גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

סחרור הקורונה ממשיך לאיים על אל על: ההפסד מגיע ל-147 מיליון דולר, הגירעון ל-126 מיליון דולר

הכנסות חברת התעופה ברבעון השלישי הצטמקו ביותר מ-90% ● לדוחות מצורפת הערת עסק חי, ומודגש הקושי לקבל מימון ● ההפסד בשלושת הרבעונים הראשונים של השנה הצטבר ל-391 מיליון דולר, בעקבות התכווצות של כ-70% בהכנסות

מטוס אל על / צילום: יואב יערי
מטוס אל על / צילום: יואב יערי

משבר הקורונה, שיצר איום קיומי על עתיד פעילותה של חברת התעופה אל על, ממשיך לתת אותותיו בעוצמה בדוחותיה הכספיים. אלה ממחישים  את עומק המשבר שאליו נכנסה החברה, ומעידים על המשך הפגיעה הדרמטית מהקפאת פעילותה, עם מחיקת עיקר הכנסותיה, צבירת הפסדים, הגדלת הגירעון בהון העצמי והערת "עסק חי" המלווה את הדוחות, לנוכח חוסר הוודאות לגבי עתיד פעילותה.

הפסדי אל על ברבעון השלישי של השנה הצטברו ל-147 מיליון דולר, לעומת רווח נקי של 27 מיליון דולר ברבעון המקביל ב-2019, וזאת אחרי שהכנסותיה הרבעוניות הצטמקו ביותר מ-90% והסתכמו בפחות מ-40 מיליון דולר.

ההפסד הרבעוני מצטרף להפסדים משמעותיים מוקדם יותר השנה, המצטברים בשלושה רבעונים לסכום עתק של 391 מיליון דולר, אחרי הפסד של 28 מיליון דולר שהציגה אל על בין ינואר לספטמבר 2019, ובעקבות התכווצות של כ-70% בהכנסותיה לתקופה זו, שהסתכמו ב-511 מיליון דולר.

עוד מציגה אל על בדוחות גירעון של 126 מיליון דולר, שאליו מפנים רואי החשבון את תשומת לב המשקיעים, כמו גם לקושי של חברת התעופה להגיע להסכמה עקרונית "עם מממן כלשהו" על תנאי העמדת הלוואה.

זאת אחרי שבמהלך הרבעון אל על גייסה כ-150 מיליון דולר בהנפקת מניות, שהעבירה את השליטה מידי בני הזוג תמי ודדי בורוביץ (באמצעות חברת כנפיים), לידיו של אלי רוזנברג, שהשקיע את עיקר הסכום בהנפקה.

מתכננת להנפיק אג"ח בבורסה

הקושי בקבלת מימון מוביל את אל על לתכנן להנפיק אג"ח בבורסה "שיהיו מגובות בערבות מדינה בשיעור של 75%" - מהלך שלפי רואי החשבון "הינו הכרחי על מנת לאפשר לחברה להתמודד עם השלכות משבר הקורונה".

נוכח מצבה, אל על נדרשה לסווג הלוואות בנקאיות בהיקף של כ-1 מיליארד דולר כהתחייבויות שוטפות, כך שסך התחייבויותיה השוטפות מגיע לכ-2 מיליארד דולר, וזאת כשיתרת התחייבויותיה של אל על בגין מכירה מראש של כרטיסי טיסה עומדת כיום על כ-240 מיליון דולר.

עוד מזכירים רואי החשבון "פעולות תפעוליות ופיננסיות" שנקטה אל על כדי להתמודד עם מצבה, ובהן הוצאת מרבית עובדיה לחופשה ללא תשלום, הסכמי התייעלות מול העובדים, הפחתות שכר בכירים, דחיית תשלומי חכירה עבור חלק ממטוסיה, הקפאה וביטול של פרויקטים ועוד.

כמה מדדים נוספים שמציגה אל על בדוחות מסייעים להמחיש את גודל המשבר בפעילות, בהם נתח השוק שלה, השואף ל-0%, לעומת יותר מ-24% ברבעון המקביל של 2019, תפוסה של כ-23% של נוסעים במטוסיה, לעומת יותר מ-83% ברבעון המקביל, וירידה של קרוב ל-100% במספר שעות טיסות הנוסעים שלה, שירדו להיקף זניח.

לפי הנתונים שמציגה אל על, בסיכום רבעוני תנועת הנוסעים הבינלאומית בנתב"ג ירדה ב-95% והסתכמה בכ-360 אלף נוסעים.

