גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מה בעצם הייתה הבעיה של הממשלה לפתוח את המוזיאונים מההתחלה?

ברור שמדובר בהחלטה על רקע לא בריאותי. במוסדות התרבות עדיין מקפידים על שקט. וה"ששש" הוא זה שמפריע להם

דרור פויר / צילום: יונתן בלום
דרור פויר / צילום: יונתן בלום

א. עד שייפתחו המוזיאונים הלכתי, כאדם שוחר תרבות, ולא פעם אחת כי אם פעמיים - עד כדי כך שוחר אני את התרבות - להסתובב סביב תערוכת הצילום הבינלאומית "פוטו ישראל" שהוצגה על גדר באורך של 740 מטרים שמקיפה את אתר הבנייה במרכז כיכר המדינה שבתל אביב.

לא מעט אנשים הגיעו לצפות בתערוכה וסבבו את הגדר הגדולה. בעיניי הייתה אמירה אמנותית בעצם הסיטואציה; והרי מה יש במרכז כיכר המדינה אם לא בור עצום הפעור באדמה? פתאום אפשר היה לראות את הקיום האנושי ואיך כולנו מהלכים על פי תהום כשהדבר היחיד שמונע מאיתנו ליפול אל ליבה האפל, או לפחות מרחיק קצת את הפחד מהאפשרות, זו בסך הכול גדר דקה מן הדק של תרבות ואמנות ויופי. שכבה כמעט שקופה של שאיפה אל הנשגב, ודי.

זו לא ביקורת אמנות, לשמחתי אין לי את הז'רגון. אם יש שפה שמוציאה לך את החשק לחיות, זו שפת האמנות. כך לדוגמה, לרגע אחד עמדתי נפעם מול "פליטי אור", פרויקט צילום עטלפים יפהפה, מרגש ומעורר מחשבה של יובל חן. לא ידעתי את נפשי מרוב התרגשות, אבל אז קראתי את הטקסט הנלווה: "'פליטי אור' מקרין תנועת התקרבות עד כדי סימביוזה הרמונית קיומית ומאידך זרות וסטריליות של אפוריזם אפוקליפטי ומשקף בצורה אינדקסיקלית סיטואציה קיצונית, קטסטרופלית ואפוקליפטית", ורציתי לקבל קורונה בעין.

מה עשתה לכם השפה שככה התנקמתם בה? אנשים חושבים שאתה יכול לעשות הכול לשפה ולא יקרה לך שום דבר - לשבש, לזהם, להרוס - אבל ככה חשבו פעם גם על כדור הארץ ותראו איפה אנחנו היום. הדבר היחיד שיש לנו מלבד כדור הארץ זו השפה, רק דמיינו מה יקרה כשהשפה לא תוכל יותר עם כל מה שאנחנו עושים לה ותתפרץ עלינו במגוון תופעות משונות שאת טיבן אין לשער.

מצד שני, לכו תדעו, יכול להיות שזה כבר קרה.

"גדר דקה של תרבות מעל תהום" / איור: תמיר שפר

ב. מלבד העטלפים של חן, חזרתי לכיכר בפעם השנייה בזכות עבודה נוספת (כנצר למשפחת פועלים שבורי גב וכחבר גאה במסדר פועלי כל העולם, משהו בי מתקומם בכל פעם שאמנים קוראים ליצירות שלהם ‘עבודות’ במקום לקרוא להן בשמן: ציור, שיר, פסל וכו'. זה לא יוריד מהן דבר, להפך, אבל הסוגריים האלה כבר נהיים ארוכים מדי), או יותר נכון: פרויקט צילומי בשם Novogen מאת האמן ההונגרי דניאל סזלאי (Szalai) שצילם 168 דיוקנאות של תרנגולות לבנות מטילות מסוג נובוגן.

תרנגולות נובוגן נקראות כך על שם החברה הצרפתית שמייצרת אותן. כן, מייצרת. כי התרנגולות הונדסו גנטית עד כדי כך שקשה לקרוא להן תרנגולות. מערכת העיכול שלהן שונתה כך שתוכל לעכל כמויות גדולות של אוכל, מערכת הרבייה שלהן טורללה כך שלא רק תטיל יותר ביצים אלא גם שיהיה ידוע מראש העובי של קליפת כל ביצה, משקלה וכיו"ב.

