גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

בכירים בוועדת הכספים בביקורת על בג"ץ: "אין עילה לביטול דחיית אישור התקציב"

לאחר שבג"ץ הוציא צו על-תנאי לממשלה לנמק את דחיית אישור התקציב מאוגוסט לדצמבר, גורמים בכירים בוועדת הכספים מתחו ביקורת על ההחלטה וטענו כי נעשתה בחוסר סמכות

ועדת הכספים בראשות משה גפני / צילום: דוברות ועדת הכספים
ועדת הכספים בראשות משה גפני / צילום: דוברות ועדת הכספים

מתיחות ביחסי הרשות השופטת לרשות המחוקקת: גורמים בכירים בוועדת כספים מתחו ביקורת יוצאת דופן על החלטת בג"ץ להוציא צו על-תנאי לממשלה לנמק את דחיית התקציב מאוגוסט לחודש דצמבר וכן על פקפוק השופטים בחקיקה (פשרת האוזר) שהובילה לכך.

בשיחה עם גלובס אמרו הבכירים שביקשו לשמור על אלמוניותם כי "מדובר באחד הצווים המוטעים שהוצאו. השופטים לא מבינים מה זה תקציב ממשלתי. הכנסת עשתה שימוש ראוי בסמכות שלה והעבירה את ההכרעה לידי הממשלה ופיקוח הכנסת, ולא אפשרה לחשב הכללי להמשיך לנהל את התקציב".

הדברים החמורים שיוצאים מוועדת כספים, חריגים ביחס למי שאומרים אותם ונראה כי התנהלות השופטים בפעם הזו ובדריסת הרגל בחקיקה הפרלמנטרית עושה נזק כפול הן לבית המשפט העליון והן ליכולת של הכנסת לפעול.

"אי אפשר שבית המשפט יכפה סדרי עדיפויות על הכנסת והממשלה. העתירות שהוגשו היו מוטעות והתבססו על המידע בתקשורת ולפני שניהלנו את הדיונים בוועדה. ומבחינת נקודת המוצא - ודאי שעדיף שהממשלה והכנסת ינהלו את התקציב ולא החשב הכללי שבמשרד האוצר", אמרו הגורמים הבכירים בוועדת כספים שהכינה את החוק והוסיפו כי "הדבר היחיד שהם צודקים בו הוא שהממשלה חרגה שוב מהמועד שבו היא צריכה להניח את הצעת חוק התקציב בפנינו".

נציין כי השופטים הוציאו צו על תנאי ל-15 בדצמבר, כאשר שבוע לאחר מכן הכנסת צפויה להתפזר ממילא אם לא יועבר תקציב 2020, כך שמהדיון כולו נותרת רק הסוגיה התאורטית של התערבות העליון בחקיקת הכנסת.

בוועדת הכספים טוענים כי על ראשם של הפוליטיקאים מרחפת הסנקציה החמורה ביותר שניתן להשית - פיזור הכנסת ויציאה לבחירות אם לא יגישו גם הפעם את התקציב ואין צורך בצו על תנאי שאין לו כל סמכות בחוק. "זה אירוע פוליטי, משבר פוליטי", אמרו הגורמים והוסיפו "'שימוש לרעה' בחוק כפי שטוענים השופטים, זו לא דוקטרינה קיימת לביטול חוק יסוד. אין כזו עילה לביטול חוק".

האפשרות האחרונה: תקציב 2020 ללא חוק הסדרים

בנוסף, לגלובס נודע כי פניות חוזרות של הוועדה והעומד בראשה ח"כ משה גפני למשרד האוצר בסוגיית העיכוב בהגשת חוק התקציב בחודש האחרון לא נענו. כמו כן פניות של פוליטיקאים לוועדה כדי לבחון דחייה נוספת בחקיקה של מועד העברת התקציב נדחו על ידי הוועדה.

