גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מהמו"מ עם צפון קוריאה ועד לחיסול אל-בגדאדי: הקדנציה של טראמפ בתמונות

מנאום ההשבעה הלוחמני, דרך צעדות המחאה של מיליוני נשים נגדו, הדחת ראש האף.בי.איי, מפגש הפסגה עם הרודן קים ג'ונג און, הקמת חומה במקסיקו, חיסול מנהיג דאע"ש ש"מת כמו פחדן", ועד מותו של ג'ורג' פלויד ● אלו האירועים שנזכור במיוחד מארבע השנים הסוערות של טראמפ בית הלבן

דונלד טראמפ זורק את כובעו לתומכיו באחד הקמפיינים שלו בפנסילבניה / איור: Alex Brandon, Associated Press
דונלד טראמפ זורק את כובעו לתומכיו באחד הקמפיינים שלו בפנסילבניה / איור: Alex Brandon, Associated Press

20 בינואר 2017

טקס ההשבעה של דונלד טראמפ לנשיאות / צילום: בריאן סניידר, רויטרס

טראמפ מגיע לטקס ההשבעה לנשיא ארה"ב חודשיים לאחר שניצח את הבחירות על אף רוב התחזיות של הסוקרים והפרשנים הפוליטיים והוותיקים. המהפך הושלם. במקום נאום מאחד ומרגיע, כפי שרבים ציפו מטראמפ לשאת בטקס, הוא נשא נאום תוקפני שנראה היה כהמשך ישיר לקמפיין שלו כשהוא תוקף את הממשל הקודם, "הפוליטיקאים הישנים", "הממסד הישן" וכך הלאה.

21 בינואר 2017

צעדת הנשים בוושינגטון  / צילום: בריאן וולסטון, רויטרס

יום למחרת השבעתו של טראמפ, צעדו מיליוני נשים בוושינגטון ברחבי ארה"ב במחאה על יחסו המזלזל והתבטאויותיו הפוגעניות כלפי נשים במהלך הקמפיין נגד הילארי קלינטון ובכלל. רבות מהן חבשו כובעי צמר ורודים שנסרגו במיוחד לאירוע שנקראו "pussy hats" במחאה. ההערכה היא שכ-500 אלף נשים הפגינו בוושינגטון, 750 אלף בלוס אנג'לס, 400 אלף בניו יורק ועוד מיליונים ברחבי המדינה.

20 במאי 2017 

חניכת "המרכז הבינלאומי למאבק באידאולוגיות קיצוניות", ערב הסעודית / צילום: Associated Press

בעת חניכת "המרכז הבינלאומי למאבק באידאולוגיות קיצוניות" בערב הסעודית, נלקחה התמונה הזו שבה נראים טראמפ, נשיא מצרים עבד אל פתח א-סיסי והמלך סלמאן מלטפים גלובוס מואר שהזכיר לרבים כדור בדולח, דבר שזכה באופן מיידי להרבה ממים ברשת (משר הטבעות ועד מלחמת הכוכבים).

22 במאי 2017

ביקור טראמפ בישראל / צילום: Jonathan Ernst, רויטרס

לא עברה חצי שנה מרגע כניסתו לבית הלבן וטראמפ כבר קפץ לביקור נשיאותי ראשון בירושלים. בין הכותל המערבי, יד ושם, משכן הנשיא ומעון ראש הממשלה בבלפור, טראמפ הספיק גם להתחייב לסייע בהבאת הסכם שלום של ישראל עם הפלסטינים. כחצי שנה לאחר מכן בדצמבר, טראמפ הכיר רשמית בירושלים כבירתה של ישראל והורה על תכנון מעבר של השגרירות האמריקאית מתל אביב לבירה. ב-25 במאי 2019, טראמפ חתם על הצהרה שמכירה בריבונות הישראלית על רמת הגולן. ב-28 בינואר השנה, טראמפ הציג את "עסקת המאה" שכוללת הכרה מחודשת בירושלים כבירת ישראל, חזון שתי מדינות לשני עמים וחילופי שטחים בנגב.

