גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

בחריקת שיניים, ממשל טראמפ התחיל את התקפלותו

טראמפ נתן אישור ביורוקרטי ל"הקצאת משאבים ושירותים" לצוותו של הנשיא המיועד ● האסטרטגיה המשפטית של הנשיא המכהן לשנות את תוצאות הבחירות עומדת על סף התמוטטות ● ביידן עומד להודיע על מינויים בכירים לקבינט שלו ● רקע יהודי למזכיר המדינה, לשרת האוצר ולשר לביטחון פנים

ג’ו ביידן, הנשיא הנבחר של ארה”ב / צילום: Brendan McDermid, רויטרס
ג’ו ביידן, הנשיא הנבחר של ארה”ב / צילום: Brendan McDermid, רויטרס

שעתיים ביום ב׳ בערב (שעון ישראל) קירבו את תקופת הדמדומים בוושינגטון אל קיצה. שלושה שבועות לאחר הבחירות לנשיאות, תקופת המעבר אל נשיאות ג׳ו ביידן התחילה רשמית.

תחילה הונח על שולחנו של ביידן מכתב מראש מינהלת השירותים הכלליים, שבו נאמר סוף סוף במפורש, כי יוקצו לו "משאבים ושירותים". האישור הביורוקרטי הזה היה נחוץ כדי שמשרדי הממשלה ורשויותיה יתחילו לשתף פעולה לשם העברת השלטון ב-20 בינואר. בדרך כלל התהליך הזה מתחיל למחרת ההצבעה, או מייד לאחר שמתחוורות תוצאותיה. אף כי התוצאות התחוורו בתוך ארבעה ימים, הנשיא טראמפ לא הכיר בהן, וממשלו נהג כמו לא היו בחירות מעולם.

המכתב לביידן, בחתימת אמילי מרפי, נכתב בחריקת שיניים. רובו היה מוקדש להתגוננות מפני האשמות שהיא, גב׳ מרפי, הכשילה מעבר חלק אל מימשל חדש. המכתב נמנע בהקפדה מלהכיר בניצחון ביידן, או בסופיות של העברת השלטון. הוא מדבר על "אפשרות שהנשיאות תעבור".

טראמפ עצמו, בציוץ מקביל, אמר כי הורה למרפי "למלא אחר הפרוטוקולים" מבלי להסביר, מבלי להשתמש במלה "מעבר", ומבלי לנקוב בשמו של ביידן. הנשיא מוסיף לטעון שתוצאות הבחירות זויפו, ופרקליטיו מוסיפים לנסות ולפסול מאות אלפי קולות בארבע מדינות.

"אפס גדול"

סמוך לזמן פרסומו של מכתב מרפי לביידן, הגוף האלקטורלי העליון של מדינת מישיגן שם קץ לתקוות טראמפ ואישר את ניצחונו של ביידן במדינה המערב-תיכונית הזו. טראמפ הטיל את יהבו על שני החברים הרפובליקאים ב"לשכת הבוחנים" של מישיגן. הוא ביקש מהם לעכב בשבועיים את אישור התוצאות. מאחר שבמישיגן נדרשת הסכמה פה אחד לאישור, הרפובליקאים היו יכולים למנוע אותו. אבל אחד מהם הצביע לטובת האישור, השני נמנע, ומישיגן נשמטה מידי הנשיא.

גם ג׳ורג׳יה ואריזונה אישרו את התוצאות. בשתיהן יתרונו של ביידן עמד על קצת יותר מ-10,000 קולות. ספירה ידנית חוזרת בג׳ורג׳יה הקטינה במקצת את יתרון ביידן, אבל לא במידה שהתקרבה להפוך את התוצאות. טראמפ ביקש גם ספירה אלקטרונית חוזרת. באריזונה, מפקחי הבחירות הסכימו פה אחד על כשרות ההצבעה. "אפס גדול", אמר מפקח בחירות רפובליקאי על הקף אי-הסדרים.

