גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ענקית בתי הקולנוע סינוורלד השיגה 750 מיליון דולר בניסיון לצלוח את משבר הקורונה

החברה לוותה 450 מיליון דולר מקרנות השקעה, חידשה קו אשראי בהיקף של 110 מיליון דולר ובונה על החזרי מס בסדר גודל של כ-200 מיליון דולר ● לסינוורלד חוב עצום של כ-5 מיליארד דולר

סינוורלד/ צילום: Shutterstock/א.ס.א.פ קרייטיב
סינוורלד/ צילום: Shutterstock/א.ס.א.פ קרייטיב

לפני פחות משנה עמדה אימפריית בתי הקולנוע סינוורלד, שנמצאת בבעלות מוקי גרידינגר הישראלי, לפני השלמת מיזוג שאמור היה להפוך אותה לענקית בתי הקולנוע הגדולה בעולם. מאז התמונה התהפכה, כשמגפת הקורונה רוקנה את האולמות ושינתה את הנסיבות והביאה את משפחת גרידינגר לחתום על הסכם מימון שעשוי להקטין את החזקתה בחברה בכמחצית.

סינוורלד חתמה על הסכם המימון החדש במטרה שיספק לה יציבות ושקט לפעול לתקופה נוספת תחת נטל של חוב בהיקף כולל של כ-4.9 מיליארד דולר. 

בניגוד לתקופות מיתון קשות בעבר, ובהן המשברים ב-1929 וב-2008, שבהם בתי קולנוע בעולם פרחו משום היותם בילוי זול ונגיש יחסית, משבר הקורונה זימן לגרידינגר אתגר שונה לגמרי, כשהקבוצה בהובלתו נותרה ללא הכנסה וללא אופק להכנסה, כשלחברה אין "סחורה" חדשה שאותה היא יכולה לספק ללקוחות. זה הוביל את סינוורלד, שמנייתה נסחרת בבורסת לונדון, להפסדים של 1.6 מיליארד דולר במחצית הראשונה של 2020, לצד דיווחים על כך שהחברה עשויה לבחון הגשת בקשה להגנה מפני נושים.

אלא שהשבוע סינוורלד  השיגה תוספת מימון פיננסי, בהיקף כולל של 750 מיליון דולר, שאמורה לאפשר לה נזילות מספקת לשרוד את תקופת הסגר, וזאת בהנחה שהחיסונים נגד קורונה שצפויים להגיע לארה"ב ולאירופה, יאפשרו לרוב עסקיה להיפתח לפני מאי 2021.

הלוואה חדשה מקרנות השקעה פרטיות

עיקר הסכום שגייסה עתה החברה, מורכב מהלוואה חדשה שגייסה בהיקף של 450 מיליון דולר מקרנות השקעה פרטיות. מדובר אמנם בבשורה מעודדת מצד אחד, אבל כזו שכואבת לכיסי בעליה, שכן כאפסייד למלווים אלה הם קיבלו אופציה לרכוש 10% בחברה לתקופה של חמש שנים, בדיסקאונט של 10% על המחיר בסגירת המסחר ביום שישי האחרון. המשמעות לכך היא דילול של החזקות משפחת גרידינגר מ-20% ל-10%.

עם זאת, לצד הדילול הזה, הרצון של הלווים להחזיק במניות החברה גם מצביע על האמון שלהם ביכולת בענף ובחברה.

החברה צפויה לקבל סדר גודל של כ-200 מיליון דולר נוספים, הודות להטבת מס בארה"ב בשל משבר הקורונה שמאפשרת איחוד דוחות מס של חמש השנים האחרונות. במסגרת זו צפויה החברה לקבל החזר מס בסכום הזה בפברואר הקרוב. 

נוסף על אלה, החברה חידשה את אחד מקווי האשראי שהיא מקבלת מהבנקים בסכום של 110 מיליון דולר נוספים, עם פטור מהתניות (קובננטים) עד ליוני 2022 - מה שאמור לאפשר לה יציבות לחזור לפעילות ולהתחיל לייצר מחדש תזרים מזומנים.

כעת סינוורלד מצהירה כי הצעדים האלה אמורים לספק לה גמישות פיננסית ותפעולית עד לפתיחה מחודשת של בתי הקולנוע, ולמועד שבו אולפני הקולנוע יחליטו לספק את שוברי הקופות החדשים שיביאו את הציבור מחדש לאולמות.

