גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

לצאת בשלום מהצד השני: ביקורת על הרומן הגרפי "מנהרות" של רותו מודן

"מנהרות", הרומן הגרפי של רותו מודן (הוצאת כתר), הוא לא רק משל פוליטי על יחסי יהודים-ערבים אלא גם סיפור הרפתקאות מרגש ומצחיק

דף מתוך הרומן הגרפי “מנהרות” / צילום: צילום מסך
דף מתוך הרומן הגרפי “מנהרות” / צילום: צילום מסך

לאחרונה חשף צה"ל עוד מנהרת טרור, ובמהדורות החדשות נמסר כי "צה"ל עדיין לא יודע מי חפר את המנהרה, אך מטיל אחריות על חמאס".... לא שיש משהו מצחיק בידיעה הזו, אבל ברור לי שחיוך גדול הסתמן על פניהם של רבים מאלה שקראו את ספרה החדש של רותו מודן, "מנהרות" (הוצאת כתר), שהאירוע החדשותי הנוכחי מתכתב איתו בצורה משעשעת בהרבה ממה שדובר צה"ל יכול לשער.

"מנהרות" הוא רומן גרפי נוסף מבית היוצר של מודן, שכמו קודמיו - "קרוב רחוק" ו"הנכס" - מצליח לחבב את הז'אנר גם על אלה שאינם הקהל הטבעי של הסוגה המצוירת. לא רק לחבב - שני הספרים היו להצלחה גדולה, תורגמו ל-15 שפות וזכו בפרס אייזנר (פרס אמריקאי הנחשב לאוסקר של תעשיית הקומיקס) בקטגוריית הרומן הגרפי הטוב של השנה. יש סיכוי טוב ש"מנהרות" לא יפגר אחריהם.

הגיבורה, נילי ברושי, בתו של ארכיאולוג פורץ דרך ששקע בדמנציה, חוזרת בסתר לאתר החפירות הנטוש של אביה כדי להשלים את מלאכתו. נילי משוכנעת שאביה עמד לחשוף ממצא ארכיאולוגי שקיומו יזעזע את המזרח התיכון כולו, ה"גביע הקדוש" של הארכיאולוגים, שחופרים, הרפתקנים ורודפי חלומות מחפשים אחריו כבר מאות שנים.
עיקר המוטיבציה שלה הוא להשיב את כבודו האבוד של האב ואת התהילה שנגזלה ממנו במרמה לפני 35 שנה, בידי שותפו, פרופסור מוטקה שריד, שביסס קריירה שלמה כראש חוג לארכיאולוגיה על התגליות שגזל מברושי האב.

נילי מארגנת חפירה פיראטית עם צוות הזוי במיוחד, שכולל אספן עתיקות אובססיבי, מבריחים פלסטיניים, עסקן דתי רב תושייה, חבורה של נערי גבעות שלומיאלים ואת בנה בן השבע שמבריז מבית הספר.

מכיוון שהחפירה מתרחשת בשטחים, סביב ומתחת לגדר ההפרדה, היא מזמנת קרוסלה שלמה של גורמים שעולים ויורדים בסחרחרת - מצה"ל ועד דאע"ש, מסוחרי עתיקות מושחתים ועד אקדמאים רודפי כבוד - וכולם מתנגשים זה בזה בקומדיה-טרגדיה של טעויות, שקרים וסיטואציות אבסורדיות.

אף שקל לקרוא את "מנהרות" כמשל פוליטי מקומי על ישראלים ופלסטינים (ובמידה רבה הוא אכן כזה), יהיה חבל לרדד אותו לידי כך, כי יש בו יותר. קודם כול זה פשוט סיפור טוב, שיכול גם להיות סרט הרפתקאות מצוין, עם הרבה רגעים מרגשים, סיטואציות אבסורדיות ומצחיקות, דמויות מגניבות ומערכות יחסים מעניינות.

כזהו לדוגמה הרגע שבו נפגשים שני צוותי חפירה - הפלסטיני והארכיאולוגי - באמצע הדרך. זו גם מעין פרודיה על חופרי נקבת השילוח (עוד מנהרה לאוסף), אבל גם משל פוליטי על המפגש היהודי-ערבי ועל היכולת (או אי היכולת) לאחד כוחות למען מטרה משותפת.