האישור במישיגן, בג׳ורג׳יה ובאריזונה משאיר רק את פנסילבניה ואת וויסקונסין על הכוונת של הנשיא. אבל הצוות המשפטי שלו לא הצליח להמציא ראיות של ממש לטענות הזיוף המסיבי שלו. שופט מחוזי בפנסילבניה תקף בחריפות את חוסר רצינותן של טענות הפרקליטים בחוות דעת קטלנית של 37 עמוד.

"חרפה לאומית"

כשירותו של הצוות המשפטי הועמדה בימים האחרונים בספק גובר לאחר שאחת מחברותיו הפריחה תיאוריות קונספירציה מסמרות שיער על מקורות "הזיוף" ועל ממדיו.

עורך דינו של הנשיא, רודי ג׳וליאני, נאלץ להתנער מעורכת הדין הזו, ולהודיע שהיא כלל אינה שייכת לצוות שלו. ההסבר הזה התקבל בלעג. הנשיא עצמו כלל את שמה בציוץ מוקדם, שבו התברך בסגולותיהם של משפטניו. מושל מדינת ניו ג׳רזי לשעבר, כריס כריסטי, בעל ברית ותיק של הנשיא, הכריז בתחילת השבוע שמעשי הצוות המשפטי הם "חרפה לאומית".

הנשיא הטיס לוושינגטון את מנהיגי הרפובליקאים באסיפה המחוקקת של מישיגן, והפציר בהם למנוע את פירסום רשימת האלקטורים של המדינה. אלה 16 נציגים, העומדים להשתתף במעמד האישור של בחירת הנשיא ב-14 בדצמבר, יחד עם עוד 522 אלקטורים מכל מדינות ארה"ב. הרפובליקאים ממישיגן השיבו את פניו ריקם.

לאסטרטגיה שלו במישיגן לא נשקפו סיכויים מבטיחים מלכתחילה. התמוטטותה הייתה אולי הסיבה המיידית להוראתו לאמילי מרפי לאפשר את תחילת המעבר.

אין ספק שמכתבה של מרפי לביידן סחט אנחת רווחה, דיסקרטית או גלויה, מצד רוב הרפובליקאים בוושינגטון. הם ראו צורך לעמוד על "זכותו של הנשיא לערער על תוצאות הבחירות". אבל הם התנועעו באי-נוחות גוברת גם לנוכח התקפותיו הבלתי פוסקות של הנשיא על הלגיטימיות של תהליך ההצבעה (המושל הרפובליקאי של מרילנד, ממבקרי הנשיא השווה את התנהגותו לזו של "רפובליקת בננה") וגם לנוכח הסכנות לבטחונה הלאומי של ארה"ב הנובעות מהיעדר קשר בין ביידן וצוותו לבין משרדי הממשלה הנוגעים בדבר: הגנה, בטחון פנים, מודיעין ומשפטים.

ביידן מקים צוות

אתמול התחיל להצטייר הצוות הבכיר של ביידן. נודעו לא רשמית שמותיהם של מזכיר המדינה, שרת האוצר, היועץ לבטחון לאומי, השר לבטחון פנים והשגרירה באו"ם (כהונה שיש איתה בדרך כלל מעמד של חברות בקבינט).

אף אחד מן השמות לא בא בהפתעה. כל המיועדים הם חברים לשעבר בממשל אובמה. לכולם יש ניסיון ענף בתחומים שעליהם יהיו ממונים. הבחירה מבטיחה יציבות ורצינות, אבל אינה מרגשת או נועזת.

מזכיר המדינה החדש, אנתוני בלינקן, הוא עורך דין בעל רקע בין לאומי ענף; כיהן כסגן מזכיר המדינה וסגן היועץ לבטחון לאומי תחת אובמה; מחייב את שיפור קשריה של ארה"ב עם בעלות בריתה באירופה, שניזקו בימי טראמפ.

בלינקן גדל בפאריס, ואביו החורג היה ד"ר שמואל פיזאר, יהודי מפולין, שתואר כ"ניצול הצעיר ביותר מאושוויץ". פיזאר היה עורך דין מצליח, סופר ומשורר. זכרונותיו על ילדותו בשואה זכו בפרס ספרותי בצרפת, ותורגמו לעברית תחת השם "כעוף החול".

