גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מה עושים עם עובד שלא יודע לקבל ביקורת?

מחקרים מראים שיש דרכים לעזור למקבל הביקורת להיות יותר פתוח לפידבק ולהפוך את המסר ליותר אפקטיבי ● מדור ייעוץ

עובד שלא יודע לקבל ביקורת / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק
עובד שלא יודע לקבל ביקורת / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

לפני כחצי שנה גייסתי עובד חדש לצוות שלי. על אף האתגר של גיוס וניהול מרחוק בימי קורונה, עושה רושם שהוא נקלט יפה בארגון. לאחרונה שמתי לב שהוא מתקשה לקבל ביקורת בונה. כשאני מציע לו דרכים איך היה אפשר לעשות משהו בצורה אפקטיבית יותר, הוא מתגונן, מציג עמדות מנוגדות ולא מוכן לקבל את הפידבק שלי. מה עושים?

ניקי, מנהל צוות ארכיטקטורה בחברת תוכנה

ניקי שלום,

אתה מתאר מצב לא נעים, שבו עובד שלך אינו קשוב להצעות ורעיונות כיצד ניתן לשפר את עבודתו וביצועיו. מתן פידבק הוא אחד מהתפקידים החשובים ביותר של המנהל. זו הדרך האפקטיבית ביותר לפתח את עובדיך ולעזור להם ברכישת ידע, הבנה עסקית, מיומנויות ומודעות עצמית. מתן ביקורת בונה הוא כלי חשוב בפיתוח קריירה של עובדים ובשימורם לאורך זמן.

מחקרים מצאו כי קיים קשר חיובי בין מתן הזדמנויות למידה ופיתוח לבין שביעות רצון של עובדים. ולכן אתה צודק בכך שאתה מוטרד מחוסר הפתיחות של העובד שלך לקבל ביקורת בונה. נוסף על כך, יכול להיות שהוא מתנהג באופן דומה גם מול לקוחות ושותפים עסקיים חשובים.

יכול להיות שאחת הסיבות לכך שהעובד שלך אינו פתוח לפידבק היא שטרם נבנה ביניכם האמון, והוא מרגיש צורך להסביר ולהגן על עצמו. עבודה מרחוק מקשה על בניית אמון, דבר שמתרחש לרוב באופן טבעי כשנמצאים יחד פיזית יותר זמן.

מחקר מצא שמשפט קסם אחד בן 19 מילים מעלה את אפקטיביות הפידבק ב-40%: "אני נותן לך את ההערות הללו בגלל שיש לי ציפיות מאוד גבוהות ממך ואני יודע שאת/ה יכול/ ה להגיע אליהם".

המשפט הזה בונה אמון שהוא הבסיס למערכת היחסים ביניכם. מה גורם למשפט הזה להיות כל כך משמעותי? הוא מאותת למקבל הפידבק שלושה מסרים חשובים: אתה חלק מהצוות, הצוות שלנו מיוחד בגלל שיש לנו סטנדרטים מאוד גבוהים ואני מאמין בך וביכולותיך להגיע לסטנדרטים הללו.

המסרים הללו מאפשרים למקבל המסר להוריד הגנות ולהיות פתוח לפידבק שמטרתו פיתוח ולא קטילה. אתה מאותת לו שאתה מאמין ביכולותיו ובאפשרותו להצליח יותר.

דרך נוספת לעודד את העובד להסיר את ההגנות ולהיות פתוח לפידבק היא על ידי מתן דוגמא אישית שלך ברצון לקיים שיחה פתוחה ולקבל מהעובד שלך פידבק וללמוד ממנו. שאלות שתוכל לשאול את העובד שלך בשיחות האישיות הן "איך אני יכול להיות מנהל טוב יותר בעבורך?", " כיצד אני יכול לעזור לך להיות יותר אפקטיבי?", "איך אני יכול לעזור לך להצליח במשימה?" וכדומה.