באותה מידה שזה משל שנון על יחסי העמים ("אנחנו היינו כאן קודם"; "אנחנו היינו כאן קודם"; "תלוי ממתי סופרים"), זה גם סיפור על בני אדם בשר ודם - משפחות, יחסי כוחות באקדמיה, קנאת אחים - והכול משתלב בפאזל אמין להפליא.

הסיפור, כמו הקו הציורי, נקי ומהודק. אין כמעט פרט מקרי או מרושל. המטען לאייפון מהמערכה הראשונה יורה באחרונה, משפט מקרי של הרלש"ית של המח"ט מתגלה כרמז מקדם ואפילו הפרה אינה רק ניצבת.

היכולת של רותו מודן לספר סיפור ולבנות דמויות מוכיחה שלא משנה מהו הז'אנר, סיפור הוא סיפור ודמויות הן דמויות. כולם היו בניה. גם כשהיא מתארת - בקו ובמלל - חבורה של נערי גבעות משיחיים, הם לא קריקטורה בנאלית. הם אומנם גזענים ("אי אפשר לסמוך על ערבים"; "אתם תהיו עבדים שלנו אחרי שהמשיח יגיע") אבל גם חמודים, ילדותיים ומצחיקים, הפוגה קומית בסיר הלחץ הכללי.

כך גם העסקן הדתי-לאומי הנכלולי, שמתגלה כבעל לב ומצפון, שכל ותושייה.
אפילו דמויות צדדיות - שירלי המטפלת הפיליפינית של האב, מהדי הפלסטיני שגם לו יש חיים משפחתיים מורכבים, הבן של נילי שמתפתח מילד מעצבן לגיבור קטן שמציל את המצב - כולם זוכים למגע אוהב, לאפיון ויזואלי ייחודי ואנושי ולהומור אינטליגנטי שמלגלג עליהם ברוח טובה.

הרבה מנהרות יש בספר הזה - מנהרות הכותל, מנהרות מסתור מתקופת מרד בר כוכבא כנגד הכובש, מקומות מסתור תת-קרקעיים מימי המרד הערבי כנגד הכובש, ומנהרות הברחה לירקות ולאנשים שנתקעו במחסומים ומנהרות טרור, ויחד הן מספרות את סיפורו של הטִרלול המזרח-תיכוני כולו.

ואם כבר חופרים, בואו ניזכר במנהרות נוספות: זו של תיאטרון גשר בהצגה "במנהרה" ובספר "המנהרה" של א.ב יהושע, שגם הן הפגישו יהודים וערבים מתחת לאדמה וחשפו את הטמון מתחת לפני השטח, תרתי משמע. כל שנותר כעת הוא לחפש את האור שבקצה המנהרה, או לפחות לצאת בשלום מצדה השני, עד ששוב יודיעו מדובר צה"ל על חשיפת המנהרה הבאה, ושוב לא נדע אם לצחוק או לבכות.

עוד כתבות

מפעל אינטל בקריית גת / צילום: אינטל

אינטל מסכמת שנה והמנכ"ל החדש מאותת: העברת הייצור מחוץ לחברה קרובה מתמיד

מנכ"ל אינטל הבהיר את מה שהסתמן כבר בדוחות הקודמים - החברה תיאלץ להוציא למיקור חוץ חלק מהייצור ● המהלך לא צפוי להשפיע על פעילות החברה בישראל, לפחות בינתיים ● בנוסף, שיא בהכנסות למובילאיי - ואינטל מדגישה שהיא אחד ממנועי הצמיחה העיקריים שלה

לן בלווטניק / צלם: יחצ

שותפה חדשה ברשת 13: דיסקברי רוכשת 21% ממניות החברה

כפי שנחשף בגלובס, ענקית המדיה האמריקאית תיכנס כשותפה בחברה ● דיסקברי נכנסת על חשבון המניות של קבוצת אנדמול שתצא לחלוטין מרשת, ודילול המניות שמחזיקים אודי אנג'ל ומשפחת שטראוס שיחזיקו כעת יחד 14% מרשת

מטרו / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

"הרכבת תאפס את ערך הדירות": מי מתנגדים למטרו ומדוע

אלפי תושבים ברעננה חוששים שפרויקט המטרו יפגע אנושות בערך בתיהם ובדרך נמיר בת"א דואגים שהרכבת לא תאפשר להם לבצע התחדשות עירונית ● בעוד יומיים יסתיים המועד להגשת השגות (התנגדויות) נגד המקטע הצפוני של קו המטרו M1 ● גלובס עושה סדר

