גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

אלבום התמונות של כהונת טראמפ: האם נזכור את המפגש בצפון קוריאה או את המהומות בקפיטול?

מנאום ההשבעה הלוחמני, דרך צעדות המחאה של מיליוני נשים נגדו, הדחת ראש האף.בי.איי, מפגש הפסגה עם הרודן קים ג'ונג און, הקמת חומה במקסיקו, חיסול מנהיג דאע"ש ש"מת כמו פחדן", מותו של ג'ורג' פלויד ועד נסיון ההשתלטות על הקפיטול ● אלו האירועים שנזכור במיוחד מארבע השנים הסוערות של טראמפ בית הלבן

דונלד טראמפ זורק את כובעו לתומכיו באחד הקמפיינים שלו בפנסילבניה / איור: Alex Brandon, Associated Press
דונלד טראמפ זורק את כובעו לתומכיו באחד הקמפיינים שלו בפנסילבניה / איור: Alex Brandon, Associated Press

20 בינואר 2017

טקס ההשבעה של דונלד טראמפ לנשיאות / צילום: בריאן סניידר, רויטרס

טראמפ מגיע לטקס ההשבעה לנשיא ארה"ב חודשיים לאחר שניצח את הבחירות על אף רוב התחזיות של הסוקרים והפרשנים הפוליטיים והוותיקים. המהפך הושלם. במקום נאום מאחד ומרגיע, כפי שרבים ציפו מטראמפ לשאת בטקס, הוא נשא נאום תוקפני שנראה היה כהמשך ישיר לקמפיין שלו כשהוא תוקף את הממשל הקודם, "הפוליטיקאים הישנים", "הממסד הישן" וכך הלאה.

21 בינואר 2017

צעדת הנשים בוושינגטון  / צילום: בריאן וולסטון, רויטרס

יום למחרת השבעתו של טראמפ, צעדו מיליוני נשים בוושינגטון ברחבי ארה"ב במחאה על יחסו המזלזל והתבטאויותיו הפוגעניות כלפי נשים במהלך הקמפיין נגד הילארי קלינטון ובכלל. רבות מהן חבשו כובעי צמר ורודים שנסרגו במיוחד לאירוע שנקראו "pussy hats" במחאה. ההערכה היא שכ-500 אלף נשים הפגינו בוושינגטון, 750 אלף בלוס אנג'לס, 400 אלף בניו יורק ועוד מיליונים ברחבי המדינה.

20 במאי 2017 

חניכת "המרכז הבינלאומי למאבק באידאולוגיות קיצוניות", ערב הסעודית / צילום: Associated Press

בעת חניכת "המרכז הבינלאומי למאבק באידאולוגיות קיצוניות" בערב הסעודית, נלקחה התמונה הזו שבה נראים טראמפ, נשיא מצרים עבד אל פתח א-סיסי והמלך סלמאן מלטפים גלובוס מואר שהזכיר לרבים כדור בדולח, דבר שזכה באופן מיידי להרבה ממים ברשת (משר הטבעות ועד מלחמת הכוכבים).

22 במאי 2017

ביקור טראמפ בישראל / צילום: Jonathan Ernst, רויטרס

לא עברה חצי שנה מרגע כניסתו לבית הלבן וטראמפ כבר קפץ לביקור נשיאותי ראשון בירושלים. בין הכותל המערבי, יד ושם, משכן הנשיא ומעון ראש הממשלה בבלפור, טראמפ הספיק גם להתחייב לסייע בהבאת הסכם שלום של ישראל עם הפלסטינים. כחצי שנה לאחר מכן בדצמבר, טראמפ הכיר רשמית בירושלים כבירתה של ישראל והורה על תכנון מעבר של השגרירות האמריקאית מתל אביב לבירה. ב-25 במאי 2019, טראמפ חתם על הצהרה שמכירה בריבונות הישראלית על רמת הגולן. ב-28 בינואר השנה, טראמפ הציג את "עסקת המאה" שכוללת הכרה מחודשת בירושלים כבירת ישראל, חזון שתי מדינות לשני עמים וחילופי שטחים בנגב.

