גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

שרת האוצר של ביידן שרוצה לכוונן מחדש את הקפיטליזם

ג'נט ילן עומדת לעשות היסטוריה פעם נוספת כאשר היא תהיה האישה הראשונה שעמדה בראשות שלושת התפקידים הכלכליים החשובים בממשל כראש מועצת היועצים הכלכליים בבית הלבן תחת קלינטון; כנגידת הפד; ועכשיו כשרת האוצר בממשל ביידן

ג'נט ילן, מזכירת האוצר הבאה של ג'ו ביידן / צילום: Andrew Harnik, Associated Press
ג'נט ילן, מזכירת האוצר הבאה של ג'ו ביידן / צילום: Andrew Harnik, Associated Press

ג'נט ילן כבר עשתה היסטוריה פעם אחת, כאשר הייתה לאשה הראשונה שעומדת בראש הפדרל ריזרב, הבנק המרכזי האמריקאי. עכשיו היא עומדת לעשות היסטוריה פעם נוספת כאשר היא תהיה האישה הראשונה שעמדה בראשות שלושת התפקידים הכלכליים החשובים בממשל כראש מועצת היועצים הכלכליים בבית הלבן תחת קלינטון; כנגידת הפד; ועכשיו כשרת האוצר בממשל ביידן.

■ הכירו את ג'נט ילן, שרת האוצר הראשונה של ארה"ב

במובנים אחרים ילן, כלכלנית מבריקה המתמחה בכלכלת עבודה, היא לא דמות מהפכנית. היא מגיעה לתפקיד בגיל 74, אחרי שלל תפקידים, עם עמדות ידועות וקבלות מוכחות. היא משתלבת בין שאר המינויים הבכירים של ביידן, שמשקפים דגש על ניסיון והכרות עמוקה עם המערכת - קבינט מגוון שיתחיל לרוץ מהרגע הראשון.

המינוי של ילן מבטא רצון לעבור משוכה כפולה. היא מקובלת על שני הפלגים של המפלגה הדמוקרטית, המרכזי והפרוגרסיבי, שכבר החלו להתקוטט מאז הבחירות. הסנאטורית אליזבת וורן, הלוחמת בריכוזיות שנחשבה בעצמה מועמדת לאוצר, כבר נתנה את ברכתה. מעבר לכך, ילן אמורה לעבור בקלות את אישור הסנאט, גם אם זה יישאר בשליטה רפובליקאית.

מהותית יותר, נראה שהעמדות שלה מתאימות לאג'נדה של ביידן. "הפיננשייל טיימס" דיווח על תדרוך שערכה ילן באוגוסט לביידן ולסגניתו המיועדת קמלה האריס. ילן הסבירה לשניים שלאור סביבת הריביות הנמוכה, יהיה לממשל מרחב ניכר להוציא על תמרוץ הכלכלה ועל השקעות חדשות - שני נדבכים חשובים במצע של ביידן.

לאורך השנים, ילן התבטאה רבות בנושא אי השוויון, והצורך לוודא שהצמיחה מגיעה לכולם. בראיון ל"רויטרס" בחודש שעבר, היא דיברה על כך שהקפיטליזם צריך לעבור כיוונון מחדש, והדגישה את הצורך בקיימות ובהתמודדות עם שינוי האקלים, נדבכים חשובים נוספים באג'נדה של ביידן.

כאשר ילן עמדה בראש הפד היה לה תפקיד מכריע בניווט תהליך ההתאוששות מהמשבר. הכהונה שלה נחשבת למוצלחת, אף כי בדיעבד, הפד בראשותה החל כנראה להעלות את הריבית מוקדם מדי (גם אם באופן איטי ומהוסס). שוק העבודה האמריקאי, הסתבר, טרם סיים אז להתאושש, ושיעור האבטלה יכול היה לרדת עוד. הפד שינה מאז מדיניות, וילן עצמה דיברה בכנס בשנה שעברה על היתרונות של לתת לשוק העבודה 'להתחמם': זה מאפשר לעובדים בני מיעוטים, ובעלי השכלה נמוכה, להיכנס לשוק העבודה וליהנות מעליה בשכר.

