גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

שישה שופטים עליונים או שישה מיליון מצביעים, זאת השאלה

בית המשפט העליון של ארה"ב קיבל את עמדת הרפובליקאים, והורה למדינת-המפתח, וויסקונסין, לא למנות קולות שיגיעו בדואר לאחר ה-3 בנובמבר ● האם "בית המשפט העליון של המפלגה הרפובליקאית", ייקרא גם להחליט מי יהיה הנשיא הבא של ארה"ב?

הנשיא טראמפ ושופטת העליון החדשה, איימי קוני בארט, לאחר השבעתה ביום שני בבית הלבן / צילום: Alex Brandon, Associated Press
הנשיא טראמפ ושופטת העליון החדשה, איימי קוני בארט, לאחר השבעתה ביום שני בבית הלבן / צילום: Alex Brandon, Associated Press

פסיקה דרמטית של בית המשפט העליון בוושינגטון העמידה השבוע בספק את לוח הזמנים של מניין הקולות בבחירות לנשיאות, ואולי את כשרותם של מיליוני גיליונות הצבעה הנשלחים בדואר.

המאבק על כיוונו של בית המשפט הגיע לשיא בחודש האחרון, מאז מותה של השופטת רות ביידר גינסבורג. הנשיא טראמפ ומפלגתו עמדו על זכותם למנות לה מחליפה עוד לפני הבחירות, בניגוד לתקדימים ולהבטחות. המחליפה, איימי קוני בארט, אושרה במהירות שיא, והושבעה בשני בערב, זמן קצר לאחר שבית המשפט קיבל את החלטתו.

חמישה משמונה השופטים (בארט היא התשיעית) הצביעו לטובת הפסיקה. כל החמישה מונו בידי נשיאים רפובליקאים. שלושת השופטים שהתנגדו מונו על ידי נשיאים דמוקרטים. בזמן של אי-אמון ציבורי גובר במוסדות, הפסיקה החדשה, על פי קווים מפלגתיים ברורים, עומדת להגדיל את החשש שהתהליך האלקטורלי לא יושלם בקלפי, אלא בבית משפט ששופטיו חשודים במשוא פנים.

"הדואר לא ימסור"

הפסיקה החדשה ניתנה בעקבות ערעור של המפלגה הרפובליקאית על כוונתה של מדינת וויסקונסין, במערב התיכון של ארה"ב, לספור גיליונות הצבעה שיגיעו בדואר גם לאחר השלושה בנובמבר, המועד הנקוב של הבחירות.

וויסקונסין רצתה להעניק ארכה על יסוד החשש ששירות הדואר הפדרלי לא יעמוד בעומס, ולא יצליח למסור את כל המעטפות עד השלושה בנובמבר. זה חודשים אחדים שהדמוקרטים מתלוננים, כי ממוני הנשיא בשירות הדואר מכשילים במכוון את התייעלותו, כדי לפגוע בהצבעה.

ההנחה הכללית היא שהרבה יותר דמוקרטים מעדיפים להצביע בדואר מאשר רפובליקאים. ביניהם נמצאים בני מיעוטים, בייחוד שחורים והיספאנים, הנוטים לטובת הדמוקרטים ברוב גדול.

מגפת הקורונה הגדילה את הפופולריות של ההצבעה באמצעות הדואר. נכון לבוקר יום שני, 64.4 מיליון אמריקאים כבר הצביעו, מהם 43.5 מיליון באמצעות הדואר. המספר הזה שקול כנגד 46.7% מכל מצביעי 2016, ואין כל ספק שהוא יגדל מאוד עד יום שלישי הבא. בסך הכול, כמעט 88 מיליון אמריקאים ביקשו ממדינותיהם לקבל טופסי הצבעה בדואר.

"זיוף מסיבי"

הנשיא טראמפ היה בחודשים האחרונים המקטרג העיקרי על הצבעה באמצעות הדואר, וחזר והאשים שהיא אמצעי של זיוף מסיבי בידי הדמוקרטים. לטענה הזו יש לכל היותר ראיות אנקדוטיות. מעולם לא נמצאה הוכחה לזיוף מסיבי מסוג כלשהו בבחירות לנשיאות בארה"ב.

