעות לרכישה

בית ההשקעות שבניהול רמי דרור לא שופך אור חדש על גורל ההצעות לרכישתו מצד אלטשולר שחם גמל, הפניקס וקרן בריטית ● בינתיים: מתחילת השנה עבר בית ההשקעות לרווח של כ-5 מיליון שקל

דניאל פלד, מייסד שותף של אורבס / צילום: יח"צ

הסכסוך בין מייסדי מיזם הבלוקצ'יין Zen הגיע לבית המשפט בתל אביב

אמנון דפני תובע את שותפיו לשעבר דניאל פלד ואוהד עשור בסכום של 3 מיליון שקל, בטענה כי נישלו אותו מזכויותיו בחברת זנט יישומים מבוזרים, שהייתה אחראית על המיזם

מטוס ישראייר / צילום: יחצ

טיסת ישראייר מת"א לדובאי אמורה להמריא מחר, אך האישור לטוס מעל סעודיה טרם התקבל

טיסה ראשונה של ישראייר לאיחוד האמירויות אמורה להמריא מחר, אך עד כה חברות התעופה הישראליות לא קיבלו אישור רשמי לטוס בשמי סעודיה ● גורמים במשרדי ראש הממשלה והתחבורה: "הנושא בטיפול"

מסחר בוול סטריט./  צילום: רויטרס

חברת S&P קרובה לסיכום עסקה לרכישת HIS Markit תמורת כ-44 מיליארד דולר

אם העסקה תצא לפועל ישולבו במסגרתה שתיים מחברות המידע הגדולות ביותר בוול סטריט

מאיר אריאל ז"ל / צילום: יוטיוב, לילה גוב

למי שייך הביטוי "עברנו את פרעה, נעבור גם את זה"?

בתו של הזמר מאיר אריאל ז"ל, תובעת פיצוי של 100 אלף שקל משותפות נדל"ן, שעשתה שימוש בביטוי בתור סלוגן שיווקי על הפרת זכויות יוצרים ● השותפות: ביטוי יהודי עתיק

מנכ"ל פלאפון רן גוראון \ צילום: שלומי יוסף

פלאפון: הקורונה הובילה להפסד של 12 מיליון שקל ברבעון

ההכנסות ברבעון השלישי נשחקו ב-11% אך פוצו במקצת על ידי הגידול בהכנסות ציוד קצה ● ה-EBITDA נחתך ב-30.6%

מטוסים חונים בנתב"ג / צילום: יואב יערי

מסתמן: חברות התעופה יידרשו להשיב לצרכנים כספים על טיסות שבוטלו תוך 30 ימים

זאת במקום 90 יום כפי שקובע החוק כיום ● השינוי בחוק יעלה לאישור בקריאה ראשונה במליאת הכנסת, בציפייה שייכנס לתוקף כבר בשבוע הבא

 עמית איסמן פרקליט מחוז חיפה / צילום: לשכת עורכי הדין

ועדת האיתור ממליצה על עו"ד עמית איסמן לתפקיד פרקליט המדינה

ועדת האיתור בחרה פה-אחד בעו"ד איסמן, שמכהן כפרקליט מחוז חיפה ● בעבר התקבלו המלצות הוועדה בקלות, אך הפעם הממשלה עשויה להרים קשיים

אח מבוערת. לצד ההשפעות הבריאותיות, הקמינים מובילים גם לפליטת גזי חממה / צילום: Shutterstock

איך לחמם את הבית בלי להזיק לסביבה (ולמה קמין זו לא תשובה טובה)

רק ל-5% מהישראלים יש קמיני עץ בבית, אך אלה תורמים לעשירית מפליטת המזהמים בארץ בחורף ● בזמן שניתן להחליפם ברדיאטורים ומזגנים בדירוג אנרגטי גבוה, מספר רשויות מקומיות הגישו למשרד הפנים חוקי עזר בנושא, אך המשרד להגנת הסביבה בולם את קידומם

מסכים במנהטן. לפי אחד התרחישים, בעתיד נוצף עוד יותר במסכים עם תכנים פרסומיים / צילום: Associated Press, John Minchillo

הקרב על תשומת הלב: 4 תרחישים משרטטים איך ישתלבו המסכים בחיינו

ההתפתחויות הטכנולוגיות בתחום התקשורת יצרו שדה קרב חדש: מי ישלוט בתכנים שנצפה בהם, ובאופן שבו נעשה זאת ● דוח חדש משרטט ארבעה תרחישים אפשריים לחיים עם המסכים, ומכולם עולה סוגיה מהותית נוספת: מי יחזיק במידע שלנו, אנחנו או חברות הטכנולוגיה

גיל שרון / צילום: תמר מצפי

הרווח הנקי של בזק צלל ב-85% בצל האירוע החשבונאי בחברה הבת

בזק בינלאומי גוררת את כל הקבוצה לשחיקה אדירה בעקבות האירועים החשבונאיים הקשים שהתגלו ובעקבות מחיקות וירידת ערך ● החברה שהייתה רשומה בספרי בזק ב-652 מיליון שקל תירשם ב-123 מיליון שקל ● בנטרול ירידת הערך בבזק בינלאומי בזק רשמה זינוק של כ-40% ברווחי הרבעון השלישי