כמו אז, גם היום, הפד ממלא תפקיד מכריע בכלכלה. אבל כרגע יש בידי הבנקים המרכזיים יכולת מוגבלת לסייע להתאוששות. כפי שילן הסבירה במאמר שפרסמה באוגוסט יחד עם ג'ארד ברנשטיין, אחד מיועציו הקרובים של ביידן, "הפד יכול לוודא שסביבת האשראי תומכת בצמיחה; הקונגרס והנשיא מוודאים שלמשפחות ולעסקים יש מספיק כסף בכיס".

לשים לאמריקאים כסף בכיס, ולדאוג שההתאוששות מהמשבר תהיה מהירה ומקיפה ככל האפשר. זו ללא ספק תהיה אחת המשימות המרכזיות של ילן. אבל להבדיל מחופש הפעולה הטכנוקרטי שהיה לה בפד, היכולת שלה לקדם את מדיניות הממשל כשרת אוצר תהיה תלויה באופן קריטי בפוליטיקה, וביכולת להעביר את התקציב בקונגרס. על פי כל הסימנים, הרפובליקאים, אם יהיה להם רוב, מתכוונים לנסות לכפות על הממשל תקציב מרוסן יחסית.

באביב שעבר, ילן ביקרה בארץ והשתתפה בסימפוזיון בפני חבר הנאמנים של אוניברסיטת תל אביב. היא נראתה מחויכת ומרוצה מהחיים, מי שיכולה לחגוג את הישגיה בעבר. עכשיו היא חוזרת לזירה, לקרבות ובחישות בגבעת הקפיטול, ולניסיון לעשות את המרב ביציאה מעוד משבר היסטורי.

עוד כתבות

טנק קל של אלביט / צילום: אלביט מערכות

טנקים למדינה באסיה פסיפיק: חוזה בשווי של 172 מיליון דולר לאלביט מערכות

החברה תספק טנקים קלים מדגם "סברה" לצבא יבשה של מדינה באזור אסיה פסיפיק ● מנכ"ל ונשיא אלביט מערכות, בצלאל מכליס: "הפורטפוליו הנרחב שלנו בתחום תתי-המערכות מספק לנו עמדת כוח בשוק הרכבים המשוריינים"

הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: שלומי יוסף, גלובס

פעילות אקזוטית ממשיכה לזרום לשלדים בורסאיים: סייבר, רכב חשמלי וחקלאות ורטיקלית

בעלי שליטה בחברות דלות פעילות מנצלים את הביקוש להשקעה בחברות טכנולוגיה כדי למזג לתוכן פעילויות בהליך מהיר - מהלך שלכל הפחות מסייע לזינוק במניה

הרכב הופך מ"ברזל" לפלטפורמת מיחשוב ברת שדרוג / צילום: יח"צ

המכונית החכמה יוצאת לעולם, אבל לא לישראל

כלי הרכב החדשים מציגים קפיצות דרך טכנולוגיות, שעשויות להפוך את דגמי הדור הנוכחי למיושנים בטרם עת ● אפילו הרכב העממי כבר נוסע למחוזות חדשים ● אלא שדווקא ישראל, הנמצאת בחזית הפיתוח בתחום, לא ממהרת לאמץ אותן ● למה זה קורה, ומה בכל זאת חשוב לחפש ברכב הבא שלכם

יניב הרוש, בעלי תל יצחק קיטשן אנד גארדן / צילום: מיקאל כהן

"הלקוחות אספו כסף כדי לשלם לי את הקנס, אבל אני יזם, ואת הסיכונים אני לוקח בעצמי. תרמתי את זה"

יניב הרוש, בן 40, נשוי ואב לשלושה, בעלי תל יצחק קיטשן אנד גארדן ● גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