טראמפ תובע, שלא יימנו כלל קולות לאחר השלושה בנובמבר, יהיה תאריך הגעתם או שליחתם אשר יהיה. בית המשפט העליון התקרב אתמול לקבל את הגיונו של הנשיא. פסיקת אתמול מזהירה, כי קולות שיימנו לאחר יום הבחירות "עלולים להפוך את התוצאות".

השופטת העליונה אלנה קייגאן, אשר כתבה את חוות הדעת של המיעוט, תקפה את הניסוח הזה. "אין תוצאות שאפשר 'להפוך' לפני שנמנו כל הקולות", היא הטעימה.

אי הסכמה על עצם ההגדרה של המושג 'תוצאות' תדיר שינה מעיני הדמוקרטים בימים הבאים. נכונות הרוב בבית המשפט להעמיד בספק את הלגיטימיות של קולות, שלא נמנו עד השלושה בנובמבר, פותחת פתח למאבק משפטי, שאת שיעורו ואת אורכו קשה לחזות.

האסוציאציה היא כמובן זו של שנת 2000, כאשר נדרשו חמישה שבועות ליישוב המחלוקת על מניין הקולות בפלורידה. אז, בית המשפט העליון הוא שפסק נגד ספירה חוזרת של הקולות בפלורידה, ואיפשר בזה את נשיאותו של ג'ורג' בוש הבן. גם אז, כל השופטים שהצביעו לטובת הפסיקה מונו לכהונותיהם בידי נשיאים רפובליקאים.

המאבק על השליטה בבית המשפט העליון הוכרע לאחר שנים ארוכות. "ניו יורק טיימס" פרסם בשלישי בבוקר מאמר מערכת תחת הכותרת "בית המשפט העליון של המפלגה הרפובליקאית". שופטים עליונים מתמנים לכל חייהם, וההרכב הנוכחי עשוי להישאר עוד שנים רבות.

לביידן היתרון, אבל...

וויסקונסין, העומדת במרכז הפסיקה של אתמול, היא אחת משלוש מדינות מפתח במערב התיכון. בחירתו החוזרת של טראמפ תלויה כמעט לחלוטין בהצבעתן. השתיים האחרות הן פנסילבניה ומישיגן. ב-2016, טראמפ ניצח במדינות האלה על חודם של קולות מעטים. בוויסקונסין ידו הייתה על העליונה בזכות 23 אלף קולות מתוך כמעט ארבעה מיליון.

הסקרים בשבועות האחרונים הראו שלג'ו ביידן יש יתרון בוויסקונסין. הסקר האחרון במדינה הזו, של מכון Ipsos בשביל סוכנות "רויטרס", הראה בשני הפרש של 9% לטובת ביידן. מדד הסקרים של fivethirtyeight.com, שבו משוקללים כל הסקרים שנעשו בוויסקונסין, מעמיד את יתרון ביידן לאורך זמן על 7.1%. אבל דמוקרטים מתקשים לשכוח, שהסקרים הבולטים ביותר בוויסקונסין העניקו ב-2016 יתרון ברור, אם כי קטן יותר, להילרי קלינטון. כה ברור היה היתרון עד שהיא לא טרחה אפילו לבקר במדינה בזמן מערכת הבחירות שלה.

הסקרים הארציים והמדינתיים מוסיפים למלא את הדמוקרטים באופטימיות. סקר ארצי של YouGov בשביל "יאהו" העמיד אתמול את יתרונו של ביידן על 12%, הגדול ביותר בתולדות הסקר הזה. אבל עכשיו הדמוקרטים מנסים לעכל את משמעויות הפסיקה בבית המשפט העליון. משקלם המספרי של שישה שופטים עשוי להיות גדול מזה של מיליוני מצביעים.

וויסקונסין: הייתה כחולה, אבל כבר לא כל כך

וויסקונסין, בצפון המערב התיכון של ארה"ב, על גבול קנדה הייתה במשך שנים נאמנה למפלגה הדמוקרטית, חלק מ"חומה כחולה", שהדמוקרטים האמינו כי תגן עליהם בבחירות לנשיאות. החומה התמוטטה ב-2016 (כחול הוא משום מה צבעה של המפלגה הדמוקרטית).

