גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

יש לאן לברוח: איך אפשר להעסיק את הילדים כשהכל סגור וגשום

הסגר אולי נגמר (נכון להיום), אבל השבתות הגשומות כבר בפתח ● כשהמשחקיות סגורות, המוזיאונים מושבתים והתיאטראות שוממים - חדר בריחה ביתי הוא אופציה לפעילות משפחתית קצת אחרת

משחקים באתגר הצהוב, של חברת קווסטאייר קואלה / צילום: איל יצהר
משחקים באתגר הצהוב, של חברת קווסטאייר קואלה / צילום: איל יצהר

זה התחיל בימים של סגר, כשלא היו טיולים, אירועי תרבות ובילויים מחוץ לבית, ובתחושה שאין לאן לברוח. קבלו את אחד החידושים החמים של התקופה: משחק בריחה במרחב הביתי - בזום, באונליין, במשחק קופסה. וגם בלי סגר, בסתם יום של חורף, זה יכול להתאים.

אבל ראשיתו של הסיפור בסגר הראשון. כשעומר אשדת עמד לחגוג את בר המצווה שלו בראשית אפריל האחרון, הוא לא תיאר לעצמו שכל התוכניות יתרסקו במחי סגר. משפחת אשדת, שארגנה הפקה משובחת לכבוד האירוע, לא צפתה את חורבנה, אבל לנער המאוכזב הבטיחו חגיגה אלטרנטיבית, שלא ישכח.

להורים ליאור, עורך פטנטים, ואיה, אשת הייטק, שלושה בנים. האחים הבוגרים ניר (21) וגיא (18), שעוסקים במחשבים, במתמטיקה ובטכנולוגיה, הציעו לפתח אפליקציית חדר בריחה מותאמת לעומר. "הייתה לנו מסורת משפחתית לחגוג ימי הולדת בחדר בריחה", מספרת אשדת האם, כך שהמהלך היה אך טבעי.

האחים אשדת פיתחו את "מכונת הזמן של עומר" וההצלחה הייתה מסחררת. "זה היה חדר הבריחה הטוב ביותר שהיינו בו" אומרת אשדת האם, "והבנו שיש כאן סטארט-אפ עם פוטנציאל". על תשתית המשחק ההוא בנתה המשפחה יחד משחק בריחה חדש בנושא החלל. הם התאימו חידות, הפיקו סרטון, קריינו, צירפו את ספיר, בת זוגו של ניר, שטיפלה בגרפיקה, ואחרי פיילוט ומקצה שיפורים, הושק האתר, והמשחק יצא לשוק כבר בתקופת הסגר הראשון.

איה אשדת: "ממשפחה של צרכנים של חדרי בריחה הפכנו ליצרנים. פתאום יכולנו להסתכל מהצד על משפחות שונות מהארץ ומהעולם שמשחקות שעה ביחד, ולראות כיצד זה מגבש ומאחד וכמה הנאה יש בחוויה ובהתמודדות עם האתגר שלנו. התחלנו עם חברים וזה עבר מפה לאוזן.

"בהמשך הגיעו גם פניות ששאלו אם זה מתאים כגיבוש לחברות, ופתאום מצאנו את עצמנו עובדים עם דל, אינטל, בנקים וחברות ביטוח בגרסה תחרותית לקבוצות. במשחק קבוצתי רואים מיומנויות תקשורת, עבודת צוות וחלוקת עבודה. גם משפחות וגם חברות יכולות להפיק מזה משהו שהוא מעבר".

גם בקהילה האקדמית מסכימים שזו פעילות משפחתית מבורכת. ד"ר עומר לנס, פסיכותרפיסט ומרצה במכללה האקדמית תל חי, אומר: "בחברה שלנו הורים וילדים לא מבלים שעות ביחד, וילדים אינם חשופים להוריהם בזמן העבודה, וכאן זה קורה באספקטים לא מוכרים. במקרים חריגים זה יכול להביא גם למתחים, לתחרותיות וקונפליקטים, אבל זה תלוי במשפחה".

החלטנו לבדוק את חוויית הבילוי המשפחתי המשותף על בשרנו. בני ביתי הקרובים והרחוקים התקבצו בזום, ובן משפחת אשדת התורן, במקרה שלנו ניר, ניהל את המשחק מחדר הקונטרול בביתו. כמו בחדר בריחה רגיל, צריך ברגעים הראשונים להתאפס בסביבה החדשה המתעתעת, לסרוק את החלל ולנסות לדלות רמזים מהפריטים. על המסך זה דומה. שוטטנו עם העכבר על המסך עד שנפתח חלון חידה.