האפשרות האחרונה שנותרה כעת בפני הפוליטיקאים לפני התפזרות הכנסת היא העברת תקציב 2020 ללא חוק ההסדרים שהוצמד לו. "זה המחיר שהממשלה תשלם על כך שלא הביאה תקציב, שהיא לא תוכל להביא חוק הסדרים ל2020, רק תקציב והממשלה משלמת פה מחיר כבד", אמרו הגורמים. גם במשרד האוצר אישרו כי חוק ההסדרים שהוכן לשנת 2020 סופו להיגנז וכעת נעשית עבודה על חוק ההסדרים של 2021.

בינתיים סוגית התקציב ממשיכה להיות תקועה במישור הפוליטי בין גנץ לנתניהו. במשרד האוצר טוענים כי חוק תקציב 2020 מוכן עוד מהקיץ ומחכה לאישור הפוליטיקאים כדי להניחו בפני הממשלה, ואכן בכחול לבן מתעקשים גם היום חודש בלבד לפני תאריך פיזור הכנסת לקשור את תקציב 2020 בתקציב 2021, בעוד לוח הזמנים שיאפשר זאת דורש תיקון נוסף בחוק כך שתקציב 2021 יהיה דו שנתי פתוח ל-13 חודשים.

אך כעת נוכח ההליך בבג"ץ יהיה קשה להעביר אותו. את רכבת הבחירות שיצאה לדרך תוכל לעצור כעת רק פשרה משותפת של גנץ ונתניהו על העברת תקציב 2020 תחילה.

עוד כתבות

המבנה בחשמונאים 98 בת"א. לא קם וכנראה גם לא יקום / צילום: איל יצהר

פרויקט TLV: היזמים השתהו, העירייה לא לחצה, ו-55 דירות בשכירות מוזלת לא נבנו

מאות דירות במתחם השוק הסיטונאי לשעבר מאוכלסות, וגם הקניון נפתח מזמן, ודווקא התוכנית לבניית דירות בשכירות מוזלת במתחם תקועה בשל מחלוקת בין היזמים ● עיריית תל אביב: "לא נקבעו לוחות זמנים לסיום הפרויקט"

אריה דרעי במפגש זום עם פעילי ש"ס / צילום: דוברות ש"ס

יו"ר ש"ס אריה דרעי מתחייב לתמוך בנתניהו: "ביבי חייב אריה חזק"

במפגש זום עם פעילי ש"ס אמר יו"ר התנועה אריה דרעי: "אנחנו נתמוך בביבי, הוא המועמד שלנו ושל מחנה הימין לראשות הממשלה, עליו נמליץ לנשיא. אנחנו שייכים למחנה הימין וש"ס לא תלך לשום ממשלה שלא של מחנה הימין"

ליאור חנוכה טנמרוד אלמיש במרכז IN-VENTech / צילום: שרון בוכבינדר

הושק בחיפה מרכז היזמות "IN-VENTech" ב-25 מיליון שקל

במרכז תופעל תוכנית האצה וצמיחה למיזמים בתחומי ים וספנות, ערים חכמות ומדיקל ● המרכז הוקם ביוזמת עיריית חיפה, החברה הכלכלית לחיפה, ו"היי סנטר", במטרה לעודד חברות להתבסס בעיר חיפה ובמטרה לטפח את האקוסיסטם היזמי-טכנולוגי בעיר

ההכנות להשבעה בשיאן בגבעת הקפיטול / צילום: Associated Press, Patrick Semansky

הכפלת שכר המינימום ו-100 מיליון מנות חיסונים: כל המספרים של ביידן

ימים ספורים לפני השבעת הנשיא החדש, הקפיץ הדרוך משתוקק להשתחרר ● מטה ביידן מפרסם לא את רשימת היעדים ל"מאה הימים הראשונים", אלא לעשרת הימים הראשונים: צירוף של התנערות מימי טראמפ הראשונים ושל תוכנית הצלה רפואית וכלכלית לנפגעי הקורונה