מתגוררים בה 5.8 מיליון בני אדם. יש לה עשרה נציגים (מתוך 538) בחבר האלקטורים. היא חצויה כמעט שווה בשווה בין שתי המפלגות. טראמפ ניצח בה בהפרש של 23 אלף קולות ופחות. המושל הנוכחי שלה, דמוקרט, ניצח לפני שנתיים בהפרש של 29 אלף קולות.

הפילוג מגיע עד בית המשפט העליון שלה, ששופטיו נבחרים על פי מפתח מפלגתי. שם יש רוב לשופטים הרפובליקאים, והם משתדלים למרר את חייו של המושל. לרפובליקאים יש גם רוב באסיפה המחוקקת של וויסקונסין. וויסקונסין הצביעה פעמיים לטובת ברק אובמה ופעמיים לטובת ביל קלינטון, בהפרשים ניכרים.

אי ההסכמות בוויסקונסין הן לא פעם רדיקליות: על רקע דתי ואידיאולוגי. אפשר למצוא בה כיסים של שמאל קיצוני ושל ימין קיצוני. המטוטלת בה עשויה לנוע באחד משני הכיוונים ברגע האחרון ממש.

הקיטוב קשור לא מעט גם בבסיס הכלכלי שלה. מהיותה אחת המדינות המתועשות ביותר בארה"ב היה לה כוח עבודה מאורגן שהיטיב עם הדמוקרטים. הוא נחלש בהתאמה לירידה הכללית בתעשייה האמריקאית. יש לה גם חקלאות ענפה. היא מובילה בארה"ב בענף הגבינות.

בצורה גסה ניתן לומר שהערים מצביעות לטובת הדמוקרטים, והאזורים החקלאיים מצביעים לטובת הרפובליקאים.

רשימות קודמות ב-yoavkarny.com וב-https://tinyurl.com/yoavkarny-globes

ציוצים (באנגלית) ב-twitter.com/YoavKarny

עוד כתבות

השופט יצחק עמית / צילום: דוברות בתי המשפט

דיון מכריע בבג"ץ: מתי יש למנוע ניתוקי אזרחים מחשמל?

בג"ץ דן היום בעתירות להתערבות במדיניות רשות החשמל המאפשרת ניתוק מחשמל במצב של עוני ● בדצמבר הוציא בג"ץ צו שגרם לרשות החשמל לשנות את המדיניות ● השופט יצחק עמית: "אפשר למנוע מקרה קצה שקשיש ימצא עצמו ללא חשמל"

הבורסה בפריז, צרפת / צילום: Shutterstock

עליות באירופה; תחזית שלילית של דויטשה בנק מפילה את ענקית הפארמה פרזניוס

בורסות סין ננעלו בירידות, ביפן חברת הדואר זינקה כ-5% במחזור מסחר עצום לאחר התקדמות בהפרטתה ● בנק UBS השוויצרי דיווח הבוקר על רווח נקי של כ-2.3 מיליארד דולר ברבעון השלישי של השנה, לעומת צפי אנליסטים לרווח של כ-1.6 מיליארד דולר

אילוסטרציה - בורסה ת''א / צילום: שלומי יוסף

נעילה חיובית בת"א; סקודיקס קפצה ב-27%, סלקום ב-10.8%

מדד ת"א 35 עלה בכ-0.5%, ת"א 90 טיפס בכ-1% ● מחזור המסחר הסתכם בכ-1.9 מיליארד שקל ● עליות חדות רשמו איסתא, רקח, פרטנר, אינטרקיור, אוגווינד, אייסקיור ואירודרום

חנות צומת ספרים / צילום: תמר מצפי

לפני 16 שנה חתמה צומת ספרים על מארג הסכמים כדי להפחית מס. מה חשב על כך ביהמ"ש בשנת 2021?

ביהמ"ש המחוזי קבע כי צומת ספרים תשלם מס רווח הון בשיעור 26.25% על 15 מיליון השקלים שקיבלה במסגרת עסקת מיזוג שנערכה לפני כ-16 שנים בינה לבין חברת אש-אורי וחברת באג ● נקבע כי הצגת עסקת המיזוג כשתי עסקאות שונות נועדה להפחתת מס בלבד

עמוס לוזון,  בעל השליטה / צילום: יוסי כהן

ביהמ"ש דחה את תביעת אדלטק נגד קבוצת עמוס לוזון אנרגיה

מדובר בתביעה על סך למעלה מ-10 מיליון שקל בתוספת מע"מ, בגין התחייבות קבוצת לוזון לשפות את א. דורי בנייה בסך של 3,100,000 דולר בתוספת מע"מ בגין פסק הדין שניתן בתביעה של אדלטק נגד א. דורי בניי