שאלות שאתה יכול לשאול לאחר הצגת תוכנית או פרויקט שעבדת עליו הן "איך אני יכול לשפר עוד את התוכנית?", "האם יש משהו שפיספסתי?". העובד יראה שגם אתה פתוח לפידבק ולביקורת בונה ולא ירגיש מאויים מכך.

והנה עוד כמה טיפים במתן פידבק לעובד שלך באופן שיעזור לו ללמוד ולצמוח:

1. מחקר מצא שבעת מתן פידבק חשוב מאוד לתת דוגמאות מדוייקות על הדברים שהעובד שלך עושה טוב ומה פחות טוב. לא להסתפק רק באמירות כלליות אלא לתת מידע מוחשי.

2. מקד את הפידבק לעובד באופן ההתקדמות שלו לעבר המטרה והיעדים האישיים שלו, של הצוות ושל הארגון. חשוב שהיעדים האישיים של העובד יהיו מוגדרים באופן ברור, מה שיאפשר לכם להעריך את מידת ההתקדמות לעבר היעד ולבסס את הפידבק בהתאם.

3. עזור לעובד לשים לב לתהליכי הלמידה האישיים שלו. שאלות כמו "מה למדת מההמקרה?", "איך אפשר לשפר את התהליך לפעם הבאה?" יעזרו לו להפנים צורת חשיבה של שיפור מתמיד וגם יעודדו אותו להיות הראשון שנותן את הפידבק לעצמו, חיובי ושלילי.

פרופסור אמיר גרינשטיין הוא מרצה וחוקר בתחומי השיווק הפרו-חברתי והיזמות באוניברסיטת Northeastern בבוסטון ו- VU באמסטרדם. הוא כותב בטוויטר על מחקר התנהגותי @AmirGrinstein

יאנה שכטרמן היא יועצת ארגונית, מאמנת מנהלים ומלמדת באוניברסיטת Northeasternבבוסטון. yanashechterman.com

עוד כתבות

היועמ”ש, ד”ר אביחי מנדלבליט / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

יועמ"שית הכנסת למנדלבליט: למה כתב האישום המתוקן נגד רה"מ לא הוגש מחדש לכנסת?

יועמ"שית הכנסת פנתה אל מנדלבליט וביקשה להבין מדוע לא הגיש את כתב האישום המתוקן נגד רה"מ על שולחן יו"ר הכנסת, צעד אשר היה מאפשר לנתניהו לבקש חסינות מהכנסת בשנית אם ירצה ● עו"ד שגית אפיק בתגובה לפרסום: "לא היה ולא נברא"

גילת לווינים / צילום: תמר מצפי, גלובס

גילת לוויינים נוסקת: חזרה לשווי שבו אמורה הייתה להימכר אשתקד לקומטק מארה"ב

מניית חברת התקשורת הלוויינית זינקה 38% בשבוע האחרון ● בעקבות ביטול מכירתה קיבלה גילת מקומטק פיצוי של 70 מיליון דולר, שמחציתו חולקה כדיבידנד לבעלי המניות

לן בלווטניק / צלם: יחצ

שותפה חדשה ברשת 13: דיסקברי רוכשת 21% ממניות החברה

כפי שנחשף בגלובס, ענקית המדיה האמריקאית תיכנס כשותפה בחברה ● דיסקברי נכנסת על חשבון המניות של קבוצת אנדמול שתצא לחלוטין מרשת, ודילול המניות שמחזיקים אודי אנג'ל ומשפחת שטראוס שיחזיקו כעת יחד 14% מרשת

תור לבדיקת קורונה בהיכל שלמה ת"א / צילום: בר - אל

הווריאנט מקליפורניה הגיע לישראל; אין הוכחה שהחיסון אינו יעיל נגדו

משרד הבריאות דיווח הערב כי זיהה חמישה בני אדם שנדבקו בווריאנט מלוס אנג'לס ● פרופ' רות הרשברג: "אין סיבה לפאניקה, הציבור צריך להבין שצריך להתחסן כמה שיותר מהר, וכאשר מתחסנים, זה לא אומר שאפשר 'לפרוק עול'"