אמיר ברמלי / צילום: תמר מצפי

אחרי החשד בסחיטה: אמיר ברמלי מבקש את פסילתו של השופט חאלד כבוב

לדברי אמיר ברמלי, "מצב בו השופט כבוב דן בעניינו של ברמלי, כאשר בנו של השופט הגיש תלונה במשטרה כנגד ברמלי הינו פגום ומעוות ויש להימנע ממנו"

דולר-שקל / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

"זו קטסטרופה ברמה הלאומית, שנרגיש רק בעוד כמה שנים"

אסון או מכה קלה בכנף? בכירי תעשייה ההייטק מדברים על משבר הדולר ● זהר זיסאפל: "חברות מצליחות וחברות בתחומים חמים לא ייפגעו. מי שיפגעו הן החברות הרווחיות" ● מנכ"ל OurCrowed ג'ון מדבד: "שאנשים באוצר יעבדו שעות נוספות בהדפסת כסף ובקנייה של מטבע חוץ"

אילוסטרציה - בורסה ת"א / צילום: שלומי יוסף

ת"א ננעלה בירידות: פורסייט זינקה ב-36%, טבע עלתה ב-6.5%

מדד ת"א 35 רשם ירידה של כ-0.3% ומדד ת"א 90 ננעל בירידה של 0.2% ● מחזור המסחר הסתכם בכמיליארד שקל ● עליות בולטות במניות נקסט ג'ן, מדיוי, וויטסמוק, בלייד ריינג'ר, ג'נסל ומיט-טק

עמדות בדיקת קורונה בנתב"ג / צילום: מיכל רז חיימוביץ

האם יכולה המדינה לדרוש ביצוע בדיקת קורונה בכניסה לישראל?

אין מניעה משפטית לחייב ביצוע בדיקות קורונה בכניסה לארץ, אולם לפי משרד הבריאות, "הנושא עדיין נבחן" ● בהודעה שפרסם משרד המשפטים הוא שולל את הדברים: "אין כל אמת בטענה כאילו הייעוץ המשפטי לממשלה מנע אי פעם, בדרך כלשהי, התניית כניסה לארץ מחו"ל בהצגת בדיקת קורונה שלילית"

בני גנץ  / צילום: אלעד מלכה

בני גנץ מזהיר: "אם אין אכיפה שוויונית - אין טעם להמשיך בסגר"

שר הביטחון בני גנץ הזהיר כי לא יתמוך בהמשך הסגר על רקע אי האכיפה של הסגר ברחוב החרדי ● הממשלה צפויה להתכנס בעניין הקורונה ביום שלישי ואז יביא משרד הבריאות הצעה להמשיך את הסגר

מהיום אפשר לקחת משכנתה בשני שליש פריים / אילוסטרציה: Shutterstock, Serhii Krot

מהיום אפשר לקחת שני שלישים מהמשכנתה בריבית פריים: כל מה שצריך לדעת על המסלול

הוראת בנק ישראל אשר מסירה את מגבלה על נטילת משכנתה בריבית פריים (1.6%) נכנסה לתוקף ● מה צריך לדעת בנוגע להוראה החדשה והאם ועד כמה תוכל להוזיל לכם את המשכנתה? ● גלובס עושה סדר

בנימין נתניהו / צילום: שמוליק גרוסמן, דוברות הכנסת

נתניהו: "בימים הקרובים נציג תוכנית למלחמה בפשיעה ובאלימות במגזר הערבי"

בפגישת זום בה השתתפו יותר מעשרים ראשי רשויות הבטיח ראש הממשלה כי התוכנית הממשלתית למיגור הפשיעה תוצג בקרוב ● נתניהו קרא לציבור הערבי להתחסן: "החיסונים שהבאתי והבאנו הם לכל אזרחי ישראל - ליהודים וערבים"

