גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

לוביסטים, ראשי רשויות, תככים ולחצים: 15 קניונים ייפתחו בקרוב, כך נראה המאבק על הכניסה לרשימה

הקניונים יחזרו לפעילות במסגרת פיילוט ובכפוף למגבלות ● מליסרון ועזריאלי סגרו עם המל"ל הסכם שלפיו 6 מהקניונים יהיו שלהן, בעוד היתר ייבחרו דרך הגרלה של משרד הכלכלה ● גזית גלוב, שגם הייתה אמורה לפתוח שלושה קניונים ששוריינו עבורה, נדחקה מחוץ לרשימה

חנויות סגורות בקניון רמת אביב בצל הקורונה / צילום: איל יצהר, גלובס
חנויות סגורות בקניון רמת אביב בצל הקורונה / צילום: איל יצהר, גלובס

משרדי הממשלה החליטו אמש (ד׳) רשמית על פיילוט מצומצם במסגרתו עד ל-6 בדצמבר יופעלו 15 קניונים ברחבי הארץ, בחלוקה גיאוגרפית, כשבמהלך התקופה יתבצע פיקוח על מילוי הנחיות משרד הבריאות לשם מניעת התקהלות והדבקות. רק לאחר תקופת הפיילוט ובהתאם לתוצאותיו יוחלט מתי ובאיזה אופן יורשו להיפתח כלל הקניונים בארץ.

על מנת לבחון בצורה אפקטיבית את השמירה על ההנחיות, יערך הפיילוט במספר מצומצם של 15 קניונים סך הכל. במקור 9 מהמקומות היו צפויים להיות משוריינים לשלוש חברות קניונים - עזריאלי, מליסרון וגזית גלוב - אולם לאחר פניית גלובס המספר הזה צומצם ל-6 מקומות עבור עזריאלי ומליסרון (בחלוקה שווה) ואילו גזית גלוב, החברה השלישית שהייתה אמורה לקחת בו חלק, נשארה בחוץ נתונה לחסדי ההגרלה, וזאת על אף שבאוצר אישרו כי היא נבחרה במסגרת הפיילוט.

הבוקר עדכנו בממשלה כי על מנת לקבוע מי יהיו 9 הקניונים הנוספים שישתתפו בפיילוט, יערכו שלוש הגרלות בין הקניונים שאינם בבעלות שתי החברות. כל הגרלה תערך עבור פתיחת שלושה קניונים באזור מסוים לפי החלוקה הבאה: ירושלים ודרום, תל אביב ומרכז, וצפון וחיפה - כך שייפתחו שלושה קניונים בכל אזור, ותשעה קניונים בסך הכל.

הפיילוט נועד לבחון את אפשרות פתיחת ענף המסחר המשמעותי - ענף הקניונים, אשר יאפשר לרווח את הפעילות המסחרית, במקום לרכז את הקניות בחנויות הרחוב ומתחמי ביג.

קניונים המעוניינים להשתתף בפיילוט יצהירו כי הם מתחייבים לפעול על-פי הנחיות משרד הבריאות. בשלב זה לא תותר הפעלתם של קניונים אחרים מלבד אלה שבפיילוט.

ברקע: לוביסטים, ראשי רשויות, תככים ולחצים

מרגע שהוכרזה הכוונה על התחלת הפיילוט, הניסיון לפתוח את המסחר בצורה חלקית הפך למאבק רווי יצרים מאחורי הקלעים, תוך הפעלת לחץ באמצעות לוביסטים, ראשי רשויות וגורמים מעורבים נוספים.

משרד הבריאות הוא זה שקידם את המתווה לפיילוט שאושר הלילה בקבינט הקורונה, שבמקור כאמור כלל 15 קניונים, שזהותם הייתה אמורה להיקבע על ידי משרדי האוצר והכלכלה.