התקדמנו בהדרגה, מפצחים חידות תוך התייעצויות, חישובים ורעיונות. נשאבנו להרפתקה המרתקת והזמן עף. החידות היו מאתגרות במידה וכל אחד תרם בהארה משלו שסייעה להצלחה הקולקטיבית. פיצחנו את החדר על הדקה, והיה פשוט נהדר.
פרטים: EscapeZoom, הנחיתה על הירח. יש שני מסלולים: אחד שמתאים לקבוצות קטנות (3-5 משתתפים, 40 שקל למשתתף) ובו מתחרים נגד השעון, ושני שמיועד לקבוצות גדולות יותר (6-25 משתתפים, 50 שקל למשתתף), שמתחרות זו בזו (http://escape-zoom.web.app).

משפחת אשדת, הגרסה על טהרת הזום / צילום: איל יצהר

התעוררות בזכות הקורונה

חדרי הבריחה פרצו אל חיינו לפני כחמש שנים. הטרנד נחת מיפן בשלהי 2015, וסחף אחריו עשרות אלפי ישראלים. האתגר, שנועל חבורת אנשים בחלל עם סיפור מסגרת, חידות ומשימות שצריך לפצח בתוך שעה, הפך ללהיט. עשרות חדרי בריחה צצו ברחבי הארץ כמו מדבקות בווטסאפ, והמונים גדשו אותם.

שנתיים אחרי, הגיע הבום לשיא. התקיים אפילו כנס חדרי הבריחה הראשון, שהיה גם האחרון, ומהפיק החלה מגמת האטה. הטרנד לא גווע, אבל התמתן והשתנה. ד"ר רון עדני, מומחה למחשבים ואיש אקדמיה שעשה הסבה ליזמות והייטק, זיהה את המגמה בראשיתה והקים את "בוק אסקייפ רום", פלטפורמה אינטרנטית שמשלבת מנוע חיפוש ומערך הזמנות אונליין לחדרי בריחה, שמאפשר לקהל לדעת "מי פנוי באלנבי", וכן מנגנון של ביקורות.

ד"ר עדני, המכיר היטב את התחום אומר שעד תקופת הקורונה, חלו בתחום תמורות מינוריות. "אבל בסגר הראשון הייתה עצירה מלאה של חדרי הבריחה, ולקח לתעשייה זמן להתעשת. לחלל הריק נכנסו כוחות חדשים וצצו פתרונות מקוריים ויצירתיים כמו ערכות בריחה להכנה ביתית בסגנון DIY במגוון עולמות תוכן וחדרי בריחה בזום. כחלק מטרנד עולמי שאפשר לשחק מכל מקום בעולם, היו חדרי בריחה אונליין, לבד או בקבוצה, ואפילו חדרים בקופסה".

ויש גם גרסה חרדית

מתברר שז’אנר חדרי הבריחה הביתיים לא פוסח על מגזרים, וגם אהרון ביין, צעיר חרדי, הוא אחד מהיזמים הללו. ביין, תלמיד כולל, פיתח משחק בריחה ביתי - בקופסה.
ביין מעיד על עצמו שאינו החרדי הממוצע. לפני עשור פיתח עלון פרשת שבוע בשילוב חידות, שהיה חריג בנוף אך הצליח מאוד. בהמשך הפיק אירועים בסגנון ה"מרוץ למיליון" מותאמי קהל ודרישות דת, והוא כותב חידות טריוויה למאגרים. לפני כחצי שנה, בעקבות הסגר, חשב לייצר משחק בריחה ביתי, וכשהגיעה בקשה לסייע למשפחות בבידוד, הוא יישם את הרעיון.

כיוון שהמגזר ממעט בשימוש באפליקציות ובכלים טכנולוגים, הפתרון היה ערכה בקופסה. כשראה כי טוב, השקיע בעיצוב גרפי והציע אותה למכירה. לקראת חנוכה הוא מתכנן משחק חדש.

"ניסיתי להימנע מנושא אחד", מסביר ביין, "לכן יש חידות בנושאים שונים ובכמה דרגות קושי, שיכולות להתאים למגוון גילאים. הרעיון הוא גיבוש משפחתי. אפשר להיעזר בגוגל או להתקשר לבני משפחה אחרים או חברים".

לצורך ההתנסות במשחק נרתמה משפחת פישמן הירושלמית (דתית אך לא חרדית). מירב פישמן, האם: "המשחק היה מאוד נחמד. היו דינמיקה טובה ומשימות חמודות שמתאימות לכל גיל. הבנות - אביב (11.5) ושירה (14.5) - שיתפו פעולה.