באר שבע / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

למרות שפע ההיצע: 4 סיבות להסתערות על קרקעות בקריית ביאליק ובבאר שבע

כמה מכרזים לכ-2,000 דירות נסגרו באחרונה בשכונת אפק בקריית ביאליק ובשתי שכונות בבאר שבע, למרות שפע הדירות המוזלות שמוצעות בהן גם ללא הגרלה • מה מחפשים שם היזמים והאם הבחירה תוכיח את עצמה

בני גנץ  / צילום: אלעד מלכה

אושרו: תוכניות בנייה בהתנחלויות ובשכונות פלסטיניות

ועדת המשנה לתכנון ובנייה במנהל האזרחי אישרה היום לבנייה בהתנחלויות בסך הכל 792 יחידות דיור בשמונה ישובים, ובהם בטל מנשה, שבו נרצחה בפיגוע לפני כחודש אסתר הורגן ז"ל ● בד בבד אישרה הוועדה תוכניות בנייה פלסטינית בשטחי C

תמי סול / צילום: נעם סול

"כל השנים אני תורמת לחברה, משלמת מסים, עובדת, ובסוף המדינה והבנק ממוטטים אותי"

תמי סול, בעלת חברת "מבשלים עם תמי" ● גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז  

קובי מלכין, מנכ"ל חברת עמידר / צילום: דרור עינב

אושר מינויו של קובי מלכין לתפקיד מנכ"ל חברת עמידר

עם חתימתם של שר הבינוי והשיכון יעקב ליצמן, ודוד אמסלם, שר הדיגיטל והממונה על החברות הממשלתיות, נתקבל האישור הסופי למינויו של קובי מלכין כמנכ"ל חברת עמידר הבא

שדה תעופה באיחוד האמירויות / צילום: שאטרסטוק

נדחה בחצי שנה הסכם הפטור מאשרות כניסה בין ישראל ואיחוד האמירויות

בעקבות דחיית ההסכם, עד חודש יולי אזרחים ישראלים יידרשו להצטייד באשרת כניסה בטרם יטוסו לאיחוד האמירויות, ואזרחי איחוד האמירויות יידרשו להצטייד מראש באשרת כניסה לפני טיסה לארץ ● על פי החלטה שהתקבלה אמש, כל הנכנסים מאיחוד האמירויות יידרשו להיכנס לבידוד במלוניות

נתניהו ואדלשטיין מקבלים את משלוח חיסוני פייזר / צילום: אמיל סלמן-הארץ

משרד הבריאות מפרסם את מסמך ההסכם עם פייזר: זה המידע שהמדינה התחייבה להעביר

בהסכם המלא של משרד הבריאות עם פייזר, שחלקים רבים ממנו מוסתרים, מופיע בין היתר סעיף המאפשר העברת מידע מפולח מעבר למידע האפידמיולוגי בסיסי - אם הצדדים יסכימו על כך ● אלה הפרטים המלאים שנחשפו

קהילת אודסה 27, תל אביב / צילום: גיא כנען

ארבעה דיירים יזמו פרויקט תמ"א 38: כל אחד קיבל דירה נוספת

דיירי הבניין בשכונת הדר יוסף החליטו להיות יזמים בעצמם ● האדריכל גיא כנען, אחד מבעלי הדירות, מספר: "לא היה לנו בנק מלווה - הגדלנו את המשכנתאות על הדירות הקיימות"

יובל שטייניץ / צילום: איל יצהר

האם ישראל היא הראשונה בעולם שהבטיחה חיסונים לכולם?

הישראלים לא היו הראשונים שהזמינו חיסון ● אבל הם כנראה יקבלו את המשלוח קודם ● המשרוקית של גלובס

20 דולר / צילום: תמר מצפי

הפיחות בשקל נמשך: הדולר מתחזק ונסחר סביב 3.253 שקלים

כלכלני הפועלים: "השקל עשוי להמשיך ולהיחלש בשבועות הקרובים. בנק ישראל רוכש במקביל למט"ח גם איגרות חוב ממשלתיות, והיקף הנזילות בשווקים בשקלים צפוי לגדול"