גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

אלבום התמונות של כהונת טראמפ: האם נזכור את המפגש בצפון קוריאה או את המהומות בקפיטול?

מנאום ההשבעה הלוחמני, דרך צעדות המחאה של מיליוני נשים נגדו, הדחת ראש האף.בי.איי, מפגש הפסגה עם הרודן קים ג'ונג און, הקמת חומה במקסיקו, חיסול מנהיג דאע"ש ש"מת כמו פחדן", מותו של ג'ורג' פלויד ועד נסיון ההשתלטות על הקפיטול ● אלו האירועים שנזכור במיוחד מארבע השנים הסוערות של טראמפ בית הלבן

דונלד טראמפ זורק את כובעו לתומכיו באחד הקמפיינים שלו בפנסילבניה / איור: Alex Brandon, Associated Press
דונלד טראמפ זורק את כובעו לתומכיו באחד הקמפיינים שלו בפנסילבניה / איור: Alex Brandon, Associated Press

20 בינואר 2017

טקס ההשבעה של דונלד טראמפ לנשיאות / צילום: בריאן סניידר, רויטרס

טראמפ מגיע לטקס ההשבעה לנשיא ארה"ב חודשיים לאחר שניצח את הבחירות על אף רוב התחזיות של הסוקרים והפרשנים הפוליטיים והוותיקים. המהפך הושלם. במקום נאום מאחד ומרגיע, כפי שרבים ציפו מטראמפ לשאת בטקס, הוא נשא נאום תוקפני שנראה היה כהמשך ישיר לקמפיין שלו כשהוא תוקף את הממשל הקודם, "הפוליטיקאים הישנים", "הממסד הישן" וכך הלאה.

21 בינואר 2017

צעדת הנשים בוושינגטון  / צילום: בריאן וולסטון, רויטרס

יום למחרת השבעתו של טראמפ, צעדו מיליוני נשים בוושינגטון ברחבי ארה"ב במחאה על יחסו המזלזל והתבטאויותיו הפוגעניות כלפי נשים במהלך הקמפיין נגד הילארי קלינטון ובכלל. רבות מהן חבשו כובעי צמר ורודים שנסרגו במיוחד לאירוע שנקראו "pussy hats" במחאה. ההערכה היא שכ-500 אלף נשים הפגינו בוושינגטון, 750 אלף בלוס אנג'לס, 400 אלף בניו יורק ועוד מיליונים ברחבי המדינה.

20 במאי 2017 

חניכת "המרכז הבינלאומי למאבק באידאולוגיות קיצוניות", ערב הסעודית / צילום: Associated Press

בעת חניכת "המרכז הבינלאומי למאבק באידאולוגיות קיצוניות" בערב הסעודית, נלקחה התמונה הזו שבה נראים טראמפ, נשיא מצרים עבד אל פתח א-סיסי והמלך סלמאן מלטפים גלובוס מואר שהזכיר לרבים כדור בדולח, דבר שזכה באופן מיידי להרבה ממים ברשת (משר הטבעות ועד מלחמת הכוכבים).

22 במאי 2017

ביקור טראמפ בישראל / צילום: Jonathan Ernst, רויטרס

לא עברה חצי שנה מרגע כניסתו לבית הלבן וטראמפ כבר קפץ לביקור נשיאותי ראשון בירושלים. בין הכותל המערבי, יד ושם, משכן הנשיא ומעון ראש הממשלה בבלפור, טראמפ הספיק גם להתחייב לסייע בהבאת הסכם שלום של ישראל עם הפלסטינים. כחצי שנה לאחר מכן בדצמבר, טראמפ הכיר רשמית בירושלים כבירתה של ישראל והורה על תכנון מעבר של השגרירות האמריקאית מתל אביב לבירה. ב-25 במאי 2019, טראמפ חתם על הצהרה שמכירה בריבונות הישראלית על רמת הגולן. ב-28 בינואר השנה, טראמפ הציג את "עסקת המאה" שכוללת הכרה מחודשת בירושלים כבירת ישראל, חזון שתי מדינות לשני עמים וחילופי שטחים בנגב.