"השאלות הן בעיקר בנושאי יהדות: בר כוכבא, קצת חגים, היסטוריה וכדומה. בחידות היה חסר לי ההיבט הישראלי - שאלות על ארץ ישראל, על חגים לאומיים, על ספורט, על מתמטיקה, תחומים שהם מאוד נפוצים בעולם החידות, אבל כנראה לא בעולם החרדי".
פרטים: "משפחה בהרצה", משחק קופסה. החידות מתאימות מגיל 10 ומעלה. במשימות אפשר להשתתף מגיל 6 (טל' 055-8836899). 65 שקל.

משפחה בהרצה, המשחק הדתי-חרדי / צילום: מירב פישמן

לשחק עם השכנים

על הרצף שבין משחק וירטואלי מבוסס טכנולוגיה למשחק הקופסה הקלאסי ניצבת חברת קווסטאייר קואלה, עם משחק שהוא גם וגם. בראשה עומד גל יודפת, שהוא בעצמו חובב חידות ומשחקי אתגר. כבר בעשור הקודם, כשפרצו חדרי הבריחה, קפץ על ההזדמנות לשלב עבודה ואהבה אישית.

"לא ידעתי לאן זה ייקח", הוא מודה, "אבל זה התחיל בקטן והתרחב בגדול. היום אנחנו מפתחים אתגרים לצרכים שונים כמו מיון עובדים ועוד. גם לפני הסגר היה לנו רעיון להנגיש את חדרי הבריחה הפיזיים למשפחות ולהציע מוצר ביתי פשוט וזול. הקורונה האיצה את התהליך".

האתגר הצהוב, שילוב של משחק וירטואלי עם משחק קופסה / צילום: גל יודפת
החברה השיקה את "אתגר הדגל" ואת "האתגר הצהוב", שניהם מציעים גיבוש משפחתי חווייתי ומאתגר עם חידות חכמות ויצירתיות. הבסיס הוא פלטפורמה אינטרנטית, שמשולבת עם ערכת כרטיסיות שמגיעה הביתה. כדי להתנסות באתגר הצהוב, גייסתי הפעם את השכנים, בני משפחת אברהמי, האב עמית וילדיו הבוגרים, מיקה וגיא, ובני זוגם. מתוך עשר כרטיסיות דגמנו אחת, ואת עשר החידות המתוחכמות והיצירתיות, פתרנו בכ-45 דקות. האתגר, החשיבה המאומצת והחברותא היו חוויה מרתקת ומהנה, בעיקר בימים מורכבים של ריחוק חברתי.

פרטים: אתגר הדגל והאתגר הצהוב, www.questair.co.il. המשחק מתאים מגיל 10-99, 69 שקל. 

עוד כתבות

מאיר בנימיני - תאטרון פלאים / צילום: שוקי לוי

"אני כבר ברמה של יאוש. גם אם לקוח מתקשר אליי ואומר לי 'בוא נדבר על הקיץ', מהפחד, אני לא רוצה"

מאיר בנימיני הוא הבעלים של תיאטרון הילדים "פלאים" ● "אם בתקופות רגילות היינו מתפרנסים יפה ומתנדבים לעשות הצגות בחינם, עכשיו פתאום צריך לעזור לשחקנים עצמם" ● גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

חיסון קורונה בברזיל. המוטציה החדשה שברה שיאים במדינה / צילום: Associated Press, Bruna Prado

מונדיאל המוטציות: איך הן מתרחשות, מי יותר מדבקת, והאם מי שהתחסן יכול להיות רגוע?

פרופ' ג'וני גרשוני, אימונולוג וחוקר נגיפים מאוניברסיטת ת"א, עושה סדר במוטציות החדשות ובקבוצות הסיכון ● "ככל שהמחלה נפוצה יותר, יש יותר מוטציות. אנחנו עדיין לא יודעים בוודאות שהווירוס לא ישתכפל אצל אדם מחוסן", הוא אומר, אך מוצא גם בסיס לאופטימיות

מפעל אינטל בקריית גת / צילום: אינטל

אינטל מסכמת שנה והמנכ"ל החדש מאותת: העברת הייצור מחוץ לחברה קרובה מתמיד

מנכ"ל אינטל הבהיר את מה שהסתמן כבר בדוחות הקודמים - החברה תיאלץ להוציא למיקור חוץ חלק מהייצור ● המהלך לא צפוי להשפיע על פעילות החברה בישראל, לפחות בינתיים ● בנוסף, שיא בהכנסות למובילאיי - ואינטל מדגישה שהיא אחד ממנועי הצמיחה העיקריים שלה