"לאור האתגרים הכספיים הקשים העומדים בפני הקבוצה הנובעים מפגיעה משמעותית בתעשייה כולה, הדירקטוריון בטוח כי נזילות נוספת זו תאפשר לשמר ולמקסם את הערך עבור בעלי המניות בטווח הארוך", אמרה אלישה קורנסיביץ, יו"ר סינוורלד, על רקע גיוס המימון המחודש שביצעה החברה. לדבריה של היו"ר הצטרף גם גרידינדר עצמו עם הפנים קדימה: "בטווח הארוך, השיפורים התפעוליים שהתחלנו עוד לפני התפרצות המגפה, יגבירו את האיתנות ואת יכולת הרווחיות של סינוולרד", מסר במסגרת הדיווח של החברה.

הוליווד תכתיב את לוחות הזמנים

אבל האם מדובר בחוף מבטחים עבור סינוורלד? נראה כי זו בעיקר תחילת הדרך. כעת החברה נדרשת לחזור לפעילות כדי לייצר מזומנים ולהתחיל להוריד את החוב שצברה. היא תולה, כמו רבים בעולם, את תקוותיה בחיסונים לווירוס הקורונה, שצפויים להגיע לארה"ב ולאירופה בחודשיים-שלושה הקרובים.

ככל שהתרחיש הזה יתממש בהצלחה, זה עשוי לתת לחברה רוח גבית לפתוח את בתי הקולנוע שלה באזורי פעילות שונים כבר בסוף פברואר או בתחילת מרץ, וכפי שהצהירה, לא מאוחר יותר ממאי 2021.

אלא שהקושי שעמו מתמודדת סינוורלד הוא לא רק עם המגבלות שהוטלו עליה, אלא גם ההחלטה של אולפני הקולנוע הגדולים לדחות את ההשקות של שוברי הקופות שלהם, כמו הסרט החדש בסדרת סרטי ג'יימס בונד, שעלייתו לאקרנים נדחתה לאפריל בשל המגפה. גרידינגר כבר הצהיר בעבר בתקשורת כי בית קולנוע לא יכול לפעול בלי סרטים. המשמעות היא שגם ככל שבתי הקולנוע יקבלו אישור להיפתח, הם תלויים בסרטים החדשים שיגיעו, כך שבסופו של דבר, הוליווד היא זו שתכתיב את לוחות הזמנים. עם זאת, מדינות אירופיות עם תוצרת מקומית משמעותית של סרטים, ובהן ישראל, יוכלו לסייע לתעשייה להיפתח מוקדם יותר.

גם בעתיד, כשייפתחו בתי הקולנוע מחדש וישובו להקרין סרטים הנחשבים לשוברי קופות, עדיין יהיה אתגר להביא אליהם את כמויות הקהל שהגיע בעבר, הן מתוך הצורך לשמור על מרחק באופן שמקטין את היכולת לנצל את שטח האולם, והן בשל חששות מצד הצופים, כל עוד לא יימצא חיסון שיאפשר ודאות גבוהה לקהלים גדולים.

מוקי גרידינגר ואחיו ישראל מחזיקים במניות סינוורלד באמצעות חברת Global City Theatres. במרץ האחרון מכר מוקי 7.9% ממניותיו בחברה בתמורה לכ-116 מיליון ליש"ט, ובכך הקטין את החזקתו מכ-28% לכ-20%. מתחילת השנה צנחה מניית החברה ביותר מ-70%.

נוסף על האתגרים האדירים שהחברה מתמודדת עמם בעולם בשל הקורונה, לגרידינגר יש "כאב ראש" נוסף שנוגע לשוק המקומי. רשות התחרות בישראל הגישה לפני כשלושה חודשים כתב אישום נגד גרידינגר וחברת פורום פילם, בגין עבירה של הפרת תנאי מיזוג בנסיבות מחמירות. זאת, לאחר שגרידינגר סירב לשלם כמה מיליוני שקלים במסגרת פשרה שהוצעה לו, וההליך עדיין מתנהל. 

המספרים של סינוורלד

כ-4.9 מיליארד דולר - היקף החוב הכולל של החברה
750 מיליון דולר  - תוספת המימון שקיבלה השבוע החברה
20% - שיעור ההחזקה של מוקי גרידינגר במניות

עוד כתבות

מכולות בנמל חיפה. יצוא הסחורות של ישראל קטן ב־4% ב־2020 / צילום: Reuters, Ronen Zvulun

קטר ההייטק החזיק גם את הייצוא הישראלי: יצוא השירותים השתווה לראשונה ליצוא הסחורות

לראשונה, יצוא השירותים השתווה בשנת 2020 ליצוא הסחורות • לפי אומדן מכון היצוא, אשתקד ספג היצוא הישראלי ירידה מתונה של 3% והסתכם ב-107 מיליארד דולר • ההייטק ממשיך להיות הענף הדומיננטי - אחראי ליותר ממחצית היצוא