אז מי היו אותם קניונים שהיו אמורים להיפתח ראשונים וליהנות מהפדיונות האדירים, ללא תחרות אזורית? המאבק על זהות הזוכים המאושרים יצא לדרך כבר בסוף השבוע שעבר, כשקבוצות הקניונים מליסרון ועזריאלי הפרו את ההנחיות והסגר, והודיעו לרשתות כי הן יכולות לחזור לפעילות כבר ביום שישי בשלושה קניונים של כל אחת, תחת ההגדרה "פיילוט עצמי".

חוסר הוודאות סביב זהות הקניונים שיורשו לחזור לפעול הוביל לכך שבימים האחרונים קניונים רבים החלו להפעיל לחצים אדירים הן באמצעות התקשורת והן באמצעים משפטיים ופנייה לראש הממשלה וקבינט הקורונה ולטעון כי הם "חייבים" להופיע בין רשימת הקניונים שתפתח במסגרת הפיילוט, בליווי נימוקים שמפרטים את היתרונות של כל קניון.

בנוסף למנכ"לי מליסרון, עזריאלי, וגזית גלוב ישראל שניהלו מגעים מול משרדי הממשלה בתקווה להבטיח את מקומם, גם קניונים פרטיים בכל הארץ החלו להילחם. כך, הנהלת קניון הזהב בראשון לציון שלחה מכתב מטעם עו"ד צור פישמן כבר בסוף השבוע האחרון לרה"מ לקבינט הקורונה ולגורמים נוספים. במכתב היא טענה כי "קניון הזהב זכאי להיות חלק מהפיילוט לפתיחת הקניונים ודורש בזאת להצטרף אליו".

גם דן פילץ, מנכ"ל ובעלים משותף במרכז דיזנגוף סנטר, פנה לחברי ועדת קבינט הקורונה באמירה לפיה "אנו מקווים שגם חברי קבינט הקורונה מבינים שהסנטר חייב להיכלל בפיילוט המדובר, שכן מדובר בעסק פרטי המהווה מיקרוקוסמוס של החברה הישראלית והוא מייצג את כל המרכזים המסחריים בישראל תחת שטח העצום".

בנוסף למסרים הרשמיים, בענף מודים בכך שהתרחשה הפעלת לחצים כבדה גם מאחורי הקלעים, ושמעורבים בה בין היתר ראשי רשויות. השבוע שלח יו"ר הועדה הממונה בטבריה, בועז יוסף מכתב לראש הממשלה, לשר הבריאות ולח"כ יעקב אשר, מכתב ובו הוא טוען כי קניון ביג פאשן דנילוף בטבריה "מוכרח להיכלל ברשימת הפיילוט למתווה פתיחת הקניונים".

דמות מפתיעה נוספת שהצטרפה לקלחת הזו היא אביגדור יצחקי, יו"ר מפעל הפיס. מבדיקת גלובס עולה כי יצחקי מעניק שירותי יעוץ בתשלום עבור קבוצת ביג, בין היתר בסוגיה הזו.

גם רשתות האופנה והמסחר הוסיפו שמן למדורה כשאיימו (בפעם המי יודע כמה) כי במידה והפיילוט לא יצא לדרך, "נפתח את כל החנויות שלנו בכל הקניונים במדינת ישראל".

המשמעות עבור הקניונים להשתתפות בפיילוט היא קריטית, כיוון שהיא תייצר עבורם יתרון תחרותי בכך שתאפשר להם להיות הראשונים שיחזרו לפעילות במציאות שבה המתחרים שלהם סגורים, בוודאי בטריטוריה הגאוגרפית שבה יפעלו.

עד כמה זה משמעותי? מוקדם יותר השבוע דיווחנו כי נתוני ריס מציגים עליה ממוצעת של למעלה מ-100% במרכזי הקניות הפתוחים מאז החזרה לפעילות לעומת התקופה המקבילה אשתקד, וזאת למרות המגבלה שקובעת מינימום לקוחות שיכולים לשעות בכל חנות.