8 ביוני 2017

עדותו של ראש האפ.בי.אי לשעבר, ג’יימס קומי / צילום: Jonathan Ernst, רויטרס

ראש האפ.בי.אי לשעבר, ג'יימס קומי, מעיד בפני ועדת המודיעין של הסנאט על חקירת הקשר בין רוסיה לבין מטה הבחירות של טראמפ וההשפעה הכללית של הרוסים על מערכת הבחירות של 2016. ״הנשיא פיטר אותי בגלל חקירת רוסיה״, אמר קומי שפוטר בחודש מאי. הוא הוסיף עוד כי בגלל שהיה מודאג מכך שהנשיא ישקר בעתיד לגבי הדברים שנאמרו בפגישות ביניהם, הוא תיעד אותן. "ידעתי שעלול לבוא היום בו אהיה זקוק לתיעוד של מה שהיה לא רק בשביל להגן על עצמי אלא גם על האפ.בי.אי".

11 באוגוסט 2017

מפגן השנאה בשארלוטסוויל בווירג’ינה  / צילום: Stephanie Keith, רויטרס

מפגן השנאה בשארלוטסוויל בווירג'ינה נמשך יומיים שבהם הפגינו ארגוני "עליונות לבנה" במחאה על הכוונה להסיר פסל של מפקד צבא הדרום, הגנרל רוברט לי. המפגינים נשאו לפידים ושרו סיסמאות כגון "היהודים לא יחליפו אותנו" ו"חיי לבנים חשובים" והנואמים שיבחו את היטלר ואת טראמפ. במהרה האירוע הפך לאלים כאשר מפגינים הגיעו למחות מול מפגן השנאה. בעוד שפוליטיקאים רבים גינו את האלימות, טראמפ לא הצליח להוציא הודעת גינוי חד משמעית לגזענים ואמר כי "הוא מגנה את תצוגת השנאה, הקנאות והאלימות מכל הצדדים בווירג'יניה" - מלים שהדהימו את אמריקה

16 ביולי 2018

הפגישה של טראמפ ופוטין בהלסינקי, פינלנד / צילום: Pablo Martinez Monsivai, Associated Press

חקירת המעורבות של רוסיה בבחירות של 2016 עדיין הייתה בעיצומה בארה"ב כשטראמפ החליט בכל זאת להיפגש אחד על אחד עם פוטין בהלסינקי, פינלנד. טראמפ לא ביטל את הפסגה למרות ששלושה ימים לפני כן, התובע המיוחד רוברט מולר האשים תריסר קציני מודיעין צבאיים רוסים בפריצה והדלפת דוא"ל של המפלגה הדמוקרטית במהלך בחירות. 2016. הוא גם לא ביקש לדחות את הפגישה לאחר שמנהל הביון הלאומי, הזהיר כי "רוסיה ממשיכה במאמציה לערער את הדמוקרטיה שלנו".

22 בדצמבר 2018 - 25 בינואר 2019

 השבתת הממשל הארוכה ביותר בהיסטוריה האמריקאית / צילום: Andrew Harnik, Associated Press

ב-22 בדצמבר החלה השבתת הממשל הארוכה ביותר בהיסטוריה האמריקאית, שארכה 35 ימים. השבתת הממשל מוכרזת אחרי שהקונגרס נכשל באישרור התקציב לפעולות הממשלה. מאחר שחלק ניכר מהתקציב אינו מעוגן בחוק, מתרחש מצב של "פער מימון" שמביא לכך שהממשל הפדרלי מתחיל להשבית פעילויות. הפעם זה קרה כשהרפובליקאים לא השיגו רוב להעברת התקציב שכלל מימון לבניית החומה בגבול עם מקסיקו. 800 אלף עובדי ממשלה הוצאו לחופשה כפויה ומשרדי ממשלה וסוכנויות פדרליות נסגרו.

