גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הכסף החכם שנכנס לביטקוין צפוי לקבוע את עתידו

גופים מוסדיים וקרנות השקעה הם שהובילו בחודשים האחרונים את מגמת העלייה של המטבע הדיגיטלי ● האם הם צפויים גם להפיל את מחיר הביטקוין, או שמא הם יהיו אלה שיובילו אותו לשיא חדש?

מטבע ביטקוין על לוח אם / צילום: Dado Ruvic, רויטרס
מטבע ביטקוין על לוח אם / צילום: Dado Ruvic, רויטרס

מאז שהעולם התוודע לראשונה לעולם המטבעות הדיגיטליים, לפני 12 שנים כמעט, ידע הביטקוין עליות ונפילות. ואולם, כשמחירו מתקרב לשיא כל הזמנים, שעמד על כ-20 אלף דולר ונרשם בדצמבר 2017, וברקע המצב הכלכלי העולמי המאתגר בעקבות וירוס הקורונה, קשה שלא לתהות האם הביטקוין צפוי לשבור את השיא, או שמא אנו צפויים לראות שינוי מגמה.

לפי מחקר שפרסמה ביוני האחרון חברת פידליטי, ממנהלות הכספים הגדולות בעולם, כשליש מהמשקיעים המוסדיים הגדולים כבר מחזיקים בנכסי קריפטו כדוגמת ביטקוין. בארה"ב, 27% מהגופים הפיננסיים, ובהם גופי פמילי אופיס, יועצי השקעות, קרנות פנסיה וקרנות גידור, מחזיקים בנכסי קריפטו, לעומת 22% בלבד שנה קודם לכן.

על פי אותו מחקר, הסיבות העיקריות לגידול בהשקעה בנכסי קריפטו הן הקורלציה הנמוכה שלהם לנכסים פיננסיים אחרים ועלויות תפעול נמוכות - גם בביצוע עסקאות גדולות.

אז מה מחפשים כל השחקנים בעלי הפרופיל הגבוה בביטקוין ובמטבעות קריפטו אחרים - ומה צפוי לקרות בשוק הקריפטו בעתיד הקרוב והרחוק? קשה להעריך, אבל אפשר למנות את הסיבות האפשריות להמשך עלייה או ירידה במחיר הביטקוין.

הצטרפות של משקיעים לטווח ארוך

ראשית, נפרט את הסיבות לעליית הביטקוין. אף שהביטקוין מתקרב למחיר הגבוה ביותר שלו אי פעם, ראוי לציין כי בחודשים האחרונים זורם לשוק הביטקוין הרבה כסף "חכם" של גופים מוסדיים וקרנות פנסיה בעולם, שבוחרים לגדר באמצעותו את תיק ההשקעות שלהם.

ב-2019 נרשמה פריצת דרך משמעותית עבור שוק הקריפטו, כשחברת מורגן קריק דיגיטל, העוסקת בהשקעות בנכסי קריפטו, גייסה 40 מיליון דולר - וחלק מההון שגויס הגיע מקרנות פנסיה של מדינת וירג'יניה בארה"ב. הייתה זו הפעם הראשונה שבה קרן פנסיה אמריקאית השקיעה ישירות בנכסי קריפטו. הדבר סימל את הפתיחות הגוברת של גופי השקעה גדולים להזרמת כספים לאפיק חדש זה.

בספטמבר האחרון, קרן העושר הממלכתית של נורבגיה - קרן העושר הגדולה בעולם, המחזיקה בנכסים בשווי של יותר מטריליון דולר - שיגרה איתות נוסף לשוק הקריפטו, כשרכשה קרוב ל-600 מטבעות ביטקוין.