8 ביוני 2017

עדותו של ראש האפ.בי.אי לשעבר, ג’יימס קומי / צילום: Jonathan Ernst, רויטרס

ראש האפ.בי.אי לשעבר, ג'יימס קומי, מעיד בפני ועדת המודיעין של הסנאט על חקירת הקשר בין רוסיה לבין מטה הבחירות של טראמפ וההשפעה הכללית של הרוסים על מערכת הבחירות של 2016. ״הנשיא פיטר אותי בגלל חקירת רוסיה״, אמר קומי שפוטר בחודש מאי. הוא הוסיף עוד כי בגלל שהיה מודאג מכך שהנשיא ישקר בעתיד לגבי הדברים שנאמרו בפגישות ביניהם, הוא תיעד אותן. "ידעתי שעלול לבוא היום בו אהיה זקוק לתיעוד של מה שהיה לא רק בשביל להגן על עצמי אלא גם על האפ.בי.אי".

11 באוגוסט 2017

מפגן השנאה בשארלוטסוויל בווירג’ינה  / צילום: Stephanie Keith, רויטרס

מפגן השנאה בשארלוטסוויל בווירג'ינה נמשך יומיים שבהם הפגינו ארגוני "עליונות לבנה" במחאה על הכוונה להסיר פסל של מפקד צבא הדרום, הגנרל רוברט לי. המפגינים נשאו לפידים ושרו סיסמאות כגון "היהודים לא יחליפו אותנו" ו"חיי לבנים חשובים" והנואמים שיבחו את היטלר ואת טראמפ. במהרה האירוע הפך לאלים כאשר מפגינים הגיעו למחות מול מפגן השנאה. בעוד שפוליטיקאים רבים גינו את האלימות, טראמפ לא הצליח להוציא הודעת גינוי חד משמעית לגזענים ואמר כי "הוא מגנה את תצוגת השנאה, הקנאות והאלימות מכל הצדדים בווירג'יניה" - מלים שהדהימו את אמריקה

16 ביולי 2018

הפגישה של טראמפ ופוטין בהלסינקי, פינלנד / צילום: Pablo Martinez Monsivai, Associated Press

חקירת המעורבות של רוסיה בבחירות של 2016 עדיין הייתה בעיצומה בארה"ב כשטראמפ החליט בכל זאת להיפגש אחד על אחד עם פוטין בהלסינקי, פינלנד. טראמפ לא ביטל את הפסגה למרות ששלושה ימים לפני כן, התובע המיוחד רוברט מולר האשים תריסר קציני מודיעין צבאיים רוסים בפריצה והדלפת דוא"ל של המפלגה הדמוקרטית במהלך בחירות. 2016. הוא גם לא ביקש לדחות את הפגישה לאחר שמנהל הביון הלאומי, הזהיר כי "רוסיה ממשיכה במאמציה לערער את הדמוקרטיה שלנו".

22 בדצמבר 2018 - 25 בינואר 2019

 השבתת הממשל הארוכה ביותר בהיסטוריה האמריקאית / צילום: Andrew Harnik, Associated Press

ב-22 בדצמבר החלה השבתת הממשל הארוכה ביותר בהיסטוריה האמריקאית, שארכה 35 ימים. השבתת הממשל מוכרזת אחרי שהקונגרס נכשל באישרור התקציב לפעולות הממשלה. מאחר שחלק ניכר מהתקציב אינו מעוגן בחוק, מתרחש מצב של "פער מימון" שמביא לכך שהממשל הפדרלי מתחיל להשבית פעילויות. הפעם זה קרה כשהרפובליקאים לא השיגו רוב להעברת התקציב שכלל מימון לבניית החומה בגבול עם מקסיקו. 800 אלף עובדי ממשלה הוצאו לחופשה כפויה ומשרדי ממשלה וסוכנויות פדרליות נסגרו.

30 ביוני 2019

מפגש הפסגה בין קים ג’ונג און לדונלד טראמפ / צילום: KEVIN LAMARQUE, רויטרס

מפגש הפסגה בין הרודן קים ג'ונג און למנהיג העולם החופשי, דונלד טראמפ, שהפך בכך לנשיא האמריקאי המכהן הראשון, שמבקר בצפון קוריאה. מאז נראה שסיפור החברות בין השניים שהספיקו לכנות אחד את השני בכינויי גנאי (Rocket Man לדוגמה). כך או כך המפגש בין השניים הצית את דמיון העולם לאפשרות שצפון קוריאה תחדול מלאיים על העולם באמצעות הנשק הגרעיני שלה. כשנה וחצי חלפו מאז הפסגה, הערוצים הדיפלומטיים די נותקו ופיוניאנג אף איימה לבטל את כל ההסכמים שהושגו בין המדינות מאז.