חיסון לקורונה של פייזר במרפאה בירושלים / צילום: Associated Press, Ariel Schalit

מה כדאי לדעת על הזן הדרום אפריקאי החדש של נגיף הקורונה

חוקרים מזהירים שהווריאנט החדש עשוי להתפשט מהר יותר ולפגוע ביעילות החיסונים

ד"ר עמי אפלבום, יו"ר רשות החדשנות / צילום: איל יצהר

בשל העדר תקציב: רשות החדשנות עוצרת מענקים חדשים לסטארט-אפים

הרשות הודיעה היום לחברות כי מאחר שלא קיבלה מסגרת תקציב ל-2021, היא אינה יכולה לאשר בשלב הזה מענקים חדשים ● מתחילת השנה התקבלו כבר ברשות החדשנות 188 בקשות למענקים שיעלו לדיון רק לאחר קבלת מסגרת התקציב

באר שבע / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

המעבדה של מאסטרקארד ו-Enel X בב"ש מחפשת חברות פינטק וסייבר

מעבדת החדשנות FinSec Innovation קוראת לסטארט-אפים הנמצאים בשלבי בדיקת היתכנות להגיש מועמדות ● שתי החברות זכו במאי במכרז של רשות החדשנות להקמת המעבדה במימון של 13 מיליון שקל על פני שלוש שנים

•	שי רקנאטי, מבעלי קבוצת R.G.E. / צילום: פזית עוז

משפחת רקנאטי השלימה רכישת 50% ממניות קבוצת RGE

זאת מידי קבוצת אקסס אינדסטריז שבשליטת לן בלווטניק ● בכך הפכה משפחת רקנאטי למחזיקה הבלעדית ב-RGE; שי רקנאטי מונה ליו"ר הקבוצה ● ל-RGE יש מספר ערוצי תוכן, בהם ערוצי ספורט 5, ערוץ הילדים, ערוץ לוגי וערוץ הכנסת

נאסד"ק / צילום: רויטרס

לאחר זינוק של 2000% במניה: אקסיליון נערכת לרישום בנאסד"ק

רק לפני כמה חודשים הגיעה החברה לזירת המסחר המקומית באמצעות מיזוג לשלד בורסאי, וכבר נסחרת בשווי מרשים של כ-1.2 מיליארד שקל

המפכ"ל קובי שבתאי / צילום: דוברות משטרת ישראל

משטרת ישראל עצרה הלילה 145 חשודים באלימות בכפר טורעאן

המשטרה מסרה כי החשודים נעצרו בחשד למעורבות בקטטות אלימות, בהצתות ובאירועי ירי ● נציגי הרשויות הערביות ייפגשו הערב עם נתניהו כדי לדון בקידום התוכנית הממשלתית למאבק באלימות

נקסטפרם. טכנולוגיה המתבססת על שמרים / צילום: מצגת החברה

תיאבון לפוד-טק: נקסטפרם השלימה הנפקה לפי שווי של 115 מיליון שקל

החברה, המפתחת רכיבי מזון ייחודיים בשמרים, גייסה כ-30 מיליון שקל בעיקר ממוסדיים

עודד שמיר / צילום: איל יצהר

נציב שירות המדינה פסל את מינוי עודד שמיר למנכ"ל האוצר

פרופ' דניאל הרשקוביץ קיבל את המלצת ועדת החריגים לפיה לעת הזאת יש לבחור לתפקיד מנכ"ל משרד האוצר ממלא מקום מקרב עובדי המדינה ● "החלפת מנכ"ל בתקופת בחירות עלולה לגרום לחוסר יציבות שלטונית ולתפקוד לקוי של המשרד"

בני גנץ / צילום: דוברות הכנסת עדינה ולמן

הממשלה אישרה את סגירת נתב"ג החל ממחר בערב

נתב"ג יסגר עד ה-31 בינואר, אך ההמשלה צפויה להעריך את ההגבלות ● בני גנץ פנה ליועץ המשפטי לממשלה בבקשה לבדוק נקיטת צעדים משפטיים נגד מנהיגי ציבור במגזר החרדי ובכלל, הנותנים הנחיות שונות מאלה של הממשלה ● רה"מ נתניהו: "בשבוע הקרוב נקיים דיון לגבי אסטרטגיית היציאה מהסגר"