מזרחי טפחות משכנתא/צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

המשקיעים חזרו, הצעירים הסתערו, ו-2020 שברה את שיאי המשכנתאות

2020 הכתה את כל התחזיות לשוק הדיור תחת הקורונה: במהלך שנה שעברה נלקחו משכנתאות בהיקף 78.1 מיליארד שקל - גידול של 15% לעומת 2019 ● 15% מכלל המשכנתאות היו במסגרת "מחיר למשתכן"

דירת 4 חדרים בכפר יונה / צילום: אביב קפילוטו

הלמ"ס: תוספת יחידות הדיור השנתית בישראל עמדה על כ-57 אלף

באמצע שנת 2020 היו בכל ישראל כ-2.736 מיליון דירות למגורים ● לעומת שנת 2019 חל גידול של 2% בדירות למגורים - תוספת של כ-57 אלף דירות

סין חזרה לשגרה ומשכה השקעות זרות בעוד העולם עדיין מתמודד חולי ומוות, סגרים ועסקים קורסים / צילום: Associated Press, Mark Schiefelbein

סין תפסה את מקומה של ארה"ב כיעד המרכזי להשקעות זרות

זרימת ההון לארה"ב ירדה כמעט בחצי, בעוד שהקורונה גררה את הכלכלה מטה ב-2020

קוק עידו - IBI / צילום: תמר מצפי

ההפסדים מ"מדד הפחד": ביהמ"ש חייב לקוח לשלם לאי.בי.אי כ-7 מיליון שקל

פסק הדין שני הוא השני במסגרת התביעות שהגיש בית ההשקעות נגד לקוחות בעקבות הפסדי עתק של כ-35 מיליון שקל שנוצרו בחשבונות הפרטיים שלהם

בנין בורסה לניירות ערך ת"א / צילום: איל יצהר

מבט שנתי על תיקי ההשקעות: המציאות שוב פגשה את הציפיות

הפתעות או אכזבות מהשווקים מתכתבות באופן ישיר עם הציפיות ● מה אומרות לנו התשואות הגלומות במדדים, וכיצד הן יכולות לסייע להתאמת הציפיות מתיקי ניירות הערך?

נתב"ג בימי קורונה / צילום: כדיה לוי, גלובס

חייבים לטוס לחו"ל? רק אם יש לכם 10,000 דולר לשעת טיסה

סגירת השמיים איננה הרמטית לחלוטין ● מי שירצה בכל זאת לטוס יצטרך להגיש בקשה לועדת חריגים ● אם בקשתו תאושר הוא יוכל לצאת או להיכנס לישראל ● בהיעדר טיסות מסחריות הדרך היחידה לעשות זאת היא להצטרף לטיסת מטען, או לחכור מטוס פרטי

שכר כפול  / אילוסטרציה: שאטרסטוק

דמי הניהול בחיסכון הפנסיוני ירדו, ההפקדות לקרנות ההשתלמות גדלו: אלה המובילות בדירוג התשואות

בסיכומה של 2020 מתברר כי דמי הניהול בפנסיה החדשה, בגמל לתגמולים ובהשתלמות צמחו בשיעור נמוך משיעור צמיחת השוק, וחלקם מהצבירה הממוצעת נחתך ל-0.49% ● המשבר הכלכלי לא פגע בהפקדות לקרנות ההשתלמות, שגדלו ב-4% ● ומי הובילו את דירוג התשואות בהשתלמות?

יובל שטייניץ / צילום: איל יצהר

האם מדינות באירופה מנעו מאזרחיהן לחזור מבריטניה?