אום אל פחם / צילום: Shutterstock, Moataz Egbaria

התקציב לפיתוח החברה הערבית הוכפל, אבל זה לא יספיק למלחמה בפשיעה

תוכנית החומש החדשה לחברה הערבית תזרים 30 מיליארד שקל לתשתיות דיור, חינוך, תחבורה ותעסוקה ● למרות זאת, היא לא תפתור את שתי המצוקות העיקריות של האזרחים הערבים: תלות בשוק האפור בגלל היעדר מקורות להלוואות מהבנקים ומכרזים שמנוהלים בשליטתם של ארגוני פשע

חבילות של אמזון. במהלך חודש נובמבר 2020 חצו אזרחי ישראל את רף מיליארד השקלים ברכישות אונליין / צילום: Shutterstock, Jonathan Weiss

"חודש הקניות" בפתח: כך תימנעו מתשלומים מיותרים

יום הרווקים הסיני, סייבר מאנדיי, בלאק פריידי - כל אלה זיכו את נובמבר בתואר "חודש הקניות" ● אבל האם כל מי ששולף את האשראי מודע למס שעלול להיות מוטל על הרכישות שלו? מאיזה סכום תשלמו מע"מ? האם מחשבים את המשלוח במחיר? על איזה מוצרים תשלמו מס קנייה? ומה אם עברתם את ה-1,000 דולר? כל התשובות כאן

תחנת טעינה של טסלה / צילום: Shutterstock

כך נתנה הרץ בוסט לטסלה והכניסה אותה למועדון הטריליון

הרכישה הגדולה של מאה אלף מכוניות על ידי חברת השכרת הרכב עשויה לעזור לטסלה להביא יותר מכוניות שלה לידיים של לקוחות שלא קנו מכונית חשמלית

ההסתערות על הקפיטול בתחילת השנה. ארצות הברית היא אחת המדינות שהכי מועדות לסיכון, לפי פייסבוק / צילום: Associated Press, Julio Cortez

ישראל, איראן והודו: כיצד פייסבוק מחליטה אילו מדינות מועדות לאלימות פוליטית?

פייסבוק ממשיכה להסתבך: בתחקיר שפורסם באתר The Verge נחשף כי ענקית האינטרנט מיפתה את מדינות העולם מבחינת צורך בהשקעת משאבים לקראת ימי הבחירות בהן, על מנת למנוע פרעות, הסתה וניסיונות התערבות ● המדינות הכי פגיעות לפי פייסבוק הן ארה"ב, ברזיל והודו, ומיד אחריהן ישראל ואיראן

בניית אתר חוות השרתים של גוגל בבני ציון

חברות הנדל"ן משקיעות מיליארדים בחוות שרתים. אבל לא כולם מרוצים

הרעב הגדול בקרב חברות להעביר את תשתית המחשוב שלהן לשרתים מרוחקים הקפיץ את הביקוש לחוות שרתים בישראל ● חברות הנדל"ן המובילות כבר עמוק בתחום אבל מתקשות לספק את הביקוש ● אילו חסמים עומדים בפניהן, ומה אפשר ללמוד מהתביעה של תושבי בני ציון נגד החווה של גוגל

אלון מאסק, מייסד ומנכ''ל טסלה / צילום: Shutterstock

חכו עם מחיאות הכפיים: העסקה הגדולה בין טסלה להרץ עוד רחוקה

העסקה בין טסלה להרץ התקבלה בתשואות על ידי שוק ההון ודחפה את שווי השוק של טסלה מעבר לטריליון דולר ● אבל כשיורדים לפרטים שלה מתגלים לא מעט מכשולים וסימני שאלה

רמת השרון. המכרז ממשיך את קדחת המכרזים שנרשמה באחרונה / צילום: Shutterstock, AmitL1

שפיר תשלם 138 מיליון שקל עבור קרקע למסחר ברמת השרון

החברה תשלם סכום של 138 מיליון שקל לא כולל מע"מ, עליו תוסיף עוד 16 מיליון שקל ● המחיר שבו זכתה החברה גבוה כמעט פי 15 ממחיר המינימום שננקב במכרז