8 ביוני 2017

עדותו של ראש האפ.בי.אי לשעבר, ג’יימס קומי / צילום: Jonathan Ernst, רויטרס

ראש האפ.בי.אי לשעבר, ג'יימס קומי, מעיד בפני ועדת המודיעין של הסנאט על חקירת הקשר בין רוסיה לבין מטה הבחירות של טראמפ וההשפעה הכללית של הרוסים על מערכת הבחירות של 2016. ״הנשיא פיטר אותי בגלל חקירת רוסיה״, אמר קומי שפוטר בחודש מאי. הוא הוסיף עוד כי בגלל שהיה מודאג מכך שהנשיא ישקר בעתיד לגבי הדברים שנאמרו בפגישות ביניהם, הוא תיעד אותן. "ידעתי שעלול לבוא היום בו אהיה זקוק לתיעוד של מה שהיה לא רק בשביל להגן על עצמי אלא גם על האפ.בי.אי".

11 באוגוסט 2017

מפגן השנאה בשארלוטסוויל בווירג’ינה  / צילום: Stephanie Keith, רויטרס

מפגן השנאה בשארלוטסוויל בווירג'ינה נמשך יומיים שבהם הפגינו ארגוני "עליונות לבנה" במחאה על הכוונה להסיר פסל של מפקד צבא הדרום, הגנרל רוברט לי. המפגינים נשאו לפידים ושרו סיסמאות כגון "היהודים לא יחליפו אותנו" ו"חיי לבנים חשובים" והנואמים שיבחו את היטלר ואת טראמפ. במהרה האירוע הפך לאלים כאשר מפגינים הגיעו למחות מול מפגן השנאה. בעוד שפוליטיקאים רבים גינו את האלימות, טראמפ לא הצליח להוציא הודעת גינוי חד משמעית לגזענים ואמר כי "הוא מגנה את תצוגת השנאה, הקנאות והאלימות מכל הצדדים בווירג'יניה" - מלים שהדהימו את אמריקה

16 ביולי 2018

הפגישה של טראמפ ופוטין בהלסינקי, פינלנד / צילום: Pablo Martinez Monsivai, Associated Press

חקירת המעורבות של רוסיה בבחירות של 2016 עדיין הייתה בעיצומה בארה"ב כשטראמפ החליט בכל זאת להיפגש אחד על אחד עם פוטין בהלסינקי, פינלנד. טראמפ לא ביטל את הפסגה למרות ששלושה ימים לפני כן, התובע המיוחד רוברט מולר האשים תריסר קציני מודיעין צבאיים רוסים בפריצה והדלפת דוא"ל של המפלגה הדמוקרטית במהלך בחירות. 2016. הוא גם לא ביקש לדחות את הפגישה לאחר שמנהל הביון הלאומי, הזהיר כי "רוסיה ממשיכה במאמציה לערער את הדמוקרטיה שלנו".

22 בדצמבר 2018 - 25 בינואר 2019

 השבתת הממשל הארוכה ביותר בהיסטוריה האמריקאית / צילום: Andrew Harnik, Associated Press

ב-22 בדצמבר החלה השבתת הממשל הארוכה ביותר בהיסטוריה האמריקאית, שארכה 35 ימים. השבתת הממשל מוכרזת אחרי שהקונגרס נכשל באישרור התקציב לפעולות הממשלה. מאחר שחלק ניכר מהתקציב אינו מעוגן בחוק, מתרחש מצב של "פער מימון" שמביא לכך שהממשל הפדרלי מתחיל להשבית פעילויות. הפעם זה קרה כשהרפובליקאים לא השיגו רוב להעברת התקציב שכלל מימון לבניית החומה בגבול עם מקסיקו. 800 אלף עובדי ממשלה הוצאו לחופשה כפויה ומשרדי ממשלה וסוכנויות פדרליות נסגרו.