בגופה של כל מטילה מושתל שבב המנטר נתונים רלוונטיים והיא מעבירה את חייה העגומים בסביבה סטרילית ומוקפדת ותחת משטר אורות בלתי אפשרי שנועד לזרז את מחזורי ההטלה. תרנגולות מטילות הן קצת כמו אסטרונאוטיות בתחנת החלל, חוות מספר לא הגיוני של זריחות ושקיעות בכל יממה.

אך בטרם נפצח בעוד נאום חוצב להבות אש על אכזריותו של האדם, כל הטררם סביב תרנגולת הנובוגן לא נועד כדי לגרום לה להטיל ביצים באיכות ואחידות גבוהות במיוחד שישמשו להכנת מנת שקשוקה מעוצבת שתיזרק לפח בסוף יום צילום של תוכנית אוכל נידחת שמצולמת בלי קהל ומשודרת בשעות בלי רייטינג.

האיכות העילאית של ביצי הנובוגן נועדה עבור תעשיית התרופות על מנת לבדוק עליהן יעילות של חיסונים שונים - בימים אלה תורמות תרנגולות הנובוגן את שלהן לתחרות בין החברות המפתחות חיסון לקורונה. עכשיו זה נשמע קצת פחות נורא?

"אנחנו מבינים שיש תובנה ויש אינטליגנציה ויש קוגניציה ויש רגשות גם לבעלי חיים. אנחנו חומלים עליהם בצדק", אמר השבוע ראש הממשלה נתניהו בחלק העוד איכשהו הגיוני יחסית מתוך נאומו המונומנטלי בכנס למיגור אלימות נגד נשים - אבל תרנגולות הנובוגן? הן לא שמעו על חמלה, עד שבא דניאל סזלאי.

ג. טוב, לא צריך להגזים, כן? הוא לא שחרר אותן מכלוביהן ונתן להן לעוף לחופשי או משהו בסגנון עדות הגיבורים - הוא פשוט צילם אותן, כמו שמצלמים לתמונת פספורט. 168 דיוקנאות. אנחנו יכולים להסכים בינינו שתנאי המחיה של תרנגולות הנובוגן שפורטו לעיל הם לא בדיוק כר פורה כדי לפתח את האינדיבידואל שלך, ובכל זאת - 168 המטילות האלמוניות התייצבו מול המצלמה של האמן הצעיר.

הפרויקט צולם לפני כשלוש שנים, סביר להניח שאף אחת מהן כבר לא איתנו. כולן תרנגולות לבנות צעירות עם הכרבולת האדומה-דהויה לראשן והדלדל המצחיק (איזו מילה חמודה) באותו הצבע המשתפל בתחתית פניהן. אין פה איזה גיוון אתני/מגדרי/גילאי או אחר ועדיין - אפשר להישבע שכל אחת מהן שונה מחברתה.

הנה הבדרנית של הלול, הנה זאת שיודעת להעליב, הנה אחת ששכחה משהו אבל לא מצליחה לזכור מה שכחה ואיפה, הנה אחת עצובה, אולי קרה משהו בעבודה, הנה אחת שיש לה תוכניות אחרות. מכל התערוכה אני זוכר עטלפים, תרנגולות ובור עמוק שנפער מאחורי גדר דקה מן הדק.

כשחזרתי הביתה אמרו בחדשות שפותחים את הקניונים והולכים לבחירות, לא זוכר מה קודם. בהתחלה החליטו שהמוזיאונים יישארו סגורים, אבל עכשיו אומרים שאולי יפתחו כמה בתור פיילוט תחת הגבלות מחמירות, בדומה לקניונים.

ד. אני לא מתגעגע לקניונים, אבל המוזיאונים חסרים לי. כרבים אחרים שאלתי את עצמי לא פעם, מה בעצם הייתה הבעיה של הממשלה לפתוח אותם מההתחלה? נכון שמדובר בחללים סגורים לרוב, אבל בדרך כלל מדובר במקומות ענקיים שאפשר לשלוט על הכניסה אליהם בקלות רבה יותר מכל קניון. מטבעם, הם מאפשרים ריחוק חברתי, לא אוכלים שם, לא רוקדים ולא מתקהלים.