30 ביוני 2019

מפגש הפסגה בין קים ג’ונג און לדונלד טראמפ / צילום: KEVIN LAMARQUE, רויטרס

מפגש הפסגה בין הרודן קים ג'ונג און למנהיג העולם החופשי, דונלד טראמפ, שהפך בכך לנשיא האמריקאי המכהן הראשון, שמבקר בצפון קוריאה. מאז נראה שסיפור החברות בין השניים שהספיקו לכנות אחד את השני בכינויי גנאי (Rocket Man לדוגמה). כך או כך המפגש בין השניים הצית את דמיון העולם לאפשרות שצפון קוריאה תחדול מלאיים על העולם באמצעות הנשק הגרעיני שלה. כשנה וחצי חלפו מאז הפסגה, הערוצים הדיפלומטיים די נותקו ופיוניאנג אף איימה לבטל את כל ההסכמים שהושגו בין המדינות מאז.

26 ביולי 2019

טראמפ מבקר בחומה שנבנית על גבול מקסיקו / צילום: Carlos Barria, רויטרס

בית המשפט העליון פסק כי הממשל האמריקאי יוכל לנצל את תקציב משרד הביטחון לצורך בניית חומה באורך 150 ק"מ בעלות של 2.5 מיליארד דולר לאורך הגבול עם מקסיקו. טראמפ חגג את ההחלטה בציוץ בטוויטר ובמסיבות עיתונאים שבהן כינה את החלטת העליון (5:4) כ"ניצחון גדול" וכמימוש הבטחת הבחירות שלו. זאת למורת רוחם של הדמוקרטים וממשלת מקסיקו שהתנגדו לבנייה. במהלך הקמפיין הנוכחי לקדנצייה שנייה, ביקר טראמפ בחומה שטרם הושלמה.

26 באוקטובר 2019

מנהיג דע"ש, אבו בכר אל־בגדאדי / צילום: Associated Press

"אבו בכר אל-בגדאדי מת.... הוא מת כמו כלב. הוא מת כמו פחדן מוג לב. הוא מת כשהוא מייבב, מתייפח וצורח... העולם הרבה יותר בטוח עכשיו". במלים אלה פתח תיאר טראמפ את מותו של מנהיג דאעש במהלך מבצע של הכוחות המיוחדים של ארה"ב. מספר ימים לאחר מכן, טראמפ פירסם תמונה בחשבון הטוויטר שלו שבו הוא נראה מעניק אות גבורה לכלב שנפצע במבצע.. במהרה התגלה כי התמונה מזויפת וכי ראשו וגופו של ג'יימס מק'קלהון, גיבור מלחמת וייטנאם, הוחלף בכלב הפצוע, קונאן.

25 במאי 2020

הפגנות ברחבי ארה"ב בעקבות רציחתו של ג'ורג' פלויד ע"י המשטרה / צילום: Julio Cortez, Associated Press

מותו של ג'ורג' פלויד מתחת לברכו של שוטר לבן שחנק אותו במשך 8 דקות ו-46 שניות הסיט את אמריקה ממסלולה הטבעי במשך שבועות וחודשים שלמים. לא עבר הרבה זמן מרגע הפצת הסרטון שבו הוא נראה מחרחר למוות ועד שהזעם יצא לרחובות והכאוס השתלט על ערים רבות ברחבי ארה"ב. הנשיא טראמפ הביע את רתיעתו מהאלימות ובכך פספס "רגע נשיאותי" שבו הוא יכול היה להיות המאחד הלאומי. תנועת Black Lives Matters שגשגה מאז ולפחות לפי סטטיסטיקות עכשוויות, נראה כי היא השפיעה על שחורים רבים להצביע בבחירות הנוכחיות.

6 בינואר 2021

מפגינים תומכי טראמפ שועטים על גבעת הקפיטול / צילום: Reuters, Shannon Stapleton

בשעה שבסנאט ובבית הנבחרים התכנסו כדי לאשר את ספירת הקולות של חבר האלקטורים ולהכריז סופית על נצחונו של ביידן בבחירות, מאות תומכי טראמפ ואנשי ימין קיצוני הסתערו על בניין הקפיטול כדי למחות על תוצאות הבחירות בארה"ב ולתבוע את ניצחונו של טראמפ. האירוע הביטחוני החריג הסתיים עם חמישה הרוגים.