30 ביוני 2019

מפגש הפסגה בין קים ג’ונג און לדונלד טראמפ / צילום: KEVIN LAMARQUE, רויטרס

מפגש הפסגה בין הרודן קים ג'ונג און למנהיג העולם החופשי, דונלד טראמפ, שהפך בכך לנשיא האמריקאי המכהן הראשון, שמבקר בצפון קוריאה. מאז נראה שסיפור החברות בין השניים שהספיקו לכנות אחד את השני בכינויי גנאי (Rocket Man לדוגמה). כך או כך המפגש בין השניים הצית את דמיון העולם לאפשרות שצפון קוריאה תחדול מלאיים על העולם באמצעות הנשק הגרעיני שלה. כשנה וחצי חלפו מאז הפסגה, הערוצים הדיפלומטיים די נותקו ופיוניאנג אף איימה לבטל את כל ההסכמים שהושגו בין המדינות מאז.

26 ביולי 2019

טראמפ מבקר בחומה שנבנית על גבול מקסיקו / צילום: Carlos Barria, רויטרס

בית המשפט העליון פסק כי הממשל האמריקאי יוכל לנצל את תקציב משרד הביטחון לצורך בניית חומה באורך 150 ק"מ בעלות של 2.5 מיליארד דולר לאורך הגבול עם מקסיקו. טראמפ חגג את ההחלטה בציוץ בטוויטר ובמסיבות עיתונאים שבהן כינה את החלטת העליון (5:4) כ"ניצחון גדול" וכמימוש הבטחת הבחירות שלו. זאת למורת רוחם של הדמוקרטים וממשלת מקסיקו שהתנגדו לבנייה. במהלך הקמפיין הנוכחי לקדנצייה שנייה, ביקר טראמפ בחומה שטרם הושלמה.

26 באוקטובר 2019

מנהיג דע"ש, אבו בכר אל־בגדאדי / צילום: Associated Press

"אבו בכר אל-בגדאדי מת.... הוא מת כמו כלב. הוא מת כמו פחדן מוג לב. הוא מת כשהוא מייבב, מתייפח וצורח... העולם הרבה יותר בטוח עכשיו". במלים אלה פתח תיאר טראמפ את מותו של מנהיג דאעש במהלך מבצע של הכוחות המיוחדים של ארה"ב. מספר ימים לאחר מכן, טראמפ פירסם תמונה בחשבון הטוויטר שלו שבו הוא נראה מעניק אות גבורה לכלב שנפצע במבצע.. במהרה התגלה כי התמונה מזויפת וכי ראשו וגופו של ג'יימס מק'קלהון, גיבור מלחמת וייטנאם, הוחלף בכלב הפצוע, קונאן.

25 במאי 2020

הפגנות ברחבי ארה"ב בעקבות רציחתו של ג'ורג' פלויד ע"י המשטרה / צילום: Julio Cortez, Associated Press

מותו של ג'ורג' פלויד מתחת לברכו של שוטר לבן שחנק אותו במשך 8 דקות ו-46 שניות הסיט את אמריקה ממסלולה הטבעי במשך שבועות וחודשים שלמים. לא עבר הרבה זמן מרגע הפצת הסרטון שבו הוא נראה מחרחר למוות ועד שהזעם יצא לרחובות והכאוס השתלט על ערים רבות ברחבי ארה"ב. הנשיא טראמפ הביע את רתיעתו מהאלימות ובכך פספס "רגע נשיאותי" שבו הוא יכול היה להיות המאחד הלאומי. תנועת Black Lives Matters שגשגה מאז ולפחות לפי סטטיסטיקות עכשוויות, נראה כי היא השפיעה על שחורים רבים להצביע בבחירות הנוכחיות.

6 בינואר 2021

מפגינים תומכי טראמפ שועטים על גבעת הקפיטול / צילום: Reuters, Shannon Stapleton

בשעה שבסנאט ובבית הנבחרים התכנסו כדי לאשר את ספירת הקולות של חבר האלקטורים ולהכריז סופית על נצחונו של ביידן בבחירות, מאות תומכי טראמפ ואנשי ימין קיצוני הסתערו על בניין הקפיטול כדי למחות על תוצאות הבחירות בארה"ב ולתבוע את ניצחונו של טראמפ. האירוע הביטחוני החריג הסתיים עם חמישה הרוגים.