26 ביולי 2019

טראמפ מבקר בחומה שנבנית על גבול מקסיקו / צילום: Carlos Barria, רויטרס

בית המשפט העליון פסק כי הממשל האמריקאי יוכל לנצל את תקציב משרד הביטחון לצורך בניית חומה באורך 150 ק"מ בעלות של 2.5 מיליארד דולר לאורך הגבול עם מקסיקו. טראמפ חגג את ההחלטה בציוץ בטוויטר ובמסיבות עיתונאים שבהן כינה את החלטת העליון (5:4) כ"ניצחון גדול" וכמימוש הבטחת הבחירות שלו. זאת למורת רוחם של הדמוקרטים וממשלת מקסיקו שהתנגדו לבנייה. במהלך הקמפיין הנוכחי לקדנצייה שנייה, ביקר טראמפ בחומה שטרם הושלמה.

26 באוקטובר 2019

מנהיג דע"ש, אבו בכר אל־בגדאדי / צילום: Associated Press

"אבו בכר אל-בגדאדי מת.... הוא מת כמו כלב. הוא מת כמו פחדן מוג לב. הוא מת כשהוא מייבב, מתייפח וצורח... העולם הרבה יותר בטוח עכשיו". במלים אלה פתח תיאר טראמפ את מותו של מנהיג דאעש במהלך מבצע של הכוחות המיוחדים של ארה"ב. מספר ימים לאחר מכן, טראמפ פירסם תמונה בחשבון הטוויטר שלו שבו הוא נראה מעניק אות גבורה לכלב שנפצע במבצע.. במהרה התגלה כי התמונה מזויפת וכי ראשו וגופו של ג'יימס מק'קלהון, גיבור מלחמת וייטנאם, הוחלף בכלב הפצוע, קונאן.

25 במאי 2020

הפגנות ברחבי ארה"ב בעקבות רציחתו של ג'ורג' פלויד ע"י המשטרה / צילום: Julio Cortez, Associated Press

מותו של ג'ורג' פלויד מתחת לברכו של שוטר לבן שחנק אותו במשך 8 דקות ו-46 שניות הסיט את אמריקה ממסלולה הטבעי במשך שבועות וחודשים שלמים. לא עבר הרבה זמן מרגע הפצת הסרטון שבו הוא נראה מחרחר למוות ועד שהזעם יצא לרחובות והכאוס השתלט על ערים רבות ברחבי ארה"ב. הנשיא טראמפ הביע את רתיעתו מהאלימות ובכך פספס "רגע נשיאותי" שבו הוא יכול היה להיות המאחד הלאומי. תנועת Black Lives Matters שגשגה מאז ולפחות לפי סטטיסטיקות עכשוויות, נראה כי היא השפיעה על שחורים רבים להצביע בבחירות הנוכחיות.

עוד כתבות

יו"ר רשות ניירות ערך, ענת גואטה  / צילום: ענבל מרמרי

"על חשבון שוק ההון": יו"ר רשות ני"ע יוצאת נגד תוכנית שר המשפטים להרחיב את סמכויות בתי המשפט הכלכליים

לגלובס נודע כי היו"ר גואטה שלחה לשר ניסנקורן מכתב שבו היא מזהירה כי הרחבת סמכויות המחלקות הכלכליות תביא לפגיעה בתפקודו התקין של שוק ההון ● "עשויה להביא להתארכות ההליכים, חוסר התמקצעות של השופטים, וגם תשפיע על כמות ההליכים שייפתחו בתחום דיני החברות וני"ע"

אייל מליס / צלם: אוריה תדמור

מנכ"ל תנובה: "איבדנו מחזור מכירות של 350 מיליון שקל"

המנכ"ל אייל מליס אולי רצה להבהיר שתנובה לא נהנית מבוננזה ברווחים בתקופת הקורונה כפי שנהנות רשתות קמעונאות המזון, אך בפועל תנובה תסיים את 2020 עם צמיחה במכירות, והעלייה בפעילות הקמעונאית שלה קיזזה את הירידות במכירות שלה לשוק המוסדי

עיירת סקי / צילום: צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

מרקל קוראת לסגור את כל אתרי הסקי באירופה החורף בגלל סכנת הקורונה

האיחוד האירופי מנסה לתאם סגירה כוללת של כל אתרי הסקי החורף, כדי למנוע את התפשטות המגפה ● אוסטריה מתנגדת ודורשת פיצוי של מיליארדים