20 בינואר 2021

חיילי המשמר הלאומי נפרשים לקראת ההשבעה של ביידן / צילום: Associated Press, J. Scott Applewhite

וושינגטון מתכוננת לטקס השבעת ג'ו ביידן לנשיאות תחת אבטחה כבדה וחששות מאירוע ביטחוני חמור בעקבות ההסתערות על הקפיטול בתחילת החודש.

עוד כתבות

מצעד הגאווה יתקיים ביום שישי ה- 10 ביוני, והוא האירוע המרכזי והמסכם של אירועי הגאווה בעיר המתקיימים בימים אלה / צילום: Shutterstock, ColorMaker

שבועיים למצעד הגאווה בתל אביב: האם עשרות אלפי תיירים בדרך?

סגנית ראש עיריית תל אביב ומחזיקת תיק התיירות בעיר ציפי ברנד, מעריכה כי העיר תתמלא בכ-15 אלף תיירים שיגיעו ממדינות שונות: "תל אביב היא אחת הערים הראשונות שחוזרת לקיים את מצעד הגאווה, אחרי שנתיים של סגרים ושמיים סגורים"

יהודים בהר הבית. למצולמים אין קשר לכתבה / צילום: Associated Press, Maya Alleruzzo

על השופט שהפך תוך ימים מ"עוכר ישראל" ל"נער גבעות", ועל הידרדרות השיח הציבורי

שופט השלום ציון סהראי זכה לאחרונה למבול תגובות נזעמות, פעם מימין ופעם משמאל ● נראה שבשני המקרים איש לא טרח לקרוא ולהבין את ההחלטות עצמן ● דוגמה מובהקת לרוח הזמן שבו השיח נעשה אינפנטילי ורדוד מיום ליום, ואנשים זוכים לשיימינג על בסיס כותרות וחלקי משפטים

גילעד אלטשולר / צילום: איל יצהר

כל הדרך למטה: מה קרה לבית ההשקעות אלטשולר שחם?

אחרי שנים שבהן אלטשולר שחם היה מלך בתי ההשקעות בישראל, עם מגע ידי הזהב של המייסד והמנכ"ל גילעד אלטשולר - הגיע השפל, והלקוחות הבורחים כבר לקחו איתם כ-30 מיליארד שקל בפדיונות ● אז מה בעצם הוביל לנפילה והאם יש סיכוי להתאוששות מטאורית בקרוב?

מייסדי סטארקוור: אלי בן־ששון ואורי קולודני / צילום: נטלי שור

קרן ההון סיכון המפורסמת מזהירה ממשבר ארוך, אבל תחום אחד עדיין פורח

קרן סקויה, שנחשבת לאחת הגדולות והנחשבות בעמק הסיליקון, המליצה ליזמים שלה להתכונן למשבר ממושך ● ועדיין הסטארט-אפים בעולמות הקריפטו ממשיכים לגייס מימון גבוה בשווי חלומי, כמו זה שקיבלה השבוע חברת הקריפטוגרפיה הישראלית סטארקוור ● השבוע שהיה בהייטק ומדע

מודעת הדרושים של זרמון / צילום: צילום מסך

גם אני פה: המחאה הנשית נגד האפליה בשפה הפרסומית תופסת תאוצה

מודעת גיוס עובדים של משרד זרמון, שפנתה לגברים בלבד, עוררה סערה בענף הפרסום - והציתה את הדיון על הנטייה להשתמש בקמפיינים בלשון זכר בלבד ● בשיחה עם גלובס מציעות המנהלות הבכירות בענף גישה חלופית, ותולות תקווה בדור הצעיר שיחולל את השינוי

משרדי יאנדקס במוסקבה / צילום: Shutterstock, evgris

שירות הביטחון הרוסי "יושב" על יאנדקס - אז מדוע בממשלה מתעקשים להעביר אותה לישראל?