השר המיועד לבטחון פנים הוא אלחאנדרו מאיורקאס, עורך דין יליד הוואנה, בן למהגרים יהודיים מרומניה, שנמלט לארה"ב לאחר כינון הרודנות הקומוניסטית בקובה, לפני 60 שנה.

שרת האוצר החדשה, ג׳נט ילן (Yellen), הייתה נגידת הבנק המרכזי של ארה"ב עד תחילת 2018. טראמפ נמנע מלהאריך את מינויה, והודה בגלוי שהסיבה היחידה הייתה שהיא קיבלה את המינוי הזה מידי ברק אובמה. כהונתה בבנק זכתה בהערכה כללית.

היא הייתה האישה הראשונה בראש הפדרל ריזרב, והיא האישה הראשונה מאז ומעולם במשרד האוצר. היכרותה עם הבנק המרכזי תעניק לה יתרונות, אבל אולי גם תכביד על יחסיה עם הנגיד שירש אותה, ג׳רום פאוול. הוריה של ילן היו מהגרים יהודיים מפולין.

הנשיא המיועד ביידן מחזיר לשירות מבצעי דמות מוכרת מממשל אובמה, ג׳ון קרי. הסנאטור לשעבר שימש מזכיר המדינה בתקופת כהונתו השניה של אובמה, והיה אדריכל של ההסכם הגרעיני עם איראן. הוא לא היה האמריקאי הפופולרי ביותר בישראל.

הוא ישמש שגריר מיוחד לענייני האקלים, ביטוי לחשיבות שהממשל החדש מתכוון להועיד לנושא. הנשיא טראמפ הוציא את ארה"ב מהסכמי האקלים של פאריס, וביידן הבטיח שהוא יחזיר אותה אליהם "ביום הראשון" של נשיאותו.

_________________

רשימות קודמות ב-yoavkarny.com וב-https://tinyurl.com/yoavkarny-globes

ציוצים (באנגלית) ב-twitter.com/YoavKarny 

עוד כתבות

עופר גולן / צילום: תמונה פרטית

בדעת רוב: העליון אישר את החדירה לטלפוני יועצי רה"מ בפרשת הטרדת עד המדינה שלמה פילבר

שופטי העליון נעם סולברג וג'ורג' קרא הכשירו בדיעבד את צווי החדירה לטלפונים הניידים של יועצי נתניהו - יונתן אוריך ועופר גולן - החשודים בהטרדת עד המדינה בתיק 4000, שלמה פילבר ● אוריך וגולן הודיעו כי יבקשו דיון נוסף בהרכב מורחב

שכר כפול  / אילוסטרציה: שאטרסטוק

דמי הניהול בחיסכון הפנסיוני ירדו, ההפקדות לקרנות ההשתלמות גדלו: אלה המובילות בדירוג התשואות

בסיכומה של 2020 מתברר כי דמי הניהול בפנסיה החדשה, בגמל לתגמולים ובהשתלמות צמחו בשיעור נמוך משיעור צמיחת השוק, וחלקם מהצבירה הממוצעת נחתך ל-0.49% ● המשבר הכלכלי לא פגע בהפקדות לקרנות ההשתלמות, שגדלו ב-4% ● ומי הובילו את דירוג התשואות בהשתלמות?

הבורסה בניו יורק - וול סטריט / צילום: תמר מצפי

עליות בבורסות אירופה; UBS עולה ב-2.4% לאחר הדוחות

החוזים העתידיים על המדדים המובילים בוול סטריט יורדים בשעה זו בעד 0.3% ● הנפט מאבד 0.6% לרמה של 52.5 דולר לחבית

ג'נט ילן, שרת האוצר האמריקאית / צילום: ג'ונתן ארנסט

הסנאט אישר את מועמדותה של ג'נט ילן כשרת האוצר האמריקאית

ילן הייתה ראשת הפדרל ריזרב בין השנים 2014 ל-2018 ● ההצבעה הסנאט הייתה האישור הסופי והחמישי למינוי, ובכך הפכה ילן לשרת האוצר הראשונה של ארצות הברית