המפכ"ל קובי שבתאי / צילום: דוברות משטרת ישראל

משטרת ישראל עצרה הלילה 145 חשודים באלימות בכפר טורעאן

המשטרה מסרה כי החשודים נעצרו בחשד למעורבות בקטטות אלימות, בהצתות ובאירועי ירי ● נציגי הרשויות הערביות ייפגשו הערב עם נתניהו כדי לדון בקידום התוכנית הממשלתית למאבק באלימות

שטיח גוגל / צילום: אפרת לוי, גלובס

גוגל מחריפה את הסכסוך עם אוסטרליה ומאיימת לכבות את מנוע החיפוש שלה שם

הסכסוך מתמקד בהצעת חוק הדורשת שענקיות הטכנולוגיה ישלמו למפרסמים על חדשות

רון חולדאי, ראש עיריית ת"א / צילום: איל יצהר

השופט פוגלמן אסר על רון חולדאי לבצע תעמולת בחירות בעמוד הפייסבוק שלו

יו"ר ועדת הבחירות, השופט עוזי פוגלמן, קבע כי עמוד הפייסבוק הנוכחי של רון חולדאי לא יוכל לשמש אותו לתעמולת בחירות, מכיוון שהעמוד משמש בפועל כעמוד רשמי של ראש עיריית ת"א ● "חולדאי רשאי לפתוח עמוד פייסבוק חדש לטובת מפלגתו או לטובת מועמדותו שלו"

בני שטיינמץ, בשווייץ. מתכוון לערער / צילום: Reuters, DENIS BALIBOUSE

איך יושפעו ההליכים נגד שטיינמץ בישראל מהרשעתו בשווייץ

המיליארדר, שנגדו מתנהלים הליכים פליליים בשלוש מדינות, נידון לאחרונה לחמש שנות מאסר הן בשווייץ והן ברומניה בשתי פרשות שונות • גלובס בוחן את מצבו המשפטי, היכן ירצה מאסר, ומהי ההשפעה של ההרשעה בשווייץ על חקירתו באותה פרשה בישראל

נאסד"ק / צילום: רויטרס

לאחר זינוק של 2000% במניה: אקסיליון נערכת לרישום בנאסד"ק

רק לפני כמה חודשים הגיעה החברה לזירת המסחר המקומית באמצעות מיזוג לשלד בורסאי, וכבר נסחרת בשווי מרשים של כ-1.2 מיליארד שקל

בני גנץ / צילום: דוברות הכנסת עדינה ולמן

הממשלה אישרה את סגירת נתב"ג החל ממחר בערב

נתב"ג יסגר עד ה-31 בינואר, אך ההמשלה צפויה להעריך את ההגבלות ● בני גנץ פנה ליועץ המשפטי לממשלה בבקשה לבדוק נקיטת צעדים משפטיים נגד מנהיגי ציבור במגזר החרדי ובכלל, הנותנים הנחיות שונות מאלה של הממשלה ● רה"מ נתניהו: "בשבוע הקרוב נקיים דיון לגבי אסטרטגיית היציאה מהסגר"

היועמ”ש, ד”ר אביחי מנדלבליט / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

יועמ"שית הכנסת למנדלבליט: למה כתב האישום המתוקן נגד רה"מ לא הוגש מחדש לכנסת?

יועמ"שית הכנסת פנתה אל מנדלבליט וביקשה להבין מדוע לא הגיש את כתב האישום המתוקן נגד רה"מ על שולחן יו"ר הכנסת, צעד אשר היה מאפשר לנתניהו לבקש חסינות מהכנסת בשנית אם ירצה ● עו"ד שגית אפיק בתגובה לפרסום: "לא היה ולא נברא"

דואר ישראל / צילום: איל יצהר

דואר ישראל ישתף פעולה עם מינהל הדואר באיחוד האמירויות

מנכ"ל דואר ישראל, דני גולדשטיין: ההסכם ירחיב את קשרי המסחר בין המדינות

שטחי מפעל תע"ש השרון / צילום: תמונה פרטית

תוספת של 13 אלף דירות ל"עיר העתיד" בתעש השרון

תוכניות הבנייה על שטחי מפעל תעש השרון שנמצאים מצפון מערב למחלף מורשה קבעו כי במקום ייבנו 23 אלף יח"ד, אלא שכעת המספר קפץ לכ-36 אלף יח"ד ● עם זאת, הבנייה במקום טרם נראית באופק