ברור שמדובר בהחלטה על רקע לא בריאותי. מפתה להכריז שהשלטון נגד התרבות, שמטבעה היא חתרנית וביקורתית. זה קצת נכון, אבל תמיד הרגשתי שהאמירה הזו, שנשמעת על-ידי אנשי תרבות, נועדה גם להחמיא לאותם אנשי תרבות עצמם. מה גם שכחובב, לא התרשמתי שהמוזיאונים ומוסדות התרבות בישראל חתרניים ו/או ביקורתיים מי יודע מה. למה הם לא פותחים את התרבות?

ולמה המוזיאונים חסרים לי? בעודי עומד מול תרנגולת מהורהרת אחת בכיכר המדינה, סביבי מכוניות ואנשים בהמולה נעימה, נזכרתי שמוסדות התרבות הם המקומות האחרונים בישראל שמנסים להקפיד על שקט. בתיאטרון אומרים לך "ששש", בספרייה אומרים לך "ששש", במוזיאון אומרים לך "ששש". זו לא האמנות שמפריעה להם, ולא המסרים החתרניים או ה"עבודות" הביקורתיות - אלה לא מגבלות הקורונה, זו מגבלת ה"ששש". להם אף אחד לא יגיד להיות בשקט.

חבל, כי מישהו צריך. 

עוד כתבות

ח"כ מרב מיכאלי / צילום: שלומי יוסף

בחירות 2021: שינוי כיוון במפלגת העבודה והאולטימטום ברשימה המשותפת

שבועיים לפני הגשת הרשימות לכנסת, הגושים מתחילים להתעצב: ניצחונה של חגית משה בבית היהודי מסמן סבירות גבוהה של חבירה לסמוטריץ' ואולי אף לבן גביר ● מרב מיכאלי בדרך להיות יו"רית מפלגת העבודה ומה דורשים ראשי המשותפת ממנסור עבאס

מתחסנים נגד קורונה באיטליה / צילום: Reuters, IPA/Sipa USA

איטליה מאיימת לתבוע את פייזר בעקבות הפחתת משלוחי חיסוני הקורונה

חוקרים מפייזר-ביונטק עידכנו כי בדיקות מעבדה הוכיחו שהחיסון יעיל גם נגד המוטציה הבריטית

נתב"ג בימי קורונה / צילום: מיכל רז חיימוביץ'

איזו בדיקה צריך להציג והאם אפשר לקבל פטור? כל מה שצריך לדעת לפני הטיסה לישראל

חובת הצגת הבדיקות אינה מחליפה את חובת הבידוד שחלה על כל הנוסעים שנכנסים לישראל והיא תקפה עד ה-1 בפברואר ● הנוסעים שמגיעים מאיחוד האמירויות, מברזיל ומדרום אפריקה מחויבים להיכנס לבידוד במלונית בכל מקרה

עופר ליאורה / צילום: ורדי כהנא

עופר השקעות העבירה לג'יי פי מורגן 1.9 מיליון מניות מליסרון

מדובר בכ-4% ממניות חברת הקניונים שבשליטת עופר השקעות אשר תשמשנה לצורך תיחום החשיפה בעסקה הפיננסית שלה עם ג'י.פי מורגן

איציק אברכהן ואורי לוין / צילום: סיון פרג'

שופרסל ודיסקונט רוצות להפוך את פייבוקס למעצמת שירותים פיננסיים

אפליקציית התשלומים פייבוקס תהפוך לחברה עצמאית בבעלות בנק דיסקונט ושופרסל ● בשלב הראשון היא תשמש אמצעי תשלום ● אולם ברשת הסופרמרקטים ובבנק מבהירים כי הכוונה לספק בעתיד מגוון שירותים פיננסיים ובנקאיים, ללקוחות כל הבנקים

הנשיא ה־46 ג'ו ביידן בבסיס המשמר הלאומי בדלאוור, על שם בנו, בו ביידן, שמת מסרטן, יום שלישי / צילום: Associated Press, Evan Vucci