בזמן שבו שירות הביטחון הרוסי מהדק את הפיקוח על יאנדקס, שירות המוניות שלה מוחרם על ידי המדינות הבלטיות ושירות המשלוחים נסוג מבריטניה וצרפת, פועלת ממשלת ישראל לחבק את הקשר עם "הגוגל הרוסי" ● בינתיים, בקשת שר האוצר ליברמן ושרת החדשנות אורית פרקש-הכהן לכנס דיון בדבר העברת המטה של החברה הרוסית לישראל זוכה להתנגדות בספסלי האופוזיציה

אילון מאסק, מנכ''ל טסלה / צילום: Reuters, Steve Nesius

אילון מאסק טוען: ביל גייטס הימר במיליארדים נגד טסלה

"מכיוון שלגייטס עדיין יש פוזיציית שורט של מיליארדי דולרים מול טסלה בזמן שהוא טוען שהוא פועל בתחום ההתחממות הגלובלית, אני מניח שגם לי יש כמה בעיות אמון איתו", כתב מנכ"ל טסלה אילון מאסק בטוויטר

עדן בן זקן / צילום: צילום מסך מיו טיוב

הלהיט שכבש את יוטיוב למרות כל הביקורות

איזו סדרה ישראלית מסעירה את נטפליקס, מה זה מדד המדינה הטובה, איזה אירוע ספורט העסיק את הגולשים במיוחד ולמה כולם הפסיקו לדאוג מהקורונה ● על מה כולם דיברו השבוע

שבט לוי בעבודת המשכן / צילום: הדפס מאוסף פיליפ מדהרסט של איורי התנ''ך, wikimedia.org

מעטים אבל יעילים: שבט לוי יכול לשמש לנו מודל למנגנון פקידותי ובסיס לכלכלה אחראית

מה הקשר בין פרשת במדבר למשל האיש השמן והרזה וליעילות המגזר הציבורי? ● פרשת השבוע במבט כלכלי, מדור חדש

ממלכת החלבה בשוק מחנה יהודה. מימין: אורי ממן, דביר מועלם ושמעון ששון. / צילום: איל יצהר

דוכן החלבה שנוסד במרוקו ועבר לשוק מחנה יהודה: ביקור במוסד ירושלמי

הם מתחילים לעבוד רק בתשע, חייבים לדעת אנגלית כדי להסתדר עם התיירים
ולא מפסיקים לאכול ● ביקור בממלכת החלבה בשוק מחנה יהודה ● הברזייה

מחירי השכירות בעליה חדה / איור: גלובס

"לחצנו יד, סיכמנו על מחיר, וכמה שעות אחר כך הוא כבר זינק": כך נראית מצוקת שוכרי הדירות בישראל

קרן ודני חיפשו לשכור דירת 4 חדרים ברמת השרון, גילו שהמחיר זינק בתוך חודשים ספורים, והרימו ידיים; שחר משלם על דירה שכורה בהוד השרון 1,000 שקל יותר מהדיירים הקודמים ול' מעידה: "אנחנו העניים החדשים" ● מחירי השכירות זינקו בערים רבות בישראל בעשרות אחוזים בתוך שנה בלבד. למה זה קרה ומהן ההשלכות? ● האזינו 

יאיר לפיד, יש עתיד / צילום: כדיה לוי

האופוזיציה והפוזיציה: כשלפיד התנגד לגיוס חרדים ונתניהו לבנייה בירושלים

הכנסת סערה השבוע סביב החלטת האופוזיציה להתנגד לחוק "ממדים ללימודים", אבל איך נראו הדברים בעבר הלא רחוק כשהמצב היה הפוך? ● חזרנו לכנסת ה-20 וגילינו שהיא אמנם הייתה פחות מקוטבת, אך גם בה האופוזיציה לא היססה להתנגד לחוקים "ראויים" ● וגם: מה גרם לראש האופוזיציה נתניהו להצביע נגד בנייה במזרח ירושלים?