מפעל סודהסטרים / צילום: Shutterstock

הביקוש התמתן - וסודהסטרים תיפרד מ-300 עובדים בישראל

מדובר בעובדים המועסקים בעיקר במפעל הייצור ברהט ● לאור ביקושי שיא שחוותה סודהסטרים בתקופת הקורונה, החברה גייסה לאורך המשבר מאות עובדים למפעלים ולמנגנון השירות, וכעת כשהביקוש התמתן, היא תפטר 300 עובדים ● סודהסטרים: "החלטה כואבת"

מזכ''ל האו''ם אנטוניו גוטרש ושר התקשורת יועז הנדל / צילום: דוברות משרד התקשורת

שת"פ בין ישראל לארה"ב והאו"ם לקידום הרגולציה על הרשתות החברתיות

שר התקשורת יועז הנדל והסנאטור האמריקאי בן ריי לוהאן דנו בשיתוף פעולה בין הרגולטורים כדי ליצור רגולציה יעילה על הרשתות החברתיות ● בפגישה עם מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש סוכם כי ישראל תיקח חלק בוועדה שתוקם באו"ם ותעסוק בנושא

הבורסה בת''א / צילום: שלומי יוסף

מדד ת"א 35 מטפס לשיא חדש; פריון עולה ב-2.7%, אלקטריאון ב-2.4%

מדד ת"א 35 מטפס בכ-0.3% לשיא חדש של 1,875 נקודות, ומדד ת"א 90 עולה בשיעור בכ-0.1% ● עליות באירופה ובחוזים ● הנפט עולה קלות, הביטקוין בירידה

בניין עיריית אשדוד. יחידת הצעירים בעיר זכתה בפרס / צילום: תמר מצפי

150 אלף שקל ליחידות הצעירים המצטיינות ברשויות המקומיות

יחידות הצעירים ברשויות המקומיות אשדוד, המועצה האזורית גליל תחתון, והמועצה המקומית כפר קמא זכו בפרסים בהיקף של מאות אלפי שקלים ● יובל שגב, ראש מרכז טכנולוגיות מתקדמות במערך הסייבר הלאומי, מצטרף לסטארט-אפ הרפואי Aidoc ● וגם: אגודת הידידים של תיאטרון בית ליסין חילקה פרסים ל-11 שחקנים, יוצרים ועובדים בהיקף כולל של 18 אלף דולר ● אירועים ומינויים

נדבורני יעקב - 012 / צילום: עינת לברון

יעקב נדבורני מונה למנכ"ל חברת הסטרימינג החדשה של קשת ו-RGE

נדבורני החל בהקמת החברה ובגיוס צוות עובדים חדש שיפעל בשלב הראשון מבניין קשת ● המטרה: אפליקציה שתרוץ על טלוויזיות חכמות ללא ממירים ובמחיר אטרקטיבי

משרדי רישום מקרקעין (טאבו), תל אביב / צילום: תמר מצפי

עבירת בנייה אצל השכן תמנע את רישום הטאבו לכל הבניין?

ביהמ"ש המחוזי בבאר שבע הטיל מעין "עונש קולקטיבי" על בניין שבדירה אחת בו יש חריגות בנייה

אבי צבי, מנכ''ל פרטנר / צילום: ישראל שם טוב

לקוחות רבים מדווחים על תקלה בשירותי האינטרנט של פרטנר

לקוחות פרטנר חווים בשעה האחרונה קשיים בגלישה באינטרנט ● לקוחות שפנו לגלובס ציינו כי אין שירותי אינטרנט, ובמוקד החברה לא ניתן לקבל מענה ● בחברה הסבירו כי הייתה תקלה נקודתית שנפתרה, ואולם בעקבות העומסים שהצטברו, האינטרנט בשירותים הנייחים והסלולריים טרם חזר לעבודה סדירה

בועז סטמבלר / צילום: לפ''מ

מנכ"ל לשכת הפרסום הממשלתית בועז סטמבלר פורש מתפקידו

סטמבלר הודיע למנכ"ל משרד רה"מ כי החליט שלא לממש את האופציה לקדנציה נוספת ● בתקופה הקרובה צפויה לקום ועדת איתור שתבחר את המנכ"ל החדש