המשכנתאות של הזוגות הצעירים צריכות להטריד את כולנו / צילום: shutterstock

האוצר מתריע: המשכנתה של 57 אלף משקי בית צעירים בסיכון בגלל החל"ת

לפחות אחד מאותם משקי בית הוצא לחל"ת, ושיעור המשכנתה מכלל ההכנסה החודשית זינק אצל רובם אל מעבר ל-30% מהכנסתם ● המצב גרוע במיוחד אצל העשירונים התחתונים, שעד כה מחזיקים מעמד בעיקר הודות לדמי האבטלה

הבורסה בתל אביב/ צילום: איל יצהר

"מעולם לא היה כדבר הזה": התקלה בבורסה - במערכת הפצת המידע

תקלה חריגה בבורסה שהחזירה את שערי המסחר לרמה של לפני הפתיחה הבוקר העלתה ספקולציות בשוק על מתקפת סייבר ● מהבורסה נמסר בתגובה: "מדובר בתקלה הקשורה רק למערכות הפצת המידע ולא למערכות המסחר" ● יו"ר רשות ני"ע ענת גואטה דורשת מהבורסה "דוח מפורט בנושא, לאחר שיתבצע תחקיר"

יפתח רון טל / צילום: יוסי וייס חברת החשמל

ירידה בהכנסות חברת חשמל לכ-7.4 מיליארד שקל ברבעון השלישי

עלות צריכת הדלקים נפלה ב-27% בין היתר בשל הירידה במחירי הדלקים שנבעה בעיקר מרכישת גז טבעי משדה לוויתן במחירים נמוכים משמעותית ממחירי חוזה תמר משנת 2012

רון תומר / צילום: פאול אורלייב

התאחדות התעשיינים: האוצר מנסה לעקוף את חובת העדפת כחול-לבן באמצעות תרגילים אסורים

בימים הקרובים יכריע רה"מ במחלוקת בין התעשיינים לאוצר על הרחבת העדפת תוצרת הארץ במכרזים ממשלתיים, אך בינתיים ניטשה מחלוקת חדשה בין האוצר, התאחדות התעשיינים וחברת טלדור סביב מכרז לציוד ושירותי תקשורת ● התאחדות התעשיינים: "האוצר המציא תרגיל חדש ומנסה לא לקיים את החוק" ● האוצר: "הטענות אינן נכונות"

בנימין נתניהו בועדת הכספים, השבוע / צילום: דני שם טוב- דוברות הכנסת

בדרך לתקדים היסטורי? תקציב המדינה מגיע לבג"ץ בצל הביקורת החריפה

בג"ץ קבע כי על הממשלה והכנסת להסביר את חוקיות "פשרת האוזר" שאפשרה את דחיית אישור התקציב ומנעה הליכה נוספת לבחירות • איך בג"ץ יכול להתערב בחוק יסוד, למה ההרכב הורחב, ומה המשמעויות? • בעזרת מומחי משפט, גלובס עושה סדר

יוסי מלכה / צילום: יח"צ

שינוי בהנהלת H&O בשיא משבר הקורונה: יוסי מלכה מונה למנכ"ל

יחליף בתפקיד את עמיר משה ששימש כמנכ"ל הקבוצה בשמונה השנים האחרונות

קניות בסופר מרקט / צילום: כדיה לוי, גלובס

יונה טילמן מונה ליו"ר דירקטוריון המועצה לצרכנות

טילמן כיהן בתפקידים בכירים באוניברסיטת בר-אילן וכחבר מועצה בעיריית רמת גן ● המועצה לצרכנות מתנהלת מזה יותר משנתיים בלי מנכ"ל קבוע, והתקווה היא שטילמן יעשה סדר בכל מה שמתרחש במועצה בשנים האחרונות

מלי מרגליות / צילום: יחצ

מיהם עשרת המועמדים שמהם יבוא היו"ר הבא של קבוצת כלל?

בתחילת ינואר יכריעו בעלי המניות בין המועמדים: אבי קנובל, ורדה אלשיך, מלי מרגליות, חיים סאמט, מיה ליקוורניק, רון טירה אוסאמה חסן, יגאל בר יוסף, איציק הורוביץ ושמואל שורץ ● בניגוד להערכות קודמות: אייל לפידות לא יתמודד על התפקיד

מתנדב בניסוי החיסון לקורונה של אסטרהזנקה / צילום: Siphiwe Sibeko/Pool, Associated Press

מה גרם לטעות בניסוי של אסטרהזנקה והאם החיסון לקורונה בסכנה?