רה''מ בנט בפגישה עם נשיא מצרים א־סיסי,  מרץ 2022 / צילום: Associated Press

בחקלאות, בגז ובמים: ישראל ומצרים מהדקות את שיתופי הפעולה ושולחות מסר לפלסטינים ולירדנים

אם לא יקרה משהו בלתי צפוי, תאשר ביום ראשון הממשלה תוכנית דו-שנתית להרחבת היחסים הכלכליים עם מצרים ● בין הסיבות: הקנאה של השכנה מדרום במדינות המפרץ שנהנות מהסכמי אברהם, והרצון שלה לאוזן קשבת בוושינגטון ● וגם: האם הביקורת על העברת הכספים הממשלתית לחברה הערבית מוצדקת?

פרויקט פינוי-בינוי בירושלים / צילום: יובל פן

מס רכישה גם על היטל ההשבחה? מכביד על מיזמי הפינוי-בינוי

רשות המסים נוהגת להטיל מס רכישה על היטל ההשבחה בעסקאות פינוי-בינוי, אולם עיון בלשון החוק מעלה סימני שאלה לגבי עמדה זו

 

דירת 3 חדרים באבן גבירול בת"א לא שופצה מאז שנות ה-50. היא זכתה ללא מעט מתעניינים

שטח הדירה ברחוב אבן גבירול בתל אביב הוא 100 מ"ר ובה שלושה חדרים ● היא נמכרה עבור 4.65 מיליון שקל ● ועוד עסקאות נדל"ן מהשבוע

הונג קונג / צילום: Associated Press, Kin Cheung

"אקסודוס מוחלט": למה עשרות אלפים בורחים מהונג קונג?

הונג קונג איבדה 93 אלף תושבים ב-2020, ועוד 23 אלף ב-2021. לפי הערכות מוקדמות, השנה הרבה יותר אנשים יעזבו את העיר ● רבים עוברים לסינגפור, ולא מעט אחרים מבקשים תושבות בקנדה ובבריטניה ● "בשנתיים האחרונות אנשים חששו לעזוב, אבל בששת החודשים האחרונים היה אקסודוס מוחלט", אמרה תושבת העיר

פייטון גנדרון. ביצע טבח בשכונה שחורה בהשראת תיאוריית הקונספירציה / צילום: Associated Press, Matt Rourke

המזימה נגד הגזע הלבן: אמריקה מתקרבת אל איזור הדמדומים

תיאוריית קונספירציה בת מאה חוזרת ומתפשטת בימין האמריקאי ● המזימה: להחליף לבנים בשחורים. היא מזינה לא רק רוצחי–המונים, גם חלקים של המערכת הפוליטית

אלדד קובלנץ / צילום: יונתן בלום

מנכ"ל תאגיד השידור אלדד קובלנץ מסיים את תפקידו

במקום קובלנץ מונתה כממלאת מקום טל פרייפלד, סמנכ"לית הטלוויזיה ● "יחד עם ההצלחות המקצועיות, על השידור הציבורי להוות דוגמה ומופת אף בתחום יחסי וסביבת העבודה", כתב יו"ר מועצת התאגיד, גיל עומר

טרייפל פירות טריים / צילום: עידית בן עוליאל

שובו של הטרייפל: איפה אפשר לקנות את הקינוח הכי יפה באינסטגרם?

טרייפל הוא קינוח ותיק שעושה קאמבק בחסות האינסטגרם, בעיקר בגלל היופי, אבל גם בזכות הטעם וקלות ההכנה ● ולמי שמעדיפים טרייפל שמישהו אחר הכין - המלצות ממיטב הפטיסריות

חורשת הסרג'נטים ליד נתניה. שרידים מיערות השרון / צילום: נורית מוזס

מסלול טיול לשבת: חמש דקות מהבית ואתם בחיק הטבע

כדי ליהנות מחיק הטבע, לא חייבים לנסוע רחוק. יותר ויותר ערים מבינות שכדאי לשמר ולהנגיש פינות של שפיות ויופי