גורמים במל"ל מסרו לגלובס כי "ריכוז המידע בסוגיית הקניונים נעשה מול משרד האוצר ומשרד הכלכלה שהיוו כמתווכים מול הקניונים. במהלך גיבוש המתווה נעשתה גם התייעצות עם נציגי קניונים פרטיים. כמו כן, משרד המשפטים העיר את הערותיו בנושא".

עוד לפי גורמים במל"ל, "כדי שניתן יהיה ללמוד מהפיילוט נדרש כי תהיה יכולת השלכה ממנו על כלל האוכלוסייה. השתתפותן של הקבוצות הגדולות נדרשת משום שניתן יהיה להשליך משיטת ההפעלה שלהן את הקניונים שבפיילוט על כלל הקניונים של הקבוצה, ומתוך כך להבין את ההשלכות על אוכלוסייה גדולה של צרכנים. השתתפותם של הקניונים העצמאים נדרשת על מנת ללמוד על יכולות הפעלה של קניונים קטנים יותר. פריסה ארצית נדרשת אף היא לזהות דפוסי עבודה בהתאם לאזור גאוגרפי".

עוד כתבות

רכישת דירה / צילום: Shutterstock, Shutterstock

הקשר בין אי אמון במערכת הפוליטית לעלייה ברכישת דירות

לאחר ההלם הראשוני, הקורונה דווקא הביאה לרתיחה בשוק הדיור ● לאחר שנתיים של שיתוק פוליטי, הזוגות הצעירים לא רואים אופק בתחום הדיור ולא הורידו את מספר הדירות שהם רוכשים ● המשקיעים חזרו אל השוק בעקבות הורדת מס הרכישה בסוף יולי

בנימין נתניהו / צילום: שמוליק גרוסמן, דוברות הכנסת

נתניהו: "בימים הקרובים נציג תוכנית למלחמה בפשיעה ובאלימות במגזר הערבי"

בפגישת זום בה השתתפו יותר מעשרים ראשי רשויות הבטיח ראש הממשלה כי התוכנית הממשלתית למיגור הפשיעה תוצג בקרוב ● נתניהו קרא לציבור הערבי להתחסן: "החיסונים שהבאתי והבאנו הם לכל אזרחי ישראל - ליהודים וערבים"

ג'ו ביידן / צילום: Rogelio V. Solis, AP

עד השבעת ביידן: פייסבוק אוסרת פרסום לרובים, אפודים וציוד מגן בארה"ב

זאת על רקע החשש של ה-FBI מפני מהומות או אפילו פעולות טרור-מבית לקראת השבעתו של ג'ו ביידן לנשיא

אמיר ירון, נגיד בנק ישראל / צילום: יונתן בלום

בנק ישראל העדיף את היצואנים על המשקיעים. האם זה יחזיק?

במשך כל סוף השבוע ניסו כלכלנים, אנליסטים וסוחרים להבין את ההודעה של בנק ישראל, לפיה ירכוש מט"ח ב-30 מיליארד דולר ב-2021 • הדעה הרווחת בשוק היא שזה לא יעבוד • עם זאת, לבנק יש שיקולים משלו - תעסוקה ומלחמה בספוקלנטים למשל

עמוס לוזון/ צילום: יוסי כהן

עמוס לוזון בהיי: מנפיק, ממזג, רוכש וכבר שווה יותר מ-300 מיליון שקל "על הנייר"

על רקע זינוק של 300% במניה בשנה האחרונה, השלימה קבוצת הבנייה והתשתיות של לוזון גיוס הון ממוסדיים, ושוקלת הצעת רכש למניות החברה הבת רונסון בפולין ● החברה שרכש לוזון מגזית גלוב בכ-10 מיליון שקל בלבד כבר שווה כמעט 400 מיליון שקל