אסטרהזנקה נתנה בטעות רק חצי מנה של החיסון שלה בניסוי הקליני ודווקא מינון זה התגלה כיעיל יותר ● האם אפשר לבסס אישור למוצר על תוצאות שהתקבלו כך? ה-FDA הביע סקפטיות

חנויות סגורות בקניון דיזנגוף סנטר. סגר סבב ב' / צילום: כדיה לוי, גלובס

פארסת הקניונים הגדולה: כך יוחלט בחצות מי ייפתח מחר

בשעה 23:59 צפויה להסתיים ההרשמה להגרלה שתקבע מי הם הקניונים שזכאים להיפתח מחר בבוקר במסגרת הפיילוט שקבע קבינט הקורונה ● אותם תשעה זוכים מאושרים יקבלו גושפנקא מהממשלה לציין מחר את חגיגות הבלאק פריידי למרות הגבלות הקורונה

פעוט בבייג'ין מחזיק בידו במסכת המגן שלו / צילום: Andy Wong, Associated Press

תמכו בסין בשעתה הקשה, וקיבלו אות הערכה

וגם: הקריה האקדמית אונו מינתה את פרופ' יובל אלבשן, לתפקיד דיקן הקמפוסים הרב תרבותיים בירושלים ● השיחה

חיים גליק. מנכ"ל נת"ע / צילום: איל יצהר, גלובס

נת"ע פרסמה את מכרז המתכננים לשבעת הטרמינלים של המטרו

המכרז הוא חלק משמעותי בפרויקט העצום שעלותו מוערכת בכ-150 מיליארד שקל ● מדובר במרכזי התחבורה הכי גדולים שייבנו בשנים הקרובות במטרופולין תל אביב, ושבהם ישתלבו מערכות תחבורתיות שונות

האצלת סמכויות בארגונים

היועצת של גוגל ואינטל מסבירה למה צריך לעודד עובדים ביקורתיים

קרול סנפורד, יועצת לארגונים שהתפרסמה בעיקר בעקבות ספרה The Regenerative Business, מלמדת כבר 4 עשורים חברות כמו גוגל ואינטל איך מקיימים עסקים שממציאים את עצמם בכל פעם מחדש ● בראיון לגלובס, היא מסבירה מה הופך את מנגנון הפידבק לרעיל ● ניהול וקריירה, מדור חדש

בית זיקוק של אקסון מוביל בטקסס / צילום: Jessica Rinaldi, רויטרס

מסמכי חברת אקסון חושפים תחזית פסימית למחירי הנפט

ענקית הנפט והגז הורידה את תחזיות המחיר שלה לרוב העשור הקרוב, כך חושפים מסמכים פנימיים של החברה

אבי לוי, מנכ"ל מליסרון / צילום: איל יצהר

להב אל.אר חתמה על הסכם למכירת מרכז קניות בהאנובר ברווח של 17 מיליון שקל

הנכס עצמו נרכש לפני כשנה בתמורה לכ-30 מיליון שקל (כ-7.8 מיליון אירו, CAP 8%), כאשר העסקה משקפת לחברה תשואה של מעל לכ-60% תוך כשנה בלבד - רווח של כ-20 מיליון שקל (כ-4.5 מיליון אירו)

ראש הממשלה בנימין נתניהו בנתב"ג עם נחיתת המטוס המסחרי הראשון מדובאי / צילום: צילום מסך

נתניהו: "צופה שמעגל הנורמליזציה ימשיך להתרחב. מדינות נוספות יצטרפו"

הבוקר נחתה בנתב"ג הטיסה המסחרית הראשונה מדובאי של חברת הלואו קוסט פליי דובאי ● רה"מ הגיע לנתב"ג ואמר כי "אנחנו משנים את ההיסטוריה"

ועדת הכספים בראשות משה גפני, היום / צילום: דוברות ועדת הכספים

בכירים בוועדת הכספים בביקורת על בג"ץ: "אין עילה לביטול דחיית אישור התקציב"

לאחר שבג"ץ הוציא צו על-תנאי לממשלה לנמק את דחיית אישור התקציב מאוגוסט לדצמבר, גורמים בכירים בוועדת הכספים מתחו ביקורת על ההחלטה וטענו כי נעשתה בחוסר סמכות