עו"ד אמיר חן / צילום: פישר בכר

מחצית מהשותפים במשרד פישר בכר - נשים

המשרד מצרף אל שורותיו שבעה שותפים ושותפות ● עם הצטרפותם, ימנה המשרד 69 שותפים, מתוכם 34 שותפות

טנק קל של אלביט / צילום: אלביט מערכות

טנקים למדינה באסיה פסיפיק: חוזה בשווי של 172 מיליון דולר לאלביט מערכות

החברה תספק טנקים קלים מדגם "סברה" לצבא יבשה של מדינה באזור אסיה פסיפיק ● מנכ"ל ונשיא אלביט מערכות, בצלאל מכליס: "הפורטפוליו הנרחב שלנו בתחום תתי-המערכות מספק לנו עמדת כוח בשוק הרכבים המשוריינים"

בנין בורסה לניירות ערך ת"א / צילום: איל יצהר

מבט שנתי על תיקי ההשקעות: המציאות שוב פגשה את הציפיות

הפתעות או אכזבות מהשווקים מתכתבות באופן ישיר עם הציפיות ● מה אומרות לנו התשואות הגלומות במדדים, וכיצד הן יכולות לסייע להתאמת הציפיות מתיקי ניירות הערך?

בירה באדווייזר  / צילום: יח"צ

באדווייזר מוותרת על פרסומת בסופרבול; תשקיע במקום זה בחינוך להתחסנות

החברה, המגדירה את המוצר שלה "מלכת הבירה", עדיין תופיע בפרסומת בסופרבול של חברת-האם של המותג

ג'נט ילן, שרת האוצר האמריקאית / צילום: ג'ונתן ארנסט

הסנאט אישר את מועמדותה של ג'נט ילן כשרת האוצר האמריקאית

ילן הייתה ראשת הפדרל ריזרב בין השנים 2014 ל-2018 ● ההצבעה הסנאט הייתה האישור הסופי והחמישי למינוי, ובכך הפכה ילן לשרת האוצר הראשונה של ארצות הברית

עגל מתוך המשלוחים החיים / צילום: עמותת אנימלס

דוח פנימי חמור: כך מתנהלת היחידה שנועדה להגן על בעלי החיים ועל מה שמגיע לצלחת שלנו

דוח פנימי שבדק את ביצועי יחידת הפיקוח על הצומח והחי (הפיצו"ח) במשרד החקלאות, והגיע לידי גלובס, מציג ממצאים חמורים ● לפי הדוח, היחידה סובלת ממשבר עמוק ומ"הידרדרות מקצועית שמובילה לסגירת תיקים"

שלט של רחוב וול סטריט מחוץ לבורסת ניו יורק / צילום: Reuters, Mike Segar

נעילה מעורבת בוול סטריט: אפל דחפה את הנאסד"ק לשיא כל הזמנים

בורסות אירופה ננעלו בירידות חדות, הדאקס הגרמני איבד 1.7% ● אפל בלטה בעלייה לשיא כל הזמנים ● טסלה ממשיכה קדימה ונושקת למחיר של 900 דולר למניה ● מניית ION Acquistion Corp זינקה על רקע המיזוג עם טאבולה הישראלית

עופר גולן / צילום: תמונה פרטית

בדעת רוב: העליון אישר את החדירה לטלפוני יועצי רה"מ בפרשת הטרדת עד המדינה שלמה פילבר

שופטי העליון נעם סולברג וג'ורג' קרא הכשירו בדיעבד את צווי החדירה לטלפונים הניידים של יועצי נתניהו - יונתן אוריך ועופר גולן - החשודים בהטרדת עד המדינה בתיק 4000, שלמה פילבר ● אוריך וגולן הודיעו כי יבקשו דיון נוסף בהרכב מורחב

שוטרים אוכפים את כיום ההנחיות באוקטובר 2020 / צילום: דוברות משטרת ישראל

חוק הגדלת קנסות על הפרת הגבלות נתקע: עובר לוועדת חוקה

בדיון בוועדת הכנסת נוצר רוב להעברת החוק לוועדת החוקה, כאשר גם נציגי הרשימה המשותפת תומכים בכך ● יו"ר כחול לבן בני גנץ הודיע לליכוד כי עד שלא יעבור חוק הקנסות בשלוש קריאות - לא יאפשר את העברת תקנות הסגר