שדהפרויקט תמ"א 38 בחולון / צילום: Shutterstock

מסלול עוקף: התוכניות של העיריות להגבלת תמ"א 38

ברמת השרון הגדירו מכסות, בבת ים רוצים להגביל את תקן החניה • תמ"א 38 בתוקף עד אוקטובר 2022, אך ברשויות המקומיות מצאו דרך להגביל את כוחה כבר עכשיו • גלובס משרטט את היתרונות והחסרונות

בועה / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

6 סיבות מדוע שוקי המניות לא במצב של בועה

כמות החיפושים של צמד המלים "market bubble" בגוגל בחודש ינואר הייתה ברמה הגבוהה ביותר מאז שנת 2006 ● האם השווקים יקרים מדי?

בנימין נתניהו + ישראל כץ / צילום: אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות

בניגוד לעמדת היועמ"ש: נתניהו וכ"ץ הודיעו על תוכנית מענקים נוספת למשקי הבית, למובטלי הקורונה ולעסקים

ראש הממשלה ושר האוצר מציגים כעת תוכנית כלכלית על אף שהיועמ"ש הזהיר אותם מקידום צעדים כלכליים העשויים להיחשב לצורכי הבחירות ● נתניהו: "אם התוכנית לא תאושר, היא תידחה בחודשים רבים עד לממשלה הבאה"

חנות קורקינט חשמלי ת"א / צילום: תמר מצפי

הלמ"ס: עלייה ב-2020 בתאונות דרכים שבהן מעורבים קורקינטים חשמליים; ירידה בתאונות עם אופניים חשמליים

לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, בשנת 2020 הייתה עלייה במספר תאונות הדרכים בהן היו מעורבים קורקינטים, ונרשמו יותר הרוגים - למרות הסגרים, התכנסות בבתים ויציאה למקומות העבודה בשיעורים פחותים ● מנכ"לית הרלב"ד: "במרץ נציג תוכנית שמטרתה לצמצם 50% בתאונות הדרכים עד שנת 2030"

עמדות חיסון לקורונה של מד"א / צילום: דוברות מד"א

דוח אמ"ן עורר דאגה, הקהילה המדעית מרגיעה ודורשת שקיפות

מחד, למסקנות מדוח אמ"ן יש משמעות אסטרטגית כאשר קבינט הקורונה מתווה מדיניות המסתמכת בין היתר על הדוחות הללו ● מאידך – בקרב הקהילה המדעית אין הסכמה רחבה באשר לדברים העולים בדוח, לא ברור מיהם מחבריו, ולא ניתן לנהל עמם שיח ציבורי שקוף

חיסון קורונה בברזיל. המוטציה החדשה שברה שיאים במדינה / צילום: Associated Press, Bruna Prado

מונדיאל המוטציות: איך הן מתרחשות, מי יותר מדבקת, והאם מי שהתחסן יכול להיות רגוע?

פרופ' ג'וני גרשוני, אימונולוג וחוקר נגיפים מאוניברסיטת ת"א, עושה סדר במוטציות החדשות ובקבוצות הסיכון ● "ככל שהמחלה נפוצה יותר, יש יותר מוטציות. אנחנו עדיין לא יודעים בוודאות שהווירוס לא ישתכפל אצל אדם מחוסן", הוא אומר, אך מוצא גם בסיס לאופטימיות

נתב"ג בימי קורונה / צילום: מיכל רז-חיימוביץ, גלובס

אושר: נתב"ג ייסגר לתנועת מטוסים בטיסות מסחריות למשך 14 ימים לפחות

בשלב זה הוחלט כי נתב"ג ייסגר מיום שלישי 26.1 ועד 31.1 ● ועדת חריגים תקבע מתי לאשר טיסות ● נתניהו: "בניגוד למה שאומרים, אנחנו מקדימים את כל העולם. אף מדינה לא עשתה את מה שאנחנו הולכים לעשות"