הדרך הארוכה ורבת הייסורים של הנשיא שטיפס ונפל ללא הרף

המראה מסחררת בגיל צעיר הסתיימה בהתרסקות פתאומית: מות אשתו וילדתם בתאונת דרכים ● מאז, ג'ו ביידן ניסה ונכשל פעמים רבות, במיוחד כאשר ניסה להיבחר לנשיא ● ייסוריו נעשו חוויה מחשלת עד ש"האיש הפשוט" המסוגל להאזין לאנשים פשוטים הגיע לבית הלבן כל הדרך מווילמיגטון, דלאוור

ג''ק מא, מייסד עליבאבא. האשים את הרגולטורים ב"גישה מיושנת"
צילום: רויטרס-Yuya Shino

התעלומה שהטריפה את העולם: ג'ק מא נראה לראשונה מזה חודשים, ומניית עליבאבא מזנקת

לפי הדיווח בתקשורת הסינית המקומית, הטייקון מא הופיע בווידאו ונשא נאום מול 100 מורים כפריים ● זוהי הופעתו הפומבית הראשונה מאז הנאום הביקורתי שנשא ב-24 באוקטובר

אילוסטרציה - בורסה ת"א / צילום: שלומי יוסף

התחזקו העליות בנעילה: ת"א 35 קפץ ב-1.3%, קנון וטאואר ב-5%

הממשלה אישרה פה אחד את הצעת נתניהו: הסגר יוארך ב-10 ימים ● סאפייאנס זינקה ב-11%, בזק ירדה נגד המגמה, גילת זינקה בעוד 7%, דלק ב-7.7%, שופרסל קפצה ב-6.5% ● עליות במדדי בורסות ארה"ב לקראת ההשבעה של הנשיא הנבחר ג'ו ביידן

גליקמן אלי / צילום: תמר מצפי

צים מפליגה שוב לשוק הציבורי: תגייס עד 382 מיליון דולר

ההנפקה לא צפויה לכלול הצעת מכר מצד בעלי המניות ● שווי חברת הספנות לאחר ההנפקה יהיה 1.9-2.3 מיליארד דולר – גבוה מההערכות המוקדמות ● ההון שיגויס ישמש ליוזמות צמיחה לטווח הארוך ולחיזוק מבנה ההון והגדלת הגמישות הפיננסית

חיסונים לקורונה קופת חולים כללית / צילום: איל יצהר

בניגוד להוראות משרד הבריאות: הקופות החליטו לחסן בני 35 ומעלה

משרד הבריאות קבע רק אתמול כי החיסון יוכל להינתן לבני 40 ומעלה. אולם, הבוקר הודיעו קופות חולים כללית ומאוחדת כי פתחו את האפשרות לקבוע תור לחיסון גם לבני 35 ומעלה ● זאת, בניגוד להוראות משרד הבריאות ● מנכ"ל משרד הבריאות: "לא נתנו לקופות החולים אישור לבצע את הפחתת מגבלת הגיל, כפי שהחליטו על דעת עצמן"

דונלד טראמפ / צילום: Associated Press, Evan Vucci

מנהיג הרוב הרפובליקאי בסנאט: טראמפ שלהב את ההמונים שהתנפלו על הקפיטול

מנהיג הרוב בסנאט מיץ' מקונל מבקש בשעותיו האחרונות בתפקידו להגן על הפיליבסטר החקיקתי

סעיד סרסור / צילום: קבוצת יוניבין

סעיד סרסור רוכש מנפטא כ-21% מרישיון שמשון שבים התיכון

חזקת שמשון נמצאת כאמור בלב ים וכ-90 ק"מ מערבית לחופי אשקלון ● לפי הערכה פנימית, יוניבין של סרסור צפויה להשקיע עוד כ-35 מיליון דולר בביצוע קידוח דקר

פירות וירקות/ צילום: תמר מצפי

סיטונאית הירקות והפירות שמחזיקה בשולינק'ה: "נגיע למחזור של 30 מיליון שקל באונליין השנה"