מעט מוקדם יותר, במהלך אוגוסט, נחשפה רשימה של משקיעים מוסדיים גדולים שהשקיעו בגרייסקייל ביטקוין טראסט (GBTC) - מוצר פיננסי של חברת ההשקעות האמריקאית Grayscale, המאפשר השקעה בביטקוין. עם אותם משקיעים גדולים נמנו, בין השאר, חברת Ark Invest, המנהלת נכסים בהיקף של 4.5 מיליארד דולר; חברת Horizon Kinetic, המנהלת נכסים בהיקף של 5.3 מיליארד דולר; וכן תאגיד ההשקעות רוטשילד והחברות אדיסון קפיטל ו-Corriente Adviso .

אם בעבר שער הביטקוין עלה לאחר שנכנסו אליו משקיעים לטווח קצר, או כאלה שרק רצו "לעשות סיבוב" - הרי שהפעם מדובר במשקיעים לטווח ארוך, שרואים בביטקוין נכס לגיטימי ומוכנים להתמודד גם עם ירידות שערים, במקרה שאלה יגיעו. במקרה כזה, הם יבחרו להשאיר את ההשקעות שלהם בשוק הקריפטו, ואף להגדיל אותן.

חוזר-לשיא-מחירו-הדולרי-של-ביטקוין

ואולי זה הזמן לממש את ההשקעה?

וכעת, לסיבות לירידה אפשרית במחיר הביטקוין. אותו כסף "חכם" שזרם לשוק הביטקוין עשוי להסתכל על ההשקעה שלו מתחילת השנה, לגלות שהיא רשמה תשואה של עשרות אחוזים ואולי אף יותר - ולהחליט שזה בדיוק הזמן לממש את ההשקעה (Profit Taking). ביום רביעי השבוע, 24 בנובמבר, חצה מחיר הביטקוין את רף ה-19 אלף דולר, לראשונה מאז דצמבר 2017, לאחר עלייה של כ-160% מתחילת 2020.

לפי ההערכות של מחלקת המחקר שלנו בחברת Silver Castle, המנהלת בית השקעות לנכסים דיגיטליים, מתחילת השנה נרשמה כניסה של מיליארדי דולרים רבים של כסף "חכם" לשוק הביטקוין. אלה הם כספים המנוהלים על-ידי מנהלי השקעות, שהחליטו להזרים אותם לביטקוין לאחר תהליך חשיבה ואנליזה מעמיק. מנהלי ההשקעות נוהגים "לחלק" שיעור מסוים מהרווחים שהצטברו, ומדרגת רווח של 50% מהווה לרוב נקודת "חלוקה" כזו.

ניתוחי נתונים של ארנקי ביטקוין (ארנקים דיגיטליים המשמשים להחזקת ביטקוין) מראים כי כשמחיר הביטקוין הגיע לרמה של 9,000 דולר עד 12 אלף דולר, הוזרמו לשוק הביטקוין סכומי השקעה משמעותיים. לכן, טווח המחירים של 15 אלף דולר עד 18 אלף דולר מהווה נקודת מבחן לרמות התמיכה של מחיר הביטקוין.

מה יקבע את גורלו של הביטקוין?

קשה לדעת מה צפוי לקרות בעתיד, בעיקר בשל ריבוי המשתנים במקרה של הביטקוין. עם זאת, האירוע המשמעותי ביותר עבור ביטקוין השנה היה הלגיטימציה שקיבל מגופים מוסדיים משמעותיים וכן מהרגולטור האמריקאי - מה שהופך אותו לנכס אטרקטיבי להשקעה.

אנו מעריכים כי ייתכן תיקון למחיר הביטקוין בטווח הקצר, בעקבות מהלכי Profit Taking של שחקנים מוסדיים שנכנסו לשוק הקריפטו. עם זאת, להערכתנו, את הקרן שהשקיעו הם לא יפדו - ולכן התיקון יהיה קצר.

מניתוח של נתוני הביטקוין בשנים האחרונות ניתן להניח כי מחיר הביטקוין יעבור את השיא של כל הזמנים שקבע בדצמבר 2017 - ובאופן משמעותי. בטווח הרחוק יותר, מחיר הביטקוין ימשיך לעלות בהתמדה, בעיקר בגלל כספי משקיעים מוסדיים משמעותיים שימשיכו לזרום לאפיק השקעה זה.