יכול להיות שמדינות דמוקרטיות אסרו על אזרחים לחזור הביתה? זה קרה, אבל רק לכמה ימים ● המשרוקית של גלובס

 

מנת חיסון לקורונה של אסטרהזנקה / צילום: Reuters, Jason Cairnduff

התקשורת בגרמניה דיווחה בטעות על יעילות מופחתת, ומניית אסטרהזנקה עולה

מקורות בממשלת גרמניה מסרו כי החיסון לקורונה של חברת אסטרהזנקה יעיל רק ב-8% מהמקרים בהגנה על מבוגרים מעל גיל 65 ● הדיווחים הוכחשו על ידי החברה ובינתיים הבהיר משרד הבריאות הגרמני כי "אינו יכול לאמת את הדיווחים על כך שהחיסונים של אסטרהזנקה פחות יעילים"

אילוסטרציה של החיסון לקורונה של מודרנה / צילום: Reuters, Dado Ruvic

מנכ"ל מודרנה: הרגולציה לחיסונים למוטציות תהיה פשוטה; הקורונה תישאר כאן לנצח

אנליסט הביומד אורי הרשקוביץ: "חדשות טובות עבור חברות החיסונים, פחות עבורנו" ● מניית מודרנה עלתה אתמול ב-12%, לשווי של כ-58 מיליארד דולר

ערוץ דיסקברי, אחד מתוך רבים המגיעים למיליוני בתי אב בעולם / צילום: אתר החברה

האם דיסקברי תסייע לרשת 13 להגדיל את ההכנסות מפרסום?

העסקה שבמסגרתה תחזיק דיסקברי 21% ממניות רשת 13 ותזרים 50 מיליון שקל, לצד הזרמה זהה של בעל השליטה, מעלה מספר שאלות ● מה מרוויח כל צד, ומה תיתן לרשת הפרידה מאנדמול?

דודי אמסלם. הכריז על ביטול נבחרת הדירקטורים / צילום: שלומי יוסף

נציבות שירות המדינה לשר אמסלם: לא ניתן למנות מנהל קבוע לרשות החברות בגלל הבחירות

נציב שירות המדינה הפרופ' דניאל הרשקוביץ קיבל את המלצת ועדת החריגים שלא להמשיך בהליכים לבחירת מנהל רשות חברות ממשלתיות קבוע בשל תקופת הבחירות ● "הוועדה סבורה כי יש להמליץ בפני השר לשקול את הטלת התפקיד על עובד מדינה מתאים בעת הזו"

יו"ר קרן הריט מגוריט, ארז רוזנבוך / צילום: איל יצהר

"נגיע ל-80 אלף איש בלי דירה. בפעם הקודמת קיבלנו את מחאת האוהלים"

יו"ר קרן מגוריט, ארז רוזנבוך, אומר שהקורונה החריפה עוד יותר את מצב הענף, וחושש שבתוך שנתיים יגיע המחסור בדירות לעשרות אלפים • "המובטלים שנוספו עכשיו יצטרכו דירות להשכרה. מי שמרוויח 7,000 שקל הוא לא בשוק של רכישת הדירות"

700 אלף מנות חיסון חדשות הגיעו אתמול (א') לישראל / צילום: איל יצהר

קופת חולים מכבי: פחות מ-0.01% ממקבלי מנת החיסון השנייה חלו בקורונה

מנתונים של אגף מידע ובריאות דיגיטלית במכבי שירותי בריאות עולה כי 20 אנשים בלבד נדבקו בקורונה מקרב כ-128,600 מחוסנים

עגל מתוך המשלוחים החיים / צילום: עמותת אנימלס

דוח פנימי חמור: כך מתנהלת היחידה שנועדה להגן על בעלי החיים ועל מה שמגיע לצלחת שלנו

דוח פנימי שבדק את ביצועי יחידת הפיקוח על הצומח והחי (הפיצו"ח) במשרד החקלאות, והגיע לידי גלובס, מציג ממצאים חמורים ● לפי הדוח, היחידה סובלת ממשבר עמוק ומ"הידרדרות מקצועית שמובילה לסגירת תיקים"

הבורסה בניו יורק - וול סטריט / צילום: תמר מצפי

עליות בבורסות אירופה; UBS עולה ב-2.4% לאחר הדוחות

החוזים העתידיים על המדדים המובילים בוול סטריט יורדים בשעה זו בעד 0.3% ● הנפט מאבד 0.6% לרמה של 52.5 דולר לחבית