מכוניות חדשות ממתינות בנמל אילת / צילום: איל יצהר

שיא ביבוא הרכבים בדצמבר: כל הסיבות והדגמים הבולטים

דצמבר שבר שיא ביבוא רכבים חדשים ותרם לקופת האוצר המתרוקנת 2.4 מיליארד שקל • טויוטה קורולה, יונדאי איוניק וקיה פיקנטו הם הדגמים שהובילו את 2020 במסירות • מה גרם ליבואנים להציף את השוק, והאם הסכום שנכנס יגיע על חשבון הרבעונים הראשונים של 2021

מגדל הצעירים בתל אביב / צילום: גיא ליברמן

השר לשעבר, הדירה במגדל הצעירים והטבת המס

מנהל מיסוי מקרקעין קבע כי השר וח"כ לשעבר הרב מיכאל מלכיאור אינו זכאי ליהנות ממס רכישה מופחת בגין מכירת דירתו בפרויקט "מגדל הצעירים" בתל אביב, משום שהחזיק בדירה נוספת בירושלים ● מלכיאור ערער על הקביעה וזכה לתמיכה של ועדת הערר

סניף של גולדה. משתפים פעולה עם וולט / צילום: ריקי רייכמן

היתרון של הגלידה: איך דווקא בימי הקורונה מייסדי רשת גולדה משיקים רשת נוספת חדשה

בעיצומו של הסגר השלישי פותחים מייסדי גולדה - רשת הגלידריות הגדולה בשוק המקומי - רשת נוספת שמתמחה בפטיסרי ● בראיון לגלובס מסביר הבעלים עדי אביטל מדוע בעוד המתחרים שלו סובלים מקשיי תזרים הוא מגשים את חלום ההתרחבות דווקא בימי הקורונה

בני גנץ  / צילום: אלעד מלכה

אושרו: תוכניות בנייה בהתנחלויות ובשכונות פלסטיניות

ועדת המשנה לתכנון ובנייה במנהל האזרחי אישרה היום לבנייה בהתנחלויות בסך הכל 792 יחידות דיור בשמונה ישובים, ובהם בטל מנשה, שבו נרצחה בפיגוע לפני כחודש אסתר הורגן ז"ל ● בד בבד אישרה הוועדה תוכניות בנייה פלסטינית בשטחי C

שני כהן וליאור סושרד בקמפיין של 9 מיליון / צילום: יח"צ

הציבור מעדיף שפה פרסומית ברורה על פני טרנדים חולפים

סיכום מדד הזכורות והאהובות של גיאוקרטוגרפיה וגלובס מראה כי פרסומות של משרד הפרסום אדלר חומסקי כיכבו הכי הרבה בדירוג הפרסומות הזכורות, ואחריהן פרסומות של ראובני פרידן ● את דירוג הפרסומות האהובות מוביל אדלר חומסקי יחד עם משרד גליקמן שמיר סמסונוב

אמיר ברמלי / צילום: תמר מצפי

אחרי החשד בסחיטה: אמיר ברמלי מבקש את פסילתו של השופט חאלד כבוב

לדברי אמיר ברמלי, "מצב בו השופט כבוב דן בעניינו של ברמלי, כאשר בנו של השופט הגיש תלונה במשטרה כנגד ברמלי הינו פגום ומעוות ויש להימנע ממנו"

ביג פאשן דנילוף טבריה. בניגוד למגמה בקניונים / צילום: יח"צ

ירידה של 1.1% בתוצר: פגיעת הקורונה בכלכלה הישראלית ברבעון השלישי הייתה מהנמוכות במדינות המפותחות

בשלושת הרבעונים הראשונים של 2020 התכווצה הפעילות הכלכלית במשק ב-2.9% לעומת התקופה המקבילה בשנת 2019 ● העובדה שהפגיעה בכלכלה הישראלית נמוכה יחסית מוסברת בעיקר בעוצמה שהפגין היצוא הישראלי במהלך המשבר