לצד זה, אנחנו רואים המשך התחזקות של מגמת הטוקניזציה (המרה של נכסים פיזיים או פיננסיים לנכסים דיגיטליים) והתפתחות של תחום ה-DeFi (מימון מבוזר - decentralized finance) - התפתחויות שצפויות להוביל להמשך מגמת הביקושים לנכסי קריפטו מצד משקיעים מתוחכמים.

ככלל, אנו ממליצים להשקיע באופן זהיר ולשמור על חשיפה מאוזנת לנכסי קריפטו ביחס לגודל התיק - חשיפה שלהערכתנו צריכה לעמוד על עד 1%-2% מתיק ההשקעות. חשוב לזכור כי ההשקעה בביטקוין דורשת ידע ומיומנות בהיבט של הניהול הפיננסי של ההשקעה, ובעיקר בהיבט של ניהול הסיכונים התפעוליים. אנו ממליצים לכל משקיע השוקל להיכנס להשקעה בתחום להתייעץ עם מומחים וגופים מתמחים, או לבחור בחשיפה באמצעות מכשירי השקעה, שמורידים את הסיכון התפעולי באופן משמעותי. 

הכותב הוא מנכ"ל Silver Castle, בית השקעות לנכסים דיגיטליים. הכותב ו/או חברות קשורות עשויים להשקיע בניירות ערך ו/או נכסים פיננסיים, לרבות אלה המוזכרים בטור. אין לראות בטור המלצה או תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא, או הזמנה לבצע רכישה או השקעות ו/או פעולות או עסקאות כלשהן. במידע עלולות ליפול טעויות ועשויים לחול שינויי שוק

עוד כתבות

לירן אבישר בן חורין / צילום: רפי קוץ

משרד התקשורת פועל להנגיש מידע רחב לציבור על שירותי התקשורת

המשרד פונה היום למפעילים ודורש מהם לפרט על תשתיות התקשורת שברשותם ועל דפוסי השימוש של הלקוחות

ארנק ביטקוין / שאטרסטוק

מה לעשות כשמאבדים ארנק ביטקוין ששווה מאות מיליוני דולרים?

על פי חברת המחקר Chainalysis , מבין 18.6 מיליון מטבעות ביטקוין שנוצרו עד כה, בערך 20% נמצאים בארנקים דיגיטליים שנאבדו או שלא ניתן להשתמש בהם ● כשמחיר הביטקוין נע סביב 35 אלף דולר, שוויים המצטבר של הביטקוינים האבודים קרוב ל-130 מיליארד דולר

נתב"ג בימי קורונה / צילום: מיכל רז-חיימוביץ, גלובס

מהלילה: השבים מאיחוד האמירויות יידרשו להיכנס לבידוד במלונית

מהשעה 01:00 כל נוסע שיחזור מאיחוד האמירויות יחויב להיכנס לבידוד במלוניות ● במקביל, הוחלט להאריך בשבועיים את חובת הבידוד לכל מי שחוזר מכל מדינה בעולם

חדר מסחר בבנק בסיאול, בירת קוריאה הדרומית / צילום: Reuters, Kim Hong־Ji

מגמה מעורבת באסיה; כלכלת סין צמחה ב-6.5% ברבעון הרביעי

בוול סטריט לא יתקיים היום מסחר לרגל חופשת יום מרטין לותר קינג ● הביטקוין נחלש ונסחר ברמה של 34,900 דולר

חדר מסחר בבנק בסיאול, בירת קוריאה הדרומית / צילום: Reuters, Kim Hong־Ji

איך היא עושה את זה? אסטרטגיית היציאה של סיאול ממשבר הקורונה

קוריאה הדרומית הפתיעה בשנה שעברה עם גידול ברווחי החברות, בזמן שרוב המדדים בעולם ספגו התכווצות ברווח ממוצע למניה ● במבט על 2021, סקר אנליסטים של בלומברג צופה למדד קוספי גידול של 45% ברווח למניה - כמעט כפול בהשוואה ל-S&P 500