לאחר גיוס ההון שביצעה אל על במהלך חודש ספטמבר עלה שווי השוק של החברה, והוא עומד כיום על כ-850 מיליון שקל, אחרי שמנייתה איבדה כ-30% מערכה מתחילת השנה.

תקצץ כשליש מכוח-האדם

יותר מ-5,000 עובדי החברה כבר התבשרו שלא יחזרו לעבודה עד לסוף 2020 וכי החל"ת שהוצאו אליו לפני יותר מחצי שנה יימשך. רבים מהם אמורים לקבל מכתבי פיטורים לכשייכנסו לתוקף הסכמים שנחתמו עם ארבעת ועדי העובדים בחברה.

הסכמי ההתייעלות הם מחויבי המציאות החדשה, ומחויבי דרישות האוצר, ובמסגרתם תקצץ אל על כשליש מכוח-האדם שלה שמונה כיום כ-6,100 עובדים. בתום התהליך אמורה אל על להעסיק כ-4,300 עובדים ולצמצם את היקף הפעילות שלה ל-75%.

ההסכמים עם העובדים כוללים גם קיצוץ בתנאי השכר, וסעיף שקובע כי הם ייכנסו לתוקף רק כאשר אל על תשלים את הליך הסיוע באמצעות גיוס חוב. עד כה החברה לא מצאה בנק מממן, ובינתיים היא דוחה הוצאות משמעותיות שכרוכות בפיטורים המוניים. עם זאת, החברה כבר הפרישה 30 מיליון דולר עבור הטבות בגין פיטורים בהמשך להסכמי ההתייעלות במגזרים השונים.

ועד אל על התפצל במהלך המשבר לארבעה ועדים על פי סקטורים של העובדים. לאחרונה הגיש ועד הטייסים עתירה לבית הדין הארצי בדרישה לבטל את ההסכם שעליו חתמה ההסתדרות מעל ראשם, הסכם הכולל קיצוץ קבוע של 29% בשכר השעתי לטייסים. בית הדין האזורי דחה את עתירתם, ועוד לפני שהגישו ערעור, הטייסים קיוו שבעל השליטה החדש הוא שישפר את ההסכם מולם, ולו למראית עין. זה לא קרה. בינתיים, כמו שאר עובדי אל על, הם לא זכו אפילו לפגוש את אלי רוזנברג בן ה-26, שהשליטה בחברה עברה לידיו בחודש ספטמבר אחרי ההנפקה.

במכתב ששלח מנכ"ל אל על גונן אוסישקין לעובדים עם פרסום הדוחות, הוא ציין שהסכום שאל על תשאף לגייס עומד על 400 מיליון דולר. במצב הנוכחי נדמה שגם זה לא יספיק לחברה על מנת לעלות על מסלול ההתאוששות. הבעלים החדשים יידרשו להכניס יד לכיס ולהזרים כסף לחברה שרק רכשו, אם ירצו לראות אותה במצב אחר. 

עוד כתבות

הרמטכ"ל אביב כוכבי / צילום: דובר צה"ל

המשנה ליועמ"ש: הגדלות הרמטכ"ל לפנסיות אנשי הקבע - לא חוקיות

בחוות-הדעת, שנשלחה במסגרת הליך המתנהל נגד המדינה בבג"ץ, נקבע כי "החוק הקיים אינו מסמיך את הממשלה להעניק הגדלות באופן גורף לכלל המשרתים, כפי שמשתקף מן הפרשנות שנהגה עד כה ע"י רשויות הצבא"

ערוץ דיסקברי, אחד מתוך רבים המגיעים למיליוני בתי אב בעולם / צילום: אתר החברה

האם דיסקברי תסייע לרשת 13 להגדיל את ההכנסות מפרסום?

העסקה שבמסגרתה תחזיק דיסקברי 21% ממניות רשת 13 ותזרים 50 מיליון שקל, לצד הזרמה זהה של בעל השליטה, מעלה מספר שאלות ● מה מרוויח כל צד, ומה תיתן לרשת הפרידה מאנדמול?