המבנה בחשמונאים 98 בת"א. לא קם וכנראה גם לא יקום / צילום: איל יצהר

פרויקט TLV: היזמים השתהו, העירייה לא לחצה, ו-55 דירות בשכירות מוזלת לא נבנו

מאות דירות במתחם השוק הסיטונאי לשעבר מאוכלסות, וגם הקניון נפתח מזמן, ודווקא התוכנית לבניית דירות בשכירות מוזלת במתחם תקועה בשל מחלוקת בין היזמים ● עיריית תל אביב: "לא נקבעו לוחות זמנים לסיום הפרויקט"

אריה דרעי במפגש זום עם פעילי ש"ס / צילום: דוברות ש"ס

יו"ר ש"ס אריה דרעי מתחייב לתמוך בנתניהו: "ביבי חייב אריה חזק"

במפגש זום עם פעילי ש"ס אמר יו"ר התנועה אריה דרעי: "אנחנו נתמוך בביבי, הוא המועמד שלנו ושל מחנה הימין לראשות הממשלה, עליו נמליץ לנשיא. אנחנו שייכים למחנה הימין וש"ס לא תלך לשום ממשלה שלא של מחנה הימין"

לירן אבישר בן חורין / צילום: רפי קוץ

משרד התקשורת פועל להנגיש מידע רחב לציבור על שירותי התקשורת

המשרד פונה היום למפעילים ודורש מהם לפרט על תשתיות התקשורת שברשותם ועל דפוסי השימוש של הלקוחות

חדר מסחר בבנק בסיאול, בירת קוריאה הדרומית / צילום: Reuters, Kim Hong־Ji

איך היא עושה את זה? אסטרטגיית היציאה של סיאול ממשבר הקורונה

קוריאה הדרומית הפתיעה בשנה שעברה עם גידול ברווחי החברות, בזמן שרוב המדדים בעולם ספגו התכווצות ברווח ממוצע למניה ● במבט על 2021, סקר אנליסטים של בלומברג צופה למדד קוספי גידול של 45% ברווח למניה - כמעט כפול בהשוואה ל-S&P 500

ההכנות להשבעה בשיאן בגבעת הקפיטול / צילום: Associated Press, Patrick Semansky

הכפלת שכר המינימום ו-100 מיליון מנות חיסונים: כל המספרים של ביידן

ימים ספורים לפני השבעת הנשיא החדש, הקפיץ הדרוך משתוקק להשתחרר ● מטה ביידן מפרסם לא את רשימת היעדים ל"מאה הימים הראשונים", אלא לעשרת הימים הראשונים: צירוף של התנערות מימי טראמפ הראשונים ושל תוכנית הצלה רפואית וכלכלית לנפגעי הקורונה

בני גנץ  / צילום: אלעד מלכה

בני גנץ מזהיר: "אם אין אכיפה שוויונית - אין טעם להמשיך בסגר"

שר הביטחון בני גנץ הזהיר כי לא יתמוך בהמשך הסגר על רקע אי האכיפה של הסגר ברחוב החרדי ● הממשלה צפויה להתכנס בעניין הקורונה ביום שלישי ואז יביא משרד הבריאות הצעה להמשיך את הסגר

ארנק ביטקוין / שאטרסטוק

מה לעשות כשמאבדים ארנק ביטקוין ששווה מאות מיליוני דולרים?

על פי חברת המחקר Chainalysis , מבין 18.6 מיליון מטבעות ביטקוין שנוצרו עד כה, בערך 20% נמצאים בארנקים דיגיטליים שנאבדו או שלא ניתן להשתמש בהם ● כשמחיר הביטקוין נע סביב 35 אלף דולר, שוויים המצטבר של הביטקוינים האבודים קרוב ל-130 מיליארד דולר

ג'ו ביידן. שינויים מבניים / צילום: Associated Press, Matt Slocum

תוכנית הסיוע לקורונה של ביידן מכוונת למלחמה בעוני וקידום סדר-יום דמוקרטי

התוכנית בגובה 1.9 טריליון דולר, של הנשיא שיושבע ביום רביעי, תסייע למשפחות עם הכנסה נמוכה ובאותה עת מכוונת לשינויי מדיניות לשנים קדימה