עו"ד ליאור אבירם / צילום: ליאור דאי

פירמת עורכי הדין שבלת ושות' מינתה 8 שותפים חדשים

חמישה מהשותפים החדשים שמונו צמחו במשרד, ושלושת השותפים הנוספים הצטרפו מפירמות אחרות

סדרה טהרן / צילום: כאן 11

סערת טהרן בתאגיד: "מי ניסה או ניסתה לטייח את המידע האמיתי"

לפי התקנות, בהפקות מקור קנויות קיימת חובה על התאגיד לדאוג כי 75% מהמשתתפים בהפקה יהיו תושבי ישראל ● כעת טוען ארגון אקט כי בניגוד לדיווחי התאגיד - בהפקת הסדרה "טהרן" לקחו חלק בעיקר אנשי צוות יוונים ● כאן: "התאגיד מקפיד וימשיך להקפיד על קיום החוק בכל הפקותיו"

אתר אשפה תאנים ליד חצור / צילום: אביהו שפירא

המשרד להגנת הסביבה מציג אסטרטגיית פסולת מקיפה, עם סימן שאלה גדול

מטרת התוכנית היא לצמצם את הטמנת הפסולת בישראל מ-80% כיום ל-20% בשנת 2030, ולעבור לכלכלה מעגלית כמקובל באיחוד האירופי ● אבל כשהבחירות בפתח, ועדיין אין טיוטת תזכיר חוק בנושא וגם לא לוחות זמנים, סיכוייה להגיע לשלב הביצוע עומדים בספק

לרנקה, קפריסין / צילום: שאטרסטוק

המאגר הקפריסאי: קפריסין תחלוק מידע על דמויות מפתח בחברות הרשומות אצלה עם מדינות שונות

כחלק מהמאבק העולמי בהלבנת הון ומימון טרור, יוקם בקפריסין מאגר לזיהוי דמויות מפתח בחברות, והמידע יועבר למדינות אחרות ● השינוי ישפיע בעיקר על מי שפעלו להסתיר את זהותם ● מומחה לניהול הון בינלאומי: "משקיעים רבים ייאלצו 'לחשב מסלול מחדש'"

משה חוגג - מנהל קרן הון סיכון סינגולריטים / צילום: יונתן בלום

נדחתה תביעה של משקיע קריפטו נגד משה חוגג בבית משפט בארה"ב

ביהמ"ש בסיאטל דחה את תביעתו של שון סניידר האמריקאי בגין נזק כספי שנגרם לו לטענתו ע"י חוגג, בעלי מועדון הכדורגל בית"ר ירושלים, וחברת Stox שבבעלותו ● תביעה אחרת נגד חוגג, הנוגעת גם היא להנפקת מטבע הקריפטו של סטוקס, עדיין מתנהלת במחוזי בת"א

קרחונים בנורבגיה ממעוף הציפור / צילום: Reuters, Natalie Thomas

הקרח בעולם נמס מהר מאי פעם, אומרים מדעני האקלים

מחקר מראה כי כדור הארץ איבד בעשורים האחרונים שכבת קרח בעובי מאה מטר ששטחה מקביל לשטחה של בריטניה

אילוסטרציה של החיסון לקורונה של מודרנה / צילום: Reuters, Dado Ruvic

מנכ"ל מודרנה: הרגולציה לחיסונים למוטציות תהיה פשוטה; הקורונה תישאר כאן לנצח

אנליסט הביומד אורי הרשקוביץ: "חדשות טובות עבור חברות החיסונים, פחות עבורנו" ● מניית מודרנה עלתה אתמול ב-12%, לשווי של כ-58 מיליארד דולר