נשיא ארה"ב ג'ו ביידן / צילום: Reuters, Tom Brenner

ביידן חתם על צו "לקנות תוצרת אמריקה" לרכש ממשלתי

הצו מעדכן את ההגדרה של מוצרים תוצרת ארה"ב כחלק מהניסיון של הנשיא להגביר את הייצור המקומי

קרחונים בנורבגיה ממעוף הציפור / צילום: Reuters, Natalie Thomas

הקרח בעולם נמס מהר מאי פעם, אומרים מדעני האקלים

מחקר מראה כי כדור הארץ איבד בעשורים האחרונים שכבת קרח בעובי מאה מטר ששטחה מקביל לשטחה של בריטניה

ניר קיפניס / צילום: טל למברגר

אחרי פחות מחודש: ניר קיפניס פורש מתפקיד העורך הראשי של אתר ice

לפני שמונה לעורך הראשי של האתר, קיפניס ערך את גיליון העסקים של מעריב ● מינויו אמור היה להיות חלק משדרוג שהתכוונו לעשות באתר מבחינה טכנית ואנושית, לאחר שנרכש על ידי חברת יו קלע ● קיפניס: "נגמר ברוח טובה והבנה מלאה"

שורטים / צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

מלחמת שורט בלונג: מה הקפיץ את מניית בלקברי ואיך זה קשור למאבק של המשקיעים הצעירים בוול סטריט?

שיתוף הפעולה עם אמזון או יישוב מחלוקת עם פייסבוק, או אולי סגירת פוזיציות שורט בשוק? ● בלקברי לא לבד: יצרנית משחקי המחשב והווידאו גיים סטופ נהנית אומנם מהסגרים וההישארות בבית, אך מנייתה כבר זינקה ב-250% מתחילת השנה בעקבות מאבקי שורטיסטים

בנימין נתניהו - דיון במליאת הכנסת / צילום: דוברות הכנסת

המחוזי: נדחו בקשות נתניהו לדחייה, משפטו יימשך כמתוכנן

לטענת סנגורי נתניהו, על הפרקליטות להוסיף לכתב האישום את שלושת התאגידים הקשורים בתיקי האלפים כנאשמים נוספים בתיק ● ביהמ"ש פסק כי הואיל ובינתיים אין כתב אישום נגד התאגידים, ממילא אין מה לצרף אותם לכתב האישום ● שלב ההוכחות במשפט צפוי להתחיל ב-8 בפברואר

4 עצות לקנייה חכמה

4 עצות לקנייה חכמה של רכב חדש, והאם זה משתלם יותר באונליין

בשנה החולפת השתנו כמה מחוקי המשחק הוותיקים ביותר של שוק הרכב הישראלי: שיווק הרכב באינטרנט קיבל דחיפה, החשיבות של צריכת הדלק ירדה, חלק מהמלאים הזדקנו והשקל התחזק דרמטית ● כך תנצלו את ההזדמנויות שנוצרו בדרך לרכישת רכב חדש

מירב מיכאלי / צילום: אלעד מלכה

יו"ר העבודה מרב מיכאלי הודיעה כי המפלגה תעזוב את הממשלה

בהודעת של ח"כ מרב מיכאלי נכתב: "הודעתי לפרץ ושמולי שעליהם להתפטר מהממשלה לאלתר. מפלגת העבודה מתחילה מחדש"

אולם של בית המשפט העליון / צילום: אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות

המשכנתה חונקת? בית המשפט העליון מגביל מכירה לצד ג'

בית המשפט העליון קבע פרשנות אחידה לחוק הפדיון וקבע כי נכס שנמצא בכינוס נכסים לא יוכל להימכר לגורם אחר

סדרה טהרן / צילום: כאן 11

סערת טהרן בתאגיד: "מי ניסה או ניסתה לטייח את המידע האמיתי"

לפי התקנות, בהפקות מקור קנויות קיימת חובה על התאגיד לדאוג כי 75% מהמשתתפים בהפקה יהיו תושבי ישראל ● כעת טוען ארגון אקט כי בניגוד לדיווחי התאגיד - בהפקת הסדרה "טהרן" לקחו חלק בעיקר אנשי צוות יוונים ● כאן: "התאגיד מקפיד וימשיך להקפיד על קיום החוק בכל הפקותיו"

דירת 4 חדרים בכפר יונה / צילום: אביב קפילוטו

הלמ"ס: תוספת יחידות הדיור השנתית בישראל עמדה על כ-57 אלף

באמצע שנת 2020 היו בכל ישראל כ-2.736 מיליון דירות למגורים ● לעומת שנת 2019 חל גידול של 2% בדירות למגורים - תוספת של כ-57 אלף דירות