20 בינואר 2021

חיילי המשמר הלאומי נפרשים לקראת ההשבעה של ביידן / צילום: Associated Press, J. Scott Applewhite

וושינגטון מתכוננת לטקס השבעת ג'ו ביידן לנשיאות תחת אבטחה כבדה וחששות מאירוע ביטחוני חמור בעקבות ההסתערות על הקפיטול בתחילת החודש.

עוד כתבות

ילדי הרילוקיישן / צילום: Shutterstock

חושבים לעבור לעבוד במדינה אחרת? הכתבה הזו בשבילכם

בישראל תופעת הרילוקיישן כמעט לא נחקרה, אבל בעולם נעשו לא מעט מחקרים על "ילדי התרבות השלישית" ● סקירה שלהם שפורסמה לאחרונה מגלה מאפיינים משותפים ● לפעמים, הקליטה חזרה בארץ המקור קשה יותר מההיטמעות בתרבות החדשה

לחסוך מס / צילום: Shutterstock

הרגע האחרון ממש: איך לחסוך מס לקראת סוף השנה?

סוף שנה מסמנת במקרים רבים הזדמנות אחרונה לנקות שולחן מחובות מס וחובות דיווח שונות לרשות המסים ● האם יש דרך לחסוך במס על רווחים מהשקעות בשוק ההון, ומה עם זירת הקריפטו?  מומחי מס עונים לפני ההגעה לקו הגמר של שנת 2021

הקבינט המתוכנן (משמאל): שרת החוץ אנלנה ברבוק (ירוקים), שר הכלכלה והאקלים רוברט האבק (ירוקים), הקאנצלר אולף שולץ (סוציאל־דמוקרטים), שר האוצר כריסטיאן לינדנר (ליברלים) ושר התחבורה פולקר ויסינג (ליברלים) / צילום: Associated Press, Markus Schreiber

להתראות מרקל, שלום קנאביס: הממשלה החדשה בגרמניה מתכננת מהפכה

הקואליציה החדשה תחת הקאנצלר שולץ מתכננת שינויים דרמטיים בכלכלה הגדולה באירופה אחרי כמה עשורים של קיפאון יחסי ושמירה על מסגרת תקציב ● השינויים שמבשר ההסכם הקואליציוני אמורים להדהד ביבשת עוד שנים רבות, ולהיות שווים הרבה מאוד כסף למי שיידעו לנצל אותם - תאגידים, חברות פרטיות ויזמים חדשים

באר שבע. מאות מיליוני שקלים הושקעו בעידוד חברות הייטק להקים מרכזי פיתוח בעיר / צילום: Shutterstock

מה לא עבד בהגירה של ענקיות הטכנולוגיה לבאר שבע ולמה לא כולם מרוצים מהקמפיינים הראוותניים בהייטק?

המחקר שחשף למה הגירת ענקיות לפריפריה לא עבדה מעולם, הוויכוח על ההקלות להייטקיסטים ברילוקיישן, התוכנית החדשה של משרד המשפטים לשינוי חוקי המשחק ברשת, והביקורת הגוברת על הקמפיינים לגיוס מועמדים - זה היה השבוע בעמודי ההייטק והמדע של גלובס

האם מנהלים בכלל קוראים מאמרים? / צילום: Shutterstock

מתים לדעת כמה מרוויחים הקולגות? מחקרים מראים שלא בטוח שכדאי לכם

שקיפות בשכר - כן או לא? האם חשיפת הנתונים משפיעה לחיוב על מוטיבציה ושימור עובדים, או שהחסרונות גוברים על היתרונות? המחקר הניב תוצאות מעניינות ● ניהול וקריירה

רו''ח חן שרייבר / צילום: כדיה לוי

לשכת רואי החשבון קוראת להסדרת מיסוי הקריפטו: "זמן להחלטות אמיצות"

רו"ח חן שרייבר הודיע על הקמת ועדת מומחים שתפעל לגיבוש המלצות מיידיות בנושא: "לא יעלה על הדעת שמאות אלפי ישראלים קונים ומוכרים קריפטו תוך הפרת החוק, אי דיווח לרשות המסים והיעדר אכיפה ופיקוח רגולטוריים"