הרשות השנייה לוגו / צילום: יחצ

הרשות השנייה מקפיאה את המגבלה על רכישת זמן פרסום בטלוויזיה

לאחר שימוע ציבורי, חוות-דעת של רשות התחרות ותוצאות מחקר של חברת הייעוץ דלויט, החליטה הרשות להסיר את המגבלה ● עפ"י המחקר, "לאור שינויים שחלו בשוק הפרסום, כלי ההתערבות הנוכחי לא נותן מענה לחוסר האיזון"

אינפלציה / צילום: שאטרסטוק

בניגוד לנתוני המדד, כלכלנים טוענים שהאינפלציה בישראל דווקא מרימה ראש

בשנת 2020 רשמה האינפלציה ירידה של 0.7%, עם זאת, בדיקה פשוטה שערך אלכס זבז'ינסקי הכלכלן הראשי של בית ההשקעות מיטב דש מראה כי 2020 הייתה מסתיימת אחרת לגמרי, אלמלא נתוני המדד בשני חודשי שיא המשבר: מאי ואפריל

בנימין נתניהו / צילום: שמוליק גרוסמן, דוברות הכנסת

נתניהו: "בימים הקרובים נציג תוכנית למלחמה בפשיעה ובאלימות במגזר הערבי"

בפגישת זום בה השתתפו יותר מעשרים ראשי רשויות הבטיח ראש הממשלה כי התוכנית הממשלתית למיגור הפשיעה תוצג בקרוב ● נתניהו קרא לציבור הערבי להתחסן: "החיסונים שהבאתי והבאנו הם לכל אזרחי ישראל - ליהודים וערבים"

עמוס לוזון/ צילום: יוסי כהן

עמוס לוזון בהיי: מנפיק, ממזג, רוכש וכבר שווה יותר מ-300 מיליון שקל "על הנייר"

על רקע זינוק של 300% במניה בשנה האחרונה, השלימה קבוצת הבנייה והתשתיות של לוזון גיוס הון ממוסדיים, ושוקלת הצעת רכש למניות החברה הבת רונסון בפולין ● החברה שרכש לוזון מגזית גלוב בכ-10 מיליון שקל בלבד כבר שווה כמעט 400 מיליון שקל

מרכז IN-VENTech בחיפה / צילום: שרון בוכבינדר-מרום

הושק בחיפה מרכז היזמות "IN-VENTech" ב-25 מיליון שקל

במרכז תופעל תוכנית האצה וצמיחה למיזמים בתחומי ים וספנות, ערים חכמות ומדיקל ● המרכז הוקם ביוזמת עיריית חיפה, החברה הכלכלית לחיפה, ו"היי סנטר", במטרה לעודד חברות להתבסס בעיר חיפה ובמטרה לטפח את האקוסיסטם היזמי-טכנולוגי בעיר

רפת פרות / צילום:  איל יצהר

ותודה לקורונה: זינוק של עשרות אחוזים בשוק תחליפי הבשר

בעוד שוק המזון מהחי עלה ב-10.4% בשנה החולפת, שוק התחליפים זינק ב-27.5% ● המוצרים שבלטו: הטופו והבשר הצמחי ● מרבית האנליסטים צופים כי שוק החלבון האלטרנטיבי יהווה מעל 10% משוק החלבון העולמי עד 2030

אפליקציות מסרים / צילום: Shutterstock

העדכון בווטסאפ וסיבוב הפרסה: שיח הפרטיות השתנה, ופייסבוק לא שמה לב

ווטסאפ שינתה מדיניות, לאחר שהמשתמשים לא הבינו מה רצו מהם בעדכון הפרטיות • פייסבוק יודעת עלינו הרבה, אבל לא שיערה שלאנשים יימאס שלוקחים את ההסכמה שלהם כמובנת מאליה