אבות הטיפוס של הדגמים החשמליים של פולקסווגן. מוליכים את השוק האירופי

רכב חשמלי הוא הקטגוריה הצומחת בעולם. כך נותרנו מאחור

ב-2020 צמחו מכירות כלי הרכב החשמלי בעולם במאות אחוזים - למרות, ואולי בגלל, משבר הקורונה ● לעומת זאת, המכירות בארץ רחוקות אפילו מהיעדים הצנועים שהממשלה קבעה ● כך מחמיצה ישראל את אחת המהפכות הסביבתיות, התחבורתיות והפיננסיות הגדולות ביותר של העת החדשה

חנויות להשכרה ברחוב דיזנגוף ת"א / צילום: איל יצהר

יותר מ-155 אלף איש הפכו לדורשי עבודה מאז תחילת הסגר השלישי

עם הארכת הסגר, בשירות התעסוקה מעריכים כי מספר דורשי העבודה שנוספו יגיע ל-170 אלף איש ● אתמול נרשמו 2,490 דורשי עבודה חדשים ● כ-80% מהם הוצאו לחל"ת ● ביממה האחרונה פוטרו או התפטרו 982 דורשי עבודה

לרנקה, קפריסין / צילום: שאטרסטוק

המאגר הקפריסאי: קפריסין תחלוק מידע על דמויות מפתח בחברות הרשומות אצלה עם מדינות שונות

כחלק מהמאבק העולמי בהלבנת הון ומימון טרור, יוקם בקפריסין מאגר לזיהוי דמויות מפתח בחברות, והמידע יועבר למדינות אחרות ● השינוי ישפיע בעיקר על מי שפעלו להסתיר את זהותם ● מומחה לניהול הון בינלאומי: "משקיעים רבים ייאלצו 'לחשב מסלול מחדש'"

הבורסה בניו יורק - וול סטריט / צילום: תמר מצפי

עליות בבורסות אירופה; UBS עולה ב-2.4% לאחר הדוחות

החוזים העתידיים על המדדים המובילים בוול סטריט יורדים בשעה זו בעד 0.3% ● הנפט מאבד 0.6% לרמה של 52.5 דולר לחבית

מבצע חיסונים של חברת אסטרהזנקה בבית אבות בלונדון / צילום: Associated Press, Matt Dunham

דיווחים בגרמניה: חיסון אסטרהזנקה יעיל רק ב-8% מעל גיל 65; החברה מכחישה

מקורות בממשלת גרמניה מסרו לכלי תקשורת במדינה כי החיסון לקורונה של חברת אסטרה-זנקה יעיל רק ב-8% מהמקרים בהגנה על מבוגרים מעל גיל 65, הרבה מתחת ל-62% היעילות שהחברה חזתה לכלל האוכלוסייה על סמך ניסויים קליניים

700 אלף מנות חיסון חדשות הגיעו אתמול (א') לישראל / צילום: איל יצהר

קופת חולים מכבי: פחות מ-0.01% ממקבלי מנת החיסון השנייה חלו בקורונה

מנתונים של אגף מידע ובריאות דיגיטלית במכבי שירותי בריאות עולה כי 20 אנשים בלבד נדבקו בקורונה מקרב כ-128,600 מחוסנים

עופר גולן / צילום: תמונה פרטית

בדעת רוב: העליון אישר את החדירה לטלפוני יועצי רה"מ בפרשת הטרדת עד המדינה שלמה פילבר

שופטי העליון נעם סולברג וג'ורג' קרא הכשירו בדיעבד את צווי החדירה לטלפונים הניידים של יועצי נתניהו - יונתן אוריך ועופר גולן - החשודים בהטרדת עד המדינה בתיק 4000, שלמה פילבר ● אוריך וגולן הודיעו כי יבקשו דיון נוסף בהרכב מורחב

שכר כפול  / אילוסטרציה: שאטרסטוק

דמי הניהול בחיסכון הפנסיוני ירדו, ההפקדות לקרנות ההשתלמות גדלו: אלה המובילות בדירוג התשואות

בסיכומה של 2020 מתברר כי דמי הניהול בפנסיה החדשה, בגמל לתגמולים ובהשתלמות צמחו בשיעור נמוך משיעור צמיחת השוק, וחלקם מהצבירה הממוצעת נחתך ל-0.49% ● המשבר הכלכלי לא פגע בהפקדות לקרנות ההשתלמות, שגדלו ב-4% ● ומי הובילו את דירוג התשואות בהשתלמות?