גדעון סער משיק את קמפיין הפריימריז שלו / צילום: קמפיין גדעון סער, יח"צ

גדעון סער הציג תוכנית כלכלית: מענקים להחזרת עובדים והכשרות מקצועיות

יו"ר תקווה חדשה הציג את התוכנית שלו לתקופה שלאחר הקורונה ● התוכנית שמה דגש, בין השאר, על חיזוק שוק העבודה והגדלת ההשקעות בתשתיות

חנות קורקינט חשמלי ת"א / צילום: תמר מצפי

הלמ"ס: עלייה ב-2020 בתאונות דרכים שבהן מעורבים קורקינטים חשמליים; ירידה בתאונות עם אופניים חשמליים

לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, בשנת 2020 הייתה עלייה במספר תאונות הדרכים בהן היו מעורבים קורקינטים, ונרשמו יותר הרוגים - למרות הסגרים, התכנסות בבתים ויציאה למקומות העבודה בשיעורים פחותים ● מנכ"לית הרלב"ד: "במרץ נציג תוכנית שמטרתה לצמצם 50% בתאונות הדרכים עד שנת 2030"

נתב"ג בימי קורונה / צילום: מיכל רז-חיימוביץ, גלובס

אושר: נתב"ג ייסגר לתנועת מטוסים בטיסות מסחריות למשך 14 ימים לפחות

בשלב זה הוחלט כי נתב"ג ייסגר מיום שלישי 26.1 ועד 31.1 ● ועדת חריגים תקבע מתי לאשר טיסות ● נתניהו: "בניגוד למה שאומרים, אנחנו מקדימים את כל העולם. אף מדינה לא עשתה את מה שאנחנו הולכים לעשות"

חיסון לקורונה של פייזר במרפאה בירושלים / צילום: Associated Press, Ariel Schalit

מה כדאי לדעת על הזן הדרום אפריקאי החדש של נגיף הקורונה

חוקרים מזהירים שהווריאנט החדש עשוי להתפשט מהר יותר ולפגוע ביעילות החיסונים

סקר הסקרים: לפיד מזנק ומשאיר את סער מאחור, העבודה לראשונה עוברת את אחוז החסימה

מדינת ישראל הולכת לבחירות בפעם הרביעית בתוך שנתיים ● גלובס מביא את הסקרים העדכניים ביותר מכל כלי התקשורת ובודק מי מתחזק, מי נחלש ומי מתנדנד סביב אחוז החסימה ● העמוד מתעדכן באופן שוטף עם כל סקר חדש שמתפרסם

איתי בן זאב / צילום: תמר מצפי

הבורסה נגד הצעד של רשות ני"ע בקרנות הסל על הבנקים: "תייצר מדד נכה ולא אטרקטיבי"

לפני פחות משבועיים הורתה הרשות כי על קרנות הסל שעוקבות אחר מדד הבנקים 5 המקומי להקטין את החשיפה למניות שני הבנקים הגדולים, ולהגדיל את החשיפה לאחרים ● בבורסה ובקרב מנהלי קרנות הנאמנות מבקרים את המהלך, שברשות מגדירים כ"תיקון עיוות היסטורי" ● ברשות טענו לאחרונה כי מדובר ב"תיקון עיוות היסטורי" והטילו ספק בשיקולי הבורסה

הרכב החשמלי הקומפקטי של סיטי-טרנספורמר / צילום: יח"צ

החברה הישראלית שפיתחה רכב מתקפל מתכננת הנפקה ברבעון השני

חברת סיטי-טרנספורמר הודיעה היום כי היא מתכוונת לצאת להנפקה לפי שווי של 450-600 מיליון שקל ● החברה פיתחה רכב חשמלי קומפקטי שיכול לשנות את ממדיו

הנשיא ביידן מתחת לציור של לינקולן מתייחס לתוכנית הכלכלית בבית הלבן, שישי / צילום: Reuters, JONATHAN ERNST

מאה שעות של אדרנלין בבית הלבן של ג'ו ביידן

עם ערימות של צווים נשיאותיים על שולחנו, ביידן התחיל את נשיאותו בפרץ מרשים של פעילות - אבל גם בהמהומים מוקדמים של אי נוחות מימין ● "הוא דיבר על אחדות, כמו איש מרכז, אבל הוא מושל כמו איש השמאל הקיצוני", התלונן סנאטור רפובליקאי