טנק קל של אלביט / צילום: אלביט מערכות

טנקים למדינה באסיה פסיפיק: חוזה בשווי של 172 מיליון דולר לאלביט מערכות

החברה תספק טנקים קלים מדגם "סברה" לצבא יבשה של מדינה באזור אסיה פסיפיק ● מנכ"ל ונשיא אלביט מערכות, בצלאל מכליס: "הפורטפוליו הנרחב שלנו בתחום תתי-המערכות מספק לנו עמדת כוח בשוק הרכבים המשוריינים"

אולם של בית המשפט העליון / צילום: אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות

המשכנתה חונקת? בית המשפט העליון מגביל מכירה לצד ג'

בית המשפט העליון קבע פרשנות אחידה לחוק הפדיון וקבע כי נכס שנמצא בכינוס נכסים לא יוכל להימכר לגורם אחר

הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: שלומי יוסף, גלובס

פעילות אקזוטית ממשיכה לזרום לשלדים בורסאיים: סייבר, רכב חשמלי וחקלאות ורטיקלית

בעלי שליטה בחברות דלות פעילות מנצלים את הביקוש להשקעה בחברות טכנולוגיה כדי למזג לתוכן פעילויות בהליך מהיר - מהלך שלכל הפחות מסייע לזינוק במניה

קוק עידו - IBI / צילום: תמר מצפי

ההפסדים מ"מדד הפחד": ביהמ"ש חייב לקוח לשלם לאי.בי.אי כ-7 מיליון שקל

פסק הדין שני הוא השני במסגרת התביעות שהגיש בית ההשקעות נגד לקוחות בעקבות הפסדי עתק של כ-35 מיליון שקל שנוצרו בחשבונות הפרטיים שלהם

מבצע חיסונים של חברת אסטרהזנקה בבית אבות בלונדון / צילום: Associated Press, Matt Dunham

דיווחים בגרמניה: חיסון אסטרהזנקה יעיל רק ב-8% מעל גיל 65; החברה מכחישה

מקורות בממשלת גרמניה מסרו לכלי תקשורת במדינה כי החיסון לקורונה של חברת אסטרה-זנקה יעיל רק ב-8% מהמקרים בהגנה על מבוגרים מעל גיל 65, הרבה מתחת ל-62% היעילות שהחברה חזתה לכלל האוכלוסייה על סמך ניסויים קליניים

מירב מיכאלי / צילום: אלעד מלכה

יו"ר העבודה מרב מיכאלי הודיעה כי המפלגה תעזוב את הממשלה

בהודעת של ח"כ מרב מיכאלי נכתב: "הודעתי לפרץ ושמולי שעליהם להתפטר מהממשלה לאלתר. מפלגת העבודה מתחילה מחדש"

סין חזרה לשגרה ומשכה השקעות זרות בעוד העולם עדיין מתמודד חולי ומוות, סגרים ועסקים קורסים / צילום: Associated Press, Mark Schiefelbein

סין תפסה את מקומה של ארה"ב כיעד המרכזי להשקעות זרות

זרימת ההון לארה"ב ירדה כמעט בחצי, בעוד שהקורונה גררה את הכלכלה מטה ב-2020

כ"ץ (מימין) ונתניהו מכריזים על התוכנית. הדרג המקצועי התנגד לחלקים / צילום: צילום מסך מתוך וואלה!NEWS

נתניהו מציג, שוב: תוכנית פוליטית לקראת בחירות בכסות של פתרון מיידי למשק

העלות הכוללת של תוכנית הסיוע הכלכלית שהציגו ראש הממשלה ושר האוצר מוערכת בכ–15 מיליארד ש' והיא תמומן באמצעות הגדלת הגירעון • תוכנית מענק לכל אזרח עוררה את מירב ההתנגדות מצד גורמי המקצוע באוצר, אך נכללה בכל זאת • וההבטחה לדמי אבטלה לעצמאים שוב ריקה מתוכן

בירה באדווייזר  / צילום: יח"צ

באדווייזר מוותרת על פרסומת בסופרבול; תשקיע במקום זה בחינוך להתחסנות

החברה, המגדירה את המוצר שלה "מלכת הבירה", עדיין תופיע בפרסומת בסופרבול של חברת-האם של המותג