נמל חיפה / צילום: איל יצהר

מהאייפון ועד הרכב החדש: תמשיכו לחכות חודשים, ובקרוב כנראה גם תשלמו יותר

בנוסף לבעיות ברחבי העולם, לישראל יש את האתגרים הייחודיים שלה שמוסיפים אש למדורה ● בראש הרשימה: הנמלים הימיים שמובילים לניפוח נוסף של העלות לצרכן ● החדשות הרעות: המצב צפוי להחמיר בחודשים הקרובים

נרקיסים בנחל חצץ / צילום: מיכה ארז

בעקבות פריחת הנרקיסים ומזג האוויר המושלם: חנוכה הוא הזמן לטייל בנגב

5 מסלולים דרומיים למשפחות עם נוף מפעים, ציורי סלע מסתוריים ובריכות שאפשר לטבול בהן אפילו בחורף

כפיר דמרי / צילום: איתי סליקטר

ממי הוא לומד מה כוח־העל שלו ואיזה סרט עלה כמו בראשית1: ההמלצות של מייסד SpaceIL

החופשה בישראל שגורמת לו להרגיש בשוויץ, ההרצאה שהוא חוזר אליה בכל תחילת מיזם והמסעדה שהוא אוכל בה כבר 20 שנה ● 5 המלצות של כפיר דמרי, מייסד SpaceIL

מירב כהן, השרה לשוויון חברתי / צילום: יונתן בלום

הצעת חוק חדשה תאפשר חידוש אוטומטי בהנחה בארנונה לאזרחים ותיקים

כיום נדרשים אזרחים ותיקים בכל שנה מחדש להגיש בקשה להנחה מהרשות המקומית בכפוף לבדיקת הכנסות ● הבירוקרטיה הכרוכה בכך גורמת לרבים מהם לוותר על הזכות המוקנית להם בחוק להנחה משמעותית של 30% מגובה הארנונה ● מרגע אישור החוק במליאה, אזרח ותיק שמלאו לו 75 שנים וניתנה לו הנחה בארנונה לפי חוק "אזרחים ותיקים", יהיה זכאי לקבלתה באופן אוטומטי גם ללא הגשת בקשה מחודשת

ביטקוין / אילוסטרציה: Shutterstock

אחרי הנפילה, הירידות בביטקוין התמתנו

הביטקוין שווה עכשיו כ-49 אלף דולר למטבע - ירידה של 10.5% תוך יממה ● האת'ריום שווה 4,090 דולר למטבע - ירידה של 4.6% תוך יממה ● על פי פלטפורמת הנתונים Coingecko, שווי השוק של 11,389 מטבעות הקריפטו שהיא עוקבת אחריהם ירד היום בכ-9.2% ל-2.4 טריליון דולר

מיכל גרינשטיין / צילום: איל יצהר

"משפחות מבוססות מרוויחות ממנה יותר": מייסדת "חיסכון לכל ילד" מודה שמשהו השתבש בדרך

פרופ' מיכל גרינשטיין וייס: "רצינו להיכנס לתוכניות הלימודים בגנים ובבתי הספר. למה שלא ילמדו דרך חיסכון מתמטיקה? בארה"ב שולחים את הילדים לטיול בית ספר לבנק ולקולג', כדי שיבינו שאם יחסכו כסף יוכלו לרכוש השכלה גבוהה" ● פורטפוליו

בריטניה לקראת חג המולד, 2021 / צילום: Associated Press, Alberto Pezzali

מיוון ועד סינגפור: כך מגבירות המדינות את הלחץ על הלא מחוסנים

עוד ועוד מדינות מטילות מגבלות וקנסות על בלתי מחוסנים, כמדיניות מועדפת נגד הווריאנט החדש ● באירופה מובילות אוסטריה ויוון, אך לא רק הן – גם גרמניה, ספרד, אוקראינה וסלובקיה מתמקדות בהם ● בסינגפור לא מחייבים להתחסן, אבל מי שלא יעשה כן ויחלה בקורונה, ייאלץ לשלם על הטיפול מכיסו

ביטקוין / צילום: Shutterstock, Wit Olszewski

מיהו יוצר הביטקוין סאטושי נקמוטו? מה אנחנו יודעים עליו, ובעיקר מה לא

בעידן שבו קשה להישאר אנונימי, זהותו של ממציא המטבע הקריפטוגרפי הראשון נותרה תעלומה ● האם מדובר באדם אחד והאם הוא עדיין בחיים בכלל? מה אנחנו יודעים על סאטושי נקמוטו והאם בקרוב נדע עליו יותר?