משאיות המימן של יונדאי בטקס השקת הניסוי בשווייץ / צילום: Reuters, Hyundai Motor Co. courtesy / Latin America News Agency

ניסוי במשאיות מונעות מימן יחל בישראל ברבעון השלישי של השנה

ישראל תהיה המדינה הראשונה מחוץ לאירופה שבה יפעלו משאיות מונעות מימן של יונדאי ● ניסוי דומה התבצע בשווייץ ובגרמניה

קובי מלכין, מנכ"ל חברת עמידר / צילום: דרור עינב

אושר מינויו של קובי מלכין לתפקיד מנכ"ל חברת עמידר

עם חתימתם של שר הבינוי והשיכון יעקב ליצמן, ודוד אמסלם, שר הדיגיטל והממונה על החברות הממשלתיות, נתקבל האישור הסופי למינויו של קובי מלכין כמנכ"ל חברת עמידר הבא

ביג פאשן דנילוף טבריה. בניגוד למגמה בקניונים / צילום: יח"צ

ירידה של 1.1% בתוצר: פגיעת הקורונה בכלכלה הישראלית ברבעון השלישי הייתה מהנמוכות במדינות המפותחות

בשלושת הרבעונים הראשונים של 2020 התכווצה הפעילות הכלכלית במשק ב-2.9% לעומת התקופה המקבילה בשנת 2019 ● העובדה שהפגיעה בכלכלה הישראלית נמוכה יחסית מוסברת בעיקר בעוצמה שהפגין היצוא הישראלי במהלך המשבר

פרופ' נחמן אש / צילום: תמר מצפי

פרופ' אש: האטה במספר החולים המאומתים; אין ירידה במספר החולים במצב קשה

פרופ' נחמן אש, פרויקוטור הקורונה, בתדרוך לתקשורת: "מקדם ההדבקה הוא 1.09, אך עדיין לא הגענו ליעד. בזהירות ניתן לומר שהכיוון מעודד"

רכישת דירה / צילום: Shutterstock, Shutterstock

הקשר בין אי אמון במערכת הפוליטית לעלייה ברכישת דירות

לאחר ההלם הראשוני, הקורונה דווקא הביאה לרתיחה בשוק הדיור ● לאחר שנתיים של שיתוק פוליטי, הזוגות הצעירים לא רואים אופק בתחום הדיור ולא הורידו את מספר הדירות שהם רוכשים ● המשקיעים חזרו אל השוק בעקבות הורדת מס הרכישה בסוף יולי

בני גבאי, הפניקס / צילום: אלי יצהר, גלובס

עוף החול: הקרנות הזרות שרכשו שליטה בהפניקס מורווחות כ-600 מיליון שקל "על הנייר"

הפניקס הפכה לאחרונה לקבוצת הביטוח בעלת השווי הגבוה ביותר, בין היתר הודות למומנטום החיובי בשווקים, תוכנית אסטרטגית שאפתנית, מדיניות דיבידנד ורכישת בית ההשקעות הלמן אלדובי

דירה למכירה/ צילום: שאטרסטוק

עדכון מדרגות מס הרכישה לשנה הקרובה אינו מבשר שינוי

רשות המסים מדווחת על עדכון גובה מדרגות מס הרכישה, וזאת בהתאם לשיעור עליית המדד ● על פניו אין שינוי משמעותי בגובה המס לעומת השנה שעברה ● המגמה, כך נראה, היא להמשיך את הקו שהתווה שר האוצר כ"ץ בחודש יולי האחרון לעודד השקעות בנדל"ן

יובל שטייניץ / צילום: איל יצהר

האם ישראל היא הראשונה בעולם שהבטיחה חיסונים לכולם?

הישראלים לא היו הראשונים שהזמינו חיסון ● אבל הם כנראה יקבלו את המשלוח קודם ● המשרוקית של גלובס