בכך מצטרפת סיטונאית הירקות והפירות סגלוביץ' למהלכים דומים שביצעו מתחרותיה שנכנסו למכירה ישירה לצרכן, במטרה לצמצם את התלות ברשתות השיווק ● מחזור המכירות של החברה בשנת 2020 מוערך בכ-150 מיליון שקל

רוני קוברובסקי / צילום: איל יצהר

פוד-טק ובינה מלאכותית: המצטרפות הבאות לגל ההנפקות הראשוניות

השותפות המוגבלת קרן פיט השקעות, בראשות אייל בקשי ורוני קוברובסקי, מתכננת לגייס  כ-50 מיליון שקל

המשרדים של NSO בהרצליה / צילום: Associated Press, Daniella Cheslow

האם השקעה בחברת NSO היא אכן "דבר פסול"?

העילה לפנייה זו היא קריאתו של זאב חספר לקופות הפנסיה שלו, שלא ישקיעו בהנפקה של חברת NSO ● אולי דווקא בעולם בו יש טרוריסטים, פדופילים, סוחרי סמים, חוטפי ילדים ודומיהם, כדאי להשקיע דווקא בה? ● דווקא משום שטכנולוגיה כמו זו שמפתחים בחברה הזו גורמת לנו לחיות בעולם טוב יותר

 

העליון תקע סיכה בסודיות הבנקאית וקיבל את עמדת גלובס: האשראי שניתן לפישמן ייחשף

זה חודשים ארוכים מנהל גלובס מאבק משפטי להסרת חיסיון מעל תביעה נגזרת שהוגשה נגד בנק אגוד ודירקטורים בבנק, בגין אשראי שניתן לאיש העסקים אליעזר פישמן • השבוע קיבל העליון את עמדת העיתון בפסק דין עקרוני, וקבע כי פומביות הדיון חשובה יותר מהאינטרסים של הבנקים והלווים

השופט כאבוב בדיון של ברמלי, היום / צילום: שלומי יוסף

השופט כבוב דחה את בקשת אמיר ברמלי לפסול עצמו מלדון בעניינו

כבוב קבע כי פסילתו תאפשר לברמלי להפעיל מניפולציה ולהשפיע על המשפט: "התנהלות הנאשם מעלה חשש כבד לשימוש ציני בדיני הפסלות המהווה מניפולציה פסולה. מדובר במעשה מתוכנן מראש, תוכנית שקבע הנאשם לתמרן את מערכת המשפט"

ישראל טוויטו, מנכ"ל חדשות 13 / צילום: סיון פרג'

"נבעטים לשולי הכביש – פשוטו כמשמעו": הקרב על החניה, גרסת חדשות 13

הרוחות בחברת חדשות 13 סוערות בגלל הודעה לפיה חניון נווה אילן נסגר לכניסה חופשית של עובדים ● מדובר בחלק האחרון משורת משברים בין העובדים וההנהלה ●  ועד העובדים פנה לבית המשפט לענייני עבודה עתירה בטענה להרעת תנאים ● הפרשנים והכתבים עומדים לצד העובדים

ג'ו ביידן מושבע לנשיאות ארה"ב / צילום: Reuters, Kevin Lamarque

ג'ו ביידן הושבע כנשיא ה-46 של ארה"ב: "יום של היסטוריה ותקווה"

הנשיא ג'ו ביידן פתח את דבריו עם מסר של תקווה: "כל הנשמה שלי בתוך זה - לאחד את העם, לאחד את כולנו. ואני מבקש מכל אמריקאי להצטרף אליי במטרה הזו" ● מחוץ לגדרות הבית הלבן: מאות אלפי צופים ● הנשיא היוצא טראמפ נפרד: "אלה היו 4 שנים נפלאות"

מטרו / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

האם מתחם אחסנת הקרונות של המטרו בצפון כפר סבא יזוז ממקומו?

הוועדה המחוזית מרכז ממליצה להעתיק את המתחם (דפו) ממיקומו המתוכנן בצפון כפר סבא ● בחודשים האחרונים מתחולל מאבק רחב היקף של תושבים נגד מיקומו הנוכחי ● ההחלטה הסופית תתקבל במסגרת הוועדה לתשתיות לאומיות