נתב''ג, השבוע. הידוק מגבלות עולמי / צילום: Associated Press, Ariel Schalit

יכול להיות שהסגרים היו לשווא? כנראה שאף אחד לא באמת יודע

עם איום האומיקרון, נדמה ששאלת הסגר שוב מרחפת. אך הצניעות המדעית מחייבת להודות: אחרי קרוב לשנתיים של מאמץ מחקרי חסר תקדים, עדיין לא ידוע מספיק על המדיניות הדרמטית ביותר שננקטה במגפה ● זה קורה גם כי אנחנו נמנעים מלהשתמש במידע הכי מועיל: האנושות עצמה ● כשמדובר בחיסונים מובן מאליו שיש צורך בקבוצת ביקורת - אז איך זה שמחוץ לגבולות הרפואה אנחנו כל כך מפחדים מניסויים בבני אדם?

כרם תשע / צילום: דיויד סילברמן

חגית אברון תופרת לכם יום: בין עמק יזרעאל להר תבור - פחמימות, יין והיסטוריה

בוקר שמתחיל בלחמניות צ'ופצ'יק שגולדה מאיר אהבה, ממשיך בטעימת יין ספוג בגעגוע ונגמר אחר הצהריים במוזיאון היחיד בארץ לשחזור מלאכות הדפוס

חצי שעה של השראה, עם ליאור וילצ׳ינסקי / צילום: מנחם רייס, שריי עוז

הכירו את האישה שבנתה עסק ענק מעסקים קטנים

ליאור וילצ'ינסקי, מייסדת משותפת ומנכ"לית של "חשבונית ירוקה", היא האישה שמנהלת את הכספים לכמעט מאה אלף עסקים בישראל, ושגייסה לאחרונה 20 מיליון דולר מקרן השקעות ● שיחה עם מנהלת שידעה לגדול לאט ● חצי שעה של השראה

צביקה ויליגר, מבעלי השליטה בוילי פוד / צילום: איל יצהר

וילי פוד: "פועלת לצמצם את השפעת ההתייקרויות על המכירה ללקוחותיה"

בשורה התחתונה, הרווח הנקי של וילי פוד, שבשליטת האחים יוסי וצביקה ויליגר, התכווץ בכ-80% ברבעון ● החברה אומרת שהיא "פועלת ככל יכולתה לשימור קצב קבלת הסחורות על מנת לצמצם את השפעת ההתייקרויות והעיכובים על המכירה ללקוחותיה"

משפחת גת-טובול. רעות, אוריאן, נגה ואחינועם / צילום: איל מרגולין

"לילדות יש חשיבה כלכלית שמרנית. הן לא קיבלו את זה מאיתנו": משפחות ישראליות מדברות על כסף

כמה דמי כיס הילדים מקבלים, איך לומדים לחסוך, על מה מעודדים אותם להוציא ואיפה עוברים הקווים האדומים? ● ארבע משפחות מספרות בגילוי לב על תפיסת החינוך הפיננסי שלהן ● פרויקט מיוחד על כסף וחיסכון להורים וגם לילדים

נמל חיפה החדש / צילום: איל יצהר

המשבר רחוק מסיום: הפקק בשרשראות האספקה לא ישתחרר בקרוב (וגם המחירים לא יירדו)

מחירי השילוח הבינלאומי ששברו שיאים השנה מתחילים לרדת, אבל זה לא מתגלגל להוזלת מוצרים וגם לא מבשר על שינוי מגמה ● פקקי האוניות אמנם מתקצרים בעקבות סיום הזמנות המלאים לכריסמס, אבל צווארי בקבוק עדיין ניכרים לכל אורך שרשרת האספקה וגורמים להתייקרויות