יעקב בליטשטיין / צילום: כדיה לוי

עוד מינוי זמני: קובי בליטשטיין מונה למ"מ מנכ"ל משרד האוצר

בליטשטיין משמש כיום בראש מטה התשתיות הלאומיות במשרד האוצר, וימשיך לכהן בשני התפקידים במקביל ● המינוי מגיע לאחר שנציבות שרות המדינה קבעה כי בעת הזו לא ניתן למנות מנכ"ל קבע מחוץ לעובדי שירות המדינה

מירב מיכאלי / צילום: אלעד מלכה

יו"ר העבודה מרב מיכאלי הודיעה כי המפלגה תעזוב את הממשלה

בהודעת של ח"כ מרב מיכאלי נכתב: "הודעתי לפרץ ושמולי שעליהם להתפטר מהממשלה לאלתר. מפלגת העבודה מתחילה מחדש"

מזרחי טפחות משכנתא/צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

המשקיעים חזרו, הצעירים הסתערו, ו-2020 שברה את שיאי המשכנתאות

2020 הכתה את כל התחזיות לשוק הדיור תחת הקורונה: במהלך שנה שעברה נלקחו משכנתאות בהיקף 78.1 מיליארד שקל - גידול של 15% לעומת 2019 ● 15% מכלל המשכנתאות היו במסגרת "מחיר למשתכן"

יו"ר קרן הריט מגוריט, ארז רוזנבוך / צילום: איל יצהר

"נגיע ל-80 אלף איש בלי דירה. בפעם הקודמת קיבלנו את מחאת האוהלים"

יו"ר קרן מגוריט, ארז רוזנבוך, אומר שהקורונה החריפה עוד יותר את מצב הענף, וחושש שבתוך שנתיים יגיע המחסור בדירות לעשרות אלפים • "המובטלים שנוספו עכשיו יצטרכו דירות להשכרה. מי שמרוויח 7,000 שקל הוא לא בשוק של רכישת הדירות"

נתן חץ / צילום: איל יצהר

אלוני חץ רוכשת מבני משרדים בפארק המדע בקיימברידג' תמורת 193 מיליון שקל

במסגרת העסקה חתמה אתמול EB, ש-96% ממניותיה מוחזקות בידי אלוני חץ, על הסכם לרכישת זכות חכירה ל-150 שנים במתחם בשטח של 17 דונם בפארק המדע קיימברידג' סייאנס פארק ● לדברי אלוני חץ, למתחם פוטנציאל השבחה עתידי להקמת פארק מדע מודרני, תוך כדי הגדלה משמעותית של זכויות הבנייה

בית הארחה של כנסייה ברמלה / צילום: Shutterstock

כנסייה היא לא עסק: לא תשלם על היטל השבחה על מכירת קרקע

הכנסייה האנגליקנית ברמלה מכרה קרקע והתבקשה לשלם היטל השבחה • הכנסייה טענה כי היא עוסקת רק בפעילויות דת וצדקה ולא בפעילות בעלת גוון עסקי ומסחרי, ולכן היא פטורה מהיטל • מה קבע השופט?

הרמטכ"ל אביב כוכבי / צילום: דובר צה"ל

המשנה ליועמ"ש: הגדלות הרמטכ"ל לפנסיות אנשי הקבע - לא חוקיות

בחוות-הדעת, שנשלחה במסגרת הליך המתנהל נגד המדינה בבג"ץ, נקבע כי "החוק הקיים אינו מסמיך את הממשלה להעניק הגדלות באופן גורף לכלל המשרתים, כפי שמשתקף מן הפרשנות שנהגה עד כה ע"י רשויות הצבא"

נשיא ארה"ב ג'ו ביידן / צילום: Reuters, Tom Brenner

ביידן חתם על צו "לקנות תוצרת אמריקה" לרכש ממשלתי

הצו מעדכן את ההגדרה של מוצרים תוצרת ארה"ב כחלק מהניסיון של הנשיא להגביר את הייצור המקומי

ערוץ דיסקברי, אחד מתוך רבים המגיעים למיליוני בתי אב בעולם / צילום: אתר החברה

האם דיסקברי תסייע לרשת 13 להגדיל את ההכנסות מפרסום?

העסקה שבמסגרתה תחזיק דיסקברי 21% ממניות רשת 13 ותזרים 50 מיליון שקל, לצד הזרמה זהה של בעל השליטה, מעלה מספר שאלות ● מה מרוויח כל צד, ומה תיתן לרשת הפרידה מאנדמול?

אולם של בית המשפט העליון / צילום: אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות

המשכנתה חונקת? בית המשפט העליון מגביל מכירה לצד ג'

בית המשפט העליון קבע פרשנות אחידה לחוק הפדיון וקבע כי נכס שנמצא בכינוס נכסים לא יוכל להימכר לגורם אחר