גליקמן אלי - חברת חשמל / צילום: אוריה תדמור

הנפקת צים תזניק את שווי האופציות שבידי עובדי החברה ל-90-75 מיליון דולר

מנכ"ל חברת הספנות אלי גליקמן יקבל לאחר ההנפקה בונוס הוני של כ-10 מיליון שקל, ובנוסף יחולקו בונוסים בהיקף מצטבר של 8 מיליון דולר לעובדים נוספים ● בתשקיף נחשפים גם שכר היו"ר יאיר סרוסי והבונוס לקודמו אהרון פוגל

איתי בן זאב / צילום: תמר מצפי

הבורסה נגד הצעד של רשות ני"ע בקרנות הסל על הבנקים: "תייצר מדד נכה ולא אטרקטיבי"

לפני פחות משבועיים הורתה הרשות כי על קרנות הסל שעוקבות אחר מדד הבנקים 5 המקומי להקטין את החשיפה למניות שני הבנקים הגדולים, ולהגדיל את החשיפה לאחרים ● בבורסה ובקרב מנהלי קרנות הנאמנות מבקרים את המהלך, שברשות מגדירים כ"תיקון עיוות היסטורי" ● ברשות טענו לאחרונה כי מדובר ב"תיקון עיוות היסטורי" והטילו ספק בשיקולי הבורסה

עדי צים / צילום: יחצ

פרויקטים של בנייה וייצור דבש ללא דבורים: ההשקעות החדשות של עדי צים

צים מעמיד הלוואה לחברת הפרויקטים אחים יעקובי, שעשויה להפוך אותו לשותף בהון בחברה ● בד בבד הוא פועל להכניס לבורסה את בי-יו דבש, שעוסקת בפיתוח טכנולוגיה ליצור דבש "מתורבת"

בני גנץ / צילום: דוברות הכנסת עדינה ולמן

הממשלה אישרה את סגירת נתב"ג החל ממחר בערב

נתב"ג יסגר עד ה-31 בינואר, אך ההמשלה צפויה להעריך את ההגבלות ● בני גנץ פנה ליועץ המשפטי לממשלה בבקשה לבדוק נקיטת צעדים משפטיים נגד מנהיגי ציבור במגזר החרדי ובכלל, הנותנים הנחיות שונות מאלה של הממשלה ● רה"מ נתניהו: "בשבוע הקרוב נקיים דיון לגבי אסטרטגיית היציאה מהסגר"

רון חולדאי, ראש עיריית ת"א / צילום: איל יצהר

השופט פוגלמן אסר על רון חולדאי לבצע תעמולת בחירות בעמוד הפייסבוק שלו

יו"ר ועדת הבחירות, השופט עוזי פוגלמן, קבע כי עמוד הפייסבוק הנוכחי של רון חולדאי לא יוכל לשמש אותו לתעמולת בחירות, מכיוון שהעמוד משמש בפועל כעמוד רשמי של ראש עיריית ת"א ● "חולדאי רשאי לפתוח עמוד פייסבוק חדש לטובת מפלגתו או לטובת מועמדותו שלו"

גילת לווינים / צילום: תמר מצפי, גלובס

גילת לוויינים נוסקת: חזרה לשווי שבו אמורה הייתה להימכר אשתקד לקומטק מארה"ב

מניית חברת התקשורת הלוויינית זינקה 38% בשבוע האחרון ● בעקבות ביטול מכירתה קיבלה גילת מקומטק פיצוי של 70 מיליון דולר, שמחציתו חולקה כדיבידנד לבעלי המניות

חיסון לקורונה של פייזר במרפאה בירושלים / צילום: Associated Press, Ariel Schalit

מה כדאי לדעת על הזן הדרום אפריקאי החדש של נגיף הקורונה

חוקרים מזהירים שהווריאנט החדש עשוי להתפשט מהר יותר ולפגוע ביעילות החיסונים

מירב מיכאלי / צילום: אלעד מלכה

הפריימריז במפלגת העבודה: מרב מיכאלי נבחרה לתפקיד היו"ר

מיכאלי נבחרה לתפקיד לאחר שקיבלה 77% מהקולות ● שיעור ההצבעה עמד על 26% בלבד

הנשיא ביידן מתחת לציור של לינקולן מתייחס לתוכנית הכלכלית בבית הלבן, שישי / צילום: Reuters, JONATHAN ERNST

מאה שעות של אדרנלין בבית הלבן של ג'ו ביידן

עם ערימות של צווים נשיאותיים על שולחנו, ביידן התחיל את נשיאותו בפרץ מרשים של פעילות - אבל גם בהמהומים מוקדמים של אי נוחות מימין ● "הוא דיבר על אחדות, כמו איש מרכז, אבל הוא מושל כמו איש השמאל הקיצוני", התלונן סנאטור רפובליקאי

חנות קורקינט חשמלי ת"א / צילום: תמר מצפי

הלמ"ס: עלייה ב-2020 בתאונות דרכים שבהן מעורבים קורקינטים חשמליים; ירידה בתאונות עם אופניים חשמליים

לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, בשנת 2020 הייתה עלייה במספר תאונות הדרכים בהן היו מעורבים קורקינטים, ונרשמו יותר הרוגים - למרות הסגרים, התכנסות בבתים ויציאה למקומות העבודה בשיעורים פחותים ● מנכ"לית הרלב"ד: "במרץ נציג תוכנית שמטרתה לצמצם 50% בתאונות הדרכים עד שנת 2030"

היועמ”ש, ד”ר אביחי מנדלבליט / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

יועמ"שית הכנסת למנדלבליט: למה כתב האישום המתוקן נגד רה"מ לא הוגש מחדש לכנסת?

יועמ"שית הכנסת פנתה אל מנדלבליט וביקשה להבין מדוע לא הגיש את כתב האישום המתוקן נגד רה"מ על שולחן יו"ר הכנסת, צעד אשר היה מאפשר לנתניהו לבקש חסינות מהכנסת בשנית אם ירצה ● עו"ד שגית אפיק בתגובה לפרסום: "לא היה ולא נברא"

דואר ישראל / צילום: איל יצהר

דואר ישראל ישתף פעולה עם מינהל הדואר באיחוד האמירויות

מנכ"ל דואר ישראל, דני גולדשטיין: ההסכם ירחיב את קשרי המסחר בין המדינות

עודד שמיר / צילום: איל יצהר

נציב שירות המדינה פסל את מינוי עודד שמיר למנכ"ל האוצר

פרופ' דניאל הרשקוביץ קיבל את המלצת ועדת החריגים לפיה לעת הזאת יש לבחור לתפקיד מנכ"ל משרד האוצר ממלא מקום מקרב עובדי המדינה ● "החלפת מנכ"ל בתקופת בחירות עלולה לגרום לחוסר יציבות שלטונית ולתפקוד לקוי של המשרד"

שטיח גוגל / צילום: אפרת לוי, גלובס

גוגל מחריפה את הסכסוך עם אוסטרליה ומאיימת לכבות את מנוע החיפוש שלה שם

הסכסוך מתמקד בהצעת חוק הדורשת שענקיות הטכנולוגיה ישלמו למפרסמים על חדשות

עמדות בדיקת קורונה של אומגה ורמב"ם בנתב"ג / צילום: מיכל רז חיימוביץ

בדיקות הקורונה בנתב"ג: נפסלה זכיית המכרז של אומגה ורמב"ם

אומגה ורמב"ם ימשיכו להעניק שירות בשלב זה, אך ועדת המכרזים של רש"ת תכריע מהי הדרך להמשך הליכי המכרז ● ביהמ"ש העליון קבע כי "הצעת אומגה היא הזוכה במכרז, חרף העובדה שהיא לא עומדת בתנאי הסף" ● הפסיקה עשויה להביא להתייקרות במחירי הבדיקות בנתב"ג

קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל / צילום: Associated Press, Michael Kappeler

הראשונה באירופה: גרמניה רכשה טיפולי נוגדנים בקורונה בסכום של 400 מיליון אירו

לפי שר הבריאות הגרמני יינס שפאן, שהודיע היום על הרכישה, גרמניה רכשה כ-200,000 מנות של הטיפול, שנועד להגביר את רמת הנוגדנים בדם נגד נגיף הקורונה ומיועד לחולים בסיכון גבוה

לוגו חברת סנאפ במסכים בוול סטריט / צילום: Associated Press, Richard Drew

חברת סנאפ הופכת מציאות מדומה לכסף אמיתי

החברה שמה קניינים בחנויות ועסקים על המפה באופן מקוון ● משקיעים